Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. Boden gevraagd „De politieke feilliarJ-marqueur* na de pauze voor gedragen dour déu beer Bamberg bevatte wel aardige zetten, cn zal vooral in 1871 bij ouze Duitsche naburen wel old. an hebben, daar Napoleon III en andere Fransche grootbeden er in gehekeld worden, doch in 1873 heeft het veel van sujjue aardigheid verloren. Na deze voordracht heeft de heer Bamberg gean nonceerd, dat hij waarschijnlijk Maandag a. s. weder met „de .Arabieren* alhier eene voorstelling zal geven. Mocht die doorgaan, dan bevelen wij onzen stadge- nooten zeer aan, de werkzaamheden der Arabieren eeus te gaan zien en hopeu tevens dat het Botter* dainsche tooncelgezelschap onder directie van Bamberg en Bouwmeester, zoo liet geen betere stukken of stukjes op zijn repertoire heeft, dan die wij Donder- dng zagen, de Arabieren alleen zende en zelf t'huis biijve. Nog ééoe opmerking. Een groot deel van het heerenpubliek heeft 'zich bij bovengenoemde voorstelling aan een groote onbe leefdheid schuldig gemankt. In gezelschap van zoo vele dames zaten de heeren te rooken en te dampen, alsof zij in een koffiehuis zaten en dat nog al ter wijl overal aan de muren het verzoek geannonceerd stond niet tc rooken. Bij éene volgende gelegenheid zullen de heeren, naar wij hopen, beter toonen te weteu, wat de beleefdheid en de fatsoenlijkheid eischt De Begrooting dezer gemeente voor den dienst van 1874, bedraagt iu ontvangst. 262,479.42 iu uitgaaf 262,478.955 Batig Saldo o.46« Yoor 1873 waren de inkomsten ge- raamd op264.084.03® de uitgaven op 264,033.97 Batig Saldo 0.06* Wg laten thans nog volgen de eindcijfers der hoofdstukken, zoowel volgens de raming voor 1873, als voor 1874 met het afdrukken der Begrooting zullen we waarschijnlijk in ons volgend Nr. beginnen. BENAMING 'INKOMSTEN. I. Ontvangsten wegens vr,f 4456.60* diensten II. Opbrengst v. belastingen 164205.54 en heffingen III.Baten opkomstsprui- 33217.08 tende uit gem.-eigend. en bezittingen 3067.00 IV. Ontvangsten van versch. aard cn toevallige baten V.Buitenge», ontvangsten 69087,81 III. IV. V. VI. VII. VIII IX X XI Geraamd Bedrag, in het vorig jaar. Totaal der Inkomsten '264034.03' f26247942 UITGAVEN. Huishoudelijk bestuur Kosten v. werken en in- rigtiugen tot openbare dienst bestemd Kosten v. eigend., welke de Gem. naar het bur- gerl. fegt bezit, met de deswege versch. lasten Kosten v. invord. der pl belastingen of middelen Kosten der openb. veilig heid en v. de brandweer Kosten der pl. gezond heidspolitic Kosten v. het onderwijs ter bevord. v. kunsten wetenschappen Kosten v. het armwezen, mitsgaders subsidiën en bijdragen aan ondersch. daarmede in verband st. instellingen Renten én aflossingen v. geldleeningen, mitsga ders ajieverd. opeisch- bare Schulden der Gem. Andere uitgaven niet on der de vorige hoofdstuk ken begrepen Onvoorziene uitgaven f 27390.— 66731.— 54804.81 1380.— 21443.66 895.— 36829 32207. 16368.50 4142.— 1893.— Totaal^der Uilgaveii ƒ264033.97 262478 95 thans voorgedr. f niets 164352.75 31078.83 2927.84 64120.— f27488. 55306. 49359.82 1330.— 21660.775 895. 39934.00 32382.