Koloniën. Laatste Berichten. OOST-INDÏ doende geacht, zoodat zij op nieuw te koop lullep worden aangeboden. Uit de Krimpenerwaard schryft men dd. 2 Augustus: I)e spoorwegbakens, die in den loop der vorige wee c iu de gemeenten Lekkerkerk en Berg Ambacht geplaatst wenie», zjju in het begin dezer week alle opgeruimd en |Cr stoomboot naar Rotterdam vervoerd. De eerst uitgebakende richting is dus waarschijnlijk opgegevec Men verneemt, dat de uitbakening thans opnieuw en wel ditmaal van Botterdam af, zal plaats hebbe i en dan in eene nagenoeg rechte richting vau Rotterdan tot Schoonhoven zal geschieden. De minister van financiën heeft de aandacht dér belanghebbenden gevestigd op de officieel© uitgave van de Postgids voor het Koningrijk der Nederlan den, jaargang 1873, (2de gedeelte). Dit werkje N- vat nlle opgaven betrekkelijk deu dienst der postad ministratie die het publiek kunnen te pas komeri, zoowel ten aanzien der tarievm en verdere bepalin gen voor verzendingen binnenslands, als omtrent di<e van en voor de koloniën en vreemde landen. Omtrent het onderzoek der regeering, betreffende de herziening van den census, wordt aan het HatJ- dekblad 'het volgende medegedeeld Reeds in Augustus van het afgeloopen jaar weru aan de gemeentebesturen, namens den minister van binnenl. zaken, eene opgave gevraagd van bet getal der kiezers in de gemeenten, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de Staten-Generaal en van den Gemeenteraad, zoowel bij, behoud als bij afschaf fing der patentbelasting en tegelijkertijd opgave vol gens een census tot een vijfde minder dan de tegen woordige, insgelijks bij behoud of bij afschaffing dqr patentbelasting. Daarop volgde in Maart dezes jaar?, naar aanleiding van het verlangen der Tweede Kamér van de Staten-Generaal, de vraag of de door het verlagen van den census te verkrijgen kiezers kunnen geacht worden de vcreischte onafhankelijkheid en ge schiktheid te bezitten tot uitoefening van het kiesrecht. Om daartoe te geraken werd vanwege den Ministef, van de gemeentebesturen de opgave verlangd van hét ^fetal belastingschuldigen in de gemeenten, die ten gevolge van het veringen van den census op hét minimum, het recht tot verkiezing vau leden der Tweede Kamer en der Provinciale Staten zouden er- krijgen en het tot dusverre niet hadden, met vermelding teveus boe vele hunner in elk der drie belastingen, de grondbelasting, het personeel en het patentrecht, zijn aangeslagen, en met overlegging van eenejn ataat, aanwijzende het getal dier belastingschuldi gen, onderscheiden naar hun beroep of neriug en eene gelijke opgave met betrekking tot de kiezers voir den Gemeenteraad. Eindelijk zijn nu nog vanwege den Minister (Je bovenstaande vragen gesteld voor een ceususcijfkr dat een vijfde lager is dan het tegenwoordige, zoo wel voor de Tweede Kamer a!s voor den'Gemeenteraap, met bijvoeging der opgave hoe vele der meerder Ite verkrijgen kiezers in den hoofdclijken omslag dpr gemeente betalen. Wy vernemen het treurig bericht, dat de beroemde schrijver Lothrop Motley, die in deze maand als gast van H. M. de Koningin op het Huis ten Bosch werd verwacht, een ernstige beroerte heeft gehad, Waarvin Cen verlamming het gevolg is geweest. (Fad.) Luitenant-generaal Tan Swieten is den In Aug. met de Fransche mail te Aden aangekomen. Op Maandag den 8en September a. s. zal te 's Grla- venbnge worden gehouden de 23ste Algemeene Ver gadering der Broederschap van caiulidaat-notarissen. Onder