BINNENLAND. Koloniën. g vlei te magen veru achten, de verdere discussion en de eindstemming dit scboone begU niet logenstraffen en deze billijke wet, al komt zij ook wat laat, wordt aangenomen, dan zal zij een nieuw en on wederleg- baar getuigenis zijn voor de deugdelijkheid van het eonstitutioneele stelsel en het beginsel der vrijheid. De quaestie dor ta.nl, omdat zy nauw samenhangt met de quaestie der stammen, is uit den aard der zaak altijd, een irriteereude. Hier was dit te meer het geval, omdat aan de eene zijde de Vlamingen 40 jaren te vergeefs verlangden dat hun recht ge schieden zou, en aan den anderen kant de Walen gewoon geraakt waren aau hun privilege, am het fait accompli, en daardoor tot heden met zekeren spot de klachten der Vlamingen hebben aangehoord. Eén geval in de onmiddellijke nabijheid van de hoofdstad is voldoende geweest om de schreeuwende onbillijkheid en onrechtvaardigheid duidelijk in het ljcht te stellen, dat de Vlaming in zijn eigen land veroordeeld kon worden na een onderzoek in eene taal die hg niet verstaat; die zaak behoefde slechts op de tribune gebracht te worden en één voorstel om hierin verbetering te brpngen was voldoende om een geheele kamer met opoffering van bare bezwaren, bedenkingen en haar parti pris slechts naar de slem van 't recht te doen luisteren en haar in eene dis cussie die men vreesde bewijzen van eendracht te zien leveren, welke de nationale vertegenwoordiging bezielt, omdat iedereen gevoelt dat het hier een va- derlandsche quaestie geldt. Ja, niet genoeg kan men er op wijzen dat alleen door aJgtmeene openbaarheid en door de vrijheid van spreken op de* tribune een billijke en goede op lossing gegeven kan worden aan die quaestien, die overal zelden anders worden opgelost dau door re volutie en geweld. De menach blijft natuurlijk mensch. Het behoeft dan ook nauwelyk9 gezegd te worden dat de Wa len *niet bovenmatig ingenomen zijn met de debatten. Maar zij doen hun plicht, iets wat de Vlamingen niet genoeg kunnen op prijs stellen. Zouden fcij het doen? Ik weet het niet, maar betwijfel het voor bet oogenblik. Hunnerzijds heerscht te groote bit terheid en wanneer al niemand op de tribune daar van de tolk is, buiten de kamer bestaat zij in hevige mate. Het is te voorzien dat de Vlamingen met hun eerste succes niet tevreden zullen zijn, maar meer zullen eischen. Ik wil daarmede niet zeggen dat er niet nog vele dingen zijn, waarop zij met recht hunne aanspraken konden doen gelden. Maar in hun belang is 't dat zij matig in hunne eischen zyn en niet het deksel op den neus laten vallen omdat zij het onderste uit de kan willen hebben. Het rapport van den heer Nothomb over de mi litaire voorstellen zal Dinsilag worden rondgedeeld. De rechterzijde heeft besloten om die voorstellen aan te nemen en de linkerzijde zal waarschijnlijk als één man daartegen stemmen, oindet de rechterzijde van deze zaak eene politieke quaestie gemaakt heeft. Gouda, 17 Juli. Bij de verkiezing voor zes leden van den gemeen teraad alhier, zijn uitgebracht 375 stemmen. Van onwaarde 1, dna volstrekte meerderheid 188. Hiervan bekwamen de bh.: T. P. Viruly 331, G. Straver 331, G. Prince S29, Dr. A. Luyten 278, G. A. Muller 222, W. Post Drost 186 en P. Goedewaagen 133, zoodat de vijf eerstgenoemden gekozen zijn en er eene herstemming moet plaat9 hebben tusschen de hh. Post Drost ea Goedewaagen. Voorts bekwamen de.hh.G. J. Steens Zijnen 95, P. de Graaff 80, H. J. Kabel 62 eu M. Borsteegh 30 stemmeu. Vnn 1015 dezer beeft het jaarlijksch openbaar examen plaats gehad aan de Rijks boogere burger school alhier. Enkele ouders en belangstellenden, waaronder één lid van de Commissie van toezicht, maakten gebruik van de gelegenheid om zich bekend te maken met de resultaten en den gang van het onderwijs. Ten gevolge van dit examen en de voorafgegane schriftelijke repetitie is een diploma