iXienvvs en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N’ 1389. 1873. BUITENLAND. Zondag 20 Juli. ING r gerst, Looping N, <IJ 1873, re, r, zijnde het staande in Bultenlandsch Overzicht. ii il boek ie ten, n Zuidplas- imeente van n. IJKr V ITGAVE LAPPING staande September de. tantore vaa ’.en. enslust de Pillen, van pillen. Ie 50 jaren >n, is groot, r hoest, ge- schte spijs. 311 mond bij d. Zij ver dagen, ver- anstig wer» toestand. 40 cent, te getrouwheid wilden uileggen, op bet Elmina een toevluchtsoord konden ÏAZBNBEltO. an bekend. en of bui» 1', N». 37, het iz. Hij is ren. vVia met goed. in de Hol en de Ge- i op veilige rzonden, EtVATION llijk toezigt .ld en voor- idoor hem elaar H. A. Ie Molsteeg aanvraag .ie Uitgave 85 CL, de franco per De minis* uodh afgevaardigden noch senatoren zijn zullen de zittingen alleen bijwonen, indien zij r oe geroepen worden. De president der republiek ordt verkozen door het congres; hij bekleedt dien De Al de GOUDSCHE COURANT. postzegels) )or geheel gen. wordt verdedigd. Ziju amendement in dien geest werd vooral gesteund door den heer Coomans, die zeide eenvoudig te willen dat de grondregel in Vlaan deren Vlaamsch wordt toegepast zoowel voor de verdediging als i@*\de beschuldiging. Na bevigen si rijd werd het amendement-Coremaus aangenomen met 42 tegen 41 stemmen,. De zitting werd gesloten na een niet malsche woordenwisseling, waarin door den heer Bara bittere verwijten aan het adres der Vlaamschgezinden wer den gedaan. Lord Fitzgerald heeft in het Engelsche lagerhuis het antwoord der koning*n medegedeeld op het adres betreffende de internationale arbitrage. De koningin zal instruction geven aan den minister van buitenl. zaken, opdat hij zich te dezer zake in betrekking stelle met de buitenl. mogendheden. De koningin voegde er bij, dal zij zal voortgaan, volgens op portuniteit, met te trachten- geschillen tusschen de natiën uit den weg te ruimen door ze aan te sporen die geschillen aan het oordeel van onpartijdige vrien den te onderwerpen. Spanje schijnt thans met reuzenschreden zijn on- vermijdelyken ondergang te gemoet te gaan. Waar men den blik ook benen wendt, overal neemt men op het Iberische schiereiland de onbedriegelyke tee- kenen van ontbinding en regeeringloosheid waar. Don Carlos is Spanje binnengetrokkeneen bewijs, •..i r...i k >mcr moeilijk anders te verwachten was, ingewilligd, staat, echter met zeer geringe meerderheid en o protest der linkerzijde. „De minister van justitie, zeide o. a de heer Emmanuel Arago, stelt voor de rechten, die de nationale vergadering slechts haar geheel kan uitoefenen, over te brengen op eene commissie van 15 leden die door eene partijdige meerderheid gekozen woFden. Wanneer de kamer eene machtiging tot vervolging geeft, beraadslaagt zij althans eerst in het openbaar en ten aanhoore van de gansche natie over de quaestie. De regeering tracht ons achtereenvolgens al onze vrijheden te ont nemen, maar het land zal spoedig tut het inzicht komen dat Let gouvernement de combat het er op toe.egt om wanorde te stichten en een comité van algemeen welzijn ten zijnen voordeele in toestellen.* Al de .Fransche liberale bladen geven om strijd hun verontwaardiging te kennen over d.t wetsvoorstel van de regeering; men noemt het en niet ten onrechte de volmacht van een comité van openbaar wel zijn, en inderdaad, het blijkt dat de heeren van de reactie evenmin eenig begrip hebben van vrijheid als die van het tegenovergestelde uiterste. Er is geen twijfel aan of bet voorstel wordt aangenomen, maar de meerderheid zal niet zoo heel groot zijn; de drie fracties van de linkerzijde zijn overeengekomen om het eendracht'g te bestrijden. De discussie over dit voorstel en orer de interpellatie betreffende de biu- nenlnndsche politiek zal het afscheid zijn van de zitting, een waardig einde. Een andere quaestie is nóg hangende, die over den tijd van terugkeer der nationale; de voorsteller van de sluiting der zit ting vei langde dat de tijd der bijeenroeping zou worden bepiiald door de commissie van rapport, en de rechterzijde is overeengekomen om dien tijd zoo ver mogelijk te verschuiven, tot in November om de ministers te doen uitrusten van de ver- jjjoe ende laak van liet bewaren der orde; de linker zijde wil in elk geval terugkeeren omstreeks den tijd