BINNENLAND. Laatste Berichten, «optyeuk foovele menschen zijn omgekomen, door Canada voor den tijd van twee jaren on- 'bevoPgJ verklaard orii zijne betrekking uit te oefenen, terw ji ile eerste stuurman Hechts voor den tyd van drie maanden 1* geschorst. De tweede stuurman is bij de ramp omgekomen en de de derdfe Wft§ujd<Jrts het ongeluk gebeurde, niet in dienst. Deze aftspraak wordt doft <le dagbladen ten sterkste afgekelird als te zacht: zfj geven de hoop te kennen, dat het Brit- sche departement vair koophandel een nieötv Onder zoek zal gelasten. CJit het vonnis blijkt, dat het ongeluk in dc eers'e plaats moet geweten wor den aan een fout in de berekening van den ka pitein die niet genoeg de kracht der strooming in aanmerking heeft genomen voorts wordt hem verweten, dat bij des nachts wilde binnenloopen in eene aan hein en de stuurlieden onbekende haven, en ten laatste dat hij iy die omstandig heden het verliet om zich ter ruste begeven. Aau «the wiïfhi e Star Company," aan welke het Schip behoorde, wordt te last gelegd, dut de Atlantic niet van een genoeg/amen voorraad steenkolen was voorzien ook echijnt als zeker te mogen worden aangenomen, dut het schip niet sterk geuoeg, was gebouwd voor zijne lengte, zoodat het ware dit niet hot geval geweest langer weerstand zou hebben geboden aan het ge- Weid der goKen, nadat het op de klip was geraakt. Als verzachtende omstandigheden zijn in aanmerking genomen de pogingen, door den kapitein en de stuur lieden in het werk gesteld tot redding der passagiers. DÜITSCHLAN D. Hoe ver zich de zorgen uitstrekken van den minis ter van een kleinen staat, blijkt ttit eene circulaire van den Anholt-Desmusohen minister von Larisch aan de Anholt-Dessausche 'ambtenaren, waarin aan de vrouwen dier ambtennren de les wordt gelezen. Na aanwijzing van het verheven standpunt van den ambtenaar gaat de minister aldus voort: «Uit die hooge stelling vloeit voor den ambtenaarsstand iu de tegenwoordige tijdsomstandigheden de verplichting voort om met onvoorwaardelijke persoonlijke toewij ding, en wel in de eerste plaats door eigen goed voorbeeld, een dam op te werpen tegen de hand over hand toenemende zedelijke verbastering van het volk. Waar men bet lage peil van den eerbied voor bei gezag vau de wet en het staatsbestuur, het al gemeen streven om spoedig en zonder inspauning, zelfs ten koste van anderen rijk te worden, de on gebreidelde zucht naar genot vooral echter de pronk zucht en uithuizigheid der vrouwen, met het volste recht als de voornaamste kwalen van onzen tyd kan beschouwen, rust op den ambtenaar de stellige plicht, om ieder naar zijn vermogen, zoowel iri zijn amb- tel ijk ah in zijn burgerlijk leven, met volharding eu zelfverloochening dpnrtoe mede te werken, dut wet en staatsgezag in eene worden gehouden, plichtgevoel, spaarzaamheid en huiselijkheid betracht en het hooger doel dee levens in het oog gehouden. De ambtenaar stelle zyne eer en zijne aanspraak op de algezneene achting niet daarin, dyt hij en zijn gezin in levens wijze wedijvert met standen, die rijker met tijdelijke middelen gezegeld zijn, maar daarin dat hy steeds zijne verhevene roeping indrachtig is en zonder op houden aan alle klassen der bevolking het voorbeeld geeft van trouw, bescheidenheid en zedelijkheid." SPANJE. t)e vorige week Donderdag is volgens den corres pondent van de Independence te Madrid een verga dering gehouden van de permanente commissie; men verwachtte een belangrijke zitting, maar die verwach ting werd niet verwezenlijkt. Het lijdt geen twijfel, scbryft genoemde correspon dent, of de meerderheid der commissie is vijandig aan de regeering gezind van die gezindheid geeft zij bij de nietigste zaken blijkeneen straattwist tusschen beschonken lieden wordt door de commissie Ibeschouwd als een ernstig vergrijp tegen de publieke orde, waarom zy de regeering met beschuldigingen overlaadt; een dergelijk voorval dat Zondagavond in een