BINNENLAND. Koloniën. Laatste Berichten. hun onlangs was opgezegd, zijn 'sedert de» moord verdwenen, zoodat men hen als de.moordenaars be schouwt. De Tinto, over het bovengenoemd voorstel van lord John Russell sprekende, acht het weinig afdoende het oppertoezicht over het volksonderwijs in Ierland zal niet baten zoolang de verhouding tot de kerk4 in Ierland niet is geregeld, en aan de //agrarische" moorden zal door het vooistel geen einde gemaakt worden, omdat die thans reeds met doodstral ziju bedreigd. Wat het ambt van lord-luitenant betreft, het wordt alleen behouden, omdat men in Ierland aan deze quasi-hof houding gehecht is, maar feitelijk wordt Ierland in den "ministerraad geregeerd. DUITSCHLAND. Ia de zitting, op V dezer door den Rijksdag ge houden, is door den heer Löwe het voorstel her haald, door hem het vorige jaar ingediend, liet bedoelde voorstel strekt om den post betreffende het gezantschap bij den pauselijken stoel van de begroo ting te nemen. Voor den gezant is uitgetrokken een bezoldiging van 15,000 th. en voor een secretaris van legatie 27 00 th. Er is geen voldoende aanlei ding, om dteu post op de begrootiug te behouden, zegt de spreker, sedert de Paus heeft opgehoudeu eer. wereldlijk vorst te ziju. Aangenomen dat de zaken veranderen, hetgeen velen hopen dat gebeuren zal, dan kan die post weder op de begrooiing wor den gebracht. De heer Reichenspcrger zegt, dat gezanten niet bij StatÉii/inaar bij Souvereinen worden geaccrediteerd. De Paus is nog Souvereiu en derhalve behoort de post te worden behoutleu. Hij acht het van hoog belang voor een machtigen Staat, om met een macht, als de Paus vertegenwoordigt, in voortdurende aan raking te blijven. Hierop wordt het woord genomen door den heer vou Bismarck, die aldus spreekt. //De betrekking van gezant te ltome is, sedert het Duitsch ryk be staat, niet bezet, maar de quoestie nopens bet aanhouden van den post mag niet afhankelijk worden gemaakt van de souvereiniteitsvraag. De behoefte daaraan blijft aanwezig, al worden wij feitelijk en om bijzon dere redenen nu aldaar niet vertegenwoordigd. Wij mogen een Duitschen ambassadeur niet blootstellen, dat hij van otficieele zijde een taal zal moeten hoorei?, waarnaar hij in zijn hoedanigheid niet mag luisteren en die het Duitsche rijk officieel niet mag erkennen. Mnnr de tijden veranderen, 'en ik zou ongaarne elke betrekking met Borne afsnijden; ongaarne zon ik het middel opgeven, waardoor in de toekomst wellicht eene verstandhouding in het leven geroepen zou kunnen worden. Aan beide zijden beweert men thans, dat onrecht is gedaan. Voor beiden is het moeielijk de eerste schrede op den weg van verzoening te zetten. Ik zou dien weg niet gaarne versperren, hoewel er thans weinig vooruitzicht bestaat' dat ik den Keizer het voorstel zal doen, oin iemand als vertegenwoor diger van Duitsehland naar Rome te zenden.7' De woorden, door deu Rijkskanselier geuit, heb ben bevestigd, zoo sprak de heer Löwe terstond nadat de heer von Bisuanrck had geëindigd dat et' voor het oogenblik op een benoeming van een nieuwen ambassadeur te Rome weinig vooruitzicht bestaat; maar dit neemt volstrekt niet weg, dat hij niet heeft afgezien van hèt plan, om daartoe te eeni- ger tijd over te gaan. Hetgeen ik met mijn voor-» stel beoog, is het volgende: op onmiskenbare wijze te doen uitmaken dat thans de scheiding tusschen Kerk en Staat zoodanig is, dat er geen sprake meer knu rijn van het zenden eens "vertegenwoordigers van Duitsehland* naar Rome. Toen het Duitsbhe rijk werd gesticht, was er geen pauselijk gebied meer aanwezig. En indien de heer Reichensperger mij verwijt, dat ik slechts aan uiterlijke macht en mid delen, om haar met geweld te handhaven, de hoogste waarde schijn te hechten, dan bevreemdt het mtj^ dat het verlies dier macht door