mmm&mvm BINNENLAND? Laatste Berichten, Kantongerecht te Gouda. ADVERTENTIËN. AANBESTEDING ITALIË1. I N G B Z O ND B N.~ Een Goudsch Burgee. POL ITI E. Burgerlijke Stand. en vernieuw zijne, oorspronkelijke rechten.* Na een onvruchtbare briefwifeauJing tusschen de minister Kau- nitz en tfen* Swiutiuf, ttie vaak van beide zijden op hooien toon gevoerd werd, vaardigde de paus een breve uit, welkte de keizer cchtqr van de volgende opmerking vergezeld aan den paus:deed terugzenden: „Deze brief, unar men beweert Van uwe heiligheid moet du id el ijk van iemand afkomstig zijn, die de voor beide partijen zoo zeer geweiisqlitei eendracht tusschen paus en keizer zoekt te verstoren j van de rechtvaardigheid des pausen is daarom te verwachten, dat zijne htiiigheid .onmiddellijk naar den steller van dit geschrift onderzoek laat doen en hem de verdiende straf doen ondergaan.* Joseph II theologiseerde dus niet met den paus, zooals Wilhelm I, maar bleef zich tegerfbver hem op zuiver praktisch gebied bewegen, naar ons voorkomt, een beter middel om de rechten van den staat te waarborgen. Reeds sedert geruimen tijd is een conflict ontstaan tusseheu den bisschop van Mantua eu eene kleine gemeente van zijn dioëese, en ondanks het schijnbaar onbeduidende der zaak, kan ?|j tych tot ernstige ge volgen leiden.' Het betreft de reeds vroege? door ons vermelde zaak. van de gemeente $au Giovanni del Dosso; de bisschop wilde haar een pastoor op dringen, welke haar niet aangenaam was, en de boe ren, blijkbaar door een of anderen rechtsgeleerde voor gelicht, verkozen op eigen gezag een pastoor, die thans weder aan den bisschop mishaagde. Laatstge noemde bracht,zijne bezwaren bij den Paus in; de boereu antwoordden, en thans bevatten de bladen een uitvoerigen brief van het kerkbestuur en vau den gemeenteraad van Sau Giovanni del Dosso, waarin zij hun recht handhaven en betoogen, van hoeveel gewicht het ia, zoowel de gemeenten als de lagere geestelijkheid voor de willekeur der bisBobop- pen te hoeden. Daarhy voegen, zij een geleerde ver* handeling over kanouiek recht en primitieve kerk regeling, welke- T? hoe naïef ook toch voor de bevatting der boeren wel wat hoog zal zijn, Er worden voorbeelden aangehaald, om te betoogen, dat de benoeming der pastoors niet altijd van rechtswege aan de bisschoppen toekomtdat in het district van Treute b.'v. de pastoors door de gemeenteraden wor den gekozen; dat in Mantua zelf een groot aantal pastorieën koninklijk patronaat is; dat eukele adel lijke famüiën het recht vau voordracht bezitten, en dat eenige der pastoors door de gemeenteraden, an dere bij keuze worden benoemd. Tot welke dezer categorieën San Giovanni del Dosso behoort, wordt in bet midden gelaten. Het hooge gewicht, dat bet Itaiiaansche publiek aan dezen storm in een glas wa ter hecht, spruit voornamelijk voort uit het tijdstip waariu hij zich openbaartde keus van den bisschop Reinkens en de verkiezingen van pastoors te Geneve geven aan de zaak eene groote opportuniteit, en daar men bovendien in Ikaltë, voornamelijk ouder de Tos- caners, vele personen aantreft, die aan de fictie der primitieve christelijke gemeenteregeling vasthouden, krijgt de zpak grooter beteekenis. „Van deu indruk, dien de briefwisseling tusschen den Paus en keizer Wilhelm te Rome gemaakt heeft zegt de Romeinsche correspondent der Allg. Zeit., aan wien ook de bovenstaande bijzonderheden over San Giovanni del Dosso zijn ontleend kan men zich moeilijk een denkbeeld vormen. Op het Vati- caan moet men deze «indiscretie* zeer euvel hebben genomenmen acht aldaar het gebeurde een „groot misbruik van vertrouwen.