BINNENLAND. m.) Laatste Berichten. POSTERIJEN. Kantongerecht te Gonda. ADVERTENT1ËN. Haa^sche Hoofdkaas, ,i'C1 POLITIE. Burgerlijke Stand. De helderste en duidelijkste uiteenzetting der (ei- ten geeohiedde ontegenzeggelijk door maarschalk Can- robert. Het rcrivardste daarentegen was de getui genis ran generaal Coffinières, wiens verzuimen en nalatigheden wel is waar veel veroorzaakt en over troffen werden door de onbegrijpelijke onbekwaamheid en nalatigheid vau den grooten staf, maar die er toch niet in slaagde zijn eigen gedrag eenigszins te recht vaardigen. Generaal Soleille, wiens houding de meeste opheldering behoeft, is zoo ernstig ziek dat zijne geneesheeren verklaarden dat hij onmogelijk als ge tuige verschenen kon. Men heeft daarom zijn ge tuigenis, hetwelk hjj voor den rapporteur-commissaris, generaal ltiviore, aflegde, voorgelezen, maar daardoor bljjven verschillende duistere punten bestaan, b. v. waarom de opgaven van generaal Soleille omtrent de ammunitie den 19n en 26n zoo ver beneden het juiste cijfer waren, ofschoon hem dit 'bekend moest zijn. Ofschoon de regecrings-commissaris verklaard had dat hjj bij de beschuldiging, welke betrekking heeft op de gebeurtenissen vóór 12 Aug., den datum waar op Bazaine tot opperbevelhebber benoemd werd, ge heel liet vallen, verzocht de |advocaat van Bazaine niettemin om over de gebeurtenissen van 6 en 7 Aug. getuigen te saogen hooren. Het gunstige licht, waarin Bazaine ten gevolge van hel getuigenverhoor over dc feiten van 12—19 Aug. verscheen, kon nog slechts vermeerderd worden wanneer het bewijs ge leverd werd, dat hij Frossard niet aan ziju lot over liet en dat hij voldoende bevelen tot het verleencn vau hulp gaf, maar dat de brigade-generaals aan die bevelen slecht voldeden. De voorzitter stond de ge- vringde Vergunning toe, en de verdediging slaagde er in niet alleen to bewijzen dat Bazaine al het mo gelijke deed. maar ook dat de verwarring in den groo ten staf té Metz wedet van alles schuld was. Leboenf en zijne officieren wisten niet eens waar de verschil lende division eu brigades stonden en konden het diis' niet aan Bazaine mededeelen, die om eenigszins met zijne jibsitie bekend te worden beginnen moest met de korpsen ilie onder zijn bevel stonden te zoeken. Het onderzoek over- het tweede punt kon nauwe lijks gunstiger voor Bazaine afloopen dan inderdaad gebeurd is. Dóch dit gedeelte maakte geen hoofd punt der beschuldiging uit en kon dit ook niet doen, omdat ook, al ware bewezen dat hij grove strategische fokten beging, het boos opzet bijzonder moeilijk aan te toonen zou zijn, daar elk tactisch plan uit den aard ecu subjectieve opinie blijft, die wet is waar niet deugen kan, maar daarom nog niet strafwaardig is. Iets anders is dit met het derde punt, waarover sedert een paar dngen hel getnigenverhoor loopt, nl. oVer Bozaine's verbindingen met den keizer, den mi nister eu Mac-Malion, over de gewisselde depêches en over de boden, die naar hem gezonden werden en die hem ten dienste stonden. Eene bijzonderheid, welke door het getuigenverhoor over dit puntwaar op wjj wanneer het ufgeloopen is nader terngkomcu aan het licht gekomen is, verdient het reeds terstond gereleveerd te worden, llit de getuigenis van den luitenant ter zee Noguès, die tweemalen depêches overbracht, bljjkt dat de keizerin, buiten welen van den minister van oorlog en den keizer, zich reeds sedert den 12n Aughetzij met maarschalk Bazaine, hetzij met generaal Bourbaki in betrekkiug gesteld luid, en aan beiden of een van beiden brieven over dén algemeenen toestand en misschien zelfs heimelijk hevelen zond. Het verdere gehoor zal moeten uit maken of tussehen dit feit en da werkeloosheid van Bazaine tot 38 Aug.' ook eenig verband bestaat. In elk geval werpt deze onthulling op nieuw een treu rig licht-op de keizerlijke regeering. DUITSC HL AND. Volgens do medcdeelingen, tot heden ontvangen betreffende den uitslag der verkiezingen, zoo meldt de Berlijnsche berichtgever der ASin. Zcitung slaan de zaken gunstig voor dfc vrijzinnige partij.