den Paus zoo hoog door hem wordt aangeslagen. De heer von Bismarck nam nu andermaal het woord en zeide o. a.,»De woorden, door den heer Beiehensperger gesproken, hebben, naar het mij voor komt, deze betcekenishij is van gevoelen, dat het denkbeeld, door den heer Löwe geopperd, om te eeni- ger tijd een commissaris naar Rome te zenden, voor namelijk zou geschieden met het oog op de ver wachten verkiezing van een nieuwen Paus. Ik hoop, dat uit myn stilzwijgen bij de uiting dier woorden niet zal worden opgemaakt, dat de regeering een gelijk gevoelen is toegedaan. De regeering wenscht zich te onthouden van alle inmenging in de verkiezingen, welke te Rome plaats zullen hebben; zij zal geener lei pogiog tot dat einde in het werk stellen. In het belang der openbare orde eu vrede is liet ten hoogste wenschelyk, dat de keuze vnlle op een ge matigd man; en indien men werkelijk een verzoening der partijen beoogt, dan is het niet minder wensche- lijk,*dat de heftige party, die boven «Bes den strijd tot eiken prijs wil voortz^eii; niet op den voorgrond worde gedrongen." Maar op ons rust de taak niet, oin ons met dergelijke onderwerpen bezig te houden. Hetgeen door ons inoefc worden gedaan, wanneer wordt geboodschapt dat een nieuwe Paus is gekozeu, komt hierop neder: dan behooren wij te onderzoeken of die keuze, naar onze overtuiging, op wettige wijze heeft plaats gehad, zoodat de gekozene, naar onze opvatting, bevoegd is in Duitsehland de rechten uit te oefenen, die een Wettig gekozen Paus oniegeu- zegge lijk bezit. (De/.e woorden werden bijna van alle zijden van het Huis met den levendigsien bij val begroet. Alleen uit het centrum verhieven zich kreten v*n afkeuring.) liet voorstel-Löwe, om dezen po6t van de begroo ting te nemen, wordt hierop met een groote meerder heid verworpen. De National-Zeituna bespreekt in haar jongst ver schenen uomuier de nier meegedeelde verklaring des heeten von Bismarck en noemt haar een //heuglijke verklaring," wat betreft de onthouding van elke po ging om invloed, op de verkiezing eens Pausen uit te oefenen. Hetgeen de rijkskanselier heeft gezegd ten aanzien van het 01 derzoeken van de wettigheid der gedane keuze, dut is een zaak waarvan wij geen hoogen dunk kunnen opvatten. De voorschriften, waarnaar wordt gekozen, zijn voordurend aan wijzi gingen onderhevig geweest eu kunnen elk oogeublik worden gewijzigd. Niet licht zouden mannen, aoor eu door ervaren in het kanoniekc recht, een gedane keuze onwettig heeten. Door dit middel ter hand te nemen, zuilen wij derhalve, naar onze meeuing, niet heet ver komeu. Gouda, 14 Juni. Schaakwedstrijd, KAMPEN GOUDA (wit) (zwart)* 278tc Zet. B 2 B 3. 27,te Zet. G 7 G 5. UITSLAG dek VERKIEZINGEN. Dokkum. Herstemming tusschen B. Ph. baron van Hariuxina thoe Slooten met 666 en Mr. L. W, C. Keuchenius met 689 stemmen. (Het aftr. lid Jhr. Mr. S. W. II, A. van Beijma thoe Kingma had bedankt.) Alkmaar. Herkozen Mr. C. van Foreest, met 1270 stemmen. Middelburg. Herkozen Mr. D. van Eek met 1029 stemmen. Zierikzee. Herkozen J. J. v. Kerkwijk met 738 stemmen. Resumeert men den uitslag der verkiezingen, dan blijkt; 1°. Van de 25 liberalen, die moesten afi reden, stelden 2 zich niet herkiesbaar. (Beyina en Dumbar.) Vnn de overige 23 zijn herkozen 19 (Cremers, Westerhoff, Jonekbloet, Gratama, Iliugst, Wybenga, Idzerda, Suudberg, Lenting, Dullert, v. Akerlaken, Mirnndolle, Stieltjes, de Lange, Vlruly, Blom, Bredius, v. Eek en Kerkwijk); 2 (v. *d. Linden en Jolles) ko men in herstemming met conservatieven; 1 (v. Voorthuysen) komt in herstemming met een anti-revolutionair; en 1 (v. d. Maesen) is tegenover een ultramontaanschen candidal gevallen. In een der twee district en, waar de liberale afgevaardigden zich niet herkies baar stelden, is een liberaal gekozen (Dullert); in het andere komt de liberale candidaat (Ha-- rinxma) in herstemming met den anti-revo lutionairen. Eindelijk komen nog 2 liberalen in her stemming in districten, die tot nu toe door andere partijen werden vertegenwoordigd; een (van der Loefï) tegenover een nnti-revolutio- nnir, een (Vaillant) tegenover een conservatief. Gekozen zijn alzoo 20 liberalen; in her stemming komen er 6. 