N. FRANCOIS SNEL, LANDEN, I BINNENLAND. Koloniën. Laatste Berichten. ADVERTENTIÉK, Openbare Scholen. Openbare Vrijwillige Verkooplng Omstreeks 200 Bunders Gouda, 2 September. WEBT-INDIË. Burgerlijke S t a nd. IE? O L I '_l' X JtSL Commissionair in Effecten en Kassier, neemt Geld in bewaring (ój Uépusito) WADDINXVEEN, nieuw drooggemaakte Zegt het voort de «nige mogendheid in Europa, wier onbestendig heid en poliÜt'ke eenmcht genoegzaam bekend zijn, dit Italië meei t op zijne hoede te moeten zijn. «Wy roor ui.s, die met meer kalmte oordeelen, gelooven dat hit wantrouwen ran Italië niet geheel van overdrijving is vrij te pleiten. Het komt ons voor, dat Frankrijk nog gedurende tal van jaren genoeg met zich zelf zal te doen hebben, om aan geen oorlog met zijnen nabuur te kunnen denken. Het zou om ook zeer verwonderen, indien zoo voor zichtige staatslieden als Minghetti en Visconti-Venosta, uit de jongste staalkundige gebeurtenisen in Frankrijk (zooals de optrediug van een clcricaal ministerie, het vooruitzicht van een herstel der Bourbons, de ver* klaringen van den graaf van Chajpbord, enz.) aan leiding zonden nemen om de banden met Duitsch- land nauwer toe te halen. Zooveel is echter zeker, dat Diets, noch, in <jfe binnenlandsche noch in de buitenlandse he staatkunde van Duitschland en Italië, e#n volkqmen en hartelijke overeenstemming tusschen beide lauden in <len weg staat, evenmin als dat, ter gelegener tijd, een formeel verbond werd gesloten met Het oog op mogelijke gebeurtenissen, waardoor do Europeesche vrede zou worden bedreigd en de verdediging der beschaving tegen de voorstanders van den Syllabus noodzakelijk werd. Men herinnert zich, dat de kroonprins van het Duitscke rijk bij zijn reis i/i Italië met geestdrift is ontvangen en het be zoek van Victor Emanuel te Berliju zou de verstand houding tusschen beide Staten bevestigen en een nieuwe schrede zijn op den weg, welke tot eene de fensieve verdediging voert." Dat de elerioole bladen geen gelegenheid laten voorbijgaan om het der regeering onaangenaam to maken, Wijkt weder uit het volgende verzinsel van do Voce della Veritd, dat blijkbaar dienen moet om do openbare meeniug in Italië tegen de regeering op te bitsen. //Binnenkort" zegt het blad, «zullen Pruisische officierente Rome komen, om het, Italiaan- sche leger instructie te geven en het naar het Prui- siache stelsel in te richten. De Italiaansche regeering wil ons dus dwingen, om ons te schamen dat wij Italianen zijnen men moet zeggen dat het al eene sohoone nationaliteit en onafhankelijkheid is, welke de Piëmonteezeu ons bezorgd hebben; want eerst makeu zij van Italië eene Fransche prefectuur en thans .een Pruisisch leengoed. De Italiaansche minister van oorlog zal onder dien van Berlijn staan, en indien het tot een oorlog mocht komen, zal von Moltke ons Pruisische generaals zenden, om over onze sol daten bevel te voeren." Dat van het geheele bericht geen woord waar is, behoeft nauwelijks gezegd te worden. De doorlating van water uit den IJsel alhier in den boezem van Rijnland is geëindigd en er wordt nu water afgevoerd naar zee. De poldermolens zijn begonnen met water uit te malen, want erzynflort- buien gevallen, ten gevolge waarvan dan ook de boe zem is gestegen. Op de aanslaande vergadering der onderwijzers uit het zevende district van Zuid-Holland, die in het laatst dezer maand zal gehouden worden, zullen drie wedstrijden in het rekenen plants hebben; namelijk één voor kweckelingen (mann. en vrouwelyke) van 12 15 jaren en één voor kweekelingen (inann. en vrouwelijke) van 15 18 jaren, en één voor hulp