de te behandelen onderwerpen, behoort een voorstel van den heer Aruiand Sassen te Breda, strekkende dat de Broederschap van candidaat-notwi- risscn zich wende tot de Regeering en de, Kamers der Staten-Generaal met het verzoek over te gaan tot de heizieniog der wettelijke regeling van het notarisambt. Naar wij vair goederhand vernemen, is het vraag stuk tusscln n sigaren fabriekanten en werklieden een smp nader tot zijn beslissing gekomen, daar mr. A. Brugmans, dekeu vau de orde der advocaten Ie Am sterdam, te zameu met mr. Rud. B. Benjamins, advocaat aldaar, zich ouiedig houdt met liet ontwer pen eei.er overeenkomst, die ten doel heeft de ver houding tusschen patroons en werklieden op Vasten voet te brengen ln Utrecht hebben echter de sigarenmakers van een tweetal fabrieken, die den arbeid weder hervat hadden, dezen opnieuw gestaakt. Te Haarlem is de Baptisten-gemeente, reeds sedert eenigen lijd daar opgericht, begonnen met het houden van openbare gè 'sdieustbyeeukomsten, en wel op Zondag 3 Aug. in eeu gebouw op de Parklaan dicht by den Kruisweg. Volgens De Stand, is de heer Koeken, predikant te Moerdijk, bij deurwaardersexploit gesommeerd om het geheele kerkelijke archief der gemeente aan de eischersr het classikaal bestuur te Breda en den con sulent van Moerdijk, den heer Glasius, over te geven of voor hem beschikbaar te stellen. De gewezen pre dikant moet geantwoord hebben„zich thans hiero ver niet te kunnen uitlaten." De Keizer van Oostenrijk heeft Vrijdag een ge- ruimen tijd in de Hollandsche afdeeling der Weener tentoonstelling doorgebracht. Bijzonder trokken de teekeuingen van het Koninklijk Instituut van luge- nieurs en voornamelijk die van do groote brug te Kuilenborg de aandacht van Z. M., die dan ook herhaaldelijk zijn hooge ingenomenheid met het ten toongestelde op het gebied van waterbouwkunde en scheepsbouw te kennen gaf. Mea meldt ons verder dut onder de afdeeling landbouw en veeteelt zeer vele bekroningen aan Nederlanders te beurt zijn gevallen, terwijl de Handelmaatschappij de hoogste medaille voor de „koffie" is toegewezen. Onder de bekroonde firma's wanrvan de nninen zijn uitgelekt, komen voor: Nieuwenhuis, v. Ellekoin, te Arasterdam, en van der Jngt uit Utrecht. Juli, de warmste maand des jaars, was evenals in het voorgaande jaar weder te, warm, doch niet zoo veel; het whs nu sleohts 1.49 gr. Celsius. Vau deu Isten tot den 19den was de temperatuur afwisselend, dat wil zeggennu eens 2 a 3 dagen te koud, dan 3 a 4 dagen te warmdoch van den 2Qsten tot het einde was zy te warm, vooral den 22sten en 23stcn; toen waren de waarnemingen van 's morg. 8, 's mid dags 2 en *8 avonds 10 gemiddeld ruim 8 gradeu C. te hoog en kan men die dagen wel rekenen onder de temperaturen der tropische gewesten. Op laatst genoemden dag was het maximum 33.1 gr., de hoogste stand, die in- de laatste 25 jaren in deze maand al hier is waargenomen. In 1868 was de hoogste stand 32.6, iu 1852 31.7. in 1872' en 1859 31.6 en 1849 31.4 enz. (^- Door Bestuurders der Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels is eeu gemotiveerd adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ge richt, waarin zij de aandacht vestigen op den gebrekki- gen toestand van het vervoer van kleine pakken. Terwijl in het Britsche Rijk sedert lang het vervoer van boeken tegen zeer laag tarief geschiedt, en Duitsch- land den lu Januari 1874 op dit gebied weder een belangelijke schrede Voorwaarts gaat, is in