BINNENLAND. DE TOESTAND DER VOLKSBESCHAVING IN DE VÉRSOHILLENDE STATEN VAN EUROPA. Yiffile ecu poosje op den Woon gezeteld heeft en door eeu oproer genoodzaakt is geworden daarvan afstand t* doen. Mitc-Mtdiou wordt dictator en schrijft een plebiscit uit, om het volk te iaten beslissen over den regeringsvorm. Haar Hendrik V bedankt heeft, blijft de keus beperkt tusschen het Keizerrijk, de Republiek en het Orleanistischekoningschap. Het plebiscit vindt plaats. Voor de Bepubhek verklareu zich 3,000,000, voor het Keizerrijk 5,000,000, voor het Orleanisme slechts $00,000 stemmen. Voor de ontwikkeling dezer aardigheid besteedt de Gaulois een geheel nommer. De gefingeerde daden des nieuwen Keizers (amnestie, herstel van den Senaat, enzen de verdere gebeurtenissen (revues, vuurwerk, enz.), vullen gansche Kolommen. Zelfs de Beurs, welke de troonsbeklimming van Napoleon IV roeteen grooke rijzing begroet (5 pCts. Rente104.85), wordt niet vergeten. Onder de wapenen, waarmee de Fransche libe rale bladen de fusie of liever de troonsbeklim ming van den grnaf van Cbambord, want de fusie is een gebeurde zaak bestreden hebben, behoort vooral ook een beroep op het eergevoel van den maarschalk Mac-Mahon, den President der Republiek men zegt dot deze nog altijd zeer gevoelig is voor de reputatie van een loyaal man te zijn de Journal des Debate betoogde o. a dat deze Nationale Verga- dèring alleen krachtens het beginsel vau de volkssou- vereiuiteit bestaat eu derhalve geen recht heeft dit beginsel op te offeren aan het beginsel van het ko ningschap bij de gratie Gods; het land is de eigen lijke bezitthr van de volkssoevereiniteit en het land behoort derhalve alleen uitspraak te doen, óf hét van die souvereiniteit wil afstand doèu ten gerieve van den graaf van Chambord; bet eenigc dus wat de Nationale Vergadering zou kuunen doen, is het besluit nemen om de quaestie te onderwerpen aan het oordeel des landsals eerlek man zon Mac-Ma- hon dit volgens de Débats niet uit het oog mogen verliezen. Andere 'bladen, o. a. de Bien Public, beweren even eens, dat het land moet gevraagd worden hoe het over de fusie deuktover de wijze waarop dit moet geschieden, is men het echter niet eens; de repu blikeinen willen ontbinding van de Nationale Verga dering en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, terwijl de Bonapartisten op groncf van hun vroegere gunstige ervaringen aandringen op een plebiscit. De plotseliuge terugtocht van de fusionistische bla den moet vooral toegeschreven worden aan den in vloed van den Minister de BrogUedeze zag spoedig io, dat zgn vrienden in hun overmatigen ijver het land in agitatie brachten hij, meer dan men meent betrokken in de Weener reis, gevoelde de groote verantwoordelijkheid die op hem rustte, wanneer bet jrgroote werk* mislukte. Vooral vreesde hij, dat de fiiuionisten in de vergaderingen van de Algemeene Kaden zich te Veel zonden willen doen gelden en daardoor de oppositie nog meer versterken. De goede raad van de Broglie komt echter te laat de zaak is te ver gekomen, en de geesten zijn te veel wakker geschud. Ook schijnen, volgens een Dnitsch correspondent, de prefecten niet zeer juiste berichten over de stemming der gemoederen naar het Ministerie van Binnenlandsche Zaken te hebben op gezonden het was den trouwen prefecten natuorl|jk te doen om berichten te geven, die de Kegeering aangenaam waren, maar de berichten die de Broglie door zijn spionnen liet inwinnen, kwamen daarmee slecht overeen. Door