BINNENLAND. Laatste Berichten. Vergadering van den Gemeenteraad. alTbk tbe richten. en KegeitdR, en de invloed hirrtan moet zich ernstig doen gelden te Bordeaux, wnnr vooral Engelsche kolen gebruikt worden. «Het is niet voor mannen, die goed bekend zijn ■et de staathuishoudkundige vraagstukken van den dag, dat ik ai teen te setten heb, welken grooten invloed de wet van vraag en aanbod op den toestand oefentevenmin hebben wij de beginselen van voor- liohtigheid te verkondigen, welke de regeering ver bieden, lieb te mengen in de qnsestie der prijzen. «Maar zonder dienaangaande de voorzichtigheid te laten varen, welke ons opgelegd wordt, hebben wjj den tegenwoordigen staat tier productie moeten nagaan. Ik ben zoo gelukkig te mOgeb constatecren, dat deze zich snel in Frankrijk ontwikkelt, en dat een groot deel der verkregen winsten gebezigd wordt voor nieuwe werken, die de productie in de toekomst zeer moeten terhoogen.* Over spoorwegen sprekende kondigde de heer Des- seilligny aan, dat wetsontwerpen voor den aanleg van 1500 kilometer van lijneu van algemeen belang, bij de Nationale Vergadering zullen worden ingediend, zoodra deze hare zittingen zal bebben hervat. Wat buurtspoorwegen betreft, meer dan 1000 kilo meter zijn reeds van openbaar nnt verklaard. Het is natuurlijk, dat spreker ook de moeilijke en ingewikkelde qumstie tusschen de grootb maatschap pijen en de dopartementen aangeroerd heeft. I)e Mi nister zwaaide allen lol toe aan eerstgenoemden, welke groote diensten bewezen hebben, door de eerste lijnen te bouwen. Maar aan den anderen kant verklaarde Vi de departementen niet te willen ontmoedigen, en te begrijpen, dat de steden zonder spoorweg een „sleoht gewapende groep rormen, welke te strijden beeft tegen medestanders, die van top tot teen ge wapend zyn." Verwondert u niet,* zeide de spreker zijnen toe hoorders, „dat men nn eens boort zeggen de mi nister van openbare werken beschermt de groote maat schappijen niet genoeg, en dan weer: hy beschermt ze te veel. «Hq is in waarheid volkomen onpartijdig. Hg wil zijn plichten naar behooren vet vullen en heeft daarbij gestreeft naar waarheid en recht. Indien er klachteu gerezen zyn te midden van den heeten strgd der behingen, zal de Nationale Vergadering, eén sooverein rechter in deze zaak, gelijk in elke andere, in het laatste ressort uitspraak doen." Over de handelsvloot, oVer de havens, welke de Minister heeft nagegaan, sprak hij betrekkelijk slechts weinigzooveel te meer evenwel over den Franschen uitvoerhandel, en dit onderwerp vormde het slot zijner toesprank. „Twee maanden geledeu", zeide hij, «bezocht ik de havens te Calais. Men stelde mij voor, om te gaan opnemen de kleine stad Saint-Pierre-les-Calais, die aan Calais zelf grenst. Ik nam dit voorstel aan en constateerde daar, tot mijn verrassing en ver wondering, de buitengewone ontwikkeling der tulle- fabrieken, welke grootebdeels door den exporthandel bestaan. „Deze stad van gisteren, een kind, men kan zeggen van de handelsvrijheid, telt thans 19,000 arbeiders en arbeidsters en hare tullen zgn over den ganschen aardbodem verspreid. „Laat de vestingwerken van Calais verdwijnen, zooals de inwoners verlangen en hun verlangen kan worden vervuld, dan zal Calais, weldra met Saint- Pierre vereenigd, een stad vormen van 60,000 in woners. „Ik zou de voorbeelden kunnen vermenigvuldigen. Zij allen zouden de waarheid kunnen bevestigen, welke ik heb aangetoond, nl. dezedat dc uitvoer handel meer en meer toeneemt, in onze zeden door dringt en de regel wordt, in stede van de uitzon dering. „Moge een dergelijke beweging nog voortduren en zich uitbreiden Moge ons geliefd vaderland, dat zulke vreeselijke onheilen verduurd heeft, in deze vreedzame overwinningen eenige vergoeding vinden voor zgn rampen Het mag zulks hopen, bouwende op den rijkdom vaa zgn bodem en op schrandere vlgt zijner bewoners.