BINNENBAND. Laatste Berichten. Dcsinfcctie en drinkwater. Kennisgeving. AD VERTE NTIÉN. INGEZONDEN. uitgave noodzakelijk maken. De minister ran finan ciën diende tegelijkertijd een wetsontwerp in betref fende de beschikking over het Beiersche aandeel in de Fransche oorlogskosten ten bedrage ran 90 mil- lioen thaler; de buitengewone oorlogsuitgaven zullen uit de Fransche oorlogskosten gevonden worden. Ten aanzien der Spaansch-Amerikaansche verwik kelingen valt te vermelden, dat blijkens afficieele mededeeling der Engelsche regeering aan de dagbla den, zich onder de geëxecuteerden te Sautiago 16 Engelsche burgers bevonden, dat de regeering alle latere quaesticn naar aanleiding van de eerste exe- cutien reserveerende, het Spaansche gouvernement en allen wien zulks aangaat aansprakelijk stelt voor het leven der 7 Engelsche burgers onder de bemanning van de Virginius, die nog niet gefusilleerd zijn, en eindelijk dat een telegram van den Britschen gezant te Madrid, gedateerd 16 Nov., bericht, dat Castelar onmiddellijk aan den kapitein-generaal van Cuba ge telegrafeerd heelt om alle execution te staken. Wat er in de zaak van de Virginius gebeuren zal, is nog niet duidelijk. Het geval zelf is nog niet nauwkeurig bekend eu meu weet nog niet, wat de Spaausche regeering kan en wil doen. Eéne zaak echter is reeds zeker, nl.. dat de Engelsche regeering er evenzeer bij betrokken is, als die der Unie, en deze beide dus zullen moeten pogen gemeensphappe- lijk te handelen. De Times verklaart zich voor het plan, om Cuba te erkennen als onaf hankelijken staat, onder bescherming vau Engeland en de Unie. Het blijkt, dat de Virginius reeds sedert lang, ondersteund door de Amerikaausche autoriteiten, de opstandelingen op Cuba door aanvoer vau wapenen en krijgsvoorraad bijstond. De verbittering dus der Spaansobe autoriteiten op Cuba, is wel te begrijpen. Desniettemin blijft deze terechtstelling zeer onhandig. De i£geeringen van Engeland en de Unie zijn nu nis het ware genoodzaakt, om tU9schea beiden te komeu, en wanueer Cuba thans dientengevolge voor Spanje te loor gaat, zullen de Spanjaards het wijten aan de regeering van Castelar, ofschoon deze er on schuldiger am is, dan eenige andere. Voor bet overige zijn wij van mecning, dat het verlies van Cuba voor Spanje een voordeel zou wezen, wanneer de tus- schenkomst van Engeland en de Unie bewerkt, dat er op het eiland een geregelde staat van zaken kome. Maar voor hei oogenblik zelf kan de republikeinsche regeering in Spanje door deze ongelukkige gebeurte nis niet in kracht winnen. Bij de verkiezingen voor den Brusselschen ge meenteraad hebben de liberalen, behoorendc tot de fractie van Huoibceok, de zege behaald met hunne enndidateu, de heereu Bau 11e, Delecosse en Gheude. De schoenmaker Boobart, door de katholieken gesteld, heeft het onderspit gedolven de afgescheiden fractie der libcr-.le partij, onder den lieer Orts, die voor doctrinair wordt uitgekreten, had andere cundidateu gesteld, die echter de nederlaag leden. ENGELAND. Met genoegen is overal in Engeland de spoedige oplossing der moeilijkheden met Turkije gezien. Men kan weer gerust het hoofd uederleggen, nu men niet te zorgen heeft voor de machtsuitbreiding der Turken in Arabië. Het eindigen *au de moeilijkheid met Turkije geeft het publiek gelegenheid, al zijn aandacht te wijden aan de. overwinning, door sir Garnet Wolseley aan de Goudkust op de Afehantijaeu behaald. Door een snelle strategische beweging zijn de Ashantijneu omsingeld geworden aan drie zyden eu op de vlucht gedreven. De inlandsche troepen de Houssas hebben zich onder aanvoering van Engelsche officieren zeer goede soldaten getoond. Zij hebben dezelfde deugden eu fouten als onze Afrikaausche soldaten iu Nederl.