I I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. h i 1873. BUITENLAND. N? 1440. Kennisgeving. Bultenlaiiilscli Overzicht. Zondag 16 November. gw® lend: .Rl het f den de 3’ g«nl> stter A. Z. Geen geld ts eenmaal imer meer r S ite pry- iel her- -ij gewaar- SS >.- t.- '.50 1.75 n de boot ip van de mandje in- iMPAGNE t, ancienne Ider enon- gtn id e »eele rwyl aig I. W itel- ®sS eene 1 de ''jjbi zo° gM ME ge- gjft ider afln leer den (gfi'd >or- ^cn CW In 'ge ste, eka £ta vyf! I 2000 1500 1000 400 200 t 100 47 beat z'! inden loten ia het 0! KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Gouda, gelet op het le lid van art. 24 der wet ran den 4n December 1872 (Staahblad n°. 184) tot ruortiming tegen bamettelyke riekten Mankt bij deze bekend, dat in de verloopeo 24 uren 4 peraonen zijn aangegeren als overleden aan Azia tische Cholera. Gouda, den 15" November 1873. De Burgemeester voomoemd, VAN BERGEN 1JZENDOORN. 4 - i: B E L G I E. Het schijnt, dat het kabinet-Malou, nu de Koning zoolang gezwegen heeft en in zoovele jaren de ope ning der Kamers zonder troonrede is geschied, van de gelegenheid gebruik heeft willen maken, om nu eens zoo uitvoerig mogelijk te zijn. Want de ver dienste der kortheid wordt daarin gemist en de voor spelling van onbelangrijkheid van inhoud is bewaar heid, ten minste wat het staatkundig gedeelte betreft. Na de gewone verzekering, dat de betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden zeer vriendschappe- lyk zijn, wordt in de troonrede gewag gemaakt van de voortduring der vermeerdering van den handel met het buitenland en van het met Frankrijk op liberale grondslagen gesloten handelstractaat, dat, door maatregelen te nemen in verband met den geest van dit tractaal, in zijne werking zal moeten worden vol maakt en bestendigd. De met Nederland gesloten overeenkomst in zike AntwerpenGladbach en de daarin vervatte regelingen worden aangestipt als zijnde ten voordeele van beide landen. De noodzakelijkheid van de verbetering der maritieme inrichtingen wordt erkend en dienaangaande aangekondigd, dat de Re- De BURGEMEESTER van Gouda, gelet op het 1* lid van art. 24 der wet van den 4n December 1872, (SlaatMad n°. 184) tot voorziening tegen be- smettelyke ziekten; Maakt by deze bekend, dat in de verloopen 24 nren 6 personen zyn aangegeven als overleden aan Aziatische Cholera. Gouda, den 14" November 1873. De Burgemeester voomoemd, VAN BERGEN UZENDOORN. G0UDSCHE COURANT In de Frausche nat. vergadering heeft de heer Baragnou voorgesield de diecuesi. over de interpel- taie-wy te doen plaats hebben daags na de stem ming over de wet tot verlenging van het mandaat van den president. De regeering heeft hierin toe gestemd, en de kamer heeft bet voorstel met eene groote meerderheid aangenomen. De diecussie over de intarpellaiie-Say is bepaald op den dag na discussie over de prorogatie-wet. Zooals men zich herinnert, betreft deze interpel latie de verkiezingen, die nog voor de ledige plaatsen in de ksmer moeten plaats hebben. Maarschalk Mao-Mabon beeft aan de commissie voor hel prorogaiie-ontwerp verklaard, dat hij niet met haar in beraadslaging rear, tredrm over het ont- werp en de amendementen daarop. De commissie zal ryne terughoudendheid begrijpen in eene zaak, waarby bij persoonlyk is betrokken. Hij wenscht, dat de commissie zeer spoedig met baren arbeid gereed kome en aan bet uitvoerend gezag van stonde af de duurzaamheid en kracht geve, die noodzakelyk zyn. Op eene vraag van den beer de Rémusat verklaarde Mac-Mabon, dat by de dringende noodzakelijkheid Van het vaststellen der constitutoncele wetten erkende maar de discuteie daarover behoort uitsluitend thuis by de nat. vergadering, aan wier beslissing by zich altoos zou onderwerpen, behoudens zyn recht om zich terug te trekken, indien hij meende niet de uitvoer der barer besluiten te kunnen zyn. Voorts verklaarde hij, dat hij voor zich onmogeiyk kon begrijpen, dat men de ooustitutioneele witten niet tsvens zou wil