*lü BINNENLAND. y. Koloniën. V. V. V. V. V, Va Va lU Gouda, 1 Juli. Evenals in vorige jaren is ook thans het Verslag der Commissie, belast met het afnemen van het Eind* examen der Burgeravondschool, aan den Gemeente raad gedrukt en verspreid. Ook thans bestond de Commissie uit den Heer A. A. G. van Iterson, lid der Commissie van Toezicht, als Voorzitter en de leeraren der school. Het aantal aspiranten bedroeg vier, allen leerlingen der Burgeravondschool. Het examen ivas mondeling en schriftelijk. Aan de examens werd de volgende tijd besteed: rekenkunde schriftel. P/g u.mondei. ï/i\i. meetkunde taal geschiedenis natuur-, scheik. en tcchuulogie werktuigkunde haudtcekenen ornamcntleer rechtlijnig teekenen 1 u staathuishoudkunde 0 iv» i v« u 0 1scheik. u 1 u S l'/j te ramen 121/, uur; U u u H M H U u. gedrukt door de cijfers van 110, met de vol- gende beteekeuis: 1 en 2 slecht. 3 en 4 onvoldoende. 5 en 6 voldoende. 7 eu 8 goed. 9 en 10 zeer goed. Alleen zij, die voor elk vak een cijfer 5 of boo. ger verkregen, zouden zonder discussie het getuig- schrift verkrijgen, alle overige gevallen zouden wor den bediscussieerd. De uitslag van het onderzoek was, dat slechts aan één der geéxamineerden het getuigschrift kon worden uitgereikt. Hierop volgen de beschouwingen, waartoe het examen in elk vak aanleiding gaf en de opgaven van het schriftelijk werk, die wij achterwege laten, omdat uit de onderstaande tabel der toegekende cij fers, en vooral uit de opmerkingen aan het einde van het Verslag voldoende de resultaten kunnen wor den opgemaakt. TABEL 1)ER toegekende cijfers. NAMEN. O. Pk ETERS' A. B. C. 8 6 4 5 5 5 616 10 5 4 4 4 87 52 5 58 UITSLAG. getuigschrift- geen getuigs- geen getuigs geen getuigs Het slot van 't Verslag luidt aldus: Het slechte resultaat vau dit eindexamen geeft ous aanleiding in eenige beschouwing te treden, aangaande 4e vermoedelijke oorzaak daarvan. De Cursus 1872/73 werd dit jaar in de derde klasse der Burgeravondschool gevolgd door acht jongens. L. v. D., geb. 12 Jan. 185 4, bezocht de B. a. a sedert 1870, leerling der Tusschenschuol. J. H. li. geb. 1 Mei 1855, bezocht do B. a. s. sedert 1869, leerling dèr Armenschool. B. G. geb. 21 Fcbr. 1855, bezocht de B. a. a. sedert 18G6, leerling der Tusschcnschool, C. S. geb. 11 l)ec. 1857, bezocht de B. a. s. sedert 1870, leerling der Tusschenschool. H. C. K. geb. 17 Febr. 1856, bezocht de B. a. s. sedert 1870, leerling der Armeuschool. W. J. K. geb. 19 Maart 1857, bezocht dc B. a. s. sedert 1869, leerl. der Tusaehcns later Burgers, v. jong. L. y. D. geb. 14 Juni 1857, bezocht de B. a. a. a dert 1869, leerl. der Tusschens. later. Burgers, t. jong. G. Pceters, geb. 18 Dec. 1856, bezocht de B. a. s. sedert 1870, leerling der Burgerschool voor jongens. Allen wensehten dit jaar examen te doen, ter ver- krijging vau bet getuigschriftde leeraren der school moesten echter den vier eersten stellig afraden aan het examen deel te nemen, omdat dit hun niets dan te leurstelling zou kunnen opleveren. Van de laatste vier slaagde alleen G. Pecters. Het is zeer opmerkelijk dat èn zij, wien het exa men ontraden werd, èn tij, die werden afgewezeD, of uitsluitend, of ten deele lager onderwys genoten op de armen- of tnsschenschoolterwijl juist hy, aan wien het getuigschrift werd uitgereikt, hierop eene uitzondering maakte. Voegen wij hier nog bij, dat het aan op een na den laatsten kandidaat zekér ge lukt zou zijn een getuigschrift te verkrijgen, indien hij steeds trouw de lessen aan de Burgeravondschool had gevolgd. Brengen wij bovenstaande opgaven van de Ifiger^ school, welke door de kandidaten bezocht werd, in verband met het feit, dat voor den cursus 1872/73 zich aanmeldden Van de Armen school of die haar vroeger bezochten 12 leerl., waarvan toegel. 