Koloniën. Laatste Berichten. INGEZONDEN. lijn, daar de kleine natie niet bij machte zal zijn, zelfs niet bij een goed geregeld verdedigingsplan, zich tegen een machtigen vijand, van welke zijde die ook mocht opdagen, met goed gevolg te verdedigen, zoo dat de millioenen tot andere doeleinden moeten be steed en de verdedigbaarheid maar moet worden op geofferd. Doch aan de andere zijde hoort men deze stelling bestrijden en onvaderlandslievend noemen, terwjjl men betoogt dat Nederland ook nu nog ver mag. wat het vroeger kon, mits een vast plan van defensie worde aangenomen en daaraan de millioe nen niet worden gespaard. Zonder twijfel zal de heer ketter zich onder de voorstanders van deze laatste meening scharen en daardoor aan allen, die op dit gebied vreemdelingen zyn, de gelegenheid geven zich eenige kennis omtrent deze quaestie te verschaffen. t Op verzoek van het bestuur der gezelschappen, die Zondagavond een concert zullen geven ten behoeve van behoeftige cholera-lijders en hnnne nagelaten betrekkingen, welk bestuur reeds vele aanzoeken kreeg van behoeftigen om in aaumerking te mogen komen bij de verdeeling der opbrengst deelen wij mede, dat die opbrengst zal worden ter hand gesteld aan het dames-comité van het Roode Kruis alhier, met verzoek, dat genoemd comité zich wil belasten met de verdeeling. Te Boskoop is een commissie van 25 personen gevormd voor de feestviering ter gelegenheid van het 25 jarig koningschap van Z. M. den koning. Het bestuur bestaat uit de hh. N. Koster, J. Maar schalk, C. B. van Nes, A. van Nes, J. Frissel, B. B. C. Felix en J. van Groo9 Jbz. Staten-Generaal. tweede Kamer. Zittin gen van 25 en 26 November. De zitting van Dinsdag was bijna geheel gewijd aan de algemeene beraadslaging over de afdeeliug waterstaat en publieke werken van hogfdst. V der staatsbegrooting. De minister zeide dat hij, met het oog op de moeielijkheid tot het tot stand brengen eeuer algemeene wet op den waterstaat, een voor stander was van partieele regeling, waartoe spoedig zullen behooren de ontwerpen nopens het bouwen langs en op de dijken en omtrent het toezicht op de rivieren. Een amendement van den heer Tak, tot aanstelling van een tweeden inspecteur van den wa terstaat, werd aangenomen mtt 34 tegen 30 stemmen. in de zitting van gisteren zijn slechts enkele ar tikelen Viin de afdeeliug Waterstaat afgedaan. Men is begonnen met den posi tot verbetering van het Hillegat. Heden voortzetting. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zittin gen van 25 en 26 November. In de zitting van Dinsdag heeft de kamer met 32 tegen 2 stemmen, aangenomen hoofdstuk I der Indische begrooting voor 1874, uitgnrveu in Neder land. Tegen stemden de hh. van Uoltsteiri en Cre- mers, beiden wegens de Indische brigade. In 'de zitting van gisteren i9 zonder verdere be raadslaging, met algemeene stemmen aangenomen de wets-ontwerpen, uitmakende de Indische begrooting voor 1874, als: 1^. hoofdstuk II (Uitgaven in Ned. Indie)2°. hoofdstuk I der middelen (Middelen in Ned. Indië). Daarna is beraadslaagd over het wets ontwerp tot wijziging der wet van 1 Mei 1844, tot regeling van liet muntwezen in Ned. Indië, welk ont werp ten slotte werd aangenomen met 25 tegen 1 at. Tegen de heer Borsius. Hierop is de vergadering tot nadere bij een roeping gescheiden. De minister van oorlog heeft eene breedvoerige memorie van antwoord ingediend op het afdeelings- versiag der tweede kamer nopens zijne begrooting. Hij beseft ten volle, dat zij, die er ernstig naar ha ken de verdediging