BINNENLAND. Laatste Berichten. einde te maken. Zij gelooven den jnisten weg te hebben ingeslagen met zich zelvea te helpen. Te dien einde is hier opgericht eene vereeniging van hmsvronwen uit alle standen. Deze heeft voor al de noodzakelijkste levensbehoeften, bijv. vleesch, eieren, mt" boter, enz. een matigen, doch naar de on- stanu.gieden behoorleken prijs vastgesteld (naar de laagste prijzen elders, met bij berekening der kosten wn vervoet naar Kassei), terwijl allen zich verbon den hebben, geen penning meer dan dien prijs te betalen. Door standvastig en eendrachtig zóó te handelen, gelooven zij aan de buitensporige eischen der verkoopers paal en perk te zullen stellen. „Wanneer de verkoopers huune hooge prijzen hard nekkig volhouden, dan moet er gebruik worden ge maakt van goedkooper aanbiedingen uit den vreemde. Dit is in sommige gevallen reeds met goed gevolg gedaan. „Ofschoon de vereeniging eerst sinds eenige weken bestaat, heeft zij toch reeds verblijdende resultaten verkregen en telt zij reeds een .aanzienlijk aantal leden. //Nog veel grooter gevolgen zou echter de zaak hebben, wanneer zulke vereenigingen ook in andere groote steden werden opgeriaht en met de onze sa menwerkten. „Daarom noodigen wij alle huisvrouwen in die steden uit, ons voorbeeld te volgens en zich niet te laten afschrikken wanneer de zaak in den beginne niet dadelijk gelukt, maar moedig met ons te blijven strijden, om een einde te maken aan eene ongelegen heid, die ons allen gelijkelijk aangaat en de huiselijke rust dreigt te storen. Het volk zal er ons dankbaar voor zyn. „November 1873. De Vrouwen te Kassel." 1 C53 AMEfilKA. Het besluit Zaterdag morgen \n den ministerraad te Washington génomen, om van de Spaansche re geering voldoening te vragen voor de exeeutiëo te Santiago op Cuba en, bij weigering, tot de uiterste middelen zijn toevlucht te nemen, heeft alom die- n indruk gemaakt, fiekeud is hét, dat de open- re meening in Amerika op onstuimige wijze maat regelen van geweld tegeu Spanje, of liever tegen de vrijwilligers op Cuba eischt. De regeering der Unie was derhalve wei genoodzaakt om een dreigen den toon aan te slaan ert, wanneer Spanje eens niet aan hare eischen voldeed, zou zij ongetwijfeld, zette ondanks zichzelve, aan Spanje den oorlog moeten aaudoefrT^^wfer zal het echter waarschijnlijk niet komende Spaansche republiek heeft ia het moeder land de handen te vol dan dat zij zich niet alle op offeringen zojt getroosten om een conflict met de machtige republiek te vermijden. Een telegram van Eeuter ineldt dan ook reeds vau den 14" uit Was hington, dat de Spaansche regeering hare verantwoor delijkheid erkend en de verzekering harer vriendschap pelijke gevoelens jegens de Vtreenigde staten herhaald heeft. Zij keurt de execution ten strengste af en belooft herstel der grieven van de Amerikaansche regeering. Castelar zal echter nog een stap verder moeien gaan en de autoriteiten, die deze execution bevalen en de den ten uitvoer leggen, streng straffen. Weigert hij dit of blijkt de Spaansche regeering daartoe de macht te missen, dan is de interventie van Noord-Amerika op Cuba onvermijdelijk en het rijke eiland der An tillen zal weldra het aantal sterren in de vlagt der groote republiek met eene vermeerderen. Van welke zijde men deze zaak ook beschouwt, sympathie kan men voor geene der partijeu welke daarbij betrokken zijn gevoelen. Is het aan dc eene zijde wreed en onmenschelijk, dat de wettige regee ring van Cuba de opstandelingen als oorlogvoerende partij weigert te erkennen, en daarbij betreurenswaar dig, dat Spanje op het