Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1LEN, N? 1360. 1873. BUITENLAND. Woensdag 14 Mel. (ooping PING, middags elf 1, >pinff BultenlaoM Overzicht. 1872. het Gasthuis verpleegd, vindt men in de vol- 13 42 37 79 110 50 86 36 (Wordt vervolgd.) kosteloos. als voren, nj de week len Kleiweg, iuurde Meid, omen ten SPRUIJT XUIT te 10NHUIS, IS, aan de ouda. Bo gen 150; murd tegen m ten kan fa. 3, des mor- -hontzaag- ZONEN eurwaarder la, worden den aldaar wor- m Ljd de* mrigting hebben PLATEN, smede nog JT. s voormid- lejufvrouw C, n». 10a U BELEN, LINNEN- 3N, enz. srkoopdag is in nette 1, ’s morgens Nieuwsteeg, issen MON- e en draag- N-, BLIK-, ewerk, EN; voorts ilijke partg rdraad, Ko- Is, Timmer- Ornament Ontslagei Overledei Op 1 January aanwezig Gedurende hetjaarter verpleging opgenomen Totaal der verpleegden 60 Mann. Vrouw. BeideGtsl. ~m zijn 32 24 len zyn 18 12 OONHUIS, itraat, wjjk •t onheuge- BAKS-AF- Ireven. Da- PANNING aan den 'ouda. Da- I F aan den te Gouda; GOUDSCHE COURANT. het tegengaan der verbreiding van de Algemeens Burgerlyke begraafplaats 18 9 9 573 8 lyksche bijdrage zyn opgenomen. Van dezen zyn in den loop man en eene vrouw overleden, UIT HET VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE GOUDA. (Vervolg) Voor de reinheid der straten werd zoo veel mogelyk gezorgd. De pachter van de vuilnis is verpligt ze van het grove vuil te zuiveren, ter- wyl de bewoners of eigenaars der huizen boven dien gehouden zyn de straten langs hunne gebouwen of erven schoon te houden. Alleen de Vogelenzang maakte gedurende een groot gedeelte van het jaar op dien gunstigen toestand eene uitzondering, doch dit was een gevolg van het rioleren en dus van tydelyken aard. Dagelijks wordt gedurende eenige uren het water in de grachten door instroomend Ussel- water ververscht, terwjjl daarenboven de schut tingen, en de van tyd tot tyd bij lagen water stand plaats hebbende spujjingen veel bijdragen tot het zuiver houden van dë wateren der Ge meente, ofschoon dikwyls het IJsselwater zelf, zoowel ten gevolge van het daarin afloopend fabriekvuil, als van het uit de polders er in gemalen water van slechte hoedanigheid is. De grachten en zijlen worden op den meest daartoe geschikten tyd uitgebaggerd en het dryvend vuil wordt telkens er uit verwyderd. Over de slooten en andere wateren, die aan particulieren toebehooren, wordt van tyd tot tyd' schouw gedreven. Goten, urinoirs en dergelyke worden behoor lijk rein gehouden. Mestverzamelingen worden in het gebouwde gedeelte der gemeente niet toe gelaten, dan onder zoodanige voorzorgen, dat zy geene schade aan de gezondheid kunnen toebrengen. De openbare gebouwen zyn over het algemeen uit een hygiënisch oogpunt voldoende. De gezondheidstoestand was in het afgeloo- pen jaar vrij gunstig. Het ziektekarakter was gedurende het geheele jaar rheumatisch, in January en February, te vens inflammatoir met predominerend lijden der ademhalingswerktuigen en buikingewandenin de maanden Mei en Juny, met predominerende aandoeningen der spijsverteringswerktuigenin de maanden July, Augustus, September en Oc- tober bilieus. Epidemisch heerschten-steeds tot in de maand Apnl de pokken. Na den 25sten van die maand zyn geene aangiften meer gaan. Sporadisch kwamen voor in de maanden Janu ary en February febris typhoidea, tussis con vulsive en angina diphtherina, in Maart febris typhoidea, typhus, scarlatina, morbilli en angina diphtherina, in Juny scarlatina en tussis con- vulsiva, in Augustus febris typhoidea en typhus, waarvan zich ook nog in September, November en December nu en dan een enkel geval voor deed. Tüsschenpozende koortsen werden gedurende het geheele jaar waargenomen, vooral in de vier eerste maanden. Het getal zieken was gering. De sterfte was bijna normaal. Er behoefden geene maatregelen genomen te worden tot het tegengaan der verbrei, besmettelyke ziekten. - -- werden 617 lykën begraven. in eigen graven huurgraven 1' klasse 2« 3e De permanente commissie uit de Fransche nat. vergadering is bijeen geweest, doch beeft niets uit gericht. Er is zelfs besloten a. s. Zaterdag de guwone zitting niet te houden. Onlangs is door den Duitschen bondsraad defini tief besloten om van de voorgenomen verhooging der belasting op de tabak als tegenwicht van de op te beffen zoutbelasting af te zien. Aan den' rijksdag zal onmiddelldk van dit besluit kennis worden gegeven. In de Pruisische kamer zijn de wijzigingen goed gekeurd, welke door bet hoerenhuis in de kerkelijk politieke wetten gebracht zijn, zoodat nog slechts de koninklijke sanctie vereischt wordt om deze te kunnen ten uitvoer te leggen. Die sanctie wordt in deze week met zekerheid verwacht. Eenige leden van hét centrum gaven op niet ondubbelzinnige wijze *te kennen dat men zich nooit aan'die Wetieu zou onderwerpen. Zeer terecht wees de minister Falk op de inconsequentie der partij, die zich steeds de wettelijke fractie bij uitnemendheid noemt. Trou- Beide Mannen. Vrouwen. Gealacbt. 