Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. EK r 1973. N’ 1396. I BINNENLAND. BUITENLAND. Woensdag 6 Augustus. en en Biiltcnliiiiilsch Overzicht. ’I da Gouda, 5 Augustus. op de foorstel- IG in g 20 ets. ecteur. f id debiet op het o GOUDSCHE COURANT. >ornoem- fing der treffeljjk- met het iderhoud tot gene er tanden volen. 't bijzon bevelen, oor dage- sche en change- van lingun- kzMm- gelegen 31’ Juljj Idüumen het Lo- rijn in beelden eze voor- CHAHb winkelier am l)ij F. eijn C% r. L. F. C. te Urtechl ren Wind- bq T. J. Wolft. 17300.- 15500.— 17000.— bepaald dags ten geachte poor het im aakvol en zwart .TIQUE. a 2jaar vraag by t bij de en slecht ten zelve >nd enz. ef wordt tdyft ge- lisleiding inaar de Te Woerden zijn Donderdag 11. de stads-poorten in veiling gebracht tot afbraak. De som van 435, welke geboden werd, is door het bestuur niet voj In Frankrijk is weinig nieuws. Het proce tegen Bazaine houdt thans alle gemoederen bezig. Het tijd stip »an zijn aanvang, van de eene maand andere verschoven, nadert eindelijk dan toch. Zaterdag hebben vier groote wagens de Itallooze stukken, welke tot het onderzoek behooren, van Ver sailles naar Parys overgebracht. De heer Eymard, bijgestaan door verscheiden onderofficieren, was met het toezicht gedurende de reis belast, en jzou de bezending ook gisteren (Maandag) naar Compiègne begeleiden. De griffie van den eersten krijgsraad zal dus eerlang in een der zalen van het kasteel le Com- piègne ingericht wezen. De zittingen van den krijgsraad zullen veimoede- lijk in de zaal van den schouwburg plaats Vinden, doch zeker is dienaangaande niets bekend. Ten einde de kosten niet onnoodig te vergrooten, komen niet alle getuigen tegelijkertijd in Compiègne. Zij «orden opgeroepen, naar gelang zij noodig be vonden worden. De politiedienst gedurende het proces zal door het J14de bataljon infanterie waargenomen worden. De Figaro beweert inzage te hebben gehad van de lijst der 272 getuigen d charge. Die lijst omvat o. a. de volgende namen: 1°. Onder de militairen: maarschalk Canrobert, maanchalk Leboeuf, de generaals Changarnier, Lad- mirault, Palikao, Leveaucoupet, kolonel la T^our du Pin, kapitein Yang, kolonel Merlin, de generaals J ar ras, Coffiuiéres, Frossard, kolonel Stoffel, kom man dant Garcin, generaals Bourbaki, Magnan, Le Fló, enz. 2°. Onder de niet-militairenGambetta, Kéralry, Jules Favre, Debanis,♦Tachord, Bompard, Rameau, Arnoux-Bivière, enz. Op Mansion-House derJCity van Londen heeft dezer dagen hel gastmaal plaats gehad, dat jaarlijkf, tegen het einde dcc zitting van het parlement, door den lord-mayor aan de ministers der kroon wordt gegeven. De beer Gladstone was echter, wegens ongesteldheid, niet tegenwoordig en de Times betreurt die gpdwoD- gen afwezigheid, omdat Gladstone, beter din lord fielborne, (Len lord-kanselier, naar het oorddel dat blad, er in geslaagd zou zijn om den o stigen indruk uit te wisschen, welke de wet heid van parlement en regeering in hel bijna ge ëindigde zittingjaar heeft achtergelaten. De genoemde lord-kanselier beeft den op de ministers uitgebraebten feestdronk van den lord-mayor beantwoord, en in zijne rede de voornaamste gebeurtenissen van het ten einde spoedende parlementaire jaar herdacht. Hij wees o. a. óp het tot stand komen der wet, waarbij alle hoogere gerechtshoven in Engeland zijn saamgesnjol- ten, op de onderdrukking van den slavenhandel langs Afriku’s Oostkust, enz., en verzuimde niet hjet ont haal te herdenken, dat de shah van Perzië in En geland had gevonden. Sedert de Zwitsersche bondsvergadering, op bet voorstel van den bondsraad, het besluit heef, geno men, om het spoorwegwezen te stellen on Ier het uitvoerend bewind, is een wijziging der departementen van gemelden raad noodig geworden. De bo idsraad heeft dezer dagen een daartoe strekkend voorstel bij de bondsvergadering ingediend, waaraan zij, in hare vergadering op 28 Juli, hare goedkeuring hdeft ge hecht. Voor taan zal de bondsraad zijn iugedeeld als volgt: 1°. in een departement van buitenlandsche zaken; 2°. dito van binnenlandsche zaken; 3°. dito van justitie en politie; 4°. dito van oorlog; p°. dito van financiën en van in- en uitgaande rechten6°. van koophandel en spoorwegwezen en 