eiland jaren achtereen een krijg voert, bijna uitsluitend ten gunste vau slaven handelaars, aan den anderen kant kan men der re geering het recht niet ontzeggen om iedereen, die met de wapens in hand het wettig bewind tracht omver te werpen, als zoover of oproerling te straffen. Deze handelwijze moge wreed zijn, zij is strikt rechtmatig en de Amerikaansche burgers, die in strijd met het volkenrecht aan den opstand deelnemen of de itisnr- genten met geld, wapenen en amunitie ondersteunen, kunnen zich niet beklagen wanneer zij voor dit mis drijf de strenge, maar de rechtmatige straf ondergaan Het pleit zeker niet voor de voorzichtigheid en het beleid der Spaar.schc autoriteiten, dat zij de wet in ai hare gestrengheid toepassen op burgers van een machtigen staat, omdat zij weten dat Spanje de macht mist, om alle reclames eenvoudig met eene verwij zing naar de bestaande wetten te kunnen beantwoor den. Zij w isten dat de openbare meening in Amerika reeds lang eene interventie op Cuba eisebte en kon den dos verwachten, dat bij de geringste aanleiding de regeering licht in dien stroom kon worden me- d gekeept Had Spanje de macht daartoe, dan kon het met n eer recht bij de regeering der Unie, dan deze te Madrid rtclameeren, want zy legde willens en weten9 nooit eenigen hinderpaal aan de flibustiers, die voortdurend uit Amerikaausche haveils naar Cuba stevenden eu de blokkade forceerden. Zij heeft daar mede de neutraliteitswetten geschonden en hare re clames ten aanzien van het ter dood brengen vau Amerikaansche burgers misten daardoor ejken reoht- matigen grond. Aanvankelijk scheen liet dan ook dat de bezwaren der Upie niet .de terechtstelling van den Amerikaan- schen generaal Ryan betroffen maar alleen het feit dat de Virginius niet iu Spaansche, maar in neutrale wateren gekaapt was. Wohlt dit feit bewezen het geen uit een nader onderzoek der zaak zal moeten blijken dan ,is Aiperika op dit punt io jjln verste reeht, en dan wordt de tereblitstelling vari dén gene raal onrechtmatig en een' moord opeen Amerika.nscb burger. Maar de onvolledige telegrafische berichten geven den indrük, dat deze eerste aanleiding te Was hington gretig wordt aangegrepen, om de publieke opinie voldoening te schenken cn onder schijn vau recht Cuba te bemachtigen. Voor Cuba zelf »ogede annexatie by de groote republiek wenschelijk wezen en uit het oogpunt der menschelijkheid moge men er zich in verheugen, dat aan de slavernij en den bloedi- gen oorlog op het eiland eeu einde zal koipen, te betreuren blijft het dat ook in deze ynaestie weder geweld en macht over het strikte recht zullen zegevieren. 1 Ui' Gouda, 20 November. Gisterenavond had de derde bijeenkomst plaats der vereeniging „Debatingclub." Een drietal nieuwe leden werden aangenomen. De heer Plate hield een belangrijke voordracht over Arbeiderswoningen, die tot een interessant debat aanleiding gaf over den toestand der woningen der werklieden over liet alge meen en in de stad onzer inwoning in het bijzonder, benevens over de middelen tot verbetering. Heden morgen omstreeks om negen uur is het kind van zekeren Reuser, dat op weg naar school was, door een noodlottig toeval achter de groote Kerk alhier, in het water geraakt, is in een koker gedreven, en eerst om 11 uur daaruit levenloos te voorschijn ge haald. Dit is voor de ouders des te meer te betreuren, daar zij biuuen kort nog twee kinderen aau de cholera verloren. In de zitting van de Arrondissements-Rechtbank vau Dinsdag stond o. a. te recht: D. B., iu verzet gekomen van een vonnis van 28 Oct., woarby hy wegens moedwillige mishandeling