-In- dië, d. i. hun moed en doodsverachting is groot en ze gehoorzamen aan de krijgstucht totdat in den strijd hun hartstocht ontvlamt, wanneer de barbaarsche na tuur de bovenhand krijgt, en zg met toomelooze woede op den vijand inhakken, zonder de bevelen van hun officieren te gehoorzamen. Uit Engeland moet daarom aanzienlijke versterking van Europeesclie troe pen naar Afrika gezonden worden, daar, niettegen staande de o oerwinning, de strijd een ernstiger aanzien krijgt en de kleine oorlog een groote oorlog blijkt te worden. De getalsterkte der Europeesehe troepen, in vergelijking met die der Inlandsche, was daartoe te klein. Geen sinecuur is dus op het oogenblik de betrek king van minister van buitenlandsche zaken in En geland. Want hij moet zijn aandacht wijden niet alleen aan de Turken in Arabië en de Ashantijnen aan de Goudkust, maar ook oan de Spaausche janit- saren op Cuba. Deze naam is sinds lang gegeven aan de Spaausche Creolen, die op Cuba oorlogvoeren met de opstandelingen en die zoo goed als niets ge- ven om hetgeen de Spaansche regeering hun gelieft te gebieden of te verbieden. Gelukkig is het voor den diepbedroefden senor Caste'ar, dat de Cubnansche vrijwilligers niet alleen Amerikanen maar ojk En- gelschen hebben doodgeschoten, want het gezamenlijk optreden van Engeland eu de Uuie maakt een oor log buiten alle quaestie, en stelt hem in staal het hoofd te buigen voor de overmacht, en dus aan Ame rika en Engelaud de taak over te laten de orde te herstellen op fcde Koningin der Autilles." Ecu pro tectoraat van de Unie en Engeland over een onaf hankelijk Cuba is beter voor Amerika, zeggen de En gelsche bladen, dan de inlijving van een nieuwen staat met eeu negerbevolking en een heerschende kaste van Spaansche Creolen, en is beter voor Spanje daii een uitputtende oorlog, welke tot niets leidt. Terwijl men in zijn ernstige oogeublikken al 4®*e gewichtige belangen bespreekt, gebeuren in Engeland zelf wonderlijke zaken, welke wel geschikt zyu om oud en jong bezig te houden als men des avouds aan het hoekje van deu haard zit te keuvelen. In huizen, waar moorden gepleegd zijn, spookt, het wel eens. geljjk iedereen weet; die in ziju jeugd veel roo ver romans gelezen heeft. Het heeft ous daar om al reeds lang verwonderd, dat er op de Engel sche spoorwegen, waar door het wanbeheer der direc tion, door het onregelmatig aankomen en vertrekken der treinen, door het overwerken der beambten, zoo vele onschuldige reizigers ieder jaar vermoord worden, nog nooit een spoorweglgn is beginnen te spoken. Lang kon dit echter niet nitbigven en het verschrik kelijke werk is thans begonnen. In Lancashire bestaat een geheimzinnige spoorweg. Aan onzichtbare handen is die weg toevertrouwd en geen enkele trein gaat er over heen, zoodat deze weg de eenige ie in Engeland, waarop zelfs niet ééa reiziger per week zijn leven verliest. In den gemeenteraad der stad Garatang is deze wouderlijke spoorweg ter sprake gekomen, Ten noor den der stud loopt een straatweg, welke