van den lande op voldoende wijze geregeld te zien, cn die genegen zouden zijn dnartoe de vereisclite offers te brengen, ten slotte ongeduldig worden, wanneer zij den eeuen minister Vun oorlog na den anderen zien aftreden, zonder dat nan hun billijk verlangen is voldaan. Hij beseft ook in zekere mate dat zij door dit ongeduld worden gedreven om van iederen nieuw opgetreden minister van oorlog in korten tijd al meer en meer te eischen en dat zij zich al minder en minder genegen toonen de elkander opvolgende ministers veel tijd te laten hunne hervor mingsplannen tot rijpheid te brengen. Maar hij mag zich door dat begrijpelijk ongeduld niet laten ver- Jokken tot overijlde handelingen en maatregelen. Slechts 18 dagen na zijn optreden had hij der kamer eene nota aangeboden, bevattende de wijzigingen, die hij in de reeds ingediende begrooting voor zijn de partement onvermijdelijk achtte, in welk kort tijdsbe stek hij nog bovendien overladen was met al de beslommeringen, die het deel zijn van een nieuw op getreden minis.er. Thans is er betere gelegenheid om zijne zienswijze uiteen te zetten. Aan deze uiteenzetting worden de volgende punten ontleend De geest, die zijn departement bezielt, zal van hem uitgaan en niet van ondergeschikten. Deze heb ben zyne plaunen uit te werken,, met de hunne) hij beveelt en zij gehoorzamen. De tegenwoordige mi nister acht zich volkomen gebonden door de verkla ring indertijd door den minister van justitie gedaan, dat Wij de vestingwet zou overnemen en verdedigen. Wordt het voorstel tot wel verheven, dan zal de tijd gekomen zijn te overwegen, welke sommen successi vely zullen worden aangevraagd om aan het goed gekeurde stelsel uitvoering te geven. Wat de soldaten betreft. Op vrijwilligers bestemd om soldaat te zijn, en niets meer, schijnt voor de toekomst weinig te kunnen worden gerekend. De mi litie zal dus in die behoefte moeten voorzien. Zij zal dus krachtiger en nog degelijker moeten worden geoefend dan tot dusverre hel geval was en derhalve ook langer voor eerste oefening onder de wapenou moeten blijven. Verder zullen de middelen, op de begrooting uaugevraagd, ook uog vergunuen de oude re lichtuigeu, voor en na, ieder gedurende ongeveer eene maand op te roepen, ten einde aan herhalings oefeningen te worden onderworpen. Ook tot het vormen van meer kader uit de militie zuilen erustige pogin gen worden gedaan en maatregelen daartoe, die reeds in het volgende jaar moeten «erken, zijn reeds in voorbereiding. De reorganisatie van het leger moet wachten tot de herziening der militiewet, waarmede niet zal wor den gedraald. Zoolang de tegenwoordige staat van zaken nog moet duren zou hij niets liever zien dan dut do oudste lichting der militie niet werd ontslagen. Voor zooverre hij echter immens de regeering spreekt, inoct (lij doen opmerken, dat de grondwet slechts dan daartoe het recht verleent wanneer er tijden van oor log of andere buitengewone omstandigheden aanwe zig zijn. Daarna verdedigt de minister het cijfer der tracte- ments- en soldijverhoogingen. Niemand meer dan de minister kan overtuigd zyn dat onze kazernen verbetering behoeven en niemand kan meer dan hij genegen zijn daaraan de hand te slaan. De minister schaart zich geheel aan de zijde der- genen, die van gevoelen zijn dat hij zijne begrooting niet kau intrekken en vtrvungen. door eeue crediet- wet, bijv. voor zes maanden, en geeft de redenen duirvoor op. Volgens een regeeringstelegrnm van Buitenzorg, gedagteekend van 25 duéer, was de uaar Atcliin be stemde