Nederland achteruitgang op te merken. Een aantal ondernemingen vindt men toch hier te lande, die elk hnn eigen tarief heffen, zoodat de vracht bij eanigzins aanzienlijke afstanden stijgt op een wijze die hoogst belemmerend werkt op het verkeer. De Hollandsche Spoorweg-Maatschappij b. v. Ter- voert 5 kilo van Amsterdam naar Rotterdam voor 25 cents, maar zoodra loopt niet de verzending iets verder, al is het ook een kleine afstand, over een andere dienst, of de vracht wordt bijna of meer dan verdubbeld. Het ergst is dit, wanneer de tweede ver voerder is de Exploitatie-Maatschappij. Deze toch heeft een uniformport voor kleine colli op grooteen kleine afstanden, zoodat een pakje, 't welk van Amsterdam naar Rotterdam over den Hollandschen spoorweg/0.25 kost, van Rotterdam tot Dösdrecht met 'nog/ 0.40 wordt bezwaard. Zoodra men iets wil zenden b. v. van Maastricht naar Winschoten, betaalt men het tarief van Noorder en Zuidernet en van een tusschenliggende lijn, dus minstens 1.10, 't welk hoogst ongunstig afsteekt bij het nieuw Duitsch tarief, dat van Koningsbergen naar Straatsburg niet meer dan 0.30 vordert. Bestuurders der Vereeniging roepeniletusschenkorast des Ministers in tot het brengen van verbetering in dezen toestand ineer bijzonder tot het bekomen van wijzigiugen iu de tarieven der Exploitatie-Maatschappij die méér dan andere Maatschappijen rechtstreeks van de Regeering afhankelijk is. Wel heeft het bestuur der Exploitatie-Mnatscbnppij gewezen op het laag terief vnn ijIgocd, dooh dat tarief is voor kleine pakken op kleine afstanden nog veel te hoog. Tot den Minister wordt ten slotte het verzoek gericht om, bij het vcrleenen van concession of het uiiiken en vernieuwen vau contracten, zooveel mogelijk ook op de belangen van het klein vervoer bedacht te willen zijn. Het V/r. Daghl. meldt: I><: vreemde paardenkoo- pers hebben in de laatste dagen weer zaken gedaan inl deze provincie; vele scliooue ex em pin ren zijn door hén aangekocht en naar Frankrijk vervoerd. De prij zen zijn zoo hoog, dat inlandsche handelaren cr bijna njet aan dufven denken gaarden tc koopen. Niet ZfjUlen g» beurt het, dat de Frnnschen voor 2- ii 3-ja- rige paarden 300 tot 400 betalen en voor 5- rij 6-jarige/ 600, 700 en 800 per stuk. Vrgdrtgnvond a s. zal op Int grootstedelijk bad- luis tc Sciieveniugen een groot vuurwerk worden afgestoken. Het is te hopen dat voor dien tijd, op eene doeltreffende wijze een einde kome'aan ïftt in cident, dat zich heeft opgedaan van de staking der dienst van de Tramway. Reeds gevpelt men het ougerief daarvan. In de laatste vier weken hebben zich klachten over de dienst voorgedaan, zooals het gaat enkele gegrond, doek de meeste naar 't schijnt overdreven. Bij het toenemen van die klachten, zagen Burgemeester en Wethouders zich genoodzaakt aan de directie aanschrijving te richten, waarbij 'zij 'in 't algemeen óp de bestaande .voorschriften op het rijden en in 't bijzonder op het art. der politie-verorderiing tegen het mishandelen van dieren, wezen. De directie moet zich daarop verantwoord hebben. Klachten over mishandeling van paarden vermenigvuldigden zich, waarschijnlijk omdat sommigen zich bij de tro pische hitte van voor eenige dagen het lot der paar den zeer aantrokken; hetgeen op zich zelf niet dan prijzenswaardig kan geheeten worden; maar de grief dat de koetsiers der maatschappij zich meer aan mis handeling van de paarden dan eenige andere schuldig maakten, is moeielijk te beslissen. Iloe