— 16868.80 14181.56 3073.00 Bij gelegenheid van de tentoonstelling van land en tuinbouw voortbrengselen ie Loosduineu zijn o. a. bekroond de hh. M. Bisdom van Vliét te Haastrecht en Al. J. van Laren te Waddinxveen. De eerstge noemde voor een verzameling steenvruchten en beiden voer de grootste en fraaiste meloen. Dit den Krimpenerwaard schryft men dd. 15 Sept.: Het gure weer en de menigvuldige regen hebben een zeer nadeci igen invloed op weide en akker. Er is thans geeue gelegenheid om het nahooi, dat nog bij massa's moet gewonnen worden, binnen te krijgen. De onophoudelijke regen belet het plukkeu van de laatste hennep, dat noodzakelijk moet plaats hebben om de rjjpheid en het ongedierte. De aardappelen leveren een middelmatig beschot; sommige akkers met zieken. Het jachtveld zal genoeg wild leveren voor de liefhebbers. De eendekooien kunnen over het algemeen niet veel bout afleveren. Daarentegen geven de afleveringen van steenen langs den IJsel verbazend veel werk en drukte, daar de vraag naar steen onophoudelijk toeneemt. Door den minister van financiën is bij de tweede kamer ingediend een wets-ontwerp strekkende om de bij de wet van 21 Mei jl. bepaalden termijn, gedu rende welken de bevoegdheid tot het aanmunten van zilveren standpenningen, anders dan voor rekening van den staat, wordt geschorst, nog met zes maan den te verlengen. In dat tydvak zal, naar de mi nister hoopt, eene definitieve beslissing omtrent de regeling van ons muntwezen kunnen wordejp genomen. De commissie zan oppertoezicht en beheer over de kweekschool voor Zeevaart te Leiden heeft ter kennis gebracht, dat op Maandag 29 dezer in het gebouw der kweekschool een keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's rijks zeemacht een verbiute- nis wenschen aan te gaan. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting van 18 September. Aan de orde was het concept-adres in antwoord op de troonrede. Dat concept-adres is een weerklank op de troonrede. Aan het slot wordt gezegd dat de kamer vertrouwt dat 's konings regeering eerlang aan de sta ten-generaal zal kunnen aanbieden die wets ontwerpen, welke door 's lands belang gevorderd wor den. Door de kamer is, na verwerping van een amendement van den heer Hartsen, met 23 tegen 9 stemmen, om vollediger inlichtingen en stukken no pens Atchin, bet adres van antwoord onveranderd aangenomen met algemeene stemmen. In den aanvang der zitting heeft de minister van justitie meegedeeld, dat het ministerie, op herhaal delijk geuit verlangen des konings om aan te blijven, en na het mislukken der pogingen van anderen tot samenstelling van een nieuw kabinet, aan 's konings verlangen heeft voldaan. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittin gen van 18 en 19 September. In deze zitting heeft de heer Dullert het voorzit terschap aanvaard, met eene korte rede, waarin hij dank zeide voor het blyk van vernieuwd vertrouwen en een beroep deed op de welwillende medewerking der leden. De kring der werkzaamheden, zeide hij, is ons nog niet gegeven te overzien, maar zooveel is zeker, dat zij van gewichtige» aard zullen zijn. Hij beloofde met strikte onpartijdigheid de orde te zullen handhaven. Het heil van het vaderland was aller wensch. In de zitting van gisteren zijn ingekomeneen ont werp van wet tot vaststelling der begrooting voor den arbeid der gevangenen voor 1874 en een kon. besluit van den 18 dezer, waarbij de minister van financiën gemachtigd wordt de begrootingswetten voor 18/4 aan te bieden. De kamer besloot den minister van financiën daartoe de gelegenheid te geven in eene op heden middag ten 3 ure te houden zitting. De commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troonrede is gereed met haar ontwerp, dat alléén gedrukt is voor de leden. Het is verzonden naar de nfdeelingeii ten fine van onderzoek. Voorts werd besloten om heden na aanbieding der staats- begrooting te beslissen, of het