Is! B 'JITENLAND, BINNENLAND. IP pl Is BuitenliiiMlsch. Overzicht. 1 s s£ 'J 1 s van het zesbondertVjarig bestaan der Stad om de door haar voorgenomen tentoonstelling van oudheden in het gebouw Arti et Legi" te houden, en tijdelijke afstand aan haar van voorwerpen der Gemeente toebehoorende. Ontvangst vóór het Raadhuis eener deputatie uit de burgerij, die den Gemeenteraad komt be groeten ter gelegenheid der viering van het bo vengenoemde feest. Besluit om aan de Heeren Gebr. Kamphuizen grond in het plantsoen in gebruik te geven tot het maken van een ijskelder. Besluit om de schietbaan te doen verbeteren. Besluit om in overeenstemming met het ad vies van Burgemeester en Wethouders, op grond van den finantiëelen toestand der Gemeente geen gevolg te geven aan het voornemen om de jaarwedden der leden vau het dagelijksch bestuur te verhoogen. Voorstel der plaatselijke schoolcommissie tot oprichting eener openbare school voor meer uit gebreid lager onderwijs, of tothetverleenen van subsidie aan eene bijzondere, met welk voorstel de Raad zich niet vereenigde. Gemeenschappelijke regeling met de Gemeente .Reeuwijk van het beheer over de fondsen van het voormalig armbestuur van Stein. Besluit tot het aankoopen van grond en wa ter in de Boelekadc en het verbeteren van den weg aldaar. Gunstige beschikking op een verzoek van den Heer C. J. C. Prince tot Verwijding van de brug aan den hoek van de Gouwe en de Nieuwe haven, onder aanbod van een gedeelte in de kosten bij te dragen. 5. ArchievenHet gemeentearchief zal volgeès besluit van den Raad, op nieuw worden geregeld en beschreven. Wij hopen, dat daarmede in het jaar 1873 een aanvang zal kunnen gemaakt worden. Naar de laatste door Gedeputeerde Staten afge sloten Rekening, zijnde die over het dienstjaar 1871, bedragen: De ontvangsten f300153,07s En de uitgaven -2956913,47 Zoodat die rekening sluit met een saldo van4456,60s Wordende hierbij, wat het genoemde diénst jaar betreft, verwezen naar de achter het verslag gevoegde Staten A en B, die eene opgaaf be vatten van de ontvangsten en uitgaven, over eenkomstig het daarvoor verstrekte model. Volgens de door Gedeputeerde Staten goed gekeurde Begrooting voor het dienstjaar 1872, is het geraamd bedrag der ontvangsten ƒ.313771,44 en der uitgaven - 313771,16 Batig saldo f ,28 STAAT dbï, GEMEENTESCHULDEN. 04 2 :s» a te a .2 8 Bedrag vau elke schuld op 1 Januari 1872 Rente ten honderd. 0 OO E 2" ■>aS Bedragvfln el te geldlee niwg gedurende het Vijf jarig tijdperk.mct opgave van de aanleiding eu hel doel der Lcening, en met vermelding der middelen tot hare aflossing aange wezen. -(Art. 136,1)1 2) 50000,- 1871 ƒ50000,- 3 i/g /1750,- De vijftig duizend gulden zijn in beleening opge nomen bij do Nedcrl bank op de kapitalen der Gemeente ingeschreven op de grootboeken der Nat. Werkelijke Schuld f 40000,- 1871 ƒ40000,— 5 pCt! v.rente en afl. in 68 jaren. -2000,. Deze leenipg is gesloten bij de Maatschappij voor Gemeente crediet. Dezo beide leuningen moeten strekken oqi daarmede de kosten te bestrijden van openbare werken in het belang der scheepvaart. «sooo,- 1872 Na 1 Jauu&rl opgenomen. 