I0UT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ll N? 1452. 1873. BUITENLAND. Buitenlandse!! Overzicht. I Zondag 14 December. S. HST. lg- )00. GOUDSCHE COURANT. s 9 ar, i de vesting opgedragen, van verde- ekkingeo e en ge* officiële iet ver- rouwen indbche tie bij* os eene oaaw- irtrou- dnnk. en BUI- AKKEN, telwerken ia. e Zonda- m 10 tot Secretarie g liggen. 3.50 1.75 0.90 en door JtMgl DEES van IDAG den lags ten 10 de hierna iOOPEN: IOOMEN, )n 5 dito, eter mid- is heb- ichten, tot in ehcim^ ischen- i mijne seks te op een van zijne naak ik bij toe- 'ief me* mplaats rden in 6000 5000 4000 3000 2000 1500 1200 1000 500 300 200 110 Jtc. en ver* mderge- irlotmg. Het proces-Bazaine met zyn ongunstigen afloop voor den belanghebbende vormt natuurlijk den hoofd inhoud van alle Fransche berichten. De publieke opinie heeft haar zin gehad. Er is een zondebok gevonden, die de ongerechtigheden van het gansche volk draagt. Ons toch komt die zaak steeds in dat licht voor. Wij gelooven niet aan eigenlijk gezegd verraad van de zijde van den bevelhebber te Metz. Wel aan onbekwaamheid en lichtvaardigheiddoch die beschul diging treft Bazaine niet alleen, maar alle Fransche generaals, Mac-Mahon niet uitgezonderd, die nu de gevierde man in Frankrijk ia. Het eenige verschil tusschen die beide maarschalken is in het nadeel van Bazainedeze heeft zich namelijk afgegeven met politiek op een tijd, toen de staatkunde niet te pas kwam en die politieke consideratiën komen hem nu duur te staan. Hij valt als een offer van de wraak der republikeinen, die hem zijne houding tegenover de regeering der nat. verdediging niet kunnen ver-’ geven, maar vooral roept de natie haro sur lebaudet, omdat bet deeigenliefde meer streelt te kunnen zeg gen „Onze ongelukkjgen zijn het gevolg van verraad van enkelen" dan dat men ze moet toeschrijven aan eigen onbekwaamheid en zorgeloosheid.' De krijgsraad in d? zaak van Bazaine heeft be raadslaagd or er de volgende vragen: 1°. Is Bazaine, ex-opperbevelhebber van het Ryn- leger, schuldig aan het feit, dat hij op 28 Oct.'70 mét den vijand heeft gecapituleerd en Metz, waarover het opperbevel hem was i heeft oiergeleverd, zonder alle middelen diging te hebben uitgeput, zonder alles te hebben gedaan wat plicht en eer hem voorschreven? 2°. Is Bazaine, QX-opperbe»elhebber van het Rijn- leger, schuldig aan het feit, dat hij denzelfden dag in bet open veld heeft gecapituleerd? 3°. Had die capitulatie tot uiikoinst om het leger de wapenen te doen nederleggeu? 4°. Is maarschalk Bazaine, als generaal en chef van het Rijnleger, schuldig aan het sluiten eener capitulatie terwijl zijn leger in het ópen veld stond welke tot resultaat had om door zijne troepen de wapenen te doen neerleggen, zonder alles gedaan te hebben wat plicht .en eer geboden? De krijgsraad beeft de vier vragen met algemeene stemmen bevestigend beantwoord. Vervolgens heeft de president den tekst der wet voorgelezen en op nieuw de stemmen opgenomen voor de toepassing der straf. Daarna, met de leden van den raad, in de open bare zitting terugkeerende, heeft de president het vonnis voorgelezen, waarbij Bazaine met algemeene stemmen tot de doodstraf met degradatie wordt ver oordeeld. Al de leden van den krijgsraad hebben een ver zoek om gratie voor maarschalk Bazaine geteefcend. "Naar men verzekert, heeft de hertog van Aumale zich onmiddellijk napr Mac-Mahon begeven, om dit verzoek over te brengen. Maarschalk Bazaine heeft de voorlezing van het vonnis met groote ontroering aangehoord. De president der Fransche republiek beeft maarschalk Bazaine gratie verleend van de doodstraf en deze ver anderd in twintigjarige (in dit geval gelijk staande met levenslange) opsluiting. Het vonnis tot ontzet ting uit zijn rqng wordt gehandhaafd, .met deze ver andering, dat de gewone gebruiken daarbij niet zullen worden in acht genomen. De nationale zal met Nieuwjaar veertien dagen vacantie nemen, en wel van 25 dezer tot 10 Jan., Runneer de b<grooting van uitgaven vóór Kerstmis is goedgekeurd, 'of van 1 tot 15 Jan., wanneer men hiermee nog niet gereed is. Over