* De Fransche fusie schgnt tot het laatst een ver warde zaak te big ven, wellicht omdat zij steeds is voorgesteld als een zaak van beginsel. De nieuw- legitimistische bladen of Orleanistische kunnen nauw woorden vinden om baar vreugde uit te drukken, terwijl de oude legitimisten wel de zaak zelf goed keuren, maar alle moeite doen om bet middel waar door men zoover gekomeo is, de zoogenaamde con cessies van Chambord, te verkleinen. De Union doet werk dijk alsof de graaf van Chambord niets heeft toegegeven, terwijl de Figaro en de Journal de Paris meenen, dat alle zwarigheden zgn uit den weg geruimd. Naar een Puitsch correspondent bericht, ligt de waarheid echter in het midden wat het zoogenaamde beginsel betreft, is namelijk niet een concessie van den graaf van Chambord verkregende graaf blijft er by, dat eerst zijn koninklgk reebt moet worden erkend, voor bg aan het onderhaudelcn gaatdaarbij heeft de deputatie echter volmacht gekregen om con cessies van grooten omvang te belovenzij had ver der in last om die beloften aan verschillende fracties officieus mee te declen eu een zekere mate van libe ralisme Voor «te houden, wanneer men maar eerst tot de proclamatie van den koning was overgegaan. De mondeling in omloop gebrachte geruchten gaan zelfs zoover, dat men verzekert dat dc pretendent heeft aangeboden alle voorwaarden, die de Nationale Vergadering mocht, stellen, te vervullen. Men ziet, derhalve dat voor de zoogenaamde con cessies alle wesenlyke grond ontbreekthet blijken niets meer te zgn dan slecht gedefinieerde beloften, en terwijl de royalisten hopen met die beloften voor wezenlijke concessies uit te geven, propogauda te maken onder het linkermidden, verklaart de Republique Fratiqaise, het orgaan van Gambetta, met evenveel recht, dat de graaf van Chambord, wanneer hg de driekleur aanneemt, eeu leugenaar is, zijn woord van niet de minste waarde en dat het ezels zijn die op dat woord nog bouwen. De laatste fusies-berichten, hoe zwevend ook, dio hun voornaamste-kracht daaraan ontleende!), dat de royalisten besloten zijn om de zaak door te zetten, hebben op het meerendeel der Parijzenaars eeu slech ten indruk gemaakt en, naar men zegt, ook op het leger. Een officieus artikel van de Francais, liet orgaan van den vice-president van den Ministerraad dc Bróglie, heeft dien indruk nog versterkt. „Men schijnt", zoo las men in de Franqais„bij de meer derheid besloteu de bgeenroeping van de Nationale Vergadering te bespoedigen. Alles is overigens ge schied om het land duidelijk te doen zien, dat er geen middelweg is tusschen de monarchie en de re publiek van den heer Thiers en Gambetta. De maar schalk Mac-Mahon zou, zegt men, besloten zgn niet toe te Ipten, dat zijn naam gebruikt werd tot een andere tuischenregeling." Men ziet uit deze verklaring, dat den gematigden republikeinen de weg is afgesloten om een oplossing te beproeven door de verlenging van de macht van Mac-Mahon Het manifest van de radicale leden van den Pa- rijzer gemeenteraad en van de radicale afgevaardigden van Parijs heeft in de voorstede» van de hoofdstad diepen indtnk gemaakt. De werklieden zien in dc ondertcekenaars van de manifesten de toekomstige leiders ^van het