* Prins Bismarck weet xyn tijd om dergelijke geheime stukken openbaar te maken, zeer goed te kiezen, getuige de September- nota over het of- en defensief verbond met de Zui delijke Staten iu het jaar 1867, de openbaarmaking van het ontwerp^Benedetti in het jaar 1870, enz. Het verwyt der clericale bladen en hunne vergelij king met de openbaarmaking van stukken door ge neraal Lamarmora gaat echter niet op, want prius Bismarck handelde in het belang van den Staat, en met goedkeuring van zijn vorst, terwijl Lamarmora sedert lang niet meer aan het hoofd der staatszaken geplaatst is, door zijn vorst tot niets is gemachtigd en zijne openbaarmaking geenszins in het belang van den Staat geschiedde.* Gouda, 28 Octobeb. Zaterdag avond hadden andermaal vele ingezetenen dezer gemeente aan de oproeping der commissie voor de feestviering ter gelegenheid vun het 25-jarig ko ningschap van Z. M. Willem III, gevolg gegeven. De voorloopige voorzitter, de heer J. N. Scbeltema, opende die vergadering om haar mede te dcelen, dat de meerderheid van de onlangs benoemde commissie van meening was, dat de wyze waarop zij benoemd was, niet van dien aard was, dat zij op de algemeene sympathie mocht rekeuen, reden waarom de meesten der leden bedankt hadden. De minderheid evenwel had gemeeö4,iMinc--mandaat niet te moeten neerleggen, maar nogmaals aan de üoudsche bevolking te vragen of het haar wil was, dat die commissie zich aan het hoofd stelde der aanstaande feesten en of die aan vankelijke commissie het recht had zioh leden te as- suineewm, welke vragen met-algemeene stemmen,, be vestigend beantwoord, werden. Nog werd door (Jen Voorzitter voorgestelde hee ren Garnizoens-, 8chutterij- en Weerbaarheids-com mandanten tot eereledeu der commissie te benoemen, welk voorstel bij acclamatie aangenomen werd. Eindelijk werd door den voorzitter eene missive voorgelczén vau de commissie tot veredeling van volks vermakelijkheden enz., inhoudende een verzoek om bij de aaustaande feeoten zooveel mogelijk de dronken schap tegen te gaan, waarop geautwoord zal worden dat de commissie hoopt oau dat verzoek te kunnen voldoen. Daarna werd de vergadering gesloten. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Woensdag den 29n October 1873, des middags ten 12 ure, om zoo uoodig des avonds ten 71/* ure te worden voortgezet, waarin zal worden behandeld I Een voorstel tot het vaststellen eener verordening op het vervoer van lijders aau besmettelijke ziekten. Een voorstel tot het beschikbaar stellen van gel den voor het verstrekken van versch IJsselwater. Een voorstel tot goedkeuring van een aanvulliugs- kohier der plaatselijke directe belasting. Te benoemeneen aanspreker. Te beraadslagen over en vast te stellenden staat van begrooting der inkomsten en uitgaveu van de gemeente Gouda voor het dienstjaar 1874. De gemeenteraad van Bodegraven heeft besloten het aanstaande 25-jarige jubilé van Z. M. den Koning feestelyk te viereu. Daartoe is 200 gld. beschikbaar gesteld. Door het uitvoerend Comité voor het Grondwets- jubilaeum te Amsterdam is eene uitnoodiging gericht aan Z. M. den Koning en de Prinsen vai; het Ko ninklijk Huis, om den feestmaaltijd met hunne tegen woordigheid te vereeren. Den 8n November zal prof. Vissering te Leiden, in het Park te Amsterdam als grondwet-feestredenaar optreden. Door de Gedeputeerde Stnten dezer provincie is, ter behandeling in de aanstaande najaarsvergadering, aan de Provinciale Staten aangeboden een nieywe verordening ter verzekering van den goeden toestand der Gouwekade. Danrby wordt ter verplichting tot onderhoud der kade van de