men op en kele punten niet kan begaan zonder kniediep door het water te waden. Nu behoort deze weg iu orde te worden gehouden door de direct.e van de Garatang and Knott End Railway Company, welke ten bate der stid Garstang in het grijze verleJbn een spoor weg heeft aangelegd. Toen men poogdejde directeuren te vinden om hen den straatweg te doen herstellen, bleek het dat ze nergens te vinden waren. N iemand in deu gemeenteraad wist aan wien de spoorweg be hoorde, eu na onderzoek bleek, dat zelfs de oudste ingezetenen van stad en district zich niet konden herinneren, dat ooit een trein over dezen spoorweg had gereden. Nooit, nooit wordt de stad opgevroo- lijkt door het blijmoedig fluiten van een locomotief nooit hoort men het geluid der suorrende treinen; geen stationschef wordt ooit ge/.ieu, die de reizigers al'suauwt; geen belangwekkende onder-secretaris der Maatschappij loopt ooit met al het gewicht, aan zijne betrekking verbonden, over het perron ais heer eu meester van al wai hij aanschouwtgeen presideut- directeur doet juist wat hij wil, zonder zicb om me- dedirecteureo, publiek of Regeeriug te bekommeren alles is stil, duister, geheimzinnig. Brieven zyn ge schreven door deu secretaris van den gemeenteraad van Garstang aan drie verschillende advocaten, tea eiude maatregelen te uemeu tegen de directie en ei genaars van dezeu spookachtigen spoorweg.' welke tot nog minder kluchten aanleiding geeft dan de Rijn- spoor, voornamelijk omdat geen enkele trein ooit over du rustige rails voortrolt. Don Quichote vocht tegen molenwieken, maar van een gemeenteraad kan niet gevergd worden, dat hij te velde trekt tegen een randselachtigen spoorweg, welke iu handen is van ontastbare schaduwen eu schimmen. Met algemeene stemmen is dan ook besloten, dat de Raad machte loos was iets te doeo en dat hij duarom deu ouver- zorgden weg maar laten zou gelijk hij was, zoodat de ingezeteneu maar manmoedig door slik en water moes te u blijven waden. Het is eeu vreemde geschiedenis, die zeker het rationalisme beschaamt van hen, die beweren, dat er geen wondereu meer gebeuren en niet iu spoken willen gelooven. Verschilleude oplossingen van het raadsel worden aan de hand gedaan, liet algemeen gevoelen is, dat iedereen, die iets met deu spoorweg te maken had, reizigers, beambieo eu directeurs bij een derai leinent het leven verloren heeft, en dat niets is overgeble ven dan de rails, welke nu in het verlaten district spoken. Gouda" iï nZvksuie Z Het zeer veel genoegen zullen ongetwijfeld onze stadgenooten vernemen dal het bestuur v.in het vrou- wencomitó het Roode Krui» n',liter ti n di.uste v.ui cllülirnlijliers beschikbaar hoeft geste.il vcrwattnings- ktuikeu, terwijl van het hooldiiesüiur toezegging is ontvangen your eene be/ending Wallen -gordels. l>e vele aan.ragen oiu bijstand ten behoeve van ber- stelleu^eu 1 ja pen tiet bestuur ttinns een beruep te doen op deropeiibiire liefdadigheid, daar de geringe contributie van 1 per jnar weinig beschikbaar huil voor buitengewone uitgaven. Zij die tot het edele doel dat het comité beoogt, willen medewerken, kun nen hunne giften eu oouiributien ter band stellen aan Mevr. de wede, A. Koest v. Limburgv. d. Meer van Kuffeler en Mevr. A. M. KlausBoon v. Oostade. Door de gezondheids-commissie is aan de alhier gevestigde diaoonicn, armbesturen eu soepcommissién een schrijven