Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1873. tING BUITENLAND. Woensdag 17 September. Bekendmaking. andboek SJE, len. ;Bultenlandscb Overzicht. UITGAVE I Stukken voor de redactie deser cou rant bestemd, moeten gezonden wor den aan den Uitgever A. BRINKMAN, Lange Tiendeweg D. N’. 60 alhier. IE. BELUI È- e^g^laTn'd. GOUDSCHE COURANT [owcgDSJl, aat. dsteeg. rer de Iton- verbazende vrachten kaas, boter, haring 1 >=- --- schenkt, laat hij steeds graven en i brengt hij zijn geld »id volgens louda allee» en Heer L. MLAPPINS onheugelijke len, is een van J. J, ikening zieh bet doosje tent op te ik van een brengen. om geplaatst Ware wel. jke opeulijks r de inhoud Redactib. irkt verlangt 8 ligt Huis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, overwogen hebbende dat de Astatische Cho lera in naburige rijken heerscht ea ook ons land bedreigt. Bevelen den ingezetenen dringend aan, reinheid, matigheid, en in bet algemeen alles wat de openbare gezondheid kan bevorderen in acbt te nemenzich te onthouden van onrijpe vruchten en andere scha delijke spijzen en dranken, voor zuivere Incht in de Woningen te zorgen en de straten en goten behoor lijk schoon te maken. Gouda, den 13° September 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris De Burgemeester, DaooeLMvaa Fortuitn. van Bekoin Uzxndoorn. inten of bui- RT, E«. 37, in het Heel, enz. Hy ia «eren. Wie en met goed tig in de Hol la en de Ge en op veilige rerzonden. ERVATION leilijk toezigt aald en voor- is door hem tdelaarH. A. de Molsteeg co aanvraag che Uitgave t 85 et., de i franco per (postzegels) loor geheel agen, ren met het maagver- lare werking bijzonder laxerend, met berigt i navolgende Het Fransche ministerie schijnt eindelijk een besluit pnomeu te hebben omtrent de verkiezingen voor de gewapende openslaande plaatsen in do nationale vergadering. "Niet “igdeni op een dag, maar op 2 of 3 verschillende tijdstippen, af mm den duur der vacature, zullen de kiezers worden opgeroepen om de 14 ledige plaatsen te ver- vullen. In October begint men met 4 departementen. Do meeste bladen, ook de monarchale, melden dat do fusie volkomen jiaeo» hoeft gemaakt. Zy beschou- weo de verlenging van Mao-Mebon’s mandaat als den eenigen uitweg. Reeds zegt men dat vier mi nisters vast besloten zyn zulk een voorstel te doen on dat de overige leden van 't kabinet op dat punt zullen moeten loegeven of voor andere plaats maken. Het Engelsche ministerie-Gladstone heeft weder een paar nederlagen geleden. In plaats van den heer hrnee, die ten gevolge van zyne verheffing in den adelstand en zyne benoeming tot pair, ophoudt lid van het lagerhuis te zyn, is de conservatieve candi- shot gekozen. Ook in het Schotsche Renfrew-Col- lege, dat 25 jarsn achtereen liberale afgevaardigden naar het lagerhuis zond, hebben de conservatieven de overwinning behaald. Volgens een gerecht, is de heer Gladstone voor nemens in het najaar Ierland te bezoeken, en zal bij die gelegenheid amnestie worden verleend aan de fenians, die zieh nog ia hechtenis bevinden. De Pruisische officiëele Reiche-^i»eeiger deelt het besluit made van den lOn dezer betreffende de in voering van de organisatie der Evangelische kerk voor de provinciën Pruisen, Brandenburg, Pomme- ren. Posen, Silezië en Saksen; verder wordt in dat besluit bepaald de byeenroeping van een buitengewone aigemeena synode voor de acht oudere provinciën. In Oostenryk wordt nu ook gebonden een inter nationale muntconfereutie om te beraadslagen over een uniform muntsysteem voor alle landen. In de eerste zitting ie men het over de volgende punten eena geworden. 1°. Het ie nuttig één standaard en wel den gou den aan te nemen. go. Er zal een internationaal gouden muntstuk zijn, met pasgeld van zilver en koper. 3°. Het zou nuttig zijn een gouden munteenheid aan te nesaen aan alle landen gemeen. 