5 pa. v. rente en afl. in 68 jaren -3150,- Deze leening dient ter bestrijding der kosten van openbare wei ken ten behoeve van de uit breiding der stad. I ii jit-fiijn wordt gemeld dat iu den loop dezer week de derde lezing der muntwet in den rijksdag Ml plaats hebben. Naar men verneemt, hebben alle w ijzigingen, welke by de tweede jlezing in het re geringsontwerp zijn gebracht, door den bondsraad goedgekeurd, slechts weigeren de verschillende re- geeringen de aanneming van het 2 Markstuk. Verder wenschea, Zij den termijn van 1 Jan. 1875, binnen welken de verschillende soorten bankpapier moeten ingetrokken zijn, een jaar later te stellen. De Pruisische landdag heeft zijn werkzaamheden hervat. Na ernige discussie ia aangenomen een voor stel van den In er Klotz tot wijziging van het re glement van orde. Daarbij wordt bepaald, dat indien een door liet Heoreijhuis gewijzigd pntwprp weder by den landdag in behandeling komt, ééue lezing voldoende is. De^e bepaling is hoofdzukeltjk bestemd om de kerkelijk-staatkundige wetten spoedig gereed te krijgen. Kr was dan ook vooral van clericale zijde oppositie tegen het voorstel. De Oosten rij ksche delegatie heeft Zaterdag het bud get voor buitenlandsche zaken aangenomen benevens eene resolutie, waarin de buitenlandsohe politiek se dert den oorlog van 1870 bijzonder geprezen wordt. Opmerkelyk is de uitval, die denzclfdeii dag in een telegram van het officieuse Correspqudenz-bixrenu te gen het orgaan van het Pruisische ministerie gericht wordt. De Prov -Corresp. had in een artikel, waar van ook wy met een enkel woord melding maakten, op het belang der vriendschappelijke verhouding tusschen de drie keizerrijken gewezen tegenover het geen in het Westen voorviel, waar de ontwikkeling niet beloofde op rustige wijze te zullen toenemen. //In onze officiccle wereld, wordt niet zonder scherpte in het telegram uit Weenea gezegd, hecht men geen gewicht aan de toespelingen van de Prov-Corresp. op eene heilige alliantie. Ouze regeeriug wenscht zich zelve geluk met het bestaan der vriendschappe lijke relation met Duitschland en wenscht eene toe nadering tot Rusland, maar aan zulk eene heilige alliantie, die iu strijd zou wezen met hare politiek en de wenschen der Oostenryksche volkereu, denkt zij niet." Maandag is ook het budget voor Marine aange nomen. In eene circulaire geplaatst in de officicele Gazeta tracht de Spaansohe regeeriug haren maatregel, wat de ontbinding der permanente commissie betreft, te rechtvaardigen. De wet tot bijeenroeping der kie zers op een bepaald tijdstip is door de Cortes aan genomen, en daarom moest de regeeriug met ener gie tegen hen bundelen, die de uitspraak der-natie en de byeeurocping der constitueerende kamer wilden verdageti. v Generaal Nouvillas heeft de benoeming tot minis ter van oorlog aangenomen, doch is na een onder houd met zijne collega's naar Navarre teruggekeerd, ten einde zijne belofte, afgelegd bij zijne benoeming tot bevelhebber van het Noorderlegcr, te vervullen dat bij het oorlogstooneel niet zon verlaten dar» nadat Spanje van de plaag der Carlisten verlost zou zijn. Pierard blijft met het interim belast. De Gaceta bevat een dagorder van Nouvillas, waar in gezegd wordt, dat de Republiek nimmer bij ver rassing over het lot van het leger zal beslissen, maar dat de Minister de voorgenomen her vormingen aan de goedkeuring der Con stituante zal onderwerpen. De natie heeft de Republiek geproclameerd; de Constituante zal haar organiseeren. De soldaten zijn ge houden om hanuen chefs onvoorwaardelijk te gehoorzamen, .den burgeroorlog (welke reeds ten einde spoedt) geheel te -onderdruk ken en de orde te verzekeren. In de Maandag door de Italiaanschc ka mer der afgevaardigden gehouden zitting heeft de heer Lanza medegedeeld, dot, aan gezien de Koning weigert het ontslag van het Ministerie aau te nemen, de Ministers in functie blyven. Over de beweegredenen der crisis sprekende, zegt hij, dat het ka binet het wetsontwerp betreffende liet arse naal van Tarente zal intrekken en een ander ontwerp zal indienen, overeenkomende met de bestaande behoeften en de geldelijke hulpmiddelen des lands. De ministers Ltnza en Sella hebben in de kamer, in antwoord op de