Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 1413. 1873. BUITENLAND. Zondag 14 September. Bultenlandsch Overzicht. Kennisgeving. IIJK, Stukken voor de redactie dezer cou rant bestemd, moeten gezonden wor den aan den Uitgever A. BRINKMAN, Lange Tiendeweg D. N°. 60 alhier. t.in:.".: '"u •evenslust lijnde s-PHIen, im van gpillen. ende 50 jaren allen, is groöt. foor hoest, ge slechte spijs- i den mond bjj leid. Zij ver- litslagen, ver- gunstig wer- dstoestand. en Kassier, waring en tot gelegenheid d [E ster. Hazenberg. van bekend. treken der 1873. PrjjBnumin. 135 4 92 148 6 35 137 121 58 14 72 7 100 10 119 149 102 144 31 U7 79 155 69 57 95 124 96 89 37 71 77 168 25 56 126 41 29 87 86 110 118 34 GOUDSCHE COURANT. i 40 cent, te 3) 4Vs rente. 5 Donderdag heeft de Fransche permanente commissie weder een vergadering gehouden. De zitting was van weinig beteekenisde voorzitter, de heer Buffet, was, zooals wij reeds vroeger schreven, er niet bij tegenwoordig. Noel Parfait interpelleerde de Broglie over het jongste mandement van den aartsbisschop van Parijs hij wees op de aanvallen tegen Italië, die in het stak voor komen, De Broglie antwoordde, dat de regeering door twee boodschappen van Mac-Mahon en door een diplomatieke eireulaire haar instemming had be tuigd met de politiek, welke de harmonie tusachen Fraukryk en geheel Europa verzekert. Wat de aarts bisschop zegt, daaraan is de regeering geheel vreemd. Mahy riohtte tot de regeering een vraag naar aan leiding der opheffing van dagbladen en het verbod van vergaderingen in de departementen, die weldra afgevaardigden zullen moeten kiezen. Hij verlangt dat de uitgave van dagbladen en de vergaderingen van vereenigingen worden vrijgelaten gedurende den tijd der verkiezingen. De Broglie antwoordde, dat de vrijheid, welke de wet den burgers toekent, den kiezers ongeschonden zal worden gelatenmaar de regeering kan geen van hare bevoegdheden uit de handen geven. Zij zal van haar gedrag rekenschap geven aan de nationale vergadering. Ook de staat van beleg in sommige departementen zou eerst ter sprake gebracht worden, maar de qusestie van den staat van beleg in. dat der Yenne was reeds opgelost door een mededeeling van bet gou vernement aan den prefect en door deze aan den heer Lepere medegedeeld, dat de staat van beleg, door de keizerin uitgeschreven, door het gouverne ment van Tours was opgeheven en mitsdien niet bestond. De ministerraad heeft gisteren nog geen besluit genomen aangaande de verkiezingen. De Sthd-Zeitung meldt, dat de Pruisische regeering een som van 50,000 thaler heeft aangewezen tot ver- hooging van de jaarwedden der onderwijzers in Slees- wijk-Holstein. Voor het volgend jaar zal een gelijk bedrag worden toegestaan. Het gouvernement van het groothertogdom Baden ligt altijd door overhoop met de geestelijkheid, o. a. met den bisschop van Freyburg. Om er een einde aan te maken zullen, naar men zegt, de nieuwe ker kelijke wetten van Pruisen ook voor Badgn als gel dig worden voorgesteld aan de kamers. Acht oud-katholieke theologische studenten zullen de academie te Bonn gaan bezoeken. Ook bisschap Reinkens is in onderhandeling om zich aldaar te gaan vestigen. Te Antwerpen is de verkiezingsagltatie in vollen gang. In een van de grootste lokalen der stad heeft een meeting vnn alle schakeeringen der liberale party plaats gehadde zaal was stampvol, en met de meeste geestdrift is de candidatuur van den burge meester de Weel en van den oud-senateur van Havre gesteld. De burgemeester zelf heeft zijne beginselen blootgelegd. Ook de clericale partij heeft haar mee ting gehad in de ^Variétés.» De afgevaardigde De biet heeft er het woord gevoerd en de Btedelyke administratie aangevallen; hij keurde de feesten, bij gelegenheid van ’skonings bezoek gegeven, zeer af. Ook ds koning werd niet gespaardhij