N. FRANQOIS SNEL, i Koloniën. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. BilANDVVAAIlBöllGRASTEN, Berlljki, 12 Nov. By Kabinets-order van 9 de zer heeft ue Koning aau graaf Koon ontslag verleend als Minister- van Oorlog, ouder warme dankbetuiging voor de onschatbare diensten, in die betrekking be wezen. Volgens dc Proo. Corretp. is de heer Ka- niecke tot Minister vau Oorlog benoemd. Belangrijk voor velen INGEZONDEN. Hoe men in sommige gemeenten denkt over de voorzorgsmaatregelen tegen de Cholera. Burgerlijke Stand. Calorifères Économiques, Commissionair in Effecten en Kassier, neemt Geld in bewaring- (a Déposito) JL. ZBZRzIItTIKIIMIJLILT, In de fitting der Arrondissements-reohtbank te botterdam vau Dingsdag stond o. n. terecht J. C. Soud 36 j., wonende te Gouda, kleerma ker, be-chtsldigd van J. v. V. te hebbeu geslagen. £uch 13 dagvu gevaugeiistraf en een boete van 8 of gevangcr.straf van 1 dag. Over acht dagen uitspraak. Naar wij vernemen besta.it er alhier plan eene onderlinge vleeschbouwerij met aandeelen opierichten. Sta ten-Generaal. Tweede Kamer. Zittin gen vf.ü 11 en 12 November. In de Dinsdag gehouden zitting is hoofdstuk I. der Indische begrootiug, uitgaven in Nederland, waar onder de post tot oprichting der Indische brigade, met algemeene stemmen aangenomen. Daarop is de wet op de middelen in behandeling genomen, waarbij hét consiguatiestelscl en de uitbreiding van den ver koop van producten op Java wordt besproken. De beide hoofdstukken der middeleui zijn met al gemeene stemmen aangenomen. In de zitting vau gistereni9 het ontwerp tot aanvulling van art. 96 van het Wetboek van strafvordering met bijna algemeene stemmen aangeuomen. De Min. van Justitie heeft verklaard dat 't daardoor zeker is dat met 'Engeland eene uitleveringstra'ctaat zal kannen worden gesloten. Ook met Amerika én Brazilië bestaat daartoe noodzakelijkheid. Intusschen zal ook onze vreemdeling- wet van 1849 herzien worden, waartoe de voordracht reeds naar den Raad van State verzonden is. Al de overige kleine wetten zijn mede aangenomen. De eerste kamer der staten-generaal is tot her vatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 dezer, des avonds ten 8 ure. De Prov. Staten van Zuidholland hebben Dinsdag bet voorstel der prov. commissie tot invoering van een af/.onderlyken provincialen waterstaat, met 41 tegen 23 stemmen aangeuomen. Vooraf was een amendement van den beer van der Heim, strekkende om de beraadslagingen over dit vraagstuk voorloopig aan te houden en inmiddels aan den Kooing te ver zoeken de intrekking vau het besluit van 17 Dec. 1819, waarbij verschiiende werken door het Ry kaan die provincie zijn opgedragen, met 49 tegen 15 stem men verworpen. In den te Port-Said verschijnenden Avenir com mercial van 31 October leest men den volgenden brief van den heer D. J. Brouwer, gevolmachtigde van Prins Hendrik der Nederlanden t Mijnheer de Redacteur! „Ik heb de eer u te verwittigen, dat de Neder- landsche vlag geheschen is op het terrein, dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden eenigen tijd ge leden heeft aangekocht. „Het verheven doel, dat de Prins zich voorstelde, om op zijne kosten een inrichting te vestigen voor de ontwikkeling van den handel tusschen Holland en zyne koloniën en Egypte, heeft een begin vnn uitvoering gekregen. „Ontvang, enz." Het genoemde blad zegt naar aanleiding van dien brief„Gelukkig de prinsen, bij wie zulke denkbeel den opkomen en die ze op vreemden grond met zoo veel eenvoud en alleen voor het algemeen voordeel toepassen. Namens de inwoners van Port-Saïd bie den wy