oost- en westzijde van de rivier de Gouwe en ter wederzijde van de Nesse vaart eu van de vaart genaamd de Uitweg, opgelegd aan de pol ders Bloemendaal, de vereenigde polders aun de oost zijde van de rivier de Gouwe, Kyneveld, Stecht, Kerk en Lanen, Nesse, Laag Boskoop, Voorofscheu polder en den Oostpolder in Schieland, ieder voor zoover zyn grens strekt, behoudens hun recht van verbaal der kosten op hen, die tot dusver tot dat onderhoud verplicht waren. De afmetingen, waarop de kaden langs de oo6t- en de westzijde van de rivier de Gouwe moesten worden onderhouden, zijn: hoogte der kaden 0 40 meter boven het maalpijl; kruinsbreedte 1.20 meter. Bedoeld maalpijl is dat van de rivier de Gonwc, hoog 0.257 beneden A. P. Dit maalpeil wo^dt aangewezen door het ondervlak van metalen houten, gemetseld in de mnurwerken der provinciale schutsluizen bij den Rijndijk en aan de Mallegatsluis. Het autwoord der regeering op het voorloopig verslag omtrent de Indische begrooting voor 1874 is thaus bij de Tweede Kamer ingekomen. De middelen in Nederland eu lndië zijn thans geraamd op 123.598,199de uitgaven op 113.053,620 het batig slot is dus/10.544,519. De minister zegt dat de nieuwere koloniale politiek niets anders be doelt dan het doen ophouden der betreurenswaardige misbruiken. Er is of wordt niet aan gedacht in landers te onttrekken aan de leiding hunner hoofden. De regeering blijft volharden bij hetgeen zij gezegd heeft omtrent den gunstigen financieelen toestand. Zy was tot dusver steeds zeer voorzichtig en bij zonder matig in ramingen. Nu reeds zijn do wer kelijke ontvangsten van 1872 21/3 millioen hooger dan bij de indiening geraamd was, wegens de op brengst vau de veilingen der Sumatra-kofFie in 1872. In 1873 zalv de hoeveelheid te verkoopen Java-koffie 50000 pikols meer dan de raming bedrogen. Ter voorkomipg zooveel mogelijk van moeilykhe- den eu overbodige briefwisseling, heeft de Minis ter van Oorlog, bij beschikking van deu 14n October jl., bepaald dat voortaan, wanneer aan een loteling, krachtens art. 70 der miiitiewet vergunning wordt verleend om zich iu den dienst der Nationale Militie te doen vervangen, de som van/30, welke door hem moet worden gestort in de kas van iiet 'korps, waarbij de plaatsvervanger optreedt, aan den be srokken Provinóialen Adjudant zal moeten zijn uit- betaald, .alvorens de persoon die voor den loteling, op de wijze bij de wet voorgeschreven, wordt aangeboden, als plaatavervanger kan wórden in- gelyfd. Weder werden, van wege het Hoofdcomité der Vereeniging „het Roode Kruis*, te 'sGraveuhage gevestigd, bij circulaire, aan de léden toegezonden, mededeelingen uit lndië gedaan, waaruit o. a. het volgende blijkt: Volgens bericht van Batavia, 2 September 11., zijn de 14 kisten met tabak en pijpen, 2 kisten met boeken afgezonden door het lloofd-coraité, en 6 vaat jes haring door den heer J. G. Legel A. Czn. te 'sGravenhage aangeboden, ontvangeu. Dit geschenk woidt zeer gewaardeerd. De tabak, pijpen eu boeken worden, in afwach ting van het vertrek der tweede expeditie naar Atohin, voorloopig in het entrepot te Batavia op geslagen. Het verslag van het Centranl-comité van de stich ting der Afdeeling in lndië, onlangs door het Hoofd-, comité ontvangen, werd in een aantal van ongeveer 100 exemplaren met de Prins Hendrik verzonden. Dit schip is echter met zyn lading iu de Roode Zee verongelukt. Men hoopt dat het Centraal-coraité op Jen moge lijk verloren gaan heeft gerekend, en later dat verslag nog aan de comités kan gezonden worden. Met een gelegenheid, die zich in het begin van September voordeed, heeft het Gentrnal-oomité