gericht, wsarin, met het oog op de cholera, wordt aangedruugen op flinke voeding der armenook is aan de socpcommiasiën de raad ge geven een paar malen weeks in plaats van soep meer vaste spijs uit te deelen. Kaar wij tot ons genoegen vernemen, waren gis terenmiddag om S uur de vaten met gezuiverd water op deu Haam en in den Vogelenzang geheel, eu dat op de Nieuwe haven bijna ledig. Ingevolge het on langs genomen raadsbesluit is dus vermeerdering van stations te verwachten. De alhier ter stede bloeiende Ambochtstaud-f eree- y" uigiug voelde sinds eenigec tijd behoefte aan een grooter winkelhuis met pakhuis en daarom werd het bestuur op eene buitengewone vergadering, met bijna algemeene stemmen, gemachtigd om bij gelegenheid, een ander huis daarvoor aan te echatfeu. Daarom is oulqngs door, genoemd bestuur in publieke veiliug een buis eu pakhuis aan de Naaieistraat aangekocht, dat gisteren ter verbouwing ouder verschillende am bachtslieden is aanbesteed, waarvan het gevolg wat dat bet voor eeu som van 3399 aan de erven C. A. de Gidts alhier, is gegund. De beer J. Middel, predikant bij de Chr. geref. gemeente alhier, heeft een betoep ontvangen nuar Middelharuis. Te 'sO ravetihage is door den gemeenteraad tot leemar in de wis- en natuurkunde aan het gymna sium aldaar beuoemd de heer F. M. Jaeger, offi cier bij het le reg. vesting-artillerie te Amsterdam. In de zitting der ArrondiBsements-ftechtbank van Donderdag werd o. a. veroordeeld H. v. L-, beschuldigd vsu alhier gepoogd te hebben zilveren knipjes uit de zakken vau eenige vrouwen te ontvreemden, tot gevangenisstraf van 1 jaar eenzaam. In die zitting stond nog o. a. terecht i P. L- oud 39 jaar, beschuldigd vao op 16 Oot. alhier onder den invloed vau sterken drank zijn vadei oud 62 jaar, moedwillig tot tweemaal toe mishaudeld te heb ben. Toen memchen op het hulpgeschrei des ouden mans aankwamen, vonden zij hem uehterover liggen met bebloed gt.a.it, terwijl zijn zoon op hem lag en Item de mond toebield. De Offic. v,m Justitie zjjn requisitoir nemende, eisuhte schuldigverklaring run den beid. en veroordceling tot gevangenisstraf van 8 maan den cellulair en 2 boeten vau 8, iedere boete te vervaugen door cellulaire gevangenisstraf vau 1 dag. De burgemeester van G'apellr a/d IJsel spreekt.iu de Af. Rolt. Ct bet bericht tegen, opgenomen iu die Ct. van Dinsdag, dat te Capelie een persoon aan cholera was overleden. Iu die gemeente heelt zich noch geen enkel cholerageval voorgedaan. Donderdag is het volgende telegram van Reuter ontvaugen- „Singapore, 20 November. Do Nederl.tndsche Ex peditie verlaat Batavia om zich naar Atcliin te be geven." Een regeeringstelcgram uit Ittdiü vau 20 November meldtDe cholera is te Baiavia afnemende. De ex peditie naar Atehin is gedurende de laatBte dagen vertrokken; de genoom! van Swieten heden. De hoofd- opstandelingen van Luis zijn allen dood of gevangen die van de Ommelanden in Beiikoelen nog niet. Over al elders heerscht rust. Naar aanleiding van het bericht omtrent het ver trek der expeditie uuar Atehin wordt opgemerkt, dat ditmaal de schepen niet sile tegelijk en van ééne plaats zijn vertrokken, ma.ir zich in straut Malacca eerst zuilen vereenigen. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittin gen van 20 eu 21 November. In de zitting van Donderdag is de discussie over het hoofdstuk builenlaiidsche zaken voortgezet. Eeu amendement van de beer Bredius om het herstel der missie in Portugal weg te laten, met het doel om haar met die te Mndrid vereenigd te laten, doch met verplaatsing der standplauts naar Lissabon, is verworpen met 43 tegen 16 stemmen. Daarna is het geheere hoofdstuk builenlnudsehe zaken aange- nom.n met algemeene stemmen op één na, die van den heer van Zuyien. De beraadslaging over het hoofdstuk justitie is begonnen. In de zitting van gisteren is be pa dd dat heden ten 11 ure de discussie zou plaats hebben over de ivyziging van art. 12 der Indische muutwet, betrek ke.ijk de koersbepaling van vreemde munten in Indië. De algemeene discussie over het hoofdstuk justitie der staatsbegrooting is ofgeloopen. De minister blijft, na de afstemming van het ontwerp rechterlijke or ganisatie, gestemd voor de partieele herziening van het rrehtswezen en de wetgeving, waaromtrent de minister ooit op onderscheidene punten toezeggingen doet. De keer van Kerkwijk laakte de ongelijkheid van rechisvervolging tussohen de verdachten van den llaagscben woord en dp voortvluchtige baakiers en meent als het waar is, wat meu zegt, dat uit hoofde vau de groote kosten geen opsporingen in den vreemde van de beeren de Gjjselaar gedaan zouden zijn, het wenscheljjk is nog een post voor dergelijke zaken op tie begrooting weid gebracht. De verdachten van den dubbelen moord ziju indertijd wel in den vreemde opgespoord en zelfs werdbij deze de hulp van 't spiritisme ingeroepen, om tot bewijs te komenspr. verlangt eenige iuliehtingeu hieromtrent. Men moet nipt kuunen zeggenAls de rijken stelen, zorgt men dat zij kunnen heengaan. De minister van justitie ontkende dat er ongelijkheid had plaats gehad. In bet eene geral hadden wij tractaten van uitleve ring; met Awerika hebben wjj geen traetaat. Met den spreker keurde hjj af de handelingen die plaats hadden gehad om door de toepassing van het spi ritisme bekentenis uit te lokken van een der ver dachten. De minister bad daarom bem, die daartoe h id medegewerkt, den commissaris v. politie Beuk- mao, bij zicb laten komen. Deze zeide dat de pro cureur-generaal in de toepassing van bet spiritisme had toegestemd. De procureur-geoeraal bad daarop aan den minister gezegd niet te gelooreu ooit zijne toestemming daartoe te hebben gegeven, waarop de min. deu commissaris Beukman grootelijks zijne af keuring over bet gebeurde had te kennen gegeven, doch daar bel eenige schijn had, dat de keer Beukman dacht met toestemming van den proe.-generaal te handelen, meende de mm. nog geen reden te hebben direct het ontslag van den heer Beukman aan te vragen. Nadat de verschillende afdeelingen waren afgehandeld, is hel geheele hoofdstak justitie met algemeene stemmen aangenomen. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting van 21 November. In deze zitting is besloten tot toelating van de lib. Kysinga en Dumbar de besr Eysiaga beeft daarop zitting genomen. Mededeeling werd gedaan dat door d« afdeelingen tot rapporteurs over de Indische be grooting,' waren benoemd de hh. Smit, Cremers, van Kliemen en Rahnsen. Meden ten 2 ure zou de be handeling plaats hebben vau eenige kleine wets-out- werpen. In de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn on derzocht het wetsontwerp tot wijziging der wet van 1 Mei 1834 tot regeling van het muntwezen in Necrl.