EN hist :est Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 1409. 0>g». BUITENLAND. g- kt tfdafir Kennisgeving. Bultenlandscli Overzicht. Vrijdag 5 September. zitter. R. iderdag enden 35— ti en daarna i bet N, /-Bh.. jaudbouw, ten 10 are, van 12—5 le aanRtaande laats hebben ingezonden, mie/ 50 r a. s. aan eeretarin der iets ingezon- i het Locaal DEN HAAG J'I en ten 4 t. a. daartoe in de zaal De BURGEMEESTER ran Gouda, brengt bij.deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam, op den In September 1873 ia executoir verklaardhet kohier van het PATENT- REGT (wijk L. tot en met T.) dienst 1873/74. Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daar op voorkomendeverpligt is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termyn van DRIE MAANDEN, binnen welken de reclames behooren te worden ingediend. Gouday dèn 2n September 1873. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. Mecklfinburgsche regeeriug ten aanziep van eenwij ziging der grondwet. Van goed ingelichte zijde wordt verzekerd, dat de regeeriug, zoo niet de- geheele begrooting, dan toéh het groqtstc gedeelte daarvan zal onderwerpen aan de bepordoeling der afgevaar digden v<m de steden. Hieraan verbindt zij echter een voorwaarde vnn den volgenden aard*, dat het opuemen der vele domeinen onder de goederen van het groothertogelijl® huis, waartoe in het vorige jaar is overgegaan, door den landdag lal worden goed gekeurd en dat een gelijk besluit ,zal worden geno men ten opzichte van de vergrooting der apanage- gelden, op de wijze als in de vorige zitting des landdags is voorgestetd. Personen, die vertrouwd zijn met den toestand, die een nauwkeurige kennis bezitten van de gezindheid der leden van gemeld lichaam, houden zich overtuigd, dat de meerderheid des landdags aan dat voorstel hare ondersteuning zal schenken. De Londensche Globe verzekert, dat de heer Glad stone de begroeting in bet begin der aanstaande zitting va« bet lagerhuis zal üidieuen, dat hij -de afschaffing der iukomsten-bciasting zal voorstellen en daarna liet huis zal ontbinden. De liberale partij in Antwerpen beeft vóór de aan staande verkiezing twee uitmuntende cmdidatcn ge vonden in den burgemeester de Wael cn in den oud- seoateur G. van Havre. De clencaie partij is, hoewel eerder begonnen, nog niet met haar caudidalen klaar gekomen. De heer Thiers heeft te Lacern een deputatie van Franschen ontvangen, die hem bun hulde kwamen aanbieden. Vier redevoeringen zijn gehouden. In zyn antwoord heeft hij de noodzakelijkheid vau het blij ven bestaan der republiek in Eraukryk betoogdeen indrukwekkende manifestatie is waarvan, niettegen staande den regen, bet gevolg geweest. Uit goede bron wordt verzekerd, dat de koning van Italië in de tweede helft dezer maaud naar Weenen zal vertrekken. Het Journal dee Poejee meldt, dat de lieer Thiers op zijn eerste besluit, om Nancy niet op de terug reis ran Zwitserland aan te doen, is teruggekomen en van zijn aanstaand bezoek aan den maire heeft kennis gegeven. Onmiddellijk heeft de prefect vaa Mcurtlie et Moselle aan den minister van binnenl. zaken kennis gegeven van de» wijziging in de plan nen van den heer Thiers. De» modedeeling zal der regeeriug der moreele osdo zeker niet bijzonder welkom wraea, en miMobiea denheerBealéopnienw op bitteren toon doen nitroepen, dat nog geen mi- meter van binnenl. zaken zoo is gekweld als hij. Ingevolge do beloften door den hertog de Broglie in den boezem der permanente commissie afgelegd, maakt het Journal Officiel een besluit der regeeriug openbaar, waarbij de eurtaxe de pavilion et d'ontre- pót, op don invoer van graan te land of te water geheven, met den In dezer maand wordt opgeheven. De oogst in Frankrijk schijnt dit jaar bijzonder on gunstig te wezen en met het oog op de hooge in voerrechten op bnitenlandsehe granen vreesde men voor hongersnood en buitengewoon hooge marktprij zen. Verscheidene generale raden hadden vdór hun uiteengaan de wensehelijkbeid uitgesproken der af- echafllng, al