7°. in éen de partement der posterijen en den telegraafdienst. Ten gevolge van deze nieuwe indeeling kleeft de bondsraad aan het hoofd der verschillende departe menten geplaatst de volgende leden van dat dollegc: aan het hóófd van het departement van buitenlalndsche zaken staat de heer Cérésole, president vah den bondsraad; binnenlandsche zaken de heer Schenk; justitie en politie de heer Knüsel; departement van oorlog de heer Welti financiën en in- en uitgaande rechten de heer Naff; departement van koophandel evenwel heeft het fort Ibery bij Pampelona geca pituleerd en was het gerucht m omloop, dat het fort Alasua, aan den spoorweg van Victoria, zich aan de Carlisten had overgegeven. Don Carlos en bet meerendeel def Navarreesche benden zijn Biscaye binnengerukt. Men verzekerde dat de pretendent te Guernica den eed tot hand having der provinciale privileges zal doen. Rondom Bilbao zwerven verscheidene troepen Carlisten. FRANKRIJK. In een der laatste zittingen van de Fransch Natio nale Vergadering verklaarde Jules Simon ’t was bij de discussie over het fresco van Raphaël, dat hij het zich tot een eer rekende, dat hij lid was geweest van de aftredende Regeering. Hij werd in de rede gevallen door iemand van de rechterzijde, die bij die verklaring hé las f riep Jules Simon vroeg wie dat woord bad gebezigd, maar kreeg geen antwoord. In de Gazette de France, het bekende legimistische orgaan, maakt die persoon zich echter thans bekend in een langen briefhet is de la Borderie, afgevaar digde van het departement Ile-et-Vilaine; hij zegt dat hij zich in de Nationale niet terstond heeft be kend gemaakt, omdat bij niet van parlementaire in cidenten houdt; tegcu den persoon heeft hij niets, maar wel tegen Jules Simon als Minister, als staats man en als schryver. Eenige aanhalingen uit de geschriften en de parlementaire redevoeringen van Jules Simon worden ten beste gegeven om de anti pathie van het rechterzijde-lid te verklarenzoo beeft Jules Simon gesproken van het recht om een gods dienst te beleedigen; heeft hij zich voorstander ver klaard van de scheiding van Staat en Kerk, aan gedrongen dat aan de geestelijkheid geen jaarwedden meer zouden worden uitgekeerd, dat er geen concordaat met Rome moest bestaan, en met deze gevoelens is Jules Simon langer dan tweejaren Minister gebleven van Eeredienst, heeft hij de begrooting van Eeredienst verdedigd, bisschoppen benoemd, openbare gebeden uitgesebreven, enz. Zulke zaken, zegt Borderie, wet tigen volkomen het: helaas.' Er is meer; na de opsomming van eenige radi cale politieke leerstellingen uit de geschriften van Jules Simon zegt het genoemde lid der rechterzijde, dat de oud-Minister zijn formtele instemming heeft betuigd met de statuten van de Internationale en op het register van de leden dezer bekende Veree- niging is opgeschreven onder het beruchte nommer 606, een feit dat o. a. bevestigd wordt door een der oprichters van de Internationale, Fribourg, in zijn Association internationale des traoaillenrszoo is het: helaas! iu den mond van Borderie geheel natuurlijk. De brief van Borderie is gericht aan den redacteur van de Gazette de France Jules Simon antwoordt in de Soir persoonlijk aan Borderie. De handelwijze om iemand in de rede te vallen en dan uit vrees voor een scene zijn naam niet te willen noemen, acht Jules Simon hoogst vreemdvan hetgeen hij vroeger ge schreven heeft neemt hij niets terug, maar hij verzoekt om niet af te gaan op het oordeel van Borderie, maar de geschriften zelf te lezen. Wat de lastering betreft van het lidmaatschap der Internatio nale, zegt Jules Simon, dat hij nooit had gedacht dat iemand van gezond verstand en zonder kwade trouw ooit daaraan het minste geloof kon hechten. Het geheele praatje steunt op het enkele feit dat hij vroeger 10 of 20 francs heeft gegeven voor een ver- eeniging te Brussel van werklieden, die de staathuis houdkunde wenschten te bestudeeren «het schynt dat deze Vereeniging,* luidt het verder in den brief, «door andere is gevolgd, en dat later daaruit is voortgekomen de staatkundige vereeniging, genaamd de International. Men begrijpt dat de beide brieven in deze dagen stof leveren, tot menig gesprek. en spoorwegwezen de heer Scherer, en posterijen en