BINNENLAND. Koloniën. Laatste Berichten. ADV KKTKNTUËN. Ein ncucs Enternehme Gouda, 25 November. Het bestuur van het vrouwen-comité der Vereeni ging het Roode Kruis alhier verzoekt ous mede te deelen dat het in dank reeds vele milde giften tot verzorging van hulpbehoevende choleralijders en her stellenden van die ziekte,heeft ontvangen. Terwyl wij gaarne aan dat verzoek voldoen, blijven wij dit edele doel aau de belangstelling onzer stadgenooten aanbevelen. Nog verzoekt het comité ons te berich ten, en vooral heeren geneeskundigen daarop opmerk zaam te maken, dat thans wolleugordels en verwar- innigskruiken ten dienste van choleralijders verkrijg baar zijn bij Mevr. A. M. Klaus Boon v. Ostade, op den Fluweelen Singel, en Mejuffrouw C. Dutilh op de Zeugstraat. Met belangstelling namen zeker onze stadgenooten kennis van het alleszins zeer loffelijke voornemen der hier bestaande vereenigingen Apollo" en „Per aspera ad Astraom Zondag aanst. ten behoeve van behoeftige choleralijders en hunne nagelaten betrek kingen alhier, eene muziekuitvoering te geven. Zonder twijfel zal een dergelijke poging om het nutt ige met het aangename te vereenigen, algemeene sympathie opwekken en ieder zal het zyne by bren gen om dit dubbele doel in alle opzichten te doen gelukken. s Ons vorig bericht omtrent de poging tot oprich ting in deze gemeente van een vleeschhouwerij-ver- eeniging kunnen wij thans door de volgende mede- declingen aanvullen. De aanleiding tot dien maatregel is de naar veler oordeel al te hooge prijs van het vleesch hier ter stede. Het maatschappelijk kapitaal zal 10,000 bedra gen, verdeeld in aandeelen van 100.Aanvan kelijk mag niemand meer dan 2 aandeelen nemen, omdat de deelneming van een groot getal personen noodig is om het voortdurend bestaan der vereeniging te verzekeren; alleen bij 't niet volteekenen der 100 aandeelen, heeft ieder die zich aanvankelijk verbon den heeft het recht om nog een aandeel te nemen. Zoodra de aandeelen genomen zijn, zal een verga dering van inteekenaren worden opgeroepen ter be noeming van een bestuur. Was het Goudsche publiek reeds menigmaal in de gelegenheid de hier bestaande vereeniging Apollo" iu hare muziekale krachten te kunnen genieten, gis terenavond konden onze stadgenootèn kennis maken met de afdeeling Uiterlijke Welsprekendheid" dier vereeniging, die in de zaal //Kunstmin1' eene uitvoe- ri»X gaf. In aanmerking nemende dat de heeren, die hier de vruchten huneer studie ten beste gaven, dilettanten waren, mag deze uitvoering goed geslaagd heeten. Niet tclang zal de vereeniging, naar wij hopen, wachten, door een tweede voorstelling, weder een genoegelijken avond uan hare leden te verschaffen en ook die moge dan het bewijs leveren, dat Apollo met ernst, ijver en volharding streeft naar het volko- mene. Zaterdagmiddag is cr iu eene schuur nabij Haas trecht brand ontstaan, wplke echter door spoedig aangebrachte hulp, gauw gebluscht was. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittin gen van 22 en 24 November. In de zitting van Zaterdag is het wets-ontwerp tot wijziging der Indische muntwet (koersbepaling der Mexicaansche dollars en regeling van den koers van vreemde muutspeciën) aangenomen met 39 tegen 20 stemmen. De algemeene discussie over het bud get biunenl. zaken is aangevangen en ten einde ge» bragt. Behalve door den heer Haffmaus, zijft er weinig politieke redeneeringen gevoerd. De minister heeft daarop' geantwoord. In de zitting van gisteren is behandeld de ver hooging der jaarwedden der provinciale ambtenaren bij de griffiers. De heer - Bergsma stelde voor een amendement om 17,000 op de