4°. Het gehalte zoowel als het gewicht moeten worden uitgedrukt in gebeele getallen van grammen en deoigraminen. Voor den-internationalen dienst moet aangenomen worden een stuk, 'waarvan het gekafte en het ge wicht in overeenstemming zijn met het metriek stel sel, zonder breuken en van een waarde ongeveer van vreemdsoortige buitenplaatsjes aan de oevers ran zijn kanalen, met 't opschrift «Lust und Kust'boven de deurwyders met ’t rooken van ontelbare pijpen, en 't drinken (zonder ooit dronken te worden) van ongeloofelijke hoeveelheden jenevergrog." Daarmee, zou men meenen, heeft Mynheer de han den vol. Maar neen I Al dat handeldrij ven, koepel- tjesbouwen, rooken en drinken belet hem niet óm «voor zyn misdadigers, zijn armen en zyn weezen te zorgen met bewondersnswaardige fermiteit, tact en menschlievendheid om de beste bankroetwet te hebben van de gansche wereld, en om veel meer aan letteren en fraaie kunsten te offeren, dan de meeste lieden wel denken. 't Portret ia met forsche trekken geteekend. Zoo 't al niet sprekend gelijkt we mogen bly zyn dat we er nog zoo redelijk af kwamen, 't Onverdiende complimentje over de armen- en weezenverzorging weegt juist op tegen de even onverdiende beschuldi ging omtrent de pijpen en de grog. De Daily Telegraph verkeert in den waan, dat de Engelsche uitspraak Flushing afgeleid is van 't Fran sche Ftessingne. Dit noemt hij «een zonderlinge gril in de nomenclatuur'. Van den eigenlijken naam der stad, Vlissingen, waarvan 't Engelsche woord eene verbastering is, vermoed hij 't bestaan zelfs niet. Wel een bewys, hoezeer de mededeelingen van 't blad be rusten op waarneming en locale kennis I ---eer—r-»_, Men leest in eene part. eorr. van de MM. Oi. uit Brussel 12 Sept.: Nog vier degen en de Antwerpache kiezers zullen hunne stemmen moeten uitbrengen voor twee afge vaardigden ter kamer. Zelden hebben partieele ver kiezingen zooveel de aandacht kunnen trekken in geheel het land zoowel als te Antwerpen, en niet minder zelden hebben zij tot een zoo heeten strijd aanleiding gegeven. Want heet zal de strijd zyn en met inspanning zullen de partijen elkander de zege praal betwisten. Tot dusverre was de Antwerpsche vertegenwoordi ging geheel homogeen clericaal. Stel u eens voor een oogenblik do overwinning der liberale cendidaten voor, welke treurige rol rellen dan de andere verte genwoordigers vervullen I Wsnneer zij zich oonacien- tieus hielden aan het beginsel, dat sik afgevaardigde de meerderheid zyner kiezen behoort te vertegen woordigen, zouden zy onmiddellijk hun ontslag moe ten nemen. Wanneer ik mij in de hypothese eener overwinning van de liberalen verdiep, dan is het niet omdat ik zoo zeker van hun sncces ben. Niets is minder zeker, en de indruk dien men krijgt verandert telkens, zoodat men zich ónmogelijk een nauwkeurig denk beeld van den stand der kansen vormen kan. Ik sprak slechte van een overwinning der heeren de Wael en Gustave van Havre, om een denkbeeld te geven van de beteekenis, welke eenj échec der clericelen voor het ministerie en voor de meerderheid zou hebben. In ministerieele kringen is de onrust dan ook niet gering, en men betreurt het erg dat men te Antwer pen als woordvoerder der partij op het oogenblik geen ander heeft dan den heer Delaet, den man die door een proces en daaropvolgend vonnis gebrand merkt is. Terwyl T Echo du parlement een trouw relaas geeft van dit scbandelyk proces, heeft deze heer de verregaande onbeschaamdheid van op da meeting, samengeroepen door de Commission des servitudes, te zeggen, dat de katholieken er goed aan deden toen zij aan de Antwerpsche feesten weigerden doel te nemen, want dat Leopold II in Antwerpen geko men was slechts in qualiteit van «Koning der Genzen.