Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1873. BUITENLAND. Kennisgeving. 'E, DE rkooplng A. van BLA- bij veiling op 1 bij afelag beide dagen in den Tuin erzoeke van 1, van eene ('trendI voor: Mjjn- jebruiken of dit of dat dve verpligt, le lijders te >in’s Watten rnchtin alle i, ledeniaats- gheid, huid- door zwaar- alle ziekten adelijk zijn, er eenig ge ner schaden, at aanbren- zeeren door Buitcnlandscli Overzicht. Woensdag 18 Juni. ring Do inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den das der uitgave. combinatie een Rotterdam. IJssel. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS AARD en ot 21 Aren, ten, in den sn Dijk, aan .llW» tiihi kantore van IJHOFF te rijgbaar aan ÉLT Az. te De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is ƒ1.75, franco per post 2. G met ACH- ERHQ1S, ®RG, ERF J, BOUW-, R en WEG, en, 30 Gen ie Gemeente ot, nabjj de I OOILAND, Stolwijk, op roonniddags van DAM oor den tijd Januari] en a pro- nood- Het roor- remberl873. inlichtingen oemden No- usschen de zullen wor- worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDSCHE COURANT. de Lande- lebouwen op erhuurd aan F R A N K R IJ K. Gelijk men weet, heeft de generaal Ladmirault, gouverneur van Parys, aan den Voorzitter der Kamer een brief géschreven, waarin hij vergunning vraagt om denbeer Ranc, die onlangs te Lyon tot afgevaar digde is'gekozen, te vervolgen wegens deelneming aan de Commune. In dezen brief worden de besluiten pp- genoemd, die de Commune genomen heeft gedurende den tijd, dat liane er lid van was; dat is van 27 Maart tot 6 April. Een dier besluiten, waarby den ambtenaren te Parijs gelast wordt het Gouvernement te Vvrsailjes niet meer te gehoorzamen, was geteq- kend door Ranc. De beide andere strekken lü. om den heer Thiers en de Ministers Jules Favre, Dufaure, De VOORZITTER van den RAAD der gemeente Gouda; brengt ter openbare kennis; dat aan de Kie zers in deze gemeente zyn toegezonden de oproepings brieven en stembiljetten tot het benoemen van EEN LID van de TWEEDE KAMER mm STATEN GEN ERA AL en dat wanneer eenig Kiezer zijn stem briefje verloren of er geen mogt hebben ontvangen, hij zich tot bekoming daarvan ter Plaatselijke Secretarie zal kunnen vervoegen. dat de inlevering der stembriefjes zal aan vangen op den 24n Junij aanstaande, des morgens ten negen en eindigen des namiddags ten 5 ure; dat het stembriefje schriftelijk ingevuld door den Kiezer, in persoon in de Stembus moet gfestokeu worden dat geen ander stembriefje dan dat hetwelk van liet zegel der Hoofdplaatsen van het Hoofd- en van het Onderkiesdistrict voorzien is, mag worden ge bruikt; dal de in het briefje in te vullen persoon, duide lijk, met naam en voornaam moet worden aange wezen dat het briefje niet ondertéekend mag zijn en geene andere briefjes omvatten of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. Gouda, den 16“ Jnnjj 1873. De Voorzitter voornoemd, VAN BERGEN IJZEN DOORN. Ernest Picard, Pothoau en Jules Simon in staat van beschuldiging te stellen en beslag te leggen op hunne eigendommen, en 2°. om gijzelaars in verzekerde be waring te nemen, zijn geteekend z/de Commune van Parijs." Voorts heeft Ranc als gemachtigde bij de Comnripie van Justitie den 31sten Maart zijn hand gezet^onder een besluit, waarby de burger Protot bevel ontving, om de spoedvereischende civiele en crimineele zaken af te doen. Verder werd den 2den April door de Commune eene proclamatie afgekondigd, waarin het besluit werd kenbaar gemaakt, om een algemeenen uitval tegen Versailles te doen. A'zoo heeft Ranc werkdadig aandeel genomen aan de gebeur tenissen, die te Parijs van 27 Maart tot 6 April plaats hadden, en daarom vindt Ladmirault zich verplicht verlof te vragen om hem te vervolgenimmers de justitie moet voor allen gelijk zijn. Het Journal de» Débat» vindt dat bet verzoek van den gouverneur van Panja, om Ranc voor den krygs laad te bretigen, minstens genomen wat laat komt. Het heeft nu allen schijn, dat men zich wreken wil op de Lyonsche kiezers, die Ranc naar de Kamer gezonden hebben. L De correspondent, die aan de Débat» verslag geeft van dc kamer-zittingen, schrijft uit Versailles: De generaal Ladmirault spreekt uit naam d.r justitie, die voör allen gelijk moet zijn. Wij hebben daar niets te ei. Maar waarom dan nu eerst met zijn verzoek om vervolging voor den dag geko uen En daar de gouverneur van Parijs toch reeds zoolang gewacht beeft, ware het beter geweest de zaak noch eenige dagen uit te stellen, totdat de kamer uitspraak za(^ hebben gedaan over de geldigheid van Bane’s ver kiezing. Immers, indien ze, hetzij om welke reden niet geldig werd verklaard, zou Ladmirault niet noodig gehad hebben zich tot de kamer te wenden. Dat is wel is waar eene quaaslie van vormdoch den weg, door den natuurlijken en logische» gang van zaken aangewezen, behoort men te volgen, ook waar het vormen betreft. s De Temp» vindt de handelwijze van Ladmirault almede zeer zonderling. Het zal niemand ontgaah, zegt het blad, dat de vervolging gevraagd is ’s daags nadat een afgevaardigde der uiterste linkerzijde van de tribune de