BINNENLAND. ADVERTENTIEN. INGEZONDEN. ECHIYEREEHIGING -ECHTYEREEMlGmGfrj ECHTYEREENIGING partij. De Presse noemt den dag der verkiezing zonder eenige overdrijving! een tweede 18de Maart (1871). Uiterst hevig raast de Union. Ver mits het thans uitgemaakt is, zegt zij, dat er 180,000 officieele petroleurs in Parijs zijn, waarbij men nog een gelijk getal voegen kan, zoo moet men deu strijd aanvaarden en de monarchie bij de gratie Gods herstellen. De radicale couranten zijn natuurlijk in de wolken. De Hépubliqne franqaise vooral drukt hare levendige tevredenheid uit. Zij gnat in haar geestdrift echter zoover, dat zij uitroept: „Frankrijk staat sedert gisteren weder aan de spits der volkeren." De radicalentoonen zich echter vrienschappelijk jegens Thiers en beloven hem hun hulp in de toekomst, wanneer hij slechts doet, wat wij zeggen of gebieden. BELGIË. Dinsdag is te Verviers het gemeente college en een daaraan grenzende kapel door een hevigen brand vernield. De gebouwen behoorden vroeger toe aan een klooster, en de kapel werd nu bediend door jezuïeten. Kwart:er over eenen 's namiddngs vertoonde zieh de brand in een schoorsteen op een der bovenkamers van 't college, van waar hij zich snel aan het dak mededeelde. Van alle zijden der stad werd oogenbl kkelijk hulp gezonden, maar de weinige bekwaamheid der pompiers in (iet uitoefenen hunner bezigheid gat'het vuur allen tijd *oni het gelieele dak en de zolders van het gebouw aan te tasten, terwijl de vlammen tevens lot de kapel oversloegen. Weldra stortte de lage toren der kapel in en voerde in zijn val, die inevt een vreeset ijk gekraak gepaaid ging, liet orgel mede. iUndelijk overwonnen <lc twaalf brandspuiten de woelende vlammen, maar van het college bleef niets meer over dan de onderste ver- i diugde kapel was totaal weg. Ongelukkig heeft men verscheiden andere rampen te betreuren, want vier der helpers zijn iniu of meer erg gekwetst of gebrand. Een pompier is onder de drukking van het water in de spuit gevallen, een ander werd door een vullenden balk getroffen, en een leerling-letterzetter, die aan de redding hielp, werd onder invallende pain begraven en met erge brand- wondeu daaronder uitgehaald. Plet gerucht van een persoon, die in de vlammen zou omgekomen zijn, is onwaar; ook heeft geen enkel der leerlingen uit de school eenig leisel bekomen. Een groot deel der verzaiuelingenvan het college, de bi bliotheek en de meubeleu van den bestuurder zijn gered, maar het water heeft vele dier voorwerpen beschadigd. DUITSCHLAND. Verscheiden personen, die zich te Frankfort schul dig gemaakt hebben aan overtreding der wet op 21 April, zijn door de rechtbank gevonnist!. Zeventien hunner, die slechts geringe vergrijpen hebben gepleegd, zijn veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 tot 4 wekeu, welke laatstgemelde straf op de meerderheid is toegepast; drie andere beschuldigden zijn vrijgesproken. Onder hier bedoelden bevindt zich geen enkele Frankfor- <t r. liet aantal peismen, die later voor den rechter zullen verschijnen, klimt tot over de 200. Onder hen worden velen aangetroffen, wier eenig doel is ge weest te rooven en te plunderen en die, toen zij door de militaire macht werden gearresteerd, in het bezit bleken te zijn van ijzeren breekwerktuigen van ver schillende soort. Ook heeft men zich later meester gemaakt van een zeer gevaarlijk individu, die tijdens de rustverstoring de menigte opruide en haar den raad gaf, om de woningen van rijke Israëlieten te o plunderen hij zelf, zoo voegde hij er bij, zou den weg wijzen om de best gespekte beurzen te vinden. Ten einde de veel omvattende instructie met den vereiecliten spoed af te