Nieuws- en Advertentieblad /oor Gouda en Omstreken. N° 1426. 1873. J I 18, leze CHO- ste Kwali- lien dezelve ;emaakt te men er de orkoken is r BUITENLAND. J Woensdag 1 October. INGEN, ’neerd.) Bultenlandscli Overzicht <1 renten. tlion ff 1 I - GOUDSCHE COURANT L 301. ia. da. am. 1 WIJNEN, KEN, levert JOOSTEN, endcweg. ngenoenide reeds dni- het debiet teler! Wie ster is om te voeden tract. Het nenstelling nde Haar* lie bestaan, el kunnen het hoofd ten, waar- Migtsamer- Door >h'h Haar- zich weder men weer ril, make i's Haar- rkrjjgbaar nnlr h«>t UnHvnlIr I en de clericalen. j 'i OOSTENRIJK. De wereldtentoonstelling is nog niet ten einde veeleer schijnt in de tegenwoordige maand het aantal bezoekers zeer groot te zullen worden en toch denkt men reeds- róel schrik aan de onvermijdelijke afreke ning. De Deutsche Zeitung doet uitkomen, dat min der het tekort dan de wijze waarop men is te werk gegaan, ergernis wekt. De rijksraad, zegt het blad, behoort deze aangelegenheid in zijne eerstvolgende bijeenkomst ter band te nemén en degenen, die zich aan verkeerde handelingen hebben schuldig gemaakt, ter verantwoording te roepen. Bij de statuten was aan den directeur-generaal een onbepaalde macht ver strekt om te handelen naar goedvinden, evenwel onder onmiddellijke verantwoording aan den minister van koophandel; doch in Februari 1872 zag de Mi nister zich genoodzaakt te verklaren, dat hij het be treurde eerst toen aan het Huis der Afgevaardigden een verslag van den directeur-generaal te kunnen overleggen, daar deze geweigerd had, zich wegens de gedane uitgaven vroeger te verantwoorden. Des tijds verscheen ook de eerste en bijna eenige afre kening betreffende het beheer van het Weener tentoon- stellingsfonds in de Wiener Zeitung. Daaruit bleek, dat reeds op het einde van September 1872 van de aanvankelijk toegestane zes millioeuguldenfl.4,452,151 waren uitgegeven. Tevens werd aan het Huis inzage gegeven van de voorloopige raming voor de tentoon stelling, waarin de kosten op eene ronde som van fl. 15,700,000 werden geraamd. Het Huis der Af gevaardigden stond de verlangde som toe, en stelde slechts deze voorwaarde, dat voortaau een gedragslijn wierd gevolgd, welke geschikt was, om aan de volks vertegenwoordiging de vervulling barer taak mogelijk te maken. Wat is tot dusver geschied, waardoor aan dit rechtmatig verlangen gevolg wordt gegeven FRANK RD K. Het procea-Bazaine werd gisteren te 1 uur voort- gezet. In de vorige week ia de lezing van het rap port vaü generaal Riviere, de memorie ter verdediging van Bazaine en de acte van beschuldiging voorgele zen. Thans begint het eigenlijke rechtsgeding. Binnenkort zal er eene vergadering worden gehou den van leden van de verschillende fracties der lin- k er zij de, schrijft men uit Barys aan een Duitsch blad, en wel onder leiding van Thiersdaar zal het ver bond gesloten worden tusschen al de vijanden eener restauratie, die slechts een station zou zijn tusschen twee omwentelingen. De verklaringen legen de re stauratie nemen toe, en het wachtwoord, dat graaf de Tocqueville bij het landbouwfeest te Cherbourg heeft gegevenrepubliek of monarchie, vindt leten- digen weerklank bij alle liberalen. Tocqueville zeide, dat de eerste behoefte van den Staat de stabiliteit is, het vertrouwen des volks op zijne instellingen. //Kan," vroeg hij, «het koningschap ons het eerste en het tweede geven Tocqueville ziet evenals Thiers nog altijd het heil des lands in een republikeinsche conservatieve Regeering. Door de tegenpartij werd hierop gevraagd «Welke Republiek wilt ge dan waarbij de Journal des Débats niet onjuist opmerkte «Het schijnt, dat de heeren van de rechterzijde zich geen groote moeite hebben gegeven om de goede Republiek te vinden. Na den 24n Mei werd de rechterzijde de wettige meesteres van de Republiek zij was uitstekend in de gelegen heid om met de Republiek, waaraan zij de voorkeur wilde geven, ervaringen op te doen, maar zij ge bruikte haar macht alleen om de monarchie te her stellen men kan derhalve gerust zeggen, dat zij de Republiek niet heeft gevonden, omdat zij haar niet gezocht heeft.