Z. K. H. onze beste wenscheu aan voor bet welslagen der pogingen, die in verband staan roet de schoone bedoelingen van deze eerste inrich ting." In een Haagache correspondentie der Zutphentcke Cour. lezen wij het volgende: Wat hier in de residentie echter nog wat meer de gemoederen in beweging brengt dan de beslissing der Tweede Kamer over koffie en heerendiensten, is het faillissement van de firma Overklift C0., een van de grootste bankiersbuizen in de, residentie. De hoofden van de firma tot een der eerste familie's der residentie behoorende, zijn voortvluchtig en hebben niets van eenige waarde achtergelaten. Zelfs de in deposito gegeven bezittingen waren niet te viuden. Tal van geachte ingezetenen zijn er ongelukkig door geworden. Een Indisch ambtenaar die zyn geheele vermogen uit ƒ80000 bestaande, aan hen had toe vertrouwd, en van ifrjn rente wilde gaan leven, moet nu weder naar Indie teruggaan. Van een der schuld- eischers, deu heer v. B. wordt verhaald, dat bij lont ruikende Dinsdag naar het kantoor ging en zijne pa pieren en fondsen op staanden voet opeischte, dat hem na eenige aarzeling de pakketten don ook wer- deu ter hand gesteld doch dat hij te huis komende alle effecten miste. Niet wetende of dit aan toeval of cwerlijkheid moest worden toegeschreven ging hij naar hei kantoor terug, maar de heeren waren naar Ams^v''am Zij zullen nu wel iets verder zijn en naar bijniijk in den eersten tijd niets meer van zich iftén nooren. De zaak maakt des te meer indruk omdat én, door de SpRnjiarjhn én door df Ameri- kaan8che sporen én door do misldkte mijucompaguie toch reeds zoovele kapitalen in de,residentie jyju ver- ougelukt. Men vreest dan ook voor nog meerdere baukroetea. Het Hoofdbestuur van het Roode Krui* heeft we derom de volgende mededeelingen uit Indiö ontvan gen -l De voorlaatste chef van den militairen geneeskun digen dienst in Oost-Iudie, kolonel dr. Seiche, lid vau het Centraal comité van het Roode Kruit te Ba taria, heeft er zich bijzonder op toegelegd oia het vervoer van gewonde en zieke krijgslieden vau het slagveld naar de verplaatsbare ambulances en naar de ziekeuschepen zoo zacht en gemakkelijk mogelijk te maken. f Reeds bij de expedition te Banjermassing (Borneo) en te Deli (Sumatra's oostkust) had men gebruik ge maakt van de eenigszius gewijzigde draagbaren (tan does), welke door de Chiueezen gebezigd worden, en waarin zij in de binnenlanden van Java zonder ee nige vermoeieuis reizen. De bij die gelegeuheid verkregen ondervinding heeft het mogelijk gemaakt den tandoe zoodanig te verbeteren, dat dit middel van vervoer by de jong ste krygsverriöhtiugeu tegen Atchin algemeen schijut voldaan te hebbeu. t Hetgeen er toe bijdraagt om den tandoe tot een aangenaam transportmiddel te maken is de omstan digheid, dat hy gedragen wordt door Indische koe- litó, die van nature een eigenaardige buigzaamheid en gelijkmatigheid van beweging eu gang bezitten, welke men te vergeefs aan Europeesche dragers zou trachten aan te leereu. De beschrijving van den tandoe, die om zijn licht heid en eenvoudigheid zeer de aandacht verdient, zoomede eeue schetsteekening, beide onlangs van het Centraal-coinité te Batavia bij het Hoofd comité out- vaugen, zijn by deze berichten verzouden. De beschrijving den Brancard-taudoe luidt ais volgt De op de jongste expeditie naar Atchin gebruikte tandoe (brandcard tandoe) is de gewyzigde Chinee- sche tandoe. Zij bestaat uit een langwerpig vierkant stuk stevig linnen (zeildoek), lang 2 eu breed 1,3 Ned. ellen, aan beide einde van eeue schuif voofzien. Door deze schuiven wordt een dik stuk koord