expeditionaire macht Singapore gepasseerd. De kassiersknecht K., die zich den 22stcn Nov. ji. met eene hem toevertrouwde soin van ruim/ 1800 heeft verwijderd, is eergisteren door de politie te 's i i uven liage aangehouden en beviudt zich thans in verzekerde bewaring. Bij zijne aanhouding was er ni«"is vuu liet «ermiste geld te vinden, beweereude K., dat liet hem door een ander persoon ontstolen was Het bleek evenwel, dat hij voor zijn vertreK 2UU ami zijne vrouw had te bewaren gegeven, die vermoedende, dut er oneerlijkheid in het spel was, deze som naar de politie heeft gebracht. Van daar de ontdekking van het misdrijf. Naar men verneemt, meldt het Hbl., zal de hoop worden teleurgesteld, dat de commissie van nrgeu, over de reorganisatie der Ned lierv. kerk, als com missie een rapport zal indienen. De poging om tot eenstemmigheid te geraken moet geheel mislukt zijn, en het rapport drie verschillende conoeptendjevatten, een van tie orthodoxe, een van de G roiling® en een tan de moderne richting. Bij de regeering is bericht ontvangen, dat in de maand Mei 1874 te Florence eene internationale tuinbouwtentoonstelling en een internationaal p ant- kundig congres zal plaats hebben. De tentoonstelling zal geopend zijn van 11 tot 25 Mei 1874. De deel- nemers moeten zich aanmelden bij de commissie v,»n uitvoering voor 31 Januari 1874, met opgave van het nit van het concours, waaraan de inzender wensciit deel le nemen, de lijst van planten en voorwerpen ter inzending bestemd en eeue benaderde opgaaf van de benoodigde ruimte. De planten en voorwerpen moeten tusschen 2 en 10 Mei te bestemder plaats worden aangebracht. De Zutphensche Courantover „schoolzaken" spre kende, wijst op het gebrek aan hulponderwijzers, het welk zij, niettegenstaande de traotemeuten zijn verhoogd, toescr.rijft aan te geringe bezoldiging, die nog niet in oveieenstemming is met de ingespannen studie, de moeite en zorg die de betrekking «ereischen, en aan de moeilijkheid om het doel te bereiken. De kweekeling verdient tot zijn 18e jaar niet noemtns- w.ard; hij geniet een kielue toelage van den hoofd onderwijzer of, zoo hij als rijkskweekeling wordt toegelateu, een jaargeld van 30 ter bestrijding zyner opleid ingsKosten, en als hij van buiten komt eene som voor kost en inwoning, waarvoor de hoofdonder wijzer hem ter nauwernood behoorlijk voedsel en huisvesting kan verschaffen. Dan moet hij over dag onderwijs geven en in zijn vrije uren de normaalles sen bijwonen en studeeren aanhoudend arbeiden en ingespannen .zijn, totdat bij op 18jarigen leeftijd exa- men doet als hulponderwijzer en een ned.erige plaats verkrygt. Maar nu komt de studie voor het zwaar dere hoofdonderwijzers-examen, en, als hij ambitie heeft, voor de verschillende vakken van het meer uitgebreid lagèr oüderwijs. Slechts op eukele plaatsen beeft hij gelegenheid om zoogenaamde opleidingslesseo bij te wonen, maar over 't algemeen staat by alleen, en moet zonder andere hulp of leiding dan die hij zich voor eigen geld verschaft, den grooten kring van wetenschappen beoefenen. Is bet wonder, dat hij dikwijls wordt afgewezen, en dat de arbeid weinig uitlokkend is? Betere bezolding en betere opleiding zijn de mid delen tot verbetering. De bezoldiging van den hulp onderwijzer zou een geleidelijke verhooging moeten ondergaan bij vermeerdering van dienstjarenvelen blijven bun leven lang hulponderwijzer, die zoodanig beloond moesten worden dat zij met een gezin van hunne betrekking kunnen leven. Elke 3 jaren zou b. "V. het tractement vau