Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1873. N“ 1381. BUITENLAND. JM. Woensdag 2 Juli. n, Buitenlandsch Overzicht. dlge. echta zonder uit- O O S T E N R U K. A g 1>321. afzotl- crsteeg. nat raat. Don- GOUDSCHE COURANT. on de wordt Wat sinds en pe- dENK acon uwer haar de de meeste rilt ge van r publiek doen. ent te rs, de echts hier- hier- s eeu mening Apo- dt op zyn, r w el zien ■n die ening voqr •Hand althans van den B redden. En nn toch zich beiden tegen de en en moorden onder dadrid belooft aan de lomie en op dien grond Jpanje, maar de eerste vereischte is zij met bij machte te geven vrede en 4CKEB8. ar. staakt het ROOS of rtels haar nvrnag irn, Kerk- MAAO, NU. Zij IPTE in zij zijn VEND, dubbele I I. uitgebreide ivenscht als EREN on- >m die tegen tegen Com- tan worden JDELEN, nz. ook in Commissie es aan het ’ENFOLD, ien. TIE-OOE- nnen mede >t worden. Het schijnt dat het kabinet Broglie aan de Fran- schen wil doen gevoelen dat er nu een gouvernement de combat aan het bewind is. Thiers had een menigte personen, die slechts van ter zijde bij de handelin gen der commune betrokken waren of wier schuld bij J - -x;- - twijfelachtig scheen, ongemoeid worden al dia dottier* weder te en talrijke arrestatien bewijzen geld zijn daarvoor onmisbaar, en juist zijn het deze zaken waaraan de regeering totaal gebrek heeft. Eene constitutie op het papier kin haar weinig baten, zoolang de orde niet hersteld, is. De taak der com missie, belast met bet ontwerpen cener constitutie, is onder deze omstandigheden dan ook zeer ondank baar. Zij heeft zich echter daardoor niet laten af- i naar de stad vluchtte; evenwel bedroeg het aantal bezoekers dien dag 53,551 waarvan 34,477 de entreé-pnjs van 50 kreutzer betaalden; den vol genden dag telde men slechts 28,655 bezoekers. Zeer aanlokkeud voor het publiek is de gelegenheid die thans ook is opengesteld om de rotonde van het groote industrie-paleis te bestygen, tegen een afzon derlijke entrée van 40 kreutzer, dagelijks tusscheu 9 en o uren. De trap waarmede men naar boven gaat komt uit op de binnenste Valery, van waar men eeu prachtig gezicht moet hebben op het inwendige van de geheeie rotonde van daar gaat men naar de bui tenste galerij. Hooger kan men echter ni& komen, daar de tweede galerij of die van de zoogenaamde kleine lantaarn niet voor het publieke toegankelijk is gesteld. Er wordt slechts een beperkt aantal kaarten uitgegeven om gedrang op de trappen of de galerijen te voorkomennaarmate weder bezoekers naar bene den komen, worden aan anderen kaarten uitgereikt. Men is bezig nog twee trappen te bouwen teu einde een goede circulatie te bevorderen, waarvoor overigens zooveel mogelijk wordt gezorgd door een aantal op zichters, die op de galerijen en het dak zijn gepos teerd en bij warm weder en helderen zonneschijn een alles behalve benijdenswaardige taak hebben. Het fraaie weder moge tal .van bezoekers lokken, de warmte heeft ook weder een groot gebrek in de constructie der verschillende gebouwen aan den dag gebracht nl. onvoldoende ventilatie, hetwelk vooral in de paviljoens en de overdekte tuioeu en plaatsen zeer hinderlijk is. Vrijdag heerschte in 'de Noor- weegsohe eu Russische eu zelfs in het Siberische pa viljoen een temperatuur, die men slechts in een Egyptische of Itaiiaansche atmosfeer zou hebben ver wacht. In de Duitsche afdeeling is ten gevolge der hitte een bezoeker ongesteld geworden, die naar het lokaal voor geneeskundige hulp moest worden ge transporteerd. Dezer dagen is ook gereed gekomen het Zweedsche jacht-paviljoen, waarvan de grootste eigenaardigheid is, dat het geheel zonder handenarbeid is vervaardigd; geen timmerman of metselaar is er aan te pas geko men wanden, posten, gebindten alles is met machines vervaardigd. Het bevat echter nog geen voorwerpen betreffende de jacht, maar vrouwelijke handwerken, houtsneêwerk on meubels van de Zweedsche bergbe woners, en eenige anatomische praeparaten, die in eau zeer helder witte vloeistof uitstekend zijn geconserveeid. de instructie zeer gelaten, doch nu voorschijn gehaald dat men van voren af aan wil gaan procedeeren. Ducros, de prefect te Lyon, rust nog niet op zijn lauweren. Dat hij den verkoop van sterken drank wil beperken en daarom dat debiet den kruideniers verbiedt, is zoo erg niet, schoon zulke maatregelen