ware zij slechts tijdelijk, der invoerrechten ten einde den aan voer van Amerikaaneohe granen weer naar Frankrijk te lokken. Ook de heer Léon Boy bad in de permanente commissie op het dreigende gevaar gewezen, en de regeering heeft aan de tal rijke wenechen gehoor gegeven. Men hoopt hierdoor aan het gevaar ontsnapt te wezen. Natuurlek wordt door enkele partijbladen nit den ontoereikenden oogst politiek kapitaal geslagen. Op het verachtelijke dezer manoeuvre behoeft nauwelijks gewezen te worden. Opmerkelijk echter is, hoe bieden als de Patrie van dezen graannood party weten te trekken, ter verheerlijking van het keizerrijk. Naar men weet, bestond onder bet keizerrijk de «caisse de la bou- langerie," de bakkerskas. De bakkers mochten hun brood niet duurder stellen, dan zekeren door de re geering bepaalden prijs, maar hunne verliezen werden dan gedekt uit deze kas. Seeds eenige dagen ach tereen hamert de Patrie op het aaubeeld, dat deze regeling weder behoorde te worden ingevoerd. Na- tnnrlyk niet zonder wèl te doen uitkomen, hoe goed men het toch eigenlijk had onder het keizerryk. De cholera is te Hüvre. De verjaardag van de capitulatie bij Sédan is in geheel Duitschland plechtig en met geestdrift gevierd. De onthulling vau het zege-gedeiikteeken op de Kö- nigsplatz te Berlijn heeft met veel plechtigheid plaats gehad in tegenwoordigheid van dja^keizer, den kroon prins, prins v. Bismarck, al de ministers, vele deputation enz. De geestdrift was groot, en vooral de keizer, de kroonprins en roti Bismarck werden door de be volking hartelijk ontvangen. In de Bank-und Hand..-Zeil. komt een mededee- ZWITSEBLAND. Bij de begrafenis van den gewezen hertog Karei van Brunswijk heeft alles plaats gehad overeenkom stig het programma, door den overleden vorst voor- geschreven. Van zijne familie schijnt niemand er bij tegenwoordig te zijn geweest. De voorzitter van het Dagrlijkseh Bestuur der stad heeft bij bet grafoene rede gehouden, waarin hij o. n. zeide .IVnt kan den opvolger van zooveel glorierijke mannen, den onttroonden erfgenaam ven een Dnitsdi GOUDSCHE COURANT. ENQELAND. In de Aug tb. Allo. Zeil, komen nu en dan schet- seu voor over het Engelache volksleven, die alleszins de aandacht verdienen. Opmerkelyk, schoon misschien niet vau eenzijdigheid vry te pleiten, is het oordeel van den schrijver dier artikels over den achteruitgang der Ehgehche aristocratie in verband met het verval der oude classieke onderwys-inriohtingen, als te Win chester en te Eton, waar in vroeger tijd de edeie jongelingschap tot degelijke geleerden en elastiek ont wikkelde mannen werd opgeleid. In de laatste jaren schynen die scholen zich byua uitsluitend op oefening vau lichaamskracht te hebben toegelegd. Eenmaal in het jaar houden de leerlingen dier scholen een groo- ten wedstryd iu het roeien, croquetten enz. waarop de aandacht Van geheel Engeland dan gevestigd is, en een groot deel ran den studietijd schijnt verloren te gaan aan voorbereiding voor die spelen. Grooie klachten yooral van de meer onbemiddelde edellieden zijn daarvan het gevolg, en de Engelscbe bladen ge ven tal van recepten om in dien toestand verbetering te brengen. De schrijver van de Augsb. Zeil, meent echter, dat de kwaal veel dieper schuilt, en vat zyn oordeel in de volgende regels samen: „De Engel- sche aristocratie in de meer rnime beteekenis gevoelt, dat zij kiiet meer de alles beheersebonde llasqo uit maakt en althans langzamerhand haar invloed verliest. Het gevolg hiervan is een zeker gebrek aan eer zucht of, wil men liever, aau amour-propre, dat nu- vermydelyk voortvloeit uit het van lieverlede loslaten der tradition, aan de hoogere standen verbonden. Zoolang Engeland door die tradition werd beheersebt, trachtte zijn aristrocratie door een uitstekende we tenschappelijke ontwikkeling zich haar hooge positie waardig te maken, gelijk zij ook door een degelijke politieke vorming zich deze trachtte ten nutte te maken. Doch dit baat haar thans uiet meer, en ze begint evenals