het zij, een 25-tal processen-verbaal werden opgemaakt en de politie-maatregelen verscherpt. Den hoofdcommissaris van politie werd bij- resolutie door Bnrg. en Weth. verzocht, het verbod van art. 129 der algemeene po litic-verordening zonder oogluiking te doen toepassen, zoo dikwyls daartoe aanleiding is, wanneer bij het aanzetten de te zwakke paarden worden mishandeld ten gevolge wanrvan den agenten bevolen werd, wan neer de paarden zooals 't heette „gedrukt" waren, het rijden daarmede, feitelijk te beletten. Toen zich zoodanig geval nu Donderdag voordeed, spanden de koetsiers hunne paarden af en plaatsten zich bij hunne wagens, afwachtende wat er verder gebeuren zou. In- tusschea werd door de directie een onderzoek door twee geachte veeartsen ingeroepeo, die met de om standers verklaren moesten dat dc paarden zich in goeden gezonden en tot trekken geschikteu toestand bevonden. Ofschoon de wijze van handelen der politie door den burgemeester, zoodra deze er kennis van beko men had, weder ^afgekeurd en de daartoe gegeven last door hem ingetrokken werd besloot de directie van de tramway echter de dienst voorloopig te staken; hetgeen wel te betreuren is, daar het publiek hier door groot ongerief ondervindt bij het bezoek Yan Scheveningen en het badhuis. De directie moet Vrijdag den rechtskundigen bij stand hebben ingewonnen van den heer mr. Vlie- lander Hein, advocaat, en eene acte bij den heer burgemeester beteekend, waarbij hij, naar men wil, ais hoofd der gemeentepolitie voor de handelingen zijner onderhoorigen wordt verantwoordelijk gesteld. Ook is door drie deskundigen, op last van burge meester en wethouders, in de stallen der tramway- maatschappij een keuring der paarden gedanjn. Gisteren hebben opzichters van de Hollandsche spoorwegmaat schappij de ijzeren sporen geïnspecteerd. De Arnh. Courant deelt een uittreksel mede uit een dagboek gehouden bij de expeditie tegen Atchin. Men leest o. a. daarin: Den 8steii April debarkeerde het 12de bataillon, dat den 6den reeds gedeeltelijk in gevecht was geweest. Natuurlijk stond de vijand ons op te wachten, en toen zij van de achterladers een te zwaar vuur kregen, vlogen zy tegen de ge weren in en sloegen als razenden met hunne lange zwaarden. Velen der onzen werden zwaar gewond of sneuvelden. Treffende tooneelen zijn op dien mor gen bij het gevecht voorgevallen. Een sergeant werd vrecselijk in het nauw gebracht door de vijanden. Zijn officier ziet het, komt hem ter' hulp cn redt hem het leven. Een oogenblik daarna is de luitenant in doodsgevaar, de sergeant snelt toe, redt zijn offi cier, maar ten koste van zijn leven. Was het won der dat 's namiddags, bij het graf van dien dappere, dc officier weende als een kind? Den volgenden morgen (9 April) trok het bataillon Maduresche Ba- rissans tegen de benting op. Er waren drie gaten in den muur cn over de gevallen muren kon men dezen bereken. Do Madurezen aarzelden voort te gaan en moesten met geweld daartoe gedwongen worden, terwijl de luitenant de Grys hen moedig voorging cn het eerste met een revolver in de hand, de wallen beklom. Van de reede kon men op de schepen deze geheele manoeuvre nagaan. Met luide koera's werd het feii begroet; maar tóen men met veel moeile over de hindernissen en muren was heen geklauterd, vond men de benting verlaten. De vijand had ons niet durven afwachten. Jn het beursbericht van de Times is een brief opgenomen van Sir James Anderson, directeur van de Eastern