BINNENLAND. Laatste Berichten. is. .De aanroerden der Jezuïeten rekenen niet zoo zeer op de oprechtheid der godsdienstige overtuiging hunner aanhangers en werktuigen, dan wel op hunne omkoopbaarheid. Zij vertrouwen meer op de macht van het geld, dan op die van den Syllabus. Door de biecht en huu invloed op vrouwen, houden zij vaak het lot der (amilien in handen; beschikken zij over huwelgken en erfenissen. De meeste jonge man nen in Frankrijk huwen niet zoo zeer uit'dorst naar huiselijkheid, gel|jk in Engeland en Duitsehland, dan teel om zich een maatschappelijke stelling te ver schaffen. Zulke huwelijken maken meestal zekere transactiën noodig, en tot hoeveel laagheden moeten' zij wel aanleiding geren, wanneer men nagaat, dat' de Jezuïeten te bevelen hebben over den uitzet der trouwenden." Gouda, 8 Juli. Wij lijn in de gelegenheid het schrijven van den» heer van Iterson aan den Raad (zie het Raadaver- slag in deze Ct.) mede te deelen. Aan den Gemeenteraad van Gouda. Door uwe keuze geroepen stond ik een reeks van jaren in betrekking tot het onderwijs in deze stad. Veel van het goede, dat ik daarin mocht opmerken kwam van uwe hand, veel dat gebrekkig was kon mijne aandacht niet ontgaan dat te verbeteren lag veeltijds niet in uwe machtpersonen te veranderen en omstandigheden te beheerschen is soms niet be* reikbaar. Maar er is in dat ouderwijs eene leemte waarvan de opheffing wel degelijk in uwe macht ligtde algemeene ontwikkeling en beschaving, kortom het onderwijs der vrouwelijke jeugd alhier is onvoldoende, het is niet overeenkomstig de teekenen des tijds. Onze maatschappelijke toestand is een geheel an dere geworden. De mate van kennis die vijftig ja», ren geleden als bewijs gold van bekwaamheid, zoi| in dezen tijd nauwelijks geacht worden voor eeZ jongeling van jeugdigen leeftijd, te volstaan. J Om wat te kunnen moet men thans veel kennen, om wat te worden is goed ontwikkeld te zijn in dezen tijd onmisbaar. De vatbaarheid daarvoor bij de jeugd aan te kweeken is gedeeltelijk de taak der vrouw; in hare hand ligt de toekomst van Nederland. Zij is de opvoedster bij uitnemendheid barer kin deren in de eerste levensjaren, zij zal de grondslagen leggen voor latere ontwikkeling; kan zy die taak naar waarde vervullen, wanneer ze zelf geen liefde kan hebben voor kennis en weteuschap, omdat hare eigen opleiding eene gebrekkige was? Onmogelijk Daarenboven is de vronw bestemd de levensgezellin te worden van den man. Naarmate zij beter ont wikkeld is, zal zij voor die taak ook beter berekend zijn, en haar eigen geluk, zoowel als dat harer om geving kunnen bevorderen. l)e ruimere ontwikkeling van het mannelijk geslacht, maakt tegenwoordig ook voor de vrouw eene hoogere beschaving noodzakelijk. Maar welk vooruitzicht heeft het meisje wanneer ze de school, zooals ze thans is, verlatende, zonder ouders, zonder vrienden, zonder beschermers, zonder fortuin de wereld in moet om zelfstandig op te treden Helaas! ieder kan het antwoord geven. Terwijl de jongeling zich baadt in overvloed van degelijk onderwijs, wordt het meisje stiefmoederlijk bedeeld, en ik aarzel niet te verklaren, dat men door onthouding van ruimere opleiding uau het meisje, onrecht pleegt. Naar mijne innige overtuiging is het dus van het hoogste gewicht, alle zorg te bcstedea aan het on derwijs der vrouwelijke jeugd in deze gemeente, door dat onderwijs uit te breiden overeenkomstig de ei- schen des tijds. Daaraan bevorderlijk te zijn is mijn streven. Ik neem de vrijheid aan den Gemeenteraad voor tc stellenom te besluiten tot bet oprichten eener mid delbare schooF voor meisjes met vijfjarigen cursus, alwaar onderwijs gegeven wordt in de navolgende vakken a. de Ncderlandsche, b. de Franschc, c. de Hoog- duitsche, d. de Engelschc taal en letterkunde, e. de aardrijkskunde,/, de geschiedenis, g. de rekenkunde, k. de beginselen van plant- en dierkunde, de nutuur- en scheikunde, k. het schoonschrijven, l. het handteckcnen, vi. de handwerken, n. het zingen en o. de gymnastiek. Ik voeg hierbij eene memorie van toelichting waarin deze punten behandeld worden, als 1°. inleiding, bevattende de motieven van het voorstel. 