dat het grondgebied geheel zal zijn ontruimd, in September. De Schnch heeft de zitting der kamer Donderdag bijgewoond. Hij vertrekt heden uit Parijs. De Belgische kamer der volksvertegenwoordigers heeft Woensdag de beraadslaging over het wetsont werp betrekkelijk het Vlaamsch voor de rechtbanken voortge/et. Een poging door den heer Demeur be proefd om, wanneer een advocaat met toestemming van zijn Vlnamschen cliënt, de verdediging in het Fransch zal voordragen, id dat geval aan het openbaar ministerie het recht toe te kennen van te antwoorden in de taal, welke door den advocaat is gebezigd, werd door den heer Coreman met nadruk bestreden; hij wil dat het requisitoir in het Vlaamsch zal worden gedaan, ook dan wanneer de Vlaamsche beschuldigde er in toestemt, dat hij in het Fransch gemeld in een brief uit Freetown van den 22n Juni. Door de Engelsche soldaten en matrozen werd op den 22n Juni de stad Elmina in brand gestoken en totaal vernield. Deze maatregel stretye tot bestraf fing van de inwoners van Elmina, die de Ashantijnen met mond- en krijgsbehoeften hadden ondersteund. Voordat men tot dien stap was overgegaan, was be kend gemaakt dat al de vredelievende burgers, die den eed van kasteel van vinden. Thans ligt de stad in puin, die bestemd was het centrale punt van Engelands handel en bestuur aan de Goudkust te worden, en, als ware de verstoring dier illusie nog niet voldoende, wordt thans ook de oude hoofdzetel der Britsche regeering aan de Kust met bet grootste gevaar bedreigd. De stad Cape Coast Castle was overstelpt met gevluchte Fan tij uen aan de eerste levensbehoeften heerschte een nijpend gebrek, en de regen-mousson liet zich reeds r sinds drie weken te vergeefs wachten. Ten gevolge dier ontberingen heerschten er de pokken en kwa men er veel gevallen van dysenterie voor. Tot over maat van ramp zijn twee stoombooten, de Yornbn en de Nigritia, die met provisie en ammunitie uil Engeland naar de Kust waren vertrokken, gestrand, waardoor een deel der lading is te loor gegaan. Onbegrijpelijkerwijze heeft de Britsche Regeering de tijding nog niet ouvaugen dat Elmina is iu de asch gelegd, doch de Minister van Koloniën heeft veklaard de juistheid der ontvangen berichten niet te kunnen betwijfelen. Natuurlijk wordt aan de Re geering door de oppositie verweten, dat zij een oorlog met de Ashantijnen te licht heeft geteld en daardoor niet voor het nemen van de noodige maatregelen heeft zorg gedragen. Volgens de laatst ontvangen tydingen ligt het hoofdkwartier der Ashantijnen bij het dorp Afutu, ongeveer op een afstand van 20 kilometer van Cape Coast; reeds hadden zij een dorp, in (le onmiddel lijke nabijheid der. stad gelegen, in brand gestoken. De vijand wordt vermoedelijk door den koning, Koffer Cnlcalli, in persoon aangevoerd. Waarschijn lijk zal Cape Coast Castle den strijd wel kufrnen volhouden, want de Engelschen blijven door middel van hun oorlogschepen meesters van de zee «n het strand; maar het binnenland blijft geheel aan den vijand overgelaten totdat men hem met een vol doende krijgsmacht zal kunnen verdrijven. De .Economist bevat eene beschouwing over het handelsverdrag met Frankrijk, en zegt dat het nieuwe Fransche bewind' in één opzicht beter is dan dat van Thiers.- het is namelijk even warm gehecht aan de handelsvrijheid als de heer Thiers een kamp vechter voor het stelsel van bescherming was. De grootste, zoo niet de eeuige, vrucht van de laatste verandering in het Fransche ministerie ia dus de terugkeer tol de tarieven van I860. Naar het blad verneemt, zullen er tusschen de regeeringen Frankrijk en Groot-Britannië geene uitgebreide stukken ge wisseld worden, maar zal slechts een kort verdrag worden gesloten, bepalende1°. dat Engeland zal behandeld worden op den voet der meest begunstigde mogendheid tot 31 December 1876, en dat^derhalve tot op dat tijdstip het tarief van 1860 zal van kracht blijven. Met 31 December 1876 zal het echter ophouden te werken; alsdan krijgt Frankrijk de handen ruim en kan in volle vryheid eene be- slissing aangaande zijne handelss'aatkunde nemen. De thans verkregen uitslag is derhalve een zegepraal voor- de handelsvrijheid. Het is bewezen dat dit stelsel niet alleen ingang bij het volk heeft gevon den, maar dal het in de bestaande omstandigheden het eenige voor Frankrijk mogelijke stelsel is. Zoodra men eene proef nam om het stelsel van bescherming in toepassing te brengen, bleek de onmogelijkheid van die poging.