Tclepraph Company, waaruit blijkt, hoe het onechte telegram betreffende den Spaanscheu c jupon in de Wereld is gekomen. De Spnansche agent: te Londen ontving dit telegram op eon gedrukt formulier van genoemde maatschappij en gesloten in een gedrukt couvert, zooals deze maat- schappij gewoonlijk gGbruikt. De directeur verklaart _echtèr, dat het telegram niet over zijn telegraaflijn is verzonden,, cn dat beide formulieren (couvert en inhoud) niet afkomstig zijn van. zijn maatschappij, maar blijk baar door een falsaris vervaardigd. In het Spaansch van het telegram,zijn geen fouten, maar in dc gedrukte formulieren waren er verscheidene, zoodat deze niet kuunen vervaardigd zijn djnr een drukker, die een echt formulier der maatschappij voor zich had. Een commissie van de Vereeniging Koningsgezind heid en Vaderlandsliefde te Amsterdam hield eergisteren avond eene vergadering in het werkmansgebouw, met het doel om bij gelegenheid van 's konings vijf en-twin tigjarige regeering, in Mei 1874, een luisterrijke fees viering voor te bereiden. Alle bekende Vereenigingen waren ter bijwoning uitgenoodigd. Bij de behande ling van het voorstel tot algemeene deelneming ver klaarde de meerderheid der aanwezigen zich wel voor feestviering, doch tegeu het houden van optochten (van deze laatste was echter nog geen sprake). De vertegenwoordigers der huisschilders, meubelmakers, suikerbakkers en schuitenvoerders gernakteu bij hunne besprekingen op het gebied der politiek, waardoor eeu niet gewenschte wending aan de vergadering werd gegeveu. Ten slotte stelde de heer Held, secretaris der meubelmakersverecuiging, een motie, voorluideude „De vergadering, gehoord htfbbende bet voorstel der commissie van de Vereeniging Koningsgezindheid en Vaderlandliefde betreffende bet organiseeren van een volksfeest binnen Amsterdam, ter gelegenheid van de vijl en twintigjarige regeering van Z. M. den koning, betuigt lure sympathie, wanneer blijkt dat aan deze feestviering door verschillende standen en vakken wordt deel genomen. Zij verzoekt der commissie zich te wendeu tot alle overige corporatien, om zich te overtuigen van hare genegenheid tot deelneming en daarvan in eene volgende vergadering verslag uit te brengen, om daarna tot handelen over te gaan." C.) Onder de gelegenheden om tijdens de kermie^eenige gcnoegolijkc uurtjes door te brengen, behoort zeker niet in de laatste plants het Theatre van Gedres seerde Honden en Apen ouder directie van den heer A. Wery. De werkzaamheden in dit Theatre zijn van dien aard, dat het een bezoek meer waard is, dan vele andere -Inrichtingen op de kermis aamvczig. Velen zullen hei dan ook zeker nog met een bezoek vereeren. In het algemeen overzicht vnn de Indiër leest men De benoeming van generaal van Swieten is the topic of the Dag. De Jaca-Bode heeft die benoeming fel aigekeurd, rn danrin eene krenking voor den geuernnl-mnjoor Verspijck gezien. Deze hoofdoffleier heeft, naar men verzekert, zijn ontslag en pensióen verzocht, dat hem o. i. zeer terecht door de Regee ring zou geweigerd zijn. Wij ileelen de meening van den Java JJqde niet. Men heeft bier het gerucht verspreid, dat de Raad van Indie aan den Koning het verzoek zou hebben gelicht in zoover op de benoeming vau generaal fan Swieten terug te komen, dat deze alleen als Regerings commissaris naar Atchin zou vertrekken. Of dit waar is, is ons nog niet met zekerheid bekend. Wij zouden dit feit betreuren. Te Padang en hier worden toebereidselen