as, raat, eerd en Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N? 1402. 1873. BUITENLAND. BINNENLAND. Woensdag 20 Augustus. c huur. peratlèn. ing derzelre, Buitenlandsch Overzicht. igtanden,) tot 8 ure. J m Honing. it. -W ZCB. IE. ikende Me- tot in de dat de finan- trekken ft. GOUDSCHE COURANT. Ie geschiedt onden hare n misvormde geplaatst, nde de ver en tanden. x>r HOLLE gestild door 40NDWA- rdt het de iet klimaat ;keeren van geschikt tot Prijs/1.75. en Gcbr. Tielemxn te Leiden, C“. te Gouda, en Schuurman eu j eu uwe dien accijns te verkrijgen poeder en tot aanvul- n, ten einde g te geven aan de ver- iddel wordt an spijzen, zich in de are afhrok- n ontstaat, Do oudergeteekeuden, zeepzieders te Leiden, Gouda eu Utrecht, hebben zich sinds het bestaan van den accijns op de zeep, gelijk ook veie andere fabrikanten, herliaaldelijk tul de regeering eu uwe vergadering gewend uur riïsciratliiig van k, winkelier rdam bij F. icieijn 0°., J. L. F. C. ite Urtechl van Wind er by T. J. A. Wolft. 1 ons volgend Ban. waar, dat ten dezen opzichte ‘|van men vroeger niet heeft jbeurd, hetwelk beter onge- laan ware gebleven, maar ik vraag, door wiens toe- -- L.. J ver gekomen 1 Door toedoen van niemand anders dan door de volksopruiers in do ul tramontaansobe vereenigingen en in de ultramon- taansche dagbladen, die vijanden zijn van het nieuwe Duitsche ryk, zooals op de meeste overtuigende wijze is gebleken en die onder het masker van den godsdienst strijd voeren tegen hel Duitsche rijk en, in écu Woord, tegen allen die niet tot hunne medestaudirs behooren. Tevens is daardoor de nare reden bloot gelegd, waarom wjj steeds met zooveel kracht zijn opgeireden tegen die volksopruiers in du vereeuigui- Donderdag en Vrijdag 1L is te Utrecht de algemeens vergadering gehouden van de Vereeniging van leeraren bij bet middelbaar onderwijs. Onder de punten die ter tafel gebracht werden, behoort een rapport der commissie, benoemd naar aanleiding van een op do vorige algemeene vergadering door den heer J. M. van Bemmelen voorgestelde motie, strekkende om ta onderzoeken in hoeverre de eindezamens der hoogere burgerscholen tot een minder groeten omvang zouden teruggebracht kunnen worden. Het rapport der com missie stelde voor, uit het thans bestaande programma te doen vervallen lett. b beginselen van theoretische en toegepaste mechanica, van kennis van werktuigen en van technologiec beginselen van delfstof- en aard kunde; j schoonschrijven. Omtrent de wenschelijk- heid van de geheele of gedeeltelijke weglating van lett. p beginselen van handelswetenschappen, waaronder warenkennis en boekhouden, was de commissie het niet eens. De beraadslaging over dit rapport heeft in de ver gadering van Vrijdag plaats gehad. Donderdag is nog uitgebracht het verslag, ’t welk o. ,a. aantooode, dat de Vereeuiging thans 280 leden telt, zijnde 10 De Fransche fusie-onderneming is voorloopig ge staakt; het bljjkt dat de opbef, dien men gemaakt heeft van de sympathie, die het plan vond onder de leden der nationale, zeer overdreven is geweest. Een deel van het recbienuidden, de orleanisten, heeft naar het schijnt, niet mee willen doen en de wei- falende leden van het iiukermidden hebben zich eveneens teruggetrokken, nis meu nu daarbij voegt de verontwaardiging der bouapartisteu over de fusie plannen, dan begrijpt meu dal de terugtocht ecu ver plichte wae. De president Mao-Mahon r"** -:-L‘ ook, volgene de bladen, tegen de fusie hebben- De heer Thiers heeft zich op zjjne reis naar Zwit serland eenen dag te Belfort opgrhoaden. Zoodra zyue aankomst waa bekend geworden, werden aldaar de vlaggen uitgestoken, uuziek-uitvoeringen gegeven en algemeen geïllumineerd. Ook by syne komst te Muhlhausen was er eene groote menigte volk op de been allerwege hoorde men den kreet: .Leve Tbiers de bevryder van Frankrijk.’’ Alles is rustig afge- loepen. De militaire genie in Duitsohland houdt zich thans ijverig bezig met het nemen van proeven, om na te gaan in hoeverre torpedo's met voordeel kunnen ge bezigd worden, tol verdediging van de buitenwerken van vestingen. Men bezigt daartoe tweeërlei soort, nl. torpedo’s, welke in den grond worden bedolven eg door aleo- lneii.il (doos middai aaaer galvanische battery) wor den ontstoken, eu zelfontbrandende torpedo's, d. i. door chloorkalium en zwavelzuur mal elkander in aanraking te doen komen. Zy moeten voornamelijk strekken om troepenmasea’s, die oprukken om een ander punt eener vesting aan te tasten, groote schade toe te brengen. Het nut dier verplaatsbare mijnen wordt algemeen erkend en de uitwerking daar.au zal, naar men met zekerheid ouder.telt, aan de verwachting beantwoor den. De eigenlijke vraag, welke nog moet worden beantwoord, is dezewelke ia de meest geschikte wijze om ze te doen ontploffen Om dat vraagstuk voorgoed op te lossen worden de proefnemingen te Tegel, nabij Berlijn, voortgezet. Het torpedowezen heeft thans zyn bijzonder per soneelvoor den dienst van 1878 is een som van 100,000 th. uitgetrokken en voor dien van 1874 200,000 th., genoden uit de Franscbe oorlogscon- tribntie. De Köln. Teil, bericht, dat de opperpresident van 4e prov. lleaeen-Nnssau andermaal een aanschrijving heelt gezonden aan den bestuurder van bet bisschop pelijk seminarium te Fulda, ten einde van hem te erlangen do vereieohte inlichtingen ten aanzien van de leerlingen aldaar aanwezig, enz. De bestuurder dier inrichting heeft hierop geantwoord, dat hij die vragen niet mag beantwoorden, indien zij hem wor den gesteld op grond vau de ktrkelyke wetten. In het orgaan des bissebops van Passau, nl. in bet Pauauer Tageblall, wordt een zeer opmerkelijk artikel gelezen, zegt de Köln. Zeil., en tot proef daarvan deelt het blad bet volgende daarvan mede .In de ultramontiauscbe dagbladen wordt voort durend de klucht aangeheveii, dat in het uieuwe Duitsche rijk de katholieke kerk, bare wetten en in- •telliugen op deergerlykste wijze no den verdrukten geschonden. Het is veel is geschied, wadlv gehoorddat veel is 3»l dl doen ia het zoo op grond van de bezwaren door hen daartegen in gebracht. Die bezwaren zyn in uws hooge vergadering, vooral in de jaren 1881, 1884 en 1887, meer bepaald en rypelyk overwogen. Vele stemmen hebben zich toen tegen die wet verheven, en de hooge regeering zelf heeft ook toen reeds erkend: „dat de fraude niet te keeren was, er geene verbeteringen in de wet te brengen waren, en dat die secyna behoorde te worden afgeschaft.” De beweegredenen voor die afschaffing zijn reeds zoo menigmaal in bet licht gesteld, dat eene aan- slipping genoegzaam ia om die weder in hare volle kracht voor den geest te stellen, alshet gebruik van aloali, gecristalliseerde soda, hontzeep, wasebpoeder etc is sedert de heffing van den accyns op de zeep opgekomen en sucoessivelyk enorm toegenomen, die allen de zeep vervangen onveraccynsde zeep wordt overal en op verschillende wijten gemaakten de fraude is niet te keerenhet maken van onverac cynsde zeep wordt door handelaars en commissionairs aan winkeliers en groote verbruikers bekend gemaakt en bevorderd, om buune artikelen af te zettendoor droogisleu en chemisten worden de ingrediënten in bare verbaiding afzonderlijk verkocht, publiek in de dagbladen aangeboden en in de dépots verkrijgbaar gesteld, die men slechts te samen te voegen beeft om, zooals er bij gemeld wordt„een aangename zeer voordeelige zeep te bekomen, welker deugdzaam heid gewaarborgd is”particulieren maken daarvan gebruik, en dat gebruik neemt bestendig toe: de bleeken en fabrikanten hebben de veraocynsde zeep voor goed verlaUa oa maken hun dgea zeep. De accyns op de zachte zeep is eene belasting op de reinheidnadeelig vóór de gezondheiddie de beschaving tegenwerktonrechtmatig is in bare wer king; die byna uitslaitend drukt op de borger- en mindere standenwaaraan zij reeds 41 jaren gelijke belasting hebben opgebraebt als de dames aan hare fijne en welriekende toilet-zeepende meergegoeden laten zich door de bleekcrs bedienen, die geene accijns beialen. Eene belasting, die bij eenige kennisneming door alle weldenkenden- veroordeeld en verfoeid cal worden, die reeds, niettegenstaande de toeneming der bevolking en industrie, in bare mindere opbrengat, de kenteekeneu van ontbinding in zich vertoontdie tan slotte