BINNENLAND. LEESBIBLIOTHEEK Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. Openbare Vrijwillige Verkooping 9 overgaan lot uiterste maatregelen. Na afloop ran den kabinetsraad heeft de minister van "marine per tele graaf ineuwe instruotien gegeven, om de toebereidse len in de arsenalen te doen bespoedigen. "Waarschijn- lyk zullen de oorlogsbodems van het Amerikaansche eskader in den noordelyken Atlantischen Oceaan naar Havanua stevenen. Men gelooft dat, in geval van een vredebreuk, Amerikaansche troepen onverwijld op Cuba zullen landen. De Engelsche bladen vestigen da aandacht der regeering op sommige voorvallen in Arabië. De Turken versterken daar hunne troepenmacht en men vreest, dat Turksfche veroveringen in die streken ten slotte van nadeeligen invloed kannen worden op de Engelsche bezittingen in Aden. De naaste aanleiding om de zaak thans te behandelen is, dat Turk sche troepen zyn verschenen te Lahedsch, dat onder En gelsche bescherming staat. De gouverneur van Aden zond derwaarts 400 man, die echter niet meer de Turken vonden. Men denkt nu, dat deze macht er wel zal bleven en de sultan van Lahedsch een Indisch radjah worden zal. De zaak heeft geen ern stige beteeken is, daar de Turksche regeering wel wys genoeg zal zijn, om niet zich de Engelschen tot vijand te maken. Maar het schijnt, dat men in Turkije wel •wat veel op de voortdurende vriendschap van Enge land vertrouwt en daardoor dingen waagt, die anders zouden worden nagelaten. De bladen dringen er nn op aan, eens voor altijd aan de Turksche regeering duidelijk te maken, dat Engeland niet voornemens is haar in Arabië geheel vrije hand te laten. FRANKRIJK. De toestand in Frankrijk ademt twijfel en onzeker heid. Niemand weet recht, waar men heengaat. De leden der verschillende fraction zjjn het nog onder ling oneens, zoodat geen berekening te maken is omtrent den parlementairen strijd, die beden (Maandag) begonnen is. Sommige leden der uiterste reohterzyde zijn voor de verlenging der volmacht van Mac-Muhon. Anderen beweren, dat Chambord nog kans heeft. De ultra-couservatieve en clericale dagblsden roepen om een dictator, een absoluut koning, even als de kikvorschen nit de fabel, die volstrekt door een dwin* geland geregeerd willen worden. De heer Thiers heeft dezen wensch, om op strenge, knellende wijze geregeerd te worden, verleden week op geestige wijze gehekeld. Volgens het Journal de Paris heeft hij gezegd „Frankrijk is in alles juist als een vrouw wanneer een vrouw geen corset aan heeft, is het voor haar gevoel juist alsof ze niets aan heeft. Wanneer Frankrijk geen ullerheersoher heeft, sehijnt het aan 't land alsof 't zelfs geen hemd aan 't lijf heeft." Deze vergelijking is zeer waar. Vele Franbchen spreken alsof er ggen middelweg is tussehen een absolute regeering en regeeringloosheid. Andere Frarf- schen zijn zoo ontmoedigd en hebben zoo weiuig vertrouwen en geloof in eenigen regeeringsvorm, dat dat zij gaarne een nieuw soort van regeeringsvorm zonden willen uitvinden. Volgens de De'bais is dil zelfs het streven van de Commissie van Vyfticu. „Zij poogt een regeering te organiseeren" meent het blad," welke nog de dictatuur, noch het keizerrijk, noch de republiek, nóch de mouarchie is." De Commissie geeft zeker cenige aanleiding tot de onderstelling, dat zy een onoplosbaar raadsel poogt op te lossen, door den langen tijd, welke zij laat ver lqopen, eer zij haar rapport uitbrengt. l)e taak om dit rapport te schrijven is opgedragen aan den be kenden Laboulaye, den sch rij ver van le Prince Caniche en Paris en Amérique. De heer Baragnon heeft de Earner gedurende vijf minuten laqg doen spliateren van het lachen, door nit te roepen „het rapport komt maar niet; het is nog op don bodem van den inkt koker van den heer Laboulaye." Nu is'deze