- Indie dat tot regeling van de ontvangsten en uitgaven van het burgerlijk pensioenfonds voor 1874; tot ver hooging der begrooting van de Landsdrukkerij over 1872 rastelling der begrooting van het domein fonds voor 1874 eu wijziging dier begrooting foor 1873 en de aaturalisatie-ontwerpen. Naar men uit Gennep aan de N. B. Ct. schrijft, zou er te Goch in den treiu een beschonken mau zich hebben uitgelaten, dat hg wel meer wist van den moord op Mevr. van der Kouwen gepleegd bo vendien moet hg een ring aan den vinger hebben, Jie hij zeide, dat van de vermoorde dninc afkomstig was. De man is in de wachtkamer 8* kl. opgehou den, terwijl de politie is gewaarschuwd. De vergadering door de hh. J. A. Alberdingk Thijm, H de Veer en J. G. van Gent, te Amsterdam be legd om te beraadslagen over het gebruik van het tegenwoordig paleis als stadhuis aldaar is door vele belangstellenden bijgewoond. De vergaderiug heeft een adres goedgekeurd aan deu gemeenteraad, verzoe kende maatregelen te beramen om het tegenwoordig paleis op den dsin weder te bestemmen tot stadhuis, mits de burgerjj medewerke om een waardiger ver blijf do» koning aan te bieden. Het adres zal ter tcekeaiug worden nedergelogd. Het ütr, Dat/61, meldt, dot op de verschillende groote houtveitingen, in de laatste dagen op onder scheiden plaatsen iu die provincie gehouden, de prijzen zeer hoog zijn geweest, vooral die van eikeboomen, waarvan echter vele dit jaar niet gaaf blijken te zijn cu zoo ingewaterd, dat zij voor werkhout meestal o.igesobikt zgn. De eiken, die een breedte van 40 tot 60 duim over kruis hebben, brengen p. m. van f 80 tot 100 per stuk op. Ook de wilgen brengen zeer h oge prijzen op, evenals de ijpi-il en esschen. Het elzen- en waaraeuhout en stikken vinden tegen ongtkende prijzen gereede koopers. De hectare hak hout bracht gemiddeld in den laatsten tijd van/800 tot/600 op; voor de slikteen werd per vim van ƒ30 tot/40 en voor de suiiteen van/45 tot ƒ70 betaald. De mededeeling van het Utr. Dat/61, ais zou de hoofd-eomuussie der „vereeniging 'oor Christelijk na- tiouaal schoolonderwijs" besloten hebben uitvoering te geven aan bet door de Standaard opgeworpen denk beeld om afzonderlijk op te tredeu en als hoold- comité te fuugeeren in zake bet kindergeichenk aan den koning, is, naar men van welonderrichte zijde aan de A. C. mededeelt, onjuist. Voor „vereeniging van Christelijk natioaaal schoolonderwijs" leze men: „vereeniging van Christelijke onderwijzers." Naar wij veroemen zgn de aanvragen om tot on derwijzer in Oost-lndie benoemd te worden, zóó groot, als in geen tijden 't geval is geweest. Vooral vele ongehuwde personen, in 't bezit der hoofdonder wijzersakte, met aanteekening voor 't Fransch of 't Engelsch, melden zich aan. (AT. R. Ct.) Ia de nabijheid van Bergen (Noorwegen) staat een kerk, geheel van paf ier gemaakt, die 1000 menschen kan bevatten. Van buiten ia ijj rond en van binnen achtkant. Zoowel de zuilen als de zoldering en bet dak zgn van zoogenaamd papier mócAëj hetwelk door middel van een mengsel vao vitriool, eiwit enz. ijzerhard en ondoordringbaar voor vocht gemaakt is. (Journal de la Soeieti iet Arte) New-York, 21 Nov. De Amerikaansche con sul te Santiago deelt officieel mede, dat tot den I3d" November niet meer dan 63 gevangenen van de Virginia» zijn geexecuteerd. De hceren Summer, lid van den Seaaat, en Ca meron hebben een beroep gedaan op de sympathie van het volk ten