rÉs. Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. C°. NG, N° 1429. 1873. BUITENLAND. Woensdag 22 October. «sen, aen. iterij. 100,000. de ont- WIN- ollectie TAR- eene tede de LEED- fijne IN, ver eende, es en I, naar lets over de Muntguacstle. Buitenlandse!) Overzicht 1 I FEW, EZEL, hue. fl er I •9 km an, jgeljjken tyd ISE begint op k. member e. k. olang de voor- (Vervolg.) Wanneer, zoo gaat de heer de Lareleije voort, men een der beide metalen uitsluit, dan wordt natuurlijk de hoeveelheid omloopeud geld minder. En ziet men dan niet daidelyk de slechte gevolgen van de geldschaarschte Dit is nog een oogpunt, dat aan de meeste staathuishoudkundigen schijnt te zijn ontgaan en waarvan de tegenstanders van den dubbe len standaard geen melding maken. Veronderstel, dat men algemeen den raad gevolgd had van Michel Chevalier en dat men het goudgeld had afgeschaft. Dan zou daaruit voortgevloeid zijn, dat de 10 m ill ia rden aan goud, welke de goudvelden hebben opgeleverd, niet ten beste van de circulatie en den internationalen handel gekomen zouden ryn. Is iedereen bet uiet eens, dat die 10 milliarden juist van pas gekomen zijn om de onmetelijke nijverheids- en handelsoperatiën gemakkelijk te maken, die gedu rende de laatste 20 jaren de economische wereld hebben vernieuwd. De m -tste landen hebben hun buitenlandschen han del verdubbeld. Het kapitaal is wereldburger gewor den. Het is overal heengegaan om spoorwegen aan te leggen, kanalen te graven, banken te stichten, mijnen te ontginnen en nieuwe takken van nijverheid te scheppen Ongetwijfeld la de wissel hel voornaamste middel geweest om de kapitalen te verplaatsen. Maar zeer dikwyls is er metaal noodig geweest. Hei bewijs daarvoor is, dat er nog geen enkel oogenblik te veel van voorhanden geweest is en dat men 4j^wyi* <*yer gebrek heeft geklaagd. Vraag aan de banCTks, wat zy zonder goudaanvoer hadden begonnen. Dit on- metelyk kapitaal dus, dat zoo juist ter snede door de goudzoekers is verschaft, zou onvruchtbaar zyn geblevenhet zou slechts tot het fabriceeren van sie- radicn hebben gediend en niet om ddn arbeid, de nyverh id en den handel vruchtbaar te maken. Als de afschaffing van het goudgeld vroeger een groote fout zou geweest zyn, de onttrekking van het zilver aan de circulatie zou het nu evenzeer wezen. Michel Chevalier zeideVan het meeste belang is de overvloed der wezeulyke kapitalen, grondstoffen, rykdom van allerlei aard, en niet de overvloed van geld, waarvan alleen de mercantiele acbool gewicht toeschrcefdeze dwaling wordt nu algemeen erkend Zeker de overvloed van producten en kapitalen i« de hoofdzaak, maar om den rykdom te laten oirculeeren, om dien gemakkelyk van hand tot hand te laten gaan, is er overvloed noodig van ruilmiddelen, even- a s er vele voertuigen noodig zijn voor het transport der handelswaren. Lees financieels dagbladen, volg de fluctuaties van de geldmarkt en gy zult zien, wanneer het geld uit de banken wordt gelicht, wan neer de nanvoer van edele metalen uitblijft, dan ryst het disconto, het crediet vermindert, de circulatie wordt belemmerd en als bet geld al te schaarsch wordt, dan barst een hevige crisis los. De groote malaise, die op dit oogenblik in Europa en vooral in Amerika op de geldmarkt heerscht, zeggen de finnncieelc bladen en met name de .Economist, komt voort uit de schaarschte van gemunt geld. De over vloed, derhalve, van geld maakt het crediet en de circulatie gemakkelijk, en zoodra bet geld zich terug- trekt, dan openbaart zich belemmering m zaken. Reeds vroeger heb ik in oen afzonderlijk werk (Ze Marckè monetaire depute cinquante am hoofdst. 