Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. K, 1873. N° 1432. BUITENLAND. 7, Woensdag 29 October. ;er die bod. 00,000, ember e. k. lang devoor- Kennisgeving. Bultenlandscli Overzicht. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. 'C3-H, u GOUDSCHE COURANT KENNISGEVING. Aannemer" n Belong, I worden berekend naar plaatsruimte. AAonderlgke Nommers VIJF CENTEN. ADVERTENTlfiN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS tre Detinfec- reffen 2. Orga- >r Water te ,ng te belet- 7. Zieken ruim zuiver voor bederf t het BOU- [ZEN, onder te vestigen. 1.75 >.85 .25 .10 .60 1.60 .25 .90 .85 1.20 .60 .25 .25 .50 RAK De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER- - DAG. De prijs per drie maanden is ƒ1.75 franco per post 2. DUITSCÏÏLAND. Heeft de keizer de kerkelijke politiek zijner geering tegenover den paus weten te verdedigen en door zijn brief een ---» montanen zijn echter blijkbaar ook niet !ff, als: “zgn. Speh 1.57*// 0.05 0.07 0.08 0.13 0.10 0.14 0.15 0.12 0.17 0.16 0.20 0.23 0.28 0.28 0.32 BOR SCH UUR- De BURGEMEESTER van Gouda, gelet op bet 1* lid van art. 24 der wet ran 4 December 1872 (SlaalMad n®. 184) tot voorziening tegen bestaats telijke ziekten s Maakt bij deze bekend, dat in de rerloopen 24 uren 4 personen zijn aangegeven als overleden aan Azia tische Cholera. Gouda, den 27“ October 1873. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De BURGEMEESTER van Gouda, gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (SlaatMad n®. 134) tot voorziening tegen besmettelyke ziekten Maakt bij deze bekend dat in de week van Zon dag 19 - tot en met Zaturdag 25 October 1873, één persoon is aangegeven als overleden aan Mazelen. Gouda, den 27" October 1873. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De kansen der monarchalen in Frankryk vermin deren weder. Wel wekte de korte duur der laatste zitting der permanente commissie en het uitblijven van het voorstel tot dadelijke byeenroeping het ver moeden dat meu zich niet zeker van de zaak rekende, maar men wist niet juist wat er gebeurd was. Thans weet men, dut de houding van het linker-centrum daarvan de oorzaak was. Uit nadere berichten blijkt, dat de heer Léon Say, de voorzitter van het linker-centrum, zelfs wei gerde met hel voorstel in kennis gesteld te worden, hetwelk de rechterzijde in de kamer wil indienen. Zouder dit te kennen weigerde hij namens de gehcele groep mede te werken aan een beweging, in stry’d met de beginselen van 1789. De hertog d’Audiffret- Pasquicr gaf daarop te kennen, dat wanneer het lin ker-centrum niet medewerkte tot het herstel der monarchie, de rechterzijde voor de ontbinding der kamer zou stemmen, waaraan natuurlijk groote geva ren verbonden zouden zijn. In dat geval zouden de monarchalen niet trachten hun mandaat door de kie zers hernieuwd te krygen waarvoor trouwens de zeer afdoende reden bestaat, omdat de kiezers het eenvoudig zouden weigeren I en het J inker-centrum geheel met de radicalen alleen laten. De heer Say drukte zyn leedwezen uit dat hij de zwarte voor stelling van Frankryk’s toekomst niet kou doelen. Deze houding van den beer j^éou Siy is, zoowel in de vergadering van zyn partij, als in hctgeheelc land algemeen goedgekeurd. Het is thans zeker, dat 25 Bonapartisten zich ver bonden hebben uiet voor de monarchie te stemmen. Men zegt, dat te Parijs een brief van Chainbord is ontvangen om de beweringen van den heer C’ics- Belong, in de vergadering van het rechtereentrum diepen indruk gemaakt, de ultra- Qin eeQ antwoord verlegen. Het Mainzer Journal, het orgaan van den bekenden bisschop von Ketteler, bevat een open brief aan den keizer gericht tegen de zinsnede in den keizerlijken brief, waarin van de aan den staat vijandige woelingen eener katholitk-politieke partij en van de deelneming van hoogere katholieke geestelij ken aan deze beweging sprake is. «Aan den staat vijandige woelingen heeft uwe majesteit ons ten aan- schouwe van geheel Europa verweten. Of wij bewe gen ons binnen de perken der wet, en dan hadt gij niet het recht ons dit verwijt voor de voeteni te werpen, öf wij overschrijden die perken, en dant vormen aan den staat vijandige woelingen de misdaad van hoogverraad. Welaan, majesteit, beveel uwe regeering op grond der feiten, waarop gij u tot het doen van zulk een verwijt ongetwijfeld beroepen kunt, om onze leider^hoogverraders terecht te doen staan. Nadat vreesdij k verwijt tegen hunne eer, tcgenMwiigi^^^^r en tegen deloyauteit hunner bedoeling^toS^par bet hoofd geslingerd hebt, vergun deze dan althans u te kunnen bewijzen, hoe slecht ook gij waart ingelicht." Naar aanleiding van de briefwisseling tusschen paus en keizer, maken de Weensche bladen er opmerkzaam op dat deze niet de eerste van dien aard is. De eerste besluiten van keizer Joseph li van Oostenrijk ten aanzien van geestelijke orde riepen reeds eene in ’t leven. Zij ving aan met eene vermaning van den bisschop van Trier aan den keizer, waarop deze ant woordde «wat hem juist op het oogenblik inviel", zooals