voorstel van den heer van Zuijlen tot herziening van het reglement van orde al of niet naar de sectiën zal worden gezonden. De heer van Zuylen heeft het voorstel gedaan om het reglement van orde van 18 Maart 1872 te ver vangen door dat van 5 Mei 1852, behoudens eenige noodzakelijke wijzigingen. Het aldus gewijzigd re glement treedt onmiddellijk in werking. Het U. mejdt, dat al de miliciens der lichting van 1873, van het te Utrecht in garnizoen liggende regiment infanterie, 15 maanden onder de wapenen moeten blyven wegens het volslagen gebrek aan vrij willigers kan niet een gedeelte na 8 maanden huiswaarts worden gezonden. Men verneemt, dat in eene openbare vergadering ▼an het algemeen Nederl. Vredebond, met medewer king van de Haagsche afdëeling van dat bond, op Woensdag 24 dezer, des avonds ten half acht ure, op feestelijke wijze zal worden ontvangen de lieer Henry Richard, lid van het Engelschelagerhuis, die opzettelijk eene reis naar het buitenland heeft onder nomen om ook aldaar de openbare mcening gunsti"- UT stemmen voor het stelsel van een duurzaam inter" nationaal scheidsgerecht tot oplossing van volkenrech terlijke geschillen. Op verzoek van het Hoofdbestuur der Nederl Vereeniging tot beperking van openbare dronkenschap plaatsen wij het onderstaande Landgenooten 8oheak eenige oogenblilcken uwen onverdeolden aandacht aan de lezing van wat volgt: Een kwaad, steeds meer en meer zich uitbreidende over gansch de wereld verspreid en bij velen zoo diep ingeworteld, dat krachtdadige tusschenkomst van overheidswege schier algemeen noodzakelijk wordt ge- acht om dat kwaad tegen te gaan i de dronkensolSp waaraan ook in liet land onzer inwoning zich zoo- velen schuldig maken, tot groot verderf van lienzeive en hunne huisgenouten tot groot nndeel van hunne landgenooten in het algemeen, heeft velen de oogen doen open gaan, om de handen in een te slaan tot verkrijging van dat kwaad beperkende maatregelen. Nadut Duitsciiland, Oostenrijk, Pruisen, Wurtem- berg, Baden, Beiereu, Zwitserland, Engeland, Ame- rika en Zweden strafbepalingen tegen dronkenschap hadden, ^ijn in den laatsten tijd in landen, waar die strafbepalingen nog niet bestonden, verordenin gen in t leven geroepen of bestaande uitgebreid b rankrnk vaardigde eene wet tegen dronkenschap uit enkele Staten in Amerika maakten byzondere wetten naast de algemeene. Engeland nam zijn hicensin*- oill aan. Natuurlijk leveren al die bepalingen individueele verschillen op, maar zij allen deden ut,Neder- land deedniets. En in 't openbaar en in 't duister blijft de kwaal in Nederland voortkankeren, vernietigt land cn volk, huisgezin en bijzondere personen j bedreigt de veilig heid van het leven en den eigendomrustige bur gers worden voortdurend bedreigd door personen die tick zeiven vrijwillig tijdelijk krankzinnig maken. Waar zouden we eindigen, indien we alle gevol gen van dat groote kwaad wilden aanwijzen Voor ieder weldenkende, is het overbodig iets médr aan te voeren, tot betoog der noodzakelijkheid, dat ook Nederland het voorbeeld volgo van zoovele andere Staten. Toen de zich gevormd hebbende kommissie, haar plan tot daarstelling eener vereeniging tot beperking van openbare dronkenschap, kenbaar maakte, mocht zij tal van adressen van adhzesie ontvangen. Znlki verheugde haar en was haar tot spoorslag om met kracht voort te werken aan liet beoogde doel. Dank zij do krachtige medewerking van vele, ook van verre plaatsen, te Rotterdam byeengekomene belangstellen den, werd de //Nederlandsohe Vereeniging