ge voerd, waarvan de einden door openingen in een, on geveer een halve el lange, dunne bamboe gaan om het hoofd- en voeteinde eenigszins uitgespreid te hou den. Hierdoor wordt tevens voorkomen, dat de zij stukken van de tAudoe tegen elkander dicht slaan en de lyder dus al het ware in een gesloten zak komt te liggen. De touwen wórden worden nu verder zoodanig aan eeu stevige 4,75 Ned. el lange bamboe vastgemaakt, dat de linnenzak goed is uitgespreid. Qin te voorkomen dat het hpofd- en voeteinde naar elkander toeschuiven, zijn ter plaatse waar de touwen aan de bamboe bevestigd worden, twee djat- tie, houten pennen, op zoodanigeu afstand van elkapder aangebracht, dat het touw daar tusschen vastgebon den kan worden. Beneden de schuiven zijn, juist in het'midden van het linnen, twee gaten gemaakt, waardoor het hoofd en voeteinde door middel van een touw aaude bamboe bestemd tot uitspreiding vau die twee einden vastgemaakt wordt. Hierdoor wordt het al te sterk doorzakken van het linnen, wanueer er een lijder op ligt, eenigsins voorkomen. Aan de tandoe zijn ach ter het hoofd- en beueden het voeteinde twee bam boekokers (eeu geleding van bamboe beton) aau een rottankoord opgebangeu, die met water gevuld wor den voort het bevochtigen en nathauden der wonden en teu gebruike bij het verband. Om de lyder te beschutten tegen regen en zonnehitte, wordt boven over de bamboe een kadjangmat zoodanig gehangen dat zy ter rechter- eu linkerzijde van den lijder afhangt Hiervoor zou ook gebezigd kunnen worden de sprei vau den gewonde, die hij toch altijd bij zich heeft. Aau ieder der kolies, bestemd voor het transpor teeren der zieken en gewonden voor elke tandoe twee wordt een ongeveer l1/» Ned. el lange bamboe gegeven, die van onderen is aangepunt en van boven eene inkerving heeft. Hierdoor is de gelegenheid gegeven om de dragers eens een oogen- biik te doen uitrusten, zónder dat het noodig is deu lyder op den grond te leggen. Zij steken den bam boe in den grond en hangen hieraan de tandoe als het ware op. Driukwaier voor de zieken wordt mee gevoerd in met rotten omwoelde kelderflesschen, die door een der ziekenoppassers aan een riem over den schouder gedragen worden. Het water blyft hierin vrij frisch. Men leest het volgende in het Leidsch Dagblad: Op het Levendaal te Leiden woont een echtpaar, dat voor ongeveer 11 jafen den plechtigeu huwelijks- eed heeft afgelegd en dus ook de verplichting op zich genomen te zorgen voor het meisje, toep ongeveer 4 jaren .oud, dat den vader uit zijn eerste huwelijk was overgebleven. De moeder scheen dit meisje even wel niet die ware ouderliefde toe te dragen, waar aan kinderen zoozeer behoefte hebben en waarop zij aanspraak mogen maken; ook van den vader liet die liefde somwijlen te vensohen over. Gedurende eenige jaren werd het slachtoffer gedoemd onder zeer af keurenswaardige omstandigheden steeds binnenshuie te blijventerwijl het in deu laatsten tijd door kromgroeiiug niet meer iu de mogelijkheid was zich buitenshuis te begeven. Zij moest steeds hare taak afmaken, bestaande in het breien van een zeker aan tal kousen per week, en had zij die niet volbracht of waagde zy het te klagen, danMaar zwijgen wij liever van zulke stiefmoederlijke liefde! Eu dat kon de vader, de eigen vader van het kind gedoogen - Geen wonder dat het kind, thans ruim 15 jaren oud; onder zulke omstandigheden als weg kwijnde en door de oureioheid, 'waaraan bet werd overgelaten, aan eene vreeselyke ziekte ten prooi werd. Wanneer het zich van de eene plaats naar de andere moest begeven, was het genoodzaakt daartoe handen en knieën