2°. Van do 7 ultramontanen, die moesten aftre den, stelde'zich^een (Pijls) niet herkiesbaar. In zijn plaats werd een ander ultramontuun (Lninbrecbts) gekozen. Van de overigen wfer- den er 5 herkozen (Heijdeurijok, Luijben, Verheijen, Ilaffoians ,en Bergmann)1 (Bots) moest voor een ander (van Baer) plaats maken. Eindelijk werd in de plnals van een liberaal nog een uliramofit$M gekozen (Kerens). Gekozen zijn alzoo 8 ultramontanen. 3°. Van de 6 conservatieven, die moesten aftre- den, was een niet herkiesbaar (v. Sijpensteijn), die echter vdoor een ander (Schimmelpenninck) werd vervangen» Van de overigen werden er 2 herkozen (v. Lijyden en v. Foreest) de 3 v andere komen in herstemmingtwee (de Brnuw en Heemskerk) mét een antirevolutionair, een (Nierstrasz) meteen liberaal. Eindeljjk komen zij nog in 2 districten in herstemming 'met den liberalen candidaat (Insinger en Fabius). Gekozen zijn alzoo 3 conservatieven; in her stemming komen er 5. 4°. Van de 2 antirevolutionairen, die moesten aftreden is er een herkozen (v. Loon); de ander (v. d. Bercb) komt in herstemming met een liberaal. Voorts komen zij nog in twee districten in herstemming met den libe ralen candidaat (Keuchenius en v. Vollenhoven) en in twee met de conservatieven (Kuijper én Teding v. Berkhout). Gekozen is alzoo 1 antirevolutionairin her stemming kdmen er 5. Bij de Donderdag ta Moordrecht gehouden ver kiezing is tot Hoofdingeland van Schieland benoemd de heer N. I Francois, en tot hoofdingeland-plaats vervanger de heer K. van der Torren Kzn., de eerste met 112 en de tweede met 123 vau de 134 uitge brachte stemmen. Bij de Donderdag te Zevenhuizen plants gehad hebbende verkiezing van een Hoofdingeland van Schie land is benoemd de heer E. Ho^geudijk van Lange, die al de uitgebrachte stemmen (120) op zich ver- eenigde. De afdeelingen van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal hebben Donderdag een aanvang gemaakt met liet onderzoek van de bij haai van de Tweede Kamer ingekomeu wets-ontwerpeu. De generaal van Swieten, de man die na een leven vol moeite en gevaren, geheel gewijd aan den dienst van zyn vnderland, thans te midden van de zijnen een welverdiende rust smaakt, heeft er in toegestemd om in het belang van het l.fhd van die rust afstand te doen en op 67jnrigen leeftijd opnieuw nis opper bevelhebber van het leger naar Oost-Indie te gaan en zyn leven voor zijn vaderland te wagen. Die daad geeft hem aanspraak op de erkentelijkheid van het Nederlandsche Volk. (Fad.) Te Gorinchem is Écu voornemens eene centrale Kiea- vereenig^ng voor het Uo^filkieadfstriot op te richten, waartoe den l6den Jti.Ui &anst. door liberule kiezers eene bijeenkomst wordt 'gehouden. De Minister van. Rinnenlandiche Zaken, overweg gende, dat in J)lq hoofdkiesdistrictr-u Utrecht, Amster dam, Leiden, Delft, Gouda, Gorinchem, -Alinelo en Dokkum, herstemming moet plaats hebbeu voor de ver kiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- generaal, heeft gpedgevondendie herstem:uiug in ge melde boofdkiesdistricten te bepalen op Dinsdag 24 Juni e. k. (St.