telegraafdienst de heer Borel. De parlementaire arbeid wordt door de bondsver gadering met niet grooten ijver voortgezei. Het heerlijke zomerweder lokt zeer vele leden uit, om in plaats van de zittingen bij te wonen of deel tp ne men aan het vervullen der taak, welke op hen als leden der commissie berust, uitstapjes te maken door het koelere gebergte, zoodat de zaken daaronder niet weinig lijden. Toen de bondsvergadering op 7 dezer bijeenkwam, waren 72 onderwerpen aan de orde gesteld; dit aantal is sedert dien tijd nog aanmer kelijk vermeerderd, en gedurende dit tijdvak is slechts de helft ongeveer afgedaan. Niettegenstaande de par lementaire arbeid zoo gering is uitgevallen, verlangt men reikhalzend naar de sluiting der zitting en heeft men schier algemeen den dringenden wensch geoit, dit binnen eenige dagen te doen. De Pruisische regeering schynt het plan te hebben opgevat, om verdere buitensporigheden der heethoof* den onder de leden der Mainzer vereeniging van Duitsche katholieken met kracht tegen te gaan. Tot heden is bijna geene volksvergadering in Noord- of in Zuid-Duiischland door de leiders dier vereeniging gehouden, welke niet getuigde van de bitterste en onver antwoord ei ij kste uitvallen tegen den Duitschen keizer in het Duitschen ryk, zegt de Frankforter berichtgever van het Handelsblad. Dit heeft aanleiding gegeven tot het uitvaardigen van een besluit door den minister van eeredienst, den beer Falk. In bedoeld besluit wordt aan de opperpresidenten in de verschillende provin ciën ten dringendste bevolen, het oog gevestigd te houden op de bedoelde volksvergaderingen en alle overtredingen in den aangedoiden zin onverwijld te vervolgen. In deze provincie (Hessen-Nassau), iu Westfalen en in de Rijnprovincie, waar dergelijke volksvergaderingen als bet ware aan de orde van den dag zijn, hebben de districtsoverhedeu aan den opper presidenten de vereisebte inlichtingen dienaangaande toegezonden. Men verneemt, dat hieraan reeds gevolg is gegeven. De heer Lehmann, kapellaan te Coblentz, is reeds voor den rechter van instructie gedaagd hij is beschuldigd van oproerige taal te hebben ge* uit op een dezer dagen gehouden volksvergadering, en de menigte tot feitelijkheden tegen de regeering te hebben aangezet. De Köln. Zeit. bevat een mededeeling van haren Petersburgschen berichtgever. Hij meldt o. a. dat in bedoelde hoofdstad een Knsgaruh gezantschap, be staande uit drie personen, is aangekomen. De leden van dat gezantschap hebben acht maanden noodig gehad om hunnn reis naar Petersburg af te leggen. Hieruit volgt dat de oorzaak van hunne komst niet mag gezocht worden in den veldtocht tegen Khiwa. Zij zijn naar Rusland gekomen, om den keizer, uil naam van hunnen vorst, het voorstel te doen lot het sluiten van een verbond van vrede en vriendschap. De vreemde oorlogschepen op de kust van Spanje hebben blijkens telegrafische berichten besloten om de muitende oorlogschepen elk aanvallend optreden te beletter; toen Contreras, de bevelhebber te land en ter zee van de insurgenten te Carthagena, Malaga dreigde te bombardeeren, is hij uitgenoodigd door de bevelhebbers van de Ehgelsche, Fransche en Duit- sc be oorlogschepen om naar Carthagena terug te keeren; ter verzekering van de uitvoering van dit bevel is hij nan boord van de Friedrich Carl gevangen gehouden en zyn de fregatten gedwongen naar de haven van Carthagena te stevenen. Men verwacht ook Amerikaansche oorlogschepen op de kust, daar de regeering der Vereenigde Staten heeft gevraagd, of het Spaansche gouvernement instond voor de han delingen van de muitende oorlogschepen, en op deze vraag een ontkennend antwoord is gegeven. Valencia is nog altyd in de macht der opstande lingen de muiters hebben op generaal Maninez Campos en zijn gevolg geschoten, toen zij kwamen om te onderhandelen over den vrede. Met de gewone republikeinsche toegevendheid heeft men echter dit feit ongestraft gelaten, een goed voorbeeld voor de andere insurgenten. Het bericht van het plunderen van de afdeeling der Spaansche b ink te Valencia is gebleken onjuist te zijn. De Carlisten schijnen weder vorderingen te make» tolgens bericht uit Bayonne, uit Carlistische bron

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1