den hulponderwijzi-r inoeten worden verhoogd tot een bepaald maximum, en een premie moeten worden toegekeud aan het verkrijgen van de hoofdonderwijzers-akte aanteekeuingea. Maar ooli^ de opleiding moet anders worden, en 'dit kan het best geschieden door uitbreiding van het aantal kweekscholen die zulke goede resultaten opleveren» Twee Amerikanen, chevaliers d'industriereisden in de atgeloopen week in ons land om een voor hen zeer voordeelige affaire te doen. Zij waren namelijk voorzien van een pirtij Central Pacific obligation, die zij beneden beurspr.js aan den mnn trachten te brengen. Zij konden dit gemakke.ijk doen, daar al wat zij ontvingen hun een winst moest opleveren van 100 pCt. De stukken waren namelijk valscli. De beide heeren hadden zich te Londen van aanbeve lingsbrieven^ aan aanzienlijke huizen te Rotterdam en te Amsterdam weten te voorzien. Te Rotterdam werd hun toeleg gelukkig spoedig ontdekt en werden de Amsterdamsclie huizen tan drtar uit gewaarschuwd. Depolitie te Rotterdam heeft, zooals men vemveint, van de zaak reeds werk gemaikt en naar men hoopt oiis van dit gevaarlijk bezoek ontlast. {Eff. bl.) In een Haagsche correspondentie der Midielb. Ct. leest wen. „De discussie over buitenlandsche zaken leverde niet veel belangrijks op, maar bij de behandeling van de begrooting voor justitie werden door den Minister dingen medegedeeld, waarvan een Haagsoh correspondent uiet zwijgen mag, en waarover elke Haag sche correspondent eu elk Hagenaar zich diep behoorde te schamen ik bedoel de outliullingen over de Haag sche politie. De heer van Kerkwijk bracht t»*r sprake de zeer verschillende maat waarmede gcuicU-ii werden de twee frauduleust bankiers „uit den fatsoenlijken stand", die men zich uit den Haag had laten wegpakken nadat ze voor tonnen gouds de goede Hageuaars, goote en kleine lui, hadden opgelicht en de drie verdachten van den dubbelen moord aan de Bocht van Guinea, die men door Haagsche politie uit den vreemde had doen halen en door allerlei ongeoorloofde middelen, zelfs door het spiritisme, tot bekentenis had trachten te' dwingen. Toen ik dit punt hoorde ter sprake komen, vroeg ik mij af of het wel ver standig was daarover te spreken Het is altoos moei lijk te bepalen hoever een lid der Kamer loopende geriebten tot grondslag van eene interpellatie nemen magik geef echter loe dat, zoodra er door de untie twijfel wordt geuit aan de gelijkheid vau allen voor de wet, geruchten i;i dien geest niet mogen geïgnoreerd worden tot scliadexvaii het gezag der rechterlijke macht; maar dat van Kerkwijk die malle praatjes over spiri- tisterij in de Haagsche gevangenis in 's lunds ver gaderzaal te pas bracht keurde ik af. Maar hoe ver wonderd was ik, toen de Minister van Justitie die dpor wij voor volkomgn ongegrond gehouden praatje bevestigde, eu te ken tien gaf dat er, fcen gevolge van een door een commissaris van politie met den pro- cureurgenernal in Zuid-I lollandgehouden overleg, in de cel van Verlind eene spiritisclie seance had plaats gehad met liet doe. om hem zijne medeplichtigheid aan den moord te doea bekennen. Ik laat ter zijde hoe dit wel iu zijn werk moet gedaan zijn ik wist wel dat de spiritisten tafels lieten draaien en vooral in het donker harmonicas lieten spelen en potlooden schrijven, maar dat ze iemands gemoed zoo konden doen draaien eu zijn geweten spreken, dat Was iets plinternieuwB. Maar van meer belang is de schrome lijke anarchie, ons Hagenaars trouwens reeds lang genoeg bekend, die thans op de meest officieele