het overlijden van den afgevaardigde van het departement Pas de Calais, die tot de uiterste rech terzijde behoorde, is het aantal vacante plaatsen in de Nationale Vergadering tot 11 gestegen. Drie zetels waren reeds in April vacant, en de bij de wet vastgestelde termijn van zes maanden loopt eerst met October af. DUITSCHLAND. Te Dpsseyiorf heeft een ongeluk plnnts gehad, dat zeker tot de grootste zeldzaamheden behoort. Ziehier hoe eeu van hen, die er het meest bij betrokken waren, de eigenaar van een meubelmagazijn, Arnold, het voorval in een brief aan zijn broeder mededeelt. Het was 's morg. half acht, ik zat met mijn geheel ge zin aan de ontbijttafel, toen ik, toevallig een blik door 't venster werpende, een spoortrein in volle vaart op mijn huis zie afkomen. Ik begreep terstond den geheelen om vang der ramp en riep den mijnen toe: wij zijn allen ver loren de trein gaat door het buis. Alles uit de kamer en naar achteren! Vóór wjj echter de kamerdeur bereikt hadden, binnen 15 of 20 second was alles al gebeurd. De locomotief was door het magazijn gegaan, had den voor- en middelmunr gebroken en stond met het voor gedeelte tegen de trap in den gang van het hnis. Het huis stortte, Goddank, niet in, maar mijn eerste vrees was na dat er brand ontstaan zou. De trap kon ik niet af, want stoom eu rook maakten de passage onmogelijk. Ik klom nu over een dak en kwam met behulp van een ladder op de plaats waar ik de kraan j der waterleiding wilde openen. De buis was echter door dc locomotief platgedrukt en kon geen dienst doen Ik liet terstond ladders tegen den ac'.tergevel zetten, lep einde mijn gezin te redden. Mijn werklieden en een dertigtal metselaars en timmerlieden, die in de buurt aan het werk waren, snelden toe en hierdoor werden grooter ongelukken voorkomen. Ik liet ter stond de muren schoren, om te verhoeden dat zij ineenstortten, wat dan ook niet plaats had. De loco motief bleef dampen en stampen tot half twaalf. Zij staat nog in huis, en het kau nog eenige dagen duren eer zij er uit is gehaald, want het gewelf van den kelder is ingestort, en het zal niet gemakkelijk zijn haar uit den kuil te halen, daar zij 700 centenaars weegt. De politie gelastte terstond de ontruiming van het hnis, en thans woon ik sedert twee dagen in het hotel. Hoelang dit nog dureo zal, weet ik niet De schade is zeer groot en mijn zaak staat geheel en al stil, daar niemand het buis durft naderen. Gouda, 21 Augustus. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Sept. a. s., tot schoolopziener in het 7de schooldistr. der prov. Zuid-Ilolland benoemd den heer Broedelet, alhier. X Gisterenmiddag ten 12 uur had de gewone jaar- lijksche promotie plaats van de leerlingen der La- tijusohe school alhier. Drie leerlingen, J. A. Nijehhuis, F. Ch. Bougue- non en J. Groesbeek werden bevorderd tot de Hoo- geschool, waarvan de twee eersten eene verhandeling hielden in de Latijnsche taal, en wel de eerste over Demostheues en de tweede over Cicero. Nadat de rector Dr. D. Terpstra hen het gewicht van de aanstaande academiejaren had voorgehouden werden nog bevorderd Van de 3e naar de 4de klasseR. J. Koppepol, P. van der Crab eti J. van der Crab. Van de 2e naar de 3e klasse: J. W. Tulleke, C. Kopseboom en P. Peelen. Van de le naar de 2e klasse: P. Scheltema, D. van Buren, J. Altherr en W. Lnlleman. Nadat de pryzen aan hen, die die onderscheiding wuardig waren gekeurd, waren uitgereikt, herdacht de rector het afgeloopen jaar, herrinnerde aan het ontslag