Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N? 1355. 1873. BUITENLAND. Vrijdag 2 Mei. anten, Kennisgeving. HAR, i Ct. EN n, Bultenlandsch Overzicht i een s' el 1 ure Jure J i echte j zonder o. De inzending van advertenttën kan geschieden tot één nnr des namiddags van den dag der uitgave. ■w ;us BEAU reg 1)321. kkerateeg. igepstraaL de Doita worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADVE RTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS tlerdam 1 rei en, sinds ?meen ge en uit- 8CIIENK GOUDSCHE COURANT. attent te nderj, de en echte n de kier de hifr- ie is een iteekening on, Apo- svindt op geld zijn, daar wel te zien tlleen die teekening ten voor r maag, JNG. Zij BETE in rij sjjn JVENO. i dubbele De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjs per drie maanden is ƒ1.75, franco per post 2. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Goede, gezien artikel 182 der wet van den 29sten Junij 1851 (Staatsblad n°. 85); brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat bet UITVOERIG en BEREDENEERD VERSLAG ran den toestand der Gemeente in 1872, ter Plaatselijke Secretarie in druk verkrijgbaar is, tegen betaling van dertig Centen Gouda, den 29* April 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Doooolkbvkb Fobtüun. van Bbbcbn IJzïndooïn. De geheele Parijscbe pers houdt zich bezig met de afgeloopen verkiezingen. De republikeinen zijn ver heugd over de verkieziug van candidate» van hunne Heur in alle departementen op een na, in Morbihan, waar altijd de clericahn de overhand hebben. Met recht trekken zij daaruit hel besluit, dat de republiek vasten wortel schiet in Frankrijk en dat het beleid, waarmede tot nu toe door het bestaande gouvernement de zaken zijn behandeld het volk gerust maakt voor de toekomst. De radicalen zijn na hun zegepraal te I’arijs kalm en waardig. Hun bladen houden vol dat de verkiezing van Barodet minder een les is aan het adres van Thiers en zijn regeering dan wel aan de nationale vergadering, wier reactionnaire bestanddeclen steeds een dubbelzinnige en der republiek vijandige politiek volgen. De monarchale pers, de woedende rechterzijde, die slechts hetlutlel aantal van 27000 stemmen kon bijeen brengen, maakt de Parijzenaars uit voor petroleurs en voorspelt de aanstaande overwinning der com mune. Onrust zaaien, de gemoederen verontrusten of verbitteren, hen te drijven tot de meest revolu tionaire handelingen, schijnt nu het wachtwoord dier partij te zijn. Eene belangrijke qumstie is het zeker, welken in druk de verkiezing te Parijs op Thiers gemaakt heeft. De mogelijkheid bestond, dat hij zich nu, uit vrees voor de radicalen, geheel in de armen der reactionairen werpen zoude. Doch niets blijkt daarvan. Hij moet verklaard hebben, dat hij geen vrees gevoelde en zou blyven steunen op de linkerzijde, die in den electo- ralen veldtocht alle bewijzen gegeven had van een degelijke regeerings-partij te zijn. In den raad van ministers zou Tbiers gezegd hebben, dat men de uitin gen der openbare meening moest op volgen en dus de indiening der consiitutioneele ontwerpen moest verhaasten, waarmede de regeering met het oog op de aanstaande ontbinding der nat. verg, belast is. Reeds op 20 Mei kou hij die voorstellen willen in dienen. Vooreerst zou er van geen wijzigingen iu het ministerie sprake zijn. De reis van den Duitschen Keizer naar Petersburg geeft weder aanleiding tot allerlei ontboezemingen over de verzekerdheid van den algcmeenen vrede, vooral van gewicht met het oog op het steeds gistend Oosten. Met de bewijzen neemt men het zoo nauw moederen kalm waren, in het bewustzijn van de be haalde overwinning. De geruchteu over de wijziging van het Ministerie houden aan de benoeming van eenige federalen in ’t Kabinet zal waarschijnlijk eerstdaags de kroon zetten op den staatsgreep. De radicalen en conservatieven zullen zich thans onthouden bij de verkiezingen op 10 Mei. Serrano, dien Havas ten onrechte een reisje naar Frankrijk heeft laten maken, is druk in de weef. De geheele geschiedenis der laatste dagen laat zich in koite woorden dus samenvatten de radicalen, ge steund door de conservatieven, hebben een staats greep willen beproeven, ten einde de Regeering uit de handen der federale republikeinen in de hunne te brengen de Regeering is hun voor geweest en heeft door een staatsgreep de federale republiek, die ’t voorloopig zonder volksvertegenwoordiging doet, ingesteld. Omtrent de Carlisten loopen de berichten zeer uiteen.» SPANJE. Naar het schijnt, is generaal Serrano inderdaad betrekken bij de jongste poging tot omverwerping van het bewind. Zijn huis ligt op ongeveer 100 el afetands van de plaza de Toros, waar de oude ba taljons, sterk ongeveer 5000 man, door den alcalde waren bijeengeroepen en reeds den avond te voren wareu in deze woning de generaals vereenigd, die be kend staan als vijandig aan de tegenwoordige orde van zaken. Sommigen hunner, met name Letona, namen het commando op zich der vrijwilligers in den circus. Serrano, reide men, heeft slechts gewacht op het besluit der permanente commissie, die hem tot opperbeve.hebber zou benoemen. Andere generaals zouden dan naar de kazernen zijn gegaan en hel be vel over de troepen hebben aanvaard.