Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. EK. 4 'NEL, en Kassier, varing1 N? 1439. BINNENLAND. ^BUITENLAND. Vrijdag 14 November. Hr de patiënt en aan da WatteÖ jn begon te leze merk- eheele lig- inmatischè binnen 16 Watten imatisehen Kennisgeving. iderzoek. g aangedaan (Waren atr|m oh men met 8“ gevoede. ’j t Biiltenlaiidscli Overzicht. l 1 i l’/t 7o rente. o I I 4 KI 4 d nam* GOUDSCHE COURANT. penstraat '•dam. stel. loofddépöt ie tot be ll 0.50 B 0.75 •B 0.20 B 0.55 B 0.75 Gouda, 13 November. Wij vernemen met genoegen dat nn ook in onto gemeente eenige rleesch bouwers ücu prijs van het vleesch hebben verminderd. B 0.40 B 0.50 B 0.80 voor- da. de verloopejh 24 anigjjbihtt ichslm oil ■én ►n 1 Gouda, gelet op het an den 4n December voorziening tegen be* aneker. 'gin. B 0.50 1 Eindelijk heeft de minderheid ingezien, dat eene oplossing voortaan gezocht moet worden buiten de Vergadering, in den souvereinen wil der natie, sedert drie maanden schandelijk miskend en straffeloos ge schonden. Groot was de uitwerking in het land, en zelfs bij de meerderheid, die aan dergelijke plotse- Huge uitbarsting van de zoolang bedwongene vader landsliefde niet gedacht had. Een beroep op het volk is dus in den tegenwoor- digen toestand volstrekt geen gevaarlijk hulpmiddel, dat men aan de Bonapartistea moet overlaten, gelijk dezer dagen beweerd werd. Wij erkennen dat de uitspraken van het volk bij wijze van plebisciet volstrekt in onzen smaak vallen. Maar wij zijn van meaning, dat de revolutionaire toestand, dien wij aan het rechter-centrum te danken hebben, geen andere keus overlaat. Het middel te vinden om gered te worden, ziedaar waar het thans op aan komt. Laten wij dus over eenige nevenzaken, die enkel quaesties van vorm zijn, heenstappen. Dat deel der republikeinen, hetwelk angstvallig aan vormen gehecht is, moet zijne bezwaren ditmaal ter zijde stellen. Wie voor ’t overige heeft de quaestie van ’s lands behoud (bij het prorogatie-ontwerp) op den voorgrond gesteld? Wij niet, maar het Kabinet, dat zich ver schuilende achter de boodschap, zijn dictatoriale macht dacht te vestigen. Het land heeft dit begrepen. De voortdurende samenspanning tegen de rechten der natie en het algemeen stemrecht heeft eene onwederstaaubare be weging uitgelokt, die noodzakelijk moet leiden tot een beroep op het volk. De monarchalen mogen zeggen wat ze F R A N K R IJ K. De Bien Publict die nog altoos voor het orgaan des heeren Thiers doorgaat, verklaart zich onder de tegenwoordige omstandigheden voor een beroep op het volk. Ziehier wat het biad zegt: Als de bewindsmannen, ten einde raad, ongeluk kiglijk tot alles in staat zijn en zich van de dicta tuur willen bedienen om zelfs het weinige, dnt ons van de openbare vrijheden is overgebleven, te vernie tigen, dan moet een beroep op het volk als een recht worden beschouwd. Tegen een revolutionairen staat van zaken, dien wij aan de intriges der Orleanisten te danken hebben, moet een revolutionair middel overgesteld worden. Anders zouden wij voortdurend iu een staat van doo- dejyke kwijning blijven, ons nfsloveu om uit een Pro visonum te geraken dal ons doodt, zonder ergens een uitweg te vinden, ten gevolge der wederkeer ige onmacht. Juist op die onmacht der Nationale Vergadering hadden de hoofdmannen van het rechter-centrum ge rekend. Zij achtten hunne tegenstanders niet in staat tot eene krachtige handeling, tot een kloek besluit, hoopten hunne werkzaamheid te verlammen door een krijgslist, die hen lot dusver steeds gelukt is. Hunne plannen bewijzen het maar al te zeer. 5 Nov. moest eenvoudig de herhaling zyn van 24 Mei. De BURGEMEESTER van C J’ lid van art. 14 der wet va| 1872, (Staatsblad n». 134) tol smette lijke kiekten. 