Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N? 1433. 1873. BUITENLAND. Vrijdag 31 October. n, Kennisgeving. Buitenlandse!! Overzicht. Afkondiging. ■echt 1,000. er e. k. )N. weg 321. btt behoort, den lak kers teeg. wagenstraat. ir der Don den krijgsraad op Trianon heeft GOUDSCHE COURANT. i echte jzonder 7 de voor- G. I attent te anders, de e en echte I in de kier- ij de loer de is eeti imteekening 5oon, Apo- be vindt op zegel d zijn. ik daar wel »e te zien Alleen die ndteekening .chten voor Hen, sinds gemeen ge- L en Uit- SCHENK sr MAAG, 1ING. Zij SRPTE in zij zijn [JVEND. n dubbele den oorlog het hardst schreeuwde en nnt^omie der gemeenten, liddel te bedienen is korting Johan van F B A N K R U K. Het volgende is een overzicht van het eerste ge deelte van het Prqces-Bazaine. De president van c het onderzoek der omvattende zaak in negen onder- deeien gesplitst volgens de chronologische orde der voornaamste punten van beschuldiging. Deze verdee- ling wordt door den hertog van Aumale bij het hooren der getuigen even streng in acht genomen als in het verhoor van maarschalk Bazaine. Het ge tuigenverhoor van het eerste dezer onderdeelen is in de afgeloopen week ten einde gebracht, terwijl sedert Vrijdag morgen het tweede deel aan de orde is. Van bet geëindigde getuigenverhoor betreffende het eerste punt van beschuldiging laten wij een kort overzicht volgen. Het gold de vraag, óf en in hoeverre de maar schalk voor zijne benoeming tot opperbevelhebber aan sprakelijk was voor de slechte maatregelen waardoor de aftocht naar Verdun vertraagd werd, en of hq zijnerzijds pogingen aanwendde om den keizer te ver wijderen en zelf met het kommandement bekleed te worden. Wat het laatste punt betreft staat men tegenover geheel tegenstrijdige verklaringen. De heer de Kératry verzekert dat hij voor den 4en September een bezoek van de eohtgenoote van den maarschalk ontving, die hem een onderhoud zonder getuigen verzocht en daarin namens haar man meededeelde, dat hij zich terugtrekken zou, wanneer de keizer het op perbevel behield. De heer de Kératry zou van dit onderhoud mededeeling gedaan hebben aan zijne ambtgenooten der linkerzyde, waarop de heeren F&vre, Picard en de Kératry naar den minister Palikao waren gegaan, om de benoeming van Bazaine te verzoeken, welke echter toen reeds had plaats gehad. Mevrouw Bazaine spreekt in een brief aan den krijgsraad dit verhaal omtrent haar bezoek tegen; het plan was niet van haar, maar van den heer de Kératry zelven uilgegaau. Ook Bazaine ontkende zijnerzijds ooit daar toe eene opdracht aan zijne vrouw gegeven te hebben. Generaal Palikao zegt dat de drie heeren van -den maarschalk slechts spraken als den mau op wien de openbare meen mg het oog gericht had. De heer Favre zegt dat zijne collega's en hij slechts een algemeen uitgesproken wensch aan den minister kenbaar maak ten, dat hy maarschalk Bazaine zelfs persoonlek volstrekt niet kende; hij weet zieb overigens niets anders met zekerheid te herinneren dan dat de heer de Kératry hem gezegd heeft, dat de echtgenoote van den maarschalk namens haar man verzekerd bad, dat hij de benoeming zou aanvaarden. De beer Rouher verklaarde omtrent de benoeming van den> maarschalk niets te weten, terwijl de heer Schnei der, ond-voorzitter van het wetgevende lichaam, bet betwijfelde dat Bazaine, die den oorlog van den aanvaug zeer zwart inzag, het opperbevel gezocht zou hebben nadat de veldtocht reeds zoo ongelukkig was aangevangeu. Over de vraag der overname van het opperbevel zelve is in het getuigenverhoor daarentegen geen te genspraak merkbaar. Uit al hetgeen daaromtrent ge tuigd werd blykt zonneklaar, dat behalve andere verzuimen en gebreken een onbeschrijfelijke verwar ring heerschte in den generalen staf, die blijkbaar allertreurigst samengesteld en geenszins op de hoogte was van zijn taak. Welke waren de plannen en denkbeel den van den keizer op den dag der overgave van het opperbevel, den 12n Aug.? Welke maatregelen waren toen genomen voor de retraite op Verdun? Welks maatregelen nam de nieuwe kommaudant om dezen tocht te bespoedigen Op al deze vragen geeft het getuigenverhoor ten antwoord .