4, afgew. 8 Van de Tusschen school of die haar vroeger bezochten 23 H H 6, 17 Van de Burger school v. jongens of die haar vroe ger bezochten 10 - dan meenen wij juist te oordeelen, wanneer wij het slechte resultaat van het eindexamen aan het gebrek kige onderwijs op de armen- en tusschenschool toe schrijven. Sommige leden der Commissie waren reeds vroe ger iu eene andere betrekking, waarin zij tot het onderwijs stonden, iu staat om vao nabij bekend te worden met het ouderwijs, dat de kinderen der minvermogende burgers op de arraeu- eu tusschen sohool genieten hun ongunstig oordeel wordt door de Burgeravondschool ten volle bevestigd. Op geringe uitzonderingen na kuunen de jongens, die tot de lassen aan de B. a. s. wcnschen toegela ten te worden en de hoogste klasse der Lagere scho len hebben doorloopcu of zich nog daarin bèvifiden, slechts stooteud lezen, gebrekkig schrijven en ter nauwernood machinaal rekeuen, terwijl hun ontwik keling even gebrekkig is. Slechts een vermeerderd hulppersoneel, krachtig door kennis en ontwikkeling, geleid en gesteund door kundige en energieke hoofdonderwijzers, kan hierin verandering te wteg brengen. Zoonte het nu is roepen wij U als aan het einde van oii9 verslag van 1871 toe: i,De toekomst der Burgeravondschool en daarmede de toekomst van den ambachtsman, is niet verzekerd, „als het onderwijs op de Armen- en Tusschenschool onvoldoende blijft ter voorbereiding tot de Burger- avondschool Zijn wij evenwel niet zoo ondnnkbnar gestemd, dat we de verbeteringen over het hoofd zien, die na 1871 in het lager onderwys zijn aangebracht door vermeerdering van personeel eu door de benoeming van ecu nieuw hoofdonderwijzer aan de Armenschool, alsmeJe door de toevoeging eener voorbereidende klasse aan de Burgeravondschool, teleurgesteld zijn wij zeker dat oii9 verslag Van 1871 niet nog meer verandering te weeg gebracht heeft. Wij hadden verwacht, dat de Raad bij het verne men van de zoo even cursief herhaalde woorden door verbazing zou zijn aangegrepen immers Gouda ver heft zich sedert jaren op zijn uitmuntend Lager on derwijs en dat afdoende maatregelen zouden genomen zijn om het onderwijs te Gouda den naam waardig te maken, die het zich zoo gaarne, hoewel ten on rechte toeëigeut. Op de kleine niet afdoende verbeteringen na, staat het met het Lager onderwijs in 1873 als in 1871 en blijven wij in het belang der B. a. s. en in het belang van den ambachtsman met klem aandringen op verbetering. Zonder haaf kan de B. a. s. niet aan hare be stemming voldoen, ja, moet zij achteruitgaan, want met den besten wil bezield moet den onderwyzers de moed ontzinken een gebouw op te trekken, waar vaste grondslagen ontbreken. Gisteren heeft zich in deze gemeente eeti dolle hond vertoond, die niet alleen verscheidene honden, maar zelfs een mari en verder nog een kind heeft ge beten. Gelukkig is het dier spoedig afgemaakt. Uit Woerden wordlj of is een adres aan de Synode gezonden, tegen de voorgestelde wijzigingen van het Synodaal reglement. Dc voorwaarden voor de «pricliting van een post en telegraafkantoor te Woerden zijn thans definitief goedgekeurd, zoodat spoedig lot den bouw zal «or den overgegaan om, naar uien verneemt, dit jaar nog tc worden opgeleverd. De Minister van Financiën maakt, ter voldoening aan art. 7 der wet van den 2Gsten April 1852 (fiML n°. 