behoeve van de Spaansche Repu bliek, die thans voor haar bestaan worstelt. Parijs, 21 Nov. Ofschoon er niets beslist is belreSeude de oplossing der ministerieels quaestie, is bet meereudeel der dagbladen toch ran meeuing, dat de Broglie belast zal blijven met de vorming van een nieuw Kabiaet. Versailles, 21 Nov. Naar men verzekert, zou de recoustitutie »au 't Kabinet vóór Maandag plaats hebben. Iatusschen is er tot heden nog geen besluit genomen. Uit gesprekken van leden des rechtereen- truma, zou men mogen opmaken dat er pogingen zullen aangewend worden om eeoe aaneensluiting tot staad te brengen tusschen rechter- en lmkereentrum. 't Geraeht wil voorts, dat de beer Lóón Say van zijne interpellatie tal afzien. Madrid, 21 Nov. Een gerucht wil dat de op- staudeiingeu id Carthagena besloten hebben zicb te onderwerpen, opdat het gouvernement over bet eska der kunne beschikken, indien de quaestie Virginius gevolgen mocht hebben. Geene zaak maakt tegenwoordig meer het onder werp der gpaprekken uit dan de vretselijke ziekte, die noch «leeds ouder ons rondwaart. Zal het bij enkele slachtoffers big ven, of ziju deze slechts de voorbodeu van grooier verwoesting, die zij in ons midden kan aanrichten? Niemand kauhierop anderi dan schouderophalend antwoorden doch zeker is het, dat zij, die vertrouwen stelleu iu de weten schap, eu mede acht ges.ageu hebben op de omstan digheden, waaronder de cholera zich ontwikkelt, wel het miust gerust zijn omtrent de dagen die nog komen moeten. Maar wie (hooreu wij zeggen) kan nog vertrou wen sielleu in de wetenschap, wanneer wy liet grjotste gedeelte der aangetusten zien sterven zeker iu ver houding niet miuder dan gedureude de eerste epide mie hier te lande; wanueer wij nu het eene dan het andere middel zien aanwenden, eu alles even vruchteloos Alsof voor alle ziekten geneesmiddelen waren I Uit is de uitspraak vau wetenschap en ervaring 1°. Wanneer iu het begin eener cholera-epdimuie de *cholera uwe woning binnentreedtgeen genade, d&u by uitzondering; heeft zij gedurende «euigeu tyd gewoed, dan worden hare aanvallen minder lievig, de kans op behoud wordt grooter. 2°. De cholera strydt met open vizier; dikwijls jaren van te voren kau men zich op hare komst vooroereiden. 3°. Zij is te voorkomen en te bestrijden. Hoe de cholera ontstaat weten wij niet, evenmin als wij dit van de meeste ziekten weten; zg ontstaat en outwikke.t zich onder zekere omstandigheden kennen wij die, dan kunnen wij hare ontwikkeling tegen gaan. Die omstandigheden zgn onzindelijkheid en onmatigheid, inzonderheid als de laatste gepaard gaat met losbandigheid' Onzindelijkheid op uw lichaam, dat-is op uw huid, op uw longen eu uw taaug, onzindelijkheid op uwe kleederen, op uw woning, op uw huisraad, op uw vaatwerkonzindelijkheid op uw voedsel, op uw drank op alles wat uw lichaam iugaat, eu niet minder op wat uw lichaam verlaat. Onzindelijkheid op straten en grachten, op markten en pleinen. De cholera ontwikkelt zich in het darmkanaal niet van zelf: zg wordt in uw lichaam gebracht, met nw voedsel, met uw drank, misschien, doch wel het minst waarschynlijk met de lucht die gij inademt. De cholera verspreidt zich volgens de meest alge meene meening der deskundigen door de rystwater- achtige ontlasting der lydera, en vindt hare ontwikke ling op onzindelijk terrein; zooals een graankorrel zijn ontwikkeling vindt op