feitelyk verzet tegen de Nationale Vergadering, wanneer deze voor de monarchie van Henri V zul stemmen. De andere radicale leiders ontwikkelden sinds eenige dagen een ongewone werk zaamheid. Het denkbeeld van gewapend verzet schijnt steeds meer aanhang te vinden, de strijd zou in de provinciën aanvangen, en Parijs zou de revolutionaire beweging volgen. De berichten uit verschillende de partementen luiden verontrustend, en het schijnt dat er slecht9 een vonk noodig is om de revolutionaire en anti-clericale hartstochten in vuur en vlam te zetten Waartoe dit alles leiden zal, moet de tijd leeren. Wanneer, schrijft een Duitsch correspondent, de pro gram-commissie feest viert, de leegloopers van 8t. Germain Champagne drinken en de beursliedcn fabelachtige sommen verdienen, wordt wellicht in stilte een nieuw 1789 voorbereid. Deze vrees is wellicht wat overdrevenmaar zeker is 't dat de toe stand gespannen is en langzamerhand zoo wordt, dat alles mogelyk is. Gouda, 28 October. Bij kon. besluit is met ingang van 6 Nov. e. k. herbenoemd tot burgemeester van Nieuwerkerk a/d IJsel de heer J. E. de Voogt. Bij kon. besluit is het eereteeken, tot belooning van eervollen langdurige» werkelykou dienst bij de schutterijen oa. toegekend aan N. van llertum en P. M. Happel, beiden tamboer bij de dd. schutterij, alhier. Dinsdag zijn te 's IIage door de Provinciale Com missie voor het lager ouderwijs, ter verkrijging eener akte van hulponderwijzeres, o. a. met goed gevolg geëxamineerd de jufvr. E. Schouten en P. Schouten, alhier. Gisteren is door genoemde commissie, voor de Engelsche taal, met goed gevolg geëxamineerd o. a. mej. J. P, M. H. Gordon te Bodegraven. Naar wij vernemen^ wordt dc burger-bewaarschool alhier met 1 Januari aanst. opgeheven en het lokaal publiek verkocht. Door een aantal leden der Hervormde gemeeute alhier is voor cenigen tijd tot Kerkvoogden dier ge meente het verzoek gericht tot herziening van art. 3 van het Ilegl. op het beheer van en Toezicht op de Kerkelijke goederen en fondsen dier gemeente, met dien veistnnde dat in genoemd art. onder de vcr- eischten voor stembevoegdheid gerekend inoge worden het bijdragen in den Hoofdelijken omslag of het betalen eener eigene zitplaats in de St. Janskerk. De adressanten voeren de volgende grónden voor hun verzoek aan 1°. een algemeen stemrecht, zonder census, is, vooral bij een geldelgkc administratie, on billijk en geeft aanleiding tot velerlei ongeregeldheid en verwarring; 2°. stembevoegdheid wordt verloren door iemand, die uit onvermogen of andere redenen het verschuldigde niet voldoet, terwijl eeu stemge rechtigde die nimmer iets ten behoeve der gemeente bijdraagt, die stembevoegdheid nimmer kan verliezen, hetgeen zeer onbillijk is. Nu onlangs is door Kerkvoogden bij meerderheid van stemmen beslist, dat niet of althans nog niet moet worden overgegaan tot voorlegging aan de ge meente van de vraag: of onder de vereischten van stembevoegdheid niet moet aangenomen worden een census Twee der kerkvoogden verklaarden zich bepaald tegen census; de overigen achtten census wel goed, maar, de tijd nog niet gekomen om die vraag aan de ge meente voor te leggenslechts écu lid vond kiesbe voegdheid zonder census zoo onbillijk, dat hij niet wilde wachten, maar de stembevoegden doen beslissen. In de zitting van Dinsdag der arr. rechtbank té Rotterdam stonden o. a. terecht A. v. It. en B. P. beschuldigd van zekere S. te Sluipwijk geslagen te hebben. De eiscl» was gev. van 2 maanden ieder en 8 boete of 1 dag gev. In diezelfde zitting