van goed vol brachte studiën uitgereikt aan twee leerlingen der 3e klasse voor het volledig onderwijs C. de Hoop en C. A. Lalau, benevens één voor het boekhouden aan A. Jonkheid, die alleen den cursus voor dat vak had gevolgd. Van de 2e klasse naar de 3e zijn bevorderd L. C. von Sternhacb. J. Schenk, J. A. de Graaff, L. C. van de Werve, N. M. Dirkzwager, J. D. Bax, (de laatste voor enkele vakken.) Voorwaardelijk ook P. J. van Vollenhoven, J. C. Kruijt en H. C. B. van Deutekom. Van de le klasse zijn overgegaan naar de 2e: W. H. Julius, P. A. Kersbergen, C. W. Hoogendijk, Mes, P W. Bonman, C. J. P. Vtrhoeff, J. D. Bax en E. L. E. van DantZ'g» (de beide laatste voor enke.e vakken.) Voorwaardelijk ook L. E. Hayde- laar, E. J. van Elden en L. J. Belouje. Op de voordracht van leeraar aan de Latijnsche school alhier zyn geplaatst de hh. P. van Duinen te Deventer, Al. van der Brugge te Breda en T. Kuipen te Heercureen. k. De Bouwvereniging „Sparen doet Garen" alhier, is 1 Juni in werking ge trui en. Opeen paar verga deringen der leden en verdere belangstellenden zijn dc stitutn ter tafel gebracht en meteen pjar kleine wijzigingen goedgekeurd, liet oorspronkelijk plan is in zooverre gewijzigd, dat aan het bestuur in overleg met commissarissen de bevoegdheid is toegekend tot het opnemen van gelden tegen rente, ook bij hen, die geen leden der vereeniging zijn. Tevens is be paald, dat de eerste deelnemers 4 pCt. rente hunner aandeden zullen genieten, terwijl de rente voor de latere deelnemers aan het einde vnn elk jaar zal worden bepaald. De giften van eenige notabele inge zetenen worden als reservefonds belegd, en door de rente daarvan zijn de uitkeeringen van 4 pC't. ge waarborgd. Tot bestuurders zijn gekozen de ontwerpers van het plan en tot commissarissen de Heeren Ds. J. N. Scheltema, C. Thim en N. van Buuren. Men leest iu le Precurseur van Antwerpen Zaterdagavond, omstreeks 7 uur, heeft het mu ziekcorps der Goudsche schutterij op zijn doorreize naar het Gentsche feest, zijn kameraadschappelijke sympathie willen bewijzen nau onze stedelijke militie door eene serenade, welke het gebracht heeft aan den kolonel der Antwerpsche schutterij, den heer Joseph David. Het Hollar.dsche Muziekcorps heeft verscheidene stukken gespeeld, diè door den kapelmeester, den heer Jacobs, zeer goed vwerden gedirigeerd en besloot zijn aubade met de beule volksliederen, het Neder- landsche en het Belgisèhe, welke zeer werden toe gejuicht door de menigte. De heer Davifl bedankte met zijn gewone harte lijkheid en rondheid de reizigers voor hun kiesche attentie, waarop deze onmiddellijk hun reis naar Gent voortzetteden. Op Zaterdag den 19den Juli zal des voormiddags ten 10 ure in het lokaal Ons Genoegen alhier de algc- meene vergadering gehouden worden vau de onderwij zers uit het 7e District vau Zuid-Holland. Ouder andere punten zal ook behandeld worden„De leerplicht voor Nederland." De schoolopziener, de heer J. Broedelet, zal dit punt inleiden. AI9 leden van den gemeenteraad zijn te Moordrecht herkozen de hh. J. Francois en A. Verburg, gekozen de heer A. Kluit Az., te Haastrecht herkozen de hh. E. Boere en F. J. den Hartog, te Waddinxveen de hh. J. van der Breggen Az., L. P. Iloogendijk, G. Spruijt Az. en K. Verwey, te Bodegraven de hh. J. van der Giesen en H. Rx liman. Herstemming tusschen de hh. VV. H. Knpteyn en P. Plomp. Te Boskoop is herkozen de heer J. B. Leclineman. Her stemming tusschen de lih. C. W. Boer en J. Maar schalk te Berg-Ambachtj zijn herkozen de hh. P. J. Smits en J. Bak, te Woerden zijn gekozen de hh. C. E. van der Quast, S. Lagerwey en J. M. Ilendrikx en te Zevenhuizen is herkozen de heer P. Keyzer. Herstemming tusschen de hh. J. B. Neder- veeo en G. Berkouwer. Uit Krimpenerwaard schrijft men De weilanden in deze streek leveren thans voldoende gras op voor het vee. De hooibouw is in /rollen