BINNENLAND. KlIiBEMGIifil Belangrijk voor velen! APVERTENTIEN. Spanje (J' C> Adolph Haas in Hamburg Burgerlijke Stand. Madrid verkeerde den 2n in opgewonden stemming, omdat men verwachtte dat Castelar in de minderheid blijven en het leger eeu pronunciauiiento maken zou, wanneer een ministerie-Pi y Margall geconstitueerd werd. Voorde Cortes was niet buitengewoon veel volk; de kleinste groepjes werden onmiddellijk door de bur gergarde uiteeu gedreven. Te 8 «ren werden de Cortes door den president Salmeron geopend. Nb de voorlezing van de notulen riep Orenseleve de federale republiek welke kreet door de uiterste linkerzijde herhaald werd. Daarna las Castelar zijne boodschap voor. De Cortes hoorden hem met ijzingwekkende stilte aan, welke alleen verbroken werd, toen er sprake was van Caithagena en het gemor der linkerzijde gevolgd werd door het applaus der rechterzijde. Een der leden dezer laatste partij, Ollas, stond op en stelde eene motie voor om der regeering dank te betuigen. Santa Maria antwoordde eu vroeg eene beslissing omtrent de prealabele qnaestie. Castelar verklaarde in eeu korte en welsprekende rede 'dat de regeering onmiddellijk zou aftreden wan neer dit laatste voorstel werd aangenomen. Op de tribunes werden zijne woorden luide toegejuicht, maar Salmeron verweet den president der regeering op heftigen toon zijne handelwijze, die de openbare orde in gevaar bracht. Castelar repliceerde met warmte dat de regeering zich alleen verantwoordelflk beschouw de voor het behoud der orde en herhaalde de be dreiging van zijn ontslag. De motie Santa Maria werd daarop door den voorsteller ingetrokken. De zitting werd geschorst. Het was toen 7 uren 's avonds. Te 11 uren werd de zitting heropend Salmeron be streed op zeer levendige en hartstochtelijke wijze de politiek der regeering als anti-republikeinsch. Castelar antwoordde met een schitterende redevoering, waarin hy betoogde dat die politiek republikeinsch was in de beste beteekenis van het woord, maar niet demagogisch en socialistisch. Het verbond met de radicalen was noodzakelijk om zich tegen de intrausigentes te kannen verdedigen, die de republiek vernietigden en de reactie provoceerden. De tegenwoordige Cortes maakten, vol gens hem, elke ^egeering onmogelijk en geen enkel ministerie zon langer dan 8 dagen kunnen leven. Na de redevoering van Castelar ging men tot stem ming over. 120 tegen 100 stemmen verklaarden zich tegen het ministerie, welks hoofd «middellijk zijn ontslag nam. De zitting werd daarop geschorst tot vorming der nieuwe regeering, terwijl de heer Palanca tot voorloopigen voorzitter werd gekozen. Aldus stonden de zaken toen den 3n Januari, 's morgens te 7 oren, generaal Pavia met eene belang rijke troepenmacht het paleis der Cortes bezette en een zijner adjudanten naar den voorzitter zond met den eisch, dat de vergadering oryniddellijk zou uit eengaan. Gedurende 5 minuten Vernam men mets dan protesten en luid schreeuwen, terwijl generaal Socias en anderen met tegenstand dreigdenmaar toen de officieren verklaarden dat de troepen vuur zouden geven, wanneer de afgevaardigden niet vrij willig weggingen, en eenige schoten door de soldaten in de luohi waren gedaan, verlieten de afgevaardigden de zaal in de grootste verwarring, de leden der uiterste linkerzijde met den meesten spoed. Er werd geen tegenstand gebodeu, zoodat geeu bloed gestort, geene arrestatie gedaan werd. Het corps diplomatique, dat de ziltiug bywoonde, werd met den meesten eerbied behandeld het werd door een brigade-generaal naar den uitgang geleid, waar de troepen het geweer presenteerden, nog vóór de kamer bezet werd. -Generaal Pavia had