van den heer J. L. Terwen en vermeldde de promotie van den laafRug J. C. C. W. Boldanus tol student aan de Rijks Kweekschool voor militaire geneeskundigen te Amsterdam, en wekte ten slotte de leerlingen op tot verderen ijver en plichtöctruchtiug. Melddeu wij in ons vorjg Nr. de opening van den schaakwedstrijd te 's Gravenhage, thans kunnen w|j meêdeelen dat onze stad op waardige wijze door deu heer Blank vertegenwoordigd wordt, daar hij Dinsdag reeds 4 partijen gewonnen, slechts 1 ver loren en 2 remise had. Voor eenige dagen was den heer J. Overeynder, grutter te Moordrecht, een paard ontstolen, dat spoedig iu dc gemeente Oudshoorn teruggevonden werd, waar het verkocht was. Zondag keerde de verdachte, zekere L. B., in eerstgenoemde gemeente weer, na eene afwezendheid, die dagteekende van het verdwijnen van het paard. Hij was spoedig in handen der politie eu werd, na den diefstal békend te hebben, onmid dellijk naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht. Naar wij vernemen, is het bedrag der gelden voor tractementsverhooging der officieren van de a. s. be grooting van oorlog geschrapt en daarmee dc onhoud bare toestand van den officier op nieuw voor gerutmeu tijd bestendigd. Onder de vele middelen, die voort durend worden aangewend om het wegsterven van het leger te bevorderen, zal dit krachtig werken. Gelükkig legerGelukkig vaderland (Pro Patria.) 's Lands middelen over de zeven eerste maauden dezes jaars hebben opgebracht 46,589,649.45%» zijnde 1,126,124.18 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1872. De raming bedroeg 44,712,104.92. De minister van binnènlandsobe zaken heeft ter alge meene kennis gebracht, dat de examens voor het ver krijgen van acteu van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 1 October, voor Zeeland 15 October aanst. en volgeude dagendat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 10, voor Zeeland 24 September bevorens, behooren aan te melden bij den Schoolopziener van het district waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voorne mens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte die zij verlangen en overlegging van een of meer ge tuigschriften vau hun goed zedelijk gedrag en van hunne- geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door deu schoolopziener zullen wor den bekend gemaakt. De Staate-Oourané bevat het verslag der commissie van 1 Aug. 1872 tot 31 Juli 1873, belast met het afnemen der geneeskundige examens volgens art. 5 der wet van l Juni 1865. Tot het afleggen van het examen hebben zich aangegeven 59 eaudidaten, waarvan een zich wegens ziekte voor den aanvang heeft teruggetrokken. Gedurende het examen hebben zich nog teruggetrokken 12 candidalen. Voldoende bewijzen van bekwaamheid lijn geleverd door 28 can* didaten, terwijl 18 candidate» zijn afgewezen. De minister van oorlog beeft ter uitvoering van het besluit door Z. M. den koning genomen, nopens de detacheeriug bij het Indisobe leger van ingelijfden bij de militie te land o. a. bepaald het volgende Voornoemd besluit is voorshands niet toepasselijk op de miliciens der bereden corpsen, die zich in wer- kelijken dienst bevinden of huu eersten oefeuiugstijd nog niet hebben volbracht, terwijl omtrent de toe lating van miliciens tot detachering bij de landmacht dienende in lndic in het algemeen de voorschriften gelden, die voor de vrijwillige .werving daarbij zijn vastgesteld, uitgezonderd het toekennen van aan- breng-premie. Bij terugkeer nit lndic