der voorsteden van Madrid plaats gevonden bad, nam een groot gedeelte der vergadering in beslag. Snlaverria bracht verder een protest ter tafel van de directeuren der Carlistische bladen van Barcelona, welke door den generaal Contreras als opperbevel hebber in Catelouie geschorst waren. Romero Ortiz diende een protest in tegen een circulaire vau den civielen gouverneur van Valentia, waarin een soort vau politietoezicht werd bevolen op de van G'arlismq verdacht gehouden ingezetenen. De Minister van Bhmeulandsqhe zajeen, Pi y Mar- gall, verklaarde zeer duidelijk, dat (uj ^en door dan gouverneur genomen maatregel afkeurde, en gaf ae verzekering dat de regeering waken zou voor de haud- haviug der constitutie. Op voorstel van Figuerolo werd besloten dat op den eerstvolgenden Zondag op nieuw een vergadering der commissje 7.91* wowjdn gehouden» waarin alle ministers zouden verzoehi wörden tegeuwoordig te zijn en waartoe het voorstel door den minister van binneolandsche zaken met nadruk was bestreden ge worden. Tea gevolge van den dood van mevrouw Kiguerfls" #erd die vergadering letter bepaald op gis teren; Woensdag. k l)b vergadering welke niet korter dan zes uren duurde, was derhalve van weinig belang. Wellicht 'heeft die van gisteren* meer belangrijks opgeleverd. Sunmige raeeueu Tlat zij belegd is om aan eeuige leden der commissie gelegenheid te gaven om de onmiddellijke bijeen roeping der Cortes voor te stetleu, hetgeen met een onbepnalde verdaging van de ver kiezingen voor de constitueerende vergadering gelijk zou staan. Men weet dat de meerderheid van de permanente commissie bestaat uit radicalen, en zoolang deze dus bustuut, zal er botsing dreigen met de republikeinsche regeering. De radicalen hebben herbaalde malen voor de republikeinen moeten bukken, en dit beeft hen wrevelig gemaakt; waarschijnlijk zullen zij het echter ook thans niet tot het uiterste laten komen, maar de regeering alleen doen gevoelen, dat zij er nog zijn het gerucht van het afireden van het hoofd der regeering, Figueras, staat waarschijnlijk met de houding van de radicalen in verband, en het eind van de comedie zal zijn, dat de eisclien der radicalen en het ontslag van Figueras op hetzelfde oogenblik worden teruggetrokken. De correspondent van de Independence zegt dat eeu botsing tusschen de radicalen en republikeinen gewenscht wordt door de conservatieven te recht of teu ourochte houdt meu z.ch ie Madrid overtuigd, dat eeuige generaals, met den maarschalk Serrano aan het hoofd, zich van de medewerkiug van een gedeelte van het leger trachten te verzekeren om een staatsgreep te doen en eeu dictatuur in te stellen in afwachting van een restauratie der Bourbons iu den persoon van prins Alphonso. Volgens genoemden correspon lent gaan de zaken van de C.irlisten niet vooruitDorregaray, bij Ooate verslagen, zou door terschillende kolonnes omringd zijnVelasco zou op weg zijn naar de Fransche grenzen met het doel om den strijd geheel op te geven. in C.iteloniö zou Saballs in het geheel 600 gevan genen hebben verloren en verwachtte men ecu be slissend gevecht tusschen S iti Llorens del Pitcns en Baga, teu noorden van Bergadoor de troepen ver volgd, hebben de Carlisten de gevangeuen van Berga in vrijheid gesteld en een hoeveelheid wapenen en munitie, daar buitgemaakt, moeten achterlaten. Don Alphonso, broeder van don Carlos, begon het gevaarlijke van den stand der zaken in te zien en was naar de Fransche grenzen getrokken om zich spoedig te kunnen bergen hij werd vergezeld van eenige Fransche ex Pauselijke zouaven. Gouda, 26 April. Schaakwedstrijd. KAMPEN GOUDA (wit) (zwart) 17de Zet. H 2 H 4. 