zich eerst van het ministerie van binnenlandsche zaken meester gemaakt, teneinde de telegraaf in zijne macht te hebben Vervolgens hqd hij door zijne troepen en artillerie de voornaamste punten der stad doen bezetten, en zelf de geheele stad doorgereden om zich van de uitvoering zijner bevelen te verzekerep. De maatregelen waren zoo goed gepomen dat de intrausigentes nt-rgeus aan ernstigen tegenstand kon den denken. De troepen schenen onderling zeer een stemmig eu vun de be9te krijgstucht bezield. Men voorspelt vnu deze houding der chefs en der troepen dat in Madrid geen gewapende tegenstand zal geboden worden, wat ook in de provinciën gebeure. Er is bevel g*-gev< u a t de militie, met uitzonde ring van die nieuw georganiseerd is, hare wapenen nederlegge op straffe van strenge vervolging. Koffiehuizen en winkels wareo aanvankelijk geslo ten, mnqr spoedig werden zij achtereenvolgens weder geopend. Goüda, 10 Januabi. In deze gameente werden in 1878 geboren 745 kinderen, als 390 jongens en 355 meisjes, waarvan 24 buiten huwelyk werden geboren, 759 sterf- hgfallen rhadden plaats, als 894 m. en 365 vr.. Als Venloos werden er 44 aangegeven, 163 huwelijken werden gesloten en 1 ontbonden. De bevolking op 31 December 1873 bedroeg 7712 mannen eu 8657 vrouwen te zemen 16369. Bij de regeeriug zijn telegrammen ontvangen uit Siagkel, van 6 Januari, dus waarschijnlyk uit Atcbin van den Sn. Blijkens het eer9te telegram had na 26 December geen gevecht plaats gehad. Het belegeringspark was aan wal gebracht en kort daarop een parallel geopend. Wanneer de batterij daarin gereed zou zijn, zou de kraton, op 600, en de missigit, op 375 meters van de batterij gelegen, besohoten en beworpen worden. Den vorigen dag was er regen gevallen. De kapitein der genie Nolthenius was aan de cholera overleden. Blijkens het tweede telegram was de marine den vorigen dag van Pedir teruggekeerd. Het fort van Pedir was zwaar beschadigd en in brand gesoheten. Een kruid magazijn was ontploft. De kampong Pedir stond op verscheidene plaatsen in brand. Eene lan ding met mariniers en matrozen op ultimo December had geen resultaat opgeleverd. Een adelborst en 90 mindere schepelingen waren gewond en 2 gesneuveld. De radja van Gighen had zijn land aan het gouver nement aangeboden, op de door hetzelve te stellen eisohen, en wensohte in den kraton eene poging tot bemiddeling te doen, vreezende dat de oorlog het land geheel te gronde zou richten. De ongunstige geruohten in Reuter's telegram uit Penang, van den 6n dezer, omtrent den gez tndheids- toestaud in het Nederlandsohe kamp worden in het eerste telegram van den generaal van 8wieten met geeu woord bevestigd. Een extra nommer van de Staatscourant verschijnt met nog eenige toelichting omtrent den datum »an den terugkeer van het smaldeel uit Pedir, niet over eenkomende met de opgaven van Reuter. Den 6n dezer werd te Stolwyk aanbesteedbet vijfjarig onderhoud der molens, bruggen, enz. van den polder Stolwijk. Perceel 1. 2, en 4 werd aangenomen door J. Zui- dervliet ven Stolwyk voor de volgende sommen ƒ1572 1964 en 1930. Aannemer van het 3de perceel werd M. van Daiu voor de som van/3050. De vierde leesbeurt der vereeniging „Wiuterlezin- gen" te Berg-Ambeohi, werd 11. Donderdag vervuld door den heer P" Verhoef, hoofdonderwijzer te Ber- kep wonde. Aan de hand van zyn onderwerp „Hol- lowaij pillen schetste spreker in eene hoogste be langrijke rede het gebruik van kwakzalverij, dat er niet alleen vroeger, maar ook nog in (leze eeuw ge vonden, wordt, zoowel in huis als school, kerk en staat. Met onverdeelden aandacht werd geachte spre ker in zijne boeiende rede gevolgd door het groot auditorium dat zoowel uit Berg-ambocht als uit vele omliggende gemeenten was opgekomen.Jj^Ook de bij dragen die na de pauze ten beste gegeven werden genoten veel bijval. De leden der Eerste Kamer zijn ter vergadering opgeroepen tegen aanstaanden Maandag, des avonds ten 8 ure, als wanneer hoogst waarschijnlijk tegen Diugsdag ochtend de behandeling der Stiatshegrootiug voor het loopende jaar aau de orde zal worden gesteld. Volgens de Staats-Courant van heden heeft Luit.