len vaststellen. Immers, de/e alleen kunnen aan hem en zyn gouvernement de duurzaamheid en bet gezag geven, welke zij noodig hebben De beer Casimir Périer heeft in dh zitting der commissie van vyftienen zyn voorstel in dien zin gewyzlgd, dat bij Öao-Mahon vyf jaren ann 't be stuur wil laten na de bijeenkomst der nieuwe kamer. De leden der rechterzijde handhaafden den termyn van tien jaren maar het eerste artikel van het voor stel des heeren Casimir Périer is aangenomen met 8 stemmen tegen 7. Vervolgens zyn ook de andere artikelen goedgekeurd. De commissie beeft gisteren de voorstellers van de verschillende amendementen geboord. Zij is daarop tot Zaterdag, uiteengegaan. Dan zal Laboulnye met zijn rapport gereed zyn en het waarschijnlijk nog dien dag in de nationale vergadering worden ingediend. Te Trianon is men nog aan het getuigenverhoor over de verdediging van Metz. Er komen allerlei bijzonderheden aan het licht, die een treurig licht werpen op het Fransche leger en zyn bevelhebbers. Geen der betrokken krijgslieden, zelfs Mac-Mabon niet, komt er zonder kleerscheuren ut. Geen wonder, dat bezadigde Franscben het proces-Bazaine betreuren. On der Frankrijk vindt men een artikel van ecu Fransch hoofdofficier, die zyn gezond verstand gebruikt. De Proc. Corr, sprekende over de beteekenia der wijziging in het voorzitterschap van het Prnisiacho ministerie, zegt het volgende: Men heeft hier voor- namelijk op het oog, om den rykskanselier de op perste leiding van bet Pruisische bestuur mogelyk te maken, zonder dat de dagelijksche zorg su de verantwoordelijkheid voor de menigvuldige bijzondere bemoeiingen van het ministerie, van zijne krachten te veel vergen. De minister-president zal ook ver der het Pruisische beheer in overeenstemming brengen met doel en strekking van de algemeens politiek. Den vice-president zal, in gedurige overeenstemming met den president, de eervolle taak ten deel vallen, om den gang van alle takken van bestuur, in volle harmonie te brengen met de behoeften der alge- meene staatkunde. In liberale kringen wordt volgehouden, dat, uit aanmerking van de dringende behoefte, binnenkort een wetsontwerp op het burgerlyk huwelijk door de regeering zal worden aangeboden. Het bericht van eeuige bladen, dat de deswege aangevangen onder- haudelingen zyn afgesprongen, wordt als ongegrond beschouwd. Graal Stolberg is tot president van het heerenhuis herkozen. Maandag werd te Londen de lord-Mryor’sdag met het sedert mensebengebeugenis bestaande ceremonieel gevierd. Na den gebruikelyken pieohtigen optocht van Guildhall naar Westminster vereenigde zich tal van aanzienlijke gasten, waaronder de moeste minis ters, aan het banket, waarby onder gewoonte de offi cieels en politieke toasten werden uitgebracht. De toasten op het leger en het parlement o. a. beant woordden de ministers Cardwell on Löwe, terwyl Gladstone als hoofd der regeering de groote politieke rede uitsprak. Veel belangrijks bevatte die niet, en niemand verwachtte dit trouwens, zegt tie Daily Newt. Geheimen zal de regeering by zulke gelegenheden niet verklappen en wanneer zij opgehouden hebben geheimen te zyn, dan ia het zeer twijfelachtig of de eerste minister er zyn gehoor nog mede zou kunnen verrassen. Gladstone zeide dan sok zelf in den aan hef van zyn speech, dat een eerste minister by zulke gelegenheden verplicht is te overwegen, niet hoeveel, maar boe weiuig hij vertellen kan. Als herinnering aan hetgeen dit ministerie tot stand gebracht heeft, was zyn redevoering hoogst belangrijk, ggntrent de toekomst behelst zij zoo goed als niets. Het inte ressantst is wellicht, bovenal voor bet buitenland, de meening van Gladstone, dat de verwikkelingen op de Goudkust bewezen, hoe behoedzaam men te werk behoorde te gaan met bet aanknoopeo van re- latièu, welke zulke gevolgen na zich konden sleepee. Echter beschouwde de minister deu oorlog met de Ashaniynen niet als zulk een ramp, dat hy een dis- barmouischen toon deed weêrklinken in de