worden de miliciens, be- hoorende tot eene lichting die nog is ontslagen, bij het koloniaal werf-depót niet weder iu de sterkte gebracht, doch onverwijld in het genot van onbe paald verlof gesteld. Aan hen, wier milicie-diensttijd geëindigd is b|j hunne terugkomst in Nederland, zal, door deu kommandant vau bet koloniaal werf-depót onverwijld op de gewone wijze het paspoort wegens expiratie van dienst worden uitgereikt. Overeenkomstig bet bap table bij de militiewet zal, bij de corpsen voor ieder milicien, die bij het Indische leger wordt gedetacheerd, één man minder voor het blijvend gedeelte onder de wapenen gehoudeu of ge roepen worden. De miliciens, die bij terugkomst in Nederlmid iu het genot vau groot verlof worden ge steld, worden, wnnuecr zij later bij hnnne corpsen onder dé wapeneu komen, op nieuw vau kleeding en uitrusting voorzien. De Nederlandsche Regeering heeft mededeling ont vangen van eene proclamatie van deu President der Vereenigde Staten van Noord-Amerika vau 3 Juli jl bl|jkens welke in bet janr 1876, ter gelegenheid van het eerste eeuwfeest der onaf hankelijkheid van de Verseuigde Maten, in de stad Philadelphia, staat Pennsylvania, eene internatioualc tentoonstelling van voortbrengselen van kunst en nijverheid enz. zal wor den gehouden. (St. Ct.) Van goederhand vernemen wij, dat, behalve de hee- ren Israel, Stroebei en Klch. Verveer, door de jury van de wereldtentoonstelling te YVeeuen, n/d Schoont Kunsten, nog een-en-twiutig Nederlandsche kunste naars de eer der bekrooning zijn waardig gekeurd. (Amst. Ct.) Op uitdrukkelijk verlangen der Fransche regeering is hanr een vertaling gezonde® van het in de laatste algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen behandeld rapport der commissie over de spaarbanken. Bij gelegenheid der gewone jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing vau sterken drank, die 24 en 25 Septem ber e. k. te Rotterdam zal worden gehouden, stelt het hoofbestuur ter bespreking voor de onderstaande stellingen 1°. Tot beteugeling der verderfelijke volksgewoonte van drinken èn schenken van sterken drank is de eerste en beste werkende maatregel niet-drinken en niet-schenken. 2°. Tegeji groote volkskwalen baten geenc halve maatregelen. In den strijd tegen den sterken drank is de zoogenaamde matigheid een hin ken op twee gedachten, een halfheid, die de zaak 'meer kwaad doet als goed. 3°. De tijd is gekomen, dat de poging tot beperking van den verkoop van sterken drank en tot bestraffing van openbare dron kenschap door de wet moeten worden ondersteund. Het is de plicht der vereeniging, op die ondersteu ning onvermoeid aan te dingen het is de roeping der regeering, aan dien drang het oor te leaned. 4°. 's Volks welvaart vordert, dat, bg verkiezingen voor Gemeenteraden, Provincinle Staten en Staten- Generaal de kiezers bij voorkeur hunne stem uit* brengen op personen, die de tusschenkomst der wet in deze .wenschen te verhaasten. 5°. Of en in hoever het vervaardigen van alcoholische dran ken naar de beginselen van staat- en volkshuishoud kunde is goed te keuren, is louter afhankelijk van het antwoord op de vraag, of en in hoever de natie bij dat fabrikaat wint of verliest. 6°. Het kiesrecht behoort te worden ontzegd aan tappers, slijters, enz. 7°. Tapperijen en drrgelijken moeten worden gerang schikt ouder de neringen eiu bedrijven, die hinder veroorzaken. Zij mogen niet vrij eu onvoorwaardelijk aan alle piaataen worden opgericht. 