van nachtwakers te Gonda veroordeeld was tot gevange nisstraf van 15 dagen eenzaam en 8 boete of ge vangenisstraf van 1 dag. De officier van justitie eisohte dat beschuldigde zou worden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 maand cellulair. Mr. H. J. van Buren trad als verdediger op eu coucludeerde tot vrijspraak van den beklaagde. De minister van oorlog, in aanmerking nemende de voortdurende behoefte aan officieren van gezond heid bij Thv^landmacht, overwegende, dat cn vooral in kleine garïïToensplaatsen het noodig is, om daar omtrent maatregelen te nemen, speciaal wanneer door de bestaande behoefte geene officieren van gezondheid bij de schietoefeningen kunnen tegenwoordig zijn, heeft door tusschenkom8t van den inspecteur vau de ge neeskundige dienst der landmacht, bij circulaire ver ordend, dat gedurende dezen winter, bij alle garni zoenen, een cursus voor de officieren van alle wapens gehouden zal worden, om hen te bekwamen in de eerste beginselen der heelkunde. Naar men verneemt, zal eerstdaags het rapport der commissie van advies voor de reorganisatie van dc Ned. Hervormde kerk het licht zien. Men weet, dnt, o. a. ten gevolge van het ontbre ken van vrijwilligers, de lichting 1873 der nationale militie bij de infanterie langer dan vroeger moet worden in dienst gehouden. Met het oog daarop wordt thans bij de verschilleode korpsen in ruime mate ver lof verleend, meestal voor 14 dagen. Dit wordt zoo ver uitgestrekt als de belangen van dén dieust maar eemgermate toelaten. Het trekken van kader uit de militiens levert nog niet veel op; vooral militiens-sergeanteu bekomt men weinig. U. D.) Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittin gen van 18 en 19 November. In de zitting van Dinsdag is de discussie over de stants- begrooting voortgezet. De hh. Teding van Berkhout en Berch v. Heemstede hebben den aanval iu de vorige zitting door den heer Wintgena gedaan, beantwoord. De eerste wederlegt vele beschuldigingen van den heer W. tegen de antirevolutionaire richting en noemt de bewering ais zou de antirevolutionaire partij inmen ging van den godsdienst in de staatkunde willen niets dan eene verdachtmaking. De tweede wordt tot spreken genoodzaakt door de rede van den heer Wint- gens. Deze wilde nl. volgens spr. de Christelijk- historische party geeselen in den persoon van haren hoofdleider. Dit vorderde tegenspraak. De lieer Wint- geos had, volgens spriet twistvugr in bet land willen aanblazen. "De heer W. nad twee personen aange vallen, die niet in de kamer zitting haddeu en dus zich niet konden- verdedigen, en dezé hadden nu wel dagbladen om zich ie verdedigen, maar dat zou een stvijd wapdpn met angelyke wapenen. Zulk eeu strijd is niet edelmoedig. De heer van Zuijlen zeide het vreemd te vinden dat de heer W. opkomt tegen hetgeen in de dagbladen tegen hem wordt gezégd. De pers heeft volgens spr. bel volste recht te oordeelen en zelf te veroordeelen de handelingen der vertegenwoordiging, maar den leden der vèrtegenwoordiging komt daarentegen het recht toe, zich aan dat oordeel niet ge^gen te laten leggen. De heer van Baar verklaarde een tegenstan der te zyo van het openbaar neutraal onderwijs en ofschoon in vele zaken nog geen vaste overtuiging hebbènde, is, wat het onderwijs 'betreft, zijn overtui ging onwrikbaar. Wat betreft zyn votum over deze begrooting, hy zal daaromtrent de inlichtingen der regeering afwachten. De heer Haffmans tracht te betoogen dat de re geering zeer zwak is. Nu had de minister vau koloniën m de vorige zitting wel gezegd, dat de regeering niet zwak was, maar