begrooting te bren gen voor die verhooging, waarop de heer Godefroi een subamendement voorstelde, om zonder som te noemen een post voor memorie uit te trekkeu voor die verhooging. Dit laatste werd verworpen met 35 tegen 23 stemmen. Het amendement van den heer Bergsma werd aangenomen met 42 tegen 16 stemmeu. De heer Nierstrase komt terug op de verwerping van het ontwerp tot wijziging der militiewet. Hij vraagt of er vooruitzicht bestaat op de indiening van een nieuw ontwerp. De beer Stieltjes wenscht tijdelijkb voorzorgen, en de dd. schutterijen uit te breiden. De minister van binnenlaudsche zaken geeft een bepaald Voornemen der regeering te kennen een nieuwe militiewet in te dienen. Nadat over de quaestie" over den omvang der be paling in de wet, die voorschrijft dat de kindereÉ op de scholen moeten zijn gevaccineerd, door eenig? leden is gediscussieerd, komt het hoofdstuk Water staat en Publieke werken aan de orde. De heeren Berkhout, de Jong en van den Berch, voerden hier over het woord, en daarop werd de vergadering tot heden 11 uur verdaagd. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zittin gen van 22 en 24 November. In de zitting van Zaterdag heefi de kamer met alge meene stemmen aangenomen al de aan dq orde gestelde ontwerpen, waaronder onteigeningen, provinciule be lastingen en aanvulling van art. 96 Wetb. van Straf vordering. De beraadslagingen over de Indische be- grootiug van 1874 zijn gisteren geopend. In welke zitting o. a. de heer Hartsen het be treurde, dat in de Tweede Kamer het amendement betreffende de heerendieustplichten was aangenomen. Heden voortzetting. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat bij het onderwijs bij de korpsen van het leger de nieuwe Nederlandsohe spelling zal worden gevolgd, te begin nen met den aanvang van het nieuwe schooljaar. De kassiersknecht K. by de commaodietkas van de firma Meijers te 's Gravenhage heeft zich Zaterdag jl. met een som van/ 1800, die hij ontvangen had, uit de voeten gemaakt. De politie tracht hem op te sporen. Naar men verneemt^ bestaat het voornemen om de tamboers bij het leger af te schaffen en alleen den signaal-hoorn te doen gebruiken deze maatregel zou met 1 Januari iu werking treden. In eene buitengewone algemeenevergadering der Nederlandsohe vereenigiug tot afschaffing van sterken drank, te Amsterdam gehouden, is besloten tot het aangaan eener leening tot een maximum van 100,000 ter verbetering van deu financueien toestand. Ver volgens is bet plan, dat door een der leden opge maakt en door het hoofdbestuur voorgedragen wns, na eenige wijziging, met een kleine meerderheid vau stemmen aangenomen. Te '8 Hertogenbosch had Woensdag avond in de Tolbrugkazerne een vfeeind verschijnsel plaats. Een beschonken infanterist had achtmaal achterren zijn go- weer geladen eu telkens uit het raam, zonder bepaald doel, iu den blinde op de voorbijgaande personen in de Tolfcrugstraat afgeschoten, zonder evenwel iemand te treffen. Ieder was beducht hem te naderenalleen een officier, waarvoor de soldaat altijd achting had gekoesterd, waagde liet den waanzinnigen solduat te genaken tn door hem op vriendschappelijken toon-aan te sprekeu, werd hij aanvankelijk tot bedaren ge bracht; middelerwijl schoten achter den soldaat 6 man toe, die hem niet dan na vepl moeite en na eenigen tijd met hem te hebbeu geworsteld, en nadat du of ficier hevig in de hand was' gebeten, konden arrestee ren eerst nadat men van het dwangbuis liet noodig gebruik had gemaakt, was men in staat den onge lukkige naar het krankzinnigengesticht over te bren gen. In 1870 moet die' militair een gelijksoortigen