- Generaal vati Swieten tvyee brieven opgesteld, om die, na aankomst te Atchin, aan den sultan van dat rijk te doen toekomen By bet departement van koloniën zijn per muil afschriften van |dc beide stuk ken ontvangen. In de eerste wenscht de heer van Swieten den sultan bekend te maken* met de bedoelingen van het Nedérlandsoh-lndiscb gouvernement en nog de gelegenheid te geven, ora door het sluiten van een tractaat de nadeelige gevolgen van den* oorlog te ontgaan Hij herinnert daarin hoe in Maart 1857 een ver bom! werd geteekend tusschen Ai chin en het Ned.- Indisch) gouvernement tot het stand «brengen van welk verbond de heer van Swieten toen volmacht had van de Ned. regeering. „De onderdanen van uwe hoogheid" gaat de brief verdè^ „hebben de be palingen van dat verbond niet opgevolgd of ge ëerbiedigd." „Evenals vroeger was er voor vreemde handelaren en zeevarenden geene veiligheid in de handelsplaatsen eu wateren van het Atchinsche rijk. Evenals vroeger bleven zij en hunne goederen aan willekeur, moord en roof blootgesteld. Evenals vroeger ging men voort op het eiland Nias, dat ouder bescherming, voor een deel zelfs onder bestuur staat van lictNe- derlandsch-Indisch gouvernement menscben te rooven en alaveuh&udel te drijven. «Het Nederlandsch Indisch gouvernement bracht daartegen herhaaldelijk vertoogen in, doch steeds vruchteloos. Zijne gezanten werden onvriendelyk ontvangen. Zijne klachten bleven onverhoord, en de schuldigen werden of |in bescherming genomen, of ongestraft gelaten. En terwijl het Nederlandsch- Iudisoh gouvernement nog naar middelen van vreed zame oplossing zocht, vernnin het dat op last van uwe Hoogheid, in het geheim, boiidgenooten werden gezocht en aan audere mogendheden de opperheer schappij over Atchin was anngebpdrn.» Daarop wordt de sultan herinnerd aan de zending van den heer F. N. Nieuwenhuijzen, die geen resultaat ople verde, daarop aan (le le expeditie. „Wy hebben de vy. andelijkheden geslaakt en zijn naar Java teruggekeerd, omdat de regentijd ophanden was en onze soldaten de uoodige bouwstoffen niet bij zich hadden, om hui zen voor zich en pakhuizen voor huune levens- en oorlogsbehoeften te bouwen." „Duoh," zoo gaat de brief voort: „Ik ben ditmaal beter voorzien en behoef niet meer terug te keeren voordat het doel myner komst zal zijn bereikt. Ik heb een voldoende macht om den hevigsten weder stand te breken. Mijne soldaten, met voortreffelijke geweren gewapend; tel ik bij duizenden, ik heb ruiters te paard, die zich met snelheid bewegen en overal begeven kunnen; ik heb meer kanonnen dan noodig zyn om tien kratons te verpletterenik heb veie stoom schepen gewapend roet kanonnen, /oo groot, dat zij den kratou uit zee kunnen b<schieten; ik heb werk lieden en bouwstoffen van allerlei aard, om huizen voor de soldaten cn pakhuizen voor hunne benoo- digdheden te boqweu. Ik kan en zal my op den bodem van Atchin ves tigen en daar blijven totd t het Kijk is ondergebrncht en een tractaat gesloten zal zyn." Ten slotte raadt de heer v. Su ieten aan den vre- delievenden weg te kiezen boven de oorlog, en eindigt aldus „Ik schrijf uwe Hoogheid dezen brief niet omdat ik bevreesd beu voor