stonden terecht L. v. d. L. J. F. M., D. B., C. L D., J. V, uit deze gemeente, besch. van wederspannigheid jegens bedienende be ambten in het uitoefenen hunner functie. De off. v, Jast. eischtc dat de le cn 3e bekl. zouden wor den schuldig verklaard, de le tot 1 maand gev. eenz. en de 2e tot gev. van 1 maand eenz. cn 8 boete of 1 dag mede eenz. Als verdediger voor deze beklaagden trad op Mr. H. J. Kranenburg, advocaat alhier. In beide zaken zal de uitspraak over 8 dagen plaats hebben. De Eerste Kamer heeft Dinsdag avond hare werk zaamheden hervat. Dr. Biichncr heeft zijn geloofs brieven ingezonden. De heeren Cost Jordens en van Eysinga hebben mededceling ingezonden van hun ge nomen ontslag. De wetsontwerpen, laatstelijk door de Tweede Ka mer aangenomen, zijn naar de afdeelingcu ver zonden. De Tweede Knmer is tot hervatting harcr werk zaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 Oct. De jaarwedde van den hoofdonderwijzer L. Akker- hu ijs JEz.'te Schoonhoven is met 100 verhoogd, en alzoo gebracht op 1100. Te Amsterdam heeft zich een comité gevormd, be staande uit 21 personen, van erkende constitutioneels beginselen, tot viering van het 25jarig bestaan der grondwet. De volgende circulaire is van hen uitge gaan, terwijl nog uan een lOOtal mannen van naam eene persoonlijke uitnoodiging is gericht. „Aan de ingezetenen van Nederland. Op 8 Nov. e. k. zal het eerste 25jarig tijdperk van het gewij zigd bestaan onzer grondwet zijn verstreken. Ook in het volksleveu mag, moet zelfs eene dagteekening als deze worden herdacht. De grondwet, het gemeen schappelijk symbool onzer vrijheid, onder den Oranje vorst behoed en gewaarborgd, is tevens de band, dio als natie ons vereenigt. Hare invoering was eene belangrijke schrede voorwaarts in de ontwikke ling van ons volksbestaan, llare handhaving be paalt en teekent het terrein, waarop bij uitecnloo- ^pendc zienswijze onze stautsliedeu ultegader elkander ontmoeten. Hare vatbaarheid voor wijziging, waar bedachtzaam beleid die vcreischt, is mede hare aan beveling. Deze overwegingen hebbeu de ondergetee- kenden geleid toen zij tot een comité ter viering van dien gedenkdag zich vereenigdeu. Eene bijeenkomst op 8 Nov. aanstgevolgd door een feestmaaltijd, gemeenschappelijk te houden door hen, wien onze grondwettige instellingen lief zijn, scheen daarvoor de meest gepaste vorm. Uit dien hoofde noodigen de ondergeteekenden allen uit, die opgewektheid ge voelen mochten om zich aan hen aan te sluiten, daar van te doen blyken door opgave van naam en woon plaats aan mr. J. A. Levy, te Amsterdam." Door het hoofdbestuur der „Nederlandsche vereeni» ging tot beperking van openbare dronkenschap is aan gemeente besturen, vereenigingen tot volksvermakclijk- heden, commissien ter feestviering enz. enz. een cir culaire gericht waarbij voornamelijk met het oog op de viering van liet feest van Z. M. onzen Koning in het volgend jaar waaraan ongetwijfeld het gebeeie Nederlandsche volk zal deelnemen de aandacht gevestigd wordt op het meestal groote iiiisbruik, het welk bij dergelijke gelegenheden gemaakt wordt van bedwelmende dranken, waardoor datgene wat als blg- spel begonnen is, vóór ieder weldenkende als treur spel eindigt, en een beroep gedaan wordt op hunnen zin voor het goede, om uan hunne medewerking te verbinden de voorwaarde, dat, voor zooveel het van hen afhangt, misbruik van bedwelmende dranken en dronkenschap zal worden geweerd. Doet elk, zoo Wordt in de circulaire gezegd, ten deze wat in zijn vermogen is, dan kunnen al die vereenigde