Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N? 1457. 1873. ZN. BINNENLAND. BUITENLAND. Zondag 28 December. ng. bedraagt 0000. r,” IJultenlamlscli Overzicht. Ü.S. aar, J4ieuwjaars-^V I. ENSCHEN loden door A E. I ■I I GOUDSCHE COURANT. algemeene »rd iborg goed- ▼ertron en dnnk. et officiële met ver- ertrouwen oliënd *c he gratie bij- itcdi eeiie en Dauw- nalen voor buiten een eteind xijn, fl. 7.— 3.50 1.75 o ras heb* rwaehten, in, tot in geheim- toMchen- i in myne itreeki te toneer het Dgemak te iden, men in aan die e verboda- eveu boven Men wordt attent gemaakt op de geschikte gelegenheid, die de Goudsche Courant van DON DERDAG 1 JANUARI j». st. aanbiedt om te adverteeren. Alle Advertentiën voor dat nr. bestemd moeten uiterlijk Woensdag avond be zorgd worden, daar de Courant des mor gens uitkomt. i, maak ik jij bij toe* brief me- voonplaat s worden in le ouderge- verloting, gang tot eere verstrekken. Een ander schrijft«Op bet punt van het onderwijs kunnen we op hem re kenen. Een kundig en ijverig man is hij buiten twijfel, en die in de kamer een goed figuur ma ken zal.* stemmers, met uitzondering van een enkele, allen be- hooren tot de hoogst betitelde adellijke leden der ka mer, gedeeltelik Kat ho lij ken, gedeeltelijk Protestanten. De Belgische kamer heeft in geheime zitting een onderwerp behandeld, dat ongeveer een jaar geleden door den beer Jottrand te berde is gebracht. Die afgevaardigde wenschte nL, dat aan de leden der vertegenwoordiging vergunning werd gegeven, koste loos op de staatsspoorwegen te reizen. De groote meerderheid heeft zich met dit denkbeeld niet ver een igd. De Noorweegsche regeering heeft het voorstel goed gekeurd, door de tweede kamer aangenomen, strek kende om de ministers aan de beraadslagingen der tweede kamer te doen deelnemen. Zij heeft daaraan echter eenige bijvoegingen verbonden, als: aan de re geering wordt bet recht toegekend de kamer te ontbinden; de jaarlijksche zitting zal den tijd van vier raamden niet overschreden en aan ieder van de leden der kamer wordt een vaste toelage van 360 sp.-daalders toegekend, tot bestrijding der reis- en verblijf kosten. Van verschillende zijden out vangen wij brieven tot aanbeveling van Mr. v. d. Loeft'. Iemand, die hem nagenoeg 20 jaren heeft gekend en bijna dagelijks, door zyn uitgebreide praktyk, wet hem in aanraking kwam, is overtuigd van zijne libeia'c gezindheid mocht hij gekozen worden, dan zou hij het district en de goede zaak der vooruit- DUITSCHLAND. De beraadslagingen over het ontwerp op het ver plichte burgerlijk huwelyk, in tweede lezing Zaterdag jl. door het Pruisische Huil der Afgevaardigden ten einde gebracht, hebben zeer weinig opgeleverd, dat nieuw mocht worden geheeten. Bij de behandeling van art 51 werd door den heer Mommsen bet alles zins behartigingswaardige voorstel gedaan om de oude registers, gehouden door de geestelijkheid, alle in han den te stellen van de nieuw te benoemen ambtenaren van dan burgerlijken stand. Vooreerst zouden op die wijze alle stukken van dien aard bijeeugevoegd wor den, ter plaatse waar zij behooren te zijnten andere verkreeg men den waarborg, dat door kwalijk gezinde geestelijken geen verzet zou kunnen worden gepleegd en de afgifte van gevraagde afschriften worden gewei gerd. De minister van eeredienst beantwoordde den spre ker en bestreed de noodzakelijkheid om tot den voor- gestelden maatregel te móeten overgaan. In de eerste plaats verklaarde de Minister, dat er, naar zijn over tuiging, geen vrees voor dergeljjke weigering behoefde te bestaan; mocht dit on-erhoopt gebeuren, dan bezit de Regeering de vereischte middelen om de weiger- achtigen te noodzaken tot het vervullen van hunnen plicht. Ten andere beschouwde hij bet overnemen der registers van vroegeren tijd, om die te vereenigen met de nieuwe, door ze in handen te stellen der burger lijke ambtenaren, die met het voeren daarvan zullen worden belast, van weinig belang