Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. JIT! I0P 1873. N°- 1385. BUITENLAND. ;t BINNENLAND, Vrijdag 11 Juli. GEN, ecrd.) d aken Buiteniandsch Overzicht. ujsr, tische t ran goede alle brieven otterdam. ïssel. JOL JNTEN. la GOUDSCHE COURANT. gemak- geringsto brengen •alen be ur slechts terug be- proefue- :orgt zich i de on- luur deu Delft, bij: 15 jaar leren aan ure d. Linden nog bood- KAAK- beroemde verkrijg- dcr eersten om de decen te eisöben, vindt thans te het verlangen der 300 en i schoonste verzameling is aan den heer O. G. Óve- Heden morgen ten 4 ure is door de politie in het water van de Zeugstraat drijvende pevonden het lijk van B. de H., die gisteren avond ten 9 op de Markt bij den heer schappen had gedaan. -elde rliu- loofdpijn, 1 den rug toe geen )per mid- Naar men verneemt, is voor den spoorweg Woer denLeiden voor nagenoeg twee millioen ingeschre ven. Men vreest, dat de concessionarissen voor het benoodigde derde millioen zich tot het buitenland zullen moeten wenden. (U. D) Gouda, 10 Juli. Eergisteren avond had de vergadering plaats van de kiesvereeniging „Gemeentebelang" tot het stellen van zes kandidaten voor den Gemeenteraad. Achtereenvolgens werden er 16 namen op de voor- loopige kandidatenlijst gebracht, waaronder alle aftre dende leden. De heer Dr. Büehner bleef echter persisteeren bij zijn bedanken en verklaarde in de meest besliste ter men geen kandidatuur of lidmaatschap voor den Ge meenteraad meer aan te nemen. Het bestuur, hoewel betreurende dat de gemeente, een zoo waardig, ijverig cu onafhankelijk lid zou moeten mis sen, stelde de volgende motie voor. „De vergadering hulde brengende aan de verdienste en erkennende het vele goede door Dr. G. P. Büchner gedurende 22 jaren als lid van den gemeenteraad voorgestaan, be treurt zijn besluit zich niet meer herkiesbaar te stellen, en gaat over tot de orde van werkzaamheden." Deze motie werd met algemeene stemmen en onder applaus aangenomen. Na eene langdurige soms geanimeerde discussie, werden tot kandidaten gekozen en als zoodanig ge proclameerd de heerenT. P. Viruly, G. Prince, W. Post Drost, G. Straver, G. J. Steens Zijnen, G. A. Muller. Te Parijs heeft men voor niets oor en oog dan voor den schach van Perzië. Geheel Parijs verkeerde bij zijn aankomst in opgewonden stemming, de bur gerlijke en militaire autoriteiten waren aan die koorts achtige opgewondenheid ten prooi, welke gewoonlijk aan groote offieiecle manifestatiën voorafgaat, en een onafzienbare menschenmenigte bewoog zieh langs den weg, dien de Perzische majesteit naar het Palais Bourbon volgen zou. Versailles was bijna geheel verlaten; de president der republiek, zijne ministers en alle afgevaardigden hadden zieh naar Parijs be geven, om óf aan de officieele ontvangst deel te nemen of uit nieuwsgierigheid het merkwaardige schouwspel bij te wonen. Dinsdag heeft de Perzische vorst een bezoek ge bracht bij Mac Mahon en bij deze gedineerd. Eene interpellatie over den staat van beleg, die vooral door de linkerzijde werd voorgestaan is op verzoek van den minister Beulc uitgesteld tot na het reces. Gisteren zou de wel op de legerorganisatie in be handeling komen. Als bijzonderheid, die ook voor ’t buitenland niet van belang ontbloot is, maken wij omtrent deze wet slechts melding van een der staten en bijlagen, die door den rapporteur generaal Cha- roton bij de wet gevoegd zijn. Daarin wordt liet totaal der strijdkrachten opgegeven, waarover Frank rijk zal kunnen beschikken, wanneer de wet op de rscruteering, die in het vorige jaar door de tegen woordige kamer werd aangenomen, geheel ten uitvoer gelegd zal zijn. Het aetieve leger komt in dien staat voor met 703,714 manschappen, de reserve van het aetieve leg< r met 510,294, het territoriale leger met 582,523 en de ieserve van het territoriale leger met 6-25,633 weike legers te zomen een leger vormen van niet minder dan 2,423,164 man. Wanneer