BUITENLAND. BINNENLAND? Itiittcnlandsvh Overzicht. Koloniën. Laatste Berichten. APVERTÉNTlfiN. Uitdcliand tc koop HUIS, d. die »p Toet einde des vorigen jaars 55 werkende leden en 47 begunstigers telde, beslaat thans uit 53 werkende leden, 2 begunstigde leden, en 45 begunstigers. lederen Vrijdagavond van 8'/a tot 91/, uren werd geregeld geëxerceerd in het lokaal aan de Spieringstïaat; daarenboven ontvingen de on derofficieren en korporaals van tijd tot tijd in de exercitie-reglementen theoretisch onderrigt. De schietoefeningen hadden tweemalen per week plaats. Het prijsschieten op den 4den September ge- combineerd met de Seherpsehuttersvereeniging uit de Schutterij liep in de beste orde af. Er zijn hier 8 kerkelijke gemeenten: 1 Nederduitsch Hervormde met 2 kerkge bouwen en 4 leeraren. 1 Evangelisch Luthersche, met 1 kerkgebouw en 1 leeraar. 1 Eemonstrantsch Gereformeerde, met 1 kerk gebouw en 1 leeraar. 1 Christelijk Gereformeerde, met 1 kerge- bouw en 1 leeraar. 2 Roomsch Katholieken, met 2 kerkgebouwen en 6 geestelijken. 1 Oud-Roomscho of van de Bisschoppelijke Klerezy, met 1 kerkgebouw en 1 geestelijke. 1 Israëlietische, met 1 kerkgebouw zonder leeraar. De kerkgebouwen verkeeren in goeden staat. Uitgaven voor de openbare eerediensten: Aan, de St. Janskerk wordt door de Gemeente jaarlijks ƒ2400.uitgekeerd, al§ schadeloosstel ling voor het gemis van begrafenisrqgteu. (Wordt vervolgd.) Zóods reels uit ons vorig nummer bleek, zijn Zondag op 5 verkiezingen in Frankrijk weder 4 re publikeinen gekozen. Alleen het departement Cha- rente maakt eeoe uitzondering. Maar sedert lang beeft daar bet Bönapartisine vasten wortel gescho ten 'en tooh heeft de heer Boffintou op 40,000 stem men tlechts pnar duizend meerman zijn republi- keiuscbe tegenstander. Deze keuzen zijn /reder eeti vingerwijzing voor Thiers om de republiek te blijven bevestigen. Men meent dan ook eenige meerdere overhelling naar de linkerzijde by hem w.ur te nemen. De rechterzijde is, zoo mogelijk, woedender dan ooit Alletlei com mission vergaderen om den aanstaanden parlemen tairen veldtocht te regelen. Men reist naar het btnten'nnd om de bevelen van Z. M. Hendrik V (Chambord) te vernemen. Men oppert allerlei dwaze plannen. Maar al die; drukte zal weder bewijzen, dat de monarchale oppositie, vereenigd tegen Thiers en de republiek, het op alle andere punten oneens is. De telegraaf deelde'eergisteren een onaardige ont moeting mede van den graaf van Parijs en den her tog van Chartres, welke laatsté zich weder naar zijn regiment in Algiers begaf en door den graaf van Parijs werd vergezeld. Men had namelijk biljetten in den nacht aangeplakt, waarin geziuspeeid werd op de millioenen, die zij teruggekregen hadden. Door op een eenzijdig#! wijze de teruggave van de goede ren aan de familie te berinueren, tastte men de Or- leansen in hun grootste zwakgehechtheid aan hel geld is de traditioncele karaktertrek. Hoe weinig beteekenend het feit op zichzelf ook moge zijn, het komt de Qrleanisten op dit oogenblik hoogst onge legen, omdat bet den pretendent en de zijnen in een minder aangenaam^daglicht p!aa:st. Wat nog zelden 'gebeurd is, zal thans geschieden, ,de Duitsche regeeriug zal voor den rijksdag wijken. I)e aanneming der muntwet door den rijksdag is zoo goed als verzekerd. De heer Delbrück heeft nog in de tegenwoordige zitting de indiening eener wet op het papieren geld aangekondigd, welke thans op dc kanselarij in bemerking.ie. De heer Bamberger kan dus zijn amendementen betreffende deze quaestie intrekken en zijne denkbeelden bij de behandeling dezer toegezegde