de indiening van ontslag door het ministerie was genoeg een bewijs van de onjuist heid der bewering des ministers. Kortelijk wordt spr. door den min', v. kol. beant woord. Daarop was nadat nog eenige re- en duplieken gegeven waren, de aigemeene beraadslaging afgeloopen. Hoofdstuk 1 (huis des Konings) is dAarop inet aigemeene stemmen aangenomen. In de zitting van gisteren was aan de orde de beraadsluging over Hoofdstnk II der stantsbegrooting. De heer Wuitgeus wilde op de uitgave van de parlementnire stukken bezuinigingen invoeren, waarop de heer van Eek beweert dat dit eerst te pus komt bij Hoofdstuk V der staatsbegrooting. De heer Jonckbloet stelde voor namens de commissie der stenografie de post, bevattende kosten daarop vallende, met ƒ600 te verhoogen. Dit amendement neemt de min. v. fin. over. De heer Godefroi betoogt de wenschelijkheid dat de wet op den Raad van State toepasselijk worde op contentieuse belasting zaken, hetgeen de heer Heij- deuryck met hem eens is. De heer van Zuyleu hoopt dat de vacature in den raad van state bestaande spoedig vervuld zal worden, z. i. moest daar eeu Indische specialiteit voor iu aanmerking komen. Hy is het niet eens met den heer Godefroi. Voorts moesten de komiezen by de Raad van State beter worden beloond. Nadat de hh. van Eek, van Naameu, en van den Berch hierover nog het woord hebben gevoerd, be antwoordt de min. v. Jnst. de vorige sprekers. Daarop wordt hoofdst. II aangenomen met aigemeene stem men op één na, die van den heer van Zuijlen. Bij hoofdst. Ill dringt de heer v. Kek krachtig aan op verevening van de schuld. Voorts vestigt hij de aandacht op de motie van den heer Richard in het Engelsche parlement, waarbij besloten werd de Engelsche regeering te verzoeken zich met andere mo gendheden in verbinding te stellen om te geraken tot een internationaal scheidsgerecht, tot voorkoming van oorlog. De min, zeide dat de Nederlnndsche regeering af zoude wachten wat de Engelsche regeering deed. De hr. v. Eek vond dat onze regeering daarop z. i. niet behoefde te wachten. Nadat de min. v. buitenl. zaken den spr. beant woord had, eindigde de vergadering. Heuen voort zetting. De eersteTkamer heeft Dinsdagavond hare werkzaam heden hervat. De heer Buchner heeft zitting genomen; de heeren v. Eysinga eu 1 )umbar hebben hunne ge loofsbrieven ingezonden. De laatst door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de In dische begrootiug, zijn naar de afdeelingen verzonden. De afdeelingen van de eerste kamer der Staten-» Generaal hebben gisteren een aanvang gemaakt met het onderzoek van de bij haar ingekomen wets-ont- werpen, waaronder de Indische begrooting voor 1874, De minister van financiën heeft geantwoord op het afdeelings verslag der tweede kamer nopens zijn be- grootings-hoofdstuk. De minister meent aan de ver gadering de beslissing te moeten overlaten over de beschuldiging van werkeloosheid, door onderscheidene leden in eene afdeeliug tegen hem gerieht. De kamer zal daarbij niet uit het oog verliezen, dat de werk kring van ten minister voor een groot deel lijrt op ,bct gebied van de uitvoerende maoht en dat hij ver antwoordelijk is voor de rifihtige uitvoering eu toe passing der weiten en voor de verdere maatregelen van bestuur. Het komt hem voor, dat het niet billijk en niet in 's lands belang is, laag neer te zien bp dat gedeelte van 4e taak van het hoofd van een veelomvattend department. Op wetgevend gebied had hij gaarne meer wenschon tot stand te brengen, maar dat hangt niet alleen van Jbem af, en het schijut, dat ook de meerderheid hét oogeublik niet geschikt