de dronkenschap niet zullen doen verdwijnen. Maar men zegt, dat een nieuw besluit gereed ligt, waarbij aan alle burgerlijk begravenen een afzonderlijken hoek zal worden aangewezen. De nationale vergadering heeft de verkiezing van den republikein Thurigny (dép. Nièvre) vernietigd op grond dat voor de meerderheid beleedigende pro- clamatiëu eu circulaires zijn verspreid. De ware reden ie, dat men nu met bet nieuwe stel ambtenaren eenige kans meent te hebben om de keuze ih anderen geest te doen uitvallen. De Tempt sprak onlangs van het plan van den oud-minister Dufaure om aan te dringen dat de consti tutioneels ontwerpen ann de orde zouden worden ge steld de telegraaf meldt thans dat eerst gisteren hieraan gevolg zou worden gegeven. Zuöals de zaken echter thans staan, verwacht niemand meer iets goeds van deze k nuer; het linkermidden geeft zulke bewij zen van onzelfstandigheid en onvastheid van overtui ging, dat alies mogelijk wordt in’ deze nationale. Donderdag gaf de nationale vergadeiing weder een bewijs van h.mr partijdigheid; op de voordracht voor de benoeming vnii ecu lid van den staatsraad stonden Ferret, rapporteur van den staatsraad, en J. J. Weiss, oud-secretans-genern.d aan het ministerie van schoone kunsten in den la.itsten tijd van bet keizerrijk de eerste was aanbevolen door den vice-president van den staatsraad Odilon Barrot en was tevens de can- didaat der linkerzijde* dit was genoeg om hem te doen vallen; met 2ö6 tegen 2ö(i stemmen werd Weiss benoemd. De Duilschcrs zijn zeer ingenomen met den af loop van de verkiezingen in Elzas-Lotharingenalles bijeengenomen, is de uitslag dan ook veel gunstiger dan het zich eerst liet aanzien. In Pruisen heeft de regeering in den strijd met het ultramontanisine weder eene schrede verder ge daan, althans op nieuw aan een deel der nieuwe kerkelijk—politieke wetgeving uitvoering gegeven. De Reich»-Am eig er van gisteren bevat het besluit, waarbij het hoogste gerechtshof voor kerkelijke aangelegenhe den wordt samengesteld. Onder de benoemde leden komen, zooals in een telegram uit Berlijn gemeld wordt, verscheidene katholieken voor. In regeerings- kringen zweven geruchten omtrent oneenigbeid tusschen von Bismarck en den Pruisischen minister-president von Roon. De sluiting van den rijksraad vóór de behandeling der wet op de legerorganisatio schijnt niet vreemd aan dezen twist te zijn. In verband hiermede mag ook het gerucht, dat von Bismarck geheel uit het Pruisische ministerie getreden is of zal treden, niet onopgemerkt blijven. De overhaas ting, waarmede beide invloedrijke mannen sluiting van den ryksdag Berlijn verlaten, ook met deze geruchten in verband gebracht, van dit alles aan is, zal later moeten blijken. Minghetti is door den koning van Italië met de samenstelling van een nieuw kabinet belast. Spanje levert meer en njeer bet schouwspel van een land strijdende met regeringloosheid en politieke ontbinding. De bevolking schijnt zoowel door de Carlistische benden als door de vrijwilligers der re publiek beschouwd te worden als schapen, die zooveel mogelijk geschoren moeten worden. Aan beiden ont breekt de macht om het doel te bereiken, waarvoor zij beweren te strijden. Noch don Carlos, noch de federale republiek schijnen voldoende enthousiasme te Met ingenomenheid deelen de Oostenryksclm bla den thans het bericht mede, dat de groote tentoon stelling geheel gereed is, en geen wonder dat het aantal bezoekers nu ook met den dag toeneemt, uitgelokt door het gunstige weder om de stad te bezoeken, die tegenwoordig de verzamelplaats is van allen die op eenig gebied uitmunten. De vorsten geven elkander in Weenen rendez-vous; geleerden, kunste naars en industrieelen trachten in het strijdperk der ontwikkeling van den meuschelijken geest hunne kennis te vermeerderen, en inCusschen hebben de le den der internationale jury hun moeilijke taak aan vaard om aan te wijzen wie de overwinnaars zullen zijn. Waar zooveel bekwame en invloedrijke mannen vereemgd zijn, zou het al zeer te verwonderen wezen, als de politiek geheel buiten spel bleef, vooral te genwoordig, nu de politieke toestand van verschill nde landen, wier vertegenwoordigers zich te Weenen be vinden, zeer critiek is, en niet zonder vrees aan hun toekomst doet denken. Dit is vooral met Frankrijk het geval, waar de partijen het