wet ontwikkelen. Omtrent het 2 mark-stok, dat tegen den zin der regeering door den rijksdag is a^g^om0,| wordt: hièU-reders ver nomen. Er is een buitengewoon belangrijke voordracht bij den rijksdag ingediend, namelijk eene nieuwe rijksmilitau* wet. Wordt daae voordracht tot wet wrlieveu, dan zal del 6terkte der in oorlogstijd on middellijk beschikbare strijdkrachten daardoor op verbazende wyze worden verhoogd. Bojendjen tal ditzelfde bet geval zjju met de reserve. Uit de me morie van toelichting blijkt, dat de sterkte van het rijksleger, op voet van oorlog gebracht, thans wordt gtrnuiud op 1,179,727 man. Zijn de bepalingen der nieuwe voordracht aangenomen, dan zal het effectief klimmen tot ruim 1,500,000 man. In den rijksdag deelde de voorzitter Maandag mede, dat de afgevaardigde Bodelschwingh, oud-mi- nister, na een kortstondige ziekte was overleden. Daarop kwam de interpellatie aan de orde van de conservatieven over de indiening eener wet, waarbij het eenzijdig verbreken van verbindtefitfesen, hetzij door patroons, hetzij door arbeiders, wordt tegenge gaan. De minister Delbrück antwoordde dat bij de Pruisische regeering reeds lang zulk een wet in voorbereiding was, waarbij al de bondsregeeringen evenzeer belang hebben; de Pruisische regeering zou het ontwerp zeer spoedig in deu bondsraad indie nen, zoodat de behandeling nog in deze sitting waarschijnlijk was. De interpellatie was daarmee afgeloopen. Daarop volgde de tweede lezing van de wet over de leveringen in oorlogstijd. Het gerucht van een moordaanslag op den kei zer, dat in Engeland verspreid was, is onmiddellijk tegengesproken. In de gemeenschappelijke zitting der beide dele gation van de Oosten rij ksch-Hopgaarsche monarchie hebben de stemmen over de beide punten van ge schil ten aanzien van een paar posten op de rijks- begrooting gestaakt. Dit hebben wij reeds gemeld. Elke der beide delegation heeft het besluit, hetwelk zij in de afzonderlijke vergadering genomen had, een stemmig gehandhaafd. Het gevolg hiervan is dat het door de Oostenrijksche delegatie aaugenomen krediet voor den aankoop van geweren niet is toe gestaan, inanr daarentegen de dekking van het defi cit op het budget voor 1870/71 betreffende de mi litaire grenzen, waarvoor de Hongaarsche delegatie zich verklaard hjad, geweigerd is. Ter Weener beurze werd van eene geloofwaardige zijde verzekerd, |dafc het vereenigde Bankcomité< voor een groot bedrag aan effecten tegen comptnnt geld zou opkoopen. |De handel op termijn is voorloopig gestaakt, ten einjde de regeling der loopende zaken te vergemakkelijken. De stemming onder het beurs- bezoekeud publiek is ten gevolge vqn een en ander veel kanner. Te Bome heeft naar aanleiding van de klooster wet een manifestatie plaats gehad, waaraan eenige honderden personpn deeluaraen; de beweging is ont staan door het verbieden van een meeting, waarin op geheele opheffing van de kloosters zou wordeu aangedrongen. Op weg naar het Quirinaal had een botsing met de mliiitnire macht plaats; zonder veel moeite werd aan het rumoer een einde gemaakt; de agitatie schijnt echter nog niet geweken de afge vaardigden wordenl bij het verlaten van de kamer opgewacht en toegejuicht of uitgejouwd in de ka mer heeft de president-minister Lanza gezegd, dat krachtige innalregeijen zijn genomen oin de orde te handhaven. Dat dleze ernstig zal worden verstoord, i9 niet te denken. De vrees voor ietwat beweging van de uiterste parjtijen, blijkt reeds eenige dagen te voren bestaan te hebbencorrespondenten te Home melden ons althanéi fllat önniiddellijk bij den aanvang van de