-Ct.) Dinsdag en Woensdag had te Rotterdam onder voorzitterschap van prof. Tiele de groote vergadering der Remonstrant8clie Broederschap plaat9 Behalve met dé gewone huishoudelijke onderwerpen hield zy zich voornamelijk bezig met de voltooiing der reor ganisatie van het thans naar Leiden overgeplaatste Seminarium en met de bepaling der vooxwaardei» npn de toelating verbonden. Aan een aan de Leid, Ct. gezonden particulier schryven uit Weenen ontlëenen wij het volgende z/Meu leeft hier geheel zooals men wil. Een hofcel le| .klasse in het Prater verschaft ureen kamer, eerste verdieping, met twee bedden voor 6, 2e voor ƒ5, 3e voor 4 per nacht. Zeer goed kan men iu de restauraties diueeren voor 2, behalve den wijn, welke hier niet veel op dergelijke plaatse» gedronken wordt, daar men tldaar uitstekend bier bekomen kan. Een kop koffie, zooals gij ze nooit in Holland gedronken hebt, kost 25 ets. Het geld is hier ook zeer ge makkelijk, meest papier; een gulden geldt hier 100 kreutzer in waarde, gelijk aan onzen cent, met een verschil van 5 a 6 pCt., wat dus op zulk een réis weinig uitmaakt. Wanneer ge uair Weenen gaat, neem dan geen retourbillöt, het prijs-verschil is on beduidend, dan kunt gij over Praag en Dresden terug- keeren. Spreek toch vooral tegen da£ het in Weenen zoo bijzonder duur isdes noods kunt gij deze mede- deeling in de nieuwspapieren openbaar innken. Ik heb eeu dure kamer op de derde verdieping iu een privaat huis voor 7 daags, waarmede men mij in Holland bedrogen heeft." Bij de tweede kamer is ingekomen een wetsontwerp houdende bepaling, dat art. 1 en "2 der wet van 4 April 1870, tot wijziging en aanvulling der wetten omtrent de heffing en verzekering der in- en uitgaande rechten en accijnsen, van kracht zullen blijveji tot 31 December 187,6. Een nieuwe termijn van drie jaren wordt voofgesteld en schijnt, zegt de regeering, by de verkregen ondervinding, niet te lang, als men de regeling van zoo vele onderwerpen, (lie bij de her ziening der ulgemeeiie wet iu mumerking komen, behoorlijk wil voorbereiden door het nemen van voor- loopige maatregelen wier werking bij de hérzieuing be kend zal moeten rijm In de vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken te Gravenhage is behandeld eene uiis- sive van demaatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam, verzoekende om medewerking tot het vormen' eener plaatselijke commissie, voor de uitzen ding van werklieden naar de wereldtentoonstelling te Weenen benevens een schrijven van het hoofdbestuur der vereeniging Jer bevordering van fabriek-en hand- werksnijverheid terzelfder zake. Daaromtrent werd beslo ten, aan beide te kennen te geven, dat de kamer, of schoon het denkbeeld toejuichende, van meeuing is dat het minder op haren weg U gelegen om ten deze han delend op te treden. De daartoe benoemde commissie bracht verslag uit aan hare bemoeiingen tot bemidde ling in het tusschen sigaren fabriek anten en sigaren makers hier Ier stede outataan geschil. Blykens dat uitvoerig verslag zyn de pogingen der commissie tot wegruiming van het geschil afgestuit op het bezwaar van de patroons tegen het verlangen der werklieden, dat de eersten zouden terugkomen van hun beduit om geene leden van het Nederlandsche sigarenma- kersbond op hunne fabrieken toe te laten, en zag de commissie zich in dien stand der zaïftt, zeer tot haar leedwezen, verplicht van verdere pogingen tot min nelijke schikking af te zien. Zij blijft daartoe nog- thans gaarne bereid, wanneer baar van beide zijden de ernstige wil mocht blijken, om tot ecue vreedzame op'ossing van liet bestaande geschil te geraken, het geen haar te aangenamer zyn zoa omdat, moest de bestaande toestand in rijn tegenwoordigen omvang blijven voortduren, de vernietiging van een nieton- be'angrijken tak onzer industrie daarvan het gevolg zou kunnen zijn. Op de correctionele terechtzitting vnn de Arr.- rechfbank te Arnhem van den lOden'Juni jl. deed zich liet zeker hoogst zeldzame geval voor, dat eene a charge gedagvaarde getuige niet kon worden gehoord, omdat zij zoo doof was, dat geen enkel woord root haar kon worden duidelijk gemaakt. 