den uitslag %nn den oorlog van de overwinning 'oen ik zeker. Ik schrijf u, omdat ik de onderteekenaar ben van het iractant van 1857, omdat ik zestien jaar geleden aan uw volk den vrede eu de vriendschap van mijn gntiverno uent heb gebracht, en het ook liever ten tweeden mule de voordeeten van den vrede dan de rampen van den oorlog breng, omdat ik er meer pry's op stel dat mijn naam onder uw volk bekend zij ais van den man die aan het land vrede en rust, dan als die van hem die er oorlog en verwoesting heeft gebracht." „Ik verzoek Uwe Hoogheid echter wel ip bedenken, dat ik mij niet door lange overwegingen kan doen ophouden en dat ik moet voortgaan met voordeelen te behalen. De Nederlanders zyn voortvarend en laten zich ongaarne ophouden met af te doen wat afgedaan kan worden. Wil Uwe Hoogheid mijn voorstel in overweging nemen en mij vertrouwde lieden zenden om mijne voorwaarden te vernemen of over den vrede te onderhandelen, dan moet dat spoedig geschieden. Ik zal intussohen voortgaan loet te doen wat van mijne zyde de oorlog eischt; tast men mij aan, dan zal ik my verdedigen, en zoo ik geen spoedig antwoord ontvang, dan zal ik het er voor hou den dat mijne voorstellen niet aangenomen zijn, en de party die den oorlog verlangt heeft gezegevierd. Dit zijn mijue woorden." De tweede is geschreven met het doel om de oorlog zoo weinig wreed mogelyk te doen zijn. Daarin wordt o. a. gezegd: liet is een gebruik onder de beschnafde volken, die den eenigen God aanbidden en Zijne wetten gehoorzamen, om geen leed te doen aan krijgsgevange nen, noch aan personen, die geene uapenen dragen, al behooren zy tot de oorlogvoerende legers, zooals geeste lijken, geneesheeren eu bnrgerpersonen, die staatkun dige werkzaamheden uitvoeren, ook niet aan de offi cieren van administratie, die voor de magazijnen en levensbehoeften zorgen. Ik stel Uwe Hoogheid voor, dit gebruik eveneent te volgen. Van mijne tijde beloof ik Uwe Hojghjid dat geen leed zal geschieden ann Atchiueezen, die mijne krijgs gevangenen mochten zijn, dat zij van voedsel en van het noodige zullen worden voorzien, en als zij gekwetst of ziek zijn evenals mijne gekwetsten en zieken zullen w orden verzorgd Ik beloof dat geen leed zal worden gedaan aan vrou wen en kinderen, nooh aan mannen, die zich vreedzaam gedragen. Ik beloof ook dat uwedooden overeenkom- stig de godsdienstige gebruiken van den Islam zullen worden ter aarde besteld door eenen mohamednnnschen priester, die daarvoor in zijn leger is. Wederkeerig verlang ik eu verzoek ik uwe hoog heid om ook onze dooden te eerbiedigen en op voeg zame wyze te begraven dat geen leed worde gedaan aan de Nederlandsohe krijgslieden, wanneer zij door u worden krijgsgevangen gemaakt, maar dat zij tegen eeu gelijk getal Atcbineezen worden uitgewisseld en dat geen leed worde gedaan aan de burgerpersonen, geestelijken en geueesheeren, die met een mensoh- lieveud oogmerk in mijn leger zijn." Naar men verneemt, is op de onlangs gehouden vergadering vbh heeren Burgemeesters der verschillende provinciale hoofdplaatsen van ons land, om met elk ander te spreken over het zilveren feest van onzen Koning op 12 Mei a. s., eerst ter sprake gebracht het aankoopen door de natie van een buitengoed te 's Hee- renberg, dat met 1400 hectaren grond 1 millioen en met slechts 400 hectaren 6 a 7 ton moet kosten. Dit plan stuitte echter af op bet bezwaar dat bet te veel geld zou kosten, welk bezwaar eveneens werd ingebracht tegen het plan om den koning een nieuw paleis te Amsterdam, in plaats van het stadhuis, aan te bieden. Algemeen zng men in dat een geschenk in zilver en goud de meeste kan# van slagen zou