aanval vnn waanzin hebben gehad. Men verneemt, dat op het initiatief van den heer Francois P. L. Pollen, te Scheveningen, het plan tot rijpheid is gekomen om een aquarium op uitgebreide schaal in het genre van dat te Brighton voor zee- en zoetvvaterbewoners te stichten, waaraan zal worden toegevoegd een museum van visscherijvoorwerpen van Nederland en zijne overzeesche bezittingen, 'alsmede een meteorologisch observutorium en een zoologisch laboratorium in den geest als te Napels reeds bestaat. Aan deze instelling zal worden verbonden een hotel met restauratie, alsook een uitspann ngsplaats van ruim een bunder groot met muziek-kiosx. De uitgekozen plaats is in het ontworpen Sclie- feningsche park van den heer van Stolk by Klein- Zorgvliet. Het plan is reeds zoover gevorderd, dat zich voor de verwezenlijking een voorloopige commissie gevormd heeft, bestaande uit.de hh. Francois P. L. Pollen te Scheveningen, Prof. Selenka te Leiden, Dr. Bleeker te 's Hage, Mr. Th. van Stolk te 's Ilage en P. T. W. Mouton te 's Hage. In onderscheiden dagbladen werd laatstelijk ge wag gemaakt van een ontwerp tot verbinding van het eiland Schokland met den vasten wal van Overijsei. In hoeverre er kans bestaat, ook" in verbaijd met de quaestie van droogmaking van een gedeelte der Zuider zee, dat dit ontwerp eens tot uitvoering korae, zal de tijd moeten leeren. Naar wij vernemen, wordt berekend, dat door de aanhechting van Schokland, volgens het ontwerp, Jfcnc oppervlakte van 10780 hectaren zou droogge maakt, het IJselwater door den Ketel naar zee ge leerd en het jg war te water of Zwolsche Diep afgeslo ten worden, na verlenging der dammen tot de diepte van 2 meter bij gewoon laag water. Daarmede zou uaar 't schijnt, de moeilijkheid, welke dat vaarwater than* oplevert, aanvankelijk zijn opgelost. (Stomp.) l)e heer F. X. J. van Opdorp, oud-officier van gezondheid 2de kl. bij de Marine, beeft eeue bro chure uitgegeven Atchin en het Roode Kruis. Hij verwijt het Hoofd-comité tan het Roode Kruis.dat het geen initiatief nam om onze troepen, die naar Atchin trokken, by te staan, en nog steeds bijna geheel weikeloos blijft. De heer van Opdorp is van meening, dat een hospitaal-schip ter rcede van Atchin behoort gestationeerd te worden. Hoe noodig zulk een vaartuig is, hoe gebrekkig het verbinden, enz. der gewonden aan boord van aan een gevecht deel", nemende oorlogschepen is, toont de schryver aan roet een beroep op het rapport van dn Bernstein, die den zeeslag van Lissa bijwoonde aan boord van de Kai ser. Nu hebben de Ned.-Ind. autoriteiten wel hos pitaal-schepen in dienst genomen voor de expeditie naar Atchin, maar de heer van Opdorp twijfelt aan de goede inrichting daarvan. Het zijn gewoonlijk koopvaardijschepen, gedurende eenigen tijd in Oost- Indie aanwezig, bewoond door kakkerlakken, schor pioenen enz., doortrokken van de lucht van vroegere ladingen, niet ingericht voor 't verplegen van gewon den, en zonder behoorlijk personeel. Als model van een hospitaal-schip wordt aangeprezen de General harnes uit Noord-Amerikaook worden beschreven de Mauritius en Melbournedie uit Engeland in 1859 naar China werden gezonden. De heer van Opdorp berekent, dat de huur en 't verblijf van der gelijk vaartuig gedurende zes maanden zoü kosten 300,000 een som, welke naar zijne mcening, zeer gemakkelijk door het Roode Kruis kan wordeii bij eengeroepen. De heer van Opdorp diende zijn plan in bij het Hoofd-comité in den Haag en stelde zichzelf beschik baar. Het lloofd-com'té verwees hem naar het Oen- traal-comité te Batavia, dat in overleg moet tredeu met de bevoegde autoriteiten