beraitdelafcinlg over de kloosterwet de wach ten bij en in de kimer zijn versterkt. Over de gezondheid van den .paus spreekt men weder minder gunstig algemeene verzwakking, een gevolg van den oudërdom, begint zich meer en meer te openbaren. Nauwelijks is uit Avignon het bericht der ziokte van Johh Stuart Mill ontvangen, of reeds meldt de telegraaf het overlijden van dien beroemden mali, eene gebeurtcuis, welke allè^ege deelneming zal wekken. Mill werd op 20 Mei 1806 igeboren, genoot eene zorgvuldige opvoeding, lig. tra iu ludischen staats dienst, waarin zijn vader het gebracht had tot lid van deu raad van bestuur ddr 'O. 1. Compagnie en wist zich te verheffen tot den rang dien zijn vader, den geschiedschrijver van Indie, bekleed had. Toen do Brilsche regcering in hot jaar 1857 het bestuur van Indië overnam, legde Mill zijn post neder en wees het aanbod af van lord Stanley, om een ambt in den koniuklijken Indischen Raad te bekleedcn. IIij leverde bijdragen voor de bekende Ddinbpger J en Westminster Review, en WaS later de eenige eigenaar der London and Westminster Review. Zijne verrich ting! n op het gebied der volkshuishoudkunde gijn te algemeen bekend en gewaardeerd, dan dat wij dien aangaande hier in bijzonderheden zouden behoeven te treden. Wij vermelden nog slechts zjjne „Lo gica," in 1843 zijn werk over de beginselen der volkshuishoudkunde, in 1848 zijne beroemde verhandeling „over de vrijheid^, in^ 1.859 verschenen. Als werkzaam politicus heeft hij geen grootenbijval kunnen fnoogsterv In 1865 werd hg als vertegen woordiger voor Westminister naar het Parlement ge zonden, doch hg verloer zijn zetel reeds yfgjtr bij de volgende algemeeite verkiezingen van bef jnftr 1868. Hoe men ook over enkele leerstellingen van Mill den ken moge, niemand zal ontkennen, dut hg tot de groofst# denkers van den nienweren tijd behoorde, en dat hij onder die mannen moet gerangschikt wordeu, die zich een naam hebben «erworveu tot ver over de grenzen van Europa. Gouda, 15 Mei. Naak- wij vernemen, hebben de le luifcs. A. H. L Badings en A. Evenwel, hier ip garnizoen, zich beschikbaar gesteld om tijdelijk bij het Indische le ger gedetacheerd te worden. Eveneens heeft de heer R. P. M. van Alderwe- relt, gepens. kapit. O. I. leger, alhier zich daartoe opgegeven. Dinsdagmiddag tusschen 5 en 6 ure is de con ducteur bij de Rijnspoorweg-maatschappij Boshoven, komende met den trein van Utrecht, met van deu eenen waggon naar den auderen te gaan, van de plank ge schoven waardoor hg tusschen de waggons is geraakt, met het gevolg dat beide beenen verbrijzeld en stnkken vleesch uit het lichaam gerukt zijn; het hoofd was geheel opgezwollen en de ongelukkige is onmiddellijk overleden. Wij achten het in het belang onzer mede-ingeze tenen onder hunne aandacht te brengen dat het ko hier der directe plaatselijke belasting ter visie ligt op de secretarie alhier, en dat klachten daaromtrent ingeleverd kunnen worden uiterlijk tot Maandag 19 Mei a. st. Wij herinneren önzen stadgenooten dat de ten- toonstelling-bazar van de vereeniging j/Tesschel- schade* ook morgen nog geopend is. Walmeer men in het oog houdt dat het doel dier vereeniging is behoeftige vrouwen uit den fat soenlijken stand arbeid te verschaffen, dan kan het dunkt ons, niet anders of menigeen zal zyn belang stelling willen tooneri door de tentoonstelling met een bezoek te vereeren. Wij vestigen de aandacht onzer stadgenooten op de tentoonstelling van honden, die 17 eu 18 Mei a. st. te 's Gravenhage zal gehouden worden, van wege het Koninklijk Zoölogisch-Botanisch genootschap. Ruiru vier honderd honden, waaronder zeer schoone dieren, zullen daar te zien zijn en dus zal een reisje naar den Hang vooral voor hemdenliefhebbers de moeite wel beloonen. Blijkens eene bij de regeering ontvangen mededee- ling is de telegraafkabel tusschen Madras eu Penang gestoord en alzoo de ♦reChtstreeksche telegrafische ge meenschap met Nederl. Indie voor dat gedeelte van den weg tfyielijk afgebroken. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 13 Mei. In deze zitting is het eerst# resultaat van de lang durige discussiërt over de tractementeu geweest, dat, met verwerping van vele amendementen omtrent on derscheidene localiteiteu, de bezoldiging der kanton rechters te Leiden, Dordrecht en Schiedam gebracht is tot de categorie van 2400 's jaar9. Alle voor gestelde verhoogingen van tractcmenten van het perso neel van rechtbanken zyn met overgroote meerderheid verworpen, en art. 55 der regcering is met bij behooren den gewijzigden staat 13 aangenomen. Zaterdag voort zetting. 'Z. K. H. de prins van Oranje ontkwam Dinsdag aan een groot gevaar. Bij een wandelrid, welke Z. K. H. in het Bosch maakte, kwam liet paard van Z. K. H. 'in hevige botsing met het paard van den heer S., waardoor bet eerste ter aarde wera ge-^ m ien Z. K 11. met het hoofd tegen een boom' géslingerd. Het ongeval heeft gelukkig voor 0__.. der beide ruiters ernstige gevolgen gehad, daar beiden na eenige ^ogenblikken hun wandelrid kon den vervolgen. Naar het Dagblad van heden echter meldt, is dit bericht eeuigszinjjjjpverdreveu. De heer mr. G. Durnbar heeft aan de kiesvereni ging Vrijheid en Orde, te Deventer, té kennen gegeven, dat hij niet weder in aanmerking wetisclifc te komen Toor he* lidmaatschap viui de Ueede KW. soiten-lècnóraal. Daar gebleken U dut de termijn ren vieren twintig uren he de afieodioi of na den oulvanpt een Ulc „ram, binnen welken het. volgens de tegenwoordige teleeraafterordeufrfgen, den afzender of geadresseerde vrijstaat, naa'r hem onverslaanbare uitdrukkingen oer telegraaf te doen uaviagen, voqr den afzender te kort genomen was, is, die termijn in bet internatio naal verkeer, ten behoeve van den afzender, tot drie maal vier en tivint:g 'uren verlengd. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeente raad te 's Gravenhage kwam in behandeling het rap port van de comm'usie tot onderzoek van het al of niet nenschelijke der voortzetting eener rcchtstreek- schc exploitatie van het gemeente-badhui» te Schevcningen. De oommissie stelde om verschillende redenen, voor nogmaals eene ernstige proef te nemen tot verpachting van het gemeente-badhuis, met uit zondering echter van de binnen- en buitenbaden, welke h. i. aan de gemeente moeten verblijven. Na uitvoerige discussie werd het voorstel der commissie verworpen met 17 tegen 16 stemmen, terwijl met dezelfde meerderheid een voorstel van een der wet houders werd aangenorhen om eene proef te nemen met de verpachting enkel van de restauratie. Door de reeders te Vlaardingen is besloten dit jaar weder een haringjagerij, met 4 schepen, te houden. Het vertrek is bepaald in het begin van Jnm. Men verneemt, dat te Botterdam door een Am- sterdamsche firma een diamantslijperij zal worden op gericht, onder directie van den heer J. M. Canes. De slijperij zal door stoom gedreven worden en is voorloopig voor twintig stoelen ingericht, waarvan de helft bij het in exploitalie brengen bezet worden. Het meerendecl der werklieden zijn Rotterdamsche ingezetenen, die, uithoofde der vroegere k*ijningen van dit vak te Amsterdam, een anderen werkkring I gekozen eu dientctigevolge zich te Rotterdam