Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. D. NQ 1388. 1873. BUITENLAND. :n. T. Vrijdag 18 Juli. ing tuur van LIJ 1873 in het Lo- laar van: JWTEli- te Gouda n de Kar- ieleu, elk :oo als op n daarna ove, ever dezer Buitenliindsch Overzicht. BELGIË. FRANKRIJK. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave» ever dezer. 34, vraagt [evestigde eti otterdam. t rijk. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel uieer 10 Centen. GROOTE LETTERS anwijzing :oops des mau eer- De chijnt een der RDE i bril te elen over door dat even zijn r bestaat et tot in den daar- ndig ge- mz. in de soon, die nistratieve fwerk aan L men de erzwakte a in vele rwel zeg- ir vooral [ebruiken icvrijd te velen is ig merk- dat men i afstand men, dat beginnen IANTO- zult U le Heeren door deze thaal, hnn elegenheid .ING van GOUDSCHE COURANT. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. I van partij, s in te stellen om de quaestie van het "jroces op billijke rechtvaardige wijze tot oplossing te brengen. ie De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per driemaanden is f 1.75, franco per post ƒ2,— acon bij is. Daarentegen wordt het bericht bevestigd, dat Cartagena in handen gevallen is van de sociaal democraten. De andere vijanden der regeering, de Carlisten, schijnen eveneens een overwinning be haald te hebben. Eene afdogling troepen te Puenta- la-Reyna bij Pampelnna in Navarre is door hen overvallen en gevangen genomen. De regeering heeft op bet oogenblik 9000 man troepen en 4000 man Guardia civil te Madrid bij een, om de „onverzoenlijken.* de sociaal-democraten, in ontzag te bonden. Zij wijdt hun voorloopig groo- ter aandacht dan aan de Carlisten. Het ware gevaar van het oogenblik, acht dc Spectator, dat in de groote steden is, die zich langzamerhand onafhankelijk ver klaren, doch men vcrgtte niet, dat het de eerste keer niet is, dal dit in Spanje gebeurt, zonder dat het ooit veel gevolgen gehad hreft. De Russische dagbladen dringen sterk aan op de annexatie van Khiwa. Men leest in de Middelb. Courant de volgende cor- respondentie uit Brussel dd. 13 Juli: De- verwachtingen die men in het algemeeJi om trent het debat koesterde, dat in de tweede Kamer over de grieven der Vlamingen en over de middelen om daaraan tegemoet te komen ts aangevangen, zijn tot dusverre niet verwezenlijkt. Integendeel geheele kamer, zonder onderscheid er eene eer i 1 gebruik der taal in het strafpi Het wetsvoorstel van de centrale sectie, dat eene soort transactie is tusschen het voorstel van den Antwerpschen afgevaardigde, den heer Coremans, en het ontwerp dat uitgewerkt is door de commissie, belast met de herziening van het wetboek van straf vordering, zal ongetwijfeld met groote meerderheid worden aangenomen. Daardoor zullen de Vlamingen in bet bezit gesteld worden van een reoht dat zij te vergeefs meer dan 40 jaren eischen, namelijk dat van iu hun eigen taal ondervraag, i en gevonrfisd te worden. Om hiervan overtuigd te wezen behoeft men slecht! op het resultaat der zitting van gisteren te Jetten. Bij art. 1 bepaalde de kamer, dat in de beide Vlaan- derens, Antwerpen en Limburg en in het arrondis sement Leuven de voorloopige instructie der strafzaken, van de eerste verschijning vau den'beklaagde voor den rechter van instructie, behoudens de naqer te bepalen uitzonderingen, in het Vlaamsch geschieden zal. Bij art. 2 heeft de kamer een amendement vau den heer van Humbeek aangenomen, waarbij bepaald wordt dat het geding in het Fransch gevoerd zal worden, wanneer de beklaagde den wensch te kennen geeft, dat van deze taal gebruik gemaakt zal werden. Ook door een amendement is art 3 in dien geest eenigszins gewijzigd, hetwelk in den oorspronkelijken tekst bepaalde dat bij het dossier gevoegd zou wjorden een Vlaamsche vertaling van de rapporten det des kundigen, wanneer zij in het Fransch gesteld fraren. De heer Bara stelde deze wijziging voor. Het verdient bijzonder de aandacht dat Walen en Vlamingen gezamenlijk tot bet stellen dezer amen dementen hebben samengewerkt, zoodat sy, Uie in stilte meenden dat de geest van dualisme uit deze discussiën noodzakelijk moest voortkomen, zicli deer lijk vergisten. De algeiueene beraadslagingen ademden diezelfde wijsheid en gematigdheid. Wanneer, zooals ik wy In de Times is opgenomen een brief van een par ticulieren correspondent te Madrid, waarin eenige be langrijke bijzonderheden voorkomen, aangaande den toestand der Spaansche financiën Volgens dezen cor respondent is het optreden van senor Carvajal, den nieuwen minister van financiën, eenigszins gerust stellend voor de Spnansche fondsenhouders. In eeu der eerste huizen van het handeldrijvende Malaga heeft hij een „sound business education” gehad, en zijn ejerste verklaring bij het aanvaarden zijner por tefeuille was, dat hij voornemens was den Juli-coupon van de vreemde schuld te betalen. „Kan hij het doen” vragen de twijfelaars, en het antwoord dat men overal hoort is: „Het komt er met op aan. Wij kennen zijn geheimen niet, doch wij hebben vertrouwen in hem en gelooven dat hij zijn woord ral houden.” Het zegt thans veel, nu zooveel on bekenden ministers worden in Spanje, dat een aan het bewind komt, die