aldaar. ^Bekend als ik ben met Indische toestanden," zegt de schrijver //had ik geen lust mij te vervoegen aan het nieuwe adres." Doorzending naar Batavia was, dacht hij, de eigenaardige taak van het Iloofd-comité, Hij had, als Nederlundsch burger, slechts te doen met het Hoofd-comité, en dit besloot geeu persoon lijke hulp uit te zenden. Zaterdagmorgen is voor het vuurbaken te Schevenin gen aangekomen een roeiboot, waarifi zich vijf En gelsub c schipbreukelingen bevonden, wier schip, de Jane Mary'een schooner, geladen met ijzer, komende van Botterdam en bestemd naar Hartlepool, in deit afgeloopen nacht gezonken was. De kapitein, Marke Mackenzie, 'zou bij het stranden zonder de hulp van den voerman J. Breugum, knecht bij den heer 1'. de Niet, wellicht verdronken zijn, vermits hij tusschen de banken te vroeg uit dc boot sprong. De schip breukelingen behooran te Inverness te huiszy wer den nog dienzelfden dag door de zorg van den agent van het Britsch consulaat', den heer A. E. Maas, op Rotterdam gedirigeerd. De naam van den scheeps- reeder' is P. Baillie. Het Pal. v. J. deelt medp dat op 31 Oct. jl. voor dc rechtbank te Maastricht eene vermakelijke rechtszaak is behaudeld. Zij betrof eene vordering tot eene' schadevergoeding van 300, door ee/i man (volgens zijn eigen beweren smid, doch volgens de tegenpartij z/haarkooper") ingesteld tegen zijn vrouw, op giond dat zij hem dadeiyk na hun huwelijk had verlaten, zoodat hij genoodzaakt wns geweest een huishoudster tc nemen. Tevens hoopte de eischer, door de ver oordeeling tot schadevergoeding, de familie zijner vrouw, die hij als zeer zuinig voorstelde, tot terug zending der weggeloopen wederhelft te nopen Van de zijde der vrouw werd beweerd, dat de overtreding der verplichting, die de wet aan de vrouw oplegt, om bij den man te wonen, niet tot een vordering van schadevergoeding kon leiden.; het was een louter ze delijk voorschrift. Zoo meende de verdediger, dat ook een vrouw, die niet zelf haar kind wil zogen, niet tot schadevergoeding gehouden kon zijn, evenmin een uiaii, die zijn vrouw met tegen eea mishandeling verdedigt, al schrijft de wet ook voor, dat eclitge- nooten hun kinderen moeten onderhouden en opvoe den en'elk uider hulp en bijstand verschuldigd«zijn. Zoo kan ook een man geen vergoeding vordereu, als de vrouw goedvindt het huishouden te verwaarloo- zen, en hij genoodzaakt is een huishoudster te nemen. Bovendien beweerde de verdediger, dat de man eer voordeel, dan nadeel heeft als de vrouw niet by hem blijft; dan behoeft hij haar immers niet te onder houden en te huisvesten. Ten slotte kon de eiscb in deze zaak toch geen gevolg hebben, daar de ech telieden in gemeenschap waren-gehuwd en dus elke veroordeeling der vrouw tot betaling eener gcldspin den man zelf zou treffen Dinsdagnacht stierf aan Aziatische cholera, in een slaaphuis in Wapping-wnll te Londen, een matroos vau 't stoomschip Demetrius, in den nacht van Maan dag uit Rotterdam gearriveerd. Naar 't schijnt, had 't slachtoffer, Robert Maskell geheeten, voér zijn vertrek uit Rotterdam zich zeer tebuitengegaao aan sterken drank, en had daarna, om zijn onnatuurlij- ken dorst te lesschen, een massjt ongefiltreerd water gedronken (vermoedelijk Maaswater), gelijk 't aan boord van 't stoomschip aan de bemanning verstrekt werd. Aldus deelt de Daily Telegraph mede. De patient is te Londen door de geneeskundige overheden onmiddellijk geïsoleerdzijn kleederen en 't door hem gebruikte beddegoed zijn verbrand, en zoowel 't slaaphuis waarin hy vertoefde, als 't vaar tuig waarmede hij aankwam, zijn met zorg gereinigd en ontsmet. Door deze