Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I ER! N° 1363. 1873. BUITENLAND. K Ml, ept, van m. Zondag 27 April. Buiteiiliiudscli Overzicht. 0’ 3 0.50 3 0.20 Diida. Le. Do inzending van advortontiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. da. worden berekend naar Uerdam. tul. den GOUDSCHE COURANT. Drl/t, 30 CU. ons in Mzen te baar ge- ogstraat. ruik van omloop 3 0.60 B 0.40 ▼oor- 0.75 3 0.30 .eker. in. 5 0.40 1 0.40 er een oudend als de e, lief- ;emeen in vele dezelve Geheel minder k dezer tgfheid Ier alle worden vleeech ladeljjk rgen ze scherpe eer zich worden ereider- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is ƒ1.75, franco per post 2. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOVE LETTERS plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Volgens de bekende, nog van het keizerrijk afkom stige wet zijn te Parijs de kiezersvergaderingen ge sloten. Men bestrijdt elkander nog in de bladen en de muren zijn overdekt met veelkleurige aanplakbil jetten. De keuze van de Rémusat wordt hoe langer hoe waarschijnlijker. Beproefde republikeinen, niet •Heen van de nuance 1848, maar ook radicalen van de derde republiek steunen hem eu betreuren de vasthoudendheid aan Barodet als een politieke fout. Gambetta blijft toch vul hou J en met talent verdedigt zijn blad Barodet, met welsprekende taal heeft hij diens candidatuur in de laatste vergaderingen der radicalen voorgestaan en toch is zij slechts met 2 st. meerderheid gehandhaafd. Eene aanzienlijke minder heid wilde tot Rémusat overloopeu. Morgen beeft de stemming plaats. Op het laatste oogenblik zijn de vereenigde con servatieven (legitimisten en bonapartisten) met een candida..t voor den dag gekomen. Het is de be kende kolonel Stoffel, wiens rapporten over Pruisen nog versch in het geheugen liggen. Met de heropening der parlementen keert het leven in de politieke wereld terug. Maandag hervattende vertegenwoordigingen van Engeland én Duitschland hare zittingen. Zooals gewoonlijk leverden die eerste bijeenkomsten nog weinig bijzonders op. Het Engelsche lagerhui! was dan ook, zooals het zittingverslag zegt, zeer dun bezet en in den Duitschen rijksdag werd door den voorzitter Simson medegedeeld, dat de slechte verbinding der spoorwegtreineu verscheidene Zuid- Duitsche en Saksische afgevaardigden belet had om bijtijds in de hoofdstad aanwezig te zijn. Niettemin waren die eerste zittingen niet geheel van belang ont bloot. In het Engelsche lagerhuis werd het voorstel van den heer Fawcett, of liever een klein onderdeel daarvan, tot de tweede lezing toegelaten. In overeen stemming met de regeering had de voorsteller er Damelijk in toegestemd, dat zijn voorstel betreffende de hervorming der universiteit te Dublin beperkt zou worden tot de afschaffing der zoogenaamde taltaan het Trinity-college, welke deze instelling van hooger onderwijs voor de katholieke lersche burgers sluiten. Hoe liberaal en noodzakelijk dit voorstel ook wezen moge, niet ten onrechte maakte een lid van het par lement er opmerkzaam op, dat de maatregel onbe- teekenend was, want niet de teiti alleen schrikten de katholieken af, maar de geheele proteslantsche in richting, de protestantsche atmospbeer van Trinity college. Minder juist was echter zyne gevolgtrekking dat men daarom de teih moest behouden. Gladstone zeide dan ook zeer terecht, dat alles wat Engeland's schuld ten aanzien van Ierland kon verminderen be hoorde te geschieden. Eene motie tot verzending van het voorstel aan eene commissie werd ingetrokken en de tweede