zulk een naam van lijkheid en vastbeslotenheid heeft als senor Carvajal, 'lot nu toe gaat alles wei. Gechirende de jongste debatten in de cortes heeft de president van het co mité voor financiën, senor Bentez dc Lugo, eene redevoering gehouden, waarin in zoovele woorden werd aangedrongen op het conösceeren van den interest op de buitenland1 cheschuld. „Het land,” zeide hij, „had een inkomen *an 1900 millioen realen (ƒ240,000,000) waarvan de interest op de schuld niet minder dan 216J()00,000 eischte. Sinds 1840 heeft Spanje geen interest uit inkomsten betaald, maar steeds uit nieuwe leeningen, zoodat zijn schuld thans ten laatste het ontzaglijke cijfer van 5280 millioen gulden bedraagt Het is noodig door een revolutionairen maatregel hierin te verhelpen en hij zoowel als verschillende andere afgevaardigden waren derhalve overtuigd, dat men de geheele schuld langzamerhand amortiseeren moet, door jaarlijks voor 72 a 84 millioen gulden van het nominaal kapitaal uit te loten en hitusschen geen interest te betalen.” Deze rede werd op waardige wijze en met vuur door den minister beantwoord. „De bpnansche financiën, zeide bij, „zijn zeker in een moeielijken, doch niet in wanhopenden toestand. Het land bezit de mid delen om zijn verpl chtingen to vervullen, ik verze- ker den afgevaardigden dat, zoo de oide hersteld wordt, het vertrouwen herleeft en als de Kamer der regeering hulp wil leenen, bewezen zal worden dat Spanje geld genoeg kan opbrengen. Aan weinigen is bekend, hoe groot het vermogen van het land is. Ik verklaar plechtig, dat ik de meening van dan laatsteu spreker niet deel, dat Spanje moet ophouden den interest van zijn schuld te betalen." Senor Carvaial verklaarde later aan ieder, diè het booren wilde, dat het volk ziju schuld kan eu wil betalen en dat tegen het eind van Juli de Julicoupon betaald zal worden. Gelijk de correspondent van de Times te recht op merkt, moet meu echter niet uit ’t oog verliezen, dat senor Carvajal’s kans om aan het bewind te blijven even onzeker is als al het andere in Spanje. Een ministerieele crisis kan hem elk oogeublik van zijn post ontzetten. De zitting van Zaterdag is in de Fransche kamer besteed aan allerlei persoonlijke quaestiën en onstui mige tooncelen, waarvan het verhaal voor ons bestek te groot is. Alleen merken wij op, dat door den heer de Choiseul werd gewezen op de geheele miskenning van Thiers in de rede, waarin Buffet het liger eervol vermeld had. De voorzitter der kamer, die Zaterdag afwezig was, heeft Maandag daarop geantwoord. Naar ons inzien bracht bij te recht tot zijne verdediging het volgende in hét mid-' den „De waarheid is, dat ik van niemands verdiensten heb gesproken. Had ik het gedaan, dan had ik verwheidene personen moeten noemen, en dan ware ik niet in gebreke gebleven evenzeer van den beroemden staatsman te spreken, dien niemand vergeet, als van den beroemdetl maarschalk, die nu sedert zeven we ken aan *t ho«fd van ’t bestuur staat, en sedert meer dan twee jarep nan ’t hoofd van ons l'-ger." De gemeenteraad van Nancy heeft Thiers op nieuw pitgenoodigd om de feesten bij te wonen, die gege ven zullen worden na het vertrek der Duitsche sol datende raad ging van de meening uit, dat zij de spoedige verlossing van de Duitschers allereerst heeft te danken öan <len vroegeren president en niet aan dc tegenwoordige regeeringdeze, hierover veront waardigd heeft den prefect van Nancy bericht, dat de feist n niet kunnen doorgaan; als reden wordt opgegevenvrees voor de algemeene veiligheid. Thiers 's intnsschen wijs genoeg geweest om te bedanken. Hij wilde geen aanleiding geven tot staat kundige moeilijkheden. Maandag komt de interpellatie van Jules Favre c. s. over de binnenlandsohe politiek aan de orde. Dc tijdingen aangaande d-n gevaarlijken toestand, waarin de Engelsche troepen aan de Goudkust ver- keeren, werden thans door de Britsche regeering bevestigd. De stad Elifiina is verbrand, en het fort is den volgenden dag door 30C0 Ashantijnen aan gevallen. De aanval werd afgcslagen vooral door de krachtige hulp der mariniers en matrozen van de oorlogschepen. De Ashantijnen dreigden met een hernieuwden aanval. (ape Coast Castle is door 30,000 Ashantijnen omsingeld, wier aanval verwacht werd bij de verzen ding van dit bericht. Zij voerden verschillende houde dtallen stormladders mede, om het fort aan te vallen. De Britsche bezetting is zeer klein en al de beschikbare mannen van de oorlogschepen in de Ronds, zouden geland worden. In België heeft de kamer der volksvertegenwoor digers Maandag het debat over het gebruik van de Vlaamsche l .al bij de rechtspleging voortgezet. De discussies waren minder kalm dan gedurende de eerste zitting. Tegen de bewering van den heer Bara, dat de Vlaamsche beweging een partij -beweging is, werd door den heer Coremans krachtig geprotesteerd. Bij de behandeling van art. 2 zijn twee amendementen, een van den heer Jacobs en een van den heer Bern, aangenomen. Over het artikel zelf is nog niet gestemd. Uit de ontvangen telegrammen blijkt, dat door, Velarde, den commandant der regecringstroepen iu Catalonië, het schandelijk oproer in Alcoy gedempt

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1