tot Beper king van Openbare Dronkenschap" geconstitueerd en later te Utrecht liet reglement >astgesteld, hetwelk bij kon. besluit van 10 Febr. 1878 werd goedgekeurd, waarmede de Vereeniging haar rechtspersoonlijkheid verkreeg. Maarnog is cr niet genoeg gedaan. In tegendeel. De groote arbeid vangt eerst aan. Om dien arbeid licht te maken zijn vele handen noodig. De Vereeniging doet alzoo met deze dc uitnoodiging aan hare Landgenooten, om toe te treden als lid der Vereeniging. Ter kennismaking geeft zy u hierbij een uittreksel uit liet reglement, voor welke kennismaking eenige oogenblikken uwen aandacht wordt ingeroepen, in het volle vertrouwendat u, na overdenking van het geen het algemeen belang ten sterkste vordert, een verklaring van uw toetreding als lid wel zult gelie- ven te zenden, aan een der leden van het Hoofdbe stuur, of aan een der Correspondenten. HET H00fDBE8TUUB, Namens hetzelve, MARIE J. J, KRöLLER, Secretaris Art. 1. De Nederl. Vereeniging tot beperking van openbare dronkenschap gevestigd te Rotterdam heeft ten doelmiddelen in het werk te stellen en pogin gen te bevorderen, die kunnen geacht worden te lei den tot beteugeling van openbare dronkenschap. Art. 2. De middelen tot bereiking van het iu Art. 1 omschreven doel zijn a. Het trachten te verkrygen van wettelijke be palingen tegen openbare dronkenschap b. en op drankverkoop; c. het in de hand werken van de verkrijging van gezonde, goedkoope en voldoende volksdranken* Art. 3. Nederlanders in het volle genot hunner burgerlijke en burgerschaps-rechten, den ouderdom van 18 jaar bereikt hebbende, kunnen lid zyn der Vereeniging. Art. 4. Om tot lid te kunnen worden aangeno men, onderteekent men de volgende veiklaring „Ik verklaar overtuigd te zyn van de noodzake lijkheid tot aanwenden van pogingen tot beperking van openbare dronkenschap en ben bereid, om naar vermogen en volgens den geest van het voor de Ver- eeniging vastgestelde reglement aan datgene mede te werken, wat het doel kan bevorderen.' Art. 5. De leden worden onderscheiden in a. beschermende en b. gewone leden. Beschermende leden zijn zy, die minstens 1.50 meer dan de voor de gewone leden bepaalde contri butie betalen. Alle leden zyn stemgerechtigd. Art. 6. Elk lid ontvungt bij zijne toetreding een afdruk van dit reglement, waarin ook op afzonderlijk en uit te snijden blad de 111 Art. 4 geplaatste ver klaring te vinden is, welke verklaring wordt onder teekend met bijvoeging onder welke der in Art. 5 sub a en i genoemde leden men zich rangschikt en, zoo men zich als beschermend lid wenscht aangemerkt te zien, van het bedrag der contributie. Art. 12. Het hoofdbestuur benoemd correspon denten uit de ledeu daar waar en zooveel dit noodig wordt geoordeeld. Art. 1,3. Een correspondentschap dat uit 20 of meer leden bestaat, heeft de bevoegdheid zich onder eigen bestuur en eigen huishoudelijke bepalingen, mits niet in strijd zijnde met dit reglement, alsafdeeling te constitueeren. Art. 15. Zij die jaarlijk ƒ2 of meer bydragen, zijn beschermende leden. (Zie art. 5.) De bijdrage voor elk gewoon lid bedraagt 0.50. Art. 16. De 1 den betalen hunne contributie op aanbieding van een door den Voorzitter Penningmees ter geleekende kwitantie. Het Hoofdbestuur is niet gerechtigd tot het doen vau eenige andere uitgaven dan die van beheer (noodzakelijk geacht wordende drukwerken daaronder begrepen) eu correspondentie, dan de jaarlijksche of eene buitengewone algemeene vergadering gehoord en daardoor gemachtigd. Afdcelingsbct-turen of