90) bekend, dat krachtens die wet voor een ka pitaal van tien millioen gulden aan muntbiljetten in omloop is, en dat tot verzekering van de verzilvering dier biljetten de volgende kapitalen op de grootboeken der nationaje schuld zijn ingeschreven, te weten op liet grootboek der 21/,, percents inschrijvingen een kapitaal van 18,788,000.00, uitmakende, tegen den daarvoor bij art. 5 der wét bepaalden koers van 50 ten honderd, eene waarde van 9,394,000.00; en op het grootboek der 3 percents inschrijvingen een kapi taal vnxxsf 1,010,300.00, uitmakende, naar den daar voor als boven bepaalden koers van 60 ten honderd, eene waarde van ƒ606,180.00 tc zamen 10,000,180.00. Bij kon. besluit is de samenstelling van den ge nenden staf nader gewijzigd: 1 generaal-majoor, chef1 kolonel3 luitenant-kolouels4 majoors en 11 kapiteins. Van de kapiteins van den staf zullen de zes oudsten in rang behooren tot de eerste en de overige tot de tweede klasse. Staten-Göneraal. Tweede Kamer. Zittin gen van 28 en 30 Juni. In de zitting van zaterdag van de tweede kamer is de discussie over het wets-ontwerp tot afschaffing der plaaUvervanging voortgezet. De heeren Lenting en van Wassenaar Catwyck verklaarden zich voor de voordracht, de laatste behoudens eenige wijziging in de toepassingde heeren Stieltjes, van Kuyk, van den Berch van Heemstede, Blom en van Naamen waren tegen de voordracht. De minister Geertsema heeft het beginsel der wet breedvoerig verdedigd. In de zitting van gisteren is aan den heer Nier- strasz verlof verleend eene interpellatie te doen op nader te bepalen dag omtrent Atohin. De discussie over de wet tot afschaffing der plaatsvervanging is voortgezet. De minister van oorlog heeft die wet breedvoerig verdedigd; werd het beginsel verworpen, dan zou hy zijne taak nederleggen. De heer Jonok- bloet hield eene scherpe critiek op den rede van den heer Geertsema van Zaterdag, die daarin de wet over boord had geworpen, en, als onmachtig, geabdiceerd zou hebben. De heer Geertsema heeft zich verdedigd, eu, met volle erkenning van het recht van critiek der vertegenwoordigers, gemeend dat de houding van den heer Jonckbloet tegenover eene bevriende legea- ring en hem in liet bijzonder, meer blyken gaf van personeele consideration. In den loop der zitting it door den beer Storm voorgelezen eene verklaring, dat de zaak tnsschcn den heer de Roo en den minister van oorlog uit den weg geruimd is. De heer de ltoo heeft de woorden dat hij met dezen minister niet in discussie wilde treden, ingetrokken terwijl de minister, in de zaak der bevordering, deu goeden naam van den beer de Roo niet heeft willen schaden. Berichten uit Suriunme melden dat Z. Exc. de gouverneur van 30 Mei jl. met de koloniale stoom boot Paramaribo uaar liet fort Nieuw Amsterdam is vertrokken, met het doel om de ahluar m garnizoen liggende compagnie artillerie af te vragen of zij ge neigd was deel uit le maken van de strijdkrachten, welke naar Oost-lndië, tegen Atchin, op Sumatra, worden gezonden. Men verzekert dut, zoowel de officieren als de manschappen zich met de racesto geestdrift hebben bereid verklaard aan dien veldtocht deel te nemen. Naar wij vernemen, zal de zaak van De Jong c. s in de maand Augustus voor het provinciaal Hof van Zuid-Holland behandeld worden. {Pad.) De verschillende krankzinnigengestichten in Neder land bevatten op 1 J.nuari 1872 te znmen 1740 manneu en J8Ü2 vrouwen. Opgenomen «erden in het afgeloopen jn.tr 492 mannen eu 525 vrouwen. Hersteld ontslagen werden 200 mannen en 221 vrou wen; 191 mannen en 182 vrouwen overleden. Ver beterd werden ontslagen 50 manneo en 39 ^rSuwen; niet verbeterd ontslagen 24 mannen en 21 vrouwen Aanwezig waren Januari 1873 in het geheel 1784 mannen en 1879 vrouwen, dus ongeveer 1 op de 1000 dor inwoners van Nederland. Te Berg-Ambacht werd den 27 Juni verpacht het grasgewas, behoorendc aan het Burgerlijk Armbestuur voor de som van ƒ1288 00. lit hei vorige jaar bracht doze verpachting /7O1.07 op. De regceringscoinmistie voor de provinciale