Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. er. 1873. •DE. BUITENLAND. I Vrijdag 3 October. M water, n de uit- W. Buitenlandsch Overzicht C. n°. 33, IS fetó’n rijk. De Gemeente-begfrooting. n. 0 GOUDSCHE COURANT kon, - 3000.- 50.— - 350.— 300.— - 100.— - 330.— 150.— 100.— 200.— 100.— 300.— i 1 en zom ie laat 2.20 ver- EU- NKI kheb zaam den rs. igbaar ge- ateer van irige lig- roon RACT IS. - 240.— - 100.— - 40.— - 4500.— s uw dend, orga- ler lasse. lotterdam. 660.— - 180.— t. in den kor- is, een re en dergeljjk ondubbel- dat er reeds an verkocht jjkeenheil- lijders aan middel ten een betrek- t oplettend lilzame ge inwater on- jn de zoo ie bij een iddel weder die door te steken, 'ind vocht pofiffg ge- Te zamen 4005. Voor onderhoud van wegen en i I, ten einde t op f 0.70 gevorderd ielyk- anbe- 0uig- njdige 1 dan .In Frankrijk begint men meer en meer te spreken over de vier verkiezingen, die op 12 dezer moeten plaat* hebben. Men verwacht de zege der republi- keinacbe candidaten, die het voordeel hebben rond voor hunne beginzelen te kannen uitkomen, terwjjl hunne conservatieve tegenstanders de vlag, waaronder zij voornemens zijn te strijden, niet durven laten zien, maar hun toevlucht nemen tot allerlei nevelach tige verklaringen. L'Avenir National heeft in vereeniging met prins Napoleon getracht een bondgenootschap tusschen da Bonapdrtisten en de republikeinen tot stand te bren gen. Van beide dier partijen zijn evenwel sooveel protesten ingekomen, zelfs ran medewerkers aan den Avenir, dat de zaak als geheel mislukt kan worden beschouwd. De telegraaf bezorgt ons het uittreksel uit een brief van den graaf van Chambord aan een af gevaardigde, die vermoedelijk in Fransche bladen openbaar qrordt gemaakt. Wij wenschen het stuk zelf af te wachten, daar dit uittreksel niet veel zegt. ,Wel bespeurt men er uit, dat de graaf bezorgd is voor de Fransche boeren, die met de restauratie niet zoo ingenomen blijken te zjjn. In den aanhef althans poogt hjj hen gerust te stellen, wat betreft de praatjes, dat hij wedqj do tienden en heerlijke rechten zou willen invoeren en. een oorlog zou willen voeren (den oorlog met Italië natuurlijk) onder onmogelijke voor waarden. In een vergadering der Engelsche kamers van koop handel, te Cardiff gehouden, zijn de volgende moties aangenomen 1°. Om de aandacht van het Brilsche gouvernement te .vestigen op de buitensporig hooge tolgelden, geheven op het Suez-kanaal2°. om de regeering tc verzoeken het initiatief te willen nemen tot een internationale conferentie ter herziening der tegenwoordige quarantaine-bepalingen, en 3*. om de wensohelijkheid uit te spreken vaï een onderzoek der plannen over het openen van handelswegen naar de zuidwestelijke provinciën van China. De Duitsche bladen spreken schier eiken dag over de mogelijkheid van een wijziging van het Pruisische ministerie; de president-minister von Boon wil, zegt men, aftreden, en ook von Bismarck zou zich geheel uit bet ministerie, willen terugtrekken om de handen ruimer te hebben voor Duitschland; onder de per sonen, die voor president-minister in aanmerking zouden komen, noemde men dezer dagen ook den generaal Manteuffel, dip juist uit Frankrijk is terug gekeerd en door den keizer tot veldmaarschalk be noemd. Het komt ons echter voor dat deze vrees overdreven is; Manteuffel1 moge om zijn militair con servatisme bij het hof hoog staan aangeschreven, do meerderheid van het Pruisische ministerie is in ver- gesteld met onze brandweer; tel- 'gelijking te liberaal dan dat hij met haar zou kunnen het vernielend elemeht ons bedreigt, samen werken; er bestaat voor het oogenblik dan ook voetpaden wordt ƒ200.minder geraamd dan in het vo rige jaar. Men rekent noodig te hebben Voor zand puin, klei enz aankoop en planten van boomgewas Voor onderhoud van den toegangs weg naar het station van den lllijjn- .spoorweg sluizen is met f 11000. verminderd. Het voorgedragen cjjfer strekt: a. in het onderhoud van: de IJselhaven slüis het Moordrechtse!» Verlaat de sluizen achter de St. Janskerk, die in de Peperstraat en achter de Vischmarkt,,met de daarbij behoorende touwen, blokkefi enz. k - 150.— Voor banken, rasterwerken enz. - Te zamen f 1400, He? onderhoud der bruggen wordt ƒ6500. lager geraamdhet is thans ƒ2000.