wijze geconstateerd is in bet Haagsche politiewezen te hcer- schen. Hier zien wij een commissaris van politie, niet eens den hoofdcommissaris, maar een eenvoudig af- deelings-commissaris, die zich met de instructie eeuer strafzaak even weinig te bemoeien heeft en even weinig bemoeien mag als gij of ik, buiten zijn chef, den hoofdcommissaris om, buiten den officier Van justitie om, raadplegende met den procureur-generaal, die zich evenmin als hij met de instructie eener strafzaak be moeien mag, over de onzinnigste experimenten die men zich kan voorstellen, en die experimenten op ei gen houtje zonder eenig vèrzet van de autoriteiten der gevangenis in practijk brengende. En zulk een man handhaaft men in zijne betrekking! „Trouwens, zoo men alle personen wilde ontslaan die zich id de instructie der Haagsche strafzaken van ongeoorloofde middelen bedienen, of nalatig zijn uit overleg of onvermogen, dan zou men er veel moeten ontslaan, en dan toch nog niet tot eene vol- komene opruiming komen. De minister beeft zich tegen het verwijt dat de llaagsche justitie met twee maten meet verdedigd; uit zijne verdediging bleek echter dat het verwijt niet ongegrond was. Men had aanvankelijk zich bepaald met in het politieblad de namen der voortvluchtige bankiers te vermelden, zonder meer. Zoodra de minister dit gemerkt bad zorgde bij voor de opneming vau signalement eu portret; de minister van justitie kau dus niet van meten met twee maten worden verdacht. Maar de anderen Doch men moet niet vergeten dat die an dereu in een moeilijk parket warende bankroetiers waren de eigen neven van den officier van justitie. Niet enkel de commissaris van politie in quawtie, om ^ens tot de verdachte moordenaars terug te komen, ook hoogere autoriteiten hebben in hare pogingen om tot de kennis der waarheid te komen, middelen aan gewend die in eene andere eeuw thuis behooren. Zoo heeft men zelfs het uit de gevangenissen der inqui sitie bekende hulpmiddel willen aanwenden vau. een politiespion bij een der verdachten te doen opsluiten, om hem eene bckenteniê te ontlokkendeze toeleg is echter door de waakzaamheid vau den cipier belet. //Terecht toontje de heer Bergmann zich verontwaar digd over de //middeleeuwsclie begrippen", die nog bij de Haagsche politie eu justitie schijnen te beer- Bclieu. Ja, de pijnbank is afgeschaft, eu baar weer in te voereu zou inderdaad niet gemakkelijk zijn, maar het middel om hetzij door willekeurige en on wettige gevangenhoudingen, zelfs door „corporeele casiigaticn", de taak der justitie te verlichten en bekentenissen „uit' te lokken" (een aardig woord in dit,geval!) wordt door de Haagsche politie vroolyk en ongehinderd toegepast, zonder dat de hoogere autoriteiten dat schijnen af te keuren." OOST-INDIË. BATAVIA, 16 October. De Java-Bode zegt o. a. iu zijn overzicht „De hou ling van den President der Commissie vr«n Enquête wordt door zeer velen gelaakt, en niet /ouder gegronde redenen. De wijze waarop hij zich over den heer Nietiwenhuijze» moet hebben uitge laten, werpt een ongunstig licht over het doel dut hij, als Presideui der Commissie, meent dat door deze moet worden bereikt. „Men heeft altijd gezegd dat de Commissie van Enquête slechts moest onderzoekeu en feiten moest constateercn, ma.tr uit alles blijkt dat zy veel verder gaat, en ccn oordeel uitspreekt over personen, die nog niet eens zijn geboord. „De beer Nieuweiihuijzea heeft de 5ff hem" door de Couiiuissio van Enquête ter beantw®rding toe gezonden vr.»g«-n onbeantwoord teruggezonden. Zijn