acht voor beiangryke belastinghervorming. Wat deu wensch vau eenige leden betreft, dat de maatregel van tracteraeuts-verhooging in ruimeren kring ware toegepast, meent de minister te mogen opmerken, dat zulk eene aigemeene verhooging niét tot cén depar tement zou kunuen beperkt blijven. Omtrent deu aandrang tot partiëele herziening of afschaffing van sommige belastingwetten verwijst de minister naar de reeds gegeveh antwoorden bij,de aigemeene beschouwingen en de redenen aldaar op gegeven waarom hij vooralsnog aan dat verlangen geen gevolg kan geven. Omtrent eene belasting op het verbruik van den tabak, zegt de minister, dat deze dén wetgever wel aautrektl De tabak is geen eerste levensbehoefte en voor velen een artikel van groote weelde. Aan de heffing dier belasting zyn, naar de meening van den minister, rchter hier te lande groote bezwaren ver bonden. Vooreerst zouden de mindere en betere soorten moeielijk anders dan gelijkelijk tonnen belast worden en ora dan eene eenigzins beiangryke op brengst te verkrijgen, zouden de eerste zeer hoog moeten worden getroffen in betrekking tot hare waarde. Voorts zou de bloeiende binuenlandsche teelt, die thans geheel vrij van formaliteiten is, onderworpen moeten worden aan biuderlijke bepalingen, en ook de hnudel en de binnenlandsche verwerking van den tabak, die eeuen niet oii.uinzienlyken tak van indus trie uitmaakt, zouden de belemmerende gevolgen der accijnsheffiug ondervinden. Die bezwaren schijnen ech ter niet zoo overwegcud, dat zij van de heffing van eene belasting op deu tabak zouden moeten doen af zien, indien tut de invoering vau nieuwe aceynseu migt worden overgegaan, cu eene opbrengst te ver wachten ware, die tegen de onmiskenbare nadeeleu eciiigams opwoog. Nog antwoordt de minister op het volgende punt: Toi zyn leedwezen m »et hy verklaren, dat eene eind- r< geinig in de zaak vah de goederen van St. Agatha nog weinig is gevorderd. De zaak is zeer eenvbndig, indien de staat streng zyn eigendommen wil voeo gelden, doch de kimer weet, welke consideratiën d.iarvau tot nog toe hebben teruggehouden. De mi nister laat zich nader voorlichten, ten einde daarna eeu besluit te nemen omtrent belgeen verder in deze zaïik zal zyn te verrichten. Het stellen van eenige aigemeene waarborgen, dat de goederen bestemd tot -bcstryding van de kosten der openbare eeredienst bij de hervormden aan hunne bestemming blijveu beantwoorden, waal-van ia bet voorloopig verslag wordt gewaagd, zou met andere woordeu nedurkomen op liet wederinvoeren van een regeeringstoezicht op het kerkelyk beheer. Dit regee- riugstoezicht zou dan evenwel bezwaarlijk alleen ten opzigte der hervormde gemeenten kunnen worden in gevoerd h<t zou alle kerkgenootschappen moeten betreffen. Tegen zoodanige beperking vau de bij dc wet erkende autonomie der kerkgenootschappen, ter wijl alle andere zedelijke lichamen in liet beheer hunner goederen geheel vrij zijn, zou by den minis- ter overwegend bezwaar bestaan. De arrondiséfements-rechtbank te Utrecht heeft den bakker v. B. aldaar, veroordeeld tot drie dagen cel lulaire gevangenisstraf en eene boete van acht gulden, wegens weigering om bij deu bnrgcrlijken stand aan gifte te doen van de geboorte van zijn zoon. De Arnk. Cl. bevat een ingezonden stuk, waarin de hh. J. Steenbeek, te. Herwijnen en H. E. Wul- 1 ngs het plan opperen om Z. M. op zijn zilveren feest een album met de portretten der hoofdonder wijzers en hoofdonderwijzeressen aan te bieden. De ouderteekenaars hebben zioh te dien einde tot eeu voorloopige commissie gevormd. De heor V. de Stuers vestigt er in