voor het blokkade-eskader een collectie versuaperingen afgezonden. De kapitein ter zee J. van Gogh, belast met het bevel over de maritime middelen in de wateren van Atchin, kwam onlangs van daar tydelijk te Batavia. Van hem werd op nieuw de betuiging vernomen, dat al het gezondene door onze zeelieden zeer wordt ge waardeerd. Hy roemde onze instelling als zeer popu lair op de gehcele vloot. Aan eenige op het wachtschip ter recde van Batavia geïnterneerde Atohineêsche krijgsgevangenen zijn, op voorstel van den kapitein ter zee Kroef, kominandaiit van dien bodem, eenige artikelen ter verkwikking toe gezonden. Dat is een daad van mcnscheulicfde, die de Nederlandsche Natie met groot genoegen zal ver nemen. Van de legerkomranndant werd ook op nieuw de verzekering ontvangen van groote erkentelijkheid voor de hulp van het Centranl-comité en die van het Sub-comité te Padang, aan de eerste expeditie tegen Atchin bewezen. Van de directie der Sigarenfabriek „Industria* te Wageningen werden bij het Iloofd-coinité ont vangen 2000 sigaren, die naar lndië worden ge zonden. Ten slotte wordt met innig leedwezen melding ge maakt van het overlijden van de vice-presidente, van het Centraal-comité in lndië mevrouw Nieu- wenhuijzen, geb. Sijthoff van Kervel, die den 30n Augustus bezweek en do ziel der vereeniging was. De uitslag van de najaars-examens, gedurende deze maand door de Provinciale Commissie in Zuid-Holland gehouden, was in zijn geheel als volgtVoor de vakken van het lager onderwijs verkregen akien als hoofdonderwijzer 30 candidaten, 31 werden afgewezen voor hoofdonderwijzeres werden 3 akten uitgereikt. Als hulponderwijzers werden toegelaten 85 eu afgewe zen 22 als hulponderwijzeressen toegelaten 18 en afgewezen 9 candidatcn. In de vakken van het meer uitgebreid onderwijs legden voldoend examen afvoor het Fransch 8 onderwijzers en 17 onderwijzeressen, 21 onderwijzers eu 19 onderwijzeressen werdeu of- gewezen Engclsch, 5 onderwijzers en 10 onderwij zeressen, 6 onderwijzers én 5 onderwijzeressen werden afgewezen Hoogduitsch, afgewezen 5 onderwijzers; toegelaten en 7 onderwijzeressen; wiskunde, 13 on derwijzers toegelaten en 11 afgewezen; teekerten, 4 onderwijzers toegelaten, 3 afgewezen, ook 1 onderwij zeres werd afgewezen landbouwkunde, 2 onderwijzers toegelatengymnastiek, toegelaten 4 onderwijzers, l onderwijzer en 8 onderwijzèressen werden afgewezen handwerken, 45 onderwijzeressen toegelaten en 2 afge-* wezen. Voor het schoonschry ven werd 1 onderwijzeres toegelaten. In het geheel werden dus 341 personen geexamineerd, waarvau 202 toegelaten en 139 afge wezen. Door eene Commissie van drie leden is, namens den Kerkernad der Nedcrl. Hcrv. gemeente te Zierikzee, een uitnbodiging gericht tot alle beoefenaiers van den zang, ouder de leden dier gemeente, om mede te werken aan de oprichting van een gemengd koor, voor de uitvoering Van gewijde muziek. Hef doel dat de Commissie zich voorstelt is verbetering van het kerk gezang, en daardoor tevens opwekking tot meer deel neming in de openbare godsdienstoefèiiing. Aanvan kelijk bestaat het voornemen om de eerste uitvoering tc doen plaats hebben bij gelegenheid v^n het aanstaande Kerstfeest. De Commissie^ belast met de leiding der Interna tionale Tentoonstelling ie Philadelphia, is drtk bezig met het nemen van voorbereidende maatregelen. Hofi- wel de tentoonstelling eerst iu 1876 ipóet plaats heb ben, zoo houdt de Commissie nu reeds alle dag bureau en zijn verschillende secretarissen en beamb ten bezig. Er is aangenomen, dat het gebouw iu vier deelen moet gesplitst zijnvoor algemeene zaken, schoone