inktkoker beroemd in geheel Frankrijk. Toen het keizerrijk op zijn eiudc liep en het nieuwe piebiscit werd uitge schreven, behoorde Laboulaye, hoewel een liberaal, tot de mannen die dit piebiscit het warmst aanbevalen. Hij vertrouwde in Oilivier cn wilde, om een omwen teling te voorkomen, dat men de proef zou nemen met een constitutioneel keizerrijk. De Keizer schonk hem, als erkenniug van zijn dien sten een prachtigen inktkoker, eu een toespeling hierop is dos een bedekt verwijt van wankelmoedigheid en lichtgelóovige aarzeling. Wij gelooven echter, dat dit verwijt geheel onver diend is. Het ontzettend fiasco, dat het roiuisterie- Ollivier maakte, heeft Laboulaye, evenals honderden andere «arme aanhangers van den constitutioneelen regeeringsvorm geleerd, dat men geen constitutioneele monarctiie kan inaken met een Bonaparte of een Bour bon, die absoluut willen regeereu, en die een parle ment allfeen gebruiken om gedeeltelijk de verantwoor delijkheid te doen dragen voor daden, die zonder zijne medewerking gebeurd zijn. 'Het vertragen van het rn'-'frt n ret niet toegeschreven worden aan gebrek vtu^.iug m Laboulaye, maar wel aan zijn wensch om het slechts nit te brengen na afloop der verkie zingen in de Aube en de Seine Inferieure, welke Zoudag jl. hebben plaats gehad. De republikeinschc partij beeft, door toevallig de meerderheid te hebben in de coinmissie van Vijftien, toch de macht gekre gen om rapporten over voorgestelde wetten slechte uit te brengen wanneer het huar gelegen komt, $en langen staart van amendementen toe te voegen, waar over gesproken en gestemd moet wortjen, waardoor ze het aannemen van zulk een wet seer vertragen kan. De minderheid is de Kamer kan soms de meer derheid in de Commissie van Vijftien hebben, eu te recht heeft de republikeinsche minderheid in de Nationale Vergadering het toeval gezegend, waar door zij deze groote controleerende macht verkteog doch al kan zij nu het rappori ook stellen in haar geest zoo blijft de beslissiug toch aan de vergadering, of beter gezegd, aan die aarzelende leden, die nog niet weten hoe ze zullen stemmen en met liuker- of rechterzijde zullen medegaan, naarmate vaA de stem ming van het oogenbük. Ten einde te begrijpen hoe de republikeinen de minderheid kunnen hebbgn in de vergadering en de meerderheid in de commissie van rapporteurs, moet men dit in het oog houden: de 760 leden der ver gadering werden bij het begin der sessie volgens het Jot verdeeld in 15 afdeelingen, wier taak het is de voorgestelde wetten te onderzoeken. Elke ofdeeling benoemt een rapporteur. Deze 15 rapporteurs komen bijeen en vormen de groote commissie, welke het eindrapport opmaakt en aanraadt of men weet aan nemen, amendeeren of verwerpen zal. Daar op het oogenblik 18 plaatsen open zijn, hebben slechts twee afdeelingen het volle aantal leden de anderen hebben elk 49. Gesteld echter, dat de meerderheid 537 en de minderheid 200 was, dan zou nog deze laatste de meerderheid kunnen hebben in 6 van de 15 afdeelingen, en dit wel op deze wijze. .Gesteld dat twee afdeelingen van 50 en vijf van 49 geheel uit leden van de meerderheid bestonden, terwijl in de acht andere afdeelingen de meerderheid 24 en de minderheid 25 vertegenwoordigers had, dan zou deze minderheid van 200 in sta.it zijn 8 rapporteurs ie benoemen, terwijl de meerderheid van 587 er slechts 7 kon afvaardigen. Aan een dusdanig toeval is het te danken, dat de linkerzyde de macht heeft, het rapport te stellen en uit te brengen wanneer het wil. De uitslag der verkiezingen, welke morgen gehouden worden, zal waarschijnlijk bewijzen dat de linkerzijde goed heeft gehandeld uaet de zaken niet spoedig tot een beslissing te breugpu. Maar intusscheutijils is alles in onzekerheid en nevel, en snakt Ffaukrijk naar een ttefinitteven