Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. KfflJ. II wonende rerklaart, -ZUIVE- KREU- 1873. N? 1456. BUITENLAND. Woensdag 24 December. sr, ken r ta Bultcnlandscb Overzicht. (i. ide BESTE ii T. J. Volff. IMAN. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. Donderdag avond wordt de COU RANT niet uitgegeven. BELGIS. i worden berekend id debiet Spaansche referring Virginiiu geen rechl i deHeeren uterdam Iers worden getrast. üe uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgève in den avond van DINSDAG, DONÓERDAG en ZATER- - DAG. De prjjs per drie maanden'is f 1.75 franco per post 2.— den Ï8, o uda. treffelpk- met het iderhoud tot gene- >r tanden 'olen. tbgzon- bevelen, ar dage- i gedurende 'inkeliar a by F. in C% L. F. C. Utrecht i Wind- JUJDUtS. isheer. Braking, tlust enz. iddel, is hbrieks- >akjes h entte i/d Rijn iizen bij LW.djs LIGT- naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTTE LETTERS GOÜDSCHE COURANT De begroetingen worden in de kaner te Versail les gaaf aangenoanen. De nat. vergadering nam Vrij dag beslissing over bet voorstel van Sainte-Croix tot verhooging van de jaarwedde van den president der republiek, en wel voor koeten van recepties te Parys het voorstel werd aangenomen, maar niet voordat de minister de Broglie plechtig had verzekerd, dat de aanstaande feesten te Parys volstrekt geen begin wa res van een terugkeer van den zetel der regeering naar do hoofdstad. Namens de linkerzijde protes teerde Tirard tegen bet voortdurend wantrouwen in de hoofdstad. Over de nieuwe belastingen is de regeering bet met de begrootingscommiHie nog volstrekt niet eens. De minister van financiën, Magne, is nog onge steld en zal waarschijnlijk eerst over eene week de zitting der commissie kunnen bijwouen. De belling der belastingen voor de eerste drie maanden is daar- om voorloopig toegestaan. Magne verwerpt allo nieuwe belastingen, door de commissie voorgestald, voornamelijk die op Hen boekhandel. De hertog Laroehtfoaoauld-Bisacoia gaat eerst op i Jan. naar Londen. In de niaand Maart zal een aanvang worden ge maakt wet de vestingwerken voor Parijs en op de overige door den krijgsraad bepaalde punten. Het Journal Official mankt de benoeming bekend van SO nieuwe prefecten en van. 13 onder-prefecten. Volgens de Londensche Daily Newi zullen aan de op 27 Jan. in Exeter-llall te bonden vergadering, onder lord John Ka.aell, de volgende resolution wor den onderworpen 1°. De vergadering wenscht baar diep gevoel van bewondering te kennen te geven voor den brief ran den Duitscben keizer aan den pau; 2°. de vergadering erkent, dat de onbeperkte hand having ran de burgerlijke en godsdienstige vrybeid de plicht en het recht eener natie is, eu geroell der halve innige sympathie voor het volk van Duitsch- land, in rijn besluit om zich te vetzeiUn tegen de leer van het ultnunontaaneehe deel der Roomvche kerk 3°. de president der vergadering wordt verzocht deze resolution aan den Duitscben keizer en het Duitscbe volk mede te deelen. I Het Pruisische buis van afgevaardigden heeft, na de tweedè beraadslaging, het wetsontwerp op 't bur gerlijk huwelijk, met onbeduidende wijzigingen, aan genomen. De aartsbisschop van Posen mgr. Ledocbowski en de wy-bisschop aldaar hebben voor de candidatuur voor den rijksdag bedankt. Dc Polen zullen na den ood-veldproost bisschop Namczanovski vrageu. In den Beicrscben landdag heelt de minister van binnenl. zaken op de vraag van Karl Barth, of de beloofde nieuwe kieswet, gegrond op rechtstreekrche geheime stemming, nog in deze zitting van den land dag zou worden ingediend, een bevestigend antwoord gegeven. Deze verklaring werd luide toegejuicht. Het Zaterdag te Sternberg uitgevaardigde besluit tot sluiting van den Meoklcnburgschen landdag geeft tevens te kennen, dat een buitengewone landdag zal te Parys zal bijeenkomen. Vroeger hadden Belgiea gemachtigden op de Parijsehe conferentie den last ontvangen den enkelen gouden standaard te verde digen maar zij moesten zwichten voor de meerder heid. In 1867 werd er een conferentie gehouden, ten einde de middelen op te sporen, om tot een uni- versecle munt te geraken. De conferentie bepaalde zich echter slechts tot het uitsproken van den wensch, dat de gouden standaard algemeen mocht worden aangenomen. Verder kon zij niet komen. Over de type kon zij ’t niet eens worden. Thans openbaart zich in vele staten het streven om den enkelen gou den standaard aan te nemen maar elk land wil zyn bijzondere type behouden. Dit mag vooral niet uit het oog worden verloren. Met de gevestigde betrek kingen en de feiten nu moet men rekening houden. Dit leert een goede staathuishoudkunde. Door de voorstanders van den enkelen gouden standaard is gewezen op Engeland. Maar men vergeet dat Groot-Britaunië, om zoo te zeggen, het mono polie heeft van den handel in edel metaal, en dat bij de minste verandering in de verhouding der waarde tusschen goud en zilver de handel en nijverheid er de schokken ondervinden van een verandering van bet disconto. Neen, de dubbele standaard is niet na- deelig geweest voor België. De stijging der prijzen van alle bandelsartikden is niet, gelijk door sommigen beweerd is, aan deh dubbelen