den Ned. Speet. de aandacht op dnt de beker, door de stateu van Holland en West-Friesland in 1667 aan den gevoi- micbtigde op 's lands vloot, Cornelis.de Wilt, ver eerd, evenals aan de luitenants-admiralen de Ruyter en van Gendt, gevaar loopt in handen van een kunst- lievpfxlen Engelschman te geraken. De tegenwoordige eigenaar heeft, alvorens bet erfstuk aan den vreemdeling te verkoopen, de voorkeur voor denzelfden prys aan de Nederinndsche regeering aangeboden, doch de mi nisters hebben de gevraagde sofn te hoog geacht, om aan de kamers een voorstel tot aankoop te durven doen. De heer de Stuers vraagt, of Nederland niet zou kunnen betalen, wat een vreemdeling vuur dat kunststuk overheeft? Volgens het U. D. zal gedurende dezen winter aan 'srijks munt niet gewerkt worden; dit zou in verband staan met de voorgestelde wijziging vau het muntstelsel. In de afgeloopen week zyn te Ulreoht door de politie weder eenige personen, die voor de koloniale dienst zich wilden verbinden, maar door onvoldoende papieren of door ongeschiktheid voor de dienst zijn afgewezen, naar de grenzen gebracht. Deze persoben, die meestal Duitschers zijn, en geen middelen van bestaan besitten, worden op koeten van het rijk per Rijnepoor aan de Duitsche grenzen gebracht. In den laatsten tijd is van meer dan eene zijde het denkbeeld geopperd, om het tegenwoordig paleis op den Dam te Aioaterdam aan zijne oorspronkelijke be stemming van stadhuis terng te geven. Dehh.J. A. Alberdingk Thijm, H. de Veer en A. J. van Gendt hebben tbhns een nitnoodiglng gericht aan een aan tal stadgenooten, by wie zij sympathie voor het denk beeld onderstellen, om op heden bijeen te komen, ten einde van gedachten te wisselen over de 1>este wijze waarop bet verwezenlijkt zou kunnen worden. Eergisteren zijn door den rijtuigfabrikant, den heer Gielen, te Utrecht, de beide wagens, die bestemd zijn vo«r de veldtelegraphie, aan het betaljou mineurs en sappeure afgeleverd. Men beeft een rijtoer gemaakt om de gemeente, om te zien in hoeverre zij als voer tuigen voldeden. Deze toéht is naar wensch geslaagd. 'De toestellen voor de telegraphie zijn bij het batal jon, onder toezicht van den majoor-ingenieur Krom hout, vervaardigdde proeven, daarmede genomeo, hebbén reeds de degelijkheid daarvan zoo klaarblijke lijk bewezen, dat zij met de veldtelegraphie van bet Duitsche leger kunnen wedy veren. Naar wij vernemen wordt de geheele Ryksveld- wacht gewapend met acbterlaad-karabijneu (stelsel Remmington.) (R. Ct.) In de provincie Utrecht blijft zich de longziekte ouder het vee bij voortduring tot enkele gevallen be palen; in de eerste week van November zijn, wegens die ziekte, onteigend en afgemaakt in de gemeenten Lopik 4, Jutfaas 3 en Mijdrecht 1 stuks runderen. Vergeleken bn de vorige jaren, kan geconstateerd worden, dat deze ziekte aldaar aanmerkelijk aan het afnemen is. Door 't hoofdbestuur der •chippersvereeniging Schut tevaer is een uitgewerkt adres gericht aan den min. van binn. zaken, houdende krachtigen aandrang om de Urkerhaven in zóódanigen toestand te doen bren- geo, dat. de scbippery en de talrijke vissehersvloot, aldaar aanwezig, geen w»o groote belemmering meer ondervindt, als dezer dagen weder 't geval was. Als een bijzonderheid wordt vermeld dat te Kaïn pen een gouden regen in vollen bloei staat. Naar men aai» de Midd. Cl. uit Londen mededeelt, is de directie der Great-Eastern Spoorwegmaatschappij sinds eenigen tijd met onze regeering in onderhan deling over een difecten dagelijkschen mail-dienst near Nederbmd over Vlissirrgen. Die dienst zon, wauneer de Nederlandscbe