5 en 6) trach ten aan te toonen, dat overvloed aan geld deze beide gevolgen heeft1° begunstigt by het crediet en de circulatie 2°'de pryzen rijzen. De schaarschte van het geld heeft dus een tegen overgesteld uitwerksel: 1° het crediet vermindert, 2° daling der pryzen. Het is daidelyk, dat als alle volken den gouden standaard aannemen, de productie van dat metaal onvoldoende zijn zaler zal altyd meer gevraagd worden dan aangeboden, het zal schaarsch worden en er zal een bestendige belemmering in de circulatie door ontstaan. De prijzen znllen dalen en dan zal, wel is waar, eenheid van munt ruiling van meer producten dan vroeger ten gevolge hebben, maar dat evenwicht zal eerst verkregen worden na menige crisis en tengevolge van groole moeilijkheden in dc ban- G0UDSCHE COURANT. delsomzettingen. De voorstanders ran den enkelen .landaard noemen alle rolken op. die dit stelsel zullen invoerenbijna geheel Europa. Indië en zelfs Japan. Maar is dit uiet juist een reden om een plaats open te houden voor het zilver De gottdproductie vermindert de handelsbeweging en nijverheidsondernemingen namen overal eene on gehoorde vlucht; en dan wil men, dat alle volken zich slechts van het goud zullen bedienen om hun ruiling te bewerkstelligen I Men zal bet aanbod verminderen op hetzelfde oogen blik, dat men de vraag in enorme verhouding ver meerdert. Lokt men dan niet een economische crisis uit, waarvan men het gewicht niet kan berekenen, De steenkolennood wordtveroorzaakt door de schaarschte van dat product. De schaarschte van het goud zou een nog veel ernstiger crisis doen ont staan. De studie der sociale wetenschappen bewijst eiken dag dat men rekening moet houden met de traditie en de historische feiten. De geschiedenis leert ons, dat ten allen tijde de beschaafde volken goud en zilver als ruilmiddel hebben gebruikt. Men breekt dus met het verledens en met de aanwijzing der natuur zelve, als men een dezer metalen volstrekt uitsluit. By onderzoek door commission valt de keus der mannen ran de theorie in den tegel op den enkelen standaard en die der mannen vau zaken, der bankiers, op den dubbelen standaard. De eersten worden ver lokt door de eenvoudigheid van het stelsel op theo retisch standpunt. De laatsten beschouwen dc feiten en zoeken hetgeen het crediet en de circulatie ge makkelijk maakt. Is dat niet inderdaad de hoofd zaak v f De dubbele standaard Iaat meer ruimte om den muntvoorraad der circulatiebanken te verdedigen on bij gevolg vcrhoOging van het disconto te vermyden. Inderdaad, de bank zal betalen in dat metaal, het welk het minst wordt gevraagd voor den uitvoer. Als het goud opgeld duet, zal een bank, die in goud moet betalen, eer verzwakt worden, dan oen inrichting die bet recht heeft zilver uit te geven. De heer Wolowaki doet zeer juist opmerken, dat de beide metalen een ruilmiddel uitmaken, minder onderhevig aan fluctuaties om dezelfde roden als een compensatie-balans, samengesteld uit ijzer en koper minder onderworpen is aan uitzetting. Als het goud vervloeit, blijft er zilver orer, en omgekeerd. Daar het geld minder plotseling schaarsch wordt, zijn de pryzen der koopwaren minder blootgesteld aan snelle wisselingen. De vergelijkende geschiedenis van de Frauache en de Engelsche bank bewyst de waarheid dezer opmerking. In het kort, de staten, die eene groeten schulden last hebben, zooals Frankrijk, Oostenryk en Italië zouden ecu groote dwaasheid doen, wanneer zij den enkelen standaard aannamen, die aan belangrijke ry- zing onderhevig is. Wanneer zy afstand doen van de bevoegdheid die zij hebben om in alle billijkheid hun sohuldeisohers in goud of zilver te betalen, dan loopeu zij gevaar om iu weinig jaren hun schuld ver dubbeld te zien, niet nominaal maar effectief, daar er tweemaal meer producten of arbeid noodig zouden zyn om dezelfde som te rerkrygen. Als alle staten den gouden standaard aannemen, dan zal dit eene even groole dwaling zyn als dat men vroeger het goudgeld had afgeschaft. In 1860 heb ik de aanneming van den enkelen zilveren staudiard afgeraden en de latere gebeurtenis sen hebben my geen ongelijk gegeven; thans bestrijd ik den enkelen gouden standaard om gelijksoortige redenen en ik beu overtuigd, dat als geheel Europa dien aanneemt, men zal begaan. Evenwel bevindt zich België op dit oogenblik iu eeuen geheel byzonderen toestand, uiet voorzien tydens de muntconveutie van 65. Het heeft bijna alleen in de Latynsche Unie metaal-circul die behuuden, daar Frankrijk en Italië in het papieren geld zijn ver zeild. Daaruit volgt, dat België wijs gehandeld heeft door het aanmunten van zilvergeld te beperken. Het zou mirschien een