was volgens den spreker in Antwerpen gekomen als koning der Geuzen, niet als vorst van België. De onthouding vau de fatsoenlijke bevolking bij de feesten werd zeer geprezen. De heer Dedccker, de oandidaat der geestelyken, beloofde alles te zullen doen om het vertrouwen der kiezers waardig te blyven. Een Oostenryksche keizerlijk patent van den 7dcn Sept, beveelt de ontbinding van den Cisleithaanschen ryksraad en schrijft de verkiezingen voor den nieuwen uit, welke den 4dën Nov. bijeen zal komen. Deze verkiezingen zijn de eersten, die volgens de nieuwe kieswet worden uitgeschreven, welke de directe ver kiezingen der afgevaardigden van den Oostenrijkschen rijksraad invoert. De Spaansche Cortes hebben goedgekeurd1°. het wetsontwerp tot het opdragen der volmachten aan Caetelar2°. het voorstel om de jongelieden, die zich ann den dienst bij de reserve onttrekken, met 5000 peseta’s te beboeten. Indie, blijven van kracht voor de miliciens die op grond van voornoemd besluit bij het leger in Nederlandsch Oost-lndie worden gedeta cheerd. De miliciens die bij terugkomst in Nederland in het genot van groot verlof worden gesteld, worden, wanneer zij later bij hunne korpsen onder de wapenen komen, op nieuw van kleeding uitrusting voorzien. 'aGravenhage, 12 Augustus 1873. (get.) van STIRÜM. Voor eensluidend afschrift, De Secretaris-Generaal, H. HARDENBERG. Voorts dat de Miliciens-Verlofganger die zich detachering naar Nederlandsch Oost-lndie wenschen te verbinden zich daartoe, voorzien van de vereischte bescheiden behooren aan te melden bij den Provin cialen /Adjudant in de boofdplaats van het gewest waaruit zij herkomstig zijn, of wei bij den Komman derenden Officier van het Korps waarbij zij zijn in- gelijfd, zullende aan hen, na definitieve bekrachtiging van hunne verbintenis bij het Koloniaal Werfdepot, evenals de Vrijwilligers eene gratificatie van 200. worden uitbetaald. Gouda, den 12n September 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris De Burgemeester, Ö^OGLEJEVER FoRTUIJN. VAN BeBOBN IJZENDOORN. Politiek nieuws vau eeoig belaug is schaarsch. De ontruiming en de fusie blijven in Frankrijk aan de orde. Feu Engelsch blad, tie Evening Standard, wijst op de toevallige omstandigheid dat ten zelfden dage, waarop de laatste termyn der Fransche milliarden aan Duitschiaod betaald werd, ook Engeland rich ran zyne verplichtingen jegens de Vereenigde Staten van Noard-Amerika kweet. .De twee schadeloosstellin gen, zegt bet blad, zijn betaaldde twee «verwin nende natiën, de een door het zwaard van Mars, de ander door de weegschaal van Themis, hebben tot den laatsten penny hunne vordering voldaan ge- "kregen, en Engeland en Frankrijk zijn geheel van vreemde schuld bevrijd. Het is inderdaad opmer- kenswaardig en verdient als bijzonder feit vermelding, dat deze betalingen, de eene door eene natie die niet meer kon, en de andere door eene die niet meer wil vechten, ten zelfden dage gekweten zijn.* Frankrijk is thans aan zich zelf teruggegeven, zoo- als do geijkte term luidt, en thans zal blijken hoe het van die opnieuw erlangde vrijheid partij zal trok ken. Zal zij tot eendracht of tot grooter verwijdering en strijd tusschen de partyen leiden Een belangrijk feit ie in dit opzicht de volgende nieuwstijding, voor welker juistheid een ernstig blad als b. v. Ie Tevipe zegt te kunnen iustaan. Zy komt op het volgende neder Het kabinet van 24 Mei, de onmogelijkheid in ziende eener „restauraljie* ouder de voorwaarden, welke de graaf van Chambord stelt, heeft besloten, om hetzij zelf, hetzij door bemiddeling van eenige afgevaardigden, het voorstel te doen de mncht van maarschalk Mac-Mahon voor vyf jaren te verlengen. Wat do zoogenaamde constitutioneele wetsontwer pen aangaat, deze zouden dan gehandhaafd worden, gelijk ze ingediend zyn door de regeering des hce- ren Thiers, nl.r met het oog op een gemeenebest. Heeds de Opinion Nationale deelde voor weinige dagen iets dergelijks mede. „We weten uit zekere bron,» schreef ze, „dat de fusie bij de rechterzijde en het rechtereen trum niet meer dan 244 voorstanders heeft. Derhalve is de fusie als mislukt te beschouwen...