scherpst tegenover alkander staan en daarom behoefde het volgende bericht, onlangs uit Weenen ontvangen, geen bijzon dere bevreemding te verwekken. Eene deputatie, waarbij zich eenige ledeu der Fransche jury bevonden, had zich nl. naar den graaf van Chambord begeven, om den koning in pnrtibus hare hulde te gaan brengen. In den loop van het gesprek zou de woordvoerder der deputatie zich de opmerking hebben veroorloofd, dat het bij de kinderloosheid van den toekomstigen koning van Franklijk wensohelijk zou zijn, dat hij zijn eventueclen opvolger aanwees, waardoor de toe stand minder ingewikkeld zou worden. In één woord, de legitimistisch-Bonapartistische deputatie had den graaf van Chambord de wenscheli^kheid betoogd om den zoon van Eugenie, prins Eugene Louis Napoleon, schrikken en is met haren arbeid reeds gereed. In hoofdteckken bepaalt haar ontwerp het volgende: een president der republiek, genaamd hoofd van het uit voerend bewind, die zijn ministers benoemt; een congres voortspruitende uit directe verkiezingen; een senaat gekozen door de vertegenwoordigingen der staten; de strafwet zal voor de geheeie republiek geidende organieke verdeeling van de republiek zal zijn 1°. de gemeente, 2°, de federale staat en 3°. de nationale staat: de bevoegdheden van dezen laatste omvatten het leger, de marine, het post- en telegraafwezen, de rijkswegeu Tan verkeer en de in komende rechtpn. Wellicht zal die constitutie worden aangenomen, maar waar zal de man gevonden wor den om daaraan uitvoering te geven? Eindelijk heeft Pi y Margall een nieuw ministerie gevonden. De namen doen niéts ter zake. Het ziju onbekende grootheden. De Belgische kamer van vufk' als vermoedelijken troonopvolger aan te wijzen. De graaf scheen zich hierdoor eenigszins beleedigd te hebben gevoeld en zich boos te hebben gemaakt hij zou althans ongeveer het volgende hebben geant woord: ffDe quaestie vau de troonsopvolging is in derdaad reeds geruimen tijd een punt van overweging voor mij. Ik acht het echter iu strijd met mijne waardigheid om u, mijne heeren, daaromtrent mijne meening kenbaar te maken." De deputatie zou het na deze verklaring beter hebben gevonden om niet verder aan te dringen maar liever den aftocht te blazen. Naar aanleiding van dit bericht heeft de heer du Sommerard, president van de Fransche jury, in ver schillende Weensche bladen een brief openbaar gemaakt, waarin hij protesteert tegen de bewering, dat eene deputatie van de Fransche jury een bezoek zou hebben gebracht aan den graaf van Chambord. Hij verklaart, dat in eene vergadering van de jury de leden een parig het verlangen hebben te kennen gegeven, dat ten stelligste de deelneming der jury aan dat bezoek zou worden geloochend, en zelfs de verklaring zou worden afgelegd, dat geen enkel lid er aan heeft deelgenomen. Hiermede is echter volstrekt niet uit gemaakt, dat geen deputatie zich bij den graaf van Chambord heeft vervoegd, maar alleen dat geen leden der jury daaraan hebben deelgenomen. Dat het aantal bezoekers der tentoonstelling in den laatsten tijd zeer is toegenomen, blijkt uit dé opgaven van de laatste dagen der vorige weekDon derdag werden 50,580 personen door de tourniquets naar binnen gelaten. Vrijdag had men een bijzonder talrijk bezoek verwacht, omdat op dien dag de ten toonstelling tegen een lager eutrée-prijs nl. voor 50 otsvertegenwoordigers kreutzer toegankelijk was, doch des namiddags ver heeft met 49 tegen 24 stemmen besloten gedurende dreef de regen het publiek, dat met alle mogelijke tien dagen op reces uiteen te gaan, na in de vorige voertuigen zitting met eenparige stemmen te hebben goedgekeurd 1 de aanvrage om een krediet van 20 millioen voor het bouwen en meubilccren van scholen. Nn het reces zal ’t eerst aan de orde ziju hel ontwerp van wet tot a'schaffing van de premie van uitvoer op gedistilleerd. Verschillende leden drongen te vergeefs er op aan om aan het ontwerp des heeren Coremnns, betref fende het gebruik der Vlaamsche taal, deu voorrang te geven. kunnen opwekken om het vade ondergang door burgeroorlog te eenmaal gewapend, keeren zij onschuldige bevolking of twiste elkander. De regeering te M provinciën hare vroegere autotc slag de wedergeboorte van 8] orde. Een ged sciplineerd leger en een schatkist met

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1