de'kerkelijke zaken is in den Pruisischen landdag weder een kort debat geweest. Het voor- stel van den afgevaardigde Reichensperger, waarbij ,van de regeering verlangd werd, dat zij ten op zichte der katholieke kerk tot hare vroegere begin selen zou terugke» ren, is 'in de zitting van het huis F R A N K R U K. Maarschalk Bfifhine, oud-opperbevelhebber van het leger van den'Ryn, is gisteren door den krijgsraad veroordeeld ter dood en tot ontzetting uil zijn rang, waaruit nog volstrekt niet volgt, dat hij, wezenlijk schuldig is aan hetgeen hem werd ten laste gelegd. Van den aanvang af .werd geen andere uitslag ver wacht. Zöodra men dit proces begon, kon het slechts met dit vonnis eindigen, whnt de krijgswet spreekt duidelijk en bedreigt met de straffe des doods een aantal dingen, die Bazaine heeft gedaan. Slechts eene kleinigheid dient'daarbij te worden in het oog ge- houde, namelijk, dat Bazaine die dingen deed onder j omstandigheden, waaraan de krijgswet onmogelijk kan I van afgevaardigden afgewezen bij een motie, welke met 288 tegen 95 stemmen is aangenomen. De minister van eeredienst heeft het actieve zoowel als het passive verzet doen uitkomen, hetwelk door de bisschoppen aan de landswetten wordt geboden, terwijl zij aan de bevelen van een man gehoorzamen, die buiten Duitschland is geplaatst. De minister wierp het verwijt, dat de regeering de kerk zou vervolgen, ver weg. Het sluiten van een vrede onder de tegenwoordige omstandigheden zou naar zijne over tuiging niets minder zyn dan een prijsgeven van de staats-souvereiniteit. De regeeriag zou bij de tot dusver gevolgde beginselen blijven volharden. Voor dat tot de stemming werd overgegaan heeft de mi nister van eeredienst een Wetsontwerp omtrent het verplichte burgerlijk huwelijk ingediend. De akte van beschuldiging tegen mgr. Ledocbowski, aartsbisschop van Posen, is 'gereed en zal ten spoe digste worden verzonden naar het hooggerechtshof voor kerkelijke zaken. De invoering van de constitutioneels hervormin gen in Mecklenburg is weder voor onbepaalden tijd verdaagdaan de beide lauddagen is door de regee ring medegedeeld, dat „onder de bestaande omstan digheden van een verdere beraadslaging met de ge trouwe Stenden over de voordracht is afgezien, maar voorbehouden te gelegener tijd verdere mededeelingen te doen toekomen." Het ontwerp ter hervorming der staatsinstellingen is daarop door de regeering in getrokken. De Oostenrijksche rijksraad heeft Woensdag in bui tengewone zitting vergaderd, het wetsontwerp betref fende de zilvereu leeoiug aangenomen, zooals d^t door het heerenhuis was gewijzigdde heeren afgevaar digden konden moeilijk anders, maar waren uit hun humeur, dat het initiatief tot beleening ook van beurswaarden thans aan het heerenbuis moest worden dank geweten. Het huis verklaarde de niet verscheneu Czechische afgevaardigden van Boheme van hun mandaat ver vallen, en herkoos de tegenwoordige voorzitters. Uit goede bron kan gemeld worden, dat weldra tot kardinaals zullen worden benoemd: msgr. Chigi, Fal- cinelli, Oreglia, Franchi, de primaat van Hongarije, pater Tarquini, de pater der Jezuïeten Martinelli, de aartsbisschop van Parijs en de bisschoppen van Ka merijk en van Valencia. Bij het debat in den Zwitserschen nationalen raad over de grondwetsherziening waren de zoogenaamde rechts-artikeien aangehouden, ten einde de centralis ten en federalisten tijd zouden hebben om zich nader met elkander er over te verstaan. Tusschen de beide partijen is nu 11. Zaterdag een compromis tot stand gebracht, hetwelk de raad met 89 tegen 14 stemmen 'heeft aangenomen. In hoofdzaak komt het hierop neder: dat de wetgeving ten opzichte van obligatie-, handels- en w isselrecbt en faillissementen, hlsook van letterkundigen en artistieken eigendom, eene bonds- zaak zal zijn. De rechtspraak in die onderwerpen blijft eene zaak dér kantons, onder voorbehoud der bevoegdheid van het bonds-gerechtshof ten deze,. In de Belgische kamer zijn de begroetingen van buitenlandsche zaken en van justitie aangenomen. Berichten zoowel uit 'Madrid als uit Amerika mel den, dat op papier de