17de Zet. A 8 D 8. ^Donderdagavond is er brand uitgebroken op de scheepstimmerwerf van Teekens nabij het spoorweg station alhier. Spoedig «as een talrijke volksmenigte op de plaats des onheils aanwezig, terwyl de brandspuiten zich evenmin lang lieten wachten. Het op de werf aanwezige hout voedde den brand zeer, eu was natuurlijkerwijs moeielijk te blusschen doch het huis i9 gered, terwijl een loods en twee arbeiderswoningen verbraud zijn. De Commissarissen des Konings in Zuid-Holland eu Utrecht hebben, ieder respectievelijk in hunne pro vincie, benoemd tot lid der comtaissie voor de eind examens der hoogere burgerscholen in genoemde pro vinciën o. a. den heer Mr. J. Fortuijn Droogleever, ieeraar a. d. Rijks H. B. school alhier. De officier van gezondheid le klasse C. J. van der Burcht van Lichtenberg li is uit Brielle overge plaatst bij het garnizoen alhier. In het verslag van de zitting van den Gemeente raad van den 18n dezer, staat vermeld: Eene missive van B. en W. houdende voorstel tot het bouwen van eene tweede armenschool, waartoe het terrein aan de Boelekade wordt aangewezen. Dit moet zijn Eene missive van B. en W. waarin de meerderheid van het dagelijks bestuur de stichting aanbeveelt van eene nieuwe school, op het terrein aan de Boelekade o/, zoo er een geschikter te vinden mocht zijnelders. Al9 een bewijs van de schraalte van hulpónderwn- zers diene, dat de heeren Jt V. Disselkoen en T. de» Hertog, alhier, die verleden week met goed gevolg het examen als hulponderwijzer hebben af gelegd, Dinsdag jl, reeds ais zoodanig benoemd zijn te Zevenhuizen. Het hoofd comité van de Nederlandsche Vereeuiging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgs lieden in tijd van oorlog heeft, ingevolge art. 3 der statuien 0. a tot correspondenten benoemd de hb. K. G. F. W. Ham, te Boskoop en F. H. Buheus Bruck te Reeuwijk. Gisteren werden door de Prov. Commissie te 's Hage voor het lager onderwijs geexamiueerd en toegelaten 0. a. de hh. F. Roozendaal te Reeuwijk en A. J. van Wijngaarden te Woerden. Een arbeider uit Reeuwijk, C. de G. genaamd, stond Donderdag voor het prov. gerechtshof in Zuid- Holland terecht, beschuldigd vnu vee uit de weide, liet gestolen beest wns eeu wit ooischnnp, dat met nog an lere schapen liep te grazen in eene weide on der Reeuwijk en aan den bouwman Saldaar toebe hoorde die het 25 waard schatte. Bosch., die met het schaap naar Gouda trok, bood het aldaar ten verkoop aan, eerst voor/10.50 en later voor/12.50, m.iar van den verkoop kwam niets, want de politie liud den dief al spoedig achtervolgd cu het gestolen beest iu beslag genomen. Bescli bakende zijn schuld en adv. gen. Mr. van Mannen requireerde eene ver oordeeling van 5 10 jrtreu tuchthuisstraf. De ver dediger, Mr. baron vau Lijuden, geloofde niet dat de aan het feit gegeven qualificaiie kon blijven be staan, da.»r het geblekeu was dat door de weide wnar het vee zich bevond een openbaar voetpad liep en dat dus de diefstal even goed op den openbaren weg kon gepleegd zijn. Hij meende dus dat het ten Insie gelegde feit niet voldoende was bewezen dat en besch. alleen wegens eeutoudigen diefstal kon worden ver oordeeld. Z. M. heeft benoemd tot hoogheemraad van den Krimpenerwaard deu heer T. Huijzer. Dinsdag, 22 April, werd te Berg-Ambacht het volgende aanbesteed: Het bestraten met keien van de dorpstraat, reikende over 1300 vierk. meters, met levering van de daarbij bcltoomule materialen. Aannemer werd de heer P. van der Lecden te Berg-Ambacht voor do som van 7470,00. De heer A. Oskam te Aramerstol is dezer dagen door de tentoonstellings-comiuissie te Berlijn bekroond geworden met de zilveren medaille wegens het in gezonden touwwerk. Te Streefkerk is 11. maandag een dienstmaagd, die water wilde scheppen, in de Lek gevallen en ver* dronken. Te Amsterdam ia Dinsdag avond de bijeenkomst gehouden van moderne predikanten en gemeenteleden, die geleid werd door dr. van Gorkum, pred. te Am sterdam. Iu de eerste bijeenkomst, alleen door predi kanten bijgewooud, werd besproken de vraag wat is er ten aanzien van ouze verhouding tot het Cristendom te leeren uit het jongste werk van Strauss, en naar aanleiding daarvan had eene gednehteuwisseling plaats over bet recht om