18 13 31 56 30 -50 Aan het einde van het jaar bevonden zich aldaar 10 14 24 Het getal verpleegdagen bedroeg 7810. In het Gasthuis werden, behalve de zieken, nog eenige oude Heden verpleegd, die daarin of hun kost gekocht hebben, dt tegen eene weke- van het jaar een zoodat er op 31 December nog aanwezig waren 10 mannen en 12 vrouwen. Daar dergelyke verpleegden niet meer den opgenomen, zal na verloop van eenigei de gemengde aard van de* mrigting he opgehouden. Regenten achten het echter wenschelyk hen nu reeds elders te doen verwegen, daar het ge tal zalen onvoldoende is ’om, oy het beerschen van besmettelyke ziekten de daaraan lijdende personen, overeenkomstig de Wet van den 4den December 1872 (Staatsblad u“. 134) afzonderlijk te verplegen. Misschien zou, wanneer tot vereeniging van het Bestedelinghuis met het Weeshuis wordt be sloten, welk plan weder in ernstige overweging is, het Gebouw van eerstgenoemde Inrichting tot een Gesticht voor zulke o.ude heden kunnen bestemd worden. De behandeling der zieken geschiedt met veel zorg. Van de badkamers wordt door particulieren een toenemend gebruik gemaakt. Het gebouw verkeert in tamelyk goeden toe stand. De door de Gemeente verleende subsidie is slechts gedeeltelijk behoeven te worden gebruikt. De bezoldiging van den geneesheer, aan wien echter ook de behandeling der zieken in de an dere gestichten is opgedragen, bedraagt ƒ500. en die van den heëlmeester ƒ220. De kosten der geneesmiddelen kunnen niet afzonderlijk worden opgegeven, zij zijn begrepen onder die der geneesmiddelen voor de armen. Het getal recepten voor het Gasthuis gereed gemaakt bedroeg 1718. De geneeskundige dienst bij armen in hunne woningen is opgedragen aan drie geneesheeren, een heelmeester, een verloskundige en vier vroed vrouwen. Blykens de ingekomen opgaven, hebben er 412 koepokinentingen plaats gehad, tegen 381 in 1869, 281 in 1870 en 950 in 1871. Vleesch en visch zijn de eenige levensmidde len, die aan keuring onderworpen zijn. Er werden ter keuring aangeboden 791 run deren, 460 vette en 373 nuchtere kalveren, 204 schapen, 1192 varkens en 71 geiten. Deze wer den alle goedgekeurd. Bjj den invoer zyn gekeurd14240 kilogr. schapen vleesch en 613 kilogr. spek, waarvan werden afgekeurd 225 kilogr. rundvleesch en 180 kilogr. spek. Binnen de Gemeente, werden afgekeurd 25 - ------- kilogr. rundvleesch, 22 kilogr. schapenvleesch en 18 kilogr. spek. Zevenmaal werden partijen zeevisch, eens ri- viervisch afgekeurd. De keuring van het vleesch is aan twee Keur meesters opgedragen. Een van deze is tevens Keurmeester van de visch. De groote meerderheid der bevolking gebruikt voor drinkwater het water uit de grachten. Slechts weinigen hebben goed regenwater. Wel len schijnen hier niet te zijnwat wel eens voor welwater doorgaat, is slechts zakwater, dat ech ter zeer helder is en goed van smaak. Het zelfde kan van het grachtwater gezegd worden, als het gefiltreerd is. Als het dat niet is, en de meeste inwoners gebruiken4het zoo, is het grjjsachtig en wanneer het met veel polderwater vermengd is, bruingeel van kleur. Het heeft geen bijzonderen smaak of reuk. Maatregelen van verbetering stuiten af op de groote kosten. De Gemeente-Politie bestaat uit een commis saris van politie, een inspecteur, twee agenten le klasse, vier agenten 2e klasse, achttien nachtwakers en eenige noodhulp-nachtwakers. Over dag wordt de dienst waargenomen door vyf agenten, terwijl de inspecteur ook gedurende een gedeelte van den dag toezigt houdt. Des avonds ten tien ure betrekt hij de wacht met één agent van politie en tien nachtwakers. Het gedrag der politiebeambten verdient ge prezen te worden. Er zijn in het jaar 1872 hier zestien diefstallen of opligtingen gepleegd, waarvan in vyf geval len de daders onbekend zijn gebleven, terwijl er veertien zyn aangehouden, daar een diefstal door twee en een door drie personen werd gepleegd. Van deze veertien zijn er zes voorloopig in vryheid gesteld, en acht aan de justitie over geleverd. De waarde van het ontvreemde wordt geschat op ƒ96.daarvan werd in beslag genomen voor eene waarde van 53.47. Honderd drie en zeventig politieovertredingen werden geconstateerd. Tegen 161 personen werden vervolgingen in gesteld. Vier der overtreders zyn later niet kunnen worden uitgevonden- Drie en veertig personen, hebben de vervol ging, door het maximum der boete te betalen, voorgekomen. Eéne zaak is buiten vervolging gesteld. Zeven zaken zijn nog aanhangig gebleven. Drie vreemdelingen zijn over de grenzen ge- bragt. Op de begraafplaats der Israëlieten werden 15 lyken ter aarde besteld. Een overzigt van het getal lijders in 1872 in gende opgaaf

GC | 1873 | | pagina 1