lezing door het huis goedgekeurd. Over de eerste zitting van den Duitschen rijksdag hebben wij reeds gesproken. Later is de muntwet aan de orde gesteld. Daarover werdrin dp op 22 dezer gehouden zitting van den Rijksdag hêt woord gé- ▼oerd door den heer Bambergerhij verdedigde het voorstel om gouden munt ter waarde van 5 en 2}/a mark in omloop te brengende hoeren Nordeck en Sombart drongen aan op het doen vervaardigen van zilveren munt, ter waarde van 5 mark, in hechtenis genomen, meest daglooners uit nabijge- Uit Spanje komen ernstige berichten. De regeering heeft op eigen gezag de permanente commissie uit de Cortes ontbonden. ENGELAND. De Timet van 22 dezer bevat een hoofdartikel over den oorlog der Nederlanders op Sumatra. Het blad geeft in de eerste plaats zijne verwondering te kennen, dat de Nederlanders niet beter met de strijd krachten der Atchineezei bekend zijn geweest, en zich zoo in het oog vallend misrekend hebben over den tegenstand, dien zij zouden ontmoeten. ffWat het einde van deze worsteling zijn zal, is niet moeie- lyk te gissen", aldus gaat de Timet voort. ffDe Atchineezen mogen zich tot het najaar over hunne zegepraal verheugen, hoewel de blókkade hunnen han del zal vernietigen, en zij wellicht zullen trachten, zich daarvoor op de Nederlandsche bezittingen in het binnenland te wreken doch zoodra de mousson voorbij is en het najaar komt, zal de Nederlandsche regeering zeker eens voldoende macht hebben bijeen gebracht, om eiken tegenstand te overwinnen. Men kan niet zonder weemoed die laatste worstelingen van inlandsche rassen tegen de immer voorwaarts dringende Europeanen gadeslaan. Het is altijd dezelfde loop van zaken, of men met half beschaafde Maleiers of met wilde Modoc-Indianen te doen hebbe. tVan tijd tot tijd oefenen zij wraak, doch ten laatste moeten zy onvermydelyk het onderspit delven* Wij weten nog niet juist wat tot den twist tusseben de Nederlanders en de Atchineezen aanleiding heeft gegeven maar het laat zich lichtelijk begrijpen, dat i laatstgenoemden de staatkunde van Nederland met wantrouwen gadeslaan, en dat aanleidingen tot bot- i sing maar al te zeer voor de hand lagen. Zeker ia het ook, dat de Nederlanders in den regel hunne koloniën niet beheerd hebben op een wijze, die dat wantrouwen zou kunnen in slaap sussen. De Neder landsche koloniën zijn, in zekeren zin, nimmer koloniën geweest. Zy zyn gevestigd en onderhouden geworden, bijna enkel ter wille van het voordeel, dat het moe derland uit baar kon trekken. Zeer weinig natiën; misschien geen enkele behalve de Engelsche, hebben eene kolonie beschouwd als een lichaam met eigen leven en eigen belangen. De Portugeezen, de Spanjaarden, de Franschen hebben al hunne koloniën bejegend als louter schatplichtige provinciën, en heb ben ze derhalve beheerd met het 002: op weinig an ders dan eigen gewin. Aldus bestuurde koloniën kunnen nimmer tevreden zijn, en integreerende deelen I uitmaken van een groot rijk. In hoever nu de te genspoed der Nederlanders te wijten is aan verkeerd heden als de bedoelde, staat te bezien. Maar in elk geval zal het hun kwalijk schikken, op een voet van vyandsohap te blijven verkeeren met een bevolking, die in staat is om hun zoo gevoelige nederlagen toe te brengen. Het zal dus voor hen niet onnut zyn, eens te overwegen of hun gewone staatkunde niet eenige wijzigingen behoeft. Koloniën, hoewel dikwijls tot handelsdoeleiuden gesticht, kunnen nimmer veilig volgen! zairefe handdsbeginselen geregeerd worden. Intustchen, welke hunne dwaling ook zij, de Nederlanders