regeeringsvorm. Gouda, 18 November. De luitenant ter zee der 1ste klasse N. A. de Vries, behoorende tot ilerol van Zr. Ms. wachtschip te Amster dam, wordt met den 20sten dezer op uon-uctiriteit gesteld. Op de voordracht voor hoofdonderwijzeres aan de open bare meisjesschool voor meer uitgebreid lager ouder wijs 8e klasse te Botterdam zijn o. a. geplnulxt mej. S. C. E.»vuu der Beek en mej. S. Winkler, beide hulponderwijzers, alhier. Op Saterdag 15 November werd de reeks «Ier volks voorlezingen der vereewgiug „Uitspnnuing door In spanning" te Stolwijk geopend door eene lezing van den heer J. C. Kroon, die op cene verdienstelijke wijze eene verhandeling hield over Tborbecke. Zijne lezing genoot algeineeneu bijval. Ook de bij dragen van de heeren Hartogsveld, Groeneveld, Dem- iners, de Quint cn Donk verschafteu veel genot. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 17 November.» 1» deze zitting is de algemeene beraadslaging over de Staatsbegroting aangevangen. De heer van Zuij len trad in algemeene politieke beschouwingen, wuar- v.ni de sletsou» was dat wij niet üebnen een krach tige Begeering, in welk geval men lichtelijk genoopt wordt tot ai dere middelen van bevrediging zijner politieke vrienden door benoemingen, concession enz. Ilij adviseerde dat de Regeering zich geheel zou los maken van liet concessiepian tot aanleg van spoor wegen op Java, vervat m het rapport der commissie van bankiers. -«De heer van Kuyk heeft aangedron gen op verbetering van het belastingstelsel en meer deren ijver in dat op/icht. De Minister vuu Ju»iitie heeft er op gewezen dat de heer van Zuijlen zeer in 't algemeen en zonder aanvoering van bewijzen poli tieke oppositie had gevoerd over de zwakheid van de Begeering, terwijl het gebrek a.in behoorlijke samen werk iug tussehen de Rpgeering en de Verte genwoordiging grootendeels gelegen is aan hen* die elke samenwerking tegenhouden. De Minister van Financiën heeft gewezen op de'vruchtelooze pogingen om tot doortastende belastinghervorming te komen, terwijl partieele regeling niet geheel is achtergeble ven. De Minister van Koloniën heeft de benoeming van^ den heer van Rees verdedigd, als Zijnde geschied in 't algemeen belangomtrent het rapport der com missie over de- spoorwegen in Indië, merkte hij op dat dit geheel van adviseerenden aard is. Er is geen concessie gevraagd, evenmin gegeven. De Be- geering is rolkdmen Vry, en de bankiers ook, zoo dat niets van de zinspelingen van den heer van Zuijlen overblijft. De Minister v»f) eorlog brengt ter kennis van belang hebbenden, dat ouders of voogden, die verlangen dat hunnen zonen of pupillen bij bet instructie-bataljon in dienst treden, en die, ter voorkoming van noodelooze reiskosten, de zekerheid willen hebben, dat die jongelin gen daartoe duvereischte lichamelijke geschiktheid be- zitteu, zich kunnen aanmelden bij den plaatselijken of garnizoens-oommandant, in hunne woonplaats geves tigd, o( wel der naastby gelegen garnizoensplaats, op dat bedoelde jongelingen san een voorloopig genees kundig onderzoek worden onderworpen. Dg Minister van Oorlog heeft aan de verschillende autoriteiteiten des legers eene circulaire gericht tot bet verkrygen van geschikte personen als plaatsvervangers bij het leger, zullende de korps-commandanten met de meeste omzichtigheid te werk moeten gaan tot het afgeven van goed gedrag aan militairen die den dienst met paspoort verlaten, In den loop van deze maand zal het eerste deel het licht zien van de beschrijving der uitkomsten van de jongste tienjarige volkstelling. In de Nieuwe bijdragen komen voor127 vacatures als hulp-onderwijzer, langste tractement 350, hoogste ƒ500; 41 id. als hoofd-onderwijzer, laagste tracte ment 350, hoogste 700 en 80 voor woning 3 id, als hulp-onderwijzeres, en 2 als hoofd-onderwijzeres. Voor de vacature uls hulp-onderwijzer te Westamas (salaris 450), hebben zich geene sollicitanten aan- gebodeu. De Slaati-Courant deelt het gewone mjandelijksche overzicht mede van de opbrengst der rijksmiddelen over de laatst verloopen maand (Oct.) en over de afgeloopen tien maanden des jnars, vergeleken met de raming voer 1873 en de uitkomsten over 1872 voor gelijk tijdperk. Daaruit blijkt, dat de opbrengst in Oct. klom tot 8,526,000, terwijl de raming voor één maand wai 8,387,000, dus ruim 2 millioen hooger opbrengst. De raming over de tien maanden Jnti.