te gebruiken, en op het eerste gezicht was het zelfs niet wel mogelijk te ontdekken, welke kleur de huid had. Geneeskundige huip scheen het ouder paar echter zelfs ook thans niet te willen of durven inroepen Eindelijk evenwel daagde er voor het sohepseltje uitkomst. Zooals meermalen het geval wa«, kwam de zuster der moeder ook verleden Zaterdag deze een bezoek brengen en werd toen eindelyk zoodanig door mede lijden met het ongelukkige slachtoffer aangegrepen, dat zij het voorstel deed het naar het ziekenhuis te vervoeren. Zonder tegenstreven kreeg zij hiervoor de toestemming der liefhebbende oudersimmers, het kind verkeerde nu ioch in ëeu toestand, dat het geen voordeel meer kon aanbrengenOogenblikke- lijk begaf genoemde zuster zich met het kind naar bet nieuwe academisch ziekenhuis, waar nu wel alle middelen, die de wetenschap aan de band geeft, zullen worden aangewend om het te doen herstellen. 't Is onbegrijpelijk in welk een deerniswaardige* staat het slachtoffer verkeerde toen het daaraan kwam. I)at er bij het bekend worden der onverantwoor delijke behandeling naby de woning een massa volks op de been was, behoeven wij voorzeker evenmin te zeggen alsdat het voorval thans sedert eenige da gen het onderwerp bijna aller gesprekken uitmaakt. De politie heeft zieh natuurlijk de zank aangetrokken. Uit Maastricht wordt vin 10 Nov. gemeld» Heden ochtend werd alhier door de marcchauses van het gehucht Bochholz zwaar geboeid binnenge bracht zekere Kleijkers, die gisteren avond zyn dorpge- noot Peter Curvers voor diens deur heeft doodge stoken, De aanleiding tot dien manslag schijnt een twist over bet kaartspel te zijn. Dc dadsr, volgens gerucht van opvliegend karakter, geeft voor, dat hij door den verslagaue is aangevallen, en dat dus de man slag een gevolg was van zelfverdediging. Men heeft echter bij Curvers geen wapens gevouden. Morgen begeeft de bevoegde autoriteit riqb utuir de plaats, waar de misdaad heeft plaats gehad, tsn einde in loco een nader onderzoek in te stellen. Men Bcbryft ons uit Leiden 'i Alhier is algemeen het gerucht verspreid dat een dertigtal huzaren, alhier in garnizoen, het voornemen hadden een zeker koffie- of danshuis, op de Haar lemmerstraat, geweldadig te verwoesten, waarschijnlijk uit veete tegen den eigenaar of houder dier inrich ting. Voigenq dat gerucht had men eiok bij ge schrift plechtig daartoe verbonden. Dit geschrift werd gelukkig nog tijdig genoeg ontdekt, aan de bevoegde militaire autoriteit ter hand gesteld en de aanlegger» in verzekerde bewaring genomen, Daarmede is het gevaar dus voorloopig afgewend, terwijl, naar men verzekert, door patrouilles iu den omtrek vnn genoemd huis, dit zooveel mogelijk beveiljgd wordt. Een der belhatner8, de hoofdaanlegger van het plau, is krom gesloten en de zaak naar den krijgsraad verwezen. Herhaalde twist- en vechtpartijen, zoo zeer gewoon in dergelijke huizen, schynen de oorzaak van dit misdadig plan te zijn, daar de kastelein, steeds te vroeg naar den zin dier gasten dp hulp der politie macht inriep en menig hunner daardoor straf be reidde. In 2e laatste dagen zijn te Papijs onderscheidene gerecbtelyke vorderingen ingesteld door leveranoiers tegen hunne ordergevers, omtrent de leveriug en betaling van artikels, die alleen by een eventueel herstel der monarchie dienst hadden kunnen doen. Woensdagmorgen der vorige week was voor het ate lier van Oppermann, iu de rue Pagevin, een groote volksoploop, omdat daar zes prachtige paardeutuigen, rijk met goud en zilver gemonteeM en bedekt met lelieti te zien waren, die een veertjeu dagen te voren, toen