2°. den omvang en de inrichting van het te ge ven ouderwijs. 3°. de raming van kosten, zoowel voor het onder wijs, het persoueel en de hulpmiddelen als voor het gebouw. Aau het oprjehten eecer dergelijke school zijn, het is waar, vele*kbstén verbonden; bezwaar zien wij er echter niet iu. Veel wordt hier voor het onderwijs uitgegeven, dat weet ieder, h$t wordt door alle weldcnkeuden geprezen, nmar de meeste gelden worden besteed voor den' armen en den minvermogenden burger, daarvoor getroost men zich aanzienlek* uitgaven, men gaat daarmede voort opgroote schaalWie zonjhet wraken? Eere aan het Gemeentebestuur 1 Maar voor de meergegoeden, voor dat gedeelte der burgers, dat uitsluitend de stedelijke schatkist stijft, zou |et geld aan eene middelbare school vodr meis jes niét alleen goed zijn besteed, maar die uitgavt zou met sympathie worden begroet; niemand zon er iets onbillijks vinden, integendeel. Den armen, den raiugegoedrn te ontwikkelen, op te heffen en te steunélTten koste vau den meerge goeden is plichtmatig, zoowel uit een zedelijk als uit een maatschappelijk oogpunt; maar wanneer dc op voeding, het onderwijs door alle klassen heen geen gelijken, geen evenmatigen tred houdt; wanneer de mindere man ruim wordt ontwikkeld, de gegoeden daarentegen bekrompen, dan komt er disharmonie in de iiiteilcctueele krachten des volks, die gevaarlijk kan worden voor de rust en de veiligheid van den staat of een' nadeeligen invloed moet hebben op de belangen en de welvaart eener gemeente. de zaak van het middelbaar ouderwijs voor meisjes met warmte aanbevelende, heb ik de eer met de meeste onderscheiding te zijn, GoudaUEd. Dienaar, 17 Juni 1873. van ITERSON. Op verzoek plaatsen wij het volgend schrijven der Gózoudkeids-CoamiBsie aan den Gemeenteraad alhier. In het verslag van den toestand dezer Gemeente over het jaar 1872 komen naar aanleiding vrin ons, als bijlage daaraan toegevoegd verslag, een paar op merkingen van B. eu W. voor, die wij meenen niet onbeautwoord te mogen laten. Het is niet alleen het ongewone verschijnsel, dat li. eu W. in hun verslag kritiek uitoefenen overeen commissoriaal verslag met het hunne aan den Raad gezonden, maar vooral de wijze waarop wordt gekri tiseerd, die ons daartoe noopt. Lof wordt ons niet gespaard maar bedriegen wij ons of wordt tevens een poging gedaan om dien «ijver" der com missie als wat overdreven, ja zelfs als wat ondoor dacht voor te stellen P Hoe het zy, wij hebben gemeend het antwoord niet te- mogen schuldig blijven. B. en W. meenen dat wij zeer ten onrechte ons ernstig beklagen over de geringe zorg, die het Ge meentebestuur aan de volksgezondheid wijdt. De/.c klacht is door ons niet dan in zeer algemeene termen geuitwij hebben er ons toe bepaald te zeg gen «dat de zorg voor de openbare gezondheid nog steeds zeer gering isnog te veel achterstaat bij de andere deeléta van den werkkring der Gemeente." liet is echter niet zoozeer het Gemeentebestuur, wien deze klacht gold, als wel 't Dngelijksch Bestuur. Het eerste toch heeft zich steeds kunnen vereenigrn met alle voorstellen in 't belang der openbare gezondheid gedaan. Die klacht nu zal niemand ongegrond kunnen ver klaren, die eene vergelijking maakt tussche» de uit gaven in het algemeen en die, welke voor de plaat selijke gezondheids-politie worden geraamd. Zoo wordt voor 1872 van 't totaal der uitgaven ad ƒ313771.16 voor de pl. gezondheids-politie 695.uitgetrok ken voor 1873 zijn deze cijfers 262652.97 en ƒ895.