regeering ui de door de maatschappij gewensclite financieels schikking mocht willen treden, in vsrbatid worden gebracht met een door de maatschappij in te richten dagelyksche vaart van Harwich op Antwerpen, waarvan de booten tot 'het afgeven van raail-pakketten, passagiers en goe deren Vlissiugen zouden aandoen. Te Parijs is thaos ter bezichtiging gesteld een te- genhanger of tegenhangster van de .Siameesc'ie twee lingbroeders, namelyk twee negermeisjes, ongeveer 22 jaar oud, wier lichamen van boven en beneden, ge scheiden, doch in het midden ruggelings aan elkander verbonden zyn. Hare gelaatstrekken verschillen ge heel van elkander, even als hare stemmen. Mag men de berichtgevers gelooven, dan heeft het eene meisje een alt-, het andere een soprann&tem en voeren zij teer aardige duetten uitook dansen zij op zeer bevallige wijze en zonder elkander te hinderen. Voor de wetenschap moeten zij vele belangwekkende verschijnselen opleveren, b. v. dat de eene kan slapen terwijl de andere waakt, dnt de eene ziek kan zijn. terwijl de andere een goede gezondheid geniet, enz. Versailles, 19 Nov. In de Nationale Verga dering heeft de heer Goblet afgezien van de ontwik keling van zijn amendement, om dd behandeling der eoustitutioneeie wetten uit te stellen tot ua de nnn- vullings-verkiezingen. De lieer Roulier ondersteunde liet voorstel, om een beroep op liet volk te doen. Duup de meerderheid der Kamer nog altoos met hoop vervuld is vuor'lic^ heisui der Monarchie, zoo zal het bestuur van Woe Mnhon geen xhiUrtnAmheid heb ben. Hij verklaarde, niet te 2ijn tegen éene verlen ging der volmacht van Mac Mahon voor den tyd van twee of drie jaren. Hij wil slechts een einde helpen maken aan de politieke agitotien, cn dit kan alleen geschieden door eene uitspraak vau het volk. De Nationale Vergadering is niet bij machte iets duurzaams te slichten. De heer Naquet sprak insge lijks voor een beroep op het volk. De heer Laboulaye béstreed beider zienswyze. Het amendement, strekkende om een beroep op beU volk te doen, werd vervolgens verworpen met 8ö stemmen tegen 499. Vergadering van den Gemeenteraad. Dinsdag 16 November. Tegenwoordig de heer van Bergen IJzendoorn, voorz en al de leden, behalve de hh. Kiat, kranenburg en Samaom de laatste had kennis gegeven de vergaderiug uiet te kuuueu bijwonen. De uotulen der vorige vergadering worden gelezen en ge arresteerd. Ingekomen zijn eene tniseive van Zijne Extellentie den Minister van Biunenl. Zaken, mededeelende dat door Z. M. den Konidg dispensatie ia verleend voor 6 jaren tot oprichting eener dagschool; Notif. eene missive Van hh Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende goedkeuring der uitgetrokken subsidie aan de ouder- sche'idene instellingen van weldadigheid; Notif. eene missive vau dezelfde, gelijke goedkeuring behelzende ten aaaaien van de dd. Schutterij Notif. eeue missive van dezelfde, goedkeurende den afstand van gerioleerden grond aan G. Hogendobru en van der Linden; Notif. eene missive van dezelfde, goedkeurende de gemeente-re kening over 1872; Kennisgev. eeue missive van dezelfde, goedkeurende de laatste wijzi ging ia de gemeente-rekening over lö73; kennisgev. eene missive van B. en W. aanbiedende een ontwerp-regle ment voor de beide gasthuizen, Bestedelingahuis en Wees- en AHemoeaeniershuis; ter visie. eeue missive van B. en W. aanbiedende een outwerp-be- slnit voor de openbare scholen, in verband met den aanbonw eener nieuwe armenschool en de verhooging der tractemea- ten van het onderwyseud personeelter visie. Wordt gelezen het rapport van de commissie van