* De regeering schijnt dit te hebben voorzien althans de troepen wareu niet in de kazernen geconsigneerd, maar wan delden ongewapend door de stad. Voor het overige vertrouwde men op de vrijwilligers der republieken op de artillerie. De gouverneur van Madrid liet alle belangrijke punten bezetten en de kanonnen richten op den circus. Als strategisch punt was deze al zeer zonderling gekozen. Toen alle uitgangen waren be zet (zegt een correspondent) moesten de monarchale vrijwilligers twee aan twee, door eene kleine deur, het lokaal verlaten, bij welke meu hen ontwapende. Serrano wachtte te vergeefs op zijne benoeming. Daar toe kan hebben bijgedragen, dat de president der permanente commissie (Salmeron) de broeder is van den munster van jübtitie. De kleine beweging te Alcala wordt toegeschreven aan generaal Caballero de Rodas, dezelfde bij wiens vertrouwden vriend te Barcelona (Puig y Llagostera) een groot aantal wapenen in beslag genomen is. Te Alaria ligt het regiment cavalerie van Calatravaop het gerucht, dat Serrano aan het hoofd der troepen te Madrid zich tegen de republiek had verzet, ont stond daar eenige beweging, die echter spoedig werd gedempt. De oppositiebladen te Madrid slaan een geheel anderen toon aan, dan eenige dagen geleden. De meesten nemen eene afwachtende houding aan. Alleen de Epoca maakt eenigermate eene uitzondering. De Imparcial prijst zeer de houding van de vrijwilligers der republiek, die bedaard hun plicht doen, zonder iemand overlast te geven. Tegenover een verhaal vyu niet«lat die algemeene vrede weinig baat, wanneer de reusachtige staande legers behouden blijven en de kanon- en de geweer-nuuie voortduurt, wordt over ’t hoofd gezien. Zondag zijn de Czaar en de Duitsche Keizer op bet balcon van het winterpaleis (foor bet volk met geestdrift begroet. De Duitsche Keizer heeft vervol gens een rijtoer gedaan en deelgenomen aan het fa- miliediner ten hove. Prins Bismarck heeft dien dag bij prins Gortschakoff een bezoek a%elegd. Gisteren heeft keizer Wilhelm de Pauls-citadel bezocht en er de grafplaatsen bezichtigd. Daarna was er familiediuer bij den Grootvorst-troonopvolger. Prins Gortschakoff heeft een tegenbezoek bij prins Bismarck afgelegd. Deze en graaf Moitke dineerden bij den Duitschen gezant. De prins van Wales en prins Arthur zijn Maan dagavond te Weenen aangekomen, om de opening der tentoonstelling bij te wonen. Zij werden aan het spoorwegstation ontvangen door Aan Keizer, de aartshertogen, den kroonprins van Denemarken, den Engelschen gezant, den generaal Beilegarde, den stad houder en den directeur van politie te Weenen. Er was een eerewacht gevormd, die de prinsen naar hun hotel geleidde. Zij werd voorafgegaan door een mu ziekkorps, dat het Engelsche volkslied speelde. Groot was de menigte, die op de been was gekomen. Met hetzelfde doel kwamen daar ook de Kroon prins vau Pruisen met gemalin en roon don volgenden dag aan. Zij werden door den Keizer, de aartsher togen, den prins van Wales en prins Arthur, bene veus talrijk gevolg aan ’t station opgewacht. De Kei zer en de aartshertogen droegen Pruisische uniform. Z. M. omshelde den Kroonprins, en bood aan de Kroonprinses bij ’t verlaten van’t station zijnen arm. Een onafzienbare menigte heette de hooge bezoekers met luid gejuich welkom. In de delegatie van den Oostenrijkschen Rijksraad heeft de commissie tot onderzoek van het budget be raadslaagd over de begroeting van buitenlandsche za ken. De rapporteur stelde eene resolutie voor, hou dende eene betuiging van tevredenheid over de door bet ministerie gevolgde buitenlandsche politiek. Graaf Andrassy dankte voor dit bewijs van vertrouwen en zeidc tot opheldering van het feit dat het jongste Roode Boek zoo weinig omvangrijk is, dat in wezenlijk constitutioneel* staten de minister van buitenlandsche zaken de kroon slechts kon aanraden eene politiek te volgen, die door de wezenlyk constitutioneele fac toren ondersteund wordt. Op de vraag van den heer Recbbauer, waarom Oostenrijk de Spaansche republiek nog niet had erkend, verklaarde Andrassy dat men met eene formeclc er kenning moest wachten totdat de sonstitneerende Cor tes bijeengekomen zouden zijn en omtrent den regee- ringsvorm den wil der natie kenbaar zouden hebben gemaakt. Op verschillende vragen, als bijv. aangaande Oos tenrijks gedragslijn bij eventueels verkiezing van een Paus en de zienswijze der regeering omtrent het recht van veto bij die verkiezing, gaf graaf Andrassy ten antwoord, dat hij het ontijdig achtte over dat onderwerp te discussieeren, aaugezien de ziektetoe stand van den Paus niet van zorgwekkenden aard is. Ten slotte werd de voorgestelde resolutie aangeno men ?n het budget voor buitenlandsche zaken met eene geringe verlaging van het totaalcijfer vastgcsteld. Te Madrid blijft het rustig Zondag heeft de ver gadering van de federalen plaats gehad, waar de ge-

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1