zich den naam van Christenen toe te kennen. Bij veel verschil van raeening bleek het dat allen dat recht ten sterkste verdedigden. Daarna werd nog de vraag besproken of hij, die kunst eu wetenschap bezit, ook godsdienst heeft. Woensdag is de vergadering van moderne predi kanten, in vereeniging met gemeenteleden, voortge zet. Daarin werden 0. a. besproken het vraagstuk eencr constituante, dat van den bybel als leerstof bij het godsdienstonderwijs, en dat van de Zondags viering. Het Dagblad verneemt van goeder hand, dat Z. M. de Koning de som van 500 beschikbaar heeft ge steld, nis bijdrage, ter oprichting van eeu monument ter nagedachtenis van generaal-raujoor Kohier en der andere dappereu, die zoo roemrijk voor Atchiu zijn gevallen, en dat HD. er een groote eer in stelt, de eerste inschrijver voor dit nationaal monument te zijn. Reeds is het aantal onderofficieren, korporaals en manschappeu der infanterie van het garnizoen in den Haag, die zich aangegeven hebben om den tocht naar Atsjin mede te maken, tot een honderdtal ge stegen. {Vod.) Van de invaliden van het koloniaal militair inva lidenhuis Bronbeek hebben zich 50 onderofficieren en manschappen aangeboden, om de expeditie tegen Atchin öaede te maken, alsmede de officier van ge zondheid A. G. Wildeman». De Nederlandsche zouanf B. J. Lantenslnger spoort bij ndvertoutie in het Dagblad zijne voormalige wa penbroeder» aas om zich aan een te sluiten en de wapenen op te namen voor Nederland tegen Atchin. De arrond. rechtbank te 's Gravenhage heeft bij vonnis van Donderdag den metselaar v. E., beklaagd van laster, door aan eene uitdraagster ten laste te leggeu dat zij voorwerpen, afkomstig van de vermoorde Mevr. v. d. K., zou hebben opgekocht, veroordeeld tot een jaar 0ellulaire gevangenisstraf eu/ 100 boete. In de afdeelingen van de tweede kamer zijn Don derdag onderzocht de wetsontwerpen tot verhooging van het Vde hoofdstuk der stautsbrgrooting voor 1873 met het bedrag eener nadere leening aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij en tot bekrach tiging van eene overeenkomst met de Nederl. Han delmaatschappij voorts het voorstel van den heer vau Houten, strekkende om overmatige» arbeid en verwaarlooziug van kinderen tegen te gaan; het ont werp van wet tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienst 1873, en dat houdende machtiging tot het sluiten eener overeenkomst met de gemeente Stevensweert, betreffende den kosteloozcn afstand van poorten en wegeu op de voormalige vestinggronden aldaar. Men schrijft aan de L. Cl.: Ondanks de verwachting van ee,n voorbeeldeloo^c lente, die ontstaau was ten ge»o>ge slechts van eeu zachten winter, is zij gelijk-j te stellen met die van andere jaren eu doet zij zich onder dezelfde omstandigheden kennen. De strakke zonneschijn vau voor eenige dagen koesterde en het bouigewns kwam in het gebladerte. Het was warm «0 niettemin blies ae wmd uit het noordoosten, ge- iyk hij tot beden steeds uit denzelfden hoek blijft waaien. De thermometer wees toeu eene temperatuur aan van gemiddeld 65°.thans teekent hij 40°. als in Februari. Over het algemeen vordert dan ook de groei zeer traag. Het echte malsche weer uit het zuiden met regen, dat de eigenlijke vruchtbaarheid aanbrengt, ontbreekt. Er is eene dorheid en schrille koude iu de natuur, die zich vooral op de pas ge- poote en geplante gewassen, op het ontloken groen doet gelden. \an de steenvruchten hebben perziken, pruimen en abrikozen, die goed gebloeid hebben, vrucht gezet. Nu zijn de pcrenboomen in bloei en welhaast volgen de appelboornen. Doch zoo nachtvorsten als die van dón afgeloopcn nacht zich herhalen, dan zal de oogst der thans beloveudc vruchtboomen schraal zyn. Er zijn tocli verscheidene aardappelen afgevro ren en de luchtgesteldheid teekeut nog gematigd weer. Het rundvee wa» voor Paschen in de weiden, die groen waren en gras hadden thans zijn zy groen, maar bet gras' is op. l)oor den