'Daar zij bovendien slecht van gezicht was en niet lezen kon, was het niet mopelljk haar den eed tc doen afleggen, terwijl na eenige onvruchtbare pogingen de officier afstand deed van bet Éooren van die ge tuige en de vrijspraak requireerde van den beklaagde, omdat door (tie overige getuigen het bewijs van het ten laste gelegde 'misdryt niet kon worden geleverd. Van wege het Algemeen Nedcrlandsch Werklieden verbond zal Zondag 15 en Maandag 16 dezer teUfrecht (zuil v.tii den heer Wouters, Vreeburg) bet le coö- peiiiticf congres voor Nederland" worden gehouden. Volgons de agenda zullen 15 punt-n behandeld wor den, en daaronderliet nut der consumtie-vereeni- gingen; de consumtie-vcreeuighig voorgroote steden; voorts eeuige vragen omtrent de oprichting, inrich ting, beheer, vereeniging, vereenvoudiging van consum- tie-vereenigingen; de oprichting nu bevordering van coöperatieve vereenigingen en eindelijk de coöperatieve voor.-cbotbhnken of crediet-verceiiigingen van Schulze- Dflitscb. A ui de behandeling van dit laatste punt hoopt men de laatste zittigg geheel tc kunnen wijden. OOS T-/INDIÉ. Aan het maif-overzioht van het Bat. Handelsblad is het volgende ontleend Nu het eerste gevoel van bittere teleurstelling, die het besluit der Regeering ora de Atohineesche expeditie terug te roepen, ten einde over eenigen tyd met meer kracht den oorlog te hervatten eu tot een goed einde te brengen,, plaats heeft gemaakt voor een meer kalme beschouwing van zaken, houdt men zich meer met de toekomst bezig en met de tweede ex peditie, die over niet al te longen tijd den Sultan tot rede zal brongen. Men verhaalt, dat de commandant van het En- gelsch oorlogsstoomschip Hornet, dat de expeditie vergezelde, len einde te waken tegen den invoer van oorlogscontrabande in Atchin door Engelsche vaar- tuigeu, te Lingapore bij den Nederlandschen consul- generaal, den heer Read, komende cn daar een paar Hollanders ontmoetende, zyn pet in de lucht wierp vmet den uitroep: //hurj*ah tor the Dutch!" waarna hy met geestdrift over de dapperheid onzer troepen uit weidde. Te Samarang zijn maatregelen genomen om de daar tehuis behoorende' troepen op waardige wijze te ontvangen. Een gedeelte van het 7de bataljon, te Samarang in garnizoen, is naar Deli gezonden, len einde op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid te zijn, da ar het te verwachten is, dat de' Sultan vau Atchin niets onbeproefd zal laten om zich de handen vrij te maken, door ons afleiding op Sumatra te bezorgeu Een gerucht, dat op l)eli onlusten waren uitgebro ken, heeft zich gelukkig niet bevestigd. Dat de Sultan vau Atchin alles zal aanwenden wat mogelijk is om hulp te bekomen, wel een bewijs, hoezeer hy de kracht onzer wapenen reeds heeft ge voeld blijkt ook uit een telegram van Reuter, waarin gemeld wordt, dat hij de bemiddeling van den Turkschen Sultan heeft ingeroepen, wifeös leenman bij zich uoemt. Jl. Zaterdag zijn hier een zestigtal gekwetsten van Atcliiu aangebracht. Eeu hunner, de kapitein Sepp, van het Nederlandsche leger bij het Indische gedetacheerd, is daags voor zyne aankomst te dezer reede, aan de ge volgen zijner wond, eeu kogen door de longen, be zweken en den vulgeuden dag met militaire eerbewijzen ten grave gebracht. Aan het mail-overzicht v«n deu Javalode ont- leenen wij het volgende: De heer mr. Winckel, ex-redacteur vau de Sam. Ct.. is door de -Regeering gelast de kolonie te veria ie» en wel binnen 14 dagen; hij is tcvcus afgezet als advocaat. Alweder dus iemand die, in veler oogen, waar schijnlijk tot martelaar zal worden gepromoveerd. Of de termijn van veertien dageu voor een advo caat en procureur, die natuurlijk veel zaken te veref- feneu heeft,teeu redelijke teriuiju (zooals net regeerings- reglement voorschrijft) mag genoemd worden, wordt hier in het midden gelaten. Alleeu mag opgemerkt