hebben, zoodat men zich daartoe dan ook bepalen zal. Reeds van tal van burgemeesters moeten brieven van adbaesie zyn ingekomen. De toonkunst beeft in Nederland een allergevoe ligst verlies geleden. De reeds als knaap beroemde violist J de Graan is eergisteren overleden. Het is een twaalftal jaren geleden, dat hij te Amsterdam, waar zijne ouders gevestigd waren, van zich deed spreken, als van een wonderkind, en een tiental jaren, dat hij optrad en ieder verbaasde niet alleen door zijne kunstvaardigheid, maar door het diep gevoel, de ziel, die in zijn spel lag. De minister van binnenlandsche zaken heeft in zijn antwoord faan de eerste kamer onder anderen ver klaard „Zijn er middelen te vinden om aan gegronde bezwaren van de zijde van het bijzonder onderwijs te gemoet te komeu, met behoud van den grondslag en dc strekking dor wrt van 1857, wier handhaving ook door onderscheidene leden dezer kamer wurdt verlaagd, de minister voorzeker zal ze in ernstige overweging nemen." Bij de uitgevers Nijgh en van Ditmar, te Rotter dam, ziet het licht het eerste nommer van de „Kapi talist," algemeen financieel weekblad. Eene inzage daarvan schenkt de overtuiging dat in dat blad alles wordt opgenomen wat op fiuancieel gebied van eeuig belang kan geacht worden. Volgens een ons geworden mededeeling zou er plan zijn om het geschenk, door de Nederlandsohe natie Z. M. den Koning op 12 Mei e. k aan te bieden, te doen bestaan in een gouden eetservies. De heer C. A. J. Geesink, te Amsterdam, heeft bekend gemaakt, dat de tentooustelling van heden- da tgsche kunst-industrje in het paleis voor voiksvlyt zal worden geopend op heden 10 Jhnoari e. k. dej middags ten 12 ure. De Leidsche studenten hebben eene aanzienlijke som bijeengebracht ten einde den bekenden heer Lozton (vroeger père Hyacinte) in de gelegenheid te stellen gebruik te maken van hunne uitnoodigiog, om eenige voordrachten hier te lande te houden. Reeds in het einde deze maand zal aan deze uitnoodiging gevolg wotdeu gegeven. Dé kapt. der genie bij de expeditie te Atchin A. W. Nolthenius is op 34jnrigen leeftijd aan de cholera aldaar overleden. Deze offioier was om zyn kunde en echt militairen ge» st algemeen bemind. (U. D. Het onlangs ingediend wetsontwerp houdende vast stelling van nadere wettelijke bepalingen betreffende den yk vnu gasmeters, was bestemd om vóór 1 Jaii. 1874 in werking te treden. Aangezien het by de Tweede Kamer onafgedaan is gebleven, is bet aan vankelijk bepaalde tijdstip van'31 Dec 1873 vervan gen door dat van de afkondiging der wet. Van die wijziging is tevens gebruik gemaakt om te bepalen, dat de van den ijk vrij te stellen gasme ters, ter aanduiding, dat zy in het genot der over gangsbepaling deelen, van een bijzonder merk voorzien moeten zijn, even nis ten opzigte van de weegwerk tuigen is vastgesteld. Van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indie is by het Departement van Koloniën telegra- phisoh bericht ontvangen omtrent den uitslag van de aanbesteding van het onderhouden van een geregelden stoompokketvaartdienst in den Indisohen Archipel, gedurende de jaren 1876 tot en met 1890. De laagste inechry ving was die der thans bestaande Nederlandsch-Indische Stoomvaartmaatschappij, voor een subsidie van 890 per te doorloopeu geographi -Bohe myl. I Volgens het niet ultimo December 1&7B afloopend tJontract bedraagt het subsidie 6.97 pér geogrnpbi- 'sche mijl. Op de begrooting van NederlandscH-lndie voor 1874 is voor dit Subsidié uilgetrokken eene •*om van /J361,490. Voor dezelfde diensten zal het éubidié van 1%76 of slechts bedragen 198,051.