byzouder gunstige veuhoudingen van Engelaud met het gebeele buitenland. Evenals in Nederland, is thans in België de munt- quaeilie aan de orde van den dag. De minister van Inanoiën, die voor den dubbelen standaard scbynt te zyn, heeft eene commissie benoemd, die zich voor den enkelen gouden standaard heeft verklaard. Ter wyl de DMpendanee bet eerste gevoelen verdedigt, vindt daarentegen do enkele gouden standaard, zoo als die thans in Nederland is voorgedragen, warme voorstanders in de Echo du Parlement en andere dagbladen. Zwitserland heeft de byeenroeping van de leden der Latynsohe munt-unie gevraagd, ten einde over de aanneming van deu enkelen gouden standaard te beraadslagen. Weinig nieuws uit Spanje Morioncs schynteeuige voordcelen op de Carlisteu behaald te heblrên. Van de overwinning der Carlisten schijnt niets waar te zijn. t» gxp --- FRANKRIJK. Over het proces van den maarschalk Bazaine deelt de Cuurricr de Paris een schrijven van een Franscheu officier van boogen rang mede, waarin bet volgende gezegd wordt «Indien het proces Bazaine aan de drukpers een voortreffelijk middel oplevert om haar bladzijden te vullen en de nieuwsgierigheid van haar lezers te prik kelen, dan heeft het tevens het treurige resultaat aan onze vijanden de gelegenheid aan te bieden, om zich over onze inconsequentiën vroolijk te maken. Wat zullen onze overwinnaars van ons leger denken, zij die in zoo hooge mate gewoon zijn het gezag te eerbiedigen? Wat moeten zij denken, wanneer zij zien hoe generaals van middelmatigen of twijfelachti- gen naam hun maarschalk aanklagen, hem met be schuldigingen overladen en in de scherpste uitdruk kingen zijn bevelen critiseeren, zonder de gedachte te kennen welke ze heeft ingegeven, en zonder denoo- dige bekwaamheid te hebben gehad om de bevelen uit te voeren Wat moeten zij denken over de ge tuigenis van een voormaligeu majoor der genie, die wal is waar heden generaal is, maar nooit een batal jon gecommandeerd heeft en desniettemin uit de hoogte met groote gestrengheid oordeel velt over de strategische en tactische beschikkingen van een op perbevelhebber, welke gewoon was legers te comman- deeren Kan men aan zulk een getuige vertrouwen schenken En wat czal ik zeggen van die getuigen, welke elkander tegenspreken, welke op de dagvaarding niet verschynen of welke, gelijk Regnier, over de grenzen vluchten uit vrees van zelve op de bank der beschuldigden plaats te moeten nemen? MDat alles is bedroevend, hoogst bedroevend. Ik wil den maarschalk niet verdedigen noch beschuldi gen, maar ik wil alleen coustateeren dat het verstan diger geweest ware, zijn geweten met de fouten, zoo hij die begaan heeft, bezwaard te laten, dan zoovele andere menschen in de noodzakelijkheid te plaatsen om de door ben zelve begane feiten aan bet licht te brengen. Alle onderhoorigen van den maarschalk hebben het protocol onderteekend, waarin geconstateerd werd dat Metz niet langer te houden was. Niemand van hen heeft pogingen tot een uitval gedaan. Allen hebben vervolgens de capitulatie onderteekend of ten minste daarin toegestemd door haar voorwaarden aan te nemen. Zij allen hebben zich derhalve heden wegens dien grooten rampspoed te verantwoorden. Voor eenige dagen heette het. dat men twee kolonels, gisteren dat men twee generaals gevangen had gezet; heden dat generaal Soleille krankzinnig geworden was. Die geruchten beruste^ wel is waar op verzinsels; maar het is toch waarlik om krank zinnig te worden, wanneer mén dit dfiama in Tria non bij woont en ziet, hoe het leger in\ zijn gene raals en door zijn generaals vernedert wordt. De Romeinen, zegt men, gingen bun overwonnen gene raals tegemoet en prezen hen, dat zij niet aan het vaderland gewanhoopt hadden. De Carthagers hingen bun generaals, die een slag verloren hadden, aan de galg. Wij doen erger. Wy stellen ze aan de kaak; wij vernederen hen en laten die vernedering ten slotte op onszelven nederkomen.”

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1