gang; do opbrengst is echter zeer verschillend; zoo is die 0. a. in Lekkerkerk beneden het middelmatige in Berg-Ambacht daarentegen voldoende. De aard appelen leveren een goed beschot, terwijl de late ook eenen ruimen oogst doen verwachten. De hènuöp staat zeer goed, hoewel de jongst® storm daar aio nog al schade bad aangebracht. De moestuin levert ruim schoots groenten opvan de vruchten leveren enkel frambozen en aardbeziën eene goede opbrengst; ap pelen, peren en steenvruchten zullen er zeer weinig zijn; druiven zullen wellicht nog meevallen. I)e suikerbeetwortels beloven veel. Thans is men druk bezig met planten van kool, knollen en beetwortels, waarbij echter veel naar regen verlangd wordt. In dc zitting van de eerste kamer van gisteren zijn tegen heden aan de orde gesteld een vijftal kleinere wets-ontwerpen. Morgen zal de behande ling plaats hebben van het wet9-ontwerp houdende her/.iening der grondbelasting. De Commissaris des Koning» der provincie Zuid- Holland heeft een nadere circulaire aan de gemeente besturen gericht met bc:rekking tol het uitbetalen van reisgeld aan de miliciens-verlofgangers, die in de maand Augustus in activiteit zijn opgeroepen. Het is de be doeling van het Departement van Oorlog, dat bij het vertrek van de eene naar de andeie plaats inkwar tier. ng zooveel mogelijk worde vermeden. Door deu inspecteur van het lager ouderwijs in Zuid-Holland zijn de onderwijzers uitgeuoodigd voor 5 Augustus a. s. de twee volgende vragen te be antwoorden a. Door welke maatregelen woidt voor weeskin deren in uw gemeente, hetzij zij bij particulieren uitbesteed, of geplaatst zijn in een werk- of armen huis, degelijk onderwijs en het behoorlijk leeren van een ambacht verzekerd b. Hoe is het bij die kinderen met het school verzuim gesteld? In het hoofdkiesdistrict Deventer zijn eergisteren, ter verkiezing van een lid van de tweede kamer, uitgebracht 2102 geldige steramen. Gekozen werd de heer W. A. A. J. Schimmelpcnninck met 1072 stemmen. De heer van der Knny verkreeg 850 en de heer Dumbat 170 stemmen. Te Utrecht is Maandag de algemeene vergadering gehouden van de maatschappij tot Nut van den Ja vaan. De waarnemende voorzitter, de heer Moens, wees er in zijne openingsrede op dat men, hoeveel er ook was dat tot ontmoediging stemde, (le handen niet slap moest laten hangen; hij hoopte dat de maatschappij tot een nieuw leven mocht komen. Uit voerige discussiën werden gevoerd over de vraag: Wat kan de maatschappij verdel doen in het belang van het onderwijs en de beschaving van den Ja «aan? De slotsom was dat de oommissie voor het school fonds zou worden uitgenoodigd te onderzoeken, iu verband met de uitgesproken denkbeelaeu, wat de wezenlijke toestand van het onderwijs opUfam is en wat de maatschappij in het belang van het ouderwijs en de beschaving van den Javaan kan doen, en daarover voor 1 Januari 1874 rapport uit te brengen. Gisteren ochtend is de Generaal van Swieten op perbevelhebber van de Atchineesche Expeditie per laudmail vertrokken. Aan het Station te 's Gravenlmge werd ZEx. uitgeleide gedaan, door al de Ministers, autoriteiten en vrienden. De Minister van Koloniën en de Commissaris des Konings vergezelden deu Generaal tot Rotterdam. Naar het Dagblad met zekerheid verneemt, hebben zich wqder verzwarende getuigenissen opgednnn tegen Behagel en Verlind, verdacht van medepliciit «heid aan den moord aan de Bocht van Guinea, na u aan leiding waarvan gisteren eene nieuwe instructie tegen hen voor den rechtercornnbissaris zou p aats hebben. Dr. J. C. Zaalberg FCz. heeft bij den officier van justitie een aanklacht ingediend, wegens hoon en laster, gepleegd in openbare geschriften, tegen den heer G. Harder, als schrijver van den Open brief aan het Eere- gerichtin zake dr. J. C. Zaalberg FCz. contra den heer Ya Brandeauitgegeven bij den boekhandelaar van Duyl te *8 Gravenhage. De