^6, Blondin, de vermaarde wandelaar over den Ningnra, heeft in den Engelschman Balleni, 32 jaar oud, een zijner leerlingen, zijn meester gevonden. Hij bepaalt zich%bij zijn waaghalzerij niet tot een wandeling over den bruischenden waterval, maar stort zich van een hoogte van 160 voet «in het kokend schuim. De L&jhport Union geeft de volgende beschrijving van die yzingwekkende onderneming, zooals die op zeke ren Woensdag plaats had en waarbij d* waaghals bijna zijn leven inboette. „Tegen vier uur in den namiddag verliet Balleni, na van zyn vrouw en kinderen afscheid genomen te hebben, de bezittingen van de koningin (van Enge land) en begaf hij zich op de koord, die eeu lengte van 1500 voet had. „Na eenige minuten 'gerust te hebben, om een pho- tographie van zich te laten nemen, zette bij, op de maat der muziek, zijn tocht voort. „De overgang duurde 16 minuten en daar de koord immer stygt, moet hij zeer vermoeid zijn ge weest. „Na eenige minuten rust verscheen Balleni op nieuw op den koord en had hij haar lengte, in 8 minuten tijds, tot op de helft doorloopen. Toen hield hij stand, zette zich op de koord neder en maakte zich gereed om den vreeaelijken sprong in de rivier te doen. „Aller oogen waren op hem'gericht, en hoewel hij den toer reeds tweemalen had volbracht, verwachtte men, dat hij zich in den afgrond zou storten, om er niet wéér uit te verschijnen. „Onder hem hield een bnot, door drie mannen bestuurd, het met moeite tegen den bevigen stroom uit. „Eensklaps zag men de gestalte van Balleni plot seling dalen, met de voeten naar beneden, en de toeschouwers beefden van schrik. „Spoedig vernam men een dof gerucht, door eeu oogenblik van angst gevolgd. Balleni worstelde 15 of 18 voet onder water met den dood. Weldra kwam hy weer boven water en de boot nam hem op, te midden der uitgelaten toe juichingen der menigte. „Eerst later leerde men bet gevaar kennen, dat hy had geloopen, toen hij zelf mededeelde wat hem by zijn afdalen wedervaren was. De koord van caout chouc, waaraan bij bevestigd was, was gebroken eu had zieh tusschen zijn beenen verward, waardoor hij in zijn vrijheid van beweging"beltinaderd werd. „Dat oogenblik was voor hem rreeselijk, want zijn juiste toestand niet kennende, ge'oofdö hij tusschen waterplanten verward te y». Het gelukte hem ech ter, zich uit dat elastiek net tos te werken po toen steeg hij naar boven, met achterlating van een zijner sandalen. „In weérwil der gevaren aan duadanigen sprong verbonden, is Balleni verre van ontmoedigd. Hij stelt zich voor zijn exercitiën voort te zetten en er nog meer verscheidenheid aan bij te zetten, om de vreem delingen te lokken. „De aristocratische bewoners van Clinton-House brachten hem een warme ovatie toen hij op den Ca- na'Jnschen bodem terugkeerde. „Het stroomde „greenbacks" in zijn rijtuig. Maar hoe veel dodars zyn onderneming hem moge ople veren, het moet een gering loon wezen voor de schrik barende gevaren, die hij loopt, om zyn leven op te offeren ten vermake van het publiek Wat een denkbeeld moet men krijgen van een man, die een dergelijk waagstuk kiest om zijn brood te verdienen en uit welke bestaoddeelen moet een publiek bestaan, dat zich met zulke waagstukken amuseert In het Café de la Regence te Parijs wordt sedert Maandag een groote schaakwedstrijd gehouden. Vier enzestig liefhebbers van alle nat.onaliteiten nemen er aan deel, waaronder de prins van Villafranca, baron Andre, de Locmaria, de graaf de l'Eglise, dé Castei- nau, de Vaux, baron ThodrOB, de Gogortza en een mant^1 andere Russische, Kngelsche en Franpche schaak meesters. De spelers, in twee sectien verdeeld, maken eerst tweeëndertig partijen; de winner» spelen vervol gens tegen elkander. De vier