kor- respondenten kunnen geene uitgaven doen ten laste der Vereeniging dan op machtiging vau het Hoofd bestuur, dat van die eventueele machtiging verant woording geeft in de eerstvolgende algemeene ver gadering. Art. 18. Het Hoofdbestuur vergadert zoo dikwijls dit in het belaug der Vereeniging wordt gevorderd cn te behandelen zaken met door korrespondentie kunnen worden afgedaan. Jaarlijks heeft in de maand October eene algemeene vergadering plaats, die éénc maand te voren wordt nitgeschreven bij oproepings brief, waarin de punten ter behandeling op dfc ver gadering worden omschreven. Art. 19. Op de genoemde algemeene vergadering wordt door het hoofdbestuur verslag uitgebracht over den toestand der Vertenigingmet overlegging der noodige bescheiden, rekening en verantwoording ge daan van gehouden beheer en ter voldoening aan Art. 8 gelegenheid gegeven ter voorziening in de perio dieke aftreding van leden van het Hoofdbestuur. Art. 20. Geeue veranderingen in dit reglement zijn vau kracht dan die. bij volstrekte mecrderhc.d van stemmen ter algemeeue vergadering worden vast gesteld eu na daarop de Koninklijke goedkeuring te hebben gevraagd en verkregen. Bij verschil van uit- legging iu dc artikelen van dit reglement tusschen de leden onderling, beslist het Hoofdbestuur, behou dens recht van beroep op de eerstvolgende algemeene vergadering. Deze laatste beslist ook bij verschil van meening tusschen het Hoofdbestuur en de leden. Art. 21. Bij eventuiele ontbinding dezer Vereeni ging zal een te houden algemeene vergadering beslis sen omtrent de bestemming der aanwezige baten. Art. 22. Deze Vereeniging wordt aangegaan voor den tijd van negenentwintig jaren, in te gaan op den dag der koninklijke goedkeuring. Aldus vastgesteld en goedgekeurd ter openbare vergadering gehouden te Utrecht den 21 Dcc. 1872. Op de Stadhouderskade te Amsterdam ligt een schip dat door een polderwerker met zijn gezin bewoond wordt. Gedurende 21 jaren, dat de heer des huizes gehuwd is, heeft zijn gade dagelijks zoo zegt men een pak slang van hein ontvangen. Deze handtas telijke bejegening werd Zondag jl. zoo erg, dat de politie er bij te pas kwam, die beproefde den man te arresteeren. Dc „slager* bleef echter aan boord, en daar mg house my castle is, koii de politie den man niet van zijn schip halen. De belofte van een borrel hielp. Een buurman noodigde den polderwerker uit een bittertje met hem te gaan gebruiken, en nau welijks had de man den dorpel zijner drijvende woning overschreden, of hy werd onder het gejuich eener talrijke menigte gepaternosterd naar het bureel van politie gebracht. De list was gelukt. Omtrent den gezondheidstoestand van het vee in Friesland wordt gemeld, dat in de maand Augustus 4 runderen aan de longziekte zijn gestorven en 28 rnnderen te dier zake zyn afgemaakt. Het geheel getal runderen, sederi 1 Januari dezes jnars in Friesland aan de longziekte gestorven of af- gemaakt, bedraagt daardoor 1270, waarvan in Januari 354, Februari 304, Maart 291, April 117, Mei 61, Juni 72, Juli 39 en Augustus ü2. De pokziekte onder d'c schapen schijnt zich weder uit fe breiden, althans in de gemeente Menalflumadeel, waar zij in de vorige maand bij 53 veehouders werd waargenomen. De schurfziekte onder de schapen kwam voor bij een veehouder te Leeuwarden. Jaarlijksch Verslag van de Vereeniging tot voortdu rende ondersteuning der nagelatene betrekkingen van verongelukte visschers der Reederijen te Kat wijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. In het afgeloopen boekjaar zijn outvangen aan con tribution van de reeders, die zulks gedeeltelijk van de iukomsten der visschers afhouden van 44 bomschuiten te Kat wijk a 3.