standaard te wijten. Of heeft het verschijnsel zich enkel geopenbaard in landen, die den dubbelen standaard hebben Zeer zeker, neen. De stijging der prijzen is het gevolg geweest van meerdere welvaart in ’t algemeen. Volgens een aannemelijke berekening bestaal er 50 milliard aan edel metaal, om als ruilhandel voor den wereld bandol‘te dienen. Daarvan zullen er 28 milliard aan goad en ‘22 milliard aan zilver zijn. En tjoh doet beurtelings het goud en het zilver premie. Ia het na te wenschen, dat de gouden mant de eenige standaard in Europa zij Men rekent, ’l is waar, op China en Indië, tot wegvloeiing van ’t zilver. Doch ’t is in ’t belang van België, dat er wat zilver in *t land blyve. Spreker gelooft niet, dat het in 't belang is van de Latyifiscbe Unie4 den enkelen gouden standaard aan te nemen. Doet zij het echter, dan zou er hoogst- waarschijnlyk geen crisis uit voortkomen. Belgiea belang erenwel is 't het frankstuk te behouden als grondslag van zijn muntstelsel, maar tevens om in de Latijnsobe Unie te blqven. Onder de bestaande omstandigheden zou spr. het nadeelig voor België achten, dat het zilvergeld ver meerderd werd. De behoefte daaraan kan slechts door speculatie ontstaan, waarmede men zich in België niet ophoudt. Het denkbeeld, dat de beer Bischoffsheim beeft ontwikkeld, om namelyk de vreemde gouden munt als wettig betaalmiddel tegen hare innerlijke waarde te erkennen, kan hij niet goedkeuren. Hij gelooft dat dit tot een Babelsche verwarring zou leiden. België had onlangs het pond sterling aangenomen, er» ieder zal zich nog herinneren tot welke agiotage die maatregel leidde. Bij particulieren, hij de groote handelsotnzeltingen geldt voor T overige bet stelsel reeds. De vreemde gouden munt toch wordt in den groothandel tegen de innerlijke waarde aangenomen. Hierna werden de algemeene beraadslagingen ge sloten eu werd, het ontwerp met algemeene stemmen goedgekeurd. bijeengeroepen worden tot verdere behandeling en vast stelling der oonstitutioneele wetten, daar de tegen woordige grondslag is gebleken ongeschikt te zijn om tot eenstemmigheid te geraken. De Belgische Afowi/ear vaardigt reeds de wet nit, waarbij de regeering gemachtigd wordt het slaan van zilveren munt te beperken of te schorsen. De wet treedt dus van stoiiden aan in werking cn houdt met 1 Jali 1875 up van kracht te zyn. Zij gaat vergezeld van een kon. besluit, waarbij ter kennis van bet publiek wordt gebracht, dat er bij de muut geen zilver, bestemd om tot munt geslagen te worden, meer in ontvangst wordt genomen. In de Deensche folkething hebben de zoogenaamde wilden" zich tot eene afzouderlyke fractie vereenigd, die elf leden telt en onder deft naam van Hnationale linkerzijde» plaats beeft genomen tnsschen de linker zijde en het centrum. De tot haar behoorende lafr gevaardigde Sjorring heeft een ftntwerp-adres aan den koning bij de kamer ingediakd» waarin de kamer Zyue Majesteit den koning verzoekt van ministers te verwisselen omdat ook na de verkiezingen samen werking van kamer en kabinet ónmogelijk ia. Daags na de indiening van dit ontwerp liep te Kopenhagen het gerucht, dat de ministers Hall en Krieger hnn ontslag hadden gevraagd. Reeds vóór de afzending van dit bericht was het echter ten eenenmale ongegrond bevonden. Blijkens een telegrafisch bericht uit Kopenhagen is het adres Vrijdagavond met 59 tegen 32 stem men aangenomen; welke meerderheid bestond uit de linker- en eenige leden der uiterste rechterzijde. Op dit adres van het folkething heeft de koning zich bepaald tot bet antwoord, dal hij met het mi nisterie over den iuhoud in overleg zal treden. De quaestie met de Virginius treedt volgens be richten uit Madrid weer een nieuwe phase in; de Spaansche regeering beeft nl. mededeeling ontvan gen, dat het Amerikaauscbe congres verklaard heeft, dat de Virginias niet bevoegd was de Amerikaansche vlag te voeren. Daarop zou iu den ministerraad te Madrid besloten zyn de teruggave van de Virginias en hare bemanning aan Spanje te vorderen. Een nota daarover zou reeds aau den Amerikaanscheu gezant, generaal Sickles, ter band ziju gesteld. Uit Washington wordt dienaangaande het volgende geseind: Blijkens een officieel bericht, is de Ameri- kaansebe procureur-generaal van oordeel, dat de Spaansche regeering het bewys beeft geleverd, dat de Virginius geen recht had de Amerikaansche vlag te voeren, omdat de vereisebte documenten waren ver kregen door middel van valsche getuigenis. De Ame- r.kaansche regeering bad de gevolgen, overeenkomstig bet protocol aanvaard. In den Belgischen Senaat heeft de Minister van Financiën, Malon, een uitvoerige rede gehouden naar aanleiding van het wetsontwerp, houdende machtiging aau de Regeering om het aanmunteu van zilver te beperken of te schorsen. De Minister liet zich over de muiitqnar-stic ongeveer aldus uit: Nieuw is de strijd over den muntstauduard niet. In 1865 wilde men den enkelen zilveren standaard, en thans vindt de enkele gouden standaard verde diging bij lieden, die vroeger den zilveren voorston- den. De quaestie zal weldra beslist worden door de internationale muu -oonferentie, die in ’t volgende jaar

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1