- Hetgeen van groot belang mag geacht worden, is de neder ig, door de Poolsche partij, verbonden*'Wt de ultrnmontanen, te Posen en in andere kiesdistricten geleden. Op goeden grond mag worden aangenomen, dat de verwachtingen, door de liberale partij vóór den aanvang der verkiezingen opgevat, zullen worden ver- wezeulijkt. Hiervoor bestaat te meer uitzicht, dewijl alle versnippering van krachten door bet nemen van geschikte maatregelen is Verhoed, een zaak waarop niet altijd voldoende is gelet en waaruit de tégenparty herhaaldelijk groot voordeel heeft ge lrokken In de hoofdstad is de deelneming aan het verkie- zingswerk niet zeer levendig geweest. In geen enkel kiesdistrict, zegt de National-Zeitung, zijn meer dan 50 pCt. der kiesgerechtigden opgekomendit heeft plaats gehad in het midden der stad. De slechtste opkomst was in het district, waartoe het reu dom het Postdammer Thor geiegen gedeelte der stad behoort; daar was ter stembus slechts ongeveer 20 percent gekomen, in andere w isselt beu af tussehen 30 en 40 percent. Dat de opkomst niet td<ijker is geweest, zegt de Köln. ïiéitUitg^ moet waarschijnlijk wórden toegeschreven aan deze oorzaak: mm is doordrongen van de overtuiging, dat de vrijzinnige candidaten zullen zegevieren, omdat men van geeue zijde ern- stigen tegenstand behoeft te duchten en de uUramdüi taansclie partij in de hoofdstad niets vermag. Eenige verloren posten daargelaten, zullen de ver kiezingen het bewijs leveren, dat de clericale woelin gen geen invloed hebben teweeggebracht op de platte lands verkiezingen. De fractie van het centrum zal door de nieuwe verkiezingen niet sterker zijn gewor den dan zij vroeger was. De liberale partijen daar entegen zullen inniger verccuigd op parlementair ge bied optreden. OOSTENRIJK. Tot dusver was het, alsof de'wereldtentoonstelling in alle stilte- ter aarde zou worden besteld, doch op het laatste oogenblik schynt men zich bedacht en het plan opgevat te hebben, om op 3 of 4 Nov. een feest te organiseerei|, by welke gelegenheid de Keizer in persoon de tentoonstelling zou sluiten. Het publiek maakt het met de tentoonstelling als met zoovele andere zaken, waarvan men eerst recht de waarde leert ken nen, wanneer het verlies dreigt. De toevloed van be zoekers, welke licb aanvaukelyk vergeefs liet wachten, is thans gekomen; de aandrang van vreemdelingen groeit by den dag aan, begunstigd door het schooue herfstweder, doch het sluiteu der wereldtentoonstelling wordt onherroepelijk beschouwd, ofschoon velen op eene verlenging aaudringen. Thans is het uit met de vroolijke feesten en neemt de ernstige arbeid een aanvang. In de aanstaande week wordt de Oos- tenrijksche, in de daaropvolgende de Hongaarsche Rijksdag geopend. In beide zal het financieels vraagstuk den boventoon voeren, want de toestand is alles behalve bevredigend, en het wordt hoog tyd, dat door de Regeering krachtige maatregelen worden genomen, om in den dringenden nood te voor zien. Gouda, 4 November. By Kon. besluit is aan den officier van gez. 2de ki. N. van Rijnberk, van hut personeel van den ge,- neesk. dienst der landmacht, de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der Duitsohe medaille voor niet-strijdenden, ingesteld ter belooning van vrijwillig bewezen diensten bij de verzorging van zieken en gewonden gedurende den Fransch-Dbitschen oorlog in 187071. De Sckoonkovensche Ct. meldt het volgende, dat wn