* Deze ontboezeming van de Journal des Debate is een bewijs, dat bij de redactie van dit blad de Re publiek weder bovendrijftmen weet, dat zij ia den iaatsten tijd wel eens laveerde. De Siècle telt de openlijke -verklaringen op, ten gunste van de Republiek afgelegd nadat Faray en Say, Christophle en Lefèvre-Pontalis waren voorge gaan, zijn nog gevolgd Cantades, Carré-Kerisouet en Legas-Lasalle. Men vertelt te Parijs, dat de aanhang van de Broglie het zoo weinig met den graaf van Chambord meer vinden kan, dat men er aan dénkt vpor te stel len om M’ac-Mahon levenslang te benoemen tot Pre sident der Republiek. Niemand gelooft echter, dat de republikeinen daar thans genoegen mee zullen nemenThiers is persoonlijk ^egen de verlenging van de macht van Mac-Mahonhij meent dat een plebiscit ten gunste van de republiók zou uitvallen, èn houdt het daarom voor wenschelijk om, wanneer een volksstemming wordt voorgesteld, deze te onder steunen. Wat het plan betreft van de Broglie on Mac-Mahon levenslang tot President te laten benoe men, men schrijft hem daarbij de bedoeling toe om langs dezen omweg tot de monarchie, maar met den graaf van Parijs te komen. Blijft» de graaf van Cham bord tot den dood van Mac-Mahoi in den vreemde, dan blijft hij een onmogelijkheid en ligt de candidatuur van de graaf van Parijs voor de hand. Verder heeft de Broglie met de verlenging van de macht van Mac-Mahon ook zqn eigen betengen niet verge ten «blijft Mac-Mahon, dan blijf ik ook,« dus re deneert hij. De bedevaarten hebben voor een deel niet aan de verwachting beantwoord; men had gehoopt, dat de pruuMotw aioh zouden doen spreken, dat de vromen door de politie zouden moeten worden beschermd, enz. maar de ervaring heeft geleerd, dat de meerderheid des volks vrij onverschillig was om trent dat kerkelijk vertoon en op zijn hoogst de schouders opbaalde. De liberale bladen spreken bijna niet van de processies, en zoo verloopt de kans waarlijk de clericale bladen hebben er nu op uitgevonden om be- leedigingen die de pelgrims zouden zijn aangedaan, te verzinnenbij nader ingesteld onderzoek werd bij al de klachten geconstateerd, dat niemand de vromen had gemoeid, soms dat dc pelgrims volstrekt niet ge weest waren op de plaats, die men opgaf. Sedert geruimen tijd haale meerderheid der En- gelscbe kiezers in de aanvuhgsVerkiezingen voor het lagerhuis den rug toegekeu aan het kabinet-Glad- stone. Een toevallige voeniging van heterogene elementen was oorzaak da&an, zegt the Daily News. Het was het gevolg bovena vad eene «samenwerking van hen, die van oordeel si dat het kabinet-Glad stone te veel deed en toe niet durven voorstellen om zelfs iets daarvan wede ongedaan te maken, en van hen, die meenen dat nt genoeg gedaan is en er aan wanhopen om met wees tot meer doen aan te sporen.* Gladstone’s aftnen is daarom nog niet de nederlaag van het liberume in Engeland, meent het blad, en een ministee, dat ondanks zijne te kortkomingen het liberale gloof zoo juist vertolkte, wordt niet verjaagd en ovrvleageld door het Aba- cad&bra van den heer Dtertli. Zulk een toon sloegen de ministerieels bladen se dert lang niet aan. De crerwinning der liberalen bij de verkiezing te Bath heeft hun blijkbaar hun zelfvertrouwen wedergegeva, en wanneer de wijze waarop zij thans speciaal tgen Disraeli uitvaren bui tengewoon onbeschaamd is dan moet dit worden toegeecbreven aan het feit, dat de leider der tories persoonlijk by deze verkiezhg betrokken was. Over moedig geworden door dei uitslag der laatste ver kiezingen, had hij op hoofhartigen en uittartenden toon in een brief aan den conservatieven candidaat de nederlaag der liberalen voorspeld en op weinig kiesche wijze zyue tegenparly a faire genomen. Van daar de heftige toon waarop de liberale bladen in hunne jubel-artikelen over de overwinning van Bath Disraeli de les lezen. Thans zijn zij ook zeker van de overwinning te Taunton, waar de nieuwbenoemde sonciior-gcnerSi, u»r. muffin, neo aan eene moet onderwerpen. De meerderheid door den libe ralen candidaat te Bath behaald was echter niet zeer groot; van de 4290 uitgebrachte stemmen werden er 2210 op hem uitgebracht. De