kunsten, werktuigen en tuinbouw. Een prijsvraag voor de constructie zal uitgeschreven worden, waarbij aan de tien best gekleurde ontwerpen elk 2490 gulden premie zal worden toegekend. Een Fransch blad deelt het volgende mede om trent een in de tooneelwereld algemeen in gebruik zijnde uitdrukking, doch waarvan de oorsprong aan sléchts weinigen bekend iafiasco maken. Te Flo rence maakte indertijd een beroemde arlequin, Bian- colelli genaamd, veel opgang door eiken avond als hij optrad, een geïmproviseerde alleenspraak te houden, naar aanleiding vau een of ander voorwerp, hetwelk hij in de hand hield en dat hij verondersteld moest worden toevallig gevonden te hebben. De geestige zetten die hij telkens wist aan den man te brengen werden algemeeu toegejuicht en hij werd zoodoende de lieveling van het pnbliek. Op zekeren avond verscheen hy echter op het tooneel met een iu stroo gewikkelde flcsch, welke te Bergamo, de geboorte plaats van den arlequin, fiasco genoemd wordt. Niet tegenstaande al zijne pogingen om het publiek te doen lachen, mislukte hem dit volkomen en toen hy bemerkte dat niets in staat was de toeschouwen in beteren luim te brengen, zeide bij, zich tot zyne wendendeHet is uwe schuld, dat ik heden avond niet bevaldaar, weg met u 1 en hy wierp de flcsch over zijn schouder, men lachte wel even, maar de acteur had blijkbaar niet voldaan. Sedert dien tyd zeide men, wanneer eén tooneelspeler een dergelijk lot wedervoer, „hy maakt het als de fiasco van Bianooielli; later zeide men eenvoudig„hy maakt fiasco De Russische 8toomboot- en Spoorweg-mantschappy deelt mede, dat zij het gebruik van petroleum in plaats van steenkolen voor bet stoken van locomo tieven zeer voordeelig heeft bevonden. Zij bezigt hiervoor de ruwe olie uit den Kaukasus en de distric ten aan de W'olga, die bij vergelijk met steenkolen in gewicht, een voordcel *an vijftig pCt. oplevert. Er bestaat gueu bezwaar, een voor steenkolen inge richte locomotief in een voor petroleum te veran deren. Met den laatitcn stormvloed, beeft, naar men ver neemt, het eiland Vlieland geducht geleden, vooral aan de havenwerken. De loeiende N. W. wind joeg de branding gedurig over den havendijk heen, en heeft dien bijna geheel vernield, terwyl in den Zuiderdyk 4 groote gaten garingen aantal bi werden. De Burgemeester wist, door een aantal burgers geholpen, een algeheel® vernieling tc voorkomen, door de gaten met rys en zeilen tu beschutten. Inmiddels koesterde men veel vrees, dat 'tgelieele telegraafkantoor, beneven» de daar aan grenzende havenkeet, een prooi der ziedende gol ven zoude wordcu, wyl de ramen van tijd tot tyd reeds door de stuifzee werden bereikt. Gelukkig echter viel de eb in, kromp de wind, en week alzoo het gevaar; men is evenwel zeer bezorgd, als de wind met ruw weer aan het N. W. loopt, dat telegraaf kantoor, haven enz. geheel vernietigd worden. Afne ming van dc stranden schijnt oorzaak te zijn van de onstuimige zee, die thans bij stormweer de haven bedreigt. De Brus8elsche rechtbank heeft een aanvang gemaakt met het behandelen van een proces, dat opfcien zal baren. De zaak betreft een vermogen vau drie millioen, door mrj. Scyhers aan deu aartsbisschop van Meche- len en aan kloosters gelegateerd. Dc erflnntster is reeds lang overleden, doch de erfgenamen kunnen nog haar testament aanvallen, daar hun recht daartoe nog niet verjaard is. New-York, 27 Ooi. Vele ijzergieterijen en katoenspinnerijen in de provinciën zijn gesloten. Er beersebt stilstand in do zaken. Madrid, 27 Oct. Bij een Begeerings-dcercet worden de zjttingen van dc Provinciale deputation. die