waardigheid, niet alleen als gewezen lid in^fe»>Raari van N. Imaar ookTals rechtschapen man, gedoogde niet dut hij zich voor een Commissie, die als een krijgsraad is samengesteld, verantwoordde, te meer daar die Commissie vopr bet inecrendeel bestaat uit personen, die te ver in rang beneden hem staau en te weinig kunnen oordcelen over politiek cn ook over krygskunst." Van Onrust meldt men a>n de Indiër-. „Men gaat hier ijverig voort het Ned. schip Phi lips van Marnix in te richten als ziekenschip voor de bemanning van het blokkade-eskadermen legt zooveel spoed en ijver aan den dag, dat men hoopt den 15den dezer voor de afreis gereed te zijn. In hpt schip zijn ongeveer 100 ijzeren kribben aange- .bracht voor de lydershet pei'soneel, bestemd om geneeskundige hulp te verleenen, zal bestaan uit den oiheier van gezondheid le klasse bij de marine Noor- dewier, den officier van gezondheid der 2e kl. C. J. A. de Groot en .den militairen apotheker 2e kl. de Groot; de officier van administratie bij de zeemacht Torre en een genoegzaam aantal.ziekenoppassers ma ken het overige personeel uit, op dien bodem geplaatst. „Voorts zal met dit schip, ten behoeve van het blokkade-eska.ler, eene ruime hoeveelheid leeftocht voor twee maauden woideu overgevoerd. „De Philips tan Marnix zal vermoedelijk naar Atchin gesleept wordeu door liet stoomschip dat aan gewezen zal wordeu otu deu stooiner Centraal van Swieten als transportschip te gaai: vervangen De oorlogsstooraschepen den Br'iel en Prinses Ameliabeide in de wateren van Atchin, zullen spoedig buiten dienst moeten worden gesteld. Het eerstgenoemde werd reeds een jaar geleden afgekeurd de Prinses Amelia had reeds lang geleden moeten repatriëeren. Op de diensten van die schepen kan ook met zekerheid gerekend worden. In Deraak heerscht nog zeer veel armoede. Uit Singenkidool, dat, zoo zwaar geteisterd is, bericht men dat de bevolking haar in 't vorig jaar nog over gebleven woningen nu omverhaalt om van de opbrengst daarvan te leven. Wat kan zij anders doen? De paddi is voor een groot gedeelte reeds verkocht en verbruikt, eu de poliwidjo is nog niet rijp. Men schrijft ons van Banka, dd. 4 Oct. jl. De öholera is te Muntok uitgebroken maat regelen, ter voorkoming van uitbreiding, zijn reeds genomen. Door de verschrikkelijke droogte zal de tin-pro ductie dit jaar niet zeer voordeelig zijn. {Java-Bode.) Uit Solo meldt men ons, dat vóór den aanvang van bet Congres door de politie zulke uitgebreide maatregelen van voorzorg tegen rustverstoring waren genomen, dat de bevolking, daardoor verschrikt ge worden, de eerste dagen zich bijna niet heeft durven vertoonen. De passers waren vrij ledig en de slagers durfden geen karbouw kelen, onzeker of zij voor het vleesch wel debiet zouden vinden. Door onruststokere was onder het volk het gerucht verspreid, dat, in dien het zich in grooten getale ter hoofdplaats zou verzameld hebben, de plaats zou worden omringd en alle mannen zouden worden ingelijfd als soldaten, om deel te nemen aan den prang. Anderen hadden we- der andere ongerijmdheden verhaald, maar het is ze ker dat de politie door hare voorzorgsmaatregelen iets bnd gedaan, om die praatjes ingang te doen vinden. Eerst deu 9en, nadat het volk had gezien dat aan het bezoek der hoofdplaats geen gevaar verbonden was, kwam het weder ten passer en nam deel aan de feesten. Op een andere wijze had het Bestuur maatrege len genomen die velen hinderden. Er werd name lijk bekend gemankt, dat alleen Europeanen met hun rijtuigen op de alon-alon