uitlevering van de Vjrginius en van de nog in leven zijnde bemanning klaar is; houdt de bevolking op Cuba zich rustig, dan zal Dinsdag aanst. aau de genomen besluiten gevolg worden gegeven. hebben gedacht en onder welke honderden anderen, even bekwaam als Bazaine, juist hetzelfde zouden heb ben gedaan. Indien ooit, dan zou in dit geval tot de Fransche legeraanvoerders, groot en klein, kun nen worden gezegd: Wie uwer is zonder feil, werpe op Bazaine den eersten steen. Maar dan had men ook nooit dit proces moeten beginnen,, want de wet is onverbiddelijk en slaat geen acht op de ongehoorde omstandigheden, waaronder de beschuldigde zich be vond. Eens echter zal de geschiedenis recht doen en Frankrijk vragen, waarom één werd gevonnisd voor eene schuld, die door honderden wordt gedra gen? Waarom het aldus heeft gewoeld in eigen in gewanden, en voor het oog der wereld het treurig tafereel heeft ontrold niet slechts «van zijne rampen, maar van al de ellendige toestanden, die met nood zakelijkheid tot deze rampen hebben gevoerd? Was het nog, om te geraken tot zelfkennis! Maar wij vreezen, dat ook die niet zal worden verkregen, na een proces, dat daartoe zou kunnen leiden, ook al werd het er niet om aangevangen. Er is in de Figaro van Donderdag een brief van een jong stafof ficier, die, met de beste bedoeling, aldus eindigt Wanneer men, gelijk ik, getuige is geweest, hoe onze generaals, oud en jong, om aan de wanhoop eener nederlaag te ontsuappen, den dood tegemoet snelden, die de dappersten deed vallen, terwyl die dood zelf onzichtbaar en onbereikbaar bleef, als de góden van Homerus (de schrijver doelt hier natuurlijk op dé verrq dracht der vuurwapenen), dan wordt men toegeeflijk voorben, die in 1870 zijn overwon nen. Is het dan niet smartelijk genoeg, te moeten zeggen, dat ze ongelukkig waren Moet men daarbij nog vrageu, of niet één hunner ook schuldig was Waarom moet deze vlek geworpen worden leger, dat zich de achting verwierf, zelfs vijanden? Aan deze conclusie gaat eene beschouwing vooraf, waarin de schrijver poogt aan te toouén, dat de Franschen niet zijn overwonnen door de Duitschers, maar door hunne nmécaiciens." De Franschen zijn, volgens hem, nog altijd wat zij waren in den tijd der Galliërsles soldata de V arme blanche. De ba jonet is hun eigenlijk wapen, maar zij konden daar van slechts zich bedienen, omdat „de Pruisen" steeds onzichtbaar blevén en uit de verte doodschoten. Deze jeugdige officier schijnt niet te weten, dat het Cbassepotgeweer wel zóó ver droeg, als het ge weer der Duitschers, wat intusschen slechts bijzaak is. Want waar is, maar in geheel anderen .zin, dan hij meent, dat de Duitschers ook en vooral hun zege te danken hebben aan de omstandigheid, dat bij hen een von Moltke en anderen de kunst van oorlogvoeren hebben verheven als tot eene weten schap, waarin tot de kleinste bijzonderheden alles van te voren wordt geregeld en onvoorziene omstan digheden nagenoeg niet kunnen voorkomen, terjvyl bij de Franschen dit alles Schromelijk was verwaar loosd. Heeft men dit nu geleerd uit het prozes van Ba zaine Blijkbaar niet. Anders toch zou deze wel willende stafofficier geheel anders spreken en Bazaine, wat ook de wet zeide, niet zyn veroordeeld. Want dan zou men weten, dat niet één de schuldige is, maar allen, van den kleinste tot den grootste, daar allen jaren lang hebben verzuimd en blijven verzui men, wat bad behooren te geschieden, zouden de rampen der jaren 1870 en” 1871 van Frankrijk zijn afgewend. Die zich spiegelt aan een ander, spiegelt zich zacht. Het proces Van Bazaine zal thans wel in zijn ge'heel worden uitgegeven. Wij hopen, dat menigeen hier te lande, die in deze dingen belang stellen moet} reeds krachtens zijn werkkring, dit merkwaardige deel van Frankrijk’s geschied boeken zal ter hadd nemen. Er is menige nuttige les in ook voor anderen dan Franschen. Het telegram, waarin‘de zaak van Bazaine wordt gemeld, is blijkbaar op óen punt foutief. Op de - tierde vraag is vermoedelijk niet bevestigend, maar ontkennend geantwoord.

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1