Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. DIT! 1873. N° 1383. BINNENLAND. BUITENLAND. rkoopi^ Zondag 6 Juli. )E, Bultenlandsch Overzicht. TkZNT, oc<ls ic ui*: De inaending van advertentlön kan geschieden tot éta uur des namiddags van den dag der uitgave. ij I GOUDSCHE COURANT iervan gooile ugustus go- I worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nottmers VU F CENTEN. bunder. Zie dero inlich- re van voor- iullende ook 4 dagen voor Notaris vak jen. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2.— PIE. de Nieuwe Ha- derhouden m i. id goede landen, [emeente van B. en of Wilde JULI 1873 AG den 7* beide des int dB Zalm, tan van den deerende te Balsem mag wegens haar n der Haren 1 verdrijven kelijke haar- ico aanvraag J 2 de fln- 514, Am- eschroomdt, SLIJK terng heim. Deze medailles op en en Berlin, U DEPOTS. Ier beroemde praten ns verkrjjg- lan C. van aarals de schoof, de i de Bouw- Gouda, 5 Juli. Schaakwedstrijd. KAMPEN (wit) 82«*« Zet. D 3 D 7. 33 D7ntE7. hij verlangde onbepaald verlof, dat hem spoediger gegeven werd dan hij misschien verwacht had. Dit •en en ander is bedenkelyk. De rijkskanselier be hoorde aan de doeleinden te denken, waarnaar hy streeft, aan de taak die hij zich zelven stelde. Wan* neer hy slechts deze in het oog houdt, kan hij den tegenstand dien bij ontmoet breken; maar hy denkt alleen aan zijn persoon en brengt daardoor de be reiking van zijn doel in gevaar. Hoe kan hij van de volksvertegenwoordigers opofferingen verlangen, wanneer hij er zichzelven geen getroost? Bismarck speelt gewaagd spel. Staatslieden wórden in de meeste gevallen trouwens zeer gebrekkig gemakke- hjk vervangen en nog sneller door de ondankbare wereld vergeten. De nakomelingschap is dan met inzamelingen voor gedenkteekeneu en feestelijke ont hullingen niet karig, maar de tijdgenootlas tert of vergeet. Dit móge hy bedenken en zich de waarlijk tragische geschiedenis van den groote» Stein voor den geest brengen!" In de zitting van de provinciale staten van Zuid- holland van Donderdag heeft, nadat de voorzitter mededeeling had gedaan van de zamenstelling der afdeelingen, de commissie belast met het onderzoek der rekening van de enkele provinciale- en huishoude lijke uitgaven over 1872, bij monde van den heer Westpalm van Hoorn van Burgh, verslag uit gebracht. Zij stelt de goedkeuring voor, waartoe wordt be sloten. Vervolgens heeft de oommissie nopens het voorstel tot het bevorderen der beschrijving en regeling der oude gemeente- en waterschapsarchieven, bij monde van den heer van der Kemp geconcludeerd tot goed keuring van het crediet van 1000 voor dat doel, waartoe besloten is. Nog heeft de heer van der Kemp, insgelijks namens de commissie ad hoe, gerapporteerd op dc adressen van de raden der gemeente Naaldwijk eu de Lier, tot ondersteuning van den aanleg van eene buurtspoorweg in het Westland, zoomede »over die der beeren Kuin- ders, Doren en van Heemstra, daartoe betrekkelijk. De oommissie stelt voor aan alle adressanten te ken nen te geven dat de vergadering geene vrijheid vindt, dezen buurtspoorweg op eenigerlei wijze geldelijk to ondersteunen, Over dezen conclusie zal later worden beslist. Donderdagmiddag omstreeks half vier ure vond do huisvrouw van M. C. wonende aau de Spoorstraat alhier, toen zij hare I9jarige dochter C. C. wilde roepen, die een kwartier te voren naar den tuin achter hare woning was gegaan, haar voorover in de sloot aldaar liggenonmiddellyk toegebrachte genees kundige hulp kon niets baten daar zij reeds over leden was. GOUDA (zwart) 32«t‘Zet. E8—E7. 33 F7ntE7. echter bet onvermijdelijke met gelatenheid dragen, en al deze kredieten zijn esrermijdelijk. De tijd is nog niet gekomen om vrjj adem te halen; wij leven nog niet in vrede, mam in wapenstilstand. Willen wij rrede hebben, das moeten <ry tot de tanden gewapend blijven. Wie dit niet wil inzien, doet als de struisvogel die sys kop in het zand sieekt om niet gezien te worden. .Maar wanneer men de rolksrertegenwoordiging bereid viudt om ter wille van dit feit groote offers te brengen en aau eigen wenschee en eischen het stilzwijgen op te leggen, dan had de rijksregeenng zich ook harerzijds eemge offers moeten getroosten dat zij dit niet deed, werpt een donkere schaduw op de algeloopen zitting, Waar zyn behalve eenige oubeteekeueude wetjaa op volkebhiahoudkundig gebied de vryheidbrengende groote aattregilen dia men der natie beloofde? Wat ia ar gedaan voor het behoud eu 4a vordcra ontwikkeling danraehlen van hot volk? De a'geloopéh zitting blijft daarop het antwoord schuldig, ja erger nog, von Bismarck noemde dezen eisch ven Lasker: .deolamntiên ut vroegers tijden!» De rijksdag vraagt bet burgerlyk huwalyk en een wet op de drukpers; het eerste wonlt met opzei vertraagd, de laatste verdaagd omdat de rijkskause- lier zelf een ontwerp belooft. Aller oogen zyn daar op gevestigd eu het bekende monster reu reactie en onderdrukking ziet het licht. .Oorlog eu zegepraal liggen bijna drie jaren ach ter ons. liet schijnt dat er neiging tot reactionaire beginselen ontstaat en dan gelde voor allen ten aauzien van dezen het bekende principiis obsta! Ik heb reeds meermalen aangetoond, dat von Bismarck niet voor alles verantwoordelijk gesteld mag warden. 