EK. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1873. BINNENLAND. BUITENLAND Kennisgeving. Bulieiilaiiilsch Overzicht. Vrijdag 28 November. I 1 3. f a<7a. B 0.50 B 0.75 -B 0.20 B 0.55 B 0.75 EU- J. ineker. gin. B 0.50 B 0.40 B 0.50 B 0.80 i voor- IOLLE d door DWA- het de dimaat "en van likt tot /1.75. - het 4® steld, der en lanvül- n einde geven de ver- I wordt spijzen, i in de rfbrok- itataat, inkelier i bij F. n C»., L. F. C. Utrecht. i Wind- T. J. Volff. G0UDSCHE COURANT ■de ui- ren eel bij 45 on- Gouda, kl November. ‘Bij kon. besluit is de kapt. 'J. F, M. Tem mi nek, van *n reg. inf. op zijn aanvrage, op pensioen ge en hel bedrag van dat pensioen bepaald op 1080 ’s jaars. bezoldiging der onderwijzers, tot invoering van het verplicht voortgezet onderwijs; voorts de staatsbe- grooting, een ontwerp tot toelage voor de huisvesting der ambtenaren en verbetering van de wettelijke be palingen op het pensioen; eindelijk nog ontwerpen van belastinghervorming, eene aanvrage om voodoo- pige verga nu ing tot het heffen der belastingen in Dec. en een wetsontwerp tot invoering eener alge meens inkomstenbelasting. Het Oosten rij kscbe huis der afgevaardigden heeft in eene Maandag gehouden ochtend- en avondzitting de beraadslagingen over de artikelen van het lee- niugs-ontwerp ten einde gebracht. Het voorstel is bij tweede en derde lezing, naar de redactie der commissie, aangenomen. Alleen is de alinea verwor pen betreffende de beieeuing van ander geldswaardig papier dan dat, hetwelk bij de wet speciaal is aan gewezen. Een hoogst belangrijk onderwerp zal morgenavond in het openbaar worden behandeld door den heerA. D. Petter, le luitenant der infanterie. Op uitnoodi- ging van de alhier gevestigde Afdeeling der Vereeni- ging tot verspreiding van kennis aangaande 's land» verdediging zal genoemde officier eene voordracht over onze verdedigbaarheid houden. Tot deze bijeenkomst, die in het lokaal Nut en Vermaak zal plaats hebben, heeft iedereen toegang, mits voorzien van de kaart, die dezer dagen aan een aantal personen is toegezon den en die voor hen, die er onwillekeurig geen heb ben ontvangen, alsnog verkrijgbaar is bij den heer G. J. A. Ingenluijff, 2e luitenant der Infanterie, op de Markt bij den heer D. Hoogenboom. Een der meest gewichtige vraagstukken van den tegenwoordigen t.jd is zonder twijfel dat omtrent onze verdedigbaarheid. Aan de eene zijde hoort men in allerlei'kringen de stelling verkondigen dat aide mil- lioencn aan onze defensie te besteden nutteloos zullen ig- kte rek die jhe ide me de France een polemiek, om het „ongelukkige* president der republiek dat door een „misverstand" achter den naam van Mac Mahon is ingelascht, weer uit de wet te lichten. Meer dan ooit moet blijken, dat de prorogatie niets verder is dan een „rustplaats op den weg naar de monarchie," gelijk de. heer Barag- non met zooveel legitimistische dichterlijkheid zeide. Het meest tevreden toonen zich nog de Orleanis- tische bladen. Vcor den Francais is de overwinning op 20 November door de «eerlijke luide mannen van orde en arbeid" behaald, nog beslissender dan die van 24 Mei. En hoort de juichtonen van het Journal de Paris, lijforgaan der prinsen van Orleans. „Het votum van den gedenkwaardigen nacht van 19 November levert ons de revolutie over, aan han den en voeten gebondenteneo lupum auribus. Het geldt thans om niet in te dommelen binnen Capua; men moet het wilde dier muilbanden, en het de ooren afsnijden, wanneer het bijten wil (dit zou niet veel helpen De 37 8 conservatieven der kamer vermogen alles. De heer Thiers, die de verdeeldheid onder hen zaaide, de heer Thiers heeft afgedaan. De eind stemming over de prorogatie is het Sedan, waarte gen zijn vie brouillonne schipbreuk geleden heeft." Deze geestdrift wekt den argwaan der legitimisti sche broeders op. De Ünivers weet uit een zinsnede van het Journal de Paris den geheimen, kwalijk ver heelden wensch der Orleaoisten te distilleert^, om van