verga* dering van Onderwijzers in Zuid-Holland heeft thans alle hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen iu Zuid-Holland uitgcnoodigd tot bijwoning der zesde provinciale vergadering van Onderwijzers cn Voor standers van het Onderwijs, in de maand September e. k., onder liet ecre-voorzitterschap van den Inspec teur van het lager onderwijs in Znid-llollnnJ te Rottertfhm te houden. Uit W'oubrugge meldt men dd. 29 Juni liet buitengewone natte nijaar van 1872 werkte zeer nadeelig bij het uitzaaien van wintergraan, ja, maakte het bijna onmogelijk; v^p daar dat er alhier weinig of geen wintergraan aanwezig is. Haver, zoraergerst, boonen en aardappelen beloven eeu mid delmatig gewas, niettegenstaande de groei door het langdurige gure voorjaarsweer zeer belemmerd werd. De hooi- en weilanden, die zeer *eel geleden heb ben in 1872 door de muizen, slaan voldoende eu indien de weergesteldheid moeit medewerken, mag men bovendien een goeden hooioogst verwachten. Te Noordwijk heeft Zondagmorgen een ongeluk of een misdaad plaats gehad. Terwijl de ouders van twee jongelingen ter vroegkerk warm heeft de een den ander met een geweer doodgeschoten. Het sehot, uit hagei bestaande, doorboorde den schedel en de bor9t van den 14jarigen verslageoe, omtrent de aan leiding verdiept men zich in gissingen. De dader is J6 jaar oud. Het gerecht, bijgestaan door prof. Boogaard, hield heden een onderzoek in loco. Be Tijd bericht, dat op den lsteu September e. k., te Amsterdam; op den N. Z. Voorburgwal Rij het Spui, eene RoÖWsch-Katholieke Hoogere Burgerschool van driejarigen cursus zal worden geopend, onder leiding van den directeur II. Raëskin, thans leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Hoorn. Eene gemengde commissie van geestelijken en leeken heeft zich als commissie van oprichting en toezicht geconstitueerd. Daar de werkstaking van de sigarenmakers te Utrecht nu twee maanden geduurd heeft, zou men allicht k>t bet denkbeeld komen, dat aldaar gebrek aan sigaren moest beginnen te komen; dit is echter niet in het minst het geval; de fabriekcQ op het platteland leve ren zoo vele sigaren* dat in ruime mate iu de be hoefte kan voorzien 'worden. Zate,rdag werd aan het venduhnis aan het Vreeburg nog een 50,000 tal verkocht, met toezegging dat er nog 500,000 kunnen geleverd wordèn. (Utr. Dagbl.) Het Prov. Utrechtsch genootschap van Kunsten en Wetenschappen heeft de twee volgende nieuwe prijs vragen u.tgeschreven 1. Een historisch, critiscli on derzoek naar het geen de drukpers in Nederland sedert den tijd der reformatie voor de zaak der geweteus^ÉJ- heid gedaan heeft op het gebied van godsdienst en wijs begeerte, door het uitgeven en verspreiden van oit- heemsche lettervruchten. II. Het genootschap verlangt de rechtsgeschiedenis van eene der voornaamste Hol- landsche, Gelderscbc of Overijselscbe steden (ter keuze des schrijvers), iu verband tot de ontwikkeling'vau den algemeenen rechtitoest wid van het gewest, waarin zij gelegen is. Door eenige leden van den gemeenteraad van Amsterdam is bij dien raad een voorstel ingediend om burg. en weth. uit te uoodige zich te wenden tot de regeeriug met verzoek, dat wettelijk worde geregeld het toezicht bij het oprichten van fabrieken, magazijnen, bewaarplaatsen eu andere inrichtingen, welke gevnar, schade of hinder kunnen veroorzaken, en daarbij bepnaldelijk aan de ge meeuj eraden de bevoegdheid worde verleend, in het belang «Ier openbare orde, zedelijkheid en gezondheid, voor de uitoefening run ecuig bedrijf eene bepaalde gelegenheid in de gemeente aan te wijzen. Aanleiding tot dit voorstel is de wensch otn openbare slachthuizen te kunnen inrichten, die door den hoogen raad strijdig fijn verklaard