8°. Het oprichten van bierhuizen te rekenen tot de betamelijk middelen, bg art. 2. van hei algemeen reglement der vereeni ging bedoeld, ia èenc dwaling. .Oadff liet opachrift „De bakerniai der Aziatische CioIefB,' korèf m de Arnheihscke Gotfrant eerf ioge- zonden stak voor, waurnan wij het volgende ont- leeneu Op elk blad van den chölern-atlas van den Britsch Indischen geneesheer, dr. Bryden die de epidemische beweging van de cholera in Bengalen en indePettti- scha gedurende het tijdvak 18551869 naging en tot een onderwerp van studie maakte Vertoont zich de Delta van den Ganges ad» bet uitgangspunt van een groot aantal lijnen, die den gaug van de ziekte aanduiden, en niet zonder grond dns wordt dit ge deelte vau Ncder-Bengnlen de bakermat van de Azia tische cho.era gtnoemd. Deze delta, de grootste der wereld, bestaat over eene uitgestrektheid van ongeveer 40 uren lengte en S0 uren breedte uit moerassen, alijkgronden en laag landen, die, behalve door 8 hoofd armen van den Gan ges, door tal vau kleine rivieraimen worden door sneden. Jaarlijks, op onregelmatige tijden, wordt deze gansche streek overstroomd en daarmede tevens een groot deel der weelderige gewassen vernield, die zich hier op vruchtbaren bodem en tyij eene tropische hitte, in ongeloofelijk korten tijd hebben ontwikkeld, doeh nu bij massa's aan verrotting zijn prys gegeven, Het behoeft nauwelijks gezegd, dat onder zulke om standigheden de delia van den Ganges tot de meest otigezuude laudstreken der wereld moet worden ge rekend, en de cholera hier haar recht van bestaan handhaaft, even nli bij ons de tuasebenpoozende koortsen in moerassige streken. Naar schrijvers meaning is het bijna aan geen tw|jfei ouderhevig, dat wanneer de delta van den Gnnges door indijking en kanalisatie in drooge gronden kon worden herschapen, de Aziatische cholera van de •arde zou verdwijnen. Hij wijst op het voorbeeld door Mobnmmed Ali Paclia gegeven, die de pestziekte, waaraan te Kaïro soms 10,000 menschen stierven, voor goed uit die stad verdreef, door eeu uitgestrekt moeras, dat Zich te midden der bevolking bevond, in een schoon park te herscheppen. Wat de uitvoerbaarheid van liet werk betreft, schrij ver erkent dat het een reuzenwerk is, maar houdt het niettemin voor mogelijk, waar de vereenigde krachten van alle beschaafde volken zamen werken, ter bereiking van een doel waarbij allen zoo groot be lang hebben. De cholera spot tot nu toe met alle middelen tot bestrijding en werpt alle theorien omtrent baar wezen omver dat inca tbons eene poging aanwende haar te voorkomen. Er is een tijd geweest dat de pest en de pokken alleen in Europa jaarlijks honderdduizenden wegvaagden tegen beiden trad de geneeskunde mach teloos op, maar werd aan de eerste geen paal en perk gesteld door de hygiene en de laatste niet overwonnen door een Jenner? De droogmaking van de Ganges- delta is mogelijk het eenige middel om het menschdom Voor altijd van dezen gcesel te verlossenzou onze eeuw die tank te zwaar achten Gedurende het zware onweder, dat zich in den van Dinsdag op Woensdag nacht boven's Gravenhage ontlastte en met hevige stortbuien gepaard ging, heeft men in het luchtruim een prachtig verschijnsel waar genomen. In noordelijke richting vertoonde zich namelijk een groote vuurbol, die zulk eeu gloed ver spreidde, dat men uit de verte waande, dat er in de omgeving een hesige brand was uitgebroken. Al lengs verdween de bol. De Belgische vereeniging de Schoolpenniug zal op 1 October a. 8. eene meisjesschool openen in dc Rue