de adel op het continent het cachet van haar adeldom te verliezen on geraakt geheel ont zenuwd; het leven te genieten in de materiëele be- teekenis vau het woord schijnt het hoogste te worden, waarnaar de bevoorrechte standen der maatschappij ling voor uU Scbwetin betreffende de plannen der ‘willen streven. Niets ander is liet met de uiting der levenskracht, die nu eenmaal iu den Engelsch- man huist. De oefening der geestelijke en zedelijke krachten zal in Engeland steeds meer en meer plaats maken voor d® oefening der liëhan^lijke krachten, en in' plaats van het evenwicht te bewaren tusschen physieke, iutellectueele en moreelè- ontwikkeling, welke iir vroeger dagen den Engelschcu gentleman onder scheidde, is *t of thans tot een soort van gladiatoren wordt opgebracht, dat Engeland echter niet tot eer zal verstrekken. Ook het groote aantal parvenu’s uit den handels- siand, voor wie thans de toegang tot het parlement openslaat en die daarin meer plaatsen bezetten dau de. aristrocatie, moet niet uit het oog worden’ver loren. De zonen der kooplieden en fabrikanten bren gen aan de -universiteiten en in het leger andere denkbeeldeh en gewoonten mede dan hun minder tal rijke kameraden van adellijke afkomst,, en voor hen willen zij niet onderdoen, zij moeten hen overtreffen, hoewel niet zoozeer in ijver en ontwikkeling als in spierkracht en vlugheid. De heerschende toon onder de bedendaagsche aristocratie is hierdoor' geheel ge wijzigd, en ’t spreekt wel van zelf, dat zij, die onder de gevolgen ’t meest lijden, namelijk de zonen van onbemiddelde edellieden, hierover luide beginnen te klagen. Doch zij willen er niet in berusten dat zij worden verdrongen vgm ,de plaats, die lij zoo lan? gen tijd met eere hebben bekleed in hun land. Zij zijn nog a’tijd van meening, dat hun vernedering kan worden afgewend en willen niet inzien, dat iu het moderne Engeland, zooals het uit de politieke hervormingen der laatste dertig jaren te voorschijn is getreden, voor hen geen plaats meer is. Voortaan behoort de Engelschö «taat, het gezel schapsleven zoowel als de litteratuur, aan de parvenu’s, der democratie, en de traditie die zoolang.hèt opeq- 1 bare en het geestelijke leven van Engèland beeft be- heerscht, heeft afgedaan. Engelauds levenskracht is zoo onuitputtelyk, dat het ook zonder traditie nog. veel belangrijks is, ja grootscb kan vóórtbrengen, maar de edele grondslag van de ctaasieke vorming, die op de ruwe Engelscbe natuur zoo veredelend werkte en aan het nationaal karakter zooveel bekoor lijks bij/ette, dreigt te verdwijnen of zich in enkele groepen te zullen verschuilen, in plaats van zooals vroeger het geheele openbare leven te doordringen. De onverbiddelijke wet van verdeeling van arbeid is zelfs tot de hoogste kringen dóórgedrongen, waar totnutoe specialiteiten volkomen onbekend, waren. Te vergeefs zoekt men in het opkomende geslacht van zee-en landofficieren, geestelijken, ambtenaren, koop- lieden enuhdellijken naar die personen, die buiten hun yaklrennis en opgedane ervaring een byzondere kennis van de oudhejd, de geschiedenis, philosophie en staathuishoudkunde bezitten, zonder daarom huis- geléérden of kaspiqHteii te zyn geworden; integendeel, het zyn'lneesfers in alle ridderlyke kunsten,ven vroo- lyke, levenslustige leden ‘der maatschappij. De classieke vorming begint reeds het monopolie van de philologen te worden zooals overal de we tenschap meer en meer het monopolie van professoren wordt. De arts, de rechter, de militair bemoeit zich niet meer met iets, dat buiten zijn vakstudiën ligt. De jonge edelman, de burgerlyke dandy, de zorge- looze rentenier zoeken in wedrennen, in ongebonden heid of, wat althans iets beter is, in nietsdoen hun levensdoel. De beschaafde klasse draait altijd meer en meer sceptisch aan de politiek den rug toe en laat haar over aan praatjesmakers, plannenmakers en aan den grooten hoop; in een woord de Engelschen ameri- kaniseeren zich/’ t

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1