gemaakt "tot ontvangst der troepen, die uit Nederland ver wacht worden. Men zal zich mtrrinneren dat wij een tijd geleden een telegram besproken, van Padang ontvangen, hou dende dat ruim/l 00 hoofden den Gouverneur der Wistkust warei/ komen verzoeken de adat beter tc handhaven, doifr zy anders niet voor de gevolgen instaan .k Eerst ontvingen wij, kennis van een regce- ring-telegram, waarin die feiten stellig werden tegen gesproken. Er was, beweerde men, niets van aan, Thans zijn wy in het bezit van dc naamlijst der 113 hoofden en van twee door hen aan den Gouver neur der Westkust ingediende adressen. Het geheele beleid van den heer Netscher laat te wenschen over en men verneemt dat van alle zijden, ook al houdt men op zijn bevel aan ons geadresseerde telegram men in. Deze zaak had ten gevolge, dat op hooger last de redacteur van dit blad niet enkel als verspreider van een valsch bericht, dat onrust kan wekken, be dreigd werd met vervolging, maar men hem zelf ver klaarde, dat als hij zijn correspondent niet noemde, hij als de auteur van het telegram moest worden vervolgd" en dan zijne persoon 1 ij ke^v rij beid volgens het drukpersreglement gevnnr liep. Wy hebben aan het geuite verlangen niet voldaan, niet enkel omdat wij meer vertrouwen stellen in de rechtspraak op Java dan op buitenbezittingen, maar ook omdat geen redacteur in eene maatschappij als deze zijne corres pondenten in zoodanig geval mag noemen, evenmin ais schrijvers in zijn blad het beginsel doet toch de pers in Indie bestaan, dat men redacteuren kan Ver trouwen. Alleen tyanneer men ons er opzettelijk zou willen laten inloopen eu onrust wekken, zopden wij de eersteu zijn om de schuldigen aan het gerecht over te levecen. Maar onze correspondent zond ons bewijs, dat bij waarheid had gesproken. Of de Regeering nog lust zal hebben na de openbaarmaking der stuk ken, die wij iu dil mailnummer nog niet kunnen op nemen, den last te handhaven om ons en den redac- ttur vau de Java-Bodevoor wien" het telegram even zeer bestemd was» te vervolgen, zullen wij afwachten. Karakteristiek is alweder, dat bet Openbaar Minis- term ons met de grootste heuschheid bejegende en erkende dat onze houding als Indisch publicist sedert ons optreden gkene reden gaf om eene drukpersver volging tegen ons te willen provoceeren. Hieruit leiden wij af, dat men alweder op hooger last den redacteur van' dit^blad bemoeilijkt heeft. Wfi stellen aan den Minister van Koloniën, aan het Kaliinet dat alleen bestaanbaar werd geacht, omdat de meerderheid van de Staten-Generaal liberale begrippen is tpege- daan, de vraag hoe bevalt deze zaak u, na je waar- schuttingen aan drie bladen gegeven, dat óoeu de drukkerijen zou sluiten als de redactiën voortgaan zich der Regeering vijandig te betoonen Tegen ons werd nu met toepassing van bet drukpersreglement gedreigd. Het is wel is waar daarbij tot heden ge bleven, maar het feit spreekt toch vrij luide. N Zelfs op de meest kleingeestige wijze poogt men t^ps hier den vertegenwoordigers der pers te doen gwoelen, dat zij in den ban zijn, als zij niét tot de vleiers bebooren. Wij zulleu thans overigens zien welke houding het Indisch Bestuur, dat bij zijn optreden verkondigde waarheid te willen, tegenover het Bestuur der West kust van Sumatra zal aannemen. Het gerucht leopt ook, dat de vice-president van deu Raad vao Indie, de heer Nieuwenhuyzen, het voornemen heeft zijn ontslag aan te vragen. Aan het Mail-overzicht van de