men eehter alleen maar in liet oog houdt dat in den 4n titel der wet op de legerorganisatie slechts dit ééns artikel voorkomt„de samenstelling van het territoriale leger zal door een speciale wel geregeld worden," dan is het duidelijk dat hst nog jaren ral duren vóórdat Frankrijk in werkelijkheid in het bezit zal zijn van zulk een formidabel leger, als generaal Cha- reton in cijfers op hel geduldige papier heeft bijeen gebracht. Gehcele «tilte beerseht op politiek terrein in Duitsch- land. Bismarck heeft verzocht op zijn landgoed te Varzin van alle brieven eu dépêches verschoond ie blijven. In het Engelscbe lagerhuis beeft Plunkett Vrijdag II. een voorstel ingediend, strekkende om de bezol diging der lersche ambtenaren op gelijke hoogte te brengen als die van hunne ambtgenooten in Engeland, en wel in de eerste plaats uit hoofde vau de duurte der levensmiddelen. Ondanks de bestrijding van dit voorstel door den minister van financiën en de be wering van den heer Gladstone; dat dan ook in tijden dat dc levensmiddelen in pi ijs waren gedaald, de bezoldiging in het belang van den staat behoorde herzien te worden, werd het voorstel-Plunkett met 1.30 tegen 117 stemmen aangenomen. In de gisteren avond gehouden vergadering van „De Gondsehe Kies vereeniging" zijn tot kandidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren G. Prince, G. Straver,* Dr. A. Luijten, T. P. Viruly, G. A. Muller en P. Gosdewaagen. van het wapenen gebruiken, wanneer men niet hebben wil, dat Frankrijk aan de radicalen en aan de agenten der Internationale overgeleverd worde". Aan het litcrariscli-matheiontisch gedeelte natuurkundig staatsexamen, gehouden te Utrecht is o. a. met goed gevolg deelgenomen door den heer J. C. W. Roldanus, alhier. Op de Dinsdag door de Pomologische Vereeniging te Boskoop gehouden tentoonstelling van aardbeziën waren p. m. 100 soorten vertegenwoordigd. Voor de uitgebreidste en de eerste prijs toegekend i reynders. Voor eene verzameling nieuwere soorten aan den heer K. van Nes Pz., en voor nog niet in den handel zijnde soorten aan den heer J. van Veen, Cz. terwijl nog aan de heeren H. en C. B. van Nes is toege kend 5, geschonken door den heer B. R. de Breuk, van Nieuwediep begunstiger der Vereeniging, voor eene collectie nieuwe, uit zaad gewonnen soorten. Het lokaal was smaakvol versierd met bloemen en planten, waaronder eene collectie varens voor den konden grond, ingezonden door den heer J. W. Ot- tolander, bijzonder de aandacht trok. De opbrengst der aardbeziën is zoo groot, dat Maan dag jl. door de Aardbeziën-compagme zijn vervoerd ongeveer 60,000 potten naar de verschillende ste den, die door haar van dit artikel voorzien worden. In de zitting ven de prov. staten vnn Znidholhnd van Dinsdag heeft de voorzitter, na mededeeling dat het nieuwbenoemde lid van gede.p. stalen, de beer D. van Weel Ar hem kennis had gegeven dat hij builen de mogelijkheid verkeert de benoeming aan te nemen en daarvoor dus bedankt, eene nieuwe benoe- F R A N K R IJ K. Sedert de dagen van het Keizerrijk had Parys Zondag jl. weder voor het eerst een feestelijk aanzien. De Schach vnn Perzie kwam dien dag in de hoofd stad. Van het Spoorwegstation te Passy, waar hij zou afstappen, tot aan het paleis van Bourbon, waar bij zijn intrek zou nemen dat is over een uitge strektheid van P/j mijl, bewoog zieh reeds eenigen tijd vóór de komst van den Vorst eene opeengepakte menigte. Langs den ganseben weg, dien de stoet zou volgen, waren op zekere afstanden van elkander masten opgericht, versierd niet guirlandes banieren en Fransche kleuren. Op de Place dc l’Etoile, waar de Schach door den Gemeenteraad zou worden be groet, waren rondom de Are-de-'lriumphe tribunes voor honderden genoodigden opgetrokken. De are- dc-Triomphe zelf maakte door zijn schitterend decoratief een tooveraehtig effect. Boven op het plat prijkte een reusachtige zon van verguld hout, in *t midden waarvan