gaarne overnemen: Het concert, 1.1. Zondag-avond door de Liedertafel z/Apollo" van Gouda te Schoonhoven gegeven, heeft zeer aan de verwachting beantwoord. Zoowel de solo's als de kooren werden met de meeste zorg uitgevoerd; het „Abendlied», solo-kwartet van Abt, uitgevoerd'door, de heeren Rogmans, v. d: Pavoord, Kiihne en Hnber,' was in één woord uitstekend. Doch vooral g'rtote lof moet worden toegezwaaid aan den bekwamen en verdienstelijken directeur van de vereeniging, den heer Joh. VV. Wensink, die zoowel op de piano als op de viool toonde een waar meester te zijn, en door zyn gevoelvol en 'Innst'ig spel de bewondering van iedereen opwekte. Wij kannen dit kort verslag niet eindigen zonder een woord van dank te brengen niet alleen aan de leden der Goudsche liedertafel, die ons hunne gaven deden hooren, maar ook aan da com missie voor onderwijs aan volwassenen, door Wier bemoeiingen het Schoonhovensehe publiek zulk «en genotrijke avond werd verschaft. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 1 November. Iu deze zitting iijn de algemeene beraadslagingen over de Indi-che begrooting voortgezet. De hh. van den Bercb, Lenting, van Kerkwijk, Moeos, Bredius, Fabius en van Houten hebben het woord gevoerd. Heden ten 1 uur zou de minister van koloniën aan het woord zijn. De Haagsche Nieificsb. deelt mede, dat de Jong en Behagel zich herhaaldelijk by de politie hebben aangemeld, om onderetand te erlangen, danr zij door hunne gevangenschap van alle middelen zijn ontbloot. De Stand, meldt dat in eene vergadering van hel ceutraal-comité voor de oplichting eu instandhouding van een seminarie nabij Batavia is medegedeeld dat tot dusver voor eene som van 194G9.42 jaarlyks was ingeschreven. Bealrften werd o. a„ dat „weten schappelijke meedingen" zullen gehouden worden. In de maand Februari zal het comité te Utrecht we derom eene bijeenkomst houden. v Door den heer J. A. Montijn, te Oudewater, wordt in een Ingezonden stuk, opgenomen in de Nieuwe Rett. Ct. herinnerd, hoe bij de discussie over de wet tot stichting van eeu paleis voor de Natie, door wijlen mr. Thorbecke, op veler vraagwaarom voor Z. M. den jKoning niet een beter en meer geschikt paleis werd gebouwd geantwoord werd „dat niet de Kroon maar de Natie daartoe het initiatief moest nemen, en dc Regeering in dat geval tot de vervalling van dien wensoli zou medewerken.4' Zou zoo vraagt de heer Montijn de rechte tyd om dien toen uitgedrukten wensch te verwezen lijken thans niet meer dan toen gekomen zijn F Zou bij het zilveren feest der troonsbestijging van Z M dc aanbieding van een door vry willige inschrijving té bekostigen paleis niet een cadeau zijn, der Natie en den Vorst gelykelijk waardig? Zouden niet schier tillen in den lande met gretig heid de gelegenheid aangrypen om met hun bank papier of penningske mede te werken om daartoe het benoodigde cyfer byeen te brengen? Naar aanleiding der by de Rechtbank te Rotterdam aanhangige zaak Van den wisselwachter der Rhijn- spoorwegmaatschappy, die door het verkeerd leggen vau den wissel de onmiddellijke oorzaak is gewent van het op 6 Juni jl. alhier voorgekomen ongeval, wijst de Tijd op de onrechtvaardigheid eener wet, welke dezen ondergeschikten ambtenaar als ééuig schuldige aanwijst. Het kon toch zjjo, dat eeu bestuurder of bestuurders hun beambten met werk overladenof wel omdat zij te karig bezoldigeu, ongeschikte personen aanstellen; of, eindelijk, het aan behoorlijk toezicht laten Ontbreken. Daarom zou genoemd blad de wet zoo veranderd willen zien, dat wie de middellijke oorzaken der strafbare handeling zijn, ook als mede plichtigen werden vervolgd, en dat de straf voor hen niet mocht bestaan in zelfs hooge geldboeten, want dan werden het, bij slot van rekening, de aandeelhou ders dus alweder niet de ware schuldigen die den last droegen. 