doen, zijn drie leden der rechtbank met het voorloopig onderzoek belast. Meu verzekert, dat de stedelijke regeering, zoo meldt een Frankforter correspondent, zich in geeuen deele gehouden acht de schade, aan de burgerij bij die ongeregeldheden toegebracht, te vergoeden, Zij beweert, dat de Staat verplicht is die tc dragen. Ten opzichte van de aanstaande eonferentie der Pruisisehe bisschoppen te Fulda, meldt de genoemde correspondent het volgende. Ilct protest, door de Pruisische bisschoppen tc Fulda uit tc vaardigen tegen de kerkelijke wetten, is reeds vóór geruimen tijd aan de verschillende leden van het Pruisische episcopaat ter overweging toegezonden, zoodat het, enkele wijzingen van ondergeschikt belang daargelaten, mag beschouwd worden als vastgesteld. Wijders zal worden beraadslaagd over de meest geschikte middelen, welke v%r hand behooren tc worden genomen, om den voortgang van het oud-Katholicisme te verhinde ren. Ter bedoelde conferentie zullen alleen Pruisische bisschoppen tegenwoordig zijn. Dewijl het hier slechts geldt liet vaststellen van bepalingen, welke reeds uit- \ocrig 7ijn overwogen en schriftelijk behandeld, zal de conferentie van zeer korten duur zijn. S PiA NJE. Nog steeds is het rustig te Madrid, schrijft de correspondent van de Temps aldaaralle partijen zijn het daarover eens, dat de vrijwilligers der republiek gedurende de drie dagen, dat zij onder de wapenen zijn geweest, zich onberispelijk hebben gedragen. Zij zijn de handhavers geweest zoowel van de openbare orde als van de wetde huiszoekingen, die door de Regecring werden gelast, hebben met het meeste overleg plaats «gehad, zonder ergens aanleiding te geven tot een botsing. Ook bij den maarschalk Serrano heeft een huiszoeking plaats gehader werden eenige wapenen gevonden, maar bij nader iuzien van onver dacht gehalte, zoodat zij dan ook spoedig zijn terug bezorgd. Ware de maarschalk thuis geweest, dan ware hij zonder twijfel gearresteerd, maar hij wus zoek som migen nieenen, dat hij zich verborgeu houdt in het geoouw der Franache ambassade, anderen gelooven, dat hij naar het buitenland gevlucht is. Volgens den cor respondent van de Temps verdenkt men Serrano ten onrechte van in de laatste politieke gebeurteimsen te zijn betrukken niet alleen dat hij in de stiatsgreeps- plannen van de radicalen niet heelt meegedaan, hij heeft integendeel de radicalen afgeraden zich tegeu de Regeering te verzetten, De correspondent van de Temps bewijst echter wellicht te veel en daardoor niets, wanneer hij Serrano voorstelt aan den eenen kant nis onkundig, aan den anderen als raadgever vnn de radicalen, tot welke partij hij, zooals men weel, nipt behoort. Een der voornaamste leiders bij den radicalen staatsgreep was Rivero; de Regeering heult tc Madrid overal naar hum laten zoeken, ma.tr hem niet kunnen vinden; trouwens al de hoofden van de ru.licaUu, Martos, Manuel Gomez, enz., zijn spoorloos verdwenen; de huiszoekingen hebben zich zelfs uitgestrekt tot buiten Madrid. De geruchten over een ministerieeie crisis houden aan de Minister van Oorlog Cordoba, die reeds meer malen van kleur is veranderd en laatst radicaal- is, zou worden vervangen door generaal Contreras. De telegraaf sprak van den president minister Figneras als tijdelijk Mini-der van Oorlog Sommigen meenden dat Contreras opnieuw zou worden bekleed met het op perbevel in C'atalonië, waar tlmr.s Velarde is, minder republikeinsch dan Contreras, maar meereen man voor zijn taak bcrokei d. Chao zou volgens genoemden corres pondent worden benoemd tot Minister van Staat, terwijl de Minister van Buitenlandsche Zaken, Custelar te Parijs Oloza^n zou gaan opvolgen, die