— Let men op de sommen voor andere open bare werken besteed, als opbouw van bruggp; aan koop van gronden, aanleg van straten, dan wordt, zelfs naast de 12000.voor de rioleering jaarlijks uitgetrokken, de klacht noch gerechtvaardigd. Hoelang reeds hebben wij over de slooten in de Boelekade geklaagd Zulke slooten zyn er meer, zelfs in 't meer bebouwde deel der gemeente. Is het een bewijs van voldoeude zorg, dat ons verdoek tot bestrating van den Vogelenzang, die in den ofgeloopeu winter ecu moeras gelijk wa9, wordt afgewezen omdat de ouile keien uit de Groenendaal in den Vogelenzang moesten gebruikt, en de eerste strant niet dan in 't voorjaar van nieuwe keien kon worden voorzien De tweede opmerking van B. en VV. is dat wij «te veel op eens" willeh. Wij gelooven tot dit verwijt waarlijk geen grond te hebben gegeven. Onze wenschen hebben zieb zoo veel mogelijk tot het noodzakelijke bepaald, maar is het onze schuld, dat er door vroeger verzuim veel noodig is geworden B. en W. doen het voorkomen, alsof wij meer dan 12000.per jaar aan de rioleering zouden willen besteden, en alsof wij cr een grief vau maakten dat het Liernurstelsel niet terstond werd ingevoerd, toen ïvij het verzochten, en dat nog wel tenvyl de deug delijkheid van het stelsel nog niet eens is uitgemaakt! Dezfc voorstelling is minder juist. Bij onze missive dd. 16 Aug. 1872 n°. 90dron- gen tfij er op aan, om 1°. meerdeien spoed te maken met de rioleering- 2°. het Liernurstelsel in te voeren 3W. de grachten niet meer door het fabrieksvuil te doen verontreinigen j 4°. hier en daar pompen te plaatsen. Hierop ontvingen wjj ran B. en W. hft missive van 5 Sept. jl. B. n°. 465 ten tntwoordi Wij zouden on» gelukkig rekenenzoo de Jmantièh der gemeente het toelieten om, zonder de ingezetenen te overbelasten, aan uwen wensch gevolg te geven. Toen dn» bleek dat alleen het financieele bezwaar by B. en W. woog, vroegen wy ot om de rioleering te bespoedigen en het Liernurstelsel in te voeren, niet een leening zou kunnen worden gesloten, waarvan de jaarlijksche rentebetaling en aflossing 12000. zoude bedragen. Daardoor zon de bevolking niet worden overbelast. Toen wij daarop geen antwoord ontvingen, bleef du zaak rosten en hadden wij dus *t recht om in óns Verslag te zeggen dat B. en W. voor de koeten te rugdeinsden over de deugdelijkheid van het stelsel scheen men 't toen eens te zijn, naders toch zoaden B. en W. zich niet «gelukkig" hebben kunnen rekenen als de vervulling onzer wenschen mogelijk zou ge weest Zijn. Waaruit blijkt nu dat wy «te veel op eens" willen? Voor de openbare gezondheidsbelangen te waken is een schoon gedeelte van de taak door Gouda's bur gers op U, hun vertegenwoordiging, gelegd. Het is ons een aangename plicht U daarbij eenigermate door onze raadgevingen behulpzaam te mogen zyn en daardoor mede te mogen werken tot wegruiming van alles wat in deze gemeente ten nadeele der algemeene gezond heid nog aanwezig is en tot stand te brengen wat daaraan voordeelig kan zijn. Naar wij vernemen, werd op de laatste vergade ring der Goudsche Kiesvereeniging door den Heer Mr. H. J. K'ranehburg de candidatuur van den Heer Dr. G. P. Büchner bestreden, o. a. ook op grond, dat het lidmaatschap van den Raad onvereenigbaar zou zijn met de betrekking van stadsgeneesheer. Het is onbegrijpelijk dat een raadslid, en nog wel een rechtsgeleerde aldus kan dwnlen het argument is onjuist en dicteert volslagen onkunde met de ge meentewet. In art. 23 dier wet leest men Het lidmaatschap van den Raad is onvereenigbaar met de betrekking van a. enz. ambtenaar, van wege het gemeentebestuur aan gesteld of daarnan ondergeschikt, enz. De bepaling der zinsnede is niet vnn toepassing op.... genees-, heel- of verloskundigen, d.e met de armcnpractijk belast zijn. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infanterie tot le luit. o. a, bij het 4de reg. de 2e luits. W. N. Roldanus, S. P. Lindhout eu G. P. van der Gar den, en bij het 5e reg. de 2e luit. A. K. van der Garden. I)e toestaud van het meisje, dat Zaterdag middag liet ongeluk had onder den trein tc geraken, is, naar wij vernemen vry gunstig. Gisteren avond had, onder begunstiging van zeer mooi weer, het concert plaats van bet Saksische Tweede Garde Grenadier Regiment. De gunstige roep, die uit andere plaatsen tot ons was gekomen, over dit corps bleek niet onverdiend te zijn. De gehecle uitvoering getuigde vau een kunst vaardigheid en kracht, die bewondering afdwongen en na elk nr. mocht dan ook een algemeen applaudisse- ment de ingenomenheid van het publiek tooncn. De solo's vooral waren uitmuntend, doch ook d« overige nra. van het programma voldeden zeer goed. Dc commissaris des konings in de provincie Zuid holland heeft ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat door gcd. staten is bepaald, dat de af- zonderlijke jachten, op waterwild voor dit jaar zulleu worden geopend op Maandag den 28n Juli aunst., en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in nrtt. 15 Jitt. d. en h der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofd; wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het reglement op de uitoefening der jaeht en visscherij in deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers vnn meereu, plassen, rivieren eu op moerassige landen. De commissie uit de tweede kamer der staten- generaal, belast met het geven van verslag over de regeériiigsverslagen omtrent den toestand der hooge- middelbare en lagere scholen over 1868/69 en 1869/70 heeft zich van deze hare taak gekweten en daarbij de meest mogelijke beknoptheid in acht genomen. Omtrent de hoogescholen wordt in dit rapport tot de conclusie gekomen dat het voorbereidend onder wijs voor de hoogeschool niet is zooals het zyn moest. Alle collegien, behalve eene, toch werdeu iu het Hollibilsch gegeven, waartoe gebrek aan kennis van het Latjju by de studenten schijnt mede U werken, zoodat men tot de gevolgtrekking kwam, dat er dringen- dé behoefte aan een betere regeling van het gym nasiaal onderwijs bestaat/ Over het algemeen was, zoo luidt het 'verslag der commissie verder, de to*sta»d van het middelbaar onderwijs gunstiger dan vroeger, ofschoon nog veel over schoolverzuim en blindere belangstelling vau ouders en basen te klagen viel. Hoewel op sommige hoogere burgerscholen verschillende omstandigheden in den weg stonden, zooals te Tilburg en Roermond door het bepaald en streng verbod der R. K. geea- tclykheid, in laatstgenoemde gemeeute zelfs van den kansel, aan de ouders om hunne kinderen de lessen te doen bijwonen, is het getal leerlingen toch geste gen. De vruchten van bet onderwys aan de hoogere burgerscholen waren meer en meer bevredigend, of schoon de vordering in de talen nog altijd iets tc wenschen overliet. De verschillende inrichtingen tot opleiding voor de land- eu zeemacht schijnen voort durend aan hare bestemming te beantwoorden. Met betrekking tot het lager onderwijs wordt o. a. gezegd, dat klachten over schoolverzuim en onge regeld sctmolgaan nog altijd bestaan blyven, vooral ten platten* lande, en ofschoon daarin eenige verbe tering wordt opgemerkt, zoo oefent dit toch altijd eene belemmerende werking uit op de verspreiding der vruchten van het lager onderwijs. De commissie heeft aan de kamer voorgesteld, de bovengenoemde regeeringsverslagen voor kennisgeving aan te nemen en een afschrift van haar verslag te lenden aan den minister vnn binneulandscbe zaken. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Gene- roal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maan dag den 14deu Juli e. k., des avonds ten 8 ure. Van 15 Juni tot 31 October worden van en naar alle stations van den Rijnspoorweg, voor de drie klnssen van reizigers, gczelschapsbiljettcn op naam uit gegeven voor heen en terug Op denzelfdeu dag, voor den prijs van slechts ecnuioal de vracht, geldig op alle treinen, voor zoover lij daartoe de gelegenheid aanbieden. Wij vestigen op deze goedkoope gelegenheid tot reizen de aandacht. Door Burgemeester pn Wethouders te Rotterdam, is in ovcrh-g met den districts-sehoolopzieoer, op de voordracht voor het benoemeu van eene hoofdonder wijzeres aan eene der openbare meifyesscholen voor uitgebreid Inger onderwijs geplaatst: a. mej. S. Wiitklci, hulponderwijzercs alhier. Door de schoolopzieners in Zuid-Holland is aan de onderwijzers een circulaire gezonden, met een staat ter invulling, om cijfers tc krijgen omtrent het school verzuim iu den zomer. Behalve naam, ges'acht en leeftij I van den leerling, moet ingevuld worden, wan neer het schoolverzuim begonnen en geëindigd is, en of de leerling tot den arbeidenden of den welgestelde» boerenstand behoort. Bovendien moet voortaan van de leerlingen, die de school voorgoed verlaten, de ouderdom aangeteekand worden. Na veel loven en bieden en herhaalde aanbeste dingen zal te Breukclen eindelijk een station verrij zen. liet zal bestaan uit een raiddelgebouw, waarin de wachtkamers en het bureau, en twee zy vleugels, waarin de woningen voor deu stationschef en voor den restaurateur. Een en ander zal die gemeente zeer verfraaien en voor reizigers aan dat zoo drukke station hoogst aangenaam zijn. Jammer slechts dat het zulk een ongelukkig bestek schijnt te zijn, vooral wat de woningen betreft, zóó zelfs dat het le ver wonderen is hoe de Rand van Toezicht zoo iets kon goedkeuren. Do vloeren in de wachtkamers komen gelijk met het niveau van dc rails, maar die der woningen p. in. 20 duim lager. Alle andere ongemakken daar gelaten, is dit zeer ongezond, daar het zak-water alsdan in de huizen dringt. Vroeger is medegedeeld, dat het instituut vau mevr. Elise van Calcar te Wassenaar, die haar ver langen had te kennen gegeven haren werkkring als directrice vaarwel te zeggen, in handen was overge gaan van mej. A. Visscher, van Utrecht. Thans ver neemt men, dat de inrichting van mevr. van Calcar niet in die handen, maar in andere handen is overge gaan, en dat mej. Visscher in den loop der maand Augustus aanst. eene nieuwe inrichting zal openen te Breukelen en daarvoor het prachtige aau den straat weg gelegen kasteel Nijenrode, in de onmiddelijke nabijheid vau dit aangenaam gelegen dorp, heeft aangekocht. Te Gorinchem heerscht het roodvonk in erge mate, uitsluitend onder de militairen van het garnizoen, waarvan de lijders in de infirmeiie worden verpleegd. Be groots Willemskazerne is gedesinfecteerd geworden. Als een bewys, dat de vorderingen der Nederlandsche ijzeruij verheid aan de aandacht in bet buitenland niet ontgaan, kaïK strekken, dat men in de fabriek van de heerep Fifcee te Haarlem bezig is met de vervaardiging ^an Twee volledige stooinbaggermolens welke dienst moeten doen bij de vestingvyerken te Straatsburg en yf'a.irvan huu levering voor Duitsche rekening ie opged regen. {k. C) Uit Alblawerwaard meldt men dd. 3 Juli. Sedert de re^ln zijn weldadigen invloed op de velden heeft uitgeoefend, is de groeikracht op ver- bazende wijze toegenomen. Ware die regen veertien dagen vroeger gevallen, men zou slechts zelden zoo uitmuntenden hennep te velde hebben gehad. Toch is deze thans nog goed, maar de felle droogte belemmer de eene krachtige ontwikkeling. De vroege aardap pelen worden gerooid en do opbrengst en smaak voldoen algemeen. Van de boomvruchten komt be trekkelijk weinig terecht. De droogte bevorderde de ontwikkeliug der rupsen, die dan ook reeds groote schade begonnen aan te richten. Kersen, perziken, abrikozen en andere steenvruchten zijn zeer schaarsch. Druiven zullen er meer iija dan meu vermoedde, hoewel de opbrengst niet groot zyn. Beter siant het met de erwten, boonen en koolsoorten, eu inzon derheid met de komkommers, agurken en uien. Over het algemeen staan de zoogenaamde tuinvluchten naar wenscb. De veestapel is gezond, en de zuivelberei ding in alle opzichten bevredigend. De Maatschappij ter exploitatie van Staatsspoorwe gen heeft met ingang van den laten Juli een abon- neraents-tarief ten behoeve van werklieden iugevoerd. De prijs bedraagt voor een afstand van 10 kilometers en ginder, voor heen en terug 60 ct. per week; voor 10 tot 29 kilom. 