4 Maakt bij dete bekend, dat in de verloopeti 24 uren 4 peraonen zijn aangegeven pis overleden aan Aziatische Cbojcra. Gouda, den 13" Novembei )1873. De Burgemeester voornoemd, i JAN BERGEN jjZENDOORN. Hoe de strijd tusschen rechter- en linkerzijde in de Frausche kamer zal sHooptn is moeilijk te vóór spellen. Zeker is het dat de benoeming van een republikeinsebe meerderheid in de prorogatie-commissie ten gevolge hebben zal, dat de verlenging van Mac- Mahon’s mandaat eerst na veel discussie zal worden aangenomen. Tai van amendementen zyn ingekomen, zoodat de commissie met den besten wil niet zoo spoedig gereed zal kunnen zyn. Men haast zich even wel zoo veel mogelijk. Sommigen zien de discussie reeds tegen aanst. Zaterdag te gemoet. Naar gemeld wordt, beeft Mac-Mahon door zijn Irabinets-secretaris, den heer d’Harcourt, aan afge vaardigden en journalisten van de rechterzijde laten verklaren, dat hij zich den titel van president der republiek laat welgevallen, voorts dat hij elk voor stel aanneemt, dat van de rechterzijde uitgaat; doch dat hij zijn ontslag zal indienen, indien een voorstel van de linkerzijde door de kamer mocht worden aangenomen. De rechterzijde heeft nog hoop, dat de meerder heid in de openbare zitting zich aan hare zijde scha ren zal. Zij wensuht daarom een tegenontwerp te hebben van de minderheid der commissie, die uit haar geestverwanten bestaat. Althans men meldt uit Versailles, dat in eene bijeenkomst dier fractie, een besluit genomen is, waarbij verklaard wordt dat de vergadering van meeuing is dat de zeven leden der rechterzijde in de commissie voor het prorogatie-ont werp spoedig, in overleg met het gouvernement, een ontwerp-rpaolutie behooren vast te stellen. Deze schijnen daaraan gevolg te zullen geven. Een gewijzigd ontwerp moet reeds gereed zijn. Het strekt tot invoering van den titel van „president der re publiek,* en bepaalt, dat eene commissie van dertig leden tot onderzoek der constitutioneel wetten zal benoemd worden binnen de drie dagen, volgende op de af kondiging van de wet, tot verlenging der vol macht van Mac-Mahon. De commissie van vijftien heeft met 8 tegen 7 stemmen ’t voorstel van den heer Gaaimir Verier aan genomen, strekkende om de stemming over de pro rogatie vast te knoopen aan die over de constituiio- neele wetten, en voorts om waarborg te verkrijgen dat de stemming over de bedoelde wetten plaats hebben zal in de eerste helft van Januari. De heer Laboulaye is met 8 tegen 7 stommen tot rapporteur der commissie benoemd. De Belgische kamerzitting is door den koning we der in persoon geopend met een uitvoerige, doch onbelangrijke troonrede. In ons volgend nummer deelen we er iets van mede. In het Oosten rij ksche huis van afgevaardigden is een wetsvoorstel ingediend, waarbij de regeering wordt gemachtigd een zilverleening te sluiten van 80 mil lioen. Dit bedrag zal bij de nationale bank worden gestort, die daarentegen bankuoten zal verstrekken tot een gelijk bedrag. Deze leening zal strekken om het aanloggen van spoorwegen te bevorderen en een voorschotbank op Ie richten. De minimum-rente voor de voorschotten is bepaald op 8 pG’t. De gelden der leening, die in de voorschotbank tcrugvioeieii, worden aangewend tot herstel der valuta. willen. Zij zullen niet kunnen loochenen, dat in de natie-zelve de bron ligt van alle macht en gezag. Zij zuilen niet kunnen beletten, dat het land, van hunne kuipe rijen walgende en dorstend naar recht, behoefte ge voelt aan eene verjongingskuur door middel van die bron. 4 f Ter toelichting van dit ontwerp beeft de minister van financiën een uitvoerige rede gehouden. Hij zeide o. a. dat de regeering, onmiddellijk bij hare opt re ding, het gevaar inzag en alle middelen gebruikte om hare bézorgdhe^d te kennen le geven over het naderen van den storm, welke door overdreven en ongeoorloofde speculatiën moest uitbreken. Ludien desniettegenstaande de storm niet werd voorkomen, lag dit alleen hierin, dat