onderwijzers, zonder hoofdonderwijzers-akte. De com missie voor deze verschillende wedstrijden bestaat nit de heesen A. W.Kramers, D. van Pelt, G. Huges, J, Meermal en S. de Jong Jz., respectievelijk hoofd onderwijzers te Gonda, Nieuwerkerk a/I J, Lekkerkerk, Papekop en Haastrecht. Naar men uit den Haag meldt, is baron van Lynden van Sandenburg, die door Z. M. naar de residentie was ontboden, belast met de samenstelling Van een nieuw ministerie. Wy vernemen dat het standbeeld van wijlen den minister Thorbecke met goedkeuring der regeering zal worden opgericht op het Binnenhof en wel op de plaats, waar thans de lantaarn staat. Door den minister van Uinnenlandsche zaken is, onder dagteekening van 25 Aug. n°. 223, 9de afd. de volgende circulaire gericht aan de commissarissen des konings in de provinciën. «Bij onteigening van besmette goederen krachtens art. 5 der wet van 4 Dec. 1872 (St. blad n°. 134) is door den Burgemeester het besluit tot onteigening in een dagblad geplaatst. In bet aangehaald wetsartikel wordt plaatsing van besluiten tot onteigening in één of meer dagbladen niet gevorderd. In de oorspronkelijke redactie van het artikel was dit voorschrift" opgeuomen op het voetspoor van art. 69 der wet van 28 Aug. 1851 (Staatsblad n°. 125). By de behanJeling in de Sta- ten-generaal is dat voorschrift teruggenomen. De wet gebiedt thans, dat het besluit tot ontei- gening op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worde gebracht; worden nu alleert do dagbladen ge- bruikt voor publication van wege den burgemeester, dan is plaatsing van een besluit tot onteigening in een dagblad op diim grond juist. In andere ge vallen was het ongetwijfeld niet de bedoeling van den wetgever, dat dit geschieden zou. Ik heb de eer U te verzoeken, de burgemeesters in Uw gelest Ie wijzen op^ het Verschil,'lyptweik in dit opzicht be«taat tu&jichen art. 5 der wet tan 4 Dec. 1872 (Staatsblad a°. 143) en art. 69 dqr «et van 28 Aug. 1851 (Staatsblad n°. 125) en hen uit te noodigen, bij onteigening van besmette voorwerpen, krachtens art. 5 van eerstgenoemde wet het besluit daartoq alleen in het bovenvermelde geval in de dag bladen te doen plaatsen. I)e Minister van'Oorlog heeft de chefs der ver schillende legerkorpsen gemachtigd «au de miliciens (plaatsvervangers tan nommerverwisselaars daaronder begrepen) der lichting van 1870, die daartoe aan zoek mochten doen, toestemming tot het aangaan van een huwelijk te verieenen. Zondag is te 's Hage onverwachts overleden, de heer C. F. Pahud, Oud-minister van Koloniën, en van 1856 tot 1861 Gouverneur-Generaal van Neder* landsch Iudië. Van wege de afdeeling //Schoonhoven en' omstrelcen" der Holl. Maatschappij van Landbouw, welke afdee- ling tegeuvvoordig reeds 110 leden telt, zullen pogingen worden aangewend om in die gemeente weder eene stapelplaats voor hennep te verkrijgen. In de eerste plaats zal men zich daartoewenden tot den gemeen teraad. Ook is besloten dat iu het vervolg de ver gaderingen meer en meer dienstbaar zullen worden gemaakt tot het doen van mededeelingen enz., op landbouw en veeteelt betrekking hebbende, alsmede dat van tijd tot tijd doelmatige lezingen zullen worden gehouden. In het juristen-congres te Utrecht is ten opzichte van het vraagpunt betreffende de stichtingen in hoofd zaak beslist dat het onderwerp der slichtingen in het Nederlandsche recht onvoldoende is geregeld en dringend regeling helmeft, in varband met het ge heele onderwerp der rechtspersoonlijkheid. Daarna werd uitvoerig behandeld het pandrecht, preferentie en retinentie iu handelszaken, met inbegrip vuu wij