alle vooruitzicht op het herstel der monarchie bestond, hestclyl wareyen nu zóó prompt werden afgeleverd alsof Héndrik V den volgenden dag zijn intocht ais Koning van Frankrijk biuneu Parijs tuoest doeu. OOST-INPIÊ. BATAVIA, 27 September. Uit Demak onty.augen wijde mededeeling, dat het volk daar over het algemeen nog zoo ten achteren is in de middelen óm'z^n sawa's te Verbouwen, dat ongeveer twee vijfden van'het geheel aanwezig terrein voor rijstbouw ougebruikt bleet liegen. Een t« S»- inarang woonachtig Chinees, mrt die omstandigheid bekend, is nu, voorzoover zijn krachten reiken, te hulp gekomen en heeft, met inachtneming der daartoe noodige formaliteiten, 250 bouws rijstveld in het district Godong van bevolking gehuurd, die voor zijn rekeuing door de dessabewoner* worden bewerkt, waartoe door hem karbouwen, ploegen, zaadpaddi, enz. zijn" verstrekt. Dc overeenkomst houdt in dat de huurprijs, dis van 7 tot i"0 per bouw bedraagt, door'hein vooruit wordt' betaald, dat hij den btardeiders der velden tweemaal» dnags voeding verstrekt en daarvoor na afloop van den oogst drie vierden daarvan voor zich' erlangt, terwijl één vierde blijft voor de verhuurders. Zij die dat verlangen, kunnen, zoolang de werkzaam heden op de sawa's duren, elke tien dagen /2 a/3 ontvangen als voorschot op hun aandeel iu den oogst, dat geheel te hunner beschikking blijft, maar van dc opbrengst moeten zij de genoten voorschotten terug betalen. .72 V* 1 Ten einde de voeding geregeld te doen plaats heb ben en daardoor zoo min mogelijk tijd te doen ver liezen, zijn door den huurder twee groote loodsen opgeslagen, een te Raugettan en eeu te Karanglaiotn, waar de veldarbeiders zich 's morgens te 10 en 's middags te 4ure verzamelen oin hun gekookte rijst en toespijzen te ©utvangeu. Hierdoor wordt hun het heen- en weerloopcn uitgewonnen naar de dessVs, welk heen en woêr loopen iherrmalen tengevolge had, dat de arbeid niet werd hervat, hetgeen van uit die loodsen echter geregeld plasts heeft. De gehuurde sawarelden zijn gelegen als volgtte Prangettan 50 bouws, te Wertroe 50 bouws, te Pon dok 70 bouws, te Pandeean 10 bouws, te Krasak 70 bouws, welks te zamea eeu vry wel aaneeugeslotau geheel uitmaken. {Loc.) Als staaltjes van de onveiligheid in het Rembang- sclie district Bubat, wordt aan de 8, Courant het vol gende gemeld Zeker haudelaar kwam op den 18den der vorige maand te Babat aan met een partijtje gekorven tabak en weuschte dat artikel, op den volgeuden dag, als wanneer daar groote passar of markt zoude gehouden worden, van de hand te doen. Voorzichtigheidshalve tul zijne manden iu de onmiddelijke nabij er woning van het districtshoofd (bekel) opsta - den met den *erk<»op belasten bedieude in- ude, om vooral gedurende den nacht op zyn „qut vive"te zijn. Ue man wist er geen beter middel op dan boven op de kranjangs zelve te gaan zitten, en waande door die handeling het eigendom zijn» meesters veilig. Hij rekende echter geheel buiten den waard, of liever buiten de schurken. In 't holle van den, nacht toch werd een inaud tabak onder hem weggedragen en had ky door zijn hulpgeschreeuw niet de dieven met hun buit op de vlucht gejaagd, dm» waren wellicht ai de overige kraujaus, plus de bedieude zelf, geéclipsccrd. Gaat meu tia dat de gcstoleu quantiteit tabak ruim eeu halven picol woog en hei terrein als 't ware roet personen eu goederen bezaaid was, dan behoeven we er wel niet bij te voegen, dat hier geslepen booswichten in 't spel zijn geweest. Een ander st>altje van behendige divery: Eeu paai uren vóór evenverineldeu diefstal, voer eene familie de So|o