het kwaad reeds te diepe wortelen had geschoten. De regeering aarzelde toen niet, krachtige maatregelen te nemen tot afwending van de dreigende handelscrisis, door wijzigingen in de bankakte en door haar streven, om hel aantal nieu^r gestichte ondernemingen spoedig te beperken, ten einde de liquidatie te vergemakkelijken. Hiermede waren de wettige middelen der verantwoordelijke re geering uitgeput. De regeering stelde overal hare zedehjke tusschenkomst ter beschikking, waar die tot bescherming van rechtmatige belangen werd ingerqe- pen, zooals bij de vorming van comités, die zich ten doel stelden om bujp in de bestaande omstan digheden te verleenen. Deze maatregelen bleken ech ter onvoldoende le zijn, om de crisis te bezweren het zuiveren der geldmarkt van talrijke ongezonde elementen werd tol dusver niet bereikt; daarbij kwam een ongunstige oogst iu de beide rijkshelften en in het grootste deel van Europa; en eindelijk de Ame- rikaansche crisis. Het thans aangeboden wetsontwerp strekt, om de handelscrisis te bezweren. Na toelichting van enjcele bepalingen der voordracht, sloot de minister zijne rede als volgt: „Dat de crisis tot dusver den be vredigenden toestand der landsfinaucièn niet op mer kelijke wijze heeft geschaad, hoop ik binnenkort in een uitvoerig overzicht aan le toonen.* Gisteren is de zitting van den I’ruisisohen landdag geopend met eene troonrede, welke door den heer von Camphausen, minister van financiën, werd voor gelezen, eu de volgende hoofdpunten bevat „De regeering meent in den uitslag der verkiezin gen het bewijs te zien, dat hare politiek op wetgevend gebied goedkeuring vindt bij de bevolking. Zij is dan ook voornemens rustig op den ingeslagen weg voort te gaan. „De toestand van ’s lands middelen is van den meest bevredigenden aard. „De in de vorige zitting aangenomen wetsontwer pen over de betrekkingen lusschen kerk en staat, hebben bij de katholieke bisschoppen een ongewet tigden tegenstand gevonden. De regeering zal dts te krachtiger met de ten uitvoerlegging dezer wetten voortgaan; daar zij de godsdienstige overtuiging der verschillende gezindten op geenerlei wijze krenken. Zij zal ter gelegener tijd de verdere vereischte stap pen doen, en rekent daarbij op de krachtige onder steuning der lands vertegenwoordiging.* DUITSCHLAND. De Rijksregeering heeft aan den Bondsraad de noo- dige stukken toegezonden, ten einde de liquidatie der Fransche óorlogscoutributie in haar geheel te kunnen beoordeelen. Het restant, waarvan nog geene be scheiden aan den Bondsraad waren toegezonden, be draagt nog een zeer aanzienlijke som. Daarvan zal ter verdeeling aan de staten van het Noordduitsche Bond komen, ongeveer 125 millioen tb.; 58 millioen th. is door de Rijksregeering reeds aan de betrokken Staten toegezonden 46 millioen ih. zal weldra volgen. Het dan overblijvende bedrag zal eerst verdeeld kunnen worden, zoodra het ministerie van oorlog eenige ver rekeningen, welke nog niet zijn afgeloopen, zal hebben bewerkstelligd. In dat geschied, dan zal bij den Rijks dag een volledig overzicht, met rekening en verant- ding, over het gebruik dier gelden worden ingediend. Binnenkort zal derhalve deze gansche zoo gewichtige aangelegenheid zijn afgedaan. Bij de Tweede Kamer van het groothertogdom Baden is door een groot aantal oud-Katholieken een verzoekschrift ingediend van de volgende strekking de onderteekenaren dringen aan op de uitvaardiging eener wet, waarbij hunne rechten, als leden der katho lieke kerk, in vollen om vang worden erkend en de noodige voorwaarden worden gesteld, waarop het hun mogelijk wordt gemaakt oud-katholieke gemeenten op te richten. Als een bijzonderheid wordt nog gemeld, dat onder de leden der Tweede Kamer van Baden niet minder dan 20 oud-katholieken zitting hebben.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1