Java-Bode is hel volgende ontleend De regens van de laatste dagen zouden den vreem deling, die wel eens van regen- en drogen ijnoesson gehoord heeft, in den waan hebben gebracht dat de westmoesson nog niet heeft plaats gemaakt vöor den oost-moesson. De algemeene klacht over gebrek aan nieuwsl vooral opwekkend nieuws, is maar al te gegrond. y Over de samenstelling van de tweede espeditie zouden wij gaarne het een en under meedeelen, indien dit met h«k verzoek der Regeering" ware overeen te brengen. Alleen wordt verwacht dat er geen 6 of 3 bat- taljons zullen gezonden worden voor liet geval dat deskundigen soms mochten verklaren, dat met vier batialjons, mits goed met beleid aangevoerd, de expeditie tot een goed eiude zou kunnen worden gevoerd. Mochten et zulke deskundigen gevonden gorden, dan zou men beu met de aanvoering kunóen be lasten. Er zijn slechts twee noodig. Eén opperbe velhebber eu een tweed» bevelhebber. Wij achten het echter wenschelijk de Regeering eens opmerkzaam te maken op het feit, dat men te Ambarawa reeds weet met welke taak officieren belast worden, die op zoogenaamde geheime zendingenuitgaan. Indien men geen kans ziet geheim te houden wat niet bekend mag zijn, dan deed men beter ftlle ge heimhouding maar op te heffen. De benoeming van den generaal van Swieten wordt nog steeds besproken. - l)e generaal Vcrspijck heeft zijn eervol ontslag ver zocht, zonder vermelding der redenen welke hem tot dien stap deden overgaan. Wij gelooven dat het vertrek van den heer Nieuwen huyzen, vice-President vau deu Raad, over eenige maanden mag worden tegemoetgezièn. Dc verhouding tusscben de hoogste autoriteiten schijnt toch tc gespannen om, zouder schade voor dey algemeene belangen, langer op dien voet tc kunnen blijveu bestaan. Het vertrek van den heer Nieuwenhuijzen zóu ons leed doen voor de goede zaak. Vau de buitenbezittingenis geen nieuws te ificlden. Een vervolging wégens de verspreiding van het telegram uit Padang, dd. 21 Mei, schynt de Indiër en den Java-Bode nog steeds te bedreigen. Tegen den redacteur van de Sumatra-courant, die elk oogenblik zijn veroordeeling wacht tot eene boete van 3000, wordt weder een drukpers-proces begon nen. Ditmaal omdat, naar beweerd wordt, de artikelen in de Nos. 43—46 van genoemd blad, iu Verhand met elkander gelezeu, aanzetten tot haat en minach ting voor het bestuur. r Recapituleereude aan welke vervolgingen de drukpers gedurende dc laatste maanden heeft blootgestaan, komt men tot de volgende statistiek Druk pers-vervolg ing tegen de Sumaira-couhnt. dito dito Soerabaija-cóurairt Uitzetting van den Red. der oamarangsche-courant Bedr. vau sluiting der drukkerij van de dito. dito dito dito Vorstenlanden. Drukpers-vervolging tegen de dito. - Instructie voor drukpers-vervolging tegen de Indiër en den Java-Bode. Bedreiging van sluiting der drukkery van den Java-Bode Omtrent de blokkade der Atchiueesche kust meldt dc Jav. Cour. het volgende De ter bewaking der kust achterblijvende scheeps- macjjf! bestond alzoo uit Zr. Ms. stoomschepen Cita del van Antwerpen, Soerabaija, Sumatra en Coehoorn, welke nog met Zr. Ms. stoomschip Timor werd ver meerderd, eu na het vertrek der Djambi onder de bevelen stond vau den kapitein-luitenant ter zee J. W. Binkes, commandant van Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen. De Timor was den 5deo Mei van Edi aangekomen, aan boord hebbende den controleur B. C. Kroesen, belast geweest met eene zending derwaarts. Den 