minister vau oorlog is de wet tot voor ziening tegen besmettelijke ziekten, zoomede het kon. beslui» ter invoeriug van het tweede lid van art. 17 dier wet, ter keunisse van het leger gebracht, met uituoodiging aan de onderscheidene militaire en administratieve autoritei ten om, voor zoover zulks van hen kan afhangen te zorgen, dat de daarin ver vatte bepalingen nauwkeurig worden nageleefd en dat van die bepalingen aan hunne onderhebbenden zoodanige mededeelmg gedaan worde als hun ook met het oog op dc daarbij betrokkeo private be langen van den militair uoodig en weuschelyk zal voorkomen. Na langdurige overlegging werd besloten in deu polder Zuiiickem, in plaats van het bestaande stoom tuig, een direct werkende coiitrifugaal-pompmnchioe, uit de fabriek ran de firma Gwyoue k C®. te Londen, te plaateen. De direct werkende machine zou zyu van 20 paardeukracht, voorzien van condensatie- en expansietoestellen, en de pomp met hevelsysteem, die nende voor meerder waterverzet by lager opvoer. Nadat de polder, circa 600 hektaren groot en over vloedig met water bezet, in 26 etmalen was droog gepompt, werd op 11 dezer de buitensluis gesloten, ten einde bij proefmaling het waterverzet by vescbil- Jende hoogten vau opvoer te coustateeren. De uitslag dezer proefmaling was boven verwach ting gunstigimmers bleek uit de opnemingen dat «r bij oen opvoer van 1.60, 1.65, 1.75 cn 2 meter ifclkens belangfyk grootere hoeveelheid water werden verplaatst dan waartoe de leverancier, do heer Cofns. Bok te Delfshavep, agont der heeren Gwynne G°. te Londen, zich by contract verbonden had. De proefmaling kon niet verder voortgezet worden omdat de boezemkaden niet hooger keeren, doch het voornemen bestaat om de kade met l meter te ver- hoogeu, ten einde ook by betrekkelijk hoogen rivier- Mand te kunnen opvoeren. De eenvoudige zamenstcl- ling der pompmachine voldoet zeer, zoowel als de nette en deugdelijke afwerking. De Friesche Courant deelt mede, dat pastoor de Haan, van Winschoten, een jong menaeh van een allergunstigst voorkomen en aangenaam losse manie ren, geacht by zijne geloofsgenooten en andersdenken den, op last der geestelijke autoriteiten uit Winschoten ia verwyderd, terwijl zijne bezittingen zijn verkocht. Algemeen wordt vermoed, dat de Haau verdacht werd van liberale gevoelens te deelen. Van verscheidene zijden werd beweerd, dat de tentoonstelling ta Weenen den lsten Mei niet zou voltooid wezen. Wij hebben naar Weenen geschre ven eu ontvingen het volgende antwoord «De tentoonstelling zal niet gereed wezen dan tegen 1 Junij. De officieele opening heeft den lsten Mei plaats, doch alleeu is dan het hoofdgebouw ge heel voltooid. Het geheel zal eerst iu orde zijn tegen bet laatst van die maand. De groote warmte begmi hier eerst met Juli. Wij meenen onzen lezers eene dienst te doen met deze uit goede bron ontvangen mededeelmg. (Arnh.Ct.) In de gemeente Charlois bestaat sinds verscheidene jaren een sociëteit, gevormd door eenige notabele ingezetenen dier gemeente, onder de naam van «De Eendracht", welke twee avonden in de week, des Dinsdags en des Vrydags, bijeenkomt, vroeger in een lokaal van den kaste.ein van Dijk, en sinds het laatste jaar in een lok .ai van den kastelein Van der Hilt. Deze heeft een zaal gebouwd, uie vau meubels, biljart en buffet voorzien, eu voor bet pu b iek opengesteld. Iu die zaal houdt geuoemde socië teit twee avonden in de week baar bijeenkomst, en betaalt voor het gebruik van die zaal met toebe- lioorcu aan deu kastelein, die voor ruur, licht eu bediening zorg draagt, ineens at een som van 100 'sjaars, we.ke som gefourueerd wordt door de con tribution der leden. Die contributie i9 geen vaste, maar wordt grooter of kleiner, al naar geiaug bet aantal leden kleiner of grooter is. Zoolang die societeii bij Vau Dyk bijeeokwam, werd het patent als societeiihoéder genomen door van Dijk, en, hoe wel de controleurs der directe belastingen, te Char