rivier over. Bij het verlaten van het rijtuig, waarmede men aan den overhaal ge komen was, werden alle pakjes als anderszins aan de hoede der bedienden toevertrouwd. Al spoedig ver drongen zich verscheidene personen om en by den wagen, en eenige seconden later werd een bundel, inhoudende kleedingstukken, vermijt Het pakje kon niet anders dan onder het groot aa ital omstanders, onder welke sommigen vau vertiacit uiterlijk, ver dwenen zijn. Een gewoon verschijnsel is het te Bubat, dat, zoodrn eeu voertuig daar ophoudt, het (la*n ook door een massa nieuwsgierigen omsiugeld wordt. Ou- geveer drie jaren geleden, een oogenbiik ter plaatse verwijlende, dreef men die nieuwsgierigheid te onzen opzichte zoo vei re, om ons te vragen wat wij al zoo by ons hadden. We beantwoorden die vraag door in de eerste plaats een geln-len revolver te'voorschijn te halen het vertoon van de vu-irwapenen was ech ter genoeg, ou» die weetgierige seigueurs ten spue- digste te doeu afdruipen. Versailles, 12 Nov. In de zitting dpr Kamer vau heden heeft de heer Baraguon voorgesteld de discu99ie over de interpellatie van de heeren Léon Say c. s. aan de orde te stellen 's daags na aanne ming der prorogatie-wet. Het Gouvernement heeft zich met dit voorstel Vereenigd. De Kamer heeft hierop het voorstel met groote meerderheid aangenomen. Versailles, 12 Nov. De heer Casimir Pélier heeft in de zitting der Commissie vaii Vyftienen zijn voorstel in dien zin gewyzigd, dat hij Mac Mahon vijf jaren aan 't bestuur wil laten na de bijeenkomst der nieuwe Kamer. De leden der rechterzijde hand haafden den termijn van tien jaren maar bet eerste artikel van bet voorstel des heereu Casimir Périer is aangenomen met 8 stemmen tegep .7. Vervolgens zijn ook de andere artikelen goedgekeurd. De Commissie zal morgen de voorstellers van de verschillende amendementen hooren. In alle branchen, in het bijzonder echter met be trekking tot de algeineeu veel gezuchte origineeleluleu, rechtvaardigt zich het vertrouweu eenerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit vau zelfs roortspruitendeu enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende bankiershuis Adolph Haas in Hamburg kan deswgea iedereen sterk auibevolen worden, en dsen wij op het hedeu iu ooze courant voorkomende adverteutie der voormelde firma algemeen de aaudacht vestigen. In deu loop der vorige week was ik in de gemeente B. en stapte daar een herberg binnen, ten einde iels te gebruiken. Behalve de huisvrouw was er niemand. Het duurde echter niet lang of de buurvrouw ver toonde zich met de woorden Wel, beb je ook' niet zoo'n nest gekregen Ja, maar deuk je, dat ik vau die dingen 'nog notitie neem? - Ik heo het dadtlyk stuk gescheurd eu in deu kachel gegooid. Ja, buurvrouw daar heb je gelijk inje weet al niet, wat voor rarigheid je tegenwoordig beleeft. Pk beb het duig maar eren ingezieu, maar het is te flauw om over te praten. Jo moei weten, daar stond op, dnt men matig moet ziju in het gebruik van spijs en drank; taaeu moet zuidelijk zyn; de straten moeten geschrobd worden op hun tijdde goten moeten zuiver gehouden worden, het water iu de ri vier deugt niet meer, het O, mensch boud as je blieft op. Zulke kost is goed voor kleine kinderen. Aan al die nieuwig heden stoor ik mij niets. Allemaal gekheid groote gekheid dat water zoi niet deugen Welk water is er dan goed? Wel, dat water moet gekookt worden en dan doe je 0 van dat rare goed in uit de apotheek dau moet je dat water roeren en dan lateu bezin ken 't is te gek om van te praten. Nu buurvrouw, ik zeg je nog eens dat dat rare kunsten ziju van den