de prorogatie gebruik te maken, of liever mis bruik, ten bate van eigen plannen, ten koste van Chambord. De Univers maakt uit genoemde zinsnede op, dat het Journal de Paris slechts daarom de ver lenging zoo toejuicht, dewijl het in den tusschentijd op den dood of op de afdanking van Chambord re kent. De dood van Chambord, zegt de Univers, ’t is mogelijk. Maar de afdanking Nooit En toch schijnt het een feit, dat deze afdanking dqor velen moge.ijk wordt geacht. Verscheidene bla den althans deden mede, dat men zich veel moeite heeft gegeven, om die afdanking te verkrijgen, nog wel, terwijl Hendrik de Vijfde zich heimelijk op Fran- schen bodem bevond. Wat hiervan is zal later moeten blijken. Intusschen heeft het Journal Officiel den tekst der Donderdag aangenomen wet afgekondigd. Ingevolge haar voorschrift moet nu de nationale vergadering binnen drie dagen, aizoo uiterlijk Woensdag, overgaan tot de benoeming der commissie van dertig, welke belast zal worden met de uitwerking der constitutio neels wetten. Vrij algemeen wordt verzekerd dat de kamer voor eenigo maanden uiteen zal gaan, zoodra de commissie benoemd is. Deze zou dan tevens de plaats innemen eener permanente commissie gedurende de afwezigheid der kamer. Mogelijk konjt «evenwel vóór het reces de begrooting nog in behandeling. FBANKBUK. Het was te voorzien, dat de jongste veldslagen door geen der machtige partijen, welke elkaar thans de regeeriug betwisten, zou worden beschouwd als een beslissende. De stemmingen op Donderdagochtend worden dan ook door de verschillende bladen al zeer verschillend beoordeeld. De meeste republikein- sche organen vatten den uitslag op als het product van toeval. Wanneer, zeggen ze, een toeval ons de zege ontrukt heeft, waarom zou dan een nieuw toe val ze ous niet kunnen weergeven? Het ia zeker waar, dat zoo men de lijstender stemmenden nagaat men getroffen worden moet over de zonderlinge verdeeling van krachten. Zoo wel de rechter- als de linkertyde heeft bondgenoo- ten gehad, waarop zij niet koudon of mochten re kenen. Niet alle leden van het linkermidden b. v. zijn voor de verlenging van zeven jaren in de bres gespron gen. Een-en-twintig hunner, wier namen openbaar gemaakt zijn, gingen met de rechterzijde mede. Ook enkele Bqnapartisten, afgescheiden van de groep aan wier hoofd llouber staat, deden dat. Daarentegen hebben luttele afgevaardigden rechts tegen de proro gatie voor zeven jareu gestemd. Veleu, die voor de zeven jaren stemden, stemden tegen het geheele ontwerp-Depey re. Het valt bui tengewoon moeilijk om, onder deze omstandigheden, uit te maken wie over de eigenlijke meerderheid te beschikken had. De minderheid was telkens te groot, en de geringste omstandigheid was voldoende baar in een meerderheid te herscheppen. Aldus redeneeren de bladen der linkerzijde. Alag een regeeriug bouwen op stemmingen als die van Donderdag, dus vragen zij, en zij antwoorden eenstemmig neen 1 Zij troosten zich met de gedachte, dat de restauratie mislukt is, en dat de republiek in naam gehandhaafd blijft maar zij behouden zich voor het definitieve gemee- nebest uit te roepen, zoodra de gelegenheid zich voordoet. Deze houding der republikeinen verbittert de mo- narchalen ten zeerste. Zij hadden misschien op ge welddadigheden der eersten gerekend, om hun plan nen te steunen, en zien zich nu deerlijk iu hun be rekening bedrogen. De legitimistische pers toont zich over den afloop van den veldslag nog veel meer ontevreden dan de republikeinschc. Zij schijnt deze in het gelijk te stelten, door zoo mee te jammeren en zoo te scheldenzy schijnt haar eigen overwin ning als een .onvruchtbare te beschouwen. Noemt de Union de schikking van 20 Nov. niet een piperie „ten bate van partijen zonder beginselen of denk beelden”? Wat voor de legitimisten alles moet be- heerschen is het feit, dat hun „koniug* met komt, dat de restauratieplannen mislukt zijn. Zij lebben voor de verlenging van zeven jaren gestemd dis eeu gering euvel, om nog grooter euvel te vermijden. Maar ook zij behouden zich te „vrijheid vau han delen* voor, zegt de Union, evenals de republikeinen. De dag van 20 November beslist dus feitelijk niets. De strijd der partyeu zal daardoor niet eindigen. Heeft de heer Dahirel trouwens niet in de kamer al uitgeroepen, dat de rechterzijde zal voortgaan met knoeien en kuipen ten bate van Chambord, ondanks de aangenomen wet? Reeds begint de Gazette de De BURGEMEESTER van Gouda, gelet op het le lid van art. 24 der wet van den 4n December 1872, (StautMad n°. 