- Weinige, of eigen lijk geene. Wanneer men al deze bijzonderheden, en zelfs met zekere naïeveteit uit den mond der verant woordelijke personen zelven hoort, wanneer men het bewijs geleverd ziet, dat de keizer steeds besluiteloos was en slechts plannen maakte en bevelen gaf, om vroegere plannen en bevelen te herroepen, wanneer duidelijk blijkt, dat noch aai\ Bazaine noch aan zijn chef van den staf zelfs de positie der legerkorpsen medegedeeld werd, waarschijnlijk omdat hunne voor gangers dit en nog veel andere zaken zeil n>eimet juistheid wisten, dan kan mm zich niet verwonderen, dat het Rijnleger geen voorspoed kon hebben en dan mag men er Bazaine geen zwaurjerwijl van maken, dat de retraite op Verdun, den ]2en ondernomen, den 19en eindigde met eene insluiting rondom Mets. D« BUBGEMEESTEE van Gouda, gelet op bet 1* lid van art. 24 der wet van 4 December 1872 {Staatsblad n°. 134) tot voorziening tegen besmet- telijke ziekten Maakt bij deze bekend, dat in de verloopen 24 uren 2 personen zijn aangegeveu als overleden aan Azia tische Cholera. Gouda, den 29“ October 1873. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN LJZENDOORN. In Frankryk is men aan 't berekenen van het aan tal stemmen, dat zich vermoedelijk vóór en tegen de monarchie zal verklaren. Men komt gemeenlijk uit op een kleine meerderheid voor de republiek en tegen Chambord. Evenwel met zekerheid laat zich daar omtrent niets voorspellen. De sterkte der beide groote partijen in de kamer verschilt zoo weinig, dat een front» erandering van enkelen in het laatste uur een wijziging in den uitslag kan ten gevolge hebben. Zeker is bet, dat de monarohalen in de laatste da gen veel terrein hebben verloren. Bet radicale Lyon is weder het slachtoffer van eene dier weldaden, waarmede de reactionairen de afgedoolde schapen weder op het rechte spoor willen brengen. De aanhoudende strijd van den model prefect Ducros met den liberalen gemeenteraad is geëindigd met ecu maatregel, waarvan het keizerrijk, hoewel volmaakt in overeenstemming met zijn sy steem, zich niet dan hoogst zelden bediende, de schor sing van den raad voor 2 maanden en de benoe ming eener gemeentelijke commissie van 40 leden. De partij die na naar decentralisatie en antoio waagt het zich van zulk een^tai Gisteren nacht (5 u. 55 m.) Baksen overleden. (Geboren 12 Dcc. 1801hij volgde op 9 Aug. 1854 zijp broeder in de regee- rijig op. Op 21 Nov. T822 gehuwd met Amalia- Augusta, dochter van wylen Maxiiniliaan Jozef, ko- ning vun Beieren.) Men meldt uit Karlsruhe, dd. 24 dezer eenige bij zonderheden aangaande de verkiezingen vnn leden der tweede kamer. Daaruit blijkt, dat in 23 kies districten, welke 25 leden naar de kamer zenden, de nationaal-libcrale partij met groote meerderheid over hare tegenstanders heeft gezegevierd. Vier dis tricten hebben candidaten der katholieke volkspartij gekozen. Te Mannheim heeft de candidaat der de mocratische party de meerderheid der stemmen op zich vereenigd. In het kiesdistrict Obèrkirch moet een herkiezing plaats hebbenmen houdt zich algemeen overtuigd, dat de candidaat der nationaal-liberale party alsdan de overhand zal verkrijgen. Te Etenheim heeft geen verkiezing plaats gehad er was bijna niemand ter stembus opgekomen. Van de gekozenen hadden 15 zitting in de tweede kamer gedurende de jongste zitting. Dinsdag zijn in Pruisen de eollegiën gekozen, die de loden van den landdag sullen aan wij zen. Men weet dat daar de verkiezing nog plaats heeft met twee trappen. De strijd loopt alleen vóór of tegen de ultramontanen. Zie bier wat er van den uitslag bekend is r Berlijn koos mannen van de Fortschritts-p&rty de liberalen zegevierden beslissend te Maagdenburg, Wiesbaden, Koningsbergen, Erfurt, Kassel, Kiel, El