1 Gisteren- heeft te Amsterdam het groudwets-feest plaata gehad. De bijeenkomst in bet Park begon ten 11 ure eu was ten 1* ure algelóopen. De groote zaal was vol; vele notabiliteiten op elk gebied, waar onder alle ministers, behalve de heeren Broex «n Fransen van de Putte, waren aanwezig; ook een aantal dames vereerde» de bijeenkomst nest bate te genwoordigheid. .Kindergezang van 850 kinderen, allen met den orapjestrlk op de borst, voorafgegaan door eene feestottvertnre' vau Reinecke, doof het Park- orkest uitstekend uitgevoerd, opende het feest. Staande werd door de aanwezigen het Volkslied sangehave*. Vissering hield eene rede waarin bij, ha hulde te hebben gebracht aan onzen Koning, eee overzicht gaf van al bet goede door de Grondwet gewrocht, van de groote veranderingen en verbete ringen door baar in liet leven geroepen, van de ze geningen door haar en de nit haar voortspruitende wettbn over het land verspreid. De'rede was in twee deelen gesplitst. Een an dante van Beethoven werd na let eerste gedeelte uitgeroerd. Was dat eerste gedeelte gewijd aan de lichtpun ten, het tweede tooude san dat er schaduwzijden waren, tonder die echter op te sommen er werd 1 toch feest' gevierd, critiek paste daarbij niet. Maar Bpr. erkende dat verbetering noodig was, die echter met beleid moet geschieden. Onze Grondwet zetelt in de cónscieotie des volks, en daardoor is zjj bos zelfs met de fouten' lief. Twee liederen dóór de kinderen (het Wilheimss- en het' Vlaggenlied) en- de Jubel-Ouverture van vou Weber besloten de bijeenkomst. Dés middags bad een fbest-banquet plaats in het Pa leis voor Volksvlijt, waar talrijke toesten werden gehou den. Des atobda was er een volksconcert iu het Parklokaal. Het beginsel der nieuwe mantwet, Vrijdag by de tweede kamer ingekomen, is de aanneming van den enkelen gouden standaard voor Nederland. Voor Indië wordt voorloopig de zilveren standaard ge handhaafd. Bij de tweede kamer is ook ingekomen een voor stel van de hh. Gratema, Idzcrd» en van Kerkwjjk, strekkende om bijua aile bepalingen van de bestaande wet op de jacht en visscherij in te trekken, die be trekking hebben op dc jacht, zoodat het behoudens bestasnde rechten aan ieder eigenaar van den grAad geoorloofd zij het wild te dooilen, dat op zijn grond leeft. De bepalingen van de wdt op de jacht en vis scherij, die betrekking hebben op de visscherij, bljjven volgens het voorstel iu stand. De onlangs door ons besproken vergadering der Schuitenvoerdersvereeniging Eendracht maait Macht, tot stichting van een onderling pensioenfonds, heeft, wat de -opkomst der patroons betreft, niet aan de ver wachting beantwoord. Intusscheo heeft een achttal uit hen, die aau de oproeping gehoor gaven, zijne ingenomenheid met bet denkbeeld betuigd eu het plan gevormd zijne ambtgeoooten opnieuw tot eene bijeen komst uit te noodigen, eu wel op morgen. Op voorstel vau diezelfde heeren, zullen bestuurderen der Vereeniging insgelijks eene tweede openbare vergadering uitaebrijven tegen Zondag 9 November. Van den Helder meldt men: De prijzen der visch stijgen belangrijk, Hoezeer ar pog niet veel schelvisch wordt gevangen, besoinincn de visschers hooge prijzen. Voor de 100 schelvissehen werd door opkoopers bij publieken afslag/45 betaald. De rog werd in het begin dezer week voor 99 et. het stuk opgekocht, nit brengt eene belangrijke welvaart onder de vissebera, en het vroeger arme Urk zat zeker een welvarend eiland worden. In de eerste wintervergadering vau de Nederl. Maatschappij ter bevordering van nijverheid, afdeelipg DCrenter, sprak de heer Fingi d'Aspermont over de turfbeeeiding en de wijze om lange