4den Mei werd door de Sumatra post gevat tusschen Poeloe Baroe en Pedro-Punt, om de Malak- kapassage te bewaken. Den 9deu Mei kwam de Sumatra voor Atchin terug, medebrengende den schoener Conijneror, onder Engelsche vlag, die tusschen de lading twee stukkeu geschut verborgen had, welke niet op de scheepspa pieren vermeldt waren. Deze schoener werd later naar onzen consul te Penang opgezonden. De Gouvernements-commissaris vertrok den lOden met de Soerabaija naar Penang en Batavia, terwijl de Sumatra den 12den de reede van Atchin verliet met bestemming naar Batavia, om aldaar eenige hoogst noodige reparatiën te ondergaan. Den 19den Juni heeft de Commissie, die gcldeu bijeengezameld had tot ontvangst door de burgerij van de van Atchin terugkeerende troepen, eene ver gadering gehouden. Het verlag is niet uitgebracht daar geen gevers van bijdragen waren opgekomen. De Commissie heeft besloten om het overschot der gelden, zijnde/493, te deponeeren, ten einde daar over by eene of andere nadere gelegenheid beschikt kunne worden. - Voor de levering vau versche vivres te Atchin zal eene overeenkomst worden aesloten. Eenige han delaren te Batavia zullen zi«met den heer Wal- beehm, leverancier te Penang,daarvoor is over gekomen, onhtrent de verschillende leveringen ver staan. Samarang, 14 Juni. Uit Deli werd in de laatste week van Mei geschreven We zoeken hier nog altyd naar de 10000 Bataks, die OU9 zouden bedreigen. Er is niet het minste verschijnsel dat eenige ongerustheid opwekken kan om slechts iets te noemen, de landheeren rijden overal alleen rond. Wat het elfde bataljon, dat on langs hier gekomen is, moet uitvoeren, begrijp ik noch iemandtde twee honderd man, die eenige weken vroeger uit Samarang hier aankwam, heeft reeds niets te doen. De geheele mobiele kolonne blijft dan ook in haar geheelin de nabijheid der Deli-maatschappij wordt nu eeu temporair kampement gebouwd. Londen, 4 Augustus. Er heeft eene demonstratie plaats gehad in het Hydepark, om te protesteeren tegen de verhooging van de civiele lijst ten behoeve van den hertog wan Edinburg. Er hadden geene wanordelyk- heden plaats. Bilbao, 3 Augustus. Gisteren bevond Don Carloa zich te Guernicahij heeft gezworen de fueros te zullen handhaven. Er heerscht groote vreugde onder de Car* listische aanhangers; zjj hebben aan Don Carlos een adres overhandigd, waarin zij de vrijheid prijzen die in Biscaye heeischt. Don Carlos vertoefde er slechts een half uur; hy heeft zich gehaast naar Durango te vertrekken. Madrid, 3 Augustus. De batterijen beschieten Valencia; het bombardement heeft van drie verschil lende punten plaats. Men verwacht versterking uit Arhgon om de stad te bestormen. De opstandelin gen hebben het eiland San Fernando ontruimd, dat onjmiddelijk door de troepen bezet is. Een der bladen beweert det Pruisen anderhalf mil- lioen heeft gev^gd voor kosten wegens het nemen van de Vigelante. Castelar zal morgen in de cortes het voorstel ver-' dedigen om de discussie over de constitutie te ver- daken tot de komst van de afgevaardigden uit elke provinciale deputatie. W06D.011» 4 Aug. De Keizer ontving heden den graaf van l'ary's, den prins de Joiimlle en den groot vorst Kon8tantyn Nicolajewitscli. De Schach van Per- ziii| nam heden met het Hof deel aan eene jacht en diijecrde op Schöiibrunu. Parijs, 4 Aug. liet schijnt zeker, dat de graaf vaifi Parijs en de prins de Joinville zich om geen

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2