vruchtbaar terrein, doch sterft waar hij op b teen ach tigen grond valt. Vernietigt de rgstwaterontlasting, maakt haar scha deloos, bevecht haar met carbolznnr en yzervitriool of met chloorkalk. Laat niet h^t minste spoon in bet water komen; is het afkomstig .vao nwe vroUw, gy stelt daardoor nw kind, uw buurman of buurirouw of wie ook nwer uatuurgeoooten san hët gevaar bloot insgelijks door die vreeseljjke ziekte aangetast te worden. Werpt carbolzuor en Ijzervitriool in uwe privaten, opdat hei minste spoor van rijst waterachtige ontlasting dat in riool of zjjl onder uw privaat mocht geraken, on middellijk zijn bestrijder vinde. Wenscht ge bewgzen voor de uitwerking dier bestrij ding wjj wijzen u naar de brochure over de bestry- ding der cholera te Bristol, en bevelen inzonderheid de beide kaarten aan uwe aandacht, die den loop en de ontwikkeling der cholera daar ter plaatse in 1832 en 1866 voorstellen. Legt ge U neer bjj de overtuiging van mannen die dikwijls met gevaar van hun eigen leven de ont wikkeling der cholera naspoorden of haar bestreden; neemt ge met hen aan Rat de rgstwaterontlasting de kiemen bevat, waaruit de cholera zich ontwikkelt, dan merkt ge het gevaar, waaraan ge n blootstelt, wanneer ge het water uit onze stadsgrachten drinkt, of ter bereiding vatf uw voedsel gebruikt; ge stelt u dan bloot om het gif direct in uw lichaam te brengen ook wanneer gij het water filtreert. Zoo ten minste is de uitspraak van de bekwame mannen, aan wie in 1866 ae moeielijke opdracht van Z. M. te beurt viel om het verbund tusschen cholera en drinkwater op te sporen. De beste wijze van zuiveren ia door middel van yzercbloridede wyze van zuivering die door het stedelgk bestuur gevolgd wordt voor de vaten met water, die op den stadswerf, in den Vogelenzang, op deu lüam en op de Nieuwe Haven geplaatst ziju. Die zuivering is gemakkelyk en uiterst weiuig kostbaar. Verblgdt het stedelijk bestuur, dat met uwe voor- oordeelen rekende tegen alles «nt nieuw is, en daarom slechts op virr stations water ter beschikking stelde; toont door dit op prijs te stellen, dat ge meer ver langt, en lont u uiet weerhouden door bekrompenen, die het gebruik van dit water wantrouwen, omdat zg te wijs iu hun eigen oogeu zijn, om vertrouwen te kunnen stelleu iu deskuudigeu.,, K. MARS. Burgerlijke Stand. Okboken: 19 Nov. Johannes Jacobus, ouders M. A. Holt- huijscu eu C'. L Sousbeek Ovk.BLKDKh: 19 Nov. S. R. W. Holstijn huisvr. van A. H. L. Uadiugs, 83 j. C. P. Kerper, 70 j. J. C\ 1J%- selsteijnj lj 2 m. P. G. van der Pauw, 2 j. J. M- de flaau, 2 j 20. J. W. Yeen&tra, 2 m. J. C. Jac- querner huisvr. van A. van Es, 57 j- II Leget, 10 ui. A. T. Pastoors, 66 j. A. J. Heuser, 4 j. 6 m. 21. A. den Broeder, 6 j. 3 n». BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Gouda, brengen ter nl<«:meene kennis, dat behalve op de Stads-ti miner werf, nog scheikundig gezuiverd DRINK WATER kosteloos verkrijgbaar is gesteld iu *de Vogelen zang" bij het Lombardswatertje, op wde Nieuwe haven" bij de Vuilsteeg, en op //de Raam" bij de Drapicrsieeg. Goudaden 21" November 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Drooglekveh Fortuijn. van Bergen IJzendoorn. Getrouwd W. LAMPE EN f A. C. van den KIEBOOM, van Dprdrecht, die tevens dank zeggen voor de belangstelling bij hun huwelijk oudorvonden.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 4