turf vau lieverlede meer algemeen iu plaats van steenkolen te gebruiken. Spreker beweerde dat in eene fabriek te Apeldoorn sedert eenigeu tijd in plaats van steenkolen turf ge bruikt wordt, met een voordeel van 10 pCt. Hij beval anderen aan daarmede proeven te nemen, doch hjj wees er op dat kleine turf altijd goed droog is en te verkiezen is boven groote, wjjl deze Veel water- deelen bevat. Het vooroordeel dat bjj velen bestaat om geen oude turf te gebruiken, was eeu groot nadeel voor ieder, daar de oude turf geen watcrdeelen bevat en deze ook veel deugdzamer en bij gevolg veel goed- kooper was dan de nieuwe. Ook beweerde hjj dat het zeer sohadeljjk waa om steenkolen èn turf te sto- keu. Vervolgens wenschte hij ann ieder der departe menten de vraag te richten: «In hoeverre is turf boren steenkolen te verkiezen ter bereiding van gas?» De moeieljjkheden om dit te Derenter te beproeven aan de gasfabriek, waren zeer groot, eu men meende dat Utrecht de geschiktste plaats dsiarvoor was. Ver volgens besobreef bjj de verschillende soorten van turf. Men meldt uit Rjjnsburg aan de Leidsche Ct.; Tjjdens den zwaren regen in September waren de jonge bloeakoolplanten wortelleoa geraakt, ten ge volge waarvan de groei bjjna stil stond, zoodat er thans nog vele partijen late bloemkool op bet veld staan, die nog niet tot wasdom zijn gekomen. Als het weer gunstig bljjft stelt, men sioh voor nog een voldoend gewas te kunnen hakken. Deze week viel er plotseling eehe strenge nachtvorst in, die ijs in de slooten maakte; met noch zulk een vorat zou 4e kans op het gewas verloren zijn gegaan. De kool, die thans gehakt wordt, is vsn goede kwaliteit, brengt hooge prjjzen op, terwjjl de verzendingen, ook wat de roode keol betreft, met willige vraag voor het buitenland plaais hebben. Slechts van de bnitenste bladeren ontdaan, om spoedig gereed te zijn, wordt de lnatste, in korven gepakt, verzonnen. Hierbij komt dat er duizenden fusten met ingemaakte bloem kool in gereedheid zyn gebracht. Met de belangrijke teelt van uien in deze streken werd mede eene leven dige handel gedreven. De heer Beule die te Pompeji de overblijfselen vau oenen volmolen eu eener bleek bezooht heeft, geeft eeoige belangrijke bijzonderheden over de wjjze van vervaardiging van weefsels, ten tjjde dat de stad andea de aseü begraven werd. De bewuste inrich ting was reeds vroeger ontdekt geworden, maar de tot dusverre van baar gegesen beschrijvingen bepaalden zich enkel tot de munrsehiidaringen. „De grootste en fraaiste fresco's» zegt de beer Beule „ouder die genen welke eene voorstelling geven der industrie van Pompeji's inwoners, zjjn in bet jaar 1820 in het huis vau eenen voller gevonden; genoemd bois staat met de eene zijde naar 4e Merkuriusstraat, met dt andere naar de straat, die van dit buis den naam ontleend heeft „Via Fullonica". Op het plein bij dit huis, aan eene bron, bevond zich eene zuil, met schilde ringen bedekt, die thans in het museum te Napels bewaard wordt. Aan ket benedengedeelte van dit schil derstuk zit eene vrouw, die een jeugdigen slaaf een stuk «tof voorhoudt. Een werkman, met een nauw sluitende tuniek, staat tegenover beu en is bezig met ket sobnieren run een witten, met purper afgezet ten mantel, die over een stok bsngt. Een ander werk man zit aan een .horizontaal uitgespreid teeuen vleclit- e werk, waarover hetstuk stof moet worden ingespan nen. Iu de eeue hand houdt bjj een met gloeiende kolen gevulden pot en wil er juist bloem van zwavel overheen strooien. Het gas dat zioh ontwikkelen zal, moet de stof bleeken, waaronder hij den pot met kolen zal zetten. Dit is dezelfde wjjze van bewerking als thans nog in zwang is. Op eene andere zijde der zuil zjjn nissen afgebeeld met