met het kon. besluit van 1824, dat aan de gemeentebesturen de macht niet verleent om het slachten buileu algemeene slachthuizen te verbieden. Uit Schanrsbcrgen meldt men aan de A. C.: Don derdag had nlhier op de Arnhemsche heide een treurig voorval plaats. De troepen der infanterie, hare evolu tion aldaar houdende, gedurende welke tijd door vlagge tjes de onveiligheid van het terrein wordt aangewezen, waren afgeloopen, doch ecu vau de zoogenaamde ko gelzoekers, een korporanl, had de onvoorzichtigheid zyn geweer af te schieten, «oo lat een persoon, van den Brink, scheper van E. Brans van den keroper- berg, die zich bij zijne schapen op ecnigen afstand op een berg of heuveltje bevond, het noodlottige schot ontving en de kogel den jongen door de bo venhand ging, welke hij in zijn broekzak had.en verder in zyne bovendij of onderbuik. De toestand van deu lijdt* moet zeer zorgwekkend zijn. Uit Völp «chryft men dd. 25 Juni aan de Nieuwe Arnhemfhe Courant: Een/heer, die zich in het huwelyk wenschte te begeven, ontdekte bij het in orde brengen zijner papieren, die bij den ambtenaar van den burgerlijken stand moeten worden overgelegd, op onaangename wijze, dat hij indertijd aan zijne verplichtingen ten aanzien der nationale militie niet ia alle deelen had voldaan. Hy behoorde tot de lichting van 1858 in de gemeente 's Gravenbage, en werd, daar hy geen re den van vrijstelling deed gelden, voor den dienst aangewezen. Hy zou dan ook zi^n ingelijfd, indien hij niet op geheimzinnige wijze was verdwenen. Thans weder alhier boven water gekoméfo, werd liij Maandagmorgen 11. ten vier ure uit zijn bed ge haald en naar den Haag gebracht. Gedeputeerde Staten der provincie Zuirl-Hollnnd vonden den man echter te klein voor landsverdedi ger, keurden hem af en gaven hem vergunning om naar Velp terug te keeren, waar hy nu, gedachtig aan het spreekwoord /,kleiu maar dapper," de meeste haast maakt om in het huwelijksbootje te stappen. Uit Neuzen schrijft men dd. 27 Juni: De ver wachting die men, nu ruim 4 jaren geleden, koes terde, bij de opening van den spoorweg van hier op Gent en later van die op Mecholen, dat dit namelijk tot vooruitgang en vertier dezer plaats zoude strekkeu. begint zich dezer dagen meer en meer te verwezen lijken. Immers bij het gedurig toenemend vervoer vau passagiers en vrachtgoederen, begint zich ook de aan- en afvoer van goederen uit den vreomde te outwikkelen. Sedert eenige maanden zijn bereids ruim een twintigtal zeeschepen alhier aangekomen, met bestemming om de ladingen aan de losplaats van den spoorweg te lossenenkele zijn ook weder met retourladingen van daar vertrokken. De aanvoer bestond tot heden hoofdzakelijk in steenkolen uit Engeland eu ijzer-erts uit Spanje, het laatste bestemd/' voor directen doorvoer naar België, terwijl de steen kolen, als voor den handel bestemd, grootendeels aan de losplaats op het stationsplein werden opge slagen. Een en ander geeft voor den werkman alhier nog al verdiensten, terwijl de binnenvaart en het voerwezen er zich ook voordeelig bij bevinden, daar de verzending van steenkolen van hier iu alle rich tingen geschiedt, ook naar Belgie. Uit Nieuw Appelscha meldt men dd. 27 Juni: Men ii hier druk bezig m«*t het scheren der schi- pen. De wolopbreugst is dit jaar zeer belangrijk de aanvraag ook Voor buitenlandsche rekening groot. De prijzen slijgeu dagelijks. Voor de beste qualitciien wordt nu reeds 1.80 a 2 per kilo. besteed. Vele boeren, die er groote kudden schapen op na houden maken dit jaar met de wol goede zaken. Te Willige Langerak had dezer dagen het volgende voorval plaats: Een bijenhouder aldaar bemerkte, dat een zwerm bijen bezit had genomen vau een eksternest, na eerst ecu paar jonge