met der woon gevestigd hadden Vóór eenigen tijd werdeu er te Leiden, in een huis dat vernieuwd moest worden, in den schoorsteen twee beschilderde plankjes gevonden. De werklieden wilden ze reeds bij het brandhout deponeeren, maar de eigenaar gaf hun een andere plaats, en zij werden onder meer, op een verkooping van boeken aan een rommelkoopman voor 3 verkocht, en door dezen voor 10 een een Utrechtsch koopman weder yan de hand gezet. De laatstgenoemde schijnt het slimst van alleu geweest te ziju; hij heeft de stukjes goed laten schoonmaken, en, toen het bleek dat zij door Frans Hals geschilderd waren, voor ƒ2500 aan een kunstliefhebber verkocht. (-¥• c. d. D.) Men schrijft uit Tiel dd. 8 Mei: Ten gevolge vau de laatste strenge nachtvorsten hebben de vrucht- boomen, vooral kersen, peren en noten veel geleden van de eerste wordt weinig verwacht, maar inzonder heid beloven de laatste zoo weinig, dat daardoor groot nadeel aan den handel in dit artikel zal worden toegebracht, dal in vorige jaren bij vaten n'aar En geland werd uitgevoerd. Ook voor de bijenteelt .laat het zich niet ernstig aanzien de ijmkers die j reeds voor week hunne korven naar buiten hebben gebracht, hebben tot nog toe Zoo weinig succes ge had, dat zij hunne bijen zelf moesten voederen. Wat den rogge- en tarwe oogst aangaat, deze. belooft goed te zullen zijn. Alles, vooral het grasveld, verlangt naar droogte en warmte. Het getal weekbladen op het gebied van het on derwijs is 'weder met écu vermeerderd door de uit gave van het weekblad voor school en huis Vooruit." onder redactie van G. A. Vorslermau van Oijeo, ou derwijzer te Asrdeuburg. O O ST-IN Dit In een buitengewoon nummer der Jawucke Courant, gedngteekeml 3 April, wordt medegedeeld „Van den GouvernementsCommissnris voor Atcliin, den vice-présideiit van den Rand van Nsderlandsch Indie, F. N. Nieuwenliuijzen, is, via Penang, per tele gram bericht ontvangen, dat hij den 22slen Maart jl. voor Atchin ia aangekomen eu, na tot tweemaal toe aan den Sultan, onder voorhouding der tegen hem be staande grieven, omtrent zijn verraderlijk gedrag, te vergeefs opheldering te hebben gevraagd, den 26sten Maart,<tbij het navolgend manifest, hem den oorlog verklaard heeft. „De Commissaris van het Gouvernement van Neder- landsoh-Tndie vo'or Atchiü „Overwegende dat op het Gouvernement van Nederlandsch-lndie de verplichting rust, om de algemceue belangen van handel en scheepvaart in den Oost-ludischen archipel tegen belemmeringen te beveiligen; dat die belangen door de onderlinge geschillen en vijandelijkheden der aan het rijk van Atcliin on- derboorige Staatjes, waarvan enkelen bij herhaliug de bescherming van het Nederlandsch- Indisch Gou vernement -hebben ingeroepen, bij voortduring zijn ge schaad dat de herhaalde vertoogen van de zjjile van dat Gouvernement, om aan zoodanige» toe.iand een einde te maken, en eene goed bevestigde verstandhouding van Atchin tot hetzelve in het laven le roepen, steeds ziju afgestuit op den onwil en de volslagen onver schilligheid van de bestuurder» va» gemeld Kijk, eu op hunne machteloosheid, om in de ouderhoorig- heden van Atchin de rust en orde naar. eisch te handhaven dat die pogingen onlangs zelfs zijn beantwoord met verregaande trouweloosheid op een tijdstip, dat het Nederlandsch-Indisch Gouvernement met de metst welwillende bedoelingen zich in nadere verbinding inet Atchin heeft gesteld; dat de Sultan van Atchin, deswege nadrukkelijk om ophelderingen gesrajgd, eerst bjj het schrijven vau deu Commissaris van den 22sten dezer, en daarna bij dat van 24 daaraanvolgende, niet