-Oct., was 63,874,000; de werkelijke opbrengst is geweest 70,111,000, dus ruim 6 millioen meer. De meeste belastingen bereikten in hare opbrengst over tien maanfM, bykans de volle som die er voor het geheele jaar voor is uitgetrokken, In 't geheel ontbreekt er, om de raming over het geheele jaar te bereiken, nog muar fl'/s millioen gulden, doch Nov. eu Dec. zullen te zutncu zeker méér dnn 12 millioen guldens ople*eréo. Een groot orerschot boven de raming is dus voor dit jaar roeds nu zeker. Het U. D. meldt dat in eene voor eenige dagen te Utrecht geboudeu vergadering van het hoofdbe stuur der vereeniging voor ehristelijk-nntionaal onder wijs is besloten uitvoering te geven aan liet door de Stand, opgeworpen denkbeeld om afzonderlijk op te treden in zake het kindcrgescheuk aan den koning. Het hoofdbestuur zal als hoofd-coinité voor die znalc fungecren, en gelden verzamelen vun de leerlingen der scholen van die richting en van kinderen van ouders, die voorstanders, zijn vnn het christelijk onderwijn, ten einde op 12 Mei 1874 een Beschenk nan Z'. M. den kouing, op Hd. 2ój irig koningsfeest aan te bieden. Het bericht van de Mepp. Cour. dat twee kolonis ten u.t Ouomerschans een afdoend getuigenis in de Zaak van den llangschen moord zou len hebben afge legd, wordt door de II. N. tegengesproken. Het bericht is misschieu ouistaau uit het feit dat de vroeger, te gelijk met de Jong, gearresteerde, doch spoedig weer vrijgelaten persoon van de Gelder dezer dagen wegens bedelarij naar de kolsnie is opgezonden. De Joug is thnns in den Haag aan het zandkruicn om zijn brood te verdienen, waartoe hij, op zijn verzoek, van de gemeente een kruiwagen en eenige planken ten gebruikc beeft ontvangen. Behagel meldt zich dagelijks bij de politie aan om onderstand. Het gemeentebestuur van Brussel heeft een uitste- keuden maatregel geuomen ten behoeve der verslag gevers van dagbladen. Het heeft kaarten doen ver vaardigen, van de grootte van een visitekaartje in een omslag van russisch leer. Op dat kaartje staat met gouden letters Laissez-passer de prew en daar onder het wapen van de stad met het woord: Ge meen tebestuur. Aan de andere zijde is de naam van de courant vermeld, onderteekend door dcu burge meester. Dit kaartje is voldoende gra het liÜ der redactie van eenig blad toegang te geven, zelfs daar, waar hpt publiek ter strengste word geweerd. jn Nederland zal dit niet spoedig navolging vinden. Daar weert men bij voorkeur de verslaggevers van dagbladen „omdat het in de courant zou komen." (Arnh. Ct) Ook aan het U. D. worden uit een brief van de reede van Edie, omtrent het gebeurde aldaar, eenige bijzonder heden medegedeeld, bevestigd wordt, 't geen reeds door ons uft de Arnh. Ct. omtrent het enteren cener praauw en den aanslag vau een Atchi- nees op den kuttiuia^dant van BipekUnuen werd over genomen. Het volgende in genoemden brief verdient echter nog vermelding „De jonge radja van Edie is ous bevrieudhij is 20 jaar en erg bang uitgevallen; eenige kwaadwil ligen hebben hem onlangs een zijner drie vrouwen ontroofd bij weende over 't verlieshij wilde zelfs geen rijst eten hij weusebte hulp. Er is geen mo gelijkheid hem te helpenvoor enkele weken kon men oog gerust 't land ingaannu zou het niet te wagen zijn. 