eksters zoodanig gewond te hebben, dat zy dood op den grond vielen. De bijenhouder wilde zich vervolgens van de bijen meester inaken, door met eeu stok het nest om te keeren, doch zag zich teleurgesteld, doordien de bijen zich in een be woond ooievaarsnest vestigden. Al spoedig zag men een hevigeu strijd tusschen de ooievaars en de byen, met dat gevolg, dat de ooievaars zich genoodzaakt zagen af tc trekken en een andere verblijfpaats op te sporen. OOST-IMDIÉ. Aan het M.iil-overzicht van dc Java-Bode is het volgende ontleend De expeditionaire troepen uit Atchin zijn in den avond van den 9den ter reede alhier aangekomen de gekwetsteu werden ontscheept, doch de troepen bleven nog aan boord geconsigneerd. Men meende dot de Regeering er over dacht om dadelijk immers biuueu den kortst mogelykeu tijd weder een expeditie naar Atchin te doen vertrek ken, en dat ook de teruggekeerde troepen daaraan zouden deelnemen. Waarom de troepen daarvoor am boord moesten blijven, laat zich nog niet verkmren, maar zooveel is zeker, dat door de Regeering de order daartoe schijnt gegeven te zijn en later gezegd werd, dat er een vergissing had plaats gehad, d it men de order verkeerd had begrepen, dat het niet in de bedoeling had gelegen, enz. Intusscheu waren de troepen, bij aankomst ter reede, naar een spoedig debarkement wenschende, niet weinig verrast eu teleurgesteld dat hun, om on verklaarbare redenen, een langer verblijf aan boord werd opgelegd. De plaatselijke commandant, die de order tot het aan boord blijven der troepen naar de reede over bracht, deelde een dagorder uit van Z. M. den Gou verneur-generaal. Iu den morgen van Zondag den 1 Ideiulezer, de- barkeerdeii de bier te huis behoorendc troepen, n het 2de en 12de bataljon infanterie. Aan den kleinen Boom door vele belangstellenden opgewacht, marcheerden zy met de stafmuziek aan 't hoofd, steeds omringd door een grouten toevloed van volk, langs Rijswijk, waar de G. G. voor zijn Paleis hen groette,» naar de Citadel te Weltevreden, waar een commissie uit de burgerij, die ƒ7000 voor een behoorlijke en passende ontvangst had bijeengebracht, hen ontving en welkom heetle. Geweren werden nu aan roticn gezet, ransels afgeworpen en elk der man schappen ontving eenige verfrissching, bostaaude uit eeu halve llesoh wijn, brood, eieren, kaus, vruch ten, enz. De President van het comité, de heer Kleijn oud- conamandant der Batavi i09ehe schutterij, hield een opwekkende rede, waarin hy vooral deed uitkomen, dat vele ingezeienen van Batavia hun een blyk van sympathie en waardeering «iiden geven, door een hartelijk welkom. Wel komen wij zoo ging spreker voort u niet tegemoet met lauwerkransen en tri umfkreten, maar wij mog«n en kunnen toch op u wijzen als schoone voorbeelden van heldenmoed. Wij kunnen u toeroepen ,/Gij hebt recht op eerbied, gij hebt u jegens Nederland en de Koning verdienstelijk gemaakt". Groot was het enthousiasme waarmede de vele aan wezigen éoor luide hoera's blijken gaven, dat zij instemden met deze hartelijke woorden. De kolonel van Daalen, bevelhebber der expsditio- naire troepen, betuigde den leden der commissie en den burgers van Batavia, namens de teruggekeerde, hier te huis behoorende bataljons, innigen dank voor de schitterende ovatie aan de troepen bereid. Gij toont daardoor zeide hij o. a. niet te behooren tot den grooten hoop dwazen, die een expeditie en kel naar de uitkomsten beoordeelen, zonder te letten op hetgeen daarbij grootsch eu roemrijks is volbracht. Hij bracht hulde aan den leea wen moed, waarmede de troepen gestreden hadden tegenover een talrijken vijand, wiens dapperheid in eere moest worden gebon den. De westmousson had verdere operatiën, die met versterking van