ƒ132.— van 9 bomschuiten te Noord- wijk a ƒ3.— 27. 159.— aan een legaat van wijlen mejufvrouw wed. Cossee, geb. Alt200. aan jaarlij ksche bijdragen van 50 cents of hoogcr968.05 aan giften voor eens 860.16 aan reuten1110.99* 1 3298T2Ö De Vereeniging heeft dit jaar ondersteund 90 we duwen, weezen en bejaaide personen, zijnde de nage laten betrekkingen van de verongelukte bemanning der bomschuiten de Industrie, de drie Gebroeders, Zorg eu Vlijt, Vrouw Neeltje, Katwijks Welzijn, de Adriana, Katwijks Welvaren, de Jonge Dirk, de vier Gezusters, de drie Gebroeders, Victor Jacob, de Ho pende Visscher, Vrouw Jacoba eu Vrouw Jobauna. De Vereeniging heeft uitgekeerd in dit boekjaar ƒ3196.10, gedurende de zomermaanden werd voor elke weduwe ƒ1.25, voor elke bejaarde 0.87® en voor eik kind 0.25 en gedurende de wintermaanden voor elke weduwe ƒ1.50, voor elke bejaarde 1.10 en voor elk kind ƒ0 25 per week uitgekeerd. Het kapitaal bestaat nu uit eene inschrijving op het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld 2^8 pC't. 32000 nominaal, belegd in de Leidsche Spaar bank ƒ2900, belegd a deposito 5985.39 en in con tanten ƒ910.406. I)e Vereeniging eindigt haar verslag, met oprechte dankbetuiging aan allen die bare pogingen hebben ondersteund, zy wenscht dat door jaarlij ksche bij- drageu, giften en legaten haar fonds meer en meer aanwassen moge. De Vereeniging voornoemd, SAMUEL LE POOLE, Voorzitter. Leiden, 1873. A. van DRIEL, Secretaris. De ondergeteekenden brengen ter kennis van hen, die deel genomen hebben aan de vereeniging tot voortdurende oudersteuning van nagelaten betrekkin gen van verongelukte visschers, te Katwijk en Noord- wijk a/zee, dat eerstdaags over het bedrag waarvoor is ingeschreven, per kwitantie zal worden beschikt. liet groot aantal inteekenaren te dezer stede ge tuigt van de ingenomenheid met deze meuschlievende vereeniging. De ondergeteekenden brengen hunnen warmen dank, ook dien der hoofdcommissie te Leiden voor hunnen goeden wil en voor de milde gaven, waardoor zij dc aangename voldoening genieten leden te zijn van eene vereeniging, ten doel hebbende on dersteuning van ougelukkige Weduwen eu Weezen, wier echtgenooten eu vaders verongelukt zijn, bij het uitoefenen van hun gevaarlijk beroep. De ondergeteekenden blijveu steeds ber£4 inlich tingen te geven aan hen, die zich .bij deze vereeni ging wenschen aan te sluiten. De jaarlijksche con tribution worden door de leden zeiven bepaald, en zijn verbindend tot wederopzeggens toe. Het laagste cijfer wat voor het lidmaatschap wordt vereischt, is vijftig cents 'sjaars. Als bijzondere giften zijn na vorige opgave nog ingekomeu van J. C. by l)s. Vorstman J 2. De Subcommissie voornoemd, D. W. WESTERBAAN. M. A. G. VORSTMAN. A. SCHONEVELD v. d. CLOET. Gouda, September 1873. New-York, Dl Sept. De bankier Jny C'ooke heeft zijn betalingen gestaakt. Dit heeft ongerustheid doen ontstaan ten opzichte1 van andere huizen, die by spoorwegondernemingen zijn betrokken. Madrid, 19 Sept. De heer Castelar heeft in eene redevoering verklaard, dat de republiek zonder overleg en beradcuheid niet te redden is. Een staats man zeide hij moet een overgang vormen tus schen zijne eigen partij en de andere partijen. Hij berekende dat de carlisten thans meer dan 50,000 sterk zijn. 11 y zou ook conservatieve generanis met 't bevel over de troepen belastenwant