maatregelen zal, naar men hoopt, de aangebrachte ziektekiem zich in Londen niet verder verspreiden. In een der veenkoloniën in het oosten van Drenthe is het volgende voorgevallen. Een kleine boekweiten boer had een tiental akkers boekweit, die vry goed stonden en een goeden oogst beloofden. Twee koppels patrijzen legerden dagelyks op die akkers, en voedden zich met de rijpende boekweit. Niet alleen dut de boekweit daardoor verlegen werd, baar de man berekende, dat zijn oogst, dien hij voor zijn gezin zoo nog noodig,had, er mee op het spel stond. Hij pleegt raad met zijn vrouw, wat te doen. Een buurman zeide, dat hij strikken moest zetten, maar ziju vrouw raadde hem dit af, omdat het niet mocht, en omdat de kodde beier er dagelyks langs kwam. De man moest zich dus bepalen om dagelfjk eenige bestryders te verja gen maar hij is ook niet altijd tehuis, en het kan o&k niet altijd wachten, zulks té doen. In radelooze drift neemt hij eeu langen stok, ziet dichtbij de lig gende patrijzen te komen, en slaat twee dood maar juist op 't oogenblik, dat dit geschiedt, passé rt de kod debeier eu maakt hem proces-verbaal. De mau wordt later veroordeeld lot 10 boete en in de kosten. Wie kan na nog de jachtwet verdedigen (Paleis van Justitie.') Betreffende den geprojccteerden Noordhollandsch Frieschen Spoorweg, verneemt inen, dat onlangs de zekerheid verkregen is dat eeu Eugelsch Huis, Vig- nolies k C°., te Londen, genegen is de geheele on derneming op zich te nemen, onder de volgende voor- waarden a. dat zooveel mogelijk van uit de betrokken ge meenten in het maatschappelijk kapitaal, worde deel genomen voor 2,400,0nU aan inschrijvingen, en b. op eenige wyze 'eene subsidie worde verstrekt van 1 willioen gulden. De begrooting voor den geheelen spoorweg, bij globale bereking opgemaakt, bedraagt 15 a 18 millioen guldens. Tot hiertoe is door ver schillen Je Gemeentebesturen voor 21 a 22 tonnen gouds ingeschreven. De gunstige beschikkingen door de Staten van de beide provinciën genomen', zijn z66 bemoedigeud voor 't fournou'eii van een belangrijke bijdrage, dat de zaak nun geen bezwflur schijnt onderhevig te zijn. De Hooge Begeering heeft bovendien verklaard, dat xan Staatswege geen ondersteuning zal worden geweigerd, bij bet aau bieden van een aannemelijk voorstel. Voor het sluiten vau de wintervergadering der Prov. Staten van Friesland is eene zitting met ge sloten deuren gehouden, waarin bij acclamatie is aan genomen een voorstel van Gedep Staten, //dat aan hen worde opgedragen om ter gelegenheid van het op 12 Mei 1874 te nachten feest der 2Ljari^e re geering van zijne Majesteit den Koniug, aan H. D. de hulde der Staten vau Friesland over te brengen op zoodanige wijze, als hun het meest gepast zal voorkomen." Bij een spoorwegongeluk in Illinois brak een pas sagier zijn been; een ander bleef dood. Dgn eerste werd door de jury een schadeloosstelling toegekend van 15,000 doll., de weduwe van den ander kreeg slechts 5000 doll, //te dan een heen 3 maal zooveel waard als een man vroeg zij den rechter. Deze antwoordde//Zelfs met 15,000 d. kan men geen nieuw been meer krijgen, maar gij krijgt met 5000 d. licht weer een man, flie niet alleen zoo goed is als nieuw, maar misschien nog beter dan de vorige." a- O O 8T-I N DIE. BATAVIA, 16 October. Aau het algemeen overzicht van De Indiër ontiee- nen wij het volgende Er zijn weinig "saillante punten in het voorgeval- leue gedurende de laatste acht dagen, die bet onder werp van mededeelingen aan onze lezers in Nederland knuuen uitmaken. Ofschoon we karig moeten ziju in het doen van mededeelingen omtrent de toebereidselen