lois achtereenvolgens werkzaam, van die societeii ledcu waren, werd altijd Van Dijk al3 socieie.thou- der beschouwd, en hem als zoodanig het patent ver strekt. Met het oog hierop begaf zich de kastelein Van der liiit iu het begin van November 1872 uaar (Jen heer controleur te Charlois, om over het nemen van patent als societeithouder te spreken, doch vernam van dien ambienaar, dat niet hij, Van dér IIilt, palentplichlig was, maar dat de directeuren vau de sociëteit «De Eendracht* zich van pnient moesten voorzien. Van der Hilt deelde deze zienswijze mede aan heeren directeuren, die een rechtsgeleerd advies inwonnen. Steunende op dat advies en op de sinds jaren, vanwege de administratie zelve, volgehouden wetsinterpretatie, besloten zij geen aa 11 vraag om pateut tc doen. Daarop volgde den 23 November 1S72 een be keuring door de administratie, en werden de heeren J. v. B., A. v. d. F. en W. N. üzn., directeuren der sociëteit «De Eendracht* te Charlois, gedagvaard om te verschijnen ter terechtzitting der arrondissements rechtbank te Dordrecht (rechtdoende in correctioueeie zaken) van 19 Maart 1873, ter zake: dat zijlieden, iu den loop van het dienstjaar voor het patentrecht 1872/73, eu wel bepaald op 28 November 1872, bestuurders van een vemenigiug van onderscheidene leden, die onder den naam van «De Eendracht* te Charlois te zamtn vormen een sociëteit tot uitspan ning en gezellig verkeer, ran wplke aocieteit de koeten, zoo aan zasihubr als anderzins, worden gedragen door de leden der veieeniging, die daartoe aan het bestuur (zynde, als gezegd, de gedaagden) op deszelfe quitantiën hun contributie» fourneeren ter zake daarvan niet waren voorzien van pateut, noch hadden gedaan aan gifte voor het recht van patent over het dienstjaar 1872/73 voor een so$'ie|eit$pial, waarin een sociëteit wordt gehouden, gevormd door een vereeniging van onderscheidene leden, die de kosten onderling dragen. By de bahandeling der zaak op gezegden dag ver scheen de eerste gedaagde in persoon, en werden de overigen vertegenwoordigd door nar. J. Knottenbelt, advocaat te Rotterdam, die zich tevens met de verdedi ging der gedaagden belastte. Uit het gehoudep getuigenverhoor bleken de feiten, zooals ze hierboven zijn medegedeeld, alsmede dat Van der Hilt op 30 November 1872 op de secretarie te Charlois Üangifte had gedaan voor het patent als societeitshouder, dat hij de personqele belasting be taalde, en dat op 6 November 1872 de controleur te Charlois, lid sinds 81 December 1869, voor zijn lidmaatschap van de sociëteit «De Eendracht* be dankt had. De rijksadvocaat, mr. II. C. Verniers van der Loeff, was van oordeel, dat het feit, aan de gedaagden telastgelegd, wettig en overtuigend >vas bewezen daar het daarstelde de overtreding van het niet doen van aangifte voor het recht van patent voor een societeitj-zaal, waarin oen sociëteit wordt gehouden, gevormd door een vereeniging van onderscheideue leden, en requireerde, dat de rechtbank op dat feit van toepassing zou verklaring art. 37 der wet van 21 Mei 1819 (Stbl. u°. 34), iu verband met art. 1 dier wet en met u°. 41 van tabel XIV dierzelfde wet, en de gedaagden te dier zake zou veroordeelen ieder in een boete van 25 tot /400, alsmede iu de kosten, op de bekeuring en de vervolging gevallen; boete en kosten verhaalbaar bij lijfsdwangalles met aansprakelijkverklaring der gedaagden, ieder in persoon en voor het geheel, voor de boeteu en de kosten. De advocaat der gedaagden zette op den voorgrond, dat hier geen sprake was vgn ontduiking van belas- tingwie ook als patentplichtig moet worden be schouwd, hetzij' de kastelein, betzij de directeuren, de schatkist krijgt haar deel; maar het gold hier een principeei verschil. De eenige vraag in deze was wie is verplicht, van patent voorzien te zijn of aan vrage tot patent doen? Volgeus n®. 