't Fanatisme werkt, eenige hadjiee hebben 't volk opgeruid. Tegen de afvallige Rijksgrooten is een expeditie afgezonden van de KoopmanTimor% Priel en Coehoornden 21 Sept. was de macht voor Edie Ketjeuit een benting werden een paar schoten ge daan, waarop de sloepen en schepen antwoordden. De divisie landde. Weldra zag meg de vlammen oprij zen. De vijand was spoedig op de vlucht gegaan des middags ten 4 ure was alles afgeloopengeen enkel mnn vnn de 100 man sterke Jnndiugs-divisie was ge kwetst. Die expeditie is dus ool^ weder goed afge- loopm. „De oorlog nadert, maar 't zal nog al afloopen. De voorvechters hebben 't eerste lesje uit de Beaumont- gewereu gehad, eu zullen wel wat voorzichtiger zijn Daarbij is het uiet ledige buiken niet goed «echten, en de behoefte wordt overal groot. Veel volk is reeds, door nood gedreven, om de Zuid verhuisd, maar dat schijnt daar ruzie te zoeken." In een artikel, getiteld Openbaarheidklaagt het Handelsblad, dat er geen voldoende openbaarheid wordt gegeven aan hetgeen de burger» uiet alleen behooren te lezen z«»otis het Bijblad maar ook moeten kennen, namelijk de wetten in het Staatsblad, Voor een paar duizend gulden kon in dit opzicht veel verbeterd worden. „Wanneer de Begeering zegt het blad aan elk gemeentebestuur twee exemplaren van het 8/aatsblad zond, een oui te worden aangeplakt, het onder om te worden nedergelegd op een plaats waar ieder het steeds kon inzien, dan zou, naar het ons voorkomt, in belangrijke mate aan dien eersten «isch der openbaarheid zijn voldaan. Met bet Pro vinciale eu het gemeeutebiad zou hetzelfde behooren te geschieden, eu in de wetten, die het provinciaal en het gemeentebestuur regelen, een bepaling te 'worden opgenomen, om dc opeubaarmaking te ver>:ekereu." Iti «ene dezer dagen te Eist, gehouden algemeene verandering van het Comité van het Hoode Kruis in de (Ler-Beiu«e werd, op voorstel vuu den secre taris van het Comité, den heer Van Weezcl, besloten, als proeve, eenige ziekenverplegers en ziekenverpleeg sters aan te stellen, ooi diensten te verrichten in huis gezin reu op door het Bestuur, hij instructie, te be palen voorwaarden. Vooral te platten lande, waar door de verspreiding der bewoners over eepe groote opper vlakte een zieke zoo dikwijls moet alleen gelaten u or den, zal een korps ziekenverplegers, in staat om door eene goede toediening van geneesmiddelen en eene behoorlijke verzorging van den zieke den geneeskun dige bij te staan, or.sch »tbaar zijn. Naar ons wordt nu!<tegedéeld, i\ dóór Mr. A. J. Nieuwenhuis, té Parijs,'nan de Ministers van Binnen- land8che Zaken en van Financiën concessie gevraagd tot den aanleg eu de exploitatie vmi een spoorweg, van Moerdijk, langs, door eu over ae Biesbusch naar Werkendam, en van daaruit met eeu zytak naar Dordrecht, Boxtel, voorts nnar Gorinchem, Loe- vestein, Zuilicheui. Zalt-Bommel, Woudrichem, Ros- sum, Maren eii Ravesteiu, en in verband daarmede tot de indijking en droogmaking van den Biesbosch en het graven van een daartoe strekkend kanaal, tevens openende een nieuwen waterweg van Woudri chem naar het ilollandsch Diep, ter vervanging der twee nog altijd onvoldoende waterwegen door den Biesbosch, een en ander in den tijd van drie jiren tot stand te brengen. Door burg. en weth. van Amsterdam is aan den raad ter overweging aangeboden een concept-adres, door den raad aan den koning te richten omtrent het bij de tweede kamer ingediende ontwerp van wet betreffende de voorwaarden ter verkrijging der be voegdheid van geneeskundige enz. B. en W. hebben tegen dat wetsontwerp bezwaren, omdat, naar hun oordeel, indien het tot wet verheven wordt, de gelijk stel ijtig van de Ainsterdamsche studenten niet die der rijks-hoogeschoien, 'wat de examens betreft, nog veel te