Synode heeft in de nfgeloopen week o. a. het voorstel der synodale commissie betrekkelijk de ver taling van het Onde Testament in behandeling ge nomen en besloten, geheel overeenkomstig dat voor stel, hare pogingen om die vertaling vau harentwege te doen geschieden, althans voorloopig, te stakeji, met de commissie vertrouwende, dat die belangrijke zaak het best door het initiatief van de vaderlandscho beoefenaren der wetenschap tot stand zal komen, en met haar wenschende, dat dit weldra naar de behoefte dc9 tijds zal geschieden. Het Koloniaal Militair Invalidenhuis Bronbeek wordt voortdurend door honderde vreemdelingen be zocht. By deze bezoeken, heeft de zich in de tropheognl- lerij bevindende roode Atjinesche vlag, met witte klewang en dito zilveren maan daarop, en voorzien van tal Arabische inscripties, bijzonder de aandacht del- bezoekers getroffen, omdat deze vlag, in het begin van April 1840, toen de Aijinezen hunne bentings in het gezicht van onzen post Baros, Sumatra's Westkust, hadden opgeworpen, en die stormenderhand door onze dapperen onder de bevelen van den on- vergetelyken kolonel Michicls werden genomen, bij dien stormloop door luitenant Bisschoff, die het certe op de borstwering was, naar beneden werd ge rukt, en hij, gewikkeld in die vlag, die gedrenkt was met zijn bloed, met elf klewangwondcn bedekt, zijn zoo veel belovend leven moest verliezen, onder het bewustzijn, zijn plicht voor Koning en Vaderland te hebben volbracht. Nabij Ter Anr is in de Aar gevonden het lijk van een ingezeten van Oudshoorn, die sedert Vrijdag vermist werd. Uit de wijze waarop het lijk, met verscheurde kleederen eu verbrijzelden schedel, iu het water ia gevonden, leidt men af dateer een misdaad is geplpcgd. De officier van justitie en leden van de rechterlijke macht te Leiden, bijgestaan door de geneeskundigen prof. Zaaijer en dr. Hoffman, hebbeu Maandag avond bet visum repertura opgemaakt. Te Rliden is den 12den dezer op eene boeren hofstede, llerikhuizen genaamd, een treurig ongeluk voorgevallen. Terwijl de vrouw des huizes aan hare dagelijksche bezigheden was, ging het nog jeugdige dienstmeisje naar den put om water te halen. Bij het omhoog heffen van den emmer schijnt zij den zwengel van den put te hebben losgelaten, welke nu met zulk een geweldigen slag tegen haar hoofd sloeg, dat zij op de plaats bleef liggen. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen, maar het meisje, 18 jaren oud, was reeds dood. Te Wirdum (prov. Friesland) is op de vergadering van flofeenplichtigen, zaïnengekomen tot het benoemen van een predikant, door de orthodoxe partij protest aangeteekend tegen de wettigheid der stemming, op grond dat zij het recht van floreenpiichtigen in zake benoeming vau een predikant ontkent. Naar men verneemt moet zij het voornemen hebben, indien de kerkelijke besturen genoemd protest van onwaarde verklaren, een proces voor den burgerlijken rechter te beginnen. Uit Maassluis schrijft men dd. 13 JuliDe haring- visscherij, dit jaar, voor zoover de jagerij aangaat, in vereeniging met Vlaardingen en Scbeveningen uitge oefend, is zeer ten voordeelc onzer visschers uitgeval len. Aau de 3 eerste jagers, bereids aaugekomen, leverden de Maassluissche visschers ruim 2/3 eu aan deu 4n jager, den 30n der vorige maand met 400 ton vau de visscberij vertrokken, leverden onze vis schers inedo het grootste gedeelte. Zooals overeen gekomen was, werd alle jagerharing te Vlaardiugen aan de Markt gebracht en had dit ook plaats II. Vrijdag, met* de haring van den 3n jager, te zamen 3!6s/4 ton, en werd er bij afslag 64 per ton voor de maatjesharing en ƒ78 per ton voorde volle betaald. By dezen openbaren verkoop hebben twee zaken de opmerkzaamheid getrokken; de eerste is dat een paar ton haring, door een hoeker aan den jager overge geven, den hoogsten prys hebben opgebracht, waar door de ou ie roem