zigingen die hieruit ook in bet burgerlijk recht zou den kunnen voortvloeien. I)e vergadering besliste met meerderheid van stemmen dat wenschelijk is ten aanzien van couventioneel pandrecht een. on derscheid te maken tusschen burgerlijk en handels recht, en dat het niet wenschelijk is voor pandrecht bij schylden bovqn een zeker bedrag het vereisclite eener schriftelyke akte te behouden. Voorts dat hot wenschelyk is tusschen kooplieden ter zake vnn huu- nen handel een algemeen recht van retentie en pri vilegie in te voeren op de manier waarop dit tegen woordig iu Duitscbland bestaat. Bij de voortzetting der beraadslagingen op hetju- ri8teu-congres te Utrecht, was aan de orde de vrang: Of en in welke gevallen revisie behoort te worden toegelaten tegem vonnissen of arresten in strafzaken, die in kracht van gewijsde zijn gegaan. Met grootc meerderheid werd het beginselrevisie ten voordccle van beklaagden, aangenomen. Eenparige afkeuring vond daarentegen de revisie ten nadeele van beklaag den en de revisie tot herstel van dwaling in hut recht. De volgende vergadering zal te Groningen worden gehouden; het bestuur had Leideh voorgesteld. Tot nieuwe leden vafi hel bestuur zijn benoemd 4e bh. mr. P. R. Feitb, mr. M. 8. Pols en prof. Opzoomer. Men schrijft van Texel aan de Heldersche en JSieu- wedieper Courant, dat zich in deu polder Eierland de aardappelziekte openbaart, hoewel niet op groote schaal. Het lied, vooral dat hetwelk bestemd is door den mond des volks voort te leven, is eene onweerstaan bare, grenzenlooze macht, die zich slechts nu en dan in al hare volheid doet kennen. Het lied kan door ééne sneeuwvlok los te maken eene geheele lawine ophoopen; het kan door ééuc vonk te verspreiden wereldbranden veroorzaken. Als alle moed verllauwd is en alle handen verslapt zijn, kan het dien moed verlevendigen, die handen van wapenen voorzien, ja, geheel eene natie nieuwe levenskracht schenken. Wilt ge bewijzen? Herinner u de Marseillaise mei haar schrikkelijk verwezenlijkt refrein. En zou nog on langs die Wacht am Jlbein onzen nabuur geen krach tige bondgenoot in deu krijg geweest zyn? Of wilt ge op eigen bodem blyven, denk ann ons Wilhel mus, het lied waarin een geheel volk al zijn strij den, lijden en hopen uitsprak, het lied waarmeé bet de zege wegdroeg eg zich de neerlaag getroositel Deiik aan die ontelbare Jeuzeliedekeus" vol bijtenden spot, trouwhartige bemoediging en soms kinderlijke vreugde, vreugde, maar juist daarom zooveel mijl palen op d?n weg die naar den tempel der vrijheid voerde. Maar genoeg. Genoeg om le bewyzen welke machtige uitwerking het lied kan hebben, maar ook om te doen zien dat het die uitwerking meestal slechts bij het volk heeft. Het volk alleen verstaat dat spreken van het hart tot het hart; het juicht als het ziet dat de vinger op de wond gelegd *ord, als het ziiue behoeften gepeild, en zijn deugden geschat, in e«i woord als het zich begrepen ziqf. Ook zelfs den toon der berisping, der afkeuring neemt het als dan niet euvel op. Daarom, het ,lied in den rech ten zin des .woord*, behoort aan het vo}k, ja, we aarzelen niet er. by te voegen, isf het eenige middel dat volk poëzie te leeren genieten. Wat klagen we dat er' by de lagere klassen gcene liefde voor het sclioone gevonden vvoidi Is die beschuldiging wel gegrond l)at de grooie menigte Vondel en Bilderdyk of audere hoofddichters niet kan waardeeren, is te begrepen Maar toch, ééne soort poëzie kun ze naar waarde schatten, *de poëzie van 't volk." Neen, liet volk verlangt geen dich- terdroomen, geen bespiegelingen, geen idealen, maar waarheid en