voor bet kabinet zoo comprunrttee- rende geheime dépêche heeft voorgelezen. De Siècle wijdt een hoofdartikel aan die zaak. Reeds voor achttien maanden, aldus lezen wij iu. dit orgaan, heeft de beer Raoul Duval deswege een in terpellatie tot de regeering gericht. Hy gaf toen te verstaah, dat Ranc alleen door den invloed van het gouvernement buiten vervolging was gelaten. De heer de la Rochethulon ging verder. Hij vroeg den minister van oorlog, of Ladmirault zich niet te ver geefs tot hem gewend had, met verzoek om Barys' voor den krijgsraad te brengen. De ministers van justitie en vau oorlog antwoordden hierop4. De heer Dufaure verklaarde, dat hij als minister niet bevoegd was zich, in deze zaak te mengen, aangezien zyije bemoeiing zich niet uitstrekte tot de handelingen van de krygbraden. De minister van oorlog icuie, dat hij nooit van Ladmirault eene'aanvraag had obtvan* gen om Ranc te vervolgen, en dat het gouvernement in geen enkel opzicht getracht heeft invloe uit te oefenen op den gang van zaken bij de m rechtbanken. Ranc is in der tijd voor Jen kr agui verschenen als getuige. De vourzitter bad f.i bcm van de bank der getuigen naar mogelijkheid is en hy, om die reden zich heeft teruggetrokken om zich rustig aan zijn boeken en zijn vrienden te wijden. A j De Duitsche bladen zijn bezig eendrachtig to pro- testeeren tegen bet door Pruisen bij den boudsra id ingediende wetsontwerp op de drukpers, dat, zooals men weet, door dien bondsraad in elk geval belang rijk zal worden gewijzigd vóór hel in den rijksdag komt. i Vrijdag kwam in den rijksdag de regeling van jle zittingen ter sprake naar aanleiding van het voorstel van Schulze om de wetsontwerpen spoediger in to dienen en landdag en rijksdag niet tegelyk le doen vergaderen, en dat van Lasker over de tijdsbepaling der zitting; het eerste voorstel werd na eenige dis cussie aangenomenover het laftsie voerde Bismarck het woord, die de bepaling op Januari wenschclyker achtte dan op October. Het nieuwe Spaansche ministeiie erkent in zyi gramma bét ernstige van den toestand en de zakelijkheid eener reorganisatie van het leger. serkUart, geen begroot,ingen te kunnen indienen dat bet federatief systeem des lauds geregeld is Het deficit wordt berekend op 2800 millioen realen. Het ministerie is voor het oprichten van scheids- rechtelijke commission (bestaande uit patroons en werklieden) Ier voorkoming van werkstakingen. De Gommisse zal binneiL kort de grenzen tusschen de federative staten der republiek aan wijzen. De heer Nicolas Salmeron is tot president der cortes gekozen met 176 stemmen tegen 74, die aan den heer Figucras teu deel vielen. De heer Muro heeft zijn financieel plan gisteren in den ministerraad aangeboden. Hij stelt voor een oorlogsbelasting te heffen van 300 millioeu en half jaar belasting in voorschot te vragen; alsmede om eene belasting op de lucifers te heffen. De koning van Zweden en Noorwegen heeft het L besluit van den Noorweegschen landdag, waarbij de post van stedehouder des koniugs wordt nfgescoaft, bekrachtigd. Hiermede is een geschil vereffend, het welk veel heeft bijgedragen, om de betrekking tus- seben de beide staten te veronaarigénamen. In vroe- geren tijd was het gewoonte, dai als stedehouder in Noorwegen steeds een Zweed werd benoemd, indien die pust moest worden bezet. Het eergevoel van den Noorweger werd daardoor gekwetst) eu Zweden heeft nooit eenig nut of voordeel, maar wel onaangenaam heid daarvan ondervonden. Thans is deze oude aanleiding tot haat en tweedracht Weggenomen de indruk, door dezen maatregel teweeg gebracht, wordt, als zeer gunstig, hoog geroemd. Men spreekt in de Fransche politieke kringen veel van het besluit, waarbij generaal Chanzy tot militair en civiel opperbevelhebber van Algiers wordt aan gesteld. Het doel schijnt te zijn dezen republikein icben generaal te verwijderen en daartoe verkracht men twee wetten te gelijk, beide afkomstig van de rechterzijde, die nu aan het bewind is. 1°. Geen afgevaardigde mag een bezoldigd staatsambt aannemen dan 6 maanden na ziju ontslag als lid der kamer. 2°. Do... militaire en de civiele autoriieit mag niet ▼ereenigd zijn. Intusschen meent men aan do letter der wet te voldoen door Chanzy als voorloopig gou verneur te benoemen. Voorts is bij de kamer ingekomen een aanvraag van generaal Ladmirault om den afgevaardigde Banc, vroeger lid der commune, voor den krijgsraad te brengen. Tot dus ver was hetgeen men dezen heer te laste legde ^viet van genoeg gewicht geacht om hem te vervolgen, doch nn hij in de kamer is ver kozen en ook Als weerwraak op de geschiedenis met de circulaire-Beulc, zal men daartoe overgaan. De minister van financiën Magne zal in de be- gTooting eeu deficit aanwijzen van 200 millioenmen meent dat hij zal voorsiellen voor ’74 de afbetaling aan de bank tot dat bedrag niet te doen plaats hebben. Vooral in deze dagen trekt zeer de aandacht een door de Courrier de Meurtke-et-Moselle meegedeelde brief van Thiers, waarin deze zegt, dut een partij- regeering in het treurig verdeelde Frankryk een on-

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1