op zijn ont slag blijft aandringen liet Ministerie van Openbare Werken zou waarschijnlijk worden toevertrouwd aan den gouverneur van Madrid, Estebanez men sprak ook van dc afzetting van het bestuur var\ Madrid, geruchten die tot heden niet bewaarheid zijn, maar toch den bestaanden toestand kenschetsen. Een aantal lamiliën verlaten Spanje en nemen de wijk naar Portugal; republikeinsche correspondenten zeggen, dat dit door niets gerechtvaardigd is. maai is er geen reden om de Spaansche reprubiikeinsche correspondent te vertrouwen. Gouda, 3 Mei. Schaakwedstrijd. P KAMPEN GOUDA (wit) (zwart) 18de Zet. C3-E2. 18d« Zet. C C De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft naar nanleiding van een verzoek der kamer van Nij megen en Arnhem, om ondersteuning harer adressen, betreffende den aanleg der spoorwegen ArnhemNij megen en ZwaluweZevenbergen, voor rekening van den staat, besloten aan dat verzoek gevolg te geven. De dames C. Kolff van Oosterwijk, A. de Meijier en J. Grendel, kweekeiingen aan de Rijks Normaal school alhier, hebben den ln en-2n Mei d»zer, met goed gevolg examen afgelegd voor de acte van Hulp- onderwijzeres en in de handwerken is geëxamineerd en toegelaten mej. M. Peeters. Volgens een door den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indie gisteren overgeseind telegram van den Regeerings-commissaris voor Atchin, gedagteekend 28 April, was het embarkement, waarbij de meeste voorspoed ondervonden was, dien dag volbracht. Men was door den vijand geen oogenblik verontrust ge worden. De landvoogd telegrafeerde ook, dat naar Deli eenige troepen gezonden waren ter bewaking van het kolendepöt aldaar, ten dienste der flotille, welke belast i9 met de blokkade. Men deelt ons mede, dat van een onzer regimen ten infanterie onder-officieren zich hebben aangebeden om naar Indie te worden gezonden, doch dat hunne verzoeken van de hand zijn gewezen, op grond dat de werving voor het kader niet geopend vraagt, waarom wel voor de grenadiers en jagers, niet voor de overige korpsen {N. R, Ct Staten-Generaal. Twum Kaicie. Zittin gen van 1 en 2 Mei. In de zitting van Donderdag was de jniuister van koloniën tegenwoordig. HijJdeed mededeling van het volgende telegram ran den gouvefn^jir-generaal, behelzende een telegram van den regeeringscommis- saris van 25 April; „Sedert de laatste gebeurtenissen worden de troepen door den vyand niet verontrust. Het embarquemeot scheen geen groote moeielijk- hedeu te zullen opleveren." Voorts had de minister ontvangen de aanvrage om uitzending van troepen, en, zij het voor een korten tijd, ook de uitzending van officieren, en wel 50 subalterne en 10 kapiteins der infanterie. De kamer heeft daaróp zonder, of na betrekkelijk korte discussie, aangenomen, de volgende ontwerpen 1°. onteigening voor de afsluiting van het Reitdiep; 20. wijziging der wet van 1862 tot opheffing der slavernij in Suriname (art. 4); 3°. nader voorschot aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, onder der toezegging van den minister eener spoedige de finitieve regeling; 40. tractaat met België tot af koop van onvervreemdbare rente, afschaffing surtaxe op Nedcrlandsche gedistilleerd en concessie onzerzijds voor den aanleg van den spoorweg AntwerpenGlad- bach. Dit laattte met 61 tegen 4 stemmen. De discussie over den aankoop der spoorwegen Roosen daalMoerdijk en Roosendaal Breda zijn aange vangen. In de zitting van gisteren is het ontwerp tot aan koop der spoorwegen Roosendaal—Moerdijk en Roo sendaal—Breda na velerlei discussie verworpen met 45 tegen 29 st< mmen. Daarna is de amortisatiewet door de regeering verhoogd met 7 millioen en ge bracht op 8,900,000. Dit