Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. [TBR. N° 1412. BUITENLAND. Vrydag 12 September. rife! BCHOTJ-W. Bultenlandsch Overzicht Stukken voor de redactie dezer cou rant bestemd, moeten gezonden wor den aan den Uitgever A. BRINKMAN, Lange Tiendeweg D. N°. 60 alhier. n aar nto- roden. -40. 8.89, 8.13, 5. 8.53. 8.18. i, 8.20, 6.50, gehoorzamen. 7.41', 0.30, benoemd worden tot lui 7.30, 8.45. J.50, 23. I 12.—, 8,10, GOUDSCHE COURANT. Bakounine, 5 meer van II.—, 3.5, .13. 12.31, 3.36 l«, 8.58. .46. 16. 43. 8.86, 6.58, 88, 2.46, 3.36. in «en Banket- igen vergoeding een BURGER- nde gelieve zich ter» M. N. te ier Courant tennnt-generaals. T* u de ontwerpen zal onder de wapens waarborgen geschbrst legd worden aan BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goida. Gelet op nrt. 1 der Verordening op het zuiver houden van Wateringen, Slooten en andere Wateren, die aan bijzondere personen toebehooren. Brengen ter kennis van de eigenaren der slooten langs de beide zyden der Boelekade en daaraangren- zende zyslooten, der slooten langs de Korte Akkeren en daaraangrenzende zijslooten, benevens van de zyi achter de Walesteeg, dat op Ilingsdag den 16n Sep tember aanstaande over die wateren zal worden ge dreven eene schouw, ten einde te onderzoeken of ze behoorlijk gezuiverd zijn vsn drijvend rail en andere stoffen, die de doorstrooming rsn het water kunnen belemmeren of stank of schadelijke uitdam- pingen veroorzaken en welke zuivering door en ten koste van gelegde eigenaren behoort te geschieden. Gouda, den 9» September 1873. Burgemeester en Wethouders voomoemd, De Secretaris De Burgemeester, Diooolbivib Fobtuun. tak Bebokn Uzkkdoobn. K E N N I8GEVING. der reserve, welke naar *t buitenland gaan om aan hunne militaire verplichtingen te ontkomen. Dat de Cortes die ontwerpen zullen goedkeuren, wordt voor zeker gehouden. De benoeming van oorlog ziet van generaal Bregna tot minister men elk oogenblik tegemoet. De BURGEMEESTER van Gouda, tangt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belas tingen enz. te Rotterdam, op den 4n September 1878 js executoir verklaardhet Kohier voor de belasting op het personeel (N°. 2). Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is, zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welken do reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 10’ September 1873. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. Een dépêche uit Verdun kondigt officieel aan, dat de ontruiming van het Fransche grondgebied door de Duiteche troepen, die Maandag is begonnen, met zooveel spoed zal geschieden, dat er op 13 of 14 dezer geen vreemd soldaat meer op Franschen bodem zal zyn. Het Journal Officiel zegt dat op 5 September nan Duitschland een som betaald is vim 268,446,000 franken, waarmede de oorlogsindemniteit geheel vol* daan is. Het blad voegt er by, dat van het door de bank geopende krediet van 200 millioeneu in con tanten de schatkist slechts JHO millioen gebruikte, ten gevolge van de aanzienlijke stortingen, die in Juli en Aug. op de leening plaats hadden. Het totaal der gestorte gelden beliep eene som van 3 milliard 795000 franken. B» voorraad edel metaal der bank bedroeg, na de betaling der oorlogsindem niteit, 700 millioen, terwijl bij den aanvang der operatie slechts 550 millioen in kas was. Heden is er vergadering van de permanente com missie onder voorzitting van een der vice-presidenten, daar de heer Buffet in de Vogezen is om de land- bouwfeesten van zyn district bij te wonen. Men beweert dat de minderheid weder op den staat van beleg in sommige departementen, voornamelijk in Yonne, zal terugkomen. Baar de meeste leden vnn den algemcenen raad en van den kreitzrnad te Mctz geweigerd hebben den eed van trouw aan den Duitsclicn keizer af te ZWITSERLAND. Vermoedelijk zijn onze lezen nog niet het Congres der Internationale vergeten, dat verleden jaar in den Haag bijeenkwam en geëindigd is met eene schei