vnn hoekerharing werd gehand- haatd, niettegenstaande deze vaartuigen bijna geheel door de loggerschepen zijn verdrongen, en het tweede feit is, dat bij den verkoop, die in het openbaar geschiedde, geenerlei onderscheid is gemaakt tusschen de verschillende loggerharing. Trouwens van allen was de qualiteit overvoldoende en puik te noemen en reeds sedert geruimeu tijd hebben de feiten de bewering gelogenstraft, dat door onze loggers met nauwere mazen gevischt werd, waardoor wel veel, maar klein goed gevangen werd, en alzoo de benaming van loggerhariug door mede dinging is in de wereld gebracht. Alle visschcrsplaat- sen zijn de nieuwe wüze van visschen toegedaan, en zoowel te Vlaard ngerijals elders zijn de loggersche pen als de meest dienstige vaartuigen erkend en zijn ook daar tal van loggers in de vaart gebracht, daar of elders gebouwd, en wat de netten betreft, zoo hebben wij ons overtuigd, dat nergens met beter en wijder want gevischt wordt, dan met de loggers van deze gemeente. Mogen wij ons hier verheugen in het voorloopig wel gelukken van den nieuwen waterweg, waardoor alle Maassteden in het algemeen en Maassluis in het bijzonder gebaat worden, en een schoone toekomst te gemoet gaan, niet minder mogen wij er roem op dragen, dat door den beer Maas, van Scheveningen, hier de stoot is gegeven om de visscherij uit haar verval op te heffenop zijn voorbeeld toch zijn tal van mededinger» met sloepen en loggers opgestaan, werven, zeilmakerijen, blokmakerijen, kuiperijen en dergelijken zijn sedert opgericht en uitgebreid, en waar voor een lUtal jaren vele woningen hier ledig stonden, is thans alles verhuurd niet alleen, maar tie vele huizen, laatste lijk hier gebouwd, zijn ter naauweruood gereed of ze worden reeds betrokken. Zoo bloeit het eertijds ver maarde Maasslui» weder als weleer, ten tijde van Govert fan Wijn, en de visscherij, lang in verval, zal ook op de buitenlandsche markten weder haar ouden roem handhaven, en niet alleen kroonbrandfust, maar goede kroonbrandharing leveren. Men schrijft uit Ambt-Delden aan de N. R. Ct. dd. 15 dezer: Zondag avond had op de lijn Zutfen—Hengelo, gedeeltelijk gelegen onder deze gemeente (Buurtschap wiene) eene voorval plaats, dat onberekenbare gevolgen had kunnen hebben. Er was naiueiijk, door twee aldaar wonende spoorwegbeambten, gisteren ochtend bij bet aanvangen hunner werkzaamheden ontdekt, dat de door heu op Zaterdag gebruikte en aan de helling van den spoorweg in het gras geborgen zware met ijzeren punt raidden op den beslagen hefboom baan verbrijzeld lag. Volgens hun gevoelen moest dat voorwerp Zondag avond na 6 ure door moedwillige handen dwars over de rails zijn gelegd om dc avondtreineu, daar om streeks 10 ure passeereiule, te doen derailleeren. Hoewel de rechterlijke macht uit Aiinelo reeds gis ten avond tot het instellen van een onderzoek aan wezig was, heeft zulks, voor zooverre bekend, nog geeue resultaten opgeleverd. l)e Fmnsche dames zijn gewoon, hare kinderen gedurende de eerste levensjaren naar eene min op het land te zenden. Eene jonge vrouw, die gewoonte volgende, was niet voldaan over de bijna stereotype mededeelingen omtrent den gezondheidstoestand van het kind en evenmin over de groote hoeveelheden suiker eu zeep, die er voor gebruikt werden. Zij be sloot persoonlijk een onderzoek in te stellen. In bet dorp gekomen, waar de kleine verpleegd werd, ont moette zij een orgeldraaier, op wiens orgel een kindje van 13 maanden zat, dal, even als de muziekant, een aalmoes scheen te vragen. Zij gaf eene kleinigheid en ontwaarde tot hare verivondering, dat bet kind een jurkje aau had, hetwelk zij voor bet hare bad gezonden. Toen zij bij de min kwam, was deze zeer onthutst en weldra bleek het, dat het kind op bet orgel hare voedsterling was, die zij op deze wijze „de buitenlucht deed genieten." Een uur later was de kleine met hare moeder