de Uuysbroeck te Brussel, waar meisjes uit deri wer kenden stand, die haar elfde jaar bereikt en voldoend lager onderwijs genoten hebben, tegeneen schoolgeld van 3G francs per jaar, zullen worden ondorwe/en in een of ander beiocp, waarmede zij later op eerlijke fcn fatsoenlijke wijze haar brood kunnen verdienen. Behalve dc meisjes die tegen het vastgestelde school geld onderricht ontvangen, zullen er vele om niet gei fjlantst worden, daar ieder lid der vereeniging, die jaar- ijks minstens 50 francs bijdraagt bet recht heeft om eene leerling gratis te doen onderwijzen. Jl. Zaterdag spoelde aan het strand te Texel achter de Westen 't lijk van een drenkeling aan, dat zich in vergevorderden staat van ontbinding bevond, en waarvan de beenen met een lederen riem waren bij- eengesjord. Wijl men vermoedde, dat dit het lijk wel kon zijn van den loods S., die voor geruimen tyd bij 't stranden van een Jtaliaansche bark, waarop hij als loods had gefungeerd, eensklaps op geheim- ziuaige wijze spoorloos was verdwenen, had men den inspecteur van het loodswezen te Willemsoord omrent het gevouden l|jk geïnformeerd. Vergezeld va» een paar loodsen heeft deze een en ander onderzocht, doch bevonden dat bewust lijk, dat met duffelschen jas en geruite broek wis gekleed, dat tan den loods S. niet kon zijn. Hoe het ook z|j, men meent in den dren keling toch 't slachtoffer eeuer vreeselijke en misschien voor altyd verborgen misdaad te zie». Overgenomen uit het Schoolblad voor Karinthiê). Op den laagsten trap van volksbeschaving staat Rusland, waarop 1000 jnwoners slechts 4 kunnen lezen en schrijven, ltt Polen verstaat 9% der bfe- volking deze kunsten. Op gel|jken trap met Polen staan Ruqmnië, Spanje en Portugal en dat deel van Italië, dat vroeger de kerkelijke staat heette. In 't overige Italië, in Griekenland en Oostenryk Hon garije ia het een weinig beter maar nog lang niet goed. In 't zuiden van Italië kunnen 74% niet lezen of schrijven. In de verschillende deelen der Oos- tenrijkscli-Hongaarscbe monarchie is de grand der beschaving zeer verschillend. Terwijl in de Buko wina van de 100 kinderen, die in den schoolleeftijd vallen, slechts 10, in Dalmatic 13, in Gallicië 16, en in Croatië 20 schoolgonn, bedraagt dit cijfer voor Tyrol 100, voor Moravlë 99, Opper- en Neder- Oosténrijk 78, Bohemen 96, Stiermarken 80, Ka rinthiê 80. Zeer karakteristiek is 't, dat men tot voor een jaar, in Hongarije nog sommige onderwijzers vond, die wel lezen, maar uiet schrijven kouden. Het blijkt nit de militaire berichten, dat van de recruten in 1865 in Krain sleehts 3%, in Dalmatic 1%, in Zevenbergen 8%, in Kroatië 13, in Mora- vië 45%, in Hongarije 25%, in Tyrol 36%, in Bohemen '60% in Silezië 69% eu Neder-Oostenrijk 83% percent konden lezen en schrijven. In Gallicic heeft meer da® de helft der gemeenten geene schelen, maar vau al de misdaden in degeheele Oost en rijk sch il ongaarsche mouarchie komen ook 23 p. Ct. op Gal licië alleen; van de moorden 87. pCt. vau de dood vonnissen 50 pCt. De Duitschers fn' Oostenrijk ge bruiken jaarlyks ruim 950000 schoolboeken, ai de andere nationaliteiten dezer monarchie te zamen een raitlioen. In Groot-Brittaoja bedraagt het aantal niet onder- wezeuen 60 pCt. In België ongeveer hetzelfde. Vol gens den afgevaardigde Briooult, bedraagt 'taantal kinderen, dat tliaus nog m België geen onderwijs geniet 160000 en zijn er ruim 2 millioen Belgen, die lezen noch schrijven kunnen. In Frankrijk wis selt het getal niet-onderwezeoen