— waarmede men de noodzakeljjke vernieuwingen meent te kunnen uitvoeren. Ook de post voor onderhoud van havens, vaarten, kaaien en sluizen is met f 11000. deed zij, wat ze kon, om het gevaar te keeren of te verminderen; toch verdient de vraag wel overweging of de groote uitgebreidheid onzer gemeente niet meer spoed vordert by 't opko men der brandweer, dan by de tegenwoordige inrichting met eenige mogelykheid kan worden verkregen. Omtrent de schutterij verwyst de memorie naar de door den schuttersraad voorgedragen begrooting, doch die is bij de gedrukte stukken niet te vindenhet eenige wat er dus van kan gezegd worden is dat zy bijna ƒ2700.kost Het hoofdstuk der kosten voor plaateelyke gezondheidspolitie bedraagt wederom 895. Zoude het niet noodig zyn op dit hoofdstuk een som uit te trekken voor uitgaven, die ten gevolge van de Wet houdende voorzieningen tegen besmetteljjke ziekten vereischt kunnen worden? Ontsmetting, onteigening, toezicht kunnen bij 't epidemisch heerschen van dekten belangrijke sommen vorderen. Even als de inkomsten zyn ook de uitgaven /1500.lager geraamd dan voor '73, Het huisnoudeljjk bestuur der gemeente is nagenoeg voor dezelfde som uitgetrokken ah voor het loopende jaar, ruim ƒ27000.er valt daaromtrent dan ook niets op te merken. Van meer belang is het Hoofdstuk der kosten voor werken en inrichtingen tot openbaren dienst bestemd, dat ruim ƒ11000.lager geraamd is, in weerwil dat voor de tweede Armenschool 23000.—’ is uitgetrokken in plaats van 14000.— Het onderhond van straten en pleinen is thans geraamd op ƒ4005.d.i. ruim ƒ1300. minder dan voor '73 geraamd was. De me morie van toelichting op de Begroeting ver deelt die gelden als volgt: 5000 Luiksche keien a 105.— per duizend is525.— 50000 Uselstraatklinkers a ƒ8. per duizend is- 400.-- 10000 Vechtsche straatklinkers K ƒ18.— per duizend is 180. 20000 idem a f 20.per duizend is - 400. Zand, daaronder begrepen hetgeen noodig is tot ophooging van de Crabethstraat met de kosten van aanvoer en arbeidsloon- 1850.— Puin en klei, met de kostenwan vervoer Hout voor staketsels, palen, gooi planken enz Te zamen- 1270. Voor onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen is hetzelfde cjjfer voorgedragen als by den staat van begrooting voor 1873. Het aangevraagd cjjfer strekt: Voor het schoonhouden der plant soenen 575. Voor het snoeien van boomen enz. - 425. Voor aankoop van boomen en heestergewassen Voor aankoop van zand, klei en puin gording werken, schoeiingeh en plankieren meerpalen en boomplanken kranen kaaimuren binnen de stad. kaaimuren, meerpalen, schoeiin- gen enz. in en langs den Usel, alsmede voor het bevaarbaar hou den van de Singelgrachten 5. in de kosten voor net afdammen van de doorgangen aan den Usel en verdere waterkeeringen binnen de gemeente met de daarvoor noo- dige materialen en gereedschappen - Te zamen 8530.— Voor rioleering van zijlen wordt wederom ƒ12000.noodig geoordeeld. De zjjlen gelegen tusschen de Zak, den Groe neweg en het Plantsoen, terwjjl de overschie- tende gelden zulled worden aangewend voor afsluiting van genoteerden grond, waar dit mocht bljjken noedig te zyn. De voornaamste post van dit Hoofdstuk is thans de ƒ23000.die voor de tweede Ar menschool is uitgetrokkenvoor 1873 was ge raamd 14000.De memorie van toelich ting zegt dat die ƒ23000.— moeten strekken tot voldoening der termynen die in '74 ver vallen en van de schoolbanken, terwjjl uit de voor '73 toegestane gelden de in dat jaar reeds vervallen termynen vullen'werden gek weien. Het 3* hoofdstuk (kosten voor eigendommen, die de Gemeente burgerrechtelijk bezit) is ook ruim f 5000 lager geraamd, daar de buitenge wone subsidie tot herstel.derGouwekadeslecpts voor eenmaal was toegezegdvan de gewone subsidie komt op deze begrooting de 4* of laatste termjjn voor tot een bedrag van ƒ26717.82. De kosten van invordering der plaatseljjke belastingen zjjn even hoog geraamd als voor '73, nl. 1330.— De kosten der openbare veiligheid en brand weer zjjn wederom eenigszins verhoogd, het loon der nachtwakers van 0.60 te brengen, waardoor 365.meer l wordt. De gehéele inrichting van ons politie wezen laat nog veel te wenschen over. Wil men uitgebreide politie-yerordeningen bezitten, wil men een weinig aan keuromanie doen, dan behoort althans zorg te worden gedragen dat bjjna iedere overtreding worde geconstateerd, want het is onbillijk bekeuring te doen afhan gen van de toevallige tegenwoordigheid van een politiebeambte^. In plaats vah genX op zich zelf allezius billjjke, verhooging van 't loon der nacht wakers; zon eene geheele hervorming van het politiewezen nog meer aan de eischen der bil lijkheid beantwoorden, vooral wanneer tevens uit de verordeningen al die bepalingen werden geschrapt, die aan bovengenoemde manie doen denken. De politie in haar geheelen omvang kost bljjkens de raming ruim 8000.—; zou die som wel belangrijk verhoogd behoeven te worden om haar doelmatiger in te jachten? Ook de verlichting kost ƒ100 meer (ƒ8200), met het doel zegt de memorie' om waar dit noodig ie lantaarns te plaatsen. Kon dat voor 100.geschieden, dan zouden de klach ten over onze straatverlichting gemakkeljjk uit den weg geruimd kunnen wordenMaar dit zal nog wel wat meer geld kosten, want de verlich ting is erbarmelyk. Waaraan dit toege- sehreven moet worden, en of 't elders beter is, zijn vragen die de deskundigen moeten uitma ken, maar dat hel?'zoo is, zal zeker niet veel tegenspraak vinden. Betef is 't gesteld me kens wanneer

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1