aanmerkin gen van eenige leden der linkerzijde, de noodzakelijkheid en het grondwettige der ministerieele crisis betoogd. De zitting is vervolgens opgeheven. Van verschillende zijden wordt gemeld dat de paus weder is ingestortZondag was hij wegens hevige pijnen opnieuw ge noodzaakt zijn bed te houden. Maandag echter was hij weder zoover hersteld, dat hij 45 Fransche pelgrims ouder leiding van zekeren burggraaf de Da- 1 mas bij zich ontving en de toespraak van dezen in de Fransche taal beantwoordde. OOSTENRIJK. f Nu de internationale tentoonstelling te Weenen geopend is en al meer bijzonderheden van haat wor den medegedeeld, neemt ook de belangstelling van het publick in alles wat die tentoonstelling betreft zeer toe. Geen wonder dan ook, als men verneemt wat reusachtige afmetingen zy heeft verkregen, wat tal van voorwerpen uit alle landen der wereld daar heen werden gezonden. Van het geheele terrein, dat 2,500,000 vierkante meters oppervlakte heeft, beslaat het tentoonstellings paleis ongeveer 70,000 vierk. meters; het heeft een lengte van 907 bij een breedte van 206 meters. Aan het quadrantvormige middelgebouvv van het paleis sluit zich eene langwerpige galerij aan, die een breedte heeft van 25 meters en op regelmatige afstanden door dwarsgalerijeu wordt doorsneden déze dwarsgale- rijen zy'n 175 meters lang en 15 meters breed; tus schen ieder paar gulerijen ligjgen aan drie zijden be sloten parken van 35 meters breed en 74 meters lang, die meest allen overdekt zijn en voor land bouw- of hof bouw-producten bestemd zijn. Aanvankelijk zou bet» dak uit hout worden ver vaardigd; later heeft men tot yzer besloten, zoodat het segment-vormige dak van de hoofd- en dwars- gallerijen uit yzeren gebindten bestaat, die op pilaren rusten, en met blik is gedekt. Het licht verkrijgt men overal door hoogc vensters in de zywauden. In het midden van het vierkante hoofdgebouw verheft zich -de koepel die van onderen een middellijn Van 107,83 meters heeft, 84,1 meters hoog ia en een oppervlakte van 9130 vierk. meters bedekt. Het dak rust op 32 zuilen, die ieder een grondvlakte heb ben van 3,8 vierk. meters bij een hoogte van 24,38 meters en op een bclon-fondament staanop den eigenlijken koepel staat de groote lantaarn, die een middellijn van 32,5 meters heeft en vensters van 10 meters hoogde kleine lantaarn, dia boven da groote verrijst, heeft slechts 8 meters middellijn, en het geheel is met een kroon gedekt. In den koepel bevinden zich trappen, die naar eene 1,42 meter breede galerij voeren, welke zich 23 meters boven den grond en aan den ondersten rand van het dak bevindt van hier voeren weder trappen naar eene galerij, die aan den bovensten rand van het dak is aange bracht en zoowel binnen als buiten om het dak loopt. De ruimte iu het tentoonstellingspaleis en in de groote werktuigenzaal is tusschen de verschillende nationaliteiten verdeeld als volgt: tentoonstellingspa leis Oostenrijk 14,700 vierkante meters, Hongarije 3000, Duitschland 6700, Frankrijk en Engeland ieder 6400, Ruslond 3300, Italië en Turkije ieder 3000, België 2650, de Vereenigde Staten J3Ü0, China, Siam en Japan 1300, Zwitserland 1150, Zuid-Ame- rika 1100, Egypte en Centraal-Afrika 1000, Neder land 900, Griekenland 850, Zweden en Noorwegen 850, Rumenië 650, Spanje 600, Portugal 500, Per- zië en Centraal-Azië 350, Tunis 250 en Marokko 80 we,rR meters. Denemarken exposeert in een af zonderlek gebouw dat een otr.vang van 1600 vierk. meters heeft. In het machinen-gebouw is de ver deeling il(ldusAmerika (Noord- en Zuid-Atnerika) 1400, Engeland 5300, Frankrijk 3603, Zwitserland 3000, Italic 700, België 3000, Nederland 180, Zwe den en Noorwegen 