Burgemeester. Ik geloof dat het te doen is, om den doctor wat te laten ver dienen. Geloof mij maar gerust, als je al diediugen doet, dan moet je wel ziek worden wat zegt u er van Mynheer F Wat ik er van zeg vrouw, dat gij van die zaken geen verstand hebt om daaro»er zulk een vonnis te vellen. De middelen, die gij zoo verwerpt, zijn uiijus inziens doelmatigzij ziju door heereu doctors en professoren aanbevolen, om de Cholera in hnreu voort gang te stuiten, en die heeren hebbeu daarvan meer kennis en onderbinding dan wij- Hierop volgde een hevige woordenwisseling, en wat ik ook aanwendde óm de vrouw tot befere in zichten te brengen, het was alles paarlen voor de zwijnen. Is het niet te verwonderen, dal de Cho lera op sommige plaatseu zulk eeu grooten voort gang maakt? Met de. plaatsing dezer regelen zult UEd. Mijn heer de Redacteur, zeer verplichten UEd. Dienstw: Dienaar, P. BLOK Jr. De Burgemeester der gemeeute B. bud bil let ten doen verspreiden, «uur-op eenige regelen stonden, die men iu uclrt moest ueiucu tegen du verspreiding der Cholera. MARKTBERICHTEN. Gouda, 13 Nov. Bij kleinen omzet was de stem ming flauw. Tarwe puike Zeeuwsche 14.14.60. Min dere 12.50 a 13.75. Polder puike 10.50 a 13.25. Rogge puike 9.— a 9.75 Mindere 8.a 8 80. Voer ƒ7.a 7-50. Haver zware 5.a 5.80. Ligte 3.60 a 4.50.1 Gerst puike 8.— a 8.75. Mindere 7.— a 7.80. Hennepzaad 8.50. De veemarkt met goeden aanvoer; de handel in alles was traag, vette varkens van 24 a 28 cents per half kilo, magere varkens met veel aanvoer, de handel traag; séhapen viug verkocht, Kaas. Aangevoerd 60 partijen prijzen 30 Goeboter 1.50 a 1.60. W ei boter 1.20 a 1.30, Grbokksi: Nov. Jobanaa Christina Maria, ouders C. Mul eu C. La Poutre. t- 11. Johannes Martinos, ouders J. M. Tuinenburg en B. Kroijue. Maria I^mberta, ouders D. Hogendoorn «n A- J. Leeuwetsteiu. Johauuts, ouders C. Hogendoorn «n M. Vergoed 12. Johannes Fredrik, ouders B. Prang en A. N. Brouwers. ÜVKSLrozH: 11 Nor. F. Hoonhoot, 3 j., 11 m. H. C. Signer, 2 j., 7 n>. A, C. M. Verzijl, 6 ra. J. G. Hoes huisrr. van J. P. van Werkhooven, 48 j. 12. A. de Pater, 1 j., 11 rn. L, G ran Eijk huisvr. vau G. J. Bouwman, 42 j. A. Oosterling, 50 j. W. bchriek, 1 j7 m. C. Spee, 9 j., 6. ra. 13. P. G. Wieser, 1 j4 ra. G. Leeriutveld, 4. m. D. Doornik, 67 j. iM van Eijk, 6 j. Gtnrwr»; 12 Nov. J. van der Louw en E. Vonk. T. C. Reparou en A. T. Muijs. C. Meijer en C. Nieu- wenbuijseu. Alle genoodigden bij gelegenheid der 12'/3-j:irige Echtreréèniging ran den Heer A. H. van DILLEN en Mejuffrouw L. P. van DAM, op Dinsdag den 11" November 11., bren gen door deze hunnen hartelijken en welmee- nenden dank voor de eer hun aangedaan en het gulle olithaal hun aangeboden, zij hopen dat dit Echtpaar nog vele jaren dien dag in vreugde zal doorbrengen. Gouda, Uit aller naam, 13 Nov. 1873. H va» DILLEN. De ondergeteekende bericht de ontvangst, der gunstig bekende welke gedurende 7 a 30 uren, naar gelang van grootte, kunnen branden met dezelven slechts eens te vullen. Verder is zijn MAGAZIJN als altijd voorzien van eigengemaakte solide HAARDEN, KAGCHELS, FORNUIZEN, LEDIKANTEN, WIEGEN, VUURMANDEN. GAZORNKMENTEN PETROLEUM-HANG- LAMPEN, PETROLEUM-TOESTELLEN, FIJNE KOPERWERKEN, KEUKENGE REEDSCHAPPEN, enz., enz. Ook blijft hij zich aanbevelen tot het doen van Smidswerkzaamheden. C. v. BEKKEL, Kleiweg, E. 76. van 100 tot f 1000 tijhns*"a 41/, °/0 rente. - 1000 cn daarboven 5 °/0 Kantoor: Westhaven B, 145. voor St. NICO LAAS O A DE AU X, in vele soor ten voorhanden bij Lange Tiendeweg alhier.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2