ontwerp werd daarna aangenomen met 72 tegen 2 stemmen. Heden is het ontwerp betreffende het dok te Viissingen aan de orde. Uit 'sHnge schrijft men ons Van wel onderrichte zijde verneemt men, dat bij den geneeskundigen dienst der landmacht zulke groote veranderingen op handen zijn, dat ze met een geheel nieuwe reorganisatie zouden gelijkstaan. Onder ande ren zullen de off. v. gezondh. der 2 kl., die langer dan vier jaren in dien rang gediend hebben, succes sievelijk te Utrecht worden gedetacheerd, om examen voor den rang van off. v. gez. der 1ste klasse af te leggen. De duur van het examen en de tot nu toe gevolgde wijze van cxamineeren zullen gewijzigd moeten worden, daar er stellig een dertigtal in die termen vallen, en er zeker een jaar zou noodig zyn, als men de oude wijze van cxamineeren zou willen blijven volgen. (t/. De Utrccht8che zendingsvereeniging hield Maandag 11. te Utrecht hare 14de jaarvergadering. Blijkens de gedane mededeelingcn was het aantal hulpveree- nigingen in 1872 noch toe- noch atgenoracn; 309 gemeenten schonken geldelijke gaven. De gezamen lijke legaten bedroegen 2986.20. Ultimo Dec. was het nadeelig saldo tot 19673.92 V| geklommen. De kweekeling C. de Graal ging ais zendeling naar Indië: de zendeling-werkman van Dgkeu op Halma- heira werd als zendeling geordend. De zendeling liinnooy op N.-Guinea zette het boek Genesis in de Papoesche taal over; de zendeling van Eek op Bali is bijna gereed met eene spraakkunst ia de B&line- schc taal. De Algemeene Vredebond hield Dinsdag avond een vergadering, waarin de heer G. van der Hans, pro cureur tc Amsterdam een droom vertelde, waarin hij op min of meer ironische wijze de partijen Atchin en Nederland de revue liet passecren, de handelingen van die laudeu of liever van de Regeeringen aier landen aan critiek onderwierp en ten slotte aanmaande tot eendracht en vrede onder de menschen en voor loopig tot barmhartigheid cn giften aan het Roode Kruis. De redevoering viel in den smaak van het pu bliek, naar het scheen. n Dc mnntschnppij voor landontginning te Apeldoorn, hield Woensdng hare eerste algomeene vergadering. De directeur, de heer J. B. Snellen, bracht verslag uit over het tot dusverre verrichte. Hij deelde den uitslag mede van de op 25 dezer te Amsterdam gehouden verloting, waaruit bleek dat de eerste prijs in de provincie Groningen was ge vallen. In de vergadering van commissarissen, eergis teren te Arnhem gehouden, waren nog tot commis sarissen benoemd de heeren J. B. Hugenholtz, grond eigenaar te Apeldoorn en A. N. Molenaar, notaris te Waddingsveen. Er is besloten tot het drukken en verspreiden van het verslag o. a. door het te plaatsen in een of meer dagbladen, en het toe te zenden aan eenige autoriteiten in de provincie Gelderland en ann de Geldersche maatschappij van landbouw. i 0 Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat bij de werving v0or de expeditie naar Atchin de toevoer van ♦rijwilligers zóó groot is geweest, dat klein Bronbeek te Harderwijk en Putten ont bloot zijn van gegageerde? Oost- en West-Indische militairen, die daar steeds in menigte vertoefden. {Arnk. Ct.) ..Hst ontwerp-Urief, door B. en W. te Rotter dam aan den Rand in te dienen voor het verschaffen van water uit de drinkwaterleiding, behelst o. a. het volgende; I Voor water tot gewoon huisselijk gebruik wordt berek'vnd, naar de grondvlakte van de verschillende verdiepingen der gebouwen, met inbegrip van de open plaatsen binnen de gebouwen gelegen, perv. m. 10 ct. Wanneer op of in die open plaatsen, tuinen en .grasvelden een waterbuis loopt en kranen aangebracht zijn, waarmede het water door middel van slangen, omgaande buizen