een leeuw, een zwaard in een der pooten houdende (het wapen van Perzie) was geschilderd. Onder het gewelf van een Are-de-Triomphe was een groote teut opgericht, van buiten bekleed met rood fluweel, waarvan vergulde kwasten ueerhingen, en van binnen gevoerd met wit eu groen satijn. In *t midden dier tent stonden parade fauteuils. Te 6J/a ure kondigde hel geschut van den Montmartre aao, dat de Aziatische Vorst aan het station te Passy was gekomen. Zoodra bij het ipoorwegrijtuig had verlaten, werd hij naar eene rijk gedecoreerde tent geleid, waar de President Mac-Mahon en de vice- president van den Raad van-. Ministers, de hertog de Broglie, vergezeld van den prefect der Seine en van den prefect van policie, den hoogen gast ontvingen. Hierna zette de stoet zich in beweging. De Schaeh nam plaats in een open kales, getrok ken door vier paarden, die geleid werden door lakkeien in oud-keizerlijke liverei; de Schach zat naast Maar schalk Mac Mahon en tegenover den hertog de Broglie. Deze had den groot-vizier naast zich. Het gevolg van den Vorst was gezeten in een tien tal koetsen, waar ook de officieren van den staf van Mac Mahon hadden plaats genomen. De gouverneur van Parijs, met een talrijken staf wachtte den Schach aau deu uitgang vau het Bois de Boulogne op, waar vier groote zuilen waren op gericht. Toen de Schaeh op de Place de’lEtoile uit het rijtuig stapte, heeite de heer Vauirain, Voorzitter van den Gemeente'aud, hem welkom en hield eene korte rede. De Vorst antwoordde in het Perzisch cn de tolk bracht het antwoord in de Fransche taal over. Vervolgens werdt de Schach naar de tent geleid, waar verversehingen gereed stonden. De Schach schitterde van diamanten, en als de zon hare stralen er op deed vallen, scheen hij-zelf eene andere zon. Kreten van verwondering hoorde men nu en dan onder de toeschouwers opgaan, als die massa edelgesteenten in al hare kleurschakecringen vonkelden. Aan bet paleis van Bourbon werd de vorst begroet door den heer Buffet, Voorzitter der Kamer. Het geheele bureau der Kamer was ingelijks daar ter plaatse tegenwoordig. Dezelfde lieden, die vroeger niet luide genoeg over de noodzakelijkheid der decentralisatie in Frankrijk schreeuwen konden, wendeir thans alle pogingen aan, om de regeering te nopen een ontwerp in te dienen, waarbij zij weder bet recht erlangt alle maires te be noemen. De Bonapartisten, met Prax-Paris aan hun hoofd, hebben eene verklaring in dezen geest opgesteld, die reeds meer dan 300 handteekeningen van afge vaardigden telt. Op 8 April 1871 stemden vele hunner, waaronder rasquier, Brun, Dahirel, Decazes, Franclieu, alsmede de tegenwoordige ministers, Er- noul en Beulé, tegen de voordracht van Thiers, om de benoeming van maires, in steden van meer dan 2000 inwoners, aan de regeering over te laten. Broglie en Batbie wilden er n:et van booren. Men meende toen nog, dat de bevolking niet republikeinschgezind was, dat zij monarchale maires kiezen kon. Men rekende buiten den waard. Nu dat gebleken is; nu men ziet, dat men voor reactionaire plannen niet op de massa rekenen knn, nu wil men tot elkèn prijs inconsequent worden, zijn vroegere opinien verloo chenen en andere aankleven, die thans beter te pas komen. Men heeft de macht in handen, en men wil haar gebruiken, om overal gewillige maires aan te stellen of te doen aanstellen, evenals ten tijde van Napoleon’s regeering. De Patrie, vroeger een tralisatie te wenschen en nauwernood termen om zooved afgevaardigden te steunen. „De maires", zegt ze nu, „moeten door de repee- ring benoemd worden. De regeering moet ben kun nen kiezen, zocals zij dat wil, en uit mannen die haar aanstaan, evenals zij het recht behoort te heb ben om de gemeenteraden to ontbinden en ze door commissiin te vervangen. ,/Men dient die bepalingen ten spoedigste vast te stc.len. De regeering moet gewapend wezen en hare

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1