m le «oor- k assier, 'ner Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1873. SP 1441. BUITENLAND. 1 Woensdag 19 November. 1RE D, verk te K Bulteiilanilscli Overzicht. Kennisgeving. V us. JK 1ST, 3ur, da. c LEN en i het Be- aar1874 ten Ze- ichtde Gesticht des mor- De inaending van advertentién kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave, zwevende stemmen de schaal zullen doen overslaan, ia op dit oogenblik niet vooruit te zien. A - ngerolge proef, worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nonuners VUF CENTEN. Jaar. QUANT thstraat, ÏÏLUKE om bui mogelijk en. ir J. J. bjj den o rente. S.’ m om in Igeod Nr. DAcriE, ebt van •hen van mbieden, GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regel» a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is 1.75 franco per post 2. De insinuatie der rechterzijde in de Franachenat. vergadering, waarbij aan de commissie van vijftienen het voornemen werd toegeachre ren om het voorstel van de verlenging van Mao-Mahon’s mandaat op de lange baan te schuiven, is reeda door de feiten ge logenstraft. In de zitting van Zaterdag dar nat. vergadering heeft de heer Laboulaye reeds het rapport voorgele zen van de commissie van vijftienen, waarin gezegd wordt, dat het land niet slechts een president ver langt, maar een stabiel gouvernement. De conser vatieven worden aangespoord de monarchale illusiën te laten vareu en mede te werken tot de organisatie der republiek. Hij concludeert met voor te stellen om het bekende voorstel van Casimir Périer aan te nemen. Het debat is gisteren I De minderheid der commissie lijk rapport aangenomen, waarbij een mandaat van tien jaren gevraagd wordt, met den titel van president der republiek en benoeming der commissie tot onderzoek van de constitutioneels wet ten door de volle kamer (en niet in de afdeelingen). De quaestie, waarover de stryd no loopt, ia deze. Zal de benoeming van den president voor 5 jaren van het uitroepen der hei aannemen van eene constitutie, welke De BURGEMEESTER van Gouda, gelet op bet 2* lid van art. 21 der wet ran den 4* December 1872 (StaaMlad u°. 134) tot voorziening tegen besmet telijke ziekten: Maakt bjj deze bekend, dat in do week van Zon dag den 9n November tot en met Zaturdag den 15n Nov. 1873, bet getal der aangegeven aangetasten door Aziatische Cholera bedraagt 19, en dat der aan die ziekte overledenen 19. Gouda, den 16» November 1873. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN DZEND00RN. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Gouda, gelet op het lid van art. 24 der wet van den 4n December 1872, (StaatMad n°. 184) tot voorziening tegen be- aaettelyke ziekten; Maakt by deze bekend, dat in de verloopen 24 uren 2 personen zijn aangegeven als overleden aan Aziatische Cholera. Gouda, den 18’ November 1873. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN DZEND00RN. Met koortsaehtige spanning verwacht men te Pa rijs en in geheel Frankrijk den uitslag ran den strijd. De Duitsche keizer ia zoover hersteld van zijn verkoudheid, dat by weder zyu gewone bezigheden heeft kunnen verrichten. In den Pruiaischen landdag is het bureel gekozen overeenkomstig den wensch der veroenigde liberale fraetiën. De nationaal-iiberaal van Benuingsen is president met 263 van de 348 stemmen. De heer Löwe, van de Fortschrittspartij is le vice-president met 242 en de vrij-oonservatief Friedenthal 2e vice- president met 223 stemmen. Omtrent de verkiezing van den voorzitter en de ondervoorzitters van bet Pruisische beerenhuis zegt de £<mh- «ad H<uul.-ZtU: Graaf Stolberg, beboe rende tot do vrije conservatieve party, die, by zijn eerste verkiezing in de rodfcs. zitting tot president van hot buis, slechts eene meerderheid vaa 4 stem men kon verkrygen^is thans met algemeens stemmen min 4 gekozen. Bij de verkiezing van de onder voorzitters ontstond een hardnekkigostrijd. De beide ondervoorzitters ran het vorige bureau, de heeren von Plötz en. von Brühl, de eerstgenoemde conser- vatief-pietistisch, de andere oonsërvatief-ultramon- taausch, konden slechts een geringe minderheid op zich vereenigen. De candidaten der zoogenaamde nieuwe, d. i. liberale fractie werden met 42 van de 69 stemmen gekozen. Het bureau van het huis der heeren samengesteld te zien uit leden der liberale fractie, ia een feit, hetwelk do stoutste verwachtin gen èu van de leden van -bat huis èn van het pu bliek rerre overtreft. lu de Belgische kamer werd Zaterdag de commissie benoemd voor bet adres van antwoord 0|»de troon rede, bestaande uit de heeren Rogier, Dumontior.de Lehaye, Schollaert, Jacobs en Nothomb. Verder werd door bet bureel de commissie aangewezen tot onder zoek van het wetsontwerp betreffende de schorsing of beperking van bet aanmunten van zilver. De kamer werd daarop lot Woensdag aanst. verdaagd, om dan over te gaan tot de beraadslaging over het adres von antwoord op de troonrede en, indien het rap port gereed is, over hot erengenoemd wetsontwerp; tot rapporteur van de commissie hiervoor