pogingen niet missen tan gevolge te hebben, dat, met zyn Koning, Neerlands volk waardig feest viert. Het Dagblad meldt het volgende Wn ontvingen een schrijven van onzen Parijschen correspondent, waarin een tyding voorkwam, zóó belangrijk, dat wij v<5or wij onze lezers er mede in kennis stelden den briefschrij ver nader pertinent afvroegen, of wij zyn woorden goed hadden opgevat. Hierop werd ons geantwoord, dat wij den zin jsijner mededeeling juist begrepen. Bedoeld bericht houdt in, dat aan het Fransche Gouvernement een gelijk memorandum is toegezonden als vroeger door den Sultan van AtcUin bij de Ttrrksche Regeering werd ingediend, en 't welk een uiteenzetting bevat van de grieven, die de Heerscher van Atchin tegen Nederland meent te hebben. De bewuste memorie is door den President der Fransche Republiek gezonden naar ons Gouver nement. Mr. F. baron van Hogendorp, voorzitter van den Ned. 8chaakboud, ontving Maandag van een twin tigtal leden van den Ned. Schaakbond, als blgk van erkentelijkheid, genegenheid en hoogachting een door den heer Riuck te 's Gravcuhage allerkeurigst bewerkt pracht-album. In blauw fluweel gebonden en rijk met zilver versierd, bevat het album, behalve de namen der gevers, op de eerste pagina bet familiewapen der van Hogendorpen en vervolgens de fraai uitgevoerde opdracht. Door de tegenwoordige concessionarissen voor den spoorweg Rotterdam-Schoonhoven-Wageningen-Arn- hera, de hh. Otlel en Wilmart, is aan de Prov. Sta ten vau Utrecht een adres gericht, waarin zij het verzoek om provinciaal subsidie voor die onderneming, door de hh. Montijn en van den Ouwelant, vroegere concessionarissen, overnemen, en op het verleenen eener subsidie aandringen, vooral om den zedelgken steun, dien dit aan hun onderneming zal geven. (U. D.) In de noordelijke provinciën is de opbrengst van den oogst der nurdnppclen bevredigend. De meeste daglooners hebben meer dan voor hun gerief noodig is en bij vele landbouwers zyn nog aauzicnlyke par- tijen te koop, daar ze veel meer hebben verbouwd dan wel vroeger. Vooral zyn er vele „jannen" of „jammen" en hierin vindt men ook nu wedpr byna geheel geen zieken, 't welk in andere soorten, of schoon ook niet erg, tjch nog wel het geval is. Over 't geheel zijn alle soorten zeer goed van smaak, velen zelts uitmuntend, dat voor dc miuderc stnndeu nis een groot geluk is te beschouwen. De prijzen der beste soorten zijn 2.50 tot 3.00, mindere van ƒ1.75 tot ƒ2.00. Voor fabricksgoed wordt thans 1 betaald. In een correspondentie uit New-York van 8 Oc tober, in de N. R. Ct. vau Zaterdag opgenomen, worden eenige medcdcelingen gedaan omtrent de ver gadering der Evangelische Alliantie daar ter stede. Omtrent den heer Cohen Stunrt, secretaris der Neder landsche nfdceling, die er Nederland vertegenwoordigde, wordt o. a. het volgende gemeld: „l)s. Cohen Stuart maakt zich den tijd van zyn verblijf alhier, buiten de werkzaamheden voor de al liantie, ten nutte, om Amerika te bestudeeren, ^oorid in betrekking tot zijne landgenooten in deze strekeC Zoo het hem mogelijk,is zijn verblijf alhier te vett1 lengen, wil hij ook de westelijke staten, Michigan!. Jowa, „Wisconsin en Minnesota, waarde Hollnndschó emigranten zich meest als kolonisten vestigen, gaan bezoeken. Zondag 11. nam hg de predikbeurt waar voor een talrijke schare Nederlanders in een der ge reformeerde kerken in Brooklyn. Hij neemt zich voor, nog een dienst in de Engelsche taal te New-York waar te nemen. Hg wendt pogingen aan om een Hollandsche kerk te New-York of Brooklyn te stich