slap verder in die richting kun nen doenm-iar moet het, zooals men wil, het ini tiatief nemen om iu de geheele Latijnsche Unie den gonden standaard te doen aannemen Ik geloof bet niet en zeker, Frankrijk noch Italië zullen er in toe» stemmen, als deze landen de questie en hun wezenlijk belang begrijpen, want zij zouden zich zelven ver plichten om den interest van de geleende milliarden te betalen in een schaarsch betaalmiddel, dat tevens duurder wordt, terwijl zij het recht hebben het te doen in een overvloedig metaal, waarvan de prijs op het oogenblik daalt. Als men de qusstie beschouwt uit het oogpunt van bet belang der geheele menschheid en van het handelsverkeer op de geheele aarde, dan schijnt het dat de vereenigde productie van beide metalen nau welijks toereikend is om een ruilmiddel te verschaffen, dat in verhouding staat tot do internationale omzet tingen, die in ongehoorde mate toenemen, vooral met Azië. Verscheiden groote staten, de Vereenigde staten, Frankryk, Oostenrijk, die nu papieren geld gebruiken, zullen mettertijd tot metaal terugkeeren. Hoe kan men er dan aait denken om bet zilver geheel te ver werpen, waarvan men ten allen tijde heeft gebruik gemaakt, en aldus de hoeveelheid der ruilmiddelen te verminderen, juist op bet oogenblik, dat men er des te grooter behoefte aan hebben zal? Kort samengevat, meen ik de ernstige aandacht ran de mannen van bet vak te moeten vestigen op twee zijden der muutquastie, die tot dus ver te veel zijn veronachtzaamd Het gerolg, namelijk, van de schaarschte van bet geld, voortvloeiende uit do algemeens afschaffing van zilver- als staudaardgeld 1° op de circulatie en het crediet, 2° op den toestand van de schuldenaars en dien der stalen tegenover hunne schuldeischers. Sedert wij ons laatste overzicht schreven, zyn verscheidene telegrammen uit Frankryk ons de ty- ding komen bevestigen, dat eindelijk de fusie tossohen de clericale en liberale kouingsgezinden, tussohen le gitimisten en Orleanisten, is tot stand gekomen. De graaf van Chambord schijnt zijn beginselen opgeofferd te hebben voor den troon. Zijn beroemde voorvader Hendrik IV gaf zyn geloof prys, zeggende: Parijs is wel een mis waard. Hendrik V in tpe schijnt van oordeel te zyn dat Parys wel een weinig transactie met de afschuwelijke beginselen van 1789 waard is. Althans men meldt van monarchale zijde, Jat het moderne Frankryk niets te duchten beeft ran den aanstaanden koning. De afgevaardigden naar Salzburg hebben verslag aan hun lastgevers nitgebraoht. In het proces-verbaal van de bureaux der rechterzijde wordt gezegd, dat eenstemmig werd erkend, dat hei belang van het land dringend eischt de aanneming der voorstellen, ont worpen door dè commissie van negenen. Volgens die voorstellen zal de monarchie worden hersteld; zullen alle burgerlyke, staatkundige en ker kelijke vryheden, welke Frankryks openbaar recht nitmaken, gewaarborgd worden; de driekjeurige vlag zal behouden blyven. Wijzigingen zullen aangebracht kunnen worden met onderling goedvinden van den koning en van de volksvertegenwoordiging, onder voor behoud evenwel dat het initiatief daartoe geheel aan den koning blyft. Men zegt, dat in de aanstaande zitting van de permanente commissie op Donderdag a. s. zal worden aangedrongeu op oumiddellijke byeenroeping der na tionale vergadering. Den heer Buffet moet-i^eds be richt zyn gezonden om onverwijld over te komen. Dus nu ontbreekt alleen eene voldoende’meerder- een reusacbtige economische foutheid in de kamer. De republikeinen maken rich nog sterk als overwinnaars uit het parlementaire strijdperk te voorschijn te treden. Wij hopen het, want niets zou de zaak der ultramontanen meer in de hand werken, dan de verheffing op dit oogenblik ran den graaf van Chambord tot koning van Frankrijk. De republikeinen zullen» wel doen alle krachten in te spannen om dergelykc onheil te voorkomen. Een brochure van den heer Grévy, getiteldHet noodzakelijk Gouvernement, is Zaterdag verschenen. Dc schrijver zet uiteen hoe noodzakelijk het voor Frankrijk is, om een gouvernement te organiseeren,

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1