troepen, onder een generaal wiens verdiensten algemeen erkend worden, zouden kunnen z'jn hervat, onmogelijk gemaakt. Maar de opgedane oudervinding was niet verloren, en zoo er behoorlijk gebruik vau werd geraa rkt, zou bij een tweeden tocht Atchin zeker voor onze wapenen moeten zwichten. De commissie had gezorgd jroor een extra-trein, waarmede het 12de bataljon naar Meester-Cornelis werd overgevoerd, en heeft verder de a>tillerie en cavalerie in de kampementen op gelijke wijze onthaald. Ook de kettinggangers, die zich bij de expeditie over 't algemeen goed moeten hebben gedragen, zijn niet vergeten De troepen voor Samarang en Madura bestemd, vertrokken Dinsdag van de reede. De outvaug9t door de burgerij op eerstgeuoemde plaats moet ook zeer hartelijk geweest zijn. Het Roode Kruis laat zich aan de vele hier in het hospitaal verpleegde verwonden veel gelegen liggen en verschaft hun, in verband met de militaire auto riteit, 'tgeen noodig, nuttig en aangenaam is. Voor de gekwetsten te Pudang wordt op gelijke wijze zorg gedragen. De totale sterkte der expeditie bestond uit 144 officieren en 3452 minderen. Gewoqd werden 27 officieren en 411 minderen. Het perdent9gewijsver- lies bedraagt dus, wattle gesneuvelden betreft, voer officieren: 2,66, voor®ninderen 1,52; wat de ge kwetsten aangaat, voot officieren: 187 5 en voor mm- derfch 12 procent. Al dadelijk na de aankomst der van Atchin terug gekeerde troepen, werd namens den G. G. aan de hoofdofficieren die aan den tocht hadden deelgenomen, een geheim stuk overhaudigd waarin vragen omtrent de leiding der expeditie voorkwamen de antwoorden daarop moesten binnen een zeer korten tijd worden ingezonden. Den kolonel van Daalen, bevelhebber, en den kolonel Egter van W laserkerke, chef van den staf, werden geen vragen gedaau. Veel behoeft daarover niet gezegd te worden. Alleen mag hier worden èpgemerkt dat dit een, tot nog toe ongehoord, feit is in de geschiedenis van het N.-I. militaire wezen. Geen beteren en meer zekeren weg zou kunnen worden ingeslagen, oin de militaire disqi- pliue deu kop iu tc knijpen. l)e wensch, in ons laatste mailnummer uitgesproken, dat de Regeermg, zoo noodig, een enquête iustelle, schijnt te zullen worden ver wezen tlij kt. De handelin gen van den kolonel van Daalen en den kolonel Egter van VVisserkerke zuilen door een commissie wor den onderzocht. Men is reeds druk bezig met de voorbereidende maatregelen voor een tweede expeditie. De troepen, voor dien tweede tocht bestemd, zullen met het materieel, de paarden, de vivres enz. met stooiner9 worden overgevoerd. Slechts twee zeilsche pen, die dan nog op eigen gelegenheid naar Atchin moeten zeilen, zullen als ziekenschepen dienst doen. De Kosmopolietwelk schip nu eenmaal daarvoor ingericht is, blijft ter dispositie, doch mag een lading zout van Sumauap daar Padaug overbrengen, en daar orders af te wachten. Een 26-tal stoomschepen zal men dus wel noodig hebben, 't Zal nu ook wel weder de N.-I. Stoomvaart maatschappij zijn vau dat getal stoomers op zich zal nemen. De minister van Koloniën die goed vond het best.i&nde contract met genoemde Maatschappij uiet te verlengen, zal nu wel genoodzaakt zyn met beide hande^^le verlenging zelf aan te Rieden. Zouder de goedecuen6ten van de N.-I. St M., zou, ook wat de eersle expeditie betreft, in de behoefte aan trans portmiddelen slecht zijn voorzien geweest. Vergadering van den Gemeenteraad. Maandag 30 Juni Tegenwoordig de hh Remy, voorz., Viruly, Lnijten, Prince, kranenburg, van Vronmiugcn, Messi maker, DroogLever, Tost Drost, Hougenboom, Saiöboui cn Slraver. De Notuleu dor vorige vergadering worden gelezen cu ge arresteerd.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2