ding der centralisten en federalisten. De gevolgen openbaren zich thans te Genève, want wederom ver gadert daar thans de Internationale, maar er vergade ren er twee, die van Marx fn die van T en deze beide lièhamen wilden thans niets elkander weten. Iu..vuava uukvwum .o, 4100' OlCIl TT VCh, CCU banneling, in Zv itserland verblijf bondende, der hoofden van 1866, de //ligue Michiel Bakoiinine is, naar men weet, een Russisch en een de party der nihilisten. Toen, in de la paix” geslicht werd, werd hij lid van dit genootschap, meenende zijne denkbeeWen w ‘i [vinden. Hij vond echter heftigen leden van delig|e en verliet ia 1868 bet bond, gc- nieuw genootschap, waarvan i en thans deed hy po gingen, om dit genootschap te doen opnemen in het rerzet nn Marx en ofschoon het Bakounine niet ingang te doen 'inden. H ij rond echter heftigen tegenitand by d Fransche, Dnitsche en Zwitserscho leden ran deligia en verliet ia 1868 bet bond, ge volgd door een ;e Franschen en door alle Russen. Met deze vormdf hij een i Genève de hoofdzetel zou zijn gingen, om dit - -r- de internationale. Dit geschiedde, niettegenstaande het verzet van Marx en ofschoon het Bakounine niet gelukte den zetel van het genootschap te Geuève te vestigen, verkreeg hij toch aanhang, vooral onder de Spanjaards, dé Italianen en de Belgen. Het was vooral dit gedeelte der internationale, (dat men, iu tegenstelling tot de Germaansche volgelingen van Marx, het romaansclie bestanddeel zou kunnen noe men), hetwelk eene rol speelde in de commune van Parijs en rechtstreeks aandeel had in de beroeringen te Lyon. Twee aanhangers ‘van Bakounine, Albert Richard en Gaspard Blanc, waren daar onmiddellyk en later kwam Bikounine, er zelf. De meeste com- munalisten dan ook, die later naar Zwitserland vloden, waren federalisten en voegden daar zich weder bij den aanhang van Bakounine. Die naar Engeland vloden, waren Jacobynen en Hebertisten, of eigenlijk gezegd volgelingen van Blanqui en zij versterkten de partij van Marx. Thans kwam het congres der internationale byeen te ’s-Hage, welke plaats door Marx met voordacht was gekozen, omdat zijne volgelingen er gemakke lijker konden komen, dan de aanhangers van Bakou nine. Bakounine kon noch door Duitschland, noch door Frankrijk gaan en gebrek aan de noodige geld middelen moest de Italianen, Spanjaards en Zwitsers verhinderen, in grooten getale eene zoo verre reis te maken. Bovendien beschikte Marx over blanco- mandaten uit Duitschland, Oostenrijk, Denemarken, Frankrijk en Amerika. Hij gaf deze aan zijne vrien den te Londen en aan Fransche vluchtelingen. Aldus verwierf Marx eene grootê meerderheid en werd Ba- kouuine met de zynen buiten bet genootschap ge sloten, waarvan thans de hoofdzetel naar New-York ‘werd verplaatst. De llaagsche minderheid hield cenige dagen later een congres te Brussel, waar tegen de besluiten der algemeene vergadering van ’s-Hage werd geprotes teerd later nog eene vergadering te Saint-Surier in de Zwitsersche Jura, waar een bond gesloten werd tusschen alle federalistische afdeelingen en een alge meene raad werd verkozen. Het is dit Bond, dat te Genève vergaderde op 1 September, tcrwyl de algemeene raad, die te New-York zetelt, een congres heeft uitgeschreven tegen 8 September, ook te Genève, Volgens berichten van verschillende correspondenten is op het congres van Bakounine met veel bijzonders voorgevallen. Er zijn slechts twee werklieden, zekere Hale uit Engeland, en een ex-lid der Parijsche com mune Ostin. Voor het overige bestaat,,de vergade ring uit professoren, doctoren en auteurs. Bakounine zelf is niet tegenwoordig. Hij bad een mandaat van russische studenten te Zurich en van werklieden te Muhlhausen, maar men ried hem af, te komen. IIij wordt vervangen door prof. Guillaume en door een leggen, zyn voor den 27n en 28n Sept, nieuwe ver kiezingen uitgeschreven. Van de drie algemeene raden in het ryksland is nu alleen die van den Benedea- Elzas