worden, dat de beeren Roorda en Nosse maanden tyd werd gelaten. De onveiligheid en de diefstallen in de biunenlan- den eu' ook op de hoofdplaatsen nemen steeds toe. Over het gebrekkige der politie in 't algemeen wordt met recht geklaagd. Weder wordt melding gemaakt van een diefstal, in een der best bewaakte gedeelten van Salatiga ge pleegd op de weduwe Hoff; niet minder dan 100,000 werd haar ontstolen. Naar Demak zijn ook eenige onlangs uit Nederland aangekomen adspiraut-iugenieurs van deu Waterstaat geëxpedieerd. Niettemin zal de uitvoering der werken voor de zoo noodige irrigatie nog wel geruimen tijd op zich laten wachten. liet schijnt meer en meer te blijken, dat de ver eeniging van telegraaf- eu postdienst geen verbetering is, ten minste niet voor het publiek. Oiver de waarde der laatstelijk plaats gehad hebbende benoemingen, ook bij bet hooggerechtshof, zal hier liefst maar gezwégen worden. Het aantal koortslijders'onder de bevolking van de afdeejing Samarang en Demiak moet .buitengewoon groot zyn. liet smokkelen van amfioen neemt, over een groot gedeelte van Java, meer ca meer toe. In den ochtend van 23 April is het stoffelijk overschot van generaal Kohier te Batavia ter aarde besteld, voorafgegaan, vergezeld en gevolgd door een groot gedeelte van Batavia's ingezetenen, van allen rang en stand. Zijn velen gega^u enkel om te zien, voor het meorendeel w >s bet eeu behoefte des harten om door hnnue tegenwoordigheid ecu blijk te geven van belangstelling in liet smartelijk verlies, dat het Indische leger heeft getroffen. Reeds lang vuoor de stoet aén l5e Harmonie kon zijn, wnren de wegen iu de unbijheitf bedekt met hondenle mensehen van beiderlei geslacht, die de komst vau den lijkwagen afwachtten. Toen deze De Harmouie na derde, werdeu van het fort 15 kanonschoten gelost. Het geheele garnizoeu, infanterie, artillerie en cavalerie, ging den lijkwagen, die door zes zwarte Sydney paarden getrokken werd, vooraf, en onmiddelyk daarachter volgde het rijtuig, waarin de Gouverneur-Generaal was gezeten. p Zelden of ooit was op het kerkhof zulk een men- schenmenigte bijeen als heden oehtend liet geval was. Toen de lijkkist, gedragendoor zestien onderofficieren* en bedekt met een lijkkleed, welks slippen gedragen werden door den legercommandant, den-vice-admiraal, generaal Verspijck en den gepensioneerden generaal de Brabant, in de groeve was neergelaten, sprak de Landvoogd met eeu stem, waarin de ontroering trijde, ojider een plecht ge, diepe stilte, ongeveer 't volgende: ,/Wij zullen onzen plicht doen! Gy allen herinnert u dat mannelijke kloeke woord, waarmede de brave generaal Kohier, wiens stoffelijk overschot daar in de groeve is neergedaald, mijn toespraak beantwoordde. Hij bezegelde die belofte met een hartelijken hand druk, en heluas slechts weinige dagen later met den heldendood. Velen rijn voor en met hem gesneu veld de roemrijke geschiedenis van het kloeke In dische leger is een „schoone, maar kostbare bladzyde rijker 'geworden. Doch wij rijn mannen, en mannen veriiezeu hunne kloekmoedigheid nooit. Zij, die op het altaar des vaderlands hun leven lieten, sterven niet; zij leven voor eeuwig! //Én gij, vader in den Hemel, ncern hunne zielen in genade aan, en de troöstelooze nagelaten betrek kingen in Uwe lioedo!