en dergelijke, direct uit de leiding wordt genomen, voor een grootte van 200 vierk. meters en daarboven, wordt per 100 vierk. meters berekend 6, Bovendien wordt gevorderd voor een paard 3, voor een tweewiels rijtuig 2, voor een vierwiels rijtuig 4; voor een gewooeu emmer water, aan de openbare waterkranen gehaald wordende Va cent- Omtrent het water voor industrieel gebruik is het volgende bepaald Eigenaars van industnëele inrichtingen en verbrui kers, die groote hoeveelheden water behoeven, kun nen het door metiug met een watermeting verkrijgen, >ingeval zij zich verbinden tot het betalen van den Sprijs van een dagelyksch verbruik van minstens 4 kub. meters. Zij betalen alsdan: voor een dagelijksch waterverbruik van 30 tot 800 kub. meters, per kub. meter 10 cents, en door etn dagelyksch waterverbruik van minder dan 30 kub. meter, per kub. meter 12 cents. Voor een dagelijksch waterverbruik, grooter dan 300 kub. meter, kan een bijzondere overeenkomst gesloten worden. Voor industrieel gebruik wordt alleen water gele verd aan hen, die het tot gewoon buisselijk gebruik bezigen. liet water, tot uitoefening van bedrijven, neringen enz. benoodigd, wordt geleverd tegen een door de directie, onder goedkeuring van B. en W. te bepalen prys, boveu het verschuldigde voor gewoon buisselijk gebruik. De minister van financien heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht dat tot bet verkrijgen der betrekking van telegrafist bij den rijkstelegraaf voorshands twee wegen open staan, namelijk indienst treding als adsistent, en toelating als leerling-telegra fist op overlegging van bet getuigschrift van goed afgelegd eind-examen voor de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus. Aanstelling als adsistent ge schied bij behoefte en vergelijkend onderzoek. Na twee jaren als zoodanig te zijn werkzaam geweest, kunnen zij, bij behoefte aan rijkstelegraaf klerken, eene vaste aanstelling als klerk verkrijgen, Adsisten- ten en klerken kunnen deelnemen ann het examen voor telegrafist, dat jaarlijks in de maand September wordt gehouden. Toelating als leerling-telegrafist van personen die het bovenvermeld getuigschrift van het eind-examen voor de hoogere burgerscholen met vyfjarigen cursus hebben verkregen, geschiedt jaarlyks in de maand September. Het aantal toetelaten leer- Ungeu wordt telkens naar de behoefte bepaald. De candidateu moeten zich vóór of op den I5n Augus tus van ieder jaar aanmelden en in het jaar dier aanmelding den leeftijd van 18 jaar bereiken. Even als in de laatste jaren 't geval was, zyn ook thans weder de vruchtboomen deerlijk door de zware nachtvorsten gehavend, niet alleen hier te lande maar ook in Duitschland, Frankrijk en Engeland, zoodat appelen en peren weder schaarsch zullen zijn. In geen jaren hadden de boomen zoo voortreffclyk gebloeid. Ook de kersen boomgaarden leden veel. In 't noor den van ons land ligt de sneeuw hier en daar een halve voet hoog, maar 't is toch niet zoo erg als in 't buitenland. l)e sneltrein van Keulen naar Berlijn werd Vrijdag tusschen Hanover en Maagdenburg op gehouden door de massa sneeuw't zelfde komt voor in Engeland, terwijl in sommige deelen van Frank rijk het verkeer tengevolge van de sneeuw zoodanig is gestremd, dat de boeren de marktplaatsen niet kunnen bezoeken. De wijnoogst, zoowel aan den Rijn als in Frankrijk, is grootendeels verloren. Vele wijnbouwers vervallen daardoor tot armoede. Aan 't einde van April zijn wij nog midden in den winter. (JV. v. d. 1).) Aan een brief van den hoogleeraar J. W. Gunning ontleent het Handelsblad omtrent het spuitwater het volgende „Het spuitwater wordt niet door bewaring in syphons met