134) tot voorziening tegen be- emeltelijke ziékteu. Maakt bij deze bekend dat in de verioopen 24 uren 3 personen zijn aangegeven als overleden aan Aziatische Cholera. Gouda, den 26 November 1873. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN UZENDOORN. In de Maandag door de nationale vergadering ge houden zitting is een brief voorgelezen van den maar schalk Mac-Mahon, waarin hij o. a. zegt dat hij, overtuigd dat alleen door het behoud der orde de welvaart kan verzekerd worden, een standvastig ver dediger der orde zal zijn en een getrouwe uitvoer der van den wil der vergadering. Een voorstel van den heer Jauzc, om de officieren in actievcn dienst te verplichten, tusschen den mi litairen dienst en hun mandaat ala afgevaardigde te kiezen, is niet urgent verklaard. De heer Léon Say heeft daarop zyne interpellatie toegelicht. Hy verweet het ministerie, dat het de wet geschonden had, en hy vroeg, waarom het de verkiezingen had uitgesteld, ten einde zyne party te begunstigen. De minister Beulé deed uitkomen, dat men weder eene ministerieel» verantwoordelijkheid had, sedert bet gezag krachtig georganiseerd is. Hij vroeg voor zich de verantwoordelykheid eener verdaging, welke bij in den ministerraad had voorgesteld. De uitslag van het debat was, dat een voorstel, om over te gaan tot de eenvoudige orde vau den dag, waarmede de regeering zich had vereeuigd, met 3Ö4 tegen 314 stemmen werd aangenomen. De benoeming eener commissie voor de constitu- tioneele wetten is bepaald^ op Woensdag. In antwoord aan den heer Bethmont heeft de heer de Broglie gezegd, dat het kabinet, tydeus de pogingen tot herstel der monarchie, niet in de beweging gemengd was. Hij eischte voor iederen minister als particu lier het recht van initiatief, terwijl zij vereeuigd de algemeene zaak der maatschappelijke belangen dienen. Het Journal officiel meldt, dat de ministers hun ontslag hebben ingediend, hetwelk is aangenomen. Alen gelooft, dat het officieele blad morgen de sa menstelling van het nieuwe ministerie zal mededeeleu. Het schijnt, dat het ministerie ten slotte niet zoo zeer gewijzigd zal worden, als eerst gezegd werd. Alleen de heer Beulé zou gaan. Te Glasgow heeft Disraeli Zaterdag een adres ont vangen van conservatieve werklieden (ongeveer 4000 waren aanwezig), en by die gelegenheid een aanspraak gehoudenhij trad daarbij iu eene verdediging vau zijn laatsten, naar aanleiding der verkiezingen te Bath, openbaar gemaakten brief eu voer heftig tegen de politiek van bet tegenwoordige kabinet uit. Met be trekking tot den in Europa aangevangeu kampstrijd tusschen de wereldlijke en geestelijke macht, deed hij het gewicht er van uitkumenernstige verwikkelin gen waren, naar zyn gevoelen, te voorzien, en het zou nauwelijks in de macht van Engeland liggen, om daarbij buiten spel te blijven. Engeland moest er zich op voorbereiden, om weder ten opzichte der reformatie den stand in te nemen, welke vóór 800 janr de bron was geweest van zijn roem en zijne grootheidbet zou zijne bestemming in de wereld en zijn zedelijkcu invloed te beschermen hebben, zoo wel tegen het atheïsme als tegen de priesterlijke over weldiging. Iu dc Maandag door de Badensche kamer der af gevaardigden gehouden zitting zijn verschcdene wets ontwerpen ingediend, als: tot aauvul.ing en wyzi- I ging der kcikelijke wetten, tot verbetering van de

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1