1,20 en voor 20 tot 30 kilom. 1,80. Zij die van dit tarief wenschen ge bruik té maken, zullen aan dc Maatschappij het be wijs raceten overleggen, dat zij werklieden zijn, die zieh naar het werk begeven. De treinen, voor welke de abonnementskaarten gelden, worden op die kaarten vermeld. Naar men verneemt, zal in deu regel de eerste en laatste trein wordon aangewezen, liet abonnement loopt van Maaudag tot Zaterdag, De nrrondissements-rechtbank tc Utrecht, heeft den conducteur by de Ceutraal-Spoorweg-Maat schappij D. de L., beschuldigd van esanslog door bet laten vertrekken van een trein, zonder zich te hebben over tuigd dat alles in orde was, waardoor een wissel- wachier, die zich tusschen de waggons bevond, verwoud werd en unn degevolgeu daarvan overleden is, daaraan schuldig verklaard, en met aanneming van verzachtende oinstmdighedeu, hem tot ccue maand cellulaire ge vangenisstraf veroordeeld. Omtrent de tentoonstelling op «Linaaeus", nabij Amsterdam, van planten gekweekt door den werken den stand, deel het N. v. D. het volgende mede: L)c commissie heeft 24 soorten van pinuteu (voor dit jaar om mede te beginnen) gesoiteerd, die zon of geeu zon, veel of weinig water, veel of minder warmte behoeven om al uaAr de omstamiighedeu der belang hebbenden de keuze te kunnen vestigen op hoogstens een tiental plnnteu voor elk. Daartoe werd iu ver schillende buurten der stad eerst eeue zitting ge houden om zich te doen inschrijven, van iedere soort was eeue plant aanwezig, om de keuze te kunnen bepalen eu op dc lijsten stond wijze van behandeling. De volgeude zitting dieude tot afgifte der planten tegen geringe vergoeding; levens was toen gelegen heid planten tc laten merken, die, reeds in het bezit, onder de rubriek .«voor buitengewone belooningcu vatbaar" werden opgenomen. Dat de ambitie groot was bleek uit de aanvragen. Immers ruim 600 per sonen beschikten over cnca 320U planten. De ten toonstelling zelve zal gehouden worden in de laatste dagen van Augustus eu den aanvang van September. Ter gelegenheid der tentoonstelling zal zooveel mo gelijk getracht worden door feestelijkheid er nog meer luister aan bij te zetten. De zaak moet, naar het oordeel der commissie, op niet tc kleine schaal worden aangelegd, wil men dc ombitie levendig houden en anderen tot deelneming voor het vervolg opwekken. Door de oud-katholieke geestelijkheid van het bisdom van Haurlem is in hare vergadering van 30 Juni met meerderheid run stemmen tot haar bisschop ver kozen de heer Casparus Johannes Rinkel, oud-katho liek pastoor te Krommenie, die de keuze heeft aan genomen. De jaarsverg.idering van het Ned. Zendelingge nootschap zal dit jaar aanvangen op 15 Juli e. k. Voorzitter zal zijn ds. J. Herman de Ridder, van 's Grnvenhnge. Dc n'geraeene vergadering zal gehouden worden in de Groote kerk te Rotterdam, op 16 Juli des avonds ten 7 ure. Ds. E. 11. Lasonder, pred. te Leeuwarden, zal bij die gelegenheid als redcuaar optreden. In de Donderdag gehouden zittingRer provinciale state* van Zeeland zyn o. a. aangenomen de voor stellen van Gedeputeerde Staten1°. om aau het Zeeuwsch Genootschap van Wetenschappen geurende 10 jarep een jaarlijksche subsidie toe te kennen van 400; 2°. om aan de gemeente Goes eene subsidie van 1000 te verleeuen, ter gemoeikoiuiug in de kpsten van het aldaar ia bet volgend j.tar te houd«n 28e laodhuishoudkundig congres3°. om aan de in- richting voor doofstommenonderwijs te Rotterdam, te beginnen met 1874, jaarlijks eene som van 50 toe te leggen voor eiken doofstomme uit die provincie, dio aau die inrichting kosteloos ondenvijs zal genie ten, en in wiens verzorging