op weg huiswaarts. .1iï I 11 iT OOST-INDll, Men schrijft tan Benkoelen aan de Indiër Sedert den aanslag op het leven van het Hoofd van Gewestelijk Bestuur alhier is de rnsl op geenerlei wijze gestoord. Ofschoon ik nu in den toestand geen direct gevaar zie en geenszins onder de vreesachtige zwaartilJers wensch gerekend tev wor den, geloof ik toch dat men goeddoet bij voortduring in de eerste tijden een oog in het zeil te houden. Ik heb mij voorgesteld u in dezen bet een eu ander mede te deelen omtrent de aanleiding van het op stootje, dat aanvankelijk de gemoederen hier en ook bij u verontrustte. „De landrente moet aangemerkt worden als het uitgangspunt der beweging. Eenige kwaadwilligen, die meenden partij te kunnen trekken van verwar ring en agitatie, vonden in de nieuwe bepalingen voor de belasting aanleiding om eenige aanhangelin- gen te krijgen en de lieden tegen het wettig gezag op te hitsen. Om hunne vermeende grieven meer ingang te doen vinden, trachtten zij anderen te over tuigen, dat 0. a. het tan arbeid stellen aan de wegen een last was, die al te zwaar op hunne schouders drukte. Men kwam overeen dat een vijftal mis noegden, die het dan ook werkelijk op het leven van deu Adsistent-Resident gemunt hadden, de baanbre kers zouden zijngelukte bet plan om den heer Iiumme vau kant te maken, dan zou de rest spoedig volgen. Vraagt gij mijne opinie, dan geloof ik dat eenige Hoofden van het plan wel degelyk kennis hebben gedragen, maar zich met opzet hebben stil- gehoudea. „De Paditahs, die geen tractement genieten en geen ander middel van bestaan hebbeu dan de boeten, ontvangen geen aandeel in de perceptie en zagen dus ongaarne dat de bevolking de belasting opbracht. Het i9 niet mogelyk die lieden aan het verstand te brengen, dat die beffing slechts strekt tot aequivalent van de pepercultuur, daar deze reeds sedert meer dau 12 jaren feitelijk niet meer bestaat. „Maar ik vraag u, of het mogelyk is èen gewest naar behooren te besturen, wanneer het uiterst ge ringe aantal inlandsche ambtenaren met niet meer dan ƒ15 's maands betaald wordt? De Benkoeleezcn zijn lafhartig van aard; zy verstaan de kunst om bun wrok langen tyd te verbergen, zij weten hun leed op te kroppen totdat een of andere bravo opstaat, die hen tot verzet aanmoedigt en onverhoeds vallen zij u op het lyf. En hoe zal het nu gaan als dc tijd daar is, dat werkelijk het geld voor de belasting moet geïnd worden Stel u eens voor, hoe de toe stand hier zou geweest zijn, zoo ons Hoofd van Be stuur de nieuwe pndi-regeling niet in het leven had geroepen hoo hoog de misnoegdheid zou gestegen zijn, indien gemis van het meest onmisbare voedings middel gevoeld ware en hongersnood voor de deur hadde gestaan. De Regeeriug moet het goed viuden dat door het Bestuur gepaste maatregelen genomen worden, zoowel op Java als op buitenbezittingen, om de bevolking aan te sporen tot het aanplanten van voedingsmiddel. Was hier de pndicultuur met minder erust eu voorzorg doorgezet, men zou waarschijnlijk met minder gelatenheid dan op Java zich aan het ge brek onderworpen hebben men zou vrij wat meer onrust aan den dag gelegd hebben, want „ventre affamé n'a pas d'oreille9." En waarlijk de nieuwe be lasting kan niet drukkend genoemd worden ben ik goed ingelicht, dan is zij zoo laag mogelijk gesteld. „De belhamels zijn tot nu toe niet gepaktzij zwerven steeds rond en daardoor blijft de spanning wel eenigszins aanhouden. Het zou mij niet verwon deren, indien ze niet krachtig door velen in het geheim ondersteund werden, terwijl zy zich in de bosschen niet ver van hunne docsoens schuil houden. Hunne schuilplaatsen zijn voor meoigen inlander niet onbe kend, maar de meesten durvep die niet aan te wijzen, uit vrees door den yvrekenden arm van hen die met deze lieden heulen, afgemaakt te worden. „Ik geloof niet dat hunne anirao»iteit direct tegen den