voor de aan staande expeditie, 900 toont de groote bedrijvigheid voor de uitrusting, het vervoer vau troepen, het in huren der schepen, het transporteeren van ammunitie en leeftocht, dat het tijdstip nadert, waarop de krijg zal hervat worden. Omtrent Ben koelen berichtte de Jav. Cour. van 10 October jl. het volgende «Van Samban is onder dagteekening van 8 dezer door den adsistent-resident van Benkoelen getelegra feerd, dat de hoofdopstandeling hadji Maridan zich aan het Bestuur heeft overgegeven. «Nadat te vergeefs was beproefd om hem door tusschenkomst van zijn leermeester, den imam van Laïs, tot onderwerping te bewegeo, werden op 6 dezer te zijner opsporing twee bevolkingspalrouilles uitgezonden onder aanvoeriog der pasirah's van Ker- tap en van Palik. Hadji M&ridau beeft het daarop het best genekt zich aan een dier patrouilles over te geven. «Een detachement militairen onder den 2den lui tenant Oorst, dat toevallig op marsch was, nam hem van de patrouille over en heeft hem op den 7deB te Samban gebracht, van waar hy sedert is opgezonden naar de gevangenis te Benkoelen. «Te Doerian-Amparan zijn door den controleur Buddingh, en te Samban door de Palembaiigers, die den adsistent-resident zijn gevolgd, weder eenige moordenaars vau den beer Van Amstel gearresteerd, zoodat de meesten zich thans in handen van het Bestuur bevinden. «De bevolking keert langzamerhand in hare doe- soens terug." De stuurlieden en machinisten van de stoomschepen der N. I. Stoomvaartmaatschappij, die aangewezen zijn om de expeditionaire troepen naar Atchin over te brengén, hebben geweigerd eventueel den tocht medé te maken, omdat zij zich niet aau een mogelijk oor logsgevaar wenschen bioot te stellen, zoo zy niet vooraf van de Maatschappij de verzekering hebben ontvangen pensioen voor hunne nagelaten betrekkin gen of geldelijke schadeloosstelling in geval van dood of verminking te erlangen. De supenntendant der N. I. Stooinv. maatschappij heeft gemeend dien bil lijken eiscb niet te mogen inwilligen zouder door het Hoo'dbestuur in Engeland daartoe gemachtigd te zijn. Later is, waarschijnlijk door de groute overrediugs krucl.t vau den supenntendant, het geschil hygeiegd door hei toegeveu der bemauuing. Bij besluit van den G. G. zijn bepalingen gesteld omtrent de wijze, waarop de schadeloosstelling wordt vastgesteld, uit te keuren aau dc r«chihebbeu.ien op de gronden, waarover door den G. G. wordt beschikt ten behoeve vnn de op hoog gezag ingevoelde sui- kerkultuur. De Bataviasche Kamer van Koophandel eu Nij verheid heeft een nota aau den G. gericht, waariu duidelijk wordt uiteengezet dal door de overmatige specie-aanvoeren uit Nedenaud naar liidie de depre ciatie van het zilvergeld als ruilmiddel na ieeligege volgen en voor den S aat en voor den' handel geelt. De Kamer geeft der Regeering iu overweging de uit «ending van specie naar Indië voorioopig «c staken en hare kassen aan te vullen door deu vertoon van wissels op bet departement van Koloniën getrokken. Versailles, 24 Nov. Mac Mabon heeft by de Nationale Vergadering een brief van daukbetuigiug ingezonden wegens de verlenging van zyne volmacht. Hij zegt daarin#Gy hebt de veiliéheid willeu ver zekeren, de eenige wa-.rborg voorriieu voorspoed des lands. Gij zult iu mij een krachtig verdediger der orde vinden eu een hechten steun vau de bes.uiten der Vergadering." De heer .Leon Say heeft by de ontwikkeling van zyn amendement het Ministerie verweteu, de wet te hebben geschonden. Hy vroeg waarom de Begeeriug met van hare bevoegdheid ten opzichte der verkie zingen gebruik heoft gemaakt, liet uitstel der ver- kie/.iiigei» strekte