of verpleging uit de kas van genoemde inrichting, naar het oordeel van Ge deputeerde 8taien, voldoende wordt bijgedragen. Dr. Mess, de ijverige baddocter te Scheveningen heeft in het hoogst treurig ongeluk, dat Zondag 22 Juni weder het leven van een verdienstelijk man, den generaal Kroesen, heeft gekost, aanleiding ge- vondeu op nieuw te waarschuwen tegen het onvoor zichtig baden in zee. Vooral op die dagen dat het buitengewoon warm is, is de lucht veel warmer dan het water, en indien dan het warme lichaam plot seling komt in een watermassa, waarvan de bovenste laag 1020 graden F. lager is dan de lucht, terwijl de diepere lagen nog kouder zijn, dan beweegt zich bet bloed bliksemsnel ran de oppervlakte naar de centra des lichaams en de hersenen, waarvan het ge volg i» dat de fijne bloedvaten, vooral de hersenen, genoodzaakt zijn een builengewonen wederstand tegen den spanning van den bloedstroom te bieden. Zijn zij gezond zooals, bij jeugdige personen het geval is, dan houden zij meestal den druk uit, en man krijgt de meerdere of mindere nadeelen der congestie; zyn die bloedvaatjes niet meer gezond, wat zoo dik wijls na den SOjarigen leeftijd waargenomen wordt, dan weerstaan zij door het verlies hunner elasticiteit den aandrang niet meer, barsten, en de persoon wordt als het ware in het bad gedood, zooals in het vorige jaar en nu weder heeft plaats gehad. (FW.) Uit het Noorden des lands meldt men, dat het turfvervoer dagelyks toeneemt. De qualiteit der nieuwe turf is zeer goed te noemen, doordien zij met gunstig minder zonnig weder droogde. De sponturf kost p. m. 3 per 1000 stuks de baggelaar 5 a 5.25 de roe (1400 stuks.) Als een bewijs hoe in Engeland algemeen gezocht wordt uaar goedkoope brandstof, laten wij hier de samenstelling volgen eener stof die geoctrooieerd is aan E. J. W. Pornacot te Leeds. Deze kunstbraudstof bestaat uit poeiervorming, opgelost of vloeibaar ge maakt afval van gomelastiek of gutta percha, vermengd met klei, slijk, kool en coke-gruis, zaagsel-, vean enz. alles af/onderlijk ofte zumen, gémalen, Lot blokken en gedroogd. Of deze brandstof goedkoop zal wezen is nog de vraag en, zoo zij geschikt bevonden mocht worden, of er voorraad vau te krijgen zal wezen, is te be twijfel»*!. In het Politieblad leest men De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij bet Kantongerecht te Haarlem verzoekt te worden bekend gemaakt inet de verblijfplaats van het Amerikaansch paardenspel onder directie van J. VV. Meijers, aan wien ceoe dagvaarding moet worden beteekend wegens over treding der Zondagswet. Dit doelt waarschijnlijk op de voorstelling te Haar lemmermeer, zonder permissie van de Wethouders. Tén aanzien van het onderzoek, dat te Altstatte, op een half uur van de llollandsche grenzen ter hoogte vau de Broekheurne naar het bestaan van steenkolen wotdt ingesteld, kan worden medegedeeld «lat de boor, daarbij gebezigd, op ongeveer 350 voet diepte i9 afgebroken, vermoedelijk op eene laag steen kolen. Dientengevolge is overgegaan tot het uitgraven, waarmede meu nu tot eene diepte van 100 voet is gevorderd. (E- G.) Parijs, 6 Juli. De schach is ten half zeven aan het station Passy aangekouieu. Hij werd door den Maarschalk Mac Mahou en De Broglie ontvangen. Gekomen aan de Are du Triomphe werd hij door den gemeenteraad en den prefect der Seine verwel komd. De heer Vauuain, voorzitter vau den ge meenteraad, hield eene korte rede, waarop de Schach mede zeer kort antwoordde. De Schach werd in heè Paleis Bourbon door den president der nationale vergadering ontvangen. Overal bevond zioh eene groote meiischenmubsa Den Schach viel een harte lijke ontvangst ten deel en hij scheen zeer voldaan. Parijs, 7 Juli, Aan dc Luxcinburgsche grens hebben de heeren Kane en dc Cassngnac geduelleerd. Deze Ia>.tste heeft eene vrij zware wond bekouieu.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2