- „Meii^jieme bovendien in overwe ging", zegt het blad „Wt bij den financieeien toe stand van Frankrijk elke nieuwe belasting wenscue- lijk voorkwam, .en dat de heer Thiers niets liever verlangde dan terujr te keeren tot het stelsel van bescherming; maar» het vervolg zullen er waar schijnlijk noch dergetljke omstandigheden noch eene dergelijke regeering bestaan. Nu het stelsel van handelsvrijheid in Frankrijk de overwinning heeft De politieke wereld in Frankrijk is in rep en roer over een voorstel van den beer Eruoul, minister van justitie. In eene vorige zitting is door den heer Paris voorgesteld op reces uiteen te gaan. Onmiddellijk daarna stond Ernoul op om daaraan zijn adhesie te geven, maar tegelijk een voorstel te doen, waarbjj aan de permanente commissie uit de vergadering gedurende de vakantie het recht zou gegeven worden om mach tiging te verleenen voor vervolgingen wegens aan randing der nationale vergadering. Hij noemde zyne wet een middel om de aanvallen op de nationale vergadering op meer afdoende wjjze te straffen. Ver volgingen konden tegen de aanranders der kamer thans slechts worden ingesteld op machtiging van de nationale vergadering, waardoor zij practisch gedu rende het reces straffe loos waren. In de tegenwoordige omstandigheden was het meer dan ooit noodig om vuor de rechten der kamer te waken, zonder eenig teeken van zwakheid te ge»en. Hij vroeg de ver- zending van zijn voorstel naar de commissie, die I omtrent «Ie verdaging rapport zou uitbrengen, en tekens de urgentie. Ziju verzoek werd, zooals hel van de Veraailler I dat het Noorden geheel onder Carhstischen invloed onder hevig I 9® in I de Spaansche republiek ia samengesteld uit de staten vmii kot tnl>iurni ><<l «rif ti<rrpn7ptirl«» Aiinnrlpn Er is weder een ministerieele crisis, om welke reden en met welk doel is ons niet reehl duidelijk. In het ontwerp der grondwet wordt verklaard, dat van hel schiereiland, vit de aangrenzende eilanden, benevens uit Purto-Rico en Cuba. De Phi.ippijusche ei lauden en Fernando-Po worden verklaard lot het Spitnsche bond te behooren. De grondwet erkent de individueele rechten, de vrijheid van eeredienst en de scheiding tusschen kerk en staal, ters kunnen en daar w post ge turende 4 jaren, maar is niet herkiesbaar, staten van het bond kunnen leeningen sluiten, de burgers van 2(J tot 4U jaren behooren tot reserve. De grondwet beval 101 arÜAelen. Omtrent de plannen van Rusland ten aauzien van Khiwh t.ist men nog steeds in het duister. Moest men uit den heftigen toon dien de Russische bladen tegen de Engelsche pers aanslaan afleiden, dat Rus land ernstig aan eene annexatie denkt, de bezadigder berichten uit het orgaan van den minieter van oor log, den Invalide Rwset worden nader bevestigd door een telegram uit Taschkend, dat de terugkeer van generaal Kaufmann en zijn leger aanslaande is en beschouwd moet worden als een oubedriegelijk bewijs, dat Rusland hei vaste voornemen heeft om Kliiwa weder te ontruimen, natuurlijk behoudens waarborgen voor de tpekomsL en schadevergoeding. ENGELAND. De buitenlandlSche bladen wijzen er op hoe weinig voordeel Engeland en Nederland tot nog toe hebben getrokken van het tractaat, waarbij Engeland de Nederlandsche bezittingen op de Westkust van Afrika verkreeg en daarvoor aan Nederland de volle vrijhei liet om zijn gezag op Sumatra uit te breiden. De jongste berichten, van de Goudkust ontvangeh, too uen dan ook maar al te zeer aan dat niet alleen het voordeel, dat van Engelsche zijde werd verwacht van den overgang van Elmina, hun is ontgaan: maar bovendien begint het nadeel, dat uit den oor log met de inboorlingen voortspruit, meer en meer een zorgwekkenden om vang te verkrijgen. De Ashantijnen, op de Engelscbeu verbitterd, hebben de met hen bevriende Fantijnen op den 4n Juni dezes jaars verslagen. Op den 19n Juni reeds was de gemeenschap te land tusschen Cape Cuast Castle en Elmina afgebroken, zoodat de overste Festing en kapitein Fremantle zich met een kanonneerboot heb ben begeven naar Elmina, dat ernstig door den wijand werd bedreigd. Wat er verder is voorgevallen, wordt

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1