350, Denemarken 200, Duitsch- lnnd 10,000, Oostenrijk en Hongarije 11,000, Rus land 1400 vierkante meters. De lengte van het machine-gebouw bedraagt 820 bij 48 meters breedte, zoodot het gebouw een oppervlakte van ongeveer 40,000 vierkante meters heeft. Dat bij de groote omvang van het terrein der tentoonstelling, hetwelk behalve het groote nijver heids-paleis, het kunstvak en het machinen-gebouw nog 180 pavilloen8 en chalet* bevat, de inrichting der politie, zeer belangrijk en van het hoogste ge wicht is, spreekt wel van zelve. Er is een bijzon der uitvoerend comité van politie sAmeugesteld, dat over een personeel van 700 man infanterie, 80 man cavalerie en 100 man genie en opzichters beschikt. Vooral de dienst om alles behoorlijk te bewaren en te regelen eischt de grootste nauwlettendheid en inspanning, te meer daar er zooveel inzenders en per sonen komen, die geen Duitsch verstaan. Zes bureaux van commissarissen regelen den dienstnnn ieder van die bureaux bevindt zich ook een geneesheer. Bij de tourniquets zoowel als bij de verschillende portalen en deuren bevinden zich duarenboven op zichters van de generale directie. De genie-troepen zijn ook belast met de brandweer; zy zyn hier en daar in posten opgesteld of maken patrouilles. Niet minder verJieuen de aandacht de communi catiemiddelen, die uitsluitend voor de tentoonstelling zijn ingericht. Zoo bevinden zich b. v. op het ter rein 500 rolwagens ten dienste van het publiek onder de leiding van bedienden in sierlijke livrei. Het hof heeft bevel gegeven om een aantal van die wagens voor zijn privaat gebruik te laten makeu. Veel is echter nog niet gereed, alhoewel de ten toonstelling officieel is geopend; zoo was b. v. het mechaniek voor de groote fontein in de rotonde van het tentoonstellingspaleis nog niet afgewerkt. Voor de openingsfeesten heeft men er een bouten kast omheen getimmerd en die met bloemen en planten bezet. Het kunstvak kan zelfs niet vóór den 8n of lOn door den keizer worden geopend, ten ge volge van de groote opeeuhooping van goederen op de spoorwegen in den iaatsteu iyd.^ Alleen de Oos- tcsrijkscbe afdeeliug is byna voltooid. Wat wellidbt menig haastigen bezoeker ook zeer zal tegenvallen is dat van de koffiehuizen, restaurants, bierhuizen enz., waar de bezoekers lafenis kunnen verkrijgen, nog jgochts vier aiju geopend, terwijl de andere eerst in den loop vau deze week sullen worden opengesteld. Gouda, 6 Mei. De Provinciale Commissie voor het lager onder wijs te 's 11 age heeft Dinsdag geëxamineerd en toe gelaten voor de aote van hoofdonderwijzeres o. a. de dames S. C. E. van der Beek, C. 1). Gysberts en 8. Winkler, alhier. Voor de handwerken zijn o. a. met goed gevolg geëxamineerd de dames A. 0. Kok, M. N. Kok en D. Peek, alhier. Gedurende de maand April zijn in deze gemeente pverlcden 21 mannen en 21 vrouwen, t, w. in het le levensjaar 11 m. eu lü vr. totaal 21 vau h 2efe 2 0 0 »r 2 7«—14e 1 V 0 0 0 ir 1 0 15e20e 0 H 0 0 0 0 0 21e—30e 0 H n l 0 n 1 If g 316— 50e g 1 ff 0 1 0 H 2 g ff 51e65e g 4 n 3 0 0 7 g g 66e—80e g 0 0 6 0 0 8 boven 't 80e g 0 0 0 0 0 0 0 21 0 0 21 0 0 42 Hiervan zonder geneesk. hulp 6 m. en 4 vr. in 't le en 1 vr. van 't 66e—80e levensjaartotaal 6 m. en 5 vr. t 11. Daarenboven levenl. aangegeven 4 m. en 2 vr.6. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Vrijdag den 9° Mei 1873, des namiddags ten één ure, waarin zal worden behandeld: Een verzoek van het polderbestuur van Stein tot wyziging van bet tarief voor het overzetten met de pont over den IJssel. Het verzoek van den hulponderwijzer L. Kruis wijk, om ontslag uit die betrekking. Het voorstel tot plaatsing van een achtsten hulp onderwijzer aan de Armenschool. Het verzoek van den heer J. D. Emeis en an dere hulponderwijzers om verhooging van tractement. Het voorstel tot bet bouweu van eene tweede Armenschool. Tc benoemerf: Een lid der commissie van admiuistratie over de Bank van Leening. Een librijmeester. Ken lid der commissie belast met het ontwerpen enz. van verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. Een hulponderwijzer aan de Openbare Armenschool. Nadat de anndacht der ingezetenen onzer gemeente reeds lang te voren door bontkleurige billetten en groote advertentiën gevestigd was op de komst van het Amerikaansche Circus van den,heer Mijers, was men eergisterenmorgen in de gelegenheid den spoed en de handigheid te zien, waarmede dat Circus werd opgezet. .Vele toeschouwers waren dan ook, den geheeleu dag door, op de markt op te merken, die het Cir cus en de daarhy behoorende wagens kwamen opne men. Om 4 uur was de markt zelfs stampvol, daar op dat uur de optocht van het gezelschap geannon ceerd was. Deze voldeed zeer en de sclioonc paarden, sierlijke costumes en nette wagens gaven een gunstig idee van de voorstelling zelve, die des avonds plaats Zou hebben. l)eze werd dan ook door een groote menigte bij gewoond en voldeed over 't algemeen niet minder dan de optocht. Het paardrijden had jammer genoeg het minst te beteekenen en was in de verte niet te vergelijken bij dat, hetwelk wij gewoon zijn in het circus van den heer Carré te bewonderen. De gymnastische toeren echter waren uitstekend. De heeren Le Barr en Silvardo wedijverden in vlugheid en spierkracht, en. in het springen was de een al vlugger dan de ander. Ook de clowns verdienen een woord van lof. De manoeuvre met de hoeden was een model van han digheid en de steltenlooper verdiende volkomen de toejuiching die hem werd toegebracht. Behalve het bovengenoemde waren er nog 5 olifanten, die kunstig gedresseerd waren en 5 leeuwen, die de bevelen van bun onverschrokken temmer, die zich in hun hok begaf, gehoorzaam opvolgden. Zonder twijfel is het cirque een bezoek overwaard. Morgeu zal de Commissaris des Konings in deze provincie, de gemeenten Hekeudorp, Laugeruigeweide, Papekop en Oude water bezoeken. Tot magazijnmeester by 's rijks magazijn vau kam- pements-effecten te Woerden is benoemd de heer VV. H. Muuuikhuysen, thans adsutent-magazynmees ter bij 's ryks magazijn voor klccdiug, equipements- effecten enz. te Delft. Volgens een van den gouverneur-generaal ontvan gen telegrafisch bericht van Dinsdag, zou de trans- portvloot den volgenden dag Singapore verlaten. De gezondheid der troepen was zeer voldoende. Ten gevolge van 's Koniugs besluit van 4 dezer, waarbij bepaald wordt dat het maximum van het handgeld, dat aan ieder recruut die zich voor de militaire dieust in Indië verbindt, zoowel als de gra tificatie, welke kan worden toegekend aan ieder onderofficier, korporaal of verder militair van het leger hier te lande, die vrijwillig naar het Indische leger overgaat, voortaan zal bedragen/200 en het engagemeut voor ut in stens 2 jaren moet aangegaan worden, heeft de minister vau oorlog aan de militaire autoriterten hier te lande te kennen gegeven, dat alle zich aanbiedende personen, wier leeftijd, gedrag en geschiktheid aan de voorschriften voldoen, tot zulk een engagement van twee jaren kannen worden toe gelaten, in zooverre namelijk als daardoor uiet wordt gehandeld iu stryd met art. 9 der miiitiewet. Zij die zich reeds voor de Indische militaire dienst heb ben verbonden, kunnen in vervanging van dat enga gement, desverkiezeude, eeue andere verbintenis, op deu voet vau het hierboven vermelde, aangaan. Staten-GeneraaL Tweede Kamer. Zittin gen van 6 en 