ten, daar thans de dienst in het Hollandse^ in andere kerken wordt waargenomen. Hij wil ook beproeven eene vereeniging van Nederlanders tot het verleenen van hulp aan Hollandsche landverhuizers naar hier op te richten, met het oog op het feit, dat zij door de directe stoomvaart-verbinding na meer gezamenlyk hier aankomen, in tegenstelling met vroeger, toen zy over de verschillende indirecte lijnen, onder andere nationaliteiten verspreid, arriveerden." Vóór eenige weken hadden eenige jongelieden te Deventer een advertentie in een der dagbladen doen plaatsen, waarbij zich een jónge dame met eenig for tuin, goed uitcrlyk enz. langs dezen niet meer onge- woncn weg ten huwelijk aanbood, .waarop een brief wisseling volgde met iemand, te Doesborgh woonachtig, en deze uitgeuoodigd werd om Zondag jl. een ont- 'moeting met haar te hebben, terwijl zij hein op het 'perron van het spoorweg-station te Deventer, in 't blauw gekleed, zou ontmoeten en hij zelf kenbaar zou wezen 'aan een witten zakdoek met de pnnt uit den zak en een rood boekje in de hand. Bij aankomst was de jonge dame niet aanwezig, maar wel eeu afge vaardigde van haar, die den verliefde verzocht hem te volgen. Terstond reeds kwam kwaad vermoeden bg onzen ridder, die reeds in den trein aan een stadgenoot het doel van zijn reis had bekend gemaakt en nu, door dezen aan zijn lot overgelaten, van alle zijden door gymnasiasten en leerlingen van de hoogere burgerschool was ingesloten, allen uitgelaten van pret, de rat in den val te hebben gelokt. Gelukkig vond onze patiënt een trooster in den logementhouder den heer B. in wiens koffiekamer, hij zonder te kunnen vluchten, zijn eigen brieven moest hooren voorlezen, B. liet hem door den bediende raden, een kamer te verzoeken, waar bij zich kon terug trekkeu en nu niet verder werd lastig gevallen. Gelukkig bereikte hij in den donker, langs een omweg, het station, om geheel ter neder geslagen den terugtocht aau tc nemen. Men gebruikt te Parys tegenwoordig de geldstukken bij wijze van adreskaart. Er zijn geheele wijken, waar men niet anders vindt als aan eene zijde ge deeltelijk beplakte pasmunt in schitterende kleuren, een of meerdere adressen vermeldende. The Illustrated Londen News eenige zonderlinge ui terste wilsbeschikkingen besprekende, haalt o. a. het testament aan van zekeren heer Koncelt, een schat rijk man, waarin deze als zyn verlangen te kennen geeft, dat bij na ?iju overlijden, aan een gasfabriek moest worden afgeleverd om in een retort tot gas te worden verstookt. (De rnau wilde zeker na zijn dood tot verlichting dienen.) Het blad zegt echter niet of aan bet verlangen van den erflater is voldaan. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Hart lingen heeft, maanden geleden, geweigerd zekere doo- pelingen door dr. H. Oort, met een gewijzigde for mule gedoopt, in het doopboek te schrijven. Hierover ontstond een kerkelijk proces, dst ten slotte uitliep op een vonnis, waarbij den kerkeraad werd gelast de namen van bedoelde doopeliiigeu in het register op te nemen bij weigering in dezen zou de kerke raad geschorst en het claasikaal bestuur met de functieu des kerkeraads belast worden. Het ia de laatste dag voor het nakomen van gezegden opgelegden plicht eu de kerkeraad heeft begrepen het hoofd in deu schoot te moeten leggende doopelingen zijn inge schreven. Versailles, 22 Oct. Het rechter-centrum heeft besloteu om ua zijne bijeenkomst op heden, als open- lyk bewijs van eensgezindheid tusschen de monar chale fractien, zioh eo corps van het hótel Vatel (waar