tusschen 30 en 75 percent. De slechtste verhoudingen vindt men in de departementen Finistère, Cötes du Nord (Bretagne) en Haute Vienne (Limousin). Tot de landen met een goed onderwezen bevolking behooren Zwitserland, Duitsobland, Nederland, Dene marken, Zweden en Noorwegen. Volksbeschaving is in Dpitséhland een waar gemeen goed der natie. Er herscht schoolplicht en zelden treft men iemand agn, die geen onderwys genoten heeft. Van de recruteh der Pruisische provincie Sak sen konden 99,48 pCt. lezen en schrijven, van Rijn- l'ruisen 99,09 pOt., van Silezië 97 pCt., van de prov. Pruisen 86% pCt. en van Posen 85% pCt. In Saksen vindt'men op iedere vierkante mijl 8 scho len in Oosteuryk slechts 3. In Beiersn kan 93 pCt. van de bevolking lezen en schrijven, in Nederland 97 pCt. Li Zwitserland en Denemarken vindt men slechts bij uitzondering iemand, die nooit onderwijs gehad heeft, in Zweden en Noorwegen 1 op de 1000. (Schoolblad.) INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Het zij mij vergund een enkel woord te spreken n^nr aanleiding «an twee stukjes geplaatst in de twee laatste n*. uwer courant. Vooreerst het stukje van Irneh. Deze heeft op zeer aardige wijze een schetsje geleverd, nau zyue school jaren ontleend. De onschuldige vreugde van school- kuajen, de- geestdrifttolle begroeting der kermis door dergelijke kinderen heeft Lij ons geschetst; heel aardig, maar ik vra.ig U, verstandige lezer, wat be- teekent dit alles als antwoord op mijn geschrijf l)at kinderen pleiaer hebben in de kermis, wie zou het afkeuren? Ik alleiminst en evenmin zou ik de ker mis willen weren om aan de lieve kleiuen hunne kermisvreugde te ontrooven, muar ik wil de afschaffing der keruiis, omdat zy eene aanleiding is tot onge bondenheid, brasserij, dronkenschap, geldverspilling enz. enz., aan al welke zaken geofferd wordt ie- den kermistijd door menschen, die zonder'kermis dat niet zouden doen. Doch zelfs daargelaten die overdrijving der kermisvreugde, getuigt liefhebberij in kermisver- tooningen van slechten smaak en waarlijk, menschen, die de kermis met zooveel vreugde begroeten, moeten wel weinig andere degelijke middelen hebben om 2ieh te amuseereo. Nog eens, het spijt mij voor de kinderen, die in de kermis een onschuldig genot vinden, maar ter wille van de volwassen menschen, die in de kermis een zeer schuldig, gemeen genoegen zoeken is het m. i. wenschelyk dat de kermis zoo spoedig mogelijk worde afgeschaft. Irneh houdt my klaarblykelyk voor een droef geestige oude pruik met een knorrig gezicht en een boos humeur. Niets is minder waar dan dat. Om dat Irneh te bewijzen wil ik hem zeggen dat ik van harte instem met de Engelsche spreuk: „There is no real life but cheerful life,* en niet minder met het gezegde van Thackery in zijne: Sketches and travels in London: „Life without laughing is a drea- ry blank" en ook met Carlyle als hij zegt„The man, who cannot laugh is not only fit for treasons, stratagems and spoilsbat his whole life is already a treason and a stratagem." Doch niet minder stem ik in met Fielding's woor den „There is more pleasure, even in this world, in an innocent and virtuous life, than in one debauched and vicious.