le»cn. Hy is te zeer slaaf der werke lijkheid om de vlucht eener stoute phantazie te kun nen volgen en wil (of liever kan en dan nog veelal onbewust) het ideale slechts dan genieten als men het hem, als besloten in het rcöele, in zijn' eigen kring aanwijst. Welk eene grootsche, welk eene edele roeping is dus den volksdichter voorgeschreven 1 Door middel van het lied moet hy harten, vaak verstompt en ont aard door de pijUlijke drukking des levens, wetcri te roeren en te boeien, llij moet den kimieren des volks allengskens gevoel inboezemen voor wat schoon en goed ishij moet hun leeren in het ideale ver goeding te zoeken voor de vaak bange werkelijkheid. Nog eenswelk eeue grootsche, welk eene edele roe- ping dus! Maar ook, welk eene taak, gcniecu waar dig Er behoeft maar ééu valsche toon in het accoord te zijn om de geheele harmonie te verstoren zoo ook hier. Èen volksdichter behoeft maar één oogenbük te vergeten voor wie hij ziagt en dat de frissche wedergeviug van het leven zijn ecnlgst doel moet zijn om zyn zongen voor het volk ongeschikt te maken, liet zegt iets een (in viel opzichten) on beschaafde menigte, wier gehoor dagelijks verpest wordt door ollefici onzedelijk lieden, het zegt iets de zulken te boeien, door eene voorstelling, een woord, een toon soms, Let zegt iets ze het lied des waren volksdichters te doen verkiezen boven de walgelijke producten der straatpoölen. Het volk heeft gevoel en oordeel genoeg om te onderscheiden wat rein en zedelijk en wat het niet is, maar hot komt er op aan. dat gevoel en dat oordeel, door gewuoute en gebrek aan energie en goeden voorgang verstompt, op te wekken en levendig te houden. Waarlijk, indien men de hand aan den ploeg sloeg, het zou geen zaaien op rotsen zijn. En al ware het dat, het zou ons niet mogen verhinderen het goede te doen. Maar het zou niet zyn. Al mochten de ouderen blijken niet bestaiul geweest tc ziju tegen den verdorven adem, die, door niets ontsmet, hun ten allen tijde tegenwaaide, een jong geslacht zou opstaan dat gezuiverd was, dat nieuw leven ontvan gen had door de machtige werking van het nationale lied(de Kunstbode.) Door de justitie wordt de aandacht gevestigd op de volgende oplichterij: Omstreeks de helft van Juli jl. ontving U. J. Nyrolder, koopman in eieren te Bel trum, gemeente Eibergen, eeu "in het HoUandsoh ge- schreven, brief uit Londen, «109, Borough Highstreet London Bridge", geteekend Twiddy en Cp., waarin hem voorgesteld werd om aan die firma eene partij eieren tc leveren. Nyrolder antwoordje, dat hij daartoe bereid wap, doch dat hij vooruitbetaling verlangde. Hij ontving daarop weder een brief van dezelfde firma wanrby deze hem verzocht de eieren tczeuden, en hoezeer dit anders niet hare gewoonte was, zond zij hem vóór dc levering eene cheque van 25 pond sterling geteckond Twiddy en Co., op //Mess. Hartlnnd en Co. the Continental-Bank," Nyrolder disconteerde die cheque bij ecu huis te" Arnhem, cn verzond de eieren per Rhynspoorweg en verder per stoomboot naar Londen. Eenige dagen later is dc cheque onbe taald en geprotesteerd teruggekomen, en zou volgens informatie, er te Londen, in de Borough Highstreet n°. 