voor de Regeering. Daarenboven, zoo zeide hij, komt hierbij nog een ander en wel een geldelijk bezwaar in aanmerking. Het uitreiken *an afschriften uit de bedoelde reg sters is een aanmerkelijke bron van inkomsten voor de geeste lijkheid. Alleen binnen het rechtsgebied van den op- perkerkeraad brengt dat op ruim 100,000 th. Op grond van een en ander wenschte de Minister, dat de geestelijken in het bezit zouden worden gelaten van de oude registers. De heer Mommsen verklaarde zich door de be weringen des Ministers uiet overtuigd, dat zijn voor stel behoorde te worden verworpen. Bij de derde lezing zou hij, thans door niemand ondersteund, op de zaak ttrngkomen. Door de conservatieve Kiezersvereeniging Zoning en Vaderland alhier is tot candidaat gesteld voor de aan staande verkiezing mr. W. baron Van Gollstein. Het Dagblad verneemt dat de heer J. Heemskerk Az. niet in aanmerking verlangt te komen bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer, in dit district. ark 6000 5000 4000 3000 2000 1500 1200 I 1000 500 300 200 110 e. etc. i verlof in- Zooals men weet mogen de kinderen der zooge naamde christelijk-natiunale scholen niet mede doen aan het kindergeschenk den Koning aan te bieden. De heer de Jonge, een wakker voorstander van die richting, schrijft naar aanleiding van dat verbod in de N. Midd. Cl. het volgende „De vraag «Aan wie van dat alles de schuld?* moet, alvorens een middel van toenadering beproefd worde, ridderlijk onderzocht en onpartijdig beant woord worden. Blijkt het dat de schuld ligt bij hen, die zich bij uitsluiting dragers van de Christe lijke beginselen noemen, dan behooren zij het eerst op te slaan met de bekentenis, dat zij verkeerd handelen. «En naar onze overtuiging ligt de schuld bij hen, bij hen alléén. Ziehier waarom. «In plaats van den heer Groen van Prinsterer heeft zich in Amsterdam een leeraar der Hervormde Kerk aan het hoofd gesteld van hen, die beweren, dat in den Staat beginselen behooren te zegevieren, welke de Cbristelyke genoemd worden ook in de school, als een gevolg van het publiek recht der gezindheden, dat althans grondwettig bij ons niet bestaat. Die predikant heeft op zich genomen de hoofd-redactie van een blad, dat zich ten doel stelt om tot in de laagste kringen van het (zoo hij het noemt) Gerefor meerd Christenvolk die beginselen te doen doordrin gen, op politiek gebied tegenover radicale en conser vatieve liberalen, op godsdienstig gebied tegenover de Roomschen. «Die leeraar van den godsdienst, wiens groote stich ter de liefde tot den naasten en dus de verdraagzaam heid als oen deugd, a's een eersten plicht aan zijne volgelingen voorschreef, heeft in dat blad, de Stan daard, het eerst van allen verzet aangeteekend tegen het plan, dat opgeworpen werd om de schoolkinderen, d. i. de kinderen van 6 13 of meer jaren, een hulde aan onzen Vorst te doen brengen. Eu dien predikant, dien leeraar, hebben velen die dezelfde beginselen uitenen toegedaan te zyu, in zijn exclusi visme gevolgd. «En daarom ligt bij hen vooral de schuld, dat het zoover gekomen is, dat Willem III op 12 Mei 1874 zich de smartelijke profetie kan doen, dat, zoo het meer bezadigde deel der Natie er niet tegen waakt, ons volk, wanneer Willem IV ten troon gezeten zal zijn, in twee gedeelten verdeeld zal wezen, die in verkeerden godsdienstijver, zoo niet in godsdienst haat, niet onder Zullen doen voor hun voorouders. «Dat is de vrucht van die onverdraagzaamheid, van dat exclusivisme, door ds. Kuiper als een deugd als een pl.cht van den Christen, onder den schijn van pal staan voor beginselen, aangeprezen en doorzoove- len die, trots zoo menige waarschuwing, meenen (zij het dan ter goeder trouw) zyu denkbeelden te moe ten volgen, in practyk gebracht. «Die vrucht begint nu te rijpen in de kinderwe reld, in de school. Wij betreuren dat meer dan iemand ter wereld. «Naar ons oordeel zal slechts één middel afdoende zijn, dat levens als