mochten verschijnen, maar Oosterlingen de hunne moesten verlaten en alleen te voet dat plein muchtcu bezoekeu. Natuurrijk, dat dit de gegoede Chiueezeu eu Arabieren afschrikte. {Locornotuf.) Siimarnng, 9 Oct. Atchin. Het voornemen schijnt te bestaan oin bij de tweede expeditie tegen Atchin ook veliltclegrafen te gebruiken. {locomotief) liet Nederlandsche Gouvernement heeft zooveel mogelijk laten bektnd maken dat 't volkomen onwaar is dat men cenigen invloed zou willen oefenen op de godsdienstige overtuiging van de inwoners iu de plaatsen, die aan het gezag van Nederland zijn of zullen worden onderworpen Het doel is, ora zooveel mogelijk te voorkomeu, dat de oorlog met Atchin eeu godsdienstoorlog worde, voor zooveel dc inwoners van Sumatra betreft. Het schijnt echter dat de At- chiueezeu al hel mogelijke hebben gedaan om de, bewoners van het eiland tc doen gelooven, dat de oorlog inderdaad een godsdienstoorlog is; terwijl de Nederlanders van hun 'kant beweren, dat zij de expe ditie eene maand hebben uitgesteld, opdat de Atchi- rieezeu niet gedurende de vasten-maand zouden worden gestoord, ten einde daardoor te doen blijken dat de godsdienst niets met den oorlog gemeen heeft. 51 Washington, 25 Nov. De Minister Fish had heden eene langdurige bijeeukorast met den Spaanschen gezant. Beiden hebben verzoenende dépêches u.t Madrid ontvangen. De hoop op eene minnelijke schikking neemt toe. De heer Grant wacht, vóór lat hij zijne boodschap afwerkt, een beslissend antwoord uit Spanje. Versailles, 26 Nov. Bij de verkiezing van de Commissie van Dertigen hebben bij de eerste stem ming slechts 13 leden de vcrrischle meerderheid ge kregen. Het /ijn de heeren Dufaure, Ciunont, Gri vnrt, de Kerdrel, Lacombe, Laboulaye, Lambert de Sninte Croix, de Larcy, de Meaux, r rad ié, Tnlhouet, Toilhaud en Waddington. Morgen verkiezing van de overige leden. P0363, 26* Nov. E-rgi-teren heeft de Aartsbis schop vau Posen eene uiuiscurijving out rangen van den president van het Provinciaal Bestuur, waarin hij gesommeerd wordt binnen acht dttgen zijn ambt neder te leggen. Hieraan niet voldoende, zal hij worden gedagvaard voor het Gerechtshof voor kerke I'jke zaken te Berlijn. De Kuryer Poznanski maakt een brief openbaar vau den Paus, waarin deze deu Aartsbisschop vermaant in zijo verzet tegen de Regeering te volharden. Madrid, 26 Nov. Het Duitsehe eskader heeft zich gisteren voor Carthagena vertoond en maakte toebereidselen tot een bombardement, voor het geval dat meu de 25000 pesetos, die aan de Duitsehe on derdanen waren ontnomen, niet teruggaf I)e opstan delingen hebben aangeboden die som in kantonnale douros te betalenmaar de Du.tache kommnndaut v weigerde die aan te nemen. Hierop hebben de op standelingen de som in goud betaald. De Italiaan- sche consul heeft zich tevreden gesteld met koperen munt tot vergoeding der aan de Italianen toegebrachte schade. VersaiUeS, 26 Nov. Het ministerie aldus sa mengesteld de Brogli, Min. van Binnen!. Zaken en vice pre3. van den Ministerraad Decazes, Buitenland- sche Zaken, Fortou, Onderwijs; Desseilligny, Koop handel; de Larcy, Openbare Werken; Depeyre, Jus titie, Magne (Finantien) du Barrail (Oorlog) eu Dom- pierre d'Hornoy (Marine) behouden hunne portefeuilles. Het Journal OJJiciel zal morgen deze samenstelling van het Vlinist'rie bekend maken, zoo mede de be noeming van deu heer Baragnon tot onder-secretaris bij het departement van Binueulandsche Zaken. Aangename inspanning is nuttige uitspanning. Apollo, de afdeeliug Uiterlijke