* Het blad maakte voorts eveneens gewag van het tegoed plan, door vele afgevaardigden geopperd om het ge- BURGEMEESTERen WETHOUDERS van Gouda, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings, in de provincie Zuid-Holland, van den 22 Augustus 1873, (Prorineiaalblad n°. 85.) Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Heer Minister van Oorlog, ter uitvoering van Zijner Majesteit* besluit van den 29 July 1873 (StaatMad n°. 119), betreffende het detacheren van de ingelijfden bij de Militie te land, bij de land- magt in Nederlandsch Oosl-Indië zooveel hem betreft heeft goedgevonden te bepalen 1°. Voornoemd bealoit is voorshands niet toepasse- lyk op de miliciens der bereden Korpsen, die zich in werkelijke dienst bevinden of hun eer sten oefeningslijd nog niet hebben volbracht. 2°. Omtrent de toelating van miliciens tot detache ring bij de landmagt dienende in Nederlandsch Oost-lndie gelden in het algemeen de voor schriften die voor de Vrijwillige Werving daarbij zijn vastgesteld; in stede echter van een engage- ments-ncte zal door eiken betrokken milicien een bewys in tweevoud worden geteekend, terwijl voorts geen aanbrengpremie wordt toegekend. 3°. De miliciens die, in voege voorschreven, bij de landmagt dienende in Nederlandsch Oost-lndie gedetacheerd zijn zullen op de Stamboeken der Korpsen, waartoe zij behooren, als gedetacheerd gevoerd worden, moetende hiervan in de 4' kolom op de navolgende wyze aanteekening worden ge daan. Krachtens, enz. 6°. Bij terugkeer uit Indië worden de miliciens, bc- hoorenda tot eene ligting die nog niet is ont stegen, bij het Koloniaal werfdepot niet weder in de sterkte gebragt, doch onverwijld in bet genot van onbepaald verlof gesteld. De Kommanderende Officieren der betrokken korpsen zenden tot dat einde tijdig de verlof- possen, geheel ingevuld, met uitzondering alleen van den datum waarop bet verlof een aanrang neemt en van de gemeente waarheen de milicien zich begeeft, aan den Kommandant van genoemd depót ter uitreiking aan de belanghebbenden. Deze vult dien datum, zoo mede de betreffende Gemeente in, vóór do uitreiking en voorziet ze van zyn handmerk. Van het tijdstip waarop en de gemunte waarheen de miliciens met groot verlof vertrekken wordt door den Kommande renden Officier van bet Koloniaal Werfdepêt onm wielijk aan de betrokken Korpskomman- dant< mededeeling gedaan, terwyl hun daarbij tevens door dien Chef worden toegezonden de betrekkelyke extracten Stamboek uit Indie tot beschrijving der Stamboeken. 7». De onder 6°. bedoelde miliciens worden bij de corpsen tot welke zij behooren, na ontvangen kennisgeving van het Koloniaal Werfdepot van gedetacheerd terug en op dato met groot verlof gemeld. 6°. Aan hen, wier militie diensttijd gecindigd is bij hunne terugkomst in Nederland, ral, door den Kommandant van het Koloniaal Werfdepot on verwyld, op de gewone wyze, het paspoort we gens expiratie van dienst worden uitgereikt. 9°. Overeenkomstig het bepaalde in art. 123, 4°. der militiewet zal bij de corpsen voor ieder milicien, die in voege voorschreven wordt ge- detacheerd, óén man minder voor het blijvend gedeelte onder de wapenen gehouden of geroe pen worden. ]0°. De bestaande voorschriften omtrent het inleveren van kleeding en uitrusting stukken, het sluiten der rekening in bet kleeding en reparatiefonds en bet verrekenen der saldo’s schuld ent.„ bij overgang van militairen naar het leger in zag van Mae-Mahon te verlengen.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1