ultramontanen te Geiicve hebben door openbare plakkaten, ten sterkste geprotesteerd tegah de op Zon dag bepaalde volksvcrkiezingen; zy verlangen, dat niemand daaraan deelncme De liberale katholieken evenwel hebben in eene door 800 personen bijgewoonde bijeenkomst drie can- didaten gesteld voor de betrekking van pastoor, o. a. den heer Hyacinthe. De restauratie van den Bourbouschen troon schijnt minder kans van slagen te hebben. De commissie van 5 feden der nationale vergadering (Changarnier, d’Audiffret-Pasquier, Daru, Coiabier, de Larcy) die in laat heeft de grondslagen vast te stellen, waarop de definitieve onderhandeliug met Chambord kan plaats hebben, schijnt te stuiten op de quaestie der vlag. Het is hier niet alleen een verschil van vorm, maar de vlag is zoowel voor Chambord ah voor de Fransche natie het symbool hunner beginselen bij den een die van het ancien régime, bij de andere die van 1789. En de legitimisten van onze dagen tien beter in dan hun koning, dat terugkeer tot de oude monarchie onmogelijk is. Men zegt dat Chambord het loven en bilden moede is en kortaf geweigerd beeft met zijn beginselen te transigeeren. Hq heeft Frobsdorff verlaten en was Zondag op visite bij den ex-groothertog vUo Toseane te Salzburg. Daar zou hij ook eene Fransche depu- tatie ontvangen. Do republikeinen, vertrouwende op da talentvolle leiding van Thiers, scheppen nieuwen moed. Het regent van hunne zijde verklaringen ten voordode der republiek. Veel genoegen zal hun de uitslag der 4 aanvul* lingsverkiezingen van II. Zondag doen. Niettegen staande allen aandrang der handhavers van de „mo- reele orde- zijn overal de republikeinsohe candidaten verkolen. Een tewy. van de oude monarchie Bouher heeft aan den afgevaardigde Echasaériau een brief geschreven, waarin hij voorstelt op 15 de* z r eene bijeenkomst ta houden van afgevaardigden, die voorstanders zijn van een beroep op het volk. Frankrijk (zegt Bouher) wil eene democratische nstie blijven, maar de ontworpen monarchie is de negatie der democratie. Deze monarchie schijnt haar bestaan te willen verzekeren door vernietiging van het al* gemeen stemrecht. De schrijver komt tot de slotsom, dat de bevolking behoort te worden geraadpleegd orer den regeeringsvorm, welke zij begeert. Zoo ont valt der rechterzijde ook de steun der Bonapartisten. De laatste bijeenkomst der permanente commisaie was zonder eenig belang. De aankondiging van bet Pruisische koninklijke besluit, waarbij de kamer ontbonden on de nienwe verkiezingen worden vastgesteld op 18 Oct. en 4 Nov., gaat in de olücieuse Berlqnsphe bladen gepaard met een warm beroep op de liberale kiezers. De strijd tegen de ultramontanen wordt weder als beweeg grond aangevoerd. De regeering, zeggen zq, heeft atcun noodig om nieuwe maatregelen tegen de we- derspannige geestelijken te nemen, die zullen moeten buigen of barsten. Do eerste kamer te Darmstadt heeft, bq devoort- gerette beraadslaging over de schoolwet, het verplichte bezoek der vormschool met 14 tegen 12 stemmen afgekeurd, en met hetzelfde aantal stemmen verwor pen art. 3, waarbij de geestelijke congregatiën van net volksonderwijs worden uitgesloten. De Saksische landdag zal worden geopend door den kroonprins, daar do koning weder voortdurend aan slapeloosheid lijdt en dientengevolge verzwakt. De Beierscbc landdag komt 4 Nov. bijeen; het bericht, dat de koning zelf de vergadering zou ope nen, is gebleken onjuist te zijn. Niet alle berichten uit Oostenrijk over de aan staande rijksraadsverkiezingen luiden gunaiig voor de Duitsch-liberalente W’eenen beeft men een uiterst luchtige opvatting van de verkiezingen, en beschouwt men deze uitsluitend uit het oogpunt van een open bare vermakelijkheid. Bq de verkiezing van kies mannen op het platteland heeft de clericals party meest gezegevierd; de liberalen hebben die posten prys gegeven, zonder oen enkele poging tot verdedi ging. Een der correspondenten van de Avgeh. Alig. Zeil. houdt het dan ook voor lang niet zeker, dat de Duitsch-liberalo of grondwetspartij do overwinning zal behalen in den strijd. I

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1