211, eene firma Twiddy en Co. bestaan, welke solide is, doch schijnen de heeren van no. 109 Bo rough Highstreet dien naam met een oneerlijk doel te hebben aangenomen. Er zou sprake zijn van 'meerdere cheques, die onbetaald zijn terugge komen. I pe Rechtbank te tlrussèrne&t nitspraan gedaan in het geding betreffende de nalatenschap van den bgruchten advocaat V. B., wiens naam aan ecu be kend proces ter zake van echtscheiding is verbonden geweest. Hel geheele fortuin is toegekend ann zijne gewezen eebtgeuoote, {cn niet aan zijne zuster, daar de Rechtbank aannam dat deze de zegels geschonden en eeu gedeelte der nalatenschap had ontvieemd. Men begroot het fortuin Van den man, dre floor zelf moord om Jjet leven kwam en steeds voorgaf arm te zijn, op 1. «ufiidca fr. De Italiaansche bladen maken melding van het feit dat de omstreken van Catanzaro (Caiabrfe) onveilig gemaakt worden door eene roorerbendc» die ouder Het bevel eener twintigjarige vrouw staat, Maria Moni- co. Personen, die haar gezien hebben, verzekeren dat zij zeer schoon is. Zij heeft groote pikzwarte oogen wier uitdrukking onweerstaanbaar is, maar haar hart is dut eener tijgerin. 3 Zij is getrouwd geweest met een bandiet Pietro Monico genaamd, wien zij hartstochtelijk beminde. Bij een schermatseling met de bersAglieri werd Pietro gedood. Zijne weduwe raapte zyn karabijn op en zwoer op ziju lijk dat ze hem zou wrekeu. Zij hield woord. Aan het hoofd der bende, die zij door haar voorbeeld wist te bezielen, deed z'y won- dereu van stoutmoedigheid en was zij de schrik van de geheele provincie geworden. Tot haar ongeluk werd een jonge boer uit den om trek van Catanzaro, de zoon van een rijken landbou wer, smoorlijk op haar verliefd. Deze sloot zich, om in hare nabijheid te zijn bij de rooverywn en diende haar met onovertroffen ijver. Toen hy zeker meende te zijn van hare wederliefde, stortte hy zyn hart voor haar uit. Maria antwoordde, dat gy voor niets dan voor hare wraak leefde, en dat zij onwankelbaar treww zou blij ven aan du nagedachtenis rau haren man. Toen veranderde spijt en jaloezie de liefde van den jongen bojer in haar. Hij veinsde haar getrouw te blijven dienen. Doch, bij gelegenheid eener zending die zy hem had opgedragen, zocht hij zijn vader op eu droeg dezen op met de overheid te onderhande len over de voorwaarden zyner onderwerping. Hy vorderde volledige genade voor zich en twee zyner kameraden. Hij stelde voorts als voorwaarde dat meu Maria niet dooden zou. Maria werd gevat en gevonnisd. Zy kreeg 30 jaren ge/angenisttraf. Maar de cipier werd verliefd op haar eiv hielp haar ontsnappen. Zelf vluchtte by met haar. Doch toen zij bij de haren was teruggekeerd werd hij op een gegeven teckeu mot twintig dolksteken vermoord. Sedert is Maria wreedaardiger dan ooit. Haar stoutmoedigheid is verdubbeld. Nu hier dan daar verschijnt zij onverwachts, eu is even snel verdwenen. Zij stak den brand iu tol van boeven, rooft dag aan dag vee en legt schattingen op zonder dot het gelukken mag haar le grijpen. De minste weerspannigheid aan hare bevelen wordt met moord en brandstichting gestraft. Hare bende die oeer talrijk is, bestaat uit mannen dis hun handwerk verstaan. De boeren spelen als gewoonlijk de rol van spionnen, door de vrees voor haar «n de haren verlamd. Men vrangt of deze heldin van het rooversvak nog lang met de wetten en bare handhavers zal spotten. CURASAO, 2 Augustus. Omtrent de beraadslagingen in den kolonialen raad over de concessie tot het oprichten eener circulatie bank wordt nader het volgende gemeld: Uit liet centraal verslag blijkt, dat, met eene en kele uitzondering, nl de leden de opriohting van de veorgest'clde circulatie-brfnk wenschelijk achten. De door dat ééne lid geopperde vrees, dat dé op to rich- ren bank de werking van de nu bestaande gouver nementsbank zou bcundeelen en daardoor de kolo niale inkomsten zouden verminderen,''wordt door de apderc leden niet gedeeld, en meende men dat, de- wjjl de ondervinding elders de nuttigheid van cir culatiebanken heeft bewezen, voor