Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1873. N° 1405. BUITENLAND. v Woensdag 27 Augustus. Kennisgeving. ginning, RN. iraagd: Buheiilandsctï Overzicht. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. I t GOUDSCHE COURANT jan. worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nemmers VUF CENTEN. KENDAL, welingerigt TUIN- en in; VaddinxvMn, skoop. ndontginning, •etarii. TIE. i ons volgend nr., list, ns Ren. ADVERTENTlfiN worden geplaatst van 1—5 reqpls a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS PAKHUIS, m zj)n goed ongenegen Jen Pand te een jaar dat opsom. Op- m franco in Advertentie, (967) NHOEVE, ?er, met on» vaarde1000, igt 43,000, De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden ie 1.75, franco per post f 2. 00. 00. 00. 00. 00. 00, 00, f «0.000, ■en «3.000, oot, zullen na orden afgelost, aanvrage, ten loom uitelui- g van 10 pCt, BKN00T8CUAP k!873nr. 8. ïïm oo, ten). 5 per stuk. teembtr e. k, HOUTEN te nieuwabladen De BURGEMEESTER ven Gouda brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen eni. ie Rotterdam, op den 21n Augustus 1873 is executoir verklaard; Het kohier van het Patentregt wijk A. tot D. over de dienet 1873/74; dat voor meld Kohier ter invordering ia gesteld in banden van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorko mende verplicht ia zyneu aanalag, op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, deu 22 Augustus 1873. De Burgemeester voomoemd, VAN BERGEN UZENDOORN. «d. LIJLAND, flinke BOER. !6>/, Bunder ZORG, ge ur gebouwde en ongeveer 3. WEIZER- ichen Straat- ‘ERENHUIS, JEN en onge- N Dwaarde EER8TE- aticbte, ruime JW-, TUIN- JGHORN, 1, welingerigt -, TUIN-, en De persoon des konings was hiér en al zeg l—C J- bet liberale Antwerpen ze wel méégaan. De geeste- Antwerpen heeft een blijk gegeven dat zij, alléén omdat de koning in de stad was, en niet voor het geuzeiifeest, de kerkgebouwen met vlaggen had Versierd, want op liet oogenblik dat de trein uit <le „statie” wegstiomde, verdwenen de driekleuren, van de torens der kerken. Ze hadden er lang genoeg te Bern zou worden gehouden, is uitgesteld, omdat eenige regeeringen nog niet genoegzaam zijn voor bereid. Ingevolge eene aanschrijving van den minister van koophandel zyn de provinciale besturen in Pruisen thans ijverig bezig met het onderzoek naar de ge varen, waaraan werklieden in sommige beroepen bij hun arbeid zijn blootgesteld. De minister verlangt dienaangaande niet slechte uitvoerige rapporten, maar ook gemotiveerde adviezen, om te kuunen nagaan of an in hoever nadere bepalingen ter bescherming der werklieden wenichelyk en uitvoerbaar zijn. De Duitsche regeering hesft in Elzas-Lotharingen den termijn voor de aanvragen om vergoeding wegens schade in deu oorlog op meow verlengd en die ver goeding thans ook toegezegd aan ingezetenen, die zich voor de Fransche nationaliteit hebben verklaard en naar Frankrijk verhuisd zin. Dit bericht is al daar met algemeene tevredenheid ontvangen. De gemeenteraden van een nautal Duiuobe steden hebben besloten, op den 2 Sept., gedenkdag der over winning te Sédan, openbare feestelijkheden te doen plaats hebben. De hiertoe uoodige gelden worden uit de stedelijke kassen aangewezen. Te Bronswijk echter heeft de burgerij zelve tot dat doel een zoo aanzienlijke som aan vrijwillige giften ingezameld, dat er uit de openbar; kas niets behoeft te worden bijgedragen. De Engelsche vereeniging voor opvoeding en volks onderwijs heeft in haar vergadering, in deze week te Birmingham gehouden, besloten om wijl er door de hervorming van bet Engelsch kabinet en door het weder optreden van Bright als minister, voldoende zekerheid bestaat, dat de staatszorg voor het openbaar lager onderwijs zal uitgaan van liberale beginselen bij volgende verkiezingen geen buitengewone midde len voor mannen van haar kleur aan te wenden. De meerderheid der Spaansche Cortes is bijeen geweest om over bet regeeringsvoorstel te beraadsla gen, dat schorsing der constitutioneelc waarborgen en verdaging der Cortes beoogt. Opstanden van allerlei aard blijven daar aan de orde. Van alle zijden verneemt men bijzonderheden, waaruit blijkt dat de fusie van Orleanisten en legi timisten lang zoo ver niet gevorderd is, als men eerst uit de houding van den graaf van Parijs meendo te moeten opmaken. De voorstanders zelf spreken van uitstel, hetgeen wel het beste bewijs is voor het mislukken van hunne pogingen, althans voor het oogenblik. De regeering heeft zich bij monde van de Broglie zijdelings aan alle verantwoordelijkheid voor het sollen met Hendrik V onttrokken, Hij «vees op Mac-Mahon als natuurlijk hoofd van alle welge- zinden. Van republikeinsebe zijde beweert men nu, dat de liberalen zich in hunne position gehandhaafd hebben by de verkiezingen der bureelen van de depart, ra den. Zij zouden 41 presidenten tellen tegenover 43 van de monarchale coalitie. Na eene tot driemalen herhaalde vijandelijke de monstratie tegen prins Napoleon heeft de minderheid van den Corsicaanschen generalen raad, die door hare afwezigheid eene geldige verkiezing van den prins als voorzitter ónmogelijk -maakte, de les voldoende ge acht, en ia zij ter vergadering verschenen, ten