is benoemd Alweder een troonrede. Thans is de beurt aan den kontng van Italië, die de vertegenwoordigers van de natie begroet. De zitting van het parlement is Zaterdag door den koning geopend. In de troon rede wordt do natie er op gewezen, dat Rome de hoofdstad van het koninkryk is kunnen worden, zon der dat de onafhankelijkheid des pausen in de uit oefening van zijne geestelyke macht eenigszins ver minderd is. «Hoewel wy de godsdienstige gevoelens en de godsdienstige vrijheid volledig eerbiedigen zegt de troonrede verder zullen wy niet gedongen, dat inbreuk gemaakt wordt op de wetten en instel lingen dea lands" De troonrede doet vervolgens nitkomen, dat Italië in vriendschappelijke betrekking is met alle mogend heden. Nu de oorzaak van de mededinging tusschen Oostenrijk en Italië is verdwenen, is de vriendschap tusschen die beide staten verzekerd. Italië en Duitsoh- land zijn geconstitueerd op het beginsel van natio naliteit. De betrekkingen tussebeu beide gouverne- beboud des vredes. Italië’s wensch is, met alle natiën in goede verstandhouding te leven. De nieuwe verkiezing van afgevaardigden in Dene marken heeft niet aan de verwachting der regeering beantwoordde linkerzijde heeft slechts 2 stemmen verloren, zoodat zij thans 53 leden telt, terwijl het aantal leden der kamer 102 bedraagt; met uitzon dering van Christenaen zijn al de hoofden der radi calen herkozen; vijf ministers zijn verkozen, die van binnenl. zaken echter nikt. Te Kopenhagen hebben de radicale candidaten ein schitterende nederlaag ge leden. Het Oostenrijksche leeningsontwerp is Zaterdag door de rijksraadscommissie, bestaande nit zesendertig le den, onderzocht. Nadat de. minister van financiën had verklaard, zich te vereenigen met alle amende menten, welke ten doel hadden om de grootst tno- gelijke zekerheid te geven betreffende de terugbetaling der gedane voorschotten, werd kiel beginsel der staats hulp goedgekeurd. De Spaauscbe regeering is in de laatste dagen niet zeer fortuinlyk. Generaal Moriones, die eerst eene voorwaartsehe beweging gemaakt had tegen de Carlisten, is teruggedreven naar zijn uitgangspunt. Een gerucht, als zou de generaal in ongenade geval len zijn, js tegengesproken. Grooter moeilijkheden wachten de regeering echter van de zijde van Amerika. Blijkens berichten uit New-York schynt de inmenging van Noord-Amerika, welke indertyd waarschijnlijk uit beleefdheid en sym pathie jegens de republikeinsche regeering in Spanje achterwege bleef, thans echter ouherroepelyk op Cuba voor de deur te staan. Het feit, hetwelk de aan leiding daartoe zal zyn, is in ’t kort het volgende. De Virginias, een zoogenaamde blockade-runner, is door een Spaansche oorlogsboot Tornado buitgemaakt en opgebraoht. De rechtbank te Santiago heeft de hoofden der bemanning, waaronder Amerikaansehe burgers, als zeeroovers laten executeeren. Generaal Sickles beklaagde zich bij de regeering te Madrid, die onmiddeliijk bevel zond om de execution te sta ken. Desniettemin heeft de Spannsche kommandant aldaar achtereenvolgens reeds het meereudeel vaude 165 hoofden sterke bemanning laten fusilleeren. Slechte aan 18 zal het leren worden gelaten. Of het berel uit Madrid niet ontvangen of eenvoudig in den wind geslagen is, zal later moeten blijken. Zooveel is ze ker, dat de Amerikanen verontwaardigd zijn en de. regeering der Vereenigde Stalen, onder de pressie dezer verontwaardiging, bet Amerikaansehe eskader in de wateren van Cuba versterkt, ten einde des noods door geweld de belangen der Amerikaansehe burgers en de eer der republiek te handhaven, wan neer de Madridsehe regeering onmachtig blykt om haar gezag te doen gelden. Het is der Amerikaansehe Unie thans echter blijkbaar ernst; zes fregatten en twee monitors hebben be «el ontvangen onmiddellijk naar Cuba te stevenen. De pers spoort de regeering tot krachtige maatregelen aanthe Neie-Yorlc Timet zelfs zegt dat baar niets' anders overblijft dan aan Spanje den oorlog te verklaren en Cuba- in bezit te nemen. In den ministerraad te Washington is Vrijdag be sloten om maatregelen te nemen tot ’t handhaven der waardigheid van de Vereenigde Staten overeenkomstig 't nationaal gevoel. Naar men verzekert, zal Amerika van Spanje eischen, dat de voor de execution te der republiek. Hij concludeert met voor te stellen begonnen. ie heeft een afzonder- 'j voor Mac-Mahon tien jaren gevraagd wordt, met d< commissie tot onderzoek van de constitutioneels wet- De quaestie, waarover de stryd nu loopt, ia deze. Zal de benoeming van afhankelijk gesteld worden republiek en L_. de macht van den president oaesclirijft of welZal men Mao-Mahon voor 10 jaren een dictatoriale macht in handen geven, waarin latere constitueerende wet ten of eene nieuwe vergadering geen verandering kunnen brengen. De meerderheid der commissie stelt tussebeu beide volken, zyn een waarborg voor het Weigert Spanje deze voldoening, dan zou Amerika heid is voor het tweede. Naar welke zyde eenige

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1