zy;s inzteps alletfn om partijen te bevredigen. De heer Beulc verklaarde, de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het uitstel, hetwelk hy deu Ministerraad in overweging hud gegeven. De uitslag van het debat was, dat een voorstel om over te gaan tot de erde vnn deu dag, waarmede het Gouvernement zich vereenigde, met 364 tegen 314 stemmen werd uaugeuomeu. Dc benoeming eener Commissie voor de constitu tionele \wetten is met volstrekte meerderheid van stemmen .bepaald op overmorgen. In antwoord aan den heer Bethmant beeft de heer de Broglie verklaard, dat het Kabinet tijdens de po gingen tot herstel der Mpparcbie niet gemengd was in de beweging. Hy eischt vopr iederen Minister als particulier het recht van initiatief, terwijl zy ver- eenigd de algemeene zaak der maatschappelijke be langen dieneö. I N G E Z O N DEN, Mijnheer de Redacteur Daar het tegenwoordig eenen algemeeoen regel schijnt te zijn om door middel uwer courant ge meentezaken te bespreken, verzoek ik hiervoor eenige plaatsruimte. In de raadsvergadering van 29 Oct. jl. kwam onder meer stokken iriv eeu request van A. P. van der Want, verzoekende om tot aanspreker te worden be noemd, ouder afstand van 24G.pensioen die hij als gewezen ambtenaar Vjaarlijks geniet. Bij de benoeming hebben de gemeenteraadsleden op die 240.minder gelet dan op van Straaten die dien post ongeveer 20 jaren als noodhulp (voor de helft) bad waargenomen, want met 15 tegen 2 stemmen die vau der Want ten deel vielen werd vao Straa ten gekozen. Of de schoolgelden waarvoor/100. wordt nitgetrokken niet door vao der Want geind kunnen worden, de man die dnizeoden vpor de So ciëteit «Ons Genoegen" incasseert is mede eene vraag die ik niet kan beantwoordeu, maar eene tweede vraag is zal men door het bedanken vin van Straa ten als grafmaker A. 1\ van der Want daarvoor niet benoemen, ook al mogt hij daarom niet solliciteereu, of zal men voor eeu volgend jaar nog /240.voor dieu persoon als pensioen uittrekken. A. S. wenscht aan het gemeentebestuur van Gouda io overweging te geven, om, met het oog op de volksgezondheid, het rivier- en ander water in de nabijheid der woningen, alwaar de cholera uitbrak of nog ontwikkelt, microscopisch te laten onderzoeken. Dal onderzoek, wanneer het als nog niet heeft plaats gehad, nauwkeurig en herhaaldelijk met de meest mogelijke vergrooting te laten doen, ook dan wan neer de cholera mocht zyn geweken, ter vergelyking, en de uitkomsten vao dat onderzoek door de Cou rant mede te declen. Zier ik zee, November 1873. Burgerlijke Stand. (JfciioKKN: 22 Nov. Johanna Catharina, ouders C. A. Trina cn A. J. vau VUsrdiiigeu. Ovmi.KDfcN. 22 Nov. G. Verhoog, 48 j. D. M. Blok, 7 w. J. U. Willemars, 2 m. 23, J. H. Haijeroaije, 10. m. I'. de home, 44 j. A. yan Omme, 3 w. 24. J. Ziukhnan, 2 in. A. fj. 3er Ark, 8 j, 8 m. G. de Lange, wed, A. M. Koot, 57-j. B. Staiie huisvr. vau M. Yerbruggen, 76 j. Voorspoedig bevallen van een Zoon, B. TRIJ BITS—van Aalst. Gouda, 18 November 1873. Voorspoedig bevallen van een Zoon, C. M. LOTSIJ, geliefde echtgenoot van A. KLUIT Hz. Moordrecht, 23 November 1873. Heden overleed aan eene kortstondige doch hevige ziekte onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mejufvrouw de Wed. A. M. KOOT—djs Lange, in den ouderdom van 57 jaar. Hare nagedachtenis zal bjj ons in zegening blijven. Gouda, .Uit allfer naam, 24 Nov. 1873. - A. KQOT. sucht AGENTEN gegea hohe provision. Red- lichkeit und Deutsche Correspon'dence nöthig. Franco Offerten au E .L poste restante, C'o- •peiihagen (Diinemark).

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2