Curapao tan eene dergelijke instelling ook geen nadeel te duchten zou zijn. Integendeel meende men, dat de transactiën van de thans bestaande gouvernementsbank dotr het berekenen van lager interessen niet zouden lydeu. Bovendien voljioet de gouvernementsbank niet aan al de vereischtcn eener bank en bepaalt zich haar werk kring slephts tot enkele vakken eener bank-inrichting. De afdoelïngen zijn dan ook van oojdeel, dat de iu het ontwerp opgenomen roorzorgs-qrantregelen, roet de wijzigingen en aanvullingen, welke door haar zijn voorgesteld, voldoende gencht kunnen worden, om tegen verl-czpn te waarborgen en om aan de uitbrei- ding van den handel bevorderlijk te zijn. k* joorzilter 'deerne aan de vergadering "Hét ant woord mede, dat daarop san de afdeelingen is ge geven. Het bestuur heeft zich daarin geheel met de door de afdeelingen voorgestelde wijzigingen en aan vullingen vereeDigd, doch merkt op, dat het ontwerp nagenoeg geheel overeen kwam met de voorstellen van de aanvragers. Hij geeft evenwel toe, dat, al mogen nu in het gewijzigd ontwerp bepalingen voor kómen, dia voor dë belanghebbenden eenigzins be lemmerend zijn, de koloniale raad het recht heeft in (1# geiUne voorstellen de veranderingen te brengen, die in het belang der kolonie en vön hare ingeze tenen noodig geoordeeld worden, terwijl door de toe voeging van een drietal nieuwe artikelen ook bepa lingen opgenomen zijn, waardoor de wakkring van de voorgestelde circulatiebank wordt uitgebreid, het geen aan de ondernemers zeker niet anders dan welkom kan wezeQ. De algemeene beraadslagingen zijn daarna geopend. De heer B. Jesurum jr. zegt, dat, gelijk het den leden bekend is, hij zich in de afdeel ingen tegen de oprichting der bedoelde bank verklaard heeft, omdat by die inrichting niet nuttig of noodig vöof deze kolonie beschouwt. Hy blijft ook na nog vnn hetzelfde gevoelen en zal om die redenen tegen de verordening stemmen. Geen der andere leden het woord whngeude, wordt overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling. Art. 1 en 2 worden zonder stemming aangenomen. De Voorzitter zegt, dat hij zich niet kan Vereeni gen met den inhoud van de eeiste alinea van art. 3. Zooals die alinea thans luidt, zou de Hoofd-di- rectie van de Bank de bevoegdheid hebben, haar zetel in eenig klein plaatsje in Europa te vestigen, hetgeen hij niet weuschelyk acht eu ook niet zal bijdragen om het vertrouwen in de Bank te helpen schragen. Hij meent, dat iu de verordening moet worden opgenomen, dat de zetel van de Hoofd-di - rectie in eene der hoofd- of voornaamste handels steden van Europa moet gevestigd zijn, en stelt daarom voor de bepaalde alinea tc lezen als volgt «De zetel der Hoofd-direciie van de Cura^aosche Bank is te Amsterdam, Londen, Parijs, Weeuen, Ber lijn, Hamburg of Bremen, zooals bij de akte van oprichting zal worden aangewezen." De heer Henriquez meent dat er geer: gevaar be staat dat de Bank in een klein plaatsje gevestigd zou worden. De Hoofd-directie zal vanzelf altijd een der hoofd.- of voornaamste handelssteden daar voor aanwijzen; maar al war? zulks hst gevel niet, don nog zon hot Bestuur by jie akte van opriohting het in zyne macht hebben zyn invloed daarop te doen gelden. Hy is evenwel ook van meening, dat het beter is, dat de plaats dier vestiging wordt aan gewezen en zal daarom zich niet tegen de voorge stelde wijziging verzetten. Daar geen der andere artikelen aanleiding tot op merkingen gaf, werd 4e verordening op de concessie in stemming gebracht en met 7 stemmen tegen 1 aangenomen., Madrid, 1 Sep. De officieele Gaceta behelst een besluit, waarbij de wet tot delging van het tekort en de verdeeling van het bedrag der gedwongen lee ning over de provinciën uitvoerbaar wordt verklaard. 