wenschen zal overlaten. Zij meenen, dat door eene kleine aanvulling van bet ontwerp van wet wasrby het afnemen der natuurkundige examens en van het theoretische gedeelte der geneeskundige exa mens opgedragen wordt aan de hoogleeraren van de wis-, natuur- en geneeskundige fkculteit aan het athenaeum illustre, aau die bezwaren tegemoetgeko men kan worden, en zij stelleu daarom voor, het wetsontwerp in dien geest te wijzigeo. Te Leiden is een gerechtelijke vervolging aanhan gig tegen een hospes, die aan een bij hem inwonen- den student een rekening van voorgeschoten gelden moet hebben ingeleverd, waarop bijna het dubbele bedrag stond uitgetrokken van hetgeen werkelijk was voorgeschoten. Het bedrog zal den man duur' te staan komende zaak is van crimineelen aard. Het Zwitsersche genootschap tot heiliging van den Zondag heeft een prijs van 1100 firs, toegezegd voor het beste opstel over den invloed eener strenge Zon dagsviering op den gezondheidstoestand in het alge meen en meer bijzonder op dien van den werkenden stand. In populairen vorm moet daarin het gunstig gevolg der Zondagsrust voor mensehen van verschil lenden leeftijd en onderscheiden maatschappelyken stand worden aangetoond en de ziekten worden ge noemd en beschreven die door onafgebroken werk zaamheid veroorzaakt of bevorderd worden bij Jpn, die door den aard van hun beroep van het genot dier rust verstoken zijn. Ook een woord van toe passing mag niet ontbreken. De prijsantwoorden, in het Fransch of Duitsch ge schreven, moeten uiterlyk 30 8ept. 1874 zijn inge komen bij den „President de la Soeiété Suisse poor la sonctification du dimanche, Place de Chambel, 497, Teancbées de Plainpalaie, Genève." Parij8, 17 Nor. In eene vergadering van de uiterste rechterzijde, welke gisteren avond gehouden werd, is besloten bet plan der minderheid van de Commissie van Vijftienen te ondersteunen. Op eene byeenkomst vau bet linkercenlrum, welke gisteren avond, werd gehouden, is met eenparige stem men verklaard, dat meu het volmaakt eens is met de denkbeelden tïer meerderheid van de Commissie van Vijftienen. Voorts heeft meu zich volkomen homogeen verklaard met de gevoelens, uitgedrukt in het rapport van Laboulaye. Volgens de jongste berichten betreffende de verkie zing voor een lid 'der Nationale Vergadering in het departement Aube, had de heer Saussier (gematigd republikein), 30,293 stemmen op zich vereeuigd, en de heer Argence 22,^44 terwijl in het departement der Seine inférieure de heer LetellierValazé, (gema tigd republikein) 83099 en Desgenetois 48296 stem men op zich vereenigd«*n. Bij de verkiezing in het depnrteinent Seine Inférieure warcu 196404 kiezers inpeschteven. De heer Bousselle, republikeinsch candidaat, is te BenuvniB tot lid van den Algemeenen llaad verkozen uiet 1136 stemmen. Op Fleury, den candidaat der conservaiieven, waren 690 steramen uitgebracht. London, 17 Nov. De *Titnes, sprekende over de zaak van de Virginius, zegt "dat,' daar er^onder de terdoodgebrachlen zestien Engelschcn waren, Groot- Brittaniiie wellicht 't besluit van Amerika zal moeten deeleu. Engeland zou daarbij niets anders wenschen dan cene herhaling te voorkomen van bar baarse u he den, die onze eeuw onwaardig zyn. Indien nu de onafhankelijkheid van Cuba tot dit resultaat meewer ken kon, dan rou er geen enkele reden bestaau om die onafhankelijkheid uiet te erkeuneu. Parijs, 17 Nov. De zitting der Nationale Ver gadering is geopend met de voorlezing van eene Boödschap van Mac Mahon, waarin hij zich verklaart voor erne prorogatie van fijn mandaat van zeven jaren. De heer Laboulaye heeft voorgesteld de quaestie nnar eene Commissie te verzenden om haar te ou- derzocken. INGEZONDEN. De vreeselijke ziekte, onder de/f naam van Aziati sche cholpra bekend, heeft in deze stad reeds een aantal