alleen geheel in I gebreke is gebleven, die te verschaffen, maar zelfs de tegen Hem ingebrachte grieven niet heeft weersproken en daarenboven er toe is overgegaan, zich zoo iu liet oogloopend mogelijk ten strijde toe te rusten, dat daar- i aan geen andere beteekenis kan worden toegekend, ffan dat Atchin het Gouvernement van Nederlandsch- j Indie moedwillig heeft gehoond, en zich op het daardoor ingenomen vijandig standpunt wenscht te handhaven dat de bestuurders van dat Kyfc zteh daardoor hebben schuldig gemaakt aan schennis van het tus schen hetzelve en het Nederlandse!)-Indisch Goover- ment op den 30sten Maart 1857 gesloten tractaat van handel, vrede en vriendschap, en mitsdien over tuigend is gebleken, dat geen staat kan worden ge maakt op de goede trouw van die bestuurdets dat het der ltegeering van Nederlaodseh-Indte ouder deze omstandigheden niet langer mogelijk is, zonder krachtdadige middelen, een zoowel door het algemeen handelsbelang als de eischen van hare eigene veiligheid in noordelijk Sumatra gevorderden staat van zaken te waarborgen „Verklaart uit kracht van de maebt en bevoegdheid, aan hem door de Regeering van Nederlandsch-lndie verleend, in naam van die Regeering, deu oorlog.aan den Sultan van Atchin, waarvan bij overigens bij dat manifest mededeeling doet aan elk, wien zulks mocht aangatin, en een iegelijk aandachtig maakt aan alle mogelijke daaruit voortvloeiende gevolgen en aan de verplichtingen, welke in oorlogstijd op lederen burger «au den Staat rusten. „Gedaan aan boord Tan Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen, liggende voor Groot-Atchin, op Woensdag den 2Ö9ten Maart 1873. Ni EU WEN HUIZEN.* ln het Mail-Overzicht vau het Bataviaansck Han delsblad leest ment Volgens heden door ons ontvangen telegram is aan Atchin den oorlog verklaard, nadat op twee brieven van den heer Nieuwenhuyzeu telkens door den Sultan een ontwijkend antwoord was gegeven. Omtrent de prijzen en den voorraad van de rijst luideu de vijfdaagsche telegrafische berichten by voortduring gunstig. Over 't algemeen dalen de prij zen, eensdeels door de groote hoeveelheden ingevoerde rijst van China en andere streken, anderdeels door den nieuwen oogst, die gaandeweg ter markt komt. Deze daling heeft den resident van Samarang genoopt, het dagloon der werklieden aau dijken en wege», dat tot dusver 30 cents daags bedroeg, met ingang van 1 dezer, terug te brengen tot het vroeger cijfer van 25 cents „Wij hope/dat io dezen de zuinigheid de «..wijsheid niet BètLqegen zal. De resident vau Solo telegrafeerde onder dagtec kening van 30 Maart, dat (le bevolking in het district Lawnng, waar gebrek bestaat, uiet geld te geruoet wordt gekomen. Sommige v berichtgevers melden, dat het inlandsch bestuur den resident door valscho rapporten heeft misleid, wat niet onwaarschijnlijk voorkomt. Van het inlandsch bestuur toch in de Vorstenlanden is voor ons niet veel medewerking te wachten. Ais voorbeeld kan dienen, dat dezer dagen een vijfender- tigtal gevangenen daar ter plaatse ontvlucht fijn, zonder dat het der politie mogen gelukken een enkele hunner weer machtig te worden De resident, die als een flink politieman bekend stant, geeft zch ont zaggelijk veel moeite de ontvluchte boeven, die nice reudeelp in ketjoepartyeii betrokken zijn en als ge vaarlijke sujetterf bekend staan, iu handen te krijgen doel» men -vreest, dat hij niet zal slngeu, daar alge meen geloofd wordt, dat de roofbepden inde woningen der iulandsche grooten worden georganiseerd eu yan 'daar uitgezonden, en bij gevolg ook" daar bescherming vinden. En hot is niet