zullen haar wel inzien, en verstanifig genoeg zyn om haar bijtyds te herstellen." Geiyk reeds per telegram is medegedeeld, is de gezagvoerder van het stoomschip Atlantic, by wélks gouden en zilveren munt, ter waarde van f Deze voorstellen werden bestreden door den heer Mi- legen plaatsen, chaelis, bondscommissaris, die ten slotte de aanne ming «erlangde van het regeeringsontwerp. Hiermede stemde in de heer Brauu, zoomede de heer Delbrück, die zeer uitvoerig en met groote levendigheid pleitte ten gunste van een ongewijzigde goedkeuring der voordracht. Hij hoof lelijke stemming verklaarde zich de meer derheid een geringe meerderheid van 98 tegen 94 stemmen ter gunste v»n het aan munten van 2-markstukken en van pasmunt van 50 en 20 pen ningen. In de zitting van den Rijksdag, op 23 dezer ge houden, werd in behandeling gebracht het voorstel- Vö.k, strekkende tot invoering van het burgerlyk huwelijk. De heer Volk toonde aan, dat het huwe lyk, als de grondslag van een goed geordenden staat, niet ouder de macht eener buiten den staat gevestigde autoriteit behoorde te worden geplaatst. De heer Htn- schias besprak de verschillende vormen van huwelijken en deelde de redenen mede, waarom dringend werd gevorderd, dat voortaan slechts één vorm zou wor den vastgesteld. De heer Reicbensperger voerde daartegen de Deden king aan, dat het recht daartoe niet behoorde tot de bevoegdheid der ryksregeering en bestreed de voordracht op grond dat zij de strek king had, oin de maatschappij te verontchristelijkeu; daarenboven moest zy, zeide hij, worden beschouwd als vijandig tegen de kerk gericht. De heer Hertz verdedigde het voorstel en verlangde, dat het naar eene commissie ad hoe zou worden verwezen. De voordracht werd bestreden door den heer Ewald, op grond dat het huwelijk is een sacrament en niet een burgerlijke overeenkomst, en door den heer von KJeist, in naam der conservatieve partij, omdat de quaestie I betreffende de bevoegdheid niet was uitgemaakt. Na- dat nog tot bestrijding van bet voorstel het woord was gevoerd door de heeren von Mallinckrodt, Hell- dorf en Windthorst en tot verdediging daarvan waren opgetreden de heeren Schmidt en Volk, de indieners van het voorstel, werd het naar een commissie van 14 leden verwezen. Het later ingediende ontwerp tot invoering van de verplichte inenting, werd naar den rykskanselier ver zonden. In het heerenhuis werd de behandeling van de wet betreffende de Clauenzteuer voortgezet en grootendeels overeenkomstig de besluiten van den Landdag goed gekeurd het voorstel Kleist-Retzo^y tot afkeuring van de vaste bijdrage uit de inkomstenbelasting werd met 67 tegen 40 stemmen verworpen. De Kreuzzeit. deelt mede, dat de Minister van Koop handel, graaf Itzenplitz reeds eeuigen tijd geleden zijn verzoek om ontslag beeft ingediend en thans een lang durig verlof verkrijgtde zaken van het Departement worden verricht door den secretaris Achenbach. Frankfort heeft versterking van garnizoen gekregen uit de naastbyliggende plaatsen, en sedert hebben de ongeregeldheden zich niet herhaald. liet betrekkelyk groot aantal duuden en gewonden, officieel bekend 14 en 41 verklaart zich daaruit, dat de politie gebruik heeft moeten maken van vuurwapenen, omdat de patrouilles werden aangeval en met stokken en ijzeren stangen op sommige plaatsen zaten de kogels to| inde derde verdieping; een aantal bierhuizen zyn geheel verwoest en daarby sommige winkels geplun derd. In het geheel zijn or ongeveer 200 personen

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1