fabricage op bet adres van Gebr. kamphnijzen c. V tot amotie van den Korenbeurs, hetwelk op grond dat de opgegeven bezwa ren niet jaist zijn bevonden, adviseert bet verzoek niet in te willigen, doch aau de opgaven beswaren tegemoet te komen door afscheiding met eeiVbek; ter visie. een adres van J. Gelissen, verzoekende op nieaw aan hem op te dragen het onderhoud der plaataoeneu. De commissie van fabricage meeut dat hij daarvoor de geschiktheid bezit, waarna bet ter visie wordt gelegd. een adres van den heer C. J. C. Prince, verzoekende eene afwijking in de gestelde voorwaarden der afgestane gemeente grond tot bet aanleggen vau eeu stoep, ingevolge de door hem opgegevene maat; wordt ia huaden gesteld vau B. en W. een adres van C. Uogerwaard, verzoekende de nog loopcnde pachttijd van het Keeu»ijkschc Verlaat over te doen aan J. kalkmanter visie. een adres vau D. vau Stranteu, verzoekende ontslag als grafmaketop voorstel van eu W. wordt dit eervol ver leend met het oogeublik dat ziju opvolger iu dienst treedt. adrtsscu van W. de Haan, J. vau Dorp, J. Jansen, J. Blok eu A. Verborg versoekcudc tot grafmaker benoemd te worden, ter viBie. een adres van W. de Bruijn, verzoekende ontslag als hulp onderwijzer tegeu 1 Dec., hetwelk eervol wordt verleend. Aan de orde? Een voorstel 'tot wijziging der verordening ter voldoening aan art. 9 alinea l der wet tot voorzieuing tegen besmettelijke ziekten. B. en W. stellen voor aan dat verlangen van hh. Gedeputeerde Staten gevolg te geven, met welk voorsid de vergnderrug zich veieenigt. De verordeniug op de beweegbare bruggen. Op art. 1 dat bepaalde, dat die bruggen stapvoets moesten bereden wor- deu, stelde de heer Viruljr eeu amendement voor, ora de brug aau het eiude der Kleiweg daarvan uit te zonderen, hetwelk aanleiding gaf tot eenige discussie, waarna de ver ordening zonder eenige verandering algemeen werd goedgekeurd. Het adres van deu Commissaris van politie om vei hooging van bezoldigingdoor een der leden werd voorgesteld' het tractfment met f 190.— te verhoogen, genoegzaam onder steund zijnde, wordt het in stemming gebracht en afgeweaen met 10 tegeu 4 stemmen die vau de hh. Straver, Post Drost, Mesêemaker en Prince. Een voorstel tot verkoop van den grooten volmolen, na eenige discussie ai steinmiug gebracht en goedgekeurd met- 12 tegen 2 stemmen die van de hh. Lnyten en Prince. Eeu voorstel tot verkoop Van hoornen op bet Bolwerk by het liabatdu heer Luijten wil er eenige behouden, andere leden sprekeu iu gelijken zin, waurna het gewijzigde voorstel, om provisioneel alleeu diu booiueu, welke hinderlijk zijn, te doen verkoopen, in steunniug wordt gebracht en anugenomen met 12 tegeu 2 stemmen die van de hh. Westerbaau eu IIup- genboom. De voorzitter brengt ter tafel de aan d« leden ter hand gestelde missive van de Gezondheids-commissie, aanradende o ui in verscMM^ide wijken gezuiverd drinkwater gratis ver krijgbaar te stellen; volgens het rapport van B. en W. ge looven deze, dat dit op zoo een uitgebreide schaal te veel geld zoude kosten, doch stellen voor, bij wijze van proef, dit behalve op het Stadserf nog aan de Vogeleuzang, Nieuwe haven en Raam verkrijgbaar te stellen cn met het rondryden van versch lJ&elwater insgelijks te blijven doorgaan; na eenige discussie w'otdt het voorstel van B. en \V in stemming ge- brnbht en aangenomen met 11 tegen 3 stcnnncn die van de hh. Droogleever, van Vreinningen eu Hoogenboom. Na machtiging otu aan ilc genomen besluiten uitvoering zonder resumptie te geveu, ciudigt de vergadering.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2