225 vrijwilligers en 80 huzaren, die Yiena ver dedigden, hebhen na een heldhafiigen tegenstond gis teren de forten aan de cVÜsten onder Ddtrregarray overgegeven. De carlisten hebben de forten door petroleum in brand gestoken. Londen, 1 Sep. De Globe verzekert, dat de heer Gladstone de begrooting by het lagerhuis in het begin der aanstaande zitting zal indienen, dat hij de afschaffing der inkomsten-belasting zal voor stellen tn hef huls, nadat het zich hiermede bezig zal gehouden hebben, zal ontbinden. Perpignanf 1 Sept. Uit Barcelona wordt van 30 Augustus gemeld, nat het convooi naar Berga, hetwelk te Manresa geweigerd had den marseh voort te zetten, met een escorte van 800 man is versterkt en zich dien tengevolge gereed maakte otn den vol genden dag weder op marseh te gaan. Hef Carlistisch opperhoofd Sabnlls heeft de plaatsen, Olot, Vitfedras en Santa Goloma opgeeischt, onder bedreiging dat zy, wanneer zy zich uiet overgeven, even als Tortella zOllen verbrand worden. Geboren: 29 Ang. Josina Covnelia Adrians, onder» H. W. Wagenanr en J. D. Belpnj»^— Cesar Albert Adolphe, ouders W. Lampe en A. Verheul. 81. Wilhclmina, ouders I. D. Jaquet en W. Cappelle. Maria Johauna, ouders J. Flux en M. Bëscra. Jaantje Frijntje, ouders W. dc Bruin en T. den Ouden. Anna, ouders B. W. F. Bonte en N. Muller. Adrians, ouders J. ,\an der Klcyu en J. Noordemau. Oveblkdkn; 30 Ang. D. van Ham, 3 9 m. Aan het Bureau van, Politie alhier zijn in bewa ring de navolgende in deze gemeente gevonden voorwerpen, als: Een SLEUTEL en een Beeuen DAMES-BROCHE. Bevallen van eene Dochter N. BONTEMuller. Gouda, 31 Aug. 1873. De gewon? inschrijving van leerlingen zal plaats hebben op WOENSDAG 10 SEPTEM BER 1873, <les namiddags ten 5 ure, in de res pectieve Schoollokalen. Wjjders wordt dienaan gaande verwezen naar de aanplakbilletten. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcom missie te Gouda ROIJAARDS. Indien de Heer M te Gouda zijn SI GAREN-REKENING van 30.50 niet onmid- delijk te Rotterdam voldoet, zal de pretentie met zijn naam in de Conrant TE KOOP aangeboden tforden. van 100 tot f 1000 thans a 41/, °/0 rente. - 1000 en daarboven a 5 °/0 Kantoor: Westhaven B, 145. TE op Dinsdag den 16den September ï873,enook den volgenden dag zoo noodig, des voormiddags ten 10 ure, in het Nleüwe Sociïtritsgeboüw, van .de Wed. EL d« GROOT, aan de Brug te Waddiusveen. Ten overstaan van den aldaar gevestigden Notaris ANTHONIE NICOLAAS MOLENAAR, van: gelegen in de bij uitstek goed gereüsseerde be dijking en droogmaking van de Putten in den Voorofschenpolder onder WADDINXVEEN, van welke landen de eerste vrucht in dit jaar 1873 is geoogst en een gunstig resultaat opleverde. De veiling en verkooping zullen geschieden eerst in perceelen en daarna in verschillende combinatiën. De Prospectussen zjjn van af 25 Ajfustns 1873 verkrijgbaar, gratis, maar op franco aan vrage, ten Kantore van genoemden Notaris; in dien Prospectus is een kaartje van bet te verkoo- pene, en zijn opgenomen eenige hoofdvoorwaar den van den verkoop. De perceejen zullen intijds behoorlijk zijn af- genummerd. Alle nadere inlichtingen en informatiën zijn te verkrijgen ten Kantore van den Notaris A. N. MOLENAAR, te Waddinxveendie ook tot dat einde eiken Donderdag van des morgens 10 tot des namiddags 2 uur te spreken is ten huize van den Heer van WERKHOOVÉN, jn het Schaakbord, op de Kleiweg, te-Gouda.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2