7 Mei. In de zitting van Dinsdag is de discussie over de rechterlijke organisatie hervat. Artikel 56, bepalende dat ingeval van stremming der dienst door de be noeming van een lid of van een ambtenaar der recht bank tot lid der tweede kamer, bet personeel tydelijk kan worden vermeerderd, is verworpen met 52 tegen lü stemmen; ook ia verworpen, met 49 tegen 14 stemmeu, het ameudement vau den heer, Leuting, om het kamerlid gedurende de tijdelyke vervanging twee derden der bezoldiging toe te kennen. Daarua is de qumstie vau het appèl iu strafzaken ^n dezer gelijke wijze van berechting aangevangen. In de zitting van gisteren is de behandeling; voortgezet der nieuwe rechterlijke organisatie. De discussie over het appèl in alle strafzaken is nog niet afgeloopen. Aau het slpt der zitting is ingekomen eene cre- dictwct voor de uitgaven ter zake van Atchin, groot 5l/a millioeu. Door de provinciale staten van Zuidbollaod werd Dinsdag eene buitengewone vergadering gehouden. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de twee onderwerpen, waartoe deze vergadering was bij eengeroepen, dadelyk in behandeling te nemen, als 1°. Tot het nemen van voorzieningen ter buiten gewone herstelling van den Oudelandschen Zeedijk. Het voorstel strekt, om de begrooting van 1873 tol dat eiude in ontvungst en uitgave met 80000 te verhoogen. Na eenige discussie tusschen de hb. Goe- koop en vau den Berch van Heemstede over de wenschelykheid vau het herstal van den inlaagdijk, stelde de heer vun Weel als amendement voor bij het te nemen besluit ged. staten uit te noodigen deu toestand van den inlaagdijk en achterlandsdijk te onderzoeken, daarover in de aanstaande zomer-verga dering rapport uit te brengen en zoo noodig voor stellen tot herstel aau te bieden. Het voorstel van den lieer van Weel en dat van ged. staten werden zonder hoofdelijke stemmen aangenomen. 2°. tot wijziging der provinciale huishoudelijke begrooting voor 1873. Dit voorstel sirekt om den post, tegemoetkoming aan gemeenten in de kosten tot behoorlijke inrichting voor het lager onderwys beuoodigd, met 436U0 te verhoogen. Dat voorstel werd zonder beraadslaging en zouder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hierop vraagt de heer van der Berch van Heem stede het woord cn zegt, dat hij, benoemd tot lid van de tweede kamer der staten-geueraal, zich ver plicht ziet, hoe smartelijk het hem ook vallen de be trekking van lid vau geJep staten neder te leggen. Gaarne tracht hij in elke betrekking te doen wat hij slechts kan, maar de ondervinding beeft hem bewezen, dat het onmogelyk is, de betrekkingen naar eisch to verulleu. Tevens is hij tot het besluit gekomen, na afloop tan deze vergadering, zijn ontslag te nemén al9 lid der prov. staten, waardoor de kiezers in het hoofdkiesdistrict Zoctermeer in de gelegenheid worden gesteld voor de aanst. zomervergadering een ander in zijne plaats te benoemen. Hij dankt de verga dering eu zijne medeleden voor de blijken van ver trouwen, die hij gedurende 24 jaren van hen ont vangen mocht. De voorzitter betuigt, als tolk der vergadering, haar leedwezen over het besluit waartoe de heer v. d. Berch v. Heemstede gekomen is. Zijne groote werk zaamheid, zijne gehechtheid aan de bevordering van de belangen en van de welvaart der provincie zullen bij allen voortdurend iu aangename beriunering blyven. Deze toespraak van den voorzitter wordt door de vergadering met toejuichingen begroet, en daarna deze buitengewone vergadering in naam des konings gesloten. Bij gelegenheid, dat Zondag avond de olyphanten van den heer Meijers hunne gewone wandeling op 't Vreeburg te Utrecht maakten, werden zij door de omstanders op