Welsprekendheid gaf Maaudagavond, haar eerste uitvoering. Bij mijne komst in de zaal was het gordijn omlaag, de licht- brekende barrière die de zaal in twee atdeelmgen scheidt; aan de eene werkelijkheid, aan de andere een denkbeeldige wereld; scheppen, en laten leven naar de samengestelde regels der kuustmannen, in die mannen hartstochten ontwikkelen die deze ver heffen eu gene verlagenuit het menschelijk leven voorvallen weergeven, groote, kleine, comieke, vreese- lijke, in den eene een mensch weergeven groot, edel, en deze in een wanstaltig gedrocht naar het leven geteekend herscheppen, en het hart van het luiste rende publiek dat genot doen smakea, dat men be langstelling noemt, en voor den geest een les, de morale. Zie daar het doel van het drama. Het publiek is het best verdeeld in drie soorten; met alle eerbied, de dames dat is de bouquet, de tweede soort, lui die denken, eu drie, de groote hoop. De hoop verlangt aktie, hevige tooneelen, dat is genot voor hun oogen de dames, voor heu lijden en hartstochthare lieve hartjes kloppen voor tede re aandoenlijke passages, genot voor hen is, al wat een edel en gevoelig hart doet tinteleu; de denkende hoofden vragen karakters om te bestudeeren. On eindig gestommel en lumoer 't is als het wassen der Zee en 't roinmeleu van haar baren, gepraat, geschuif, gefluisterde eeu zoekt deze gene eeu ander't is 't piaats nemen van het publiek. Ik kreeg een jongmeusch uaast me met een enormen neus, o! een vreeselyke neus, en daar de natuur bij het bewerken en daarstellen van zijn persoontje te veel aan deu neus besteed b .d, was er geen stof over geweest om een inenscludijk voorhoofd te vormen, een kerk zonder dak. „Liefhebbers ineueer!" daarop begou zijne behagelijke mond zich tót een vrieude- lijken lacli te openen, as de kerkdeureu van de groote St. Jan twee kleine mugjes en een vlieg betaalden deze aardigheid mei hun leven hij snoot met zijn neus cn zij viogen die akeligen neus in naar boven, en helaa9daar vonden zij geen verstand om den te rugweg te vragen arme wezentjes hierover pein zende werd de plaats aan mijn rechterband ingenomen door een dwergachtig klein ventje met een wonder lijk hoofd, dikke vleeschacbtige wangen, te dik, veel te dik; ook daar had de natuur te veel besteed, zij had daarvan te veel werk gemaakt, maar de kop moest toch in zijn geheel afgeleverd worden, dus minder en minder bij 't opwaarts werkeu gebruikt, zoodat zijn hoofd als een flescU eindigde, een zeer kleine neus't maakte een effect aU een vlieg op een stuk boter, twee oogjc9 als stervende nacbt- pujes, licht sluik haar, en geen schedel, 't manueke lachte ora alles, en vertelde mij, maar in stilte, dat het drama Ruy-Blas, "dat hij niet kende, nooit had zien vertoonen, halsbrekend weFk voor liefhebbers was te meer daar hij altijd, onder de roos, mededeelde dat zij liet nieuw hadden laten maken. Arme peerenbootd, wie weet hoe dikwijls hij figuurlijk gesproken, den nek heeft gebroken als hij probeerde van Alpheu's aardig t versje te leeren van „Jantje zag eens. pruimpjes haugen." 't Scherm beweegt, gaat op, en het meesersstuk ran Victor Hugo loopt van stapel. De val van het trotsche Spanje, het koningschap uitgedoofd, de wet tot eeu ruïne vau puin vervallen.de eenheid in Je stnatsregeering door persoonlijk belang verkruimeld, de hoogste rangen vervallen, yerlaagt, verdierlijkt, g.oole staatslui vallen j geen politie, geen leger, geeu geldmiddelende ondergang staat ieder voor oogen,

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 2