die het laatst aanblijven winnen elk een prijs, bestaande in een kunstvoorwerp van hooge waarde. Volgens Ue regelen voor dezen kampstryd, vastgesteld door den heer Rosenthal, is elke speler verpligt minstens twintig zetten per uur te doen. De tyd die tusschen eiken zet mag ver- loopen wordt door een zandlooper aangewezen. Het schynt dat de reis door den Scharl\ van Per- zie verleden jaar in Europa gedaan, vooraffnmg van weinig invloed op den gang van zaken in zijn land, is. De 8truikrooverij is er tegenwoordig erger dan ooit. In den laatsten tijd werden zelfs de meeste postpaketten geplunderd en beroofd onder andere de Kngelsche post, in de nabijheid van Ispahan en de Russische tusschen Tt'hermi en Resit. De soldaten die op de rotivers worden afgezonden maken inden regel gcnicenel zaak met hen en wel voornnmelyk omdat zy das ten minste nog kans hebben iets te bekomen, daar hun door dc regeeriug in geen 15 maanden eenige soldij is betaald. De Schacli schijnt der schatkist op zijn reis een geduchte aderlating gedaan te hebben. Toch had hij nog genoeg over gehouden om onlangs zijne „uitverkorene gemalin" een prachtigen diadeem van groote waarde ten ge schenke te geven. De plegtige uitreiking van dit kost baar cadeau had plaats in bijzijn van alle prinsen en hoogwaardigheidsbekleders van bet rijk en de Schach maakte by deze gelegenheid tevens als zijn „wil" bekend, dat de gevierde favorite voortaan „Melik Ajak' (Koningin van het heelal) zal genaamd worden. Aan de Midd. Cour. wordt omtrent de mijn-eom- pagnie „Nederland", met haar zilvermyn in Colorado, nit 's Hage gemeld, dat de commissie, die benoemd werd om deze zaak tot klaarheid te brengen, thans verslag heeft uitgebracht, waaruit blijken moet1°, dat de laatste eigenaarde mijn voor nog geen 150,000 dollars bad gekocht; 2°. dat bij baar had verkocht voor 1,000,000 dollars aan zes of zeven personen, en dat dezen de mijn voor 3,000,000 dollars aau ingezetenen der resideotie in handen hebben gespeeld. De aandeelhouders kunnen rekenen, dat zij 60 pCt. van hun kapitaal kwijt zijn. De curators in het faillissement der firma Over- klift en C0., te 's-Hage, hadden van de rechtbank machtiging gevraagd, om de aanwezige fondsen en coupons terug te geven aan degenen, die ze aan de firma hadden in bewaring gegeven of tol verkoop hadden toevertrouwd en waarvoor ontvang-bewijzen waren afgegeven. Zij vonden tot dit verzoek aan leiding in de omstandigheid, dat sommige crediteuren van gevoelen waren, dat al die stukken in den boedel behoorden te blijven, als gemeenschappelijk onderpand van alle schuldeischers, een gevoelen dat de curators zei ven echter niet voorstonden. De rechtbank heeft de fcachtiging geweigerd, op grond, dat de wijze, waa op goederen, die in een failliten boedel worden geve oden, door de personen, die er recht vau eigen dom op bezweren te hebben, moeten worden terugge vorderd, by de wet zelve is geregeld en dat geschil len een i kum I heef even lie daaromtrent ontstaan, niet bij beschikking op verz leksohrift. maar slechts bij gewone procedure en worden uitgemaakt. Het prov. gerechtshof zich voor dezelfde zienswijze verklaard en dos /.e«r de gevraagde maolitiging geweigerd. In. alle brunchen, in het bijzonder echter met be trekking tot de algemeen veel ge/ochte origineeleloten, rechtvaardigt zich bet vertrouwen eenerzijda door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hier uit van zelfs voortspruitenden en or men verkoop der noten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende ban kiershuis kan deswegen iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op bet heden in onze courant voorkomende