^ Dnarop nam de legercommandant het woord en piuatstc met een paar hartelijke woorden een launrer- kraus op de lijkkist, als hulde van het Iudische leger aan den gesneuvelden aanvoerder. //Kohier, vaarwel I" riep generaal Wliitton aan het slot zijner toe spraak uit. Nadat door velen een handvol bloembladeren in het graf wa9 gestrooid, was de pjjechtigheid afgeloopen. (B. H) Het Handelsblad voor Pasoeroean en Omstreken wijdt in zijn nummer van 23 April het volgend weemoedig bericht aan de nagedachtenis van den gesneuvelden adelborst B. H. Zimmer In 1854 te Weltevreden geboren, vertrok Zimmer in 1870 naar Nederland, om aldaar zijne opvoeding te ontvangen. Vijftien jareu oud zijnde, koos hij het vak der Marine, ofschoon4 dit tegen den wil zijner ouders was. Gedurende de drie jaren, die hij op bet Instituut te Willemsoord doorbrdcht, werd hij telken jare tot eene hoogere klasse bevorderd. Van zijn 2de op ziju 3de studie jaar werd hij zonder examen toe gelaten. Den 2eu Augustus 1872 tot Adelborst le klasse benoemd zijnde, trachtte by zoo spoedig mo gelijk geplaatst te worden op Z. M. stoomschip Ci tadel van Antwerpen, dat medio October naar lndie zou vertrekken. Dit gelukte. Kort na zijne aankomst te Batavia kreeg hij verlof om zijn vader, dien hij iu 12 jaren niet gezien had, te bezoeken. Na nauwelijks 20 dagen hier bij hem doorgebracht te hebben, werd bij opgeroepen, om tegeu Atchin te strijden. Helaas, kort na zijne aankomst te Atchin was hij eeu der eersten, die bij het bestormen van den kra ton voor Vorst en Vaderland sneuvelden. Zijne ou ders verliezen in hem een veelbelovende negentien jarigen zoon en zijne drie broeders een liefhebbenden broeder. Omtrent het gerucht, reeds sedert lang verspreid en hier ter stede dikw ijls besproken, dat de Atchiuee- zen door Europecsche officieren, waaronder vele Ne derlanders, worden aangevoerd, verneemt het Bat. Hand. vau goed ingelichte zijde, dat isvan iemand, die nog eerst kort geleden te Atchin heeft vertoeft, dat slechts één Nederlander zich te midden der Atchineescbe troepen bevindt. Geboortig uit dé stad Leiden, bleef bedoelde persoon eenige jaren geleden van een koopvaardijschip, aan boord waarvan hij zeilmaker was, door toevallige omstan digheden te Penang achter. Later met eeu Beugaalsche schooue in den echt getreden, stak bij naar Atchin over, waar hy heden nog verblijf houdt en aan het hoofd van eeue troepenmacht staat. In geen enkel opzicht zou men echter in hem den Hollander her ken ue»van mture eeoigszins donker gekleurd, is hij geheel als inlander gekleed, ja, men zegt zelfs dat hij volgens Mohamcdaausch gebruik de besnijdenis heeft ondergaan. Madrid, 12 Juni. Muitzieke soldaten te Murri- redio hebben een luitenant-kolonel vermoord. Castelar zal aan de werkzaamheden der Cortes blijven deelnemen. Morgen zal d.e president der Cortes worden verkozen, 'tSchijnt zeker, dat de keuze zil vallen op Nicolas Salmerou. Uit Perpignan wordt gemeld, dat-men teVich beducht is voor een manifestatie, daar een battaillon zijne officiereu heeft weggejaagd. De Carlisten komen eugaan, zonder verontrust te worden. Londen, 13 Juni. De ex-Keizerin Eugenie heeft zioh naar Osten/le ingescheept. Brussel, 13 Juni. De Senaat heeft 't ontwerp betreffende den spoorweg Antwerpen—Gladbach goed gekeurd met 36 tegen 4 stemmen. Een lid onthield zioh van stemming. Versailles, 13 Juni. De heer GTemieux zal morgen een verzoek indienen tot 't doen van eene interpellatie betreffende 't nieuwe gouvernement van Algerie. Rome, 13 Jnni. De paus heeft gisteren audiën tie verleend <aftn de generaals der ordesde generaal der jezuiteii las voor een adres aan den paus gericht. Pius heeft met kalmte maar waardigheid geantwoord, dat zy, die de rechten der kerk schenden, getroffen zouden worden door de ban,vzoodat 't hun moeilijk zou worden op Christelyke wyze te sterven. Madrid, 13 Jnni. De nieuw benoemde minister van buitenlandsche zaken, vriend van Castelar, be vestigt dat hy dezelfde politiek zal volgert en dat hy door daden zal bewijzen dat de Spaansche repu bliek is het element der orde in het binnenland en san den vrede daar buiten. De republiek beeft geens zins ten doel propaganda, te maken, zij strekt alleen 'om op vredelievende wijze Spanje's vooruitgang te bevorderen.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2