onvermijdelijk haar eigen dood moet ster ven, en te gelijk een niet onaanzienlijke tak van in dustrie in dien dood met zich voeren zal. De ondergeleekenden vragen met bescheidenheid, maar ook in den boogsten ernst, of eene belasting, die zoo nadeelig en heilloos werkt en in een tijd van den uitersten nood is ingevoerd, niet vóór alle andere belastingen bad oebooren afgeschaft te worden. Bedenen waarom zy uwe tusschenkomst inroepen om, indien het noodig mocht zijn, bij ’s lands regeering op de afschaffing van den zeepaecyns aan te dringen, om toch nu een einde te maken aan eene heffing, die voor vele leden in de kamer zoowel als door de regeering zelf, vroeger en later, als onhoudbaar is veroordeeld. gen en in do dagbladen. Nauwelijks hadden wy onze eerste artikelen van dien aard tot waarschuwing en tot leering van anderen ia bet licht gegeven, of er ging een kreet van woede ap'in het kamp der ultra- moo tanen.* Van regeeringswege ia eene statistieke opgave ver schenen, betreffende Engeland» toestand, gedurende het met 81 Juli jl. geëindigde kwartaal. Daaruit blykt, dat. de natie voorspoedig en het jaargetijde gezond waa en dat, ofschoon de levensbehoeften on gewoon duur zyn, tegen de styging der pryzen de styging van de waarde van den arbeid heeft opge wogen. Deze slotsom rust ap de volgende grond slagen do pry» van bet graan was 56 ah. 5 p. per quarter (van 290 liters), ia pluis van 51 ah. 6 p., MM* zich het gemiddelde der voorafgunde 10 jaren; urdap- i verklaard, pelen, die van 1863 tot 1878 gemiddeld 107 ah. 6 p. per ton gekoot hadden, stegen lot 212.6 en steen kolen, die in 1871 slechte 16.2 golden, kostten in 1878 29.3. Vleeech is gedurende de drie hatste drie muóden belaugrjjk in prijs gestegen. Dat er echter welvurt beerschte, blijkt hieruit, dat het untal huwelijk toegenomen, het pauperisme ver minderd en bet sterftecijfer zeer laag wu. Ofschoon bet untal geboorten dat der eterigevalleo met 87,867 overtrof, is echter de bevolking van bet koninkrijk feitelyk niet vermeerderd, omdat 103,882 landver huizers het verlaten hebben. Vu dezen waren 45,202 Engelse ben, 10,858 Schotten ea 47,322 Ieren. Er vertrokken 80,000 naar de Veraenigile Stalen van Noord-Amenka, 16,000 naar de Noord-Amerikaau- ■cb» kolomen en 5000 neer de Australische kolomen. Gouda, IV Augustus. Gisteren werd de eerste aigeiuoeue vergadering van den Neder land sebeu Schaakbond te ’s Graveubagc geopend. De voorzitter van den bond, de heer van Hog» o- dorp stelle voor Z. K. H. den Prins vau Oranje, bet beschermheerschap vau den bond aan te bieden. Dit voorstel werd onmiddeiijk toegejuicht' en nog staande de vergadering ontving men bericht dat Z, Ko H. bet beschermheerschap aannam. Tot definitief bestuur werd gekozen de hh. F. van Hogendorp, voorzitter T. C. «er Haar, onderv. B. van der Haak, secretaris en W. Kamphuizen, pen ningmeester. Voorts werd besloten het scbaak-tydschrift Siua als officieel orgaan van den bond te doen optreden. Uit het verslag bleek dat de bond reeds 139 leden, waaronder twee vrouwelijke, telde en cieele toestand bijzonder gunst g was. Voor plaats van de volgende bijeenkomst viel de keuze op Amsterdam. Na afloop der vergadering werd overgegaan tot bet trekken vau de partijen voor den schaakwedstrijd. Door de afdeeling der volksweerbaarheid te Woer den zyn pogingen aangewend om de niet meer ge bezigde schietbaan, te haren behoeve, wederom op doelmatige en genoegzaam veilige wyze teh gebruike te doen inrichten. Daar echter de uitgaven hiertoe «ercisclit boven <le financieels krachten liggen eener Vereeniging vim niet zoo grooten omvang, verneemt men, dat zij ter bereiking ran dit doel zich tot meer invloedryke afdeelingen zal wenden. Van 26 tot 30 Sept. a. s., zal té Ainsterdam eene tentoonstelling plaats hebben van de Hollandsche Maatschappij vau Landbouw. Aangifte van inzending moet voor 1 Sept, plaats hebben. Door de heeren Dros T. P. Viruly en C°. te Utrecht, is bij den minister van financiën pn bij de tweede kamer der staten generaal het volgend adres iogediend: De oudergeteekeuden,

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1