protest tegen het verzet, door den Standaard gepredikt en aanbevolen, zal kunnen beschouwd worden. «Dat de scholen" die zich Christelijke noemen, zich van het hoofdbestuur der vereeniging van Chris telijke onderwijzers in dezen scheiden, ruiterlijk ver klaren dat zij met het c unite der openbare onder wijzer? gezamenlijk willen handel» n. Al komt dat protest laat, liet is wellicht nog nitt te laat. Het zal een toenadering van haar zijde wezen, die ze- Gouda, 27 December. Z. M. heeft met ingang van 1 Januari 1874 be noemd lot lid van den geneeskundigen raad van Zuid-llolland o. a. dr. G. P. Buchner, alhier. In de Woensdag gehouden zitting der Fransche nationale vergadering werd de algemeene beraadsla ging over de begrooting van ontvangsten voortgezet; de discussie werd byna uitsluitend gevoerd tusschcn Léon Sa m den minister van financiën de eerste beweerde dot de begrooting kon sluiten zonder nieuwe belastingen en bepleitte zijn v ooi stel om van de 200 millioen, jaarlijks bij de bank af te lossen, 50 mil- lioeu te restitneeren in schatkistbiljetten. De minister Magne bestreed de redeuecring van Léon Suj, we«s op bet bestaande tekort bedragende 145 milliocn en op «de nood zake ijk heid om aan de aflossing bij de bank niets te veranderen. De algemeene beraad slaging eindigde nog niet in deze zitting. De gezondheidstoestand van den Duitschen keizer beeft volgens de officieel© Reioke-Anteiger in dn laatste dagen «neen ongunstige verandering ondergaan de laatste katharrhale ongesteldheid heeft een geregeld ver loop." Hel bericht klinkt geruststellender dan hetgeen de Droo. Correep. den vongen dag had gemeld. Men kan uit deze officiëele berichten echter opmaken, dat de keizer blijft sukkelen, wat geen verwondering baart, wanneer men zijn leeftyd in aanmerking neemt; na den paus is de keizer de ou< ste souverein van Europa; hij lelt ruim 76 jaar. De eerste kamer te Darmstadt beeft zich ander maal bt-zig gehouden met dc behandeling van het wetsontwerp tot reg» ling »an het onderwijs. Zij heeft haar standpunt van verzet niet verlaten, al zijn met 16 tegen 13 stemmen de artikelen 4 en 5 betreffende de gemengde school aangenomen, want een der be langrijkste punten van het ontwerpde uitsluiting van geordende geestelijken heeft de kamer verwor pen. De kamer is daarbij nog veel verder gegaan zij heeft niet slechts bejmald, dat dfcrgelyke geeste lijken onderricht mogen geven op „bijzondere instel lingen van onderwijs," maar zij beeft die bevoegdheid uitgebreid tot hel geven van onderncht op de «open bare school," Ten einde vooral duidelyk te doen u.tkomen, dat zij in dit opzicht een gevoelen ver dedigt, hetwelk lijnrecht staat tegenover bet beginsel, waarvan de regeering in de tweede kamtr is uitge gaan, Leeft dc eerste kamer met zoovele woorden verklaard, dat zij de aanneming van het ontwerp afhankelijk maakt van deze -voor»aarde. Het behoeft niet uitvoerig aangetoond te worden, dat dit gelijk staat met een verwerping der voor dracht, want de regeering is niet in staat een der gelijke wet uit te vaardigen. Had de kamer daaraan de medegedeelde voorn aarde niet verbonden, dan zou de wet tot stand hebben kunnen komen, op grond van zekere bepaling, voorkomende in hut reglement van orde. Indien ul. amendementen op een of meer artikelen eet.er voordracht door de kamer worden aangenomen, dan heeft de regeering de bevoegdheid om de amendementen te beschouwen als een //wenscb door de kamer ten aanzien van het behandelde punt uiigidiukt," maar zij is volstrekt niet gehouden, zich naar dat eenzydig te kennen gegeven verlangen te gedragen. De regeering licht die amendementen uit de voordracht, en daarmede is zij geholpen Thans komt dit hulpmiddel niet te stade; de regeering moet beproeven langs een andeien weg hut btw,du doel te bereiken. Als een bijzonderheid wordt ten nan/ien van deze aangelegenheid uit Fiankfort gemeld, al de l gen-

Goudsche Courant | 1873 | | pagina 1