byeen. Verschillende kreitzraden hebben echter beslist, dat gekozenen, die weigeren den eed af te leggen, geen leden zijn en das de meerderheid der leden, hoe klein ook, wettige besluiten kan nemen. De Duitschers trachten in West-Indië vasten voet te krijgen door van Denemarken te ruilen het eiland St. Thomas tegen een gedeelte van Sleeswijk. Dene marken had het eiland vroeger al eens aan de Ver- eenigde Staten verkocht, maar het congres verwierp het desbetreffende tractaal om de hooge kosten. De Engelsche aartsbisschop Manning heeft een ma nifest uitgevaardigd van godsdienstige en politieke strekking, in den vorm vaa een brief, gericht aan den primaat van Ierland. Dr. Manning drukt daarin de meening uit, dat Ierland, uit een godsdienstig oogpunt beschouwd, zich in een beter toestand be vindt dan eenig ander land. Ierland, zegt hy, streeft steeds voort op de baan van het christendom, ter- wyl andere landen het geloof hebben vaarwel gezegd. Dr. Manning kan geen toekomst zien voor het kei- zerlyk Duitschland, noch voor het revolutionaire Ita lic noch ook voor Spanje, indien die landen de oude katholieke tradities verloochenen. De Economist tracht te betoogen, dat de Spaansche regeering geen zweem van recht heeft om de beman ning van ’t Engelsohe schip Deerhound gevangen te honden. Voor eene beschuldiging van zeeroof bestaat niet de minste grond; aan het verbreken van eene blokkade kan hel vaartuig zich mede niet schuldig hebben gemaakt, aangezien er geen blokkade afge- kondigd wasen eindelyk schijnt 't onweerlegbaar bewezen, dat de Deerhound Ver buiten de grens van ’t Spaansche zeegebied genomen werd. De Deerhound was dus niets dan een smokkelschip, welks lading als zoodanig kon verbeurd verklaard, dooh welks be manning in geen geval mocht krijgsgevangen gemaakt worden. Daarom verlangt de Economistt dat de Bntsche regeering zonder toeven aandringe op het vrijgeven van ’t schip en op het loslaten en schade loosstellen van de bemanning. Verwikkelingen als die met de Deerhound en met de Vitoria en Almania te Cartagena, beschouwt de Economist als ’t onvermijdelijk gevolg van de valsche positie, waarin de onzijdige mogendheden geplaatst zijn tegenover een land, dat, als Spanje, door strij dende partyen beroerd wordt, zonder die partijen als oorlogvoerenden te erkennen. Spanje heeft thans een nieuw ministerie, samen gesteld uit lieden, die vóór alle dingen de orde wenschen te herstellen. Hunne daden zal men moe ten afwachten. Hetgeen dienaangaande reeds in ver schillende telegrammen wordt medegedeeld, steunt blijkbaar te veel op losse geruchten, om daaruit alleen eenige gevolgtrekking te kunnen afleiden. In de Cortes is Maandag de nieuwe lijst van mi nisters voorgelezen. (In de Dinsdag medegedeelde combinatie' moet deze verandering gebracht worden Berges, minister van openb. werken Delrio, minister van justitie;/) re iro, minister van marine en ad interim van oorlog.) De heer Castelar, met de nieuwe mi nisters in de vergaderzaal verschijnende, werd met bijval ontvangen. Hy zette de staatkunde van het nieuwe kabinet uiteen. Hij zeide dat het ministerie de federatieve republiek vertegenwoordigt, maar voor al ook de eenheid van het vaderland, lïet veroordeelt de demagogie en doet een beroep op alle liberalen tegen de Carlisten. Om een leger te hebben, zeide Castelar verder, moet men de discipline herstellen en de militaire wetten streng toepussen, hoewel zon der wreedheid. Hierna somde Castelar de andere door het kabinet in te voeren hervormingen op. Eu ropa, zeide hij ten slotte, zal de Spaansche republiek erkennen, doch op voorwaar<)e dat zy de wetten doe De Gaceta maakt beslisten bekend, wanrby Gon zales, Ceballos en Pavii tennnt-generaals. j Men gelooft dat het gouvernement bij dc Cortes iudienen, waarbij al dc reserves i geroepen, de consütutioneele t .en 5000 pesetas boete opge de fumilièu vap die jongelieden

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1