niet slechts geestdrift, ook wetenschap en practijk waren noodig tot oorlogvoeren. Het voorstel tot 't schorsen der zittingen is met 124 tegen 68 stemmen aangenomen. Dc Sultan van Mnrocco is dood. Weenen, 19 Sept. De koning van Italië heeft heden de tentoonstelling bezocht en met zijn gevolg het déjeuner gebruikt in het keizerlijk pavilloen al daar. Des namiddags heeft hij het corps diplomatique eu het Cisleithaansch ministerie ontvangen. Het internationaal' congres voor landbouw, bosch wezen enz. is heden geopend. Het telt 300 leden. De miuister van landbouw betuigde iu de openings rede zijn dank aan de regeeringen die er zich doen vertegenwoordigen. Hij herinnerde dat het congres ten doel heeft, eene voorloopige beraadslaging te hon den over verschillende onderwerpen, waaromtrent tus schen de regeeringen alsdan een nader overleg zal kunnen plaats hebben.' Hij bracht hulde aan de na gedachtenis van den gewezen eere-voorzitter, den vrijheer Liebig. Daarna zijn de werkzaamheden aan gevangen met een debat over verordeningen ten op zichte der vogels. New-York, 19 Sept. Het bankiershuis Hatch en veertien andere huizen hebben de betalingen ge staakt. By de banken te Washington en Philadel phia worden talrijke aanvragen om remboursement gedaan. Er heerscht hier ter beurze eene hevige agitatie. l)e minister van financien heeft bekend gemaakt, dat hij last heelt gegeven tot het betalen van alle trekkingen op het gouvernement. Rome, 19 Sept. De Opinione meldt, dat iu Marokko, ten gevolge van het overlijden des Sultans, een burgeroorlog tusschen de aanhangers van zijn zoon en die van zijn broeder is uitgebroken. Iu de steden Fez en Marokko heerschte eene buitenge wone agitatie. Burgerlijke Stand. Geboren-. 16 Sept. Matthijs Johannes, ouders G. Jaspers en J. M. Waltmans. - 17- Jacobus, ouders R. B. Zinkhaan en P. van der Burg. 18. Bartholomeus, ouders L. Roos en A. Matse. Aletta Margaretha, ouders H. Bosman en J. Brnikman. Johannes Felix, onders C. P. Clemens en A. A. van Luik. Johanna, onders V. M. de Jong en M. de Groil. Jacobus Bernardus, onders A. J. Willemara en M. Molenaar. 19. Sara Sa2anna, ouders J. Reijker en L. J. den Haag. Overleden: 17 Sept. P. den Hertog, 1 j. 1 m. Heden overleed ons jongste kind slechts maanden ond. ANDRIES J. van DANTZIG. J. M. van DANTZIG—Bnanmm. Gouda, 20 September 1873. Heden overleed onze geliefde Vader de WelEerwaarde ZeerGeleerde Heer P. STEEN- MEUER, Emeritus Predikant te Middelburg. C. H. STEENMEUER. M. A. STEENMEUER— Gouda, 20 Sept. 1873. Göttb. te Rotterdam. *t* De gezamenlyke DIENSTBODEN van het St. CATHARINA GASTHUIS alhier, be tuigen door deze hun oprechten dank aan den WelEd.Heer J. DROOGLEEVER FORTUUN, voor het gulle onthaal, hun door ZEd. aange boden ter gelegenheid van ZEd. 25jarig Re gentschap. V De VROUWELIJKE PREUVENIERS van het St. CATHARINA GASTHUIS alhier, betuigen hun oprechten dank voor het gulle onthaal, hun aangeboden door den WelEcLHeer J. DROOGLEEVER FORTUUN, bij gele genheid van ZEd. 25jarig Regentschap van genoemd Gasthuis. Al die iets te vorderen heeft van of ver schuldigd is aan de Nalatenschap van den Heer CHRISTIAAN FLAES, gewoond hebbende te Gouda en aldaar overleden den 16 Septem ber 1873, gelieve daarvan opgaaf of betaling te doen vóór 1 October e. k., ten kantore van Notaris Mr. KIST te Gouda. - in alle plaatsen, voor eene Vereenigingadres met franco brieven onder Letter Hs bij den Boekhandelaar R, C. HUGE, Goudsche Singel

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2