verschillende wijzen geplaagd en ge sard. De geleider dier dieren deed alsof hij het niet merkte en bracht zonder iets te zeggen de beesten naar hun stal, waarna by zich weder vertoonde en de ergste plagers die by goed onthouden had, op een geduchte wijze aanpakte. Hoewel hij zich daardoor alleen tegenover 8 man zag geplaatst, wist hij door zijn buitengewone kracht eu vlugheid hen allen zoo toe te takelen dat zy zich Maandag morgen allen met de bewijzen hunner nederlaag voor den hoofd inspecteur van politie vertoonden, om aanklacht tegen hun aanvaller in te dienen. Deze heeft hun echter na ook dien man in 't verhoor te hebben geno men verklaard dat er aan de zaak geen verder gevolg kon worden gegeven, daar het nog aan den geleider der beesten zelve moest toegeschreven worden, dat er geen verdere ongelukken hadden plaats gehad. Men vond htt evenwel bij de voorstelling van Maan dagavond noodig, de tent door een wacht van mineurs te doen afzetten, daar er bedreigingen van de zijde van 't publiek waren vernomen. Het hoofdbestuur der vereeniging tot bevordering van volksonderwy» in Nederland heeft, in plaats van wijlen den heer D. Bouma Nieuwen huis, tot secretaris benoemd den heer P. Post ma, hoofdonder wijzer te Leeuwarden. De vereeniging telt thans 20 afdeeling en 55 cor respondentschappen. De commissie, benoemd by besluit der algemeene vergadering der Vereeniging dd. 8 Juni 1872, om trent de vraag „Hoe moet het onderzoek, waarvan in art. 1 litt. d. der statuten sprake is, plaats heb ben, zal dit tot het gewenschte doel leiden heeft haar rapport voor de algemeene vergadering van 1873 uitgebracht. Dat onderzoek betreft de bezwa ren tegen den wettelijken leerplicht. De commissie besluit hare overwegingen met te zeggen, dat zij meent te hebben aangetoond, hoe de invoering van den wettelijken leerplicht evenmin eene hersenschim ia als de verplichting van eiken vader om zijn kinde ren te onderhouden, of van eiken burger om belas ting te betalen. Zy wenscht echter nog niet voor- testellen van op grond van hare redeneeringen eeuig besluit te nemen, of hare uiteenzetting te beschouwen als een bron voor eene juiste kennis van die bezwa ren maar bepaalt zich voortesteilen De vraag om trent den wettelijken leerplicht voor te leggen aan heeren inspecteurs van het lager onderwijs, heeren schoolopzieners en hoofdonderwijzers in Nederland; hen te verzoeken, hun advies der vereeniging mede- tedeelen, en dan eerst, nadat de vereeniging hen ge- hoord heeft, te bepalen wat zij in deze zoo gewich tige zaak zal doen. De commissie bestaat nit de heeren A. M. Van Yoorthuyze», B. Ter Haar Bz. en B. H. Pekelharing. Maandag namen aan de hoogere burgerschool te Wageningen de lessen in landbouwkunde een aanvang. Aan twee jongelieden, die beiden het onderwijs van den driejarigen cursus met vrucht hadden genoten, is vergund, nu reeds aan het landbouwonderwijs deel te nemen. Daar zij in de hulpwetenschappen voor de landbouwkunde voldoende onderwijs genoten heb ben, kan meu met eenigen grond verwachten, dat zij 1°. Septemter de 4°. of hoogste klasse zullen uit maken. Eenige andere leerlingen, die zioh hebben aangemeld om landbouwonderwijs te genieten, zijn tot hunne nadere voorbereiding in lagere klassen ge plaatst. Het koloniaal museum der Ned. maatschappij ter bevordering ^an nijverheid op het Pavilloen te Haar lem is dezer dagen verrijkt met eene prachtige ver zameling vruchten van Ned. Indie, in was geboetseerd door mevr. van Hoek, geb. Wilson, op Java, thans tijdelijk te 's Grnvenhago. Deze verzameling, door de directie van den planten- cn dierentuin te Batavia

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2