voor het eerst, dat dit ver- moeden woedt geuit, w&ariaede men iu verband brengt dat er zoo zelden van die rooverbenden worden ge, vangen geuoinen. Blijft daarby de Regeering voort gaan, deu dwangarbeid in den ketting, waartoe der- gelyke misdadigers doorgaans veroordeeld worden, derwij /.e de later toepassen, dat de straf uitspanning wordt, en voegt zij, gelijk eenige jaren geleden bet geval was, bij deu overvoer van bannelingen naar de Buitenbezittingen, de aanbeveling aan het hoofd vau gewrstelijk bestuur, om consideratie mei die banne lingen in acht te nemen, aangezien er van vorstelijken bloede onder waren, dan mag middel-Ja va nog in lange niet hopen, van die landplaag verlost te worden. De Javasclte Courant van eergisteren bevat de mededeeling van het uitplunderen eener prauw door zetroovers, d.»ch voegt er bij, dat er sterke vermoe dens bestaan tegen den prauwvoerder van het leeg geroofde vaartuig. 11e Regeering heeft den Resident uitgenoodigd moeite noch kasten te ontzien om de schuldigen in handen te krijgen. Thans is de derde artesische put te Batavia vol tooid. Deze, geboord achter de weeskamer in de Batoe Toelis, is 84 meter diep. Van den eersten artesischen put, in het kampement te 'Weltevreden, kan uog weiuig gebruik worden gemaakt, aangezien de genie, aan wie reeds in November des vorigen jaars die put, welke in overvloed uitstekend drink water oplevert, is overgegeven, tot beden toe nog »*eeu behoorlijk reservoir heeft laten maken, zoodat het witter grootendeels ongebruikt wegvloeit. Londen, 14 Mei. Iu 't Hoogerhuis heeft de tweede lezing plaats gehad »an de hill tot afschaf fing der kerkelijke tentamens aan de Dublinsche hoogestliool. Berlijn, 14 Mei. In het IIu s van Afgevaar digden las de heer Forckeubeck ecu schrijven voor van deu Ministtr-presideut houdeude mededeeling, dat aau den Minister van Koophandel op zijn ver zoek ontslag was verleend, en dat de beer Achen- bach als zoodanig was benoemd. Madrid, 13 Mei. Eene officieele dépêche zegt, dat de rust bij de verkiezingen volstrekt niet werd. gestoord en dat er met volkomen vryheid werd ge stemd. Verreweg de grootste meerderheid is repu- blikeiusch en federalistisch, maar 't zijn wijze vrien den van de orde. Er werden ook eenige conserva tieven en radicalen gekozen. Allqrwege heerschk orde. MA R K T B ERICH TEN. Gouda, 15 Mei. Bij gewonen omzet waren de prijzen ruim prijshoudend. Tarwe puike Zeeuwsche 13.a 13.75. Min dere 12.50 a 12.80. Polder/10.50 a 13.— Rogge puike 7.90 a 8.50. Mindere 7.25 a 7.75. Voer /6.25 a 7.—. Gerst puike 6.80 a 7.80. Mindere 6.25 a/ 6.75. Haver korte 4.60 i» 5.50. Lange 4.— a 5.—. Hennep zaad 9.75. De veemarkt met gewonen aanvoer; tot iets lagere prijzen traag te verkoopen, magere varkens vlug te verkoopen. Aangevoerd 60 partijen kaaspryzen van 28 a/ 32. Goeboter 1.40 a 1.50. Weiboter 1.20 a 1.30. Burgerlijke Stand. Gebob&n 13 Meii Maria Jscoba, ouders T. J. Steenland eu J C. van Rocij. Neeltje, Dicderica, ouders G, J. de Jbne en A. W. Schotsraun. Maria Christina, ouders S. H. van der Krauts eu W. J. Jauseu» Johauna Dirkje, ouders D.» de Vries en C. H. de Jong. Overleden 12 Mei: C. van der Velden, 1 j. 6 m. 13. J. J. Oalfoort, 4 ra. Óehuwd 14 Mei: J. M. van Hofwegen en J. J. van der Kuit. J. W. da Bruin, en M. H. Houd. - D. Konngen A.den Boer. Bevallen van een Dochter A. W. de JONG—Schotsman. Gouda13 Mei 1873. y.RN KAPITAAL onlangs NIEUW GEBOUWD met vele gemakken en werkplaats, alsmede Bo venwoning met vrijen opgang. Adres Jranco aan het Bnrean dezer Courant.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2