offers geëischt en nog dagelijks heeft men een vriend, broeder, zoon of dochter, vader of moeder te betreuren. God alleen weet wanneer het einde komen zal. liet Gemeentebestuur doet veel om de tivur.ge ziekte in haar loop te stuiten: door bet zuiveren der straten, door het kosteloos verkrijgbaar stellen win goed drinkwater, door het geven van beilzameu raad aan de iugqytcnen, enz. Dat hunne pogingen met den besten uitslag mogen bekroond worden, en de ziekte spoedig uit ous midden ga. Dan zal men met vele opofferingen de wonden trach ten te heelen die er geslagen zijn. Dan zal wel eene commissie, uit de geachtste ingezetenen bestaande, simei.gesteld worden om gelden en andere benoo- digdheden op te zamelen en uit te deelen tot leni ging der rampen. Maar zou dit reeds nu uiet kunnen geschieden, nu reed» weduwen en weezen misschien te vergeefs wachten op de eerste levensbehoeften, die nu door den dood van echtgenoot en vader uitblij ven nu misschien kinderen om brood roepen, terwijl vader en moeder, aangetast door de cholera, hun niets kunnen verschaffen Zou het niet beter' zijn den armen herstellenden nu krachtig voedsel te verschaffen dan eenige weken later llier voorzeker is spoedig geven dubbel geven. Ja hoogst wenschelijk zou het m. i.-zijn dat er mannen nit ons midden opstonden, die deze edele taak opvatten. Ik ben er zeker van, dat elkeen wel iets zal willen afzonderen om het lot zijner mede burgers te verzachten. Of zijn de bewijzen van HoD landsche liefdadigheid niet vele? Dat menigeen mijn gevoelen deelen moge en dat mijn zwakke stem moge versterkt worden door dien van vele ingezetenen tot bereikiug van het voorgestelde doel. Kg- Burgerlijke Stand. Gxbokkn, 14 Nov. Adrians Geertruida, ouder» T. Huis man en G. Snikkenbnrg. 15. Abraham Meinier,oudera M. J.D Ensie eu J. Laforce. Hermanns Christiaan, ouders J. Baartman eu i. M. N. Ldauw. Johauua Geertruida, oudera G. Kielliger en M. vau Leeuwen. Johanna, ouders S. Hof man eu A. A- 9oef. Alexander, ouders A. Dortland. en O. Bos. lö. Jobanua Pieteruella, ouders B. Wagenaar en J. P. Anders. 17. Marinoa, ouders C. Ae Grauw enE. Arniet. Johannes, ouders W. Jong koen en A. vau der Klis. Willem Héudrik, ouders W. van Eek eu J. P. Bièsbroock. Ovvilidei 14 Nov. A. Verkaaik, 5 m. 15. W. J. Steetsksmp, bnisvr. van T. T. Ae Jvng, 71 j. *G. L. C. Ham mar, 68 j. 16. W. J. van Gent, 7 j. S m. 17. A. Reebeen, I v. - B. van Roemen, bnisvr. van W. Joog- koen, 18 j. 11 m. P. Prang, 49 j. V M. SPRUIJT en J. M. SPRUIJT-Büch- msB betuigen bunnen hartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling bij de geboorte van hunnen zoon betoond. Gouda17 Nor. 1873. Het heeft aan belangstelling niet ont broken, onzen dank aan allen, die ons zoo vele Jjewijzeu van deelneming hebben bewezen bij het overlijden van ons innig geliefd Kind. H. J. van dkr BEN. M. J. van1 der BENMaureb. Goudaden 18" November 1873. De ondergeteekende brengt ter kennis zijner geachte Stadgenoten en verdere Begunstigers, dat hij ia VERHUIST van de Korte Groenen; daal naar de Oosthaven. Hij beveelt zijne BOKK- en PAPIERHANDEL minzaam aan en belooft eene spoedige en solide bediening. Tevens wenscht hij de aandacht te vestigen op zijne en zjjne voortdurende pogingen dezelve zoodanig in te richten, dat zij aan de eischen van een beschaafd publiek kan voldoen. H J. J. LEIJEN. (om Contant Geld) op VRIJDAG 21 NOVEMBER 1873,des voor middags ten 9 ure, ten huize van de Wed. W. van ERK te Gouderakbij het dorp, van: MEUBELEN, nUISRAAD, BOUW- en MELK- GEREEDSCHAPPEN, SLIETEN, TAKKEN, BRANDHOUT, enz. Alles daags vóór de verkooping te bezigtigen van des voormiddags 10 tot 4 ure. Nadere inform atien ten kantore van den No taris SPRUIJT te Ouderkerk ajd IJssel. if

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2