* Zelfs vele clericalê ingezetenen heeft het pijnlijk getroffen dat deze onbeschaamde heer, wiens tegen woordigheid in het parlement een grove fout der Antwerpsche kiezers is, zich zoo zonderling gedraagt. De clericale leiders hebben eén uitstekend thema gevonden, dat zij in hunne verkiezings-polemiek op allerhande wijze uitwerken en te pas brengen. „Wy i ons zeide de heer Dedccker, een der clericale candidaten om bewaard te blijven voor overeenkomende met het 26-francastuk, de 20 mark, het pond sterling en het 5-dollarsstuk. Verder zou als munteenheid moeten aangenomen worden een goud stuk zoo wat van de waarde van 5 francs, 2 Oosten- rijksebe florijnen, een dollar, 4 marken, 4 schillings, 1*/, gouden roebel, onzen ryksdaalder, 1 Spaansche douro en een Portugeesche milreis. Omtrent het congres der internationale te Genève wordt van daar nader bet volgende gemeldDe party der voorstanders van den algemeenen raad houdt over dag twee geheime zittingen eu des aronds eene open bare. In deze laatste waren Maandag, even als den vorigen dag, 150 I 200 personen sanwezig en werd vooruamelyk gesproken over den toestand der inter nationale. De Nederlandse!» afgevaardigde gaf den wenscb te kennen, dat alle proletariërs zich onder hare banier mochten scharen, maar dal dan tevens eenige doordryvers, die geen werklieden zyn en de arbeidende klasse tot hun eigen voordeel exploiteeren,' uit de vereeniging mochten verstoeten worden. Gelijk men weet, was bij gerucht gemeld, dat in eené ge heime zitting besloten was, de quaestie eener alge- meene werkstaking te verdagen. Volgens eene cor respondentie aan den Courrier de Parit is dit echter zoo niet, maar werd integendeel besloten in Nov., terwyl de Fransche nationale vergadering zich met de quaestie van den regeeringsvorm bezig houdt, eene algemeens werkstaking in geheel Frankryk, Italië en Duiteohland tot stand te brengen, en wel onder bepalingdat de werklieden alsdan naar geen voor stellen tot eene minnelijke schikking mogen hooren, maar zich op een burgeroorlog moeten voorbereid houden, en dat ingeval alsdan de nationale verga dering de monarchie proclameert, er onmiddellijk een opstand moet uitbreken. Alle afgevaar- voegt de berichtgever er bg hebben be loofd, by hunne afdeelingen aan te dringen op eene dadelyke uitzending van agenten naar al de voor, naamite punten der arbeidersbeweging, ten einde die zaak te regelen. In de Zaterdag gehouden zitting der Spaansehe Cortes is met algemeene stemmen goedgekeurd het wetsontwerp tot bet verleenen van aitgestrekte vol machten aan Castelar; een nieuw bewijs van sym pathie gaf die vergadering aan den nieuwen presi dent door met 54 tegen 39 stemmen te verwerpen een amendement van de linkerzijde om de doodvonnissen vooraf te onderwerpen aan de kennismaking van de Cortes. Heden zal waarschijnlijk beslist worden over het schorten der zittingen. De commissie ven den Zwiteerschen nationalco raad voor de herziening van de grondwet zet haar werkzaamheden voort; by de behandeling van hei artikel betreffende de jezuïeten werd een amendement aangenomen van Carteret en Joliasant, waarbij de oprichting van nieuwe kloosters en de herstelling van oude kloosters of van godsdienstige orden verboden is, en aan de centrale regeering en de cantonnale besturerfkebet recht wordt toegekend ten alien tijde de bestafflkte Aloosters te inspecteercn. De jongste feestviering te Vlissingen heeft den Daily Telegraph weder aanleiding gegeven lot een van die vermakelyke doch goedaardige phautasie-stukjes over Holland en de Hollander, waaraan we van do bui» teulandsche pers reeds zóó gewoon zijn geraakt, dat ze ons langer noch boos kunnen maken, noch ver wonderen. i Ditmaal begint do Telegraph met een halve waar heid. „Geen tijding, goede tydiiig. Wie *t minst van zich doet hooren, maakt ’t gewoonlyk ’t best. En zoo Europa over *t geheel zich zoo luttel bekreunt over 'tgeen er in Holland voorvalt, dan is dit, wyl alge meen de overtuiging heerscht, op lange ervaring ge. grond, dat ’t Mijnheer zoo goed gaat hls ’t maar eènigszins kan d. w. z, al heel goed." Wat doet dan wel Mynheer? „Hij gaat jaar op jaar voort met ons (Engelschen) verbazende vrachten kaas, boter, haring en vep toe te zenden; en voor de winsten die zyn haudel hem i.jj _:„La maar weer nieuwe grachten nieuwe dijken qpwerpen. Voor ’t overige verdedigen '1 en zyn tijd zoek met’t bouwen n»

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1