metalen stoppen lood-, tin- of koperhoudend, maar slechts in de apparaten, die ter vervaardiging dienen. Deze bcstann uit condensntie-reservoirs, in welke het water met koolzuur onder hooge drukking wordt verzadigd eu uit buizen, die het naar de fles- schen leiden, in welke het afgetapt wordt. De reser voirs zijn van koper, van binnen vertind, de buizen van tin. Is echter dit tin loodhoudend, zooals soms het geval ia, of komt het water met soldeersel (com positie van tin en lood) in aanraking, dan kan het loodhoudend worden. Ligt de koper-oppervlakte bloot, of it zij te dun bedekt, dan lost zich koper op. Wordt er gegalvaniseerd ijzer in den toestel aange troffen, dan wordt er zink in opgenomen. Tegen deze zeer schadelijke verontreinigingen kan de fabne- kant met gemak wakenmaar aan meer bezwaren is het onderhevig, het spuitwater steeds tinvrij te hou den. De aard van het water, dat men vervaardigt, dè grootte der drukking, waaronder het koolzuur staat, en vooral de tijd, gedurende welken het water in het apparaat verblijft, oefenen daarop invloed uit. Vandaal dat bij denzelfdeu fabnekant, vooral wan neer hij meer dan één toestel gebruikt en zelfs uit eeu toestel eu van dezelfde vulling metaalhoudend en metaal vrij water voorhanden zijn kan. Dit ter verklaring van' de tegenstrijdige uitkomsten, die het scheikundig onderzoek soms scheen op te leveren. „Moet men het water ook tmvnj houden? Ik meen van ja. Wel is waar geldt het metaal voor ouscha- liik, maar dit is slechts zoo, omdat bij het gewone gebruik, dat van tinnen toestell» n in de keuken, enz. wordt gemaakt, geen oplosbare tinverbindingen ge vornid kunnen worden. Het spuitwater kun echter het tin slechts in den vorm eener oplosbare verbin ding bevatten en het dagelijks tot zich nemen daar- vau, al is het ook in eene geringe hoeveelheid, moet als iets abnormaals beschouwd en zooveel mogelijk vermeden worden. „Naar dien eiach behooren de fabrikanten zich, dunkt mij, tc schikken. Ondervinden zij met hunne tegenwoordige toestellen en wyze van werken bezwa- reu, om dit doel altijd te bereiken, dan moeten zij trachten die op te heffen. Maar deze eisch kan slechts door een ieder iudividueel gesteld worden noch gezondheidscommissie, noch eenig andere auto riteit kan dien opleggen. Sedert 1867 is alle pre ventief toezicht op de geaardheid der voedingsmid delen (het vleesch uitgezonderd) opgeheven. Men achtte het publiek wel in staat, om iu deze materie rijne eigen belangen te kennen en te behartigen. Zoo ergens, dan is dit met betrekking tot bet artikel spuitwater waar. Zij, die dagelijks gebruik van dit artikel kunnen maken, behoeven zich niet tex>ntzien; hun medicus te raadplegen, den leverancier eischen te stellen en van buu pharmaceut de controle daarop te vragen. Bovendien staan de daartoe aangestelde stedelyke beambten (te Amsterdam) iedereen tot het vernebtten van een scheikundig onderzoek ten dienste. Ouder hei tegenwoordige régime is dit de eenige weg, aau de spuitwater-agitatie een einde te maken.„ Woensdag namiddag is (gelijk reeds kortelijk is gemeld) uit de trekvaart bij de Geestbrug bij Voor burg het lijk opgehaald van eene lsjarige jongedoch- ter, 8. genaamd, die te 's-hage woonachtig was en aldaar sedert eeu 12tal dagen werd verm.st. Het vermoeden bestaat dat hier aan eeu misdaad en niet aan een ongeluk valt te denken. Eene zware houw wond aan het hoofd, schijnbaar door een scherp werktuig toegebracht, en de uit het lid verwrougeu arm, bij de lijkschouwing geconstateerd, geven voor dit vermoeden grond. Het lijk der ongelukkige is heden, in de gemeente Voorburg, onder wier territoir het gevonden werd, ter aarde besteld. De