41 van tabel XIV wordt patent gevorderd vansocieteits- of collegezalen, tot uitspanning geschikt, hetzij die socië teiten euz. voor rekening an een by zonderen persoon worden gehouden, hetzij dezelve door vereeniging van onderscheidene ledeu, welke de .kosten onderling dragen, worden gevormd. Daaruit volgde, dat het patentrecht verschuldigd is door dengene, die de kosten voor de eociteitszaal draagteeu leer, gehuldigd in twee arresten van den hoogen raad, in de bekende zoogenaamde Tie.sche zaak, d.d. 23 Januari 1861 en 12 Februari 1802 (zie Nederl. Rechtspraak, deel 67, p. 69, en dl. 70, p. 211). De vraag, waarvan in casu alles af hing, was dus deze wie draagt die kosteo is het de persoon van Van der Hi.t, of is het de vereeniging «De Een dracht* En dan was het volgens pleiters oordeel buiten eenige twijfel, dat die kosten werden gedragen door Van der Hilt. Deze toch verstrekte en onder hield de zaal, legerde en onderhield het meubilair: hij was dus de societeithouder. «De Eendracht" was dus een sociteit, gehouden voor rekening van een bijzonder persoon,, en viel alzoo in de eerste cate gorie van n°. 41 van tabel XIV. Ging het systeem van den eischer op, dan kon in de praktijk de eerste categorie gerust gesupprimeerd worden want dan zou men te vergeefs hier te lande zulk een socië teit zoeken. Pleiter concludeerde tot ontzegging van den eisch. Na re- en dupliek werden de stukken in handen van het O. M. gesteld, teneinde daarop te conclu- tieeren. Op 26 Maart jl. concludeerde bet O. M.' dat aangezien de feiten, den gedaagden bij dag vaarding telastgelegd, niet wettig en overtuigend waren bewezen de rechtbank den eischer zijn eisch zou ontzeggen, en de gedaagden zou vrijspreken van het feit, hun bij dagvaarding telastgelegd, met veroordeel mg van den eischers in de kosten van het rechtsgeding. Bij vonnis van 31 Maart werden gedaagden schul dig verklaard aau de overtreding van bet niet doen van aangifte voor het recht van patent voor een societeitszaal, waarin een sociëteit wordt gehouden, gevormd door een vereeniging van onderscheidene leden, en ieder hunner veroordeeld tot eene geldboete van 25, alsmede in de kosten, op de bekeuringen verrolging gevallen boete en kosten solidair desnoods op hen te verhalen by lyfsdwang. (Baleis v. Justitie.) Ook te Renkum heeft eene werkstaking plaats ge had, en wel op de steenfabriek van den heer Mijnlief. Voor een paar weken hebben de werklieden aldaar een verhooging van. daggeld gevraagd, welke vraag door dea heer M. met eene billijke verbooging is beantwoord, waardoor algemeeue tevredenheid ont stond. Aangezet door een paar gasten eener andere fabriek, die door Duitsche agenten waren omgekocht of overgehaald, weigerden zij evenwel dezer dagen den arbeid, zoo zij niet dadelijk nog meer loon kre gen. Doch de fabriekant, in gemoede overtuigd dat zy nu beourlijke verdiensten hadden, weigerde uiet alleen hun eisch, maar gaf bun in massa dadelijk gedaan, waarop de ontslagen werklieden juichende eu zingende naar huis gingen. Uit Over-Betuwe schrijft men Onze landstreek is weer in een lustoord herschapen. In plaats van dorre twijgen en naakte weilanden, lachen ons nu van alle kanten sneeuwwitte bloesems en jeugdig groen tegen, 't Is of er epn wit laken ligt uitgespreid over de boomgaarden in geen jaren hebben de vruchtboomen zooveel beloofd, in weerwil van den onverkwikkelyken regen en den kouden wind, die sedert weken schier .onverpoosd uit het noorden waait. Buiten onvoorzienen tegenspoed zal de oogst van kersen, pruimen en peren dezen zomer overvloe dig zijn, terwijl van fie appelen vooralsnog weinig met zekerheid kpn gezegd worden. Het gras staat nog dun op de weiden, zoodat de veehouders de meeste stallen nog bezet houden. Een malsche regen uit het zuiden kan ook hierin spoedig een gunstige verandering brengen. Londen, 25 April. Per telegraaf wordt uit Madrid gemeld, dat aldaar veel agitatie heerscht. Laatstleden Woensdag heeft de Permanente commissie

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2