* Juist omdat die laatste woorden waar zijn, ben ik tegen de kermis gestemd. Met deze Engelsche aanhalingen heb ik, naar ik hoop, Irneh weder in een goed humeur gebracht. Hij toch schijnt veel van de Engelsche taal te hou den en daar gaarne zijne lezers op te tracteeren, en voorts ziet hij nu in, dat ook mijn hart voor vreugde en genoegens klopt, d. i, voor onschuldige vreugde en reine genoegens. Doch genoeg. Ik ga over tot bet stokje van Tennis Blouw. Tot dezen mag ik wel goed Hollandsch spreker), anders zal hij mij niet verstaan. De strekking van mijn eerste stukje heeft hij in het geheel niet be grepen. Dacht gg, slimme l'eunis, dat ik tegen alle genoegens was, die gegeven werden bij gelegenheid van de kermis? Dacht gij dat ik geschreven had tegen de kinderkermis Het schijnt zoo uit uw brief op te maken. Weina, weet dan, Teunis Blouw, dat gij het geheel mis hebt. Ik wenschte en wensch nog de afschaffing der kermis, d. i. niet de afschaf fing van een paardenspel, een komedie en zoo meer, maar ik wenseh afschaffing van de kermis, in het geheel, als de aanleiding eu gelegenheid tot allerlei ongebondenheid en ongepaste uitspanningen. Uw ver haaltje van dat schuldelooze meisje, dat voor hare oudere den kost moet verdienen op de kermis, is aandoenlijk, maar doet hier niets ter zake. Voorts deel ik U mede, dat ik een goad concert met veel genoegen bgwoon, dat ik Hutaobenrnyter'a corps in de kermisweek driemaal heb gehoord, en dat ik Maan- dag daarop mijzelf afvroeg: „Waarom zijn er niet meer menschen geweest op de dagen dat Hutachen- ruyter uitvoeringen gaf en waarom was het stampvol de eerste de beste keer (des Zondags) dat er een troep kermisrauziekanten speelde? Antwoord: de slechte smaak van het publiek. Ten slotte stelt gij, Teunis, mij een weddingschap voor. Ik dank U. Ik wed nooit, uit principe, en ik geloof ook, dat uw lijst eerder vol zon zijn dan de mijne. Waarom Het zelfde antwoord, als zóo evende slechte smaak van het publiek. Wanneer gij echter de meeste namen op nw lijst kreeg, dan geloof ik nog, dat de qnaiiteit der namen op mijn lgst, het van die van aw lijst zon winnen, en bg mg geldt de qnaiiteit meer dan de qnantiteit. Voorts waarschuw ik U, wanneer gij met eene verzameling orgels het mij voor mijne ramen lastig komt maken, dat ik door de politie U en uwe vrienden, de orgel draaiers, in een oogenblik zal laten wegjagen. Ik zal dns noch behoeven te vluchten, noch het gevaar loopen doof te worden. Én nu eindig ik, terwijl ik o, meneer de Bedacteur, dank zeg voor de ruimte mij afgestaan. B. -Neen Droogstoppel, met u ben ik het niet eens, gg zgt de plank geheel mis. Wat de al of niet afschatiiug der kermis betreft, daarover wil ik niet io bijzonderheden treden, maar ik wil u alleen doen opmerken dat de kermis moet behouden blij ven zoo lang men geene geschikte volksspelen of andere ver makelijkheden daarvoor in de-plaats heeft. Om de kermis direct af te schaffen zoo als de tegenwoordige geest des iïjds eischt, is niet mogdgk, maar zij zal van zelf wel afgeechaft worden als het volk verlichter en beschaafder wordt, en dat kan niet anders ver kregen worden dan door eene goede volkssohool, waar het onderwijs zoo goed mogelijk geregeld wordt en door algemeene leerplichten wat uwe beweering betreft dat een arm, een dom en een zedeloos rolk het beste is te regeeren, daardoor toont gg aan, dat Neem mij deze Engelsche zinnen niet kwaljjk, meneer Droogstoppel? Voor nw hulp in uw stukje zeg ik u ven harte dank. Als een tweede Multatuli hebt gij door het wa pen der satvre u voor een goede zaak (de afschaffing eener kwade) in dc bres gesteld, en daarom verdient gg én door uw- bijstand éu door de wijze, waarop gij bijstondt, de dank aller weidenkenden.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2