de keizer zegt. Kort en goed, ik hoop dat wij beiden langs den kortsten weg gaan om zalig te worden, wanneer wij de plichten van ons beroep ver vullet, waarin de voorzienigheid ons plaatste^ en wanneer wij het brood dat wij eten eèr aandoen. Gij eet het brood der kerk en protesteert tegen alle nieuwe zaken, ik eet het brood van den staat en verdedig sterkste wordt afgekeurd, en de weigering om de be groeting in behandeling te nemen een ongehoorde, onverantwoordelijke en in de hoogste mate onbezonnen daad genoemd wordt. Het ministerie, wordt daarin gezegd, «heeft zich nog aan overtreding der wetten of der constitutie schuldig gemaakt, nog een het welzijn en de eer des lands met nadeel bedreigende politiek gevolgdde stap der meerderheid van het Volks- thing is te meer verwerpelijk, omdat het bepaald uitgedrukte doel daarvan is, een opvatting onzer constitationeele instellingen door te drijven, welke in onze constitutie hoegenaamd geen grond vindt." Ten slotte wordt evenals in het schrijven desKo- oings gewezen op de noodzakelijkheid van «weder- keerig vertrouwen tueschen de onderscheiden deelen der wetgevende macht." Het manifest van de 5 2 man sterke oppositie munt uit door kortheid: de beslissing der kiezers wordt ingeroepen over de qtuestie «ot het Ministerie het volk mag regeeren tegen de Tweede Kamer inver der wordt «in naan des volks verklaard, dat zulk een Regeering strijdt met de letter en den geest van de constitutie." Van den uitslag van den strijd valt moeilijk iets te zeggen. nabetrachting /tamelijk overbodig te achten, gaat bet toch in dezen geest voort en leest bet den kiezers duchtig de les. De Dnitsehe keizer is te Berlyn teruggekeerd. Von Bismarck vergezelt den keizer en zal eenigc dagen in de Dnitsehe hoofdstad blijven. Men brengt dit in verbaud met de aanstaande verandering in bet Pruisische ministerie, waarover de rykskanselier nog dezer dagen te Weenen een geruimen tijd met den keizer confereerde. Een correspondent van de Az&ii- sche Ztitung verzekert, dat de aftreding van graaf Hoon, het voorzitterschap van prins Bismarck en het onder- voorzitterschap van Campauscn voor de opening van den landdag, die op 11 November bepaald is, een fait accompli zal zijn. Zooals wij reeds hebben gemeld, is de heer de Mon- cheur, als Belgische minister van openbare werken, op verzoek, eervol ontslagen. De Moniteur bevat het ko ninklijk besluit dienaangaande. Men heeft het dien minister dan ook erg lastig gemaakt. Alle spoor wegongelukken werden op zijne rekening geschreven en het dossier MoncKeur, dat vele bladen er op nahielden, bevatte voortdurend de aan wrijving van de meest grove feilen, waarvoor de Minister werd ver antwoordelijk gesteld. Hij en zijn voorganger, de' heer Wasseige, hebben veel te verduren gehad. De advocaat Beernaert is, volgens de Précurseur, een uitstekend rechtsgeleerde, en een man, die aller ach ting geniet. In do aanstaande zitting van bet Italiaanscbe Par lement zullen voornamelijk fiuanciëele ontwerpen wor den behandeld de Minister van Financiën heeft in de begrootingscommissie reeds mededeeling gedaan van de indiening van een wetsontwerp betreffende de Bank en de circulatie der Bankbiljetten. Het generaaWhuis van de Jezuïeten zal waarschijnlijk worden verlegd naar Malta. Op eenige plaatsen in Italië hebben do gemeente leden hun pastoors verkozen; de bisschoppen schij nen bevreesd dat dit zal nagovolgd worden en hebben bij het Vaticaan instructies gevraagd. In Denemarken geven de verschillende partijen baar verkiezingsmanifestenin den open brief des Konings, tot begeleiding van het besluit tot outbin ling van de Tweede Kamer, werd gezegd dat «samenwerking ontbrak tusschen de ^ipchillende staatsmachten, een hoofdvoorwaarde voor de rustige en vooruitgaande ontwikkeling." De uit 15 leden bestaande minderheid der ont bonden Kamer heeft een oproeping aan de kiezers gericht waarin de handelwijze der meerderheid ten uitgesproken, te bevestigen. Publiek ia dit schryven nog niet. De laatste overwinningen der miniaterieele party bij de parlements-verkiezingen in Engeland zijn weder door een nederlaag gevolgd. Woensdag werd te Huil de candidaat der toriea, kolonel Pease, met 6873 stemmen gekozen, terwijl de liberale candidaat met 6594, dus 279 stemmen in de minderheid bleef. De regeeringsbladen slaan natuurlijk terstond weder een lageren toon aan. .Door t. verklaren waardoor de slag verloren werd, zegt tie Daily Newt, veran dert men geen nederlaag in eene overwinning. Eene zaak echter mag men by deze verkiezing wel rele- veeren, namelijk dat de kiez rs al zeer weinig be langstelling aan den dag legi en. Meer dan 7000 verschenen niet ter stembus, n waar soovelen niet deelnamen zal men toestemme dat eene meerderheid van 279 stemmen niet veel I eteekent.* Hoewel hyt blad zegt eene 1 cu, uct cveu iu utewu den kiezers duchtig de les. er Cldoorgat om de ver en te gaan. I and, die in I ucces wordt ij den Heer arkt, F. E. I Voorstraat

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1