einde niet de geheels zitting te doen mislukken. Zijne benoeming kon zij toen niet meer tegenhouden; met 30 tegen 25 stemmen in blanco werd hij gekozen. Ia zijne openingsrede heeft hy alle politiek gemeden en reeds na de eerste zitting Ajaccio weder verlaten, de leiding der vergadering aan de vice-presidenten pverlatende. De beruchte prefect te Lyon, Dncros, gaat voort op den door de regeering gewilden reactionairen weg; het besluit van .4 Febr. 11. waarbij de-oprich ting was toegestaan van een vereeniging tot bevor dering van vrij- en, leekenonderwijs, is vernietigd en, naar de clericnle /Gazette de Lgon bericht, is dit besluit de voorloopei van een ander, waarbij al de leeken-scholen te Lyon zouden worden npgeheven de geestelijke scholen zouden echter voortdurend sub sidie ontvangen uit de.gemeentekas. Uit Berlijn wordt bericht, dat de internationale poetcortferentie, die in de eerste degen van September gewapperd. Het vertrek van den koning had eene even groote volksmenigte op de been gebracht als zijn komst. Van het paleis tot bet station waren de straten aan beide zijden door geregelde troepen en schutters gelijnd. In zeer hnrtelyke bewoordingen irafpr Leopold van het gemeentebestuur afscheid en zoo behoort dan een gebeurtenis tot de geschiedenis, die zeer gewichtig mag worden genoemd, en stellig veel invlped zal uitoefenen op de verkiezing van een afgevaardigde voor de kamer, die in Antwerpen door het overlyden van den heer Gerrits moet geschieden. In België zijn de gemeenteraadsverkiezingen de maat staf voor die der landsrertegenwoordiging. Een li berale candidaat zal dus te Antwerpen, met het oog op de samenstelling van den raad, de zege behalen, doch het zou niemand verwonderen, dat na het ko ninklijk bezoek de stemmenmeerderbeid veel grooter bleek te zijn dan bij vroegere gelegenheden. Dat de grooten te Brussel na een soodanign uitspraak met angst en bezorgdheid de algemeene verkiezingen in 1874 te gemoet zullen zien, iaat zich begrijpen. Te Vervier» is een gebouw, vlak naast het college der Jezuïeten gelegen, afgekeurd. In dezelfde stad zijn de Burgemeester en een jong gemeenteraadslid, ten gevolge eener woordenwisseling na eene openbare raadszitting, handgemeen geworden. Of bij hoofde lijke stemming uitgemaakt werd wie gelijk had, wordt niet gemeld. Wél doelen de bladen mede, dat de bevolking den Burgemeester, den heer Ortmans-Hau. seur, zeer toegenegen is en dat de jeugdige advocaat Loslever, die de vlakke hand des burgervaders op zyn jeugdig gelaat voelde neerkomen, zich zeer’on- betamelijk had gedragen. Daags na de Antwerpsche feesten is aldaar over leden de volksvertegenwoordiger Gbrrits. De part, corn der N. R. Ct. zegt van dien man hetvolgènde: Gerrits konslechts ten halve de veertig zijn, toen hij stierf aan eene langdurige ondcrmijnettde borst kwaal. Zijn vader was een werkman en hij zelf mocht een werker zijn leven lapg heeten. Ilij was bureel-, klerk, toen hy tot volksvertegenwoordiger gekozèn werd, nu 8 jaar geleden, en stond aan het hoofd eener kleine drukkerij. Deze laatste behield bij al leen toen hy in de kamer zetelde. Ongehuwd, bleef hij de steun zyner oude moeder. Zoo nederig zyn maatschappelijke stand bleef, zoo nederig was ook zijne gewone levenswijze. Het mag karakteristiek heeten, dat ipen hem tot in de laatste jaren vinden kon des avonds in eene eenvoudige burgerherberg, met een pijp tabak. Gerrits was in zijne politieke grondbeginselen een radicaal, in zijne godsdienstige een vrijdenker. Openlik sprak hij in het kunstcongres van 1861 zijne wij»- geerige meeningen uit; hy zat. reeds in de kamer, toen hij openlijk eene medaille weigerde, hem voor eene daad van mped en zelfopoffering toegekend, voor reden gevende dat hij bet gouvernement niet bevoegd achtte om dergelyke daden te loonen. En uiet^z-, .temin was hy door de olericalen afgevaardigd eu' steunde hij hunne politiek in de kamers. In 1863 was hij iu de coalitie getreden tussohen clericalen en liberalen en <as er bijgebleven, Aoeu hij daar dacht steun te vinden voor zijne democra tische en Vlaamsgezinde gevoelens. Hij meende tij delijk de vraag van olericaal of anti-ctencaal t(P kunnen laten rusten. Gerrits was eén welsprekend. man. ZS hoogste levensdoel Vas de herstelling der Vlaanrecbe taai- BELGIË. De feesten te Antwerpen zyn, niettegenstaande vrees voor woelingen gekoesterd werd, zonder stoor nis nfgeloopen. De koning en zijhe familie schijnen zich goed te hebben vermaakt en uiterst tevreden zijn geweest over de schitterende ontvangst, hun te beurt gevallen. De clericnle ministers niet minder. Aan tafel bij het feest, door de kamer van koop handel gegeven, zagen de heeren Delcroix en Malou er uiterst tevreden uit, al wisten zij dat de meer derheid der aanzittenden verklaarde liberalen waren. De staatkundig-godsdienstige partijen zijn in België zód scherp afgedeeld, dat de verschijning van clericale minfttcrS op een diner, door volbloed-geuzen gege* ven,, tot de opmerkenswaardige zeldzaamheden moet Worden gerekend. 1 etbter in het spel, cr van Leopold II naar gaarne, toch moesten lijk heid van - het kabinet do reis on-

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1