adsisteut-resident gericht is; bijna allen noemen hem een „orang baai," maar al9 vertegenwoordiger van de „companie" hebben zij het op zijn „djiwa" gemunt. „De goede gezindheid van de bevolking op de hoofdplaats wordt niet in twijfel getrokkenmaar de bewoners van de zoogeuaamde Ommelanden, die reeds van vroeger tijd als zeer woelziek en wraak- zuchtig bekend zijn, moeten het meest gewantrouwd worden een misgreep is voldoende om daar de ge moederen in beweging te brengen, om ze met den hitteraten haat te vervullen. Wij hebben evenwel vertrouwen in de goede maatregelen en het doorzicht van onzen adsistent-resident, die met beleid de zaken hier gadeslaat en door gepaste voorzorgen ernstige gebeurtenissen, zooveel ais in zijn vermogen is en met de geringe hem ten dienste staande hulpmidde len, traebt te voorkomen. „Wij mogen intusschen de hoop niet opgeven de drie overgebleven vlochielingen, die zich nog altijd in de bosschen verbergen en iii het geheim gesteund worden, weldra leveud of dood iu handen te krijgen." Volgens het zeggen der Atehiueezen, inwoners te Penang, is van Atcbin het bericht ontvangen dat het verlies der Atchineeschen troepen 1700 man be draagt nagenoeg al de gekwetsten zouden aan de gevolgen hunner wonden overleden zijn. Men zegt ook dat vele bewoners van Atchin, ver woed over de groote geleden verliezen, naar den Rijksbestierder zijn gegaaD, hem hebben verweten dat hij den oorlog niet had weten te voorkomen en hem daarop in stukken hadden gehakt. Den dag volgende op het vertrek der troepen van Atchin, zijn de Atehiueezen naar bet strand terag gekeerd en hebben de barakken en hotten van de legerplaats onzer troepen' in brand gestoken. {Jam-Bode.) Omtrent den moordaanslag, op de familie Erup ting te Banda gepleegd, schrijft het Soerab. Handels blad het volgende: Omstreeks ten 10 uur in den avond ran 10 April werd op 't onverwachtst, politie, justitie eu genees kundige hulp gevraagd op het park Simouwal, waar een inlander amok had gemaakt en verscheidene per sonen verwond. Wat was gebeurd? Zeker verinlandste Chinees Lie Kong Seng, oud 45 jaren, van beroep huurÜDg, had, ten 8 uur 's avonds, den heer Herman Emp- ting, administrateur van het perk Simonwal, zijn echtgenoot, mevrouw C. W. Empting geb Rott, hun zoontje Frans, oud 6 jaren, en den inlander Re'io met een mes (bade-bade) verscheiden zware wonden toegebracht. De inlander Rebo stierf eenige uren na de ver wonding, de heer en mevrouw Empting werden naar Neira getrnnsporeerd, waar mevrouw na een aller ellendigst lijden, veroorzaakt door verscheidene zware en diepe verwondingen, na twee dagen overleed. De heer H. Empting, die o. a. een gevaarlijken steek in den ruggegraad heeft gekregen, verkeert niet buiten gevaar en is steeds lijdende. Het zoontje, dat aan de beenen van den moorde naar hing en trok, toen de ellendige onverlaat zyne moeder herhaaldelijk met een mes in het liohaam stak, kreeg alleen eene lichle verwonding aan de hand, en is genezen. De moordenaar, die bijzonder kalm was en zich daarop vrijwillig aan eenige wachthebbende inlanders over gaf, bood zijn eigen buikbapd aau om hem te binden hij werd naar de gevangenis te Neiro overgebracht. Eenparig werd oumiddelyk door justitie en politie besloten deze zaak ten spoedigste te instrueeren en af te doen. Reeds 21 April had het gerechtelijk onderzoek voor den Rechter-commissaris plaats, en op Woensdag 30 April daaraanvolgende de terechtzitting, waar, in tegen woordigheid van een groot auditorium, de fungeerende President van den Raad van Justitie ten 2 ure in den namiddag het doodvonnis over den beschuldigde uitsprak, ais hebbende hij, volgens het Openbaar Mi nisterie, het misdrijf begaan van moord en ver wonding. Alle stukken aangaande deze kapitale strafzaak liggen thans reeds gereed, om mei de ieder oogen-

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2