officier van justitie te 's-Hage, jhr. mr. De Brauw, de rechtercommissaris jhr. mr. De la.Basse- cour Caan en diens griffier hebben zich naar de ge meente Voorburg begeren om een onderzoek in te te stollen, waarvan de uitkomst nog niet bekend is Gepasseerden Zaterdag werd de stad Delft in rep en roer gebracht doordat een 70-tal studenten een sencrade met ketelmuziek brachten aan den commis saris van politie. De minder aangename verhouding, die er sedert de komst van den commissaris tusschen politie en studenten bestaat en die voor een groot deel moet geweten worden aan de wijze waarop kleine baldadigheden vergroot worden voorgesteld, en aan den overdreven ijver, weikeu het hoofd van politie toonde bij het geringste geschil, zijn oorzaak geweest van dit zonderlinge bewijs van sympathie. Onder de aanhangige vraagstukken behoort ook dat omtrent de plaats, waar de Hooge Raad zal worden gevestigd, waarbij van Utrecht en van Amsterdam sprake is. In de onderstelling dat een daarvan als zoodanig zal worden aangewezen, doet zich de vraag voor, welke der beide plaatsen daarvoor het meest geschikt wezen daarop het grooter recht hebben zou. Voor Utrecht pleit of word aangewezen de ligging in het midden des Rijks en daardoor gereeder com ma nicatie. Wij beschouwen dit evenwel als meer behoorende tot de traditie, en meer schijn dan wezen hebbende, weleer mocht afstand en daardoor ver oorzaakte vermeerdering van reiskosten, verzuim van tijd en ongerief dit tot eene geldige reden hebben gemaakt; bij de versnelde en goedkooper middelen van communicatie, kan men dien grond wel als ge noegzaam vervallen beschouwen en, vooral bij zaken als die voor den Hoogen Raad dienen, luttel betee- kenend. Voor Amsterdam pleiten, naar onze bescheiden meening, meerdere en zwaarwichtiger gronden. Het is eenmaal de hoofdstad en draagt ais groote stad on derscheidene verhoogde rykslasten, terwijl licht en lucht daar zeker niet meer waarde hebben dan elders. Daarentegen zijn er weinige rijksinstellingen geves tigd waarvan Amsterdam voordeelen trekt. De rijks wet, het grootboek mogen hier in aanmerking konren, doch niemand zal de stad in dit opzicht bevoorrecht achten. Dat zij de zetel werd van de opleiding der Militaire Geneeskundigen is, in verhouding tot de daarvoor te brengen offers, misschien meer als one- reus dan a's laoreus te beschouwen, j Daarentegen heeft Utrecht de Academie, het Hoog Militair Gerechtshof, de Munt, het Provinciaal Gou vernement, '8 Rijks Hospitaal, een betrekkelijk talrijk garnizoen, en welligt meer, wat on9 op 't oogenblik niet voor den geest komt. Ziet men op het tal van zaken, die voor den Hoo gen liand in behandeling komen, dan zou allicht blij keu, dat Amsterdam in dezen meer gegronde aan spraken heeft. Of er schikkingen te treffeo, vergunningen toe te staan waren, waarbij op het zelden gebruikte Konink lijk Paleis lokalen waren in te ruimen, laten wij over aan de beslissing van anderen. Men beschouwe dit slechts als een wenk om iets mogelyks aan te duiden. Partijdigheid bestuurde onze pen niet. Hoogachtend ben ik, Een inwoner van Utrecht. Burgerlijke Stand. Geboren: 29 April. Autonetta Agatha Maria, ouders A. H. van Dillen eu L. P. van Dam. 1 Mei. Nicolaas, ouders J. de Hoop eu M. Kocraans. Overleden -. 30 April. J. Unterhorst, 1 j. 10 m. 2 Mei. G. Woerlee, 38 j. 3 O-J ARIGE VAN CRISTIAAN LOUIS ROND EN GRIETJE DOESBURG. Gouda, 3 Mei 1873. Namens hunne Kinderen en Behuwdkinderen. 2 5-J A RI G E VAN K. van VLIET LUGTHART. ei 1873. ankbare Zoon. 2 5-J ARIGE VAN J. RIETVELD EN C. VAN DER PIJL. Gouda3 Mei 1873. Hunne dankbare Kinderen.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2