het zijne vergaderingen houdt) te begeven naar het hótel des Reservoirswaar de uiterste rechterzijde bijeenkomt, om zich daar bij die partij te vervoegen. Over de qumstie, of de kamer buitengewoon bij eengeroepen zal worden voor 5 November, is nog niet beraadslaagd. Versailles, 22 Oct. In. eene bijeenkomst van het rechter-centrum heeft d'Audiffret gezegd, dat aarzeling niet meer mogelijk is. De proefneming met de conservatieve reeubliek is misluktdaarom bieden de conservatieve partijeu aaa het land de constitu- tioiveele monarchie aan. Aan het slot zijner rede (die leveudig werd toegejuicht) zei de spreker, dat hij niet twijfelde aan de overwinning. De vergadering nam met eenparige stemmeu eene ^osolutie aan, die aan de nationale vergadering wil worden onderworpen. Daarin worden de constitutio- ncele waarborgen opgenoemd, die heden ochtend door de Soleil en andere dagbladen zijn vermeld. De president deed opmerken, dat vele leden von het linker-centrum voorstanders zijn, ten minste in theorie, van de constitutioneel monarchie, eu stelt daarom voor, ten einde met hen tot overeenstem ming te komen, hun mededeeling te doen van de resolutie, die aan de nationale vergadering zal worden onderworpen, lig hoopt, dat deze leden in de re solutie eene voldoening zullen vinden voor al hunne beginselen en een antwoord op al hunne scrupules. Dit voorstel werd aangenomen. De heer Ubesueloug deelde uitvoerige bijzonder heden mede aangaande zyn onderhoud met Cham bord. Hij constateerde, dat met betrekking tot de constitutioneele waarborgen de overeenstemming tus schen de denkbeelden van Chambord en de denk beelden van het liberale Frankrijk volkomen is. Yolgeus de laatste mededeelingen hebben de rech- tcrzijdc en het rechter-centrum besloten alle vryheid te laten aan de permanente commissie om zich te verstaan met het gouvernement over de vervroegde bgeenroeping der vergadering. Diugsdag 21 October. Tegenwoordig de hh. van Bergen IJzcudoorn, voorz. en al de leden behalve do hh. Kranenburg en Muller; de laatste had kennis1 gegeven door ongesteldheid de vergadering niet te kan nen bijwonen. Be voorzitter deelt mede dat door bet overlijden van A. Klnare eenev Gemeente betrekking vacant is. De notulen der vorige vergaderiug worden gelezen en ge arresteerd. Ingekomen Eene missive van hh. Gedeputee/de Staten dezer provincie concessie gevende tot de hcffiug van tolgeld op het Amster- dtinscbc rijpadNotif. Eene missive van dezelfde, goedkeurende den Staat van be grooting dir dd. Schuttery over 1874; Notif. Door deu Minister is ingezonden een aan Z. M. den Koning gericht adres van den heer A. L. Wieckert, verzoekende oui ziju traciemcnt als Commissaris van Politie met 300.-— te virhoogen. en W. zijn vau oordeel dat het tractement,'in verhouding tot andere plaatseu, voldoende is en dat de aan gevoerde redenen geen grond opleveren om tot verbooging te adviseefen; ter visie. Een adres van D. van Straaten, verzoekende tot aanspreker te worden benoemd; ter visie en benoeming in eene volgende vergadering. Aan de orde is: 1. Een voorstel van B. en W, tot het verzoeken van ontheffing der verplichting tot het oprichten eener Bargerdagschool. De strekking van dat voorstel is om dit weder voor 6 jaren aan te vragen, hetwelk algemeen wordt goedgekeurd. 2. De instructie voor den kapelmeester bij -de Schutterij. Nadat de hh. Mtssemaker en Loijten, art. 4 wilden doen ver vallen en de hh. Drooglccver, Prince, Vindij, van Staatcn en de Voorzitter voor het behoud van dat art. hadden gesproken, is het voorstel Messemaker om art. 4 te doen vervallen, in stemming gebracht en met 11 tegen 4 stemmen verworpen; voor stemden de hh. Luijtcn, Samsom, Hoogenboom en Mes semaker; daarna is bet primitieve voorstel met algemeene stemmen aangenomen. 