11 y Leeft een zworen strijd met hoogere machten en invloeden. Of bij nu ut overtuiging of uit eigen- ziniiigliaid voorwaarts wil, blyft, uu hy den stryd heeft aangenomen, iu de gevolgen hetzelfde; voor waarts wil en moet hy, dit heeft hij met zijn scherpen blik reeds lang bespeurd, maar boren hem ont moet hij groote hinderpalen. Zijne maandenlange afwezigheid van Berlyn is eene fout, hij verliest bet moeilijk veroverde terrein en, wat nog erger is, men leert zich hier zonder hem behelpen. Prins Bismarck is geen man om op gladde baan voort te glydeu groote hinderpalen door moed, beleid, verstand co berekening te overwinnen, is zyn elementkalme tyden maken hem prikkelbaar, zenuwachtig, norsch en doen hem gemakkelyk struikelen. Zyn aftreden als Pruisisch minister-president was een fout; het is niet waar dat het miuisterie-Koon hetzelfde is gebleveu als bet miuisterie-BiStnnrck. De officialise bladen hebben toen zij dit beweerden het zelf niet geloofd, en wanneer zy bet geloofden dan waren zij bedrogene bedriegers. Nu wordt von Bismarck door de camerilla die den keizer omgeeft in het nauw gedrevenin zyn stryd tegen het ultramoutanisme wordt hij belemmerd. Het gebeurde met den beer von Arnim, die van zijne sympathie voor de nieuwe clerioale regeering in Frankrijk deed blijken, heeft den kanselier woedend gemaakt; hy weuschte van den keizer, zoo zegt men althans, de terugroeping van von Arnim uit Parys of zyn ontslag als rijks- kanselier. De gezondheid des keizers laat echter de beslechting van dergrlyke zaken niet toe; de quaestie is daarom hangende gebleven. .Inmiddels heeft von Bismarck zyn voornemen aau- gekondigd om het Pruisischs ministerie te verlaten In dc Fransche nationale vergadering heeft Dufaure voorgesteld de constitutionele ontwerpen, welke de vorige regeering had ingedieud, naar de afdeelingen té verzenden. Het doei daarvan scheen te zyn verdeeldheid te zaaien onder de leden der tegenwoor dige meerderheid. De legitimisten der rechterzijde willen van die ontwerpen niet hooren; het Orleanis- tische rechtercentrum had zich verbonden en dc regeering met haar om de voorstellen van den heer Thiers in overweging te nemea. Dit doel is niet bereikt. Zooals reeds uit de laatste berichten van ons vorig nummer bleek, is een middenweg ge vonden. Aangenomen is een voorstel van Leureut, waarbij de benoeming van eene oommissie tot onder zoek wordt uitgesteld tot na de vacantie. Vooreerst komen zy dus niet aau de orde en later zal men de zaak wel slepende houden. Bij deze discussie be twistte Gambelta aau de vergadering het constituee- rend gezag. De Duitsche Prov. Corretp. geeft haar ingenomenheid te kennen met den uitslag van de districtsverkiezin- gen in Elzas-Lotharingen; het blad ziet in die ver kiezingen, die verstandiger en practischer worden, naarmate men zich verder van de groote steden verwijdert, niet een bewijs dut de bevolking Duitsche sympathieën heeft, maar wel dat er een Elzas- Lotharinger partij bestaat, die de overwinning heeft behaald op de Fransuhgezinde en die na verloop van tijd een Duitsche rijkapariy kan worden; de uitslag van de verkiezing is vooral daarom opmerkelijk, zegt het blad, omdat de ultramoutaanscbe partij zich met da Franschgezinde partij verbond en de Iloomsche geestelijkheid alles heeft gedaan om de bevolking te bewegen geen deel te nemen aan de verkiezingen. In het Engelscbe hoogerhuis is Maandag de bill van Jord Russell, tot opheffing van de waardigheid van onderkoning van Ierland en diens vervanging door een minister voor lersche zaken in het Britsche kabinet, zónder boofdelijke stemming verworpen. De Spaansche Cortes hebben een wet goedgekeurd, waarbij aan de regeering buitengewone volmacht wordt verleendof nu de toestand met deze dictatuur beter zal worden, zal de tyd moeten keren; wij zien in het verkenen van die volmacht alken het bewijs van de reddeloosheid van den toestand. -5523 - - ■DUIT8CHLAND. z/Eindelijk is dan de rijksdag uiteen en kunnen de afgevaardigden weder naar buis gaan", schrijft een Duitscher aan de Neve Freie Pr ease. n Wat heeft deze zitting van vyftien lange weken opgeleverd? wordt thans natuurlijk, nu het oogenblik voor eene nabetrachting gekomen is, door velen gevraagd. Vele zaken, maar niet veel zaaks, moet helaas! het ant woord luiden. Daarbij mag men niet denken aan de millioenen en milliarden die hier worden toege- staan en ginds worden opgebraoht en uitbetaald. Met groote moeite kwam de muntwet tot standook op de wet regelende de. bevoegdheden, rechten enz. der ryks-ambtenaren mag als een goed resultaat ge wezen worden, maar wat blijft er verder over? Slechts kredieten voor leger en militaire zaken. Men moet

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1