den 2den November zouden moeten aanvangen, Opgeheven. Rome, 27 Oct. De Osseneters en de Voce detta Versla, betwijfelen 't, dat Chambord aan de Enro- peesoke Kabinetten zijne politieke bedoelingen zou hebben doen kennen. Zij zouden daarin eene belee- digiug zien voor Chamborden ten bewijze daarvan beroepen zij zich op '«graven brief aan Villemain, vod' 25 Januari 1870c Parijs, -27 Oct. De heer Cbesnalong heeft aan de Liberie geschreven,^dat er geen' enkel getuige tegenwoordig was by zijne drie couferentiën toet den graaf van Chambord en dm niemand daarvan iets kon hooren. Hij houdt staande, dat bet ezposé, het welk in 'dc conservaiie've bijeenkomsten is ter tafel gebracht, ten voile, met 4e waarheid overeenstemt. Mijnheer de Redacteur/ Met genoegen las ik in l^t laatste raad verslag iu uwe courant, dat B. en W. ongunstig adviseerden op een adres van den Commissaris van politie al hier, tot verhooging van diens salaris. Genoemde ambteoiar heeft eeh tractement, groot genoeg om fat soenlijk van te kunnen leven. Hy kan dus terre-* den zijn. Veel meer wenscbeljjk zou het zyn de agenten can politie meer tractement te geven. Kunnen die ook fat- lijk rondkomen Ik recommandeer den raadsleden de hoofdartikels te lezen in het Nieuws van den Dag van 22 en 23 Oc tober jl. Daaruit zullen zij o. a. zien hoe wensche- lijk het, is, politie-ageaten goed te beloonen. Kan meu zeggen, dat dit hier in Gouda het geval is? M. de Redacteur! In de volgeude raadszitting moet een aanspreker benoemd worden. Dat is goed en noodzakclyk. Maar wat niet goed en m. i. niet noodzokelyk is, is dat die ambtenaren, wanneer zy in functie zyn, in zulk een ailerbelachelijkst oostuum langs 's heeren straten loopen. Het ia niet alleen belachelyk, maar ook erg koud voor die heeren om in den winter zoo luch tig gekleed te moeten loopen. Zou die gekke steek enz. enz. niet afgeschaft kun nen worden Het is een dwaas overblyfel uit vroe- geren tijd. Niemand zal de afschaffing betreuren. Ieder haar billijken en goedkeuren. Het is geen zaak van veel belang, ik stem het toe, maar ook in het kleine eu geringe moet men, zooveel mogelijk, her vormen en verbeteren. X. Terechtzitting van den 15den October 1873. A. Z., wegeus het te Gouda op de openbare straat uitslaan van een kleed, na des morgen elf ure. Tot eene geldboete vau 1»of één dag subs, ge vangenisstraf. G, B. huisvrouw van I). H., wegens het in de gemeente Waddinxveen langs den openharen weg op twee verschillende tydstippen te bleeken leggen van waschgoed, zonder schriftelijke vegunning van Bur gemeester en Wethouders. Tot twee geldboeten elk van1.60 of ééu dag subs. Éfvangeuisstraf voor elke boete. J. C. v. W., wegens het te Gouda slachten van vee, hetgeen vooraf niet was onderzocht eu goedge keurd. Tot eene geldboete van J 5.of twee dagen subs, gevangenisstraf. B. v. d, H. en A. v. W., wegens het in veree- nigiug en gelijktijdig visschen met schakels in eens anders vischwater zonder voorzien te zijn van eene daartoe betrekkelijke viscbakte en van schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechtheb bende op dat vischwater, terwyl de mazen nat ge- meien, te klein waren. Ieder tot twee geldboeten elk van 6.of ieder twee dagen subs, gevange nisstraf voor elke boete, verbeurd verklaring der ge bezigde eu iu beslag genomen schakels, met bevel tot derzelver vernieling. A. V. d, P. en P. v. d. L., wegens bet in veree niging en gelijktydig visschen met stekken in eens anders vischwater zonder voorzien te zijn van eene daartoe betrekkelijke acte en van schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende op dat vischwater eu zulks wat de le beklaagde betreft, na binnen de laatste twaalf maanden aan de overtreding vooraf gegaan, wegens overtreding der verordeningen, op de jagt en visscherij, te zijn ver oordeeld. .De eerste beklaagde tot twee geldboeten elk van ƒ12.