3. Het voorstel tot wijziging van den Staat van begroo ting der kosten van de dd. Schutterij, over 1873, is algemeen goedgekeurd. 4. Het adres van den heer H. J. Steenbergen betreffende het bouwen van eene woning boven de Gymnastiekscbool.-Op het advies vau de Commissie van Fabricage om hierop afwij zend te beschikken is eenparig daartoe besloten. 5. De adressen van de hh. G. lloogendoorn, J. de Bruin eu de Directeuren der Nederlandsche bouw vereeniging tot het aan hen in gebruik geven van den gerioleerden grond achter de Hoatmausgracht De Commissie vsu fabricage stelt voor, dien groud onder zekere voorwaarden aan G. lloogendoorn voor 25.— per jaar in gebruik te geven en op de 2 andere adressen afwijzend te beschikken, waarmede de vergadering zich vereenigt. 1 6. Een adres vsn den heer J. G. van der Linden, gelgk verzoek doende voor groud achter zyn huis in den Vogelen zang. Het verzoek wordt, op prscadvies van de Commissie vau fabricage, toegestaan. 7. Dc blatcu vau begroeting der inkomsten en uitgaven vau het vereenigd Wees- eu ./Elemoeseniershuis met eene sub sidie van 3U0Ü eu die van het Burgerlijk armbestuur, over het jaar 1874, met ccuc subsidie vau ƒ5820.worden alge meen goedgekeurd. De voorstellen betreffende de aanvragen om verhooging van bezoldiging door verschillende ambtenaren. Op dat vaa deu sluiswachter T. Sauerbeck is, na eenige discussie, met 12 tegen 3 st. afwijzend beschikt; op dat van den keurmeester N. Siinous wordt met 13 tegen 2 st. afwijzend beschikt; op die van J. van Luenen en J. Bik wordt algemeen afwijzend beschikt. Op het voorstel van B. en W. om de. hoofdonderwijzers, die eene vaste bezoldiging genieten, met ƒ100.'sjaars te ver- hoogen, heeft de begroot) ugs-commissie Voorgesteld dit op/150. tc brengen voor hen die avondschool hondenna eenigu discussie ia hiertoe besloten met iü tegen 5 stemmen; op gelijk voor stel om de hulponderwijzers, die deD hoofdonderwijzersrang bezitten met 25.- de andere hulponderwijzers met 50.- en de kweekelingen met 25.te verhoogen is, na eenige dis cussie, hiertoe beslotenook de voorgedragen verbooging van 50.aau mej. Sebievcen als hoofdonderwijzeres der stads- bcwaarschool werd goedgekeurd. Op de adressen van M.. M. Belonjc als gaarder der ga belle en P. Zuidveld brngwachter werd afwijzend beschikt, terwyl aan de brugwachtstcr A. Nieuwerkerk eene verhooging van 25.— is tocgcstaau en nadat wordt bepaald dat de nacht wakers in de 6 wintermaanden' in plaats van 50 centen 70 centen per nacht zullen genieten en alle verboogingen 1 Januari 1874 zullen ingaan, is na machtiging om aan degenomeu beslui ten uitvoering te geven zonder resnmptie de vergadering geëindigd. Gouda, 23 Oct. Bg kleinen omzet was de stem ming flauw. Tarwe puike Zeeuwsche 14.a 14.70. Min dere 12.50 a 13.75. Polder puike 13.— a 14.—. Mindere 11.25 it 12.75. Bogge puike 9.25 a 9.S5. Mindere j 8'.— a 9.—.. Voer T.— a j 7.50. Gerst puike 8.25 a 8.85. Mindere 7.— a 8.Haver puike 5.25 a 5.80. Mindere 4.10 a 5.Hennepzaad/8.75. De veemarkt met weinig aanvoer; floor het ongunstige weder was de handel, zoowel in melk vee ais graskalveren traag, magere varkens en big gen traag. Kaas. Aangevoerd 56 partijen; prijzen 31 a 35. Gocboter 1.55 a 1.60. Weiboler 1.20 a 1.30.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2