berfeld en Stettinde clerioalen te Munster. Te Keulen behaalden de liberalen eene meerderheid van tweederden der stemmen. Te Fulda werden 23 li beralen tegen 15 clerioalen, in Poeen 142 Duitschere en 50 Polen gekozen. Hanover, Götbiugen, Durtmund en 8 lees wijk ko zen liberalen. Te Breslau bebooren van de 720 kie zers 24 lot de elericale party. Te Osnabruck werden gekozen 81 liberalen eu 11 uitramontaneute Dant- zig 298 liberalen, 18 ultramoutanén eu conservatieven. In de provinciesteden van Sleeswijk is de uitslag meerendeeis in liberalen geest uitgevallen. Te Frank fort a/M behoortou, van 828 kiezers, 182 tut de ryks- gezinde liberalen, 87 tut de democratische party. Te Crefcld gekozen 104 liberalen en ICO cleric den. Uit New-York schrijft men dd. 11 dezer aan het Handelsblad: De paniek is voorby, de storm is over, meende ik in myn vorigeu te mogen zeggen, en inderdaad bet schyut, dat we de crisis zelve te boven zijn ge komen, doch blykbaar genieten we nog de bittere naweeën van de flnancicele slemppartij. Het is niet Üoodig de ou rustige bewegingen van de effectenmarkt gedurende de afgeloopen aeek haarfijn te besohry Ven; de vulkanische bodem, waarop de instelling is ge bouwd, heeft bij de laatste uitbarsting zyn beste krachten verspild en is voorloopig te machteloos, om zich aan nieuwe uitspattingen over te geven. Spoor weg actiën eu wat dies meer zij verkeerden in een zeer flauwe stemming, en de noteeringen gingen ge durende den laatsten tijd langzaam maar zeker ach teruit. Tot de eigenlijke naweeën van de groote uitbarsting echter bebooren de voortdurende schaarseh te aan papiergeld en de daaruit volgende dalende koers van het goud. De exportatiehandel wordt door de lage wissel- en goudkoerseu ontzaglijk belemmerd, en de met Europa gesloten graancontracten kunnen slechts met verlies worden uitgevoerd. Kortom, in dien de noodlottige toestand nog lang aanhoudt, wordt de goederenhandel het kind tan de rekening. Het is treurig genoeg, dat de handel, waaraan een volk toch gedceltelyk zijn levenssappen ontleent, door een zwendel als die van Wallstreet benadeeld wordt. De Spaansche minister van koloniën zal naar Cuba vertrekken, waar de zaken blijkbaar nog nitt naar wensch gaan; hij zal op de plaats zelf den toestairl nagaan en een rapport indienen over de middelen om ten spoedigste aan den opstand een einde te maken; in dit rapport zal teveus over de slaven- qnaestie advies worden uitgebraebt. Volgens de Madridsche bladen is de toestand van de Cartbageensohs muiters wanhopend; zy zyn het oneens, de schepen kunnen moeilijk zee meer bou wen en er komt gebrek iu de stad, vooral aan geld, 't Is evenwel niet de eerste maal dat de republi- keinsche bladen in dien zin «preken over ne belegerden. De BUBGEMEESTEE en WETHOUDEBS ran Gouda, doen te weten, dat door den raad dier Ge meente, in zijne vergadering van den 29n October 1873, is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING ter voldoening aan art. 9 ala. 1 der Wet lot voorziening tegen besmettel ijk* ziekten. Art. 1. Het vervoer van lijders «au eene besmet telijke ziekte naar een ziekenhuis of naar hnnne wo ning, mag niet anders geschieden dan met rij- of vaartuigen of drasgtuestcllen, uitsluitend daartoe door den Bnrge.me^stev bestemd of met zyne goedkeuring tydelijk daartoe gebezigd. Art. 2. Tut het constateren van de overtredingen dezer verordening ziju ook bevoegd al de beambten der gemeente. Art. 3. Overtreding van art. 1 wordt gestraft met eene geldboete van J.~ tut 10.on gevange nis van een tot drie dngeu, te znmen of afzonderlijk. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Sta ten van Ztiid-Holland, in afschrift medegedeeld. En is hiervan, volgens raadsbesluit van heden, ter stond afkondiging geschied waar bet behoort, den 29n October 1873. De Secretaris, De Burgemeester, DboogIjEkveb Fohtuijn. van Bergen IJzendoorn.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1