— of vier dagen subs, gevangenisstraf voor elke boete eu de tweede beklaugde tot kwee geldboeten elk vau 5.of twee dagen sub. ge vangenisstraf voor elke boete, verbeurd verklaring der iu beslag genomen 32 stekken, alsmede de ge vangen visch, (paling), met bevel tot derzelver uit levering of voldoening der geschatte waarde van zestig cents en met bepaling «lat bij gebreke van hieraan te voldoen binnen twee maaadeu na aanmaning, zulks zal worden vervangen door een dag gevangenisstraf voor ieder. D. v. W., wegens het visschen in eeu anders vischwater met stekken, zonder voorzien te zijn van eene daartoe betrekkelijke vischacte en van schriftelijk bewys van vergunning van den eigenaar of rechtheb bende op dat vischwater. Tot twee geldboeten elk* van/5.of twee dagen subs, gevangenisstraf voor elke boete, verbeurd verklaring der in beslag genomen stek, benevens de overige gebezigde doch niet iu beslag genomen stekken, met bevel tot derzelver uitlevering of voldoening der geschatte waarde van 1.— en met bepaling dat by gebreke van hieraan te voldoen binnen twee maanden na aanmaning, zulks zal worden vervangen door dag gevangenisstrof. H. Zwegens- het spelen met geld op den open baren weg te Gouda. Tot eene geldboete vau ƒ1. of één dag subs gevangenisstraf. En bovendien allen in de kosten, invorderbaar bij lijfsdwang. Aan het Bureau van Politie zijn in bewaring de navolgende in deze Gemeente gevonden voorwerpen, als-: Een PUTHAAK, een MANSHEMD, een PLANK, een ledig VAATJE en een zwarte KAPSPELD. Geboren: 24 Oct. Adrians, ouders J. Spieriugshoek eu B. Burghoorn. 26. Antou August Willem, ouders W. L. C. Weimar en F. E. Qroenestein. Catharina, ouders J. Appel en A. G. Wocrlec. 27. Cornelia, ouders F. van der Stam en en J. W. Mieu venhuizen. Willeinina Jo hanna, ouders H. de Jong en M. Rijnhart. Johannes, ouders J. Vergeer en C. van Veen. Overleden; 24 Oct. A. van Vlaardingen, 1 m. - A. M. Wiezer, 4 j. 8 m. 25. P Huisman, 27 j,, J. Schou ten, lj. 7 m. - H. Neef, 69 j. A. de Korte, 51 j. J. Steenbergen, l j 8 m. 26. M. Karper, 5 j. 7 nu 27. H. Kenner,7 j. C. de Jong, 10 d. A. Groenen- daal, 6 j. Voorspoedig bevallen van een welge schapen Zoon F. E. GROENENSTELJN, geliefde Echtgenoot» van W. L. C. WEIMAR. Gouda26 Oct. 1873. Algemeene Kennisgeving. De ondergeteekende stelt zich voor dezen Winter te Gouda te houden over: „de MODERNE RICHTING op GODSDIENSTIG GEBIED." Hjj bericht bp dezen aan H.H. inteekenaren, dat de eerste voordracht zal plaats hebben op Maandag den 3" November, des avonds ten 71/, ire, in het Locaal„Nut en Vermaak," op de Oosthaven. De lijst van deelname zal ter teekening liggen bp de Boekhandelaars J. van BENTUM en ZOON alhier, tot Maandag middag 12 ure. Tot dekking der noodzakelijke onkosten is de entreeprijs, voor al de lezingen te zatnen, gesteld op dén gulden voor een Heer met Dames.- A. F. MACKENSTEIN, te Haastrecht. OPENBARE op MAANDAG den 3 NOVEMBER 1873, des morgens om 11 uur, ten huize van HULSBOS en de BIE te Boekoopvan: het opmaken van een gedeelte RI DIJK van den Middelburgse! Polder binnen de O e m e e REEUWIJK. Het Bestek ligt ter lening bp den Secri des Polders, den heer SCHOORBL teCBosk De aanwpzing zal gescbietfen den 27» ber 1873, bpeen te komen des morgens tl ure, bij HULSBOS en de BIE te Boskoop.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2