kuipen, waarin de itof vervolgens gewassohen werd. Slaven, in de kui pen staande, treden de stof met de voeten, op de manier der Arabische vrouwen, die hun goed was- schen, met dat onderscheid dat deze het in de rivier doen. Deze bewerking bestempelden de ouden met den naam van vollersdans (saltus iullonicus). Met dezelfde nauwkeurigheid beeft de kunstenaar ook de pers afgebeeld, met hare beide standers, hare twee reusachtige schroeven, die men door middel van krak ken draaide. Deze geren de voor de laatste behan deling noodige drukking. Verder «iet men de droog plaats, voorzien met lange, door van de zoldering hangende kettingen gedragen stokken. De stof is over deze stokken uitgehangeneen slaaf beeft voor eene jonge vronw een stuk stol uitgespreid, terwjjl den vronw van den voller bezig is het op hare schrijf tafeltjes nanteteekenen. Ik heb met bjjzendere op lettendheid (gaat de beer Beule voort) de huizen van Pompeji waarin de schilderstukken waren bewaard, bezichtigd. Ik heb daar op een plein 22 steunen vergaarbakken geteld, die op verschillende hoogten derwijze waren geplaatst, dat men het water van den eenen in den anderen kan doen vloeien. Kleine, daarbjj ■taande banken dienden om bet goed op te leggen. Aau de overzjjde van het plein bevonden zich 7 klei nere vergaarbakken voor het vollen. Het magazijn, waar men nog de sporen der groeven ziet die om een middelpunt getrokken zjjn, de ovens, de droog- gronden zjjn nog duidelijk te ontkennen. In andere volterijen zag ik kuipen van cement, aan den bin nenkant dik met lood bekleed. Wjj vonden ook nog potten, met eeue soort vette kleiaarde gevuld, waar schijnlijk de volteraarde waarvan Plinius gewag maakt. Trekken wij nu onze berindiugen samen, dan komen wij tot de verrassende ontdekking, dat niettegenstaande bet verloop der tijden in de manier van bewerkiug wijzigingen gebracht heeft, de hedendnngsche wereld zich ten dezen opzichte niet zeer vindingrijk heeft getoond, of beter gezegd, dat de oudfn reeds lang bekeud waren met alle noodzakelijke en rationeeie voorwaarden Voor het bleeken en bereiden der stoffen. Kunatbode W^OnOQ» 3 Nor. Volgens de Montags-Revue zal de keizer overmorgen den ryksraad met eene troonrede openen. De zitting zal niet, gelijk men meende, terstond daarop verdaagd worden, matr eerst na de behaadeling der voorstellen tot verbetering van den financieeleu toestand, zelfs al mochten de discuasien over dat onderwerp niet vóór de opening der landdagen zijn afgeloopen en deze derhalve moe* ten uitgesteld worden. De tentoonstelling ia gisteren namiddag ten 4 ure gesloten. Madrid, 3 Nov. De junta te Carthagena is ontbonden ten gevolge van m-nnfestatien, waarbij bet militaire element de bovenhand had. Het bericht, dat de Grieksche vice-consul, die de bescherming der Duitsohe onderdanen op zich had genomen, door de opstandelingen gearresteerd is, heeft zich beves tigd. Een Duitsch onderdaan en eeu beambte bij het consulaat is met hem gevangen genomen. Men gelooft dat de reden vair het vertrek van het Dnit- sche eskader naar Carthagena gezocht moet worden in deze arrestatien. 1 Verscheidene Cartisti'sciie benden zjjn in Catalouie verslagen. Brussel, 3 Nov. De Gazette de la Bourse meldt, dat de Commissie, door het Gouvernement in gesteld tot onderzoek der muntquaestie, met 5 tegen 2 stemmen heeft beslist; dat er redenen bestaan om zich te bepalen tot den enkelen standaard. Parijs, 3 Nov. In de bijeenkomst der lin- kerzyde ia hfden met algemeene stemmen besloten, onmiddelijk na de hervatting van de werkzaamheden der Nationale Vergadering de Regeering te interpel- leeren, over hare houding ten opzichte der monarchale beweging. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te Gouda maakt bij deze bekend, dat gedurende de winterdienst, de brieven bestemd voor de Beurs Je Amsterdam, des morgens ten 101/* ure, aan liet Postkantoor moeten bezorgdzijn. AangeteekemJo brieven worden in die depêches niet verzonden. De Directeur, D. J. A. VAN KRUIJNE. Aan het Bureau van Politie zijn in bewaring dè4 navolgende in dere Gemeente gevonden voorwerpen, als: Een IJZEREN TOESTEL van een WAGEN/ een paar STOFFEN iecstklnio LAAKSJKS en een MANSHEMI). Terechtzitting van den 22sten October'1878. C. r. H. en D. M. veroordeeld ieder tot eene geldboete vau 6,of ieder twee dageo subaid. gevangenisstraf. Wegens bet te Gouda rjjdeu, barder dan in matigen draf. A. E. K., tot fene geldboete van l.af 44a dag subeid. gevangenisstraf. Wegeat ket te Gooda op de openbare straat uitstaan van ecu vloerkleed, na des morgens elf pre. J. v. Bi. en J. d. D., ieder tot eene geldboete van 1.of ieder één dag rabsid. gevangenisstraf. Wagens het te (Tandt zonder achtfftefjjke toestem ming van Burgemeester eu Wethouders, afsteken van een vuurwerk. -■ 't A. Va tot twee geldboeten van 3.elk of44n dag subsid. gevangenisstraf voor elke boete. Wegens 1?. het los en zonder toezicht laten weiden vau vea op een weg in de prov. Zuid-Holland, 2». het la ten loopen van een trekdier ep cent anders in den oogst slaanden grond. A. A. eu B. d. G., ieder tot eene geldboete van 1.of ieder één dag subsid. gevangenisstraf. We gens het te Gouda op den openbaren weg, buiten een openbare waterbak, datgene verrigten waarvoor die inrichtiiig bestemd is. En bovendien allen in de koeten, invorderbaar bjj lijfsdwang. Gfborin, 31 Oct. Anna Jacoba, ouders A. van Fessen en M. Kranendonk. Cornelia, onder» L van der Kky en 1* van den Berg. Willem, oudeia W. Zandijk en B. van de* Kind. 1 Nov. Helena, ouder» A. Zorg en W. W. vam Leeat. Neiltje, ouders C. v*a Wingerden eu C. Trouwborst. Georg Philip, onder» M. Spruijt en J. M Buchner. 2. Johannes Marie Hermann, ouder» G. V. kanling ea Db H. de Neeff Vergroe «en. Satan n» Christina, oudera J. Wielders en M. Guldemond. Sophia, ouders J. de Jong tk S. Dubbel. Juunigje, oudere Is. vu de Weerd eu P. C. Swagers. Abraham, ouders A. van Omme en K. de Jong. 8. Geertrnida Catharine, ouders P. Boot eu G. Kunst. Jacobua, oudera J. SI u ij ter en A. van Ommen. Oteuledkk; 1 Nov. J. Kootei, 22 j. 11 m. C. Reu ter, 4 ra. A. Hoonbont, 5 j. 11 ra. - C. van Wyk, 7 m. 2. H. Zeltenrych, 12 m. W. P. Peskeus, 10 m« C. C. Daal, 28 i- II m. D. Boytelaar, 4 j. 8. C. C. Rabouw, 80 j. 11 m. i. Milt, 5 j. 4 m. T. Hoogendyk, 4 a.— M. W. vau£rk, 4j.J. Verschuur, 9 m. 4. S\ de Grüijt, 51 j. - H van Maaren, 2 j. 5 ro. P. Ypelaar, 3 j. 11 m. H. Bremmert, 2 j. 0 w. A. B. C. Boer, i m. H. I Blok, 6 j. J. de Boer, 6 j. r i ii iit Bevallen van een Zoon D. H. KAULING—de .Neeff Vergeoesem. Gouda2 November 1873. Heden overleed na eene korte (ingesteld heid mijn gehelde Broeder-JOHANNES KOO- TEE in den jeugdigen ouderdom van 22 jaren. 8.-KOOTER. Gouda, 2 November 1873. Algemeene kennisgeving. Het behaagde den Almagtige van ons af te nemen, onzen geliefden Vriend, den Heer CHRISTOFFEL CORNEUS DAAL, Opzichter aan de Nederlandsche Rhijnspoorweg alhier, in den ouderdom van 26 jaar. LOUIS BASOSKI, A. A. BASPSKI—WB6TE1BUIU3ER. Strekkende tot algemeene kennisgeving. De ondergeteekende maakt aan zjjne geëerde Stadgenooten bekend, dat bjj hem wederom te verkrijgen is gedurende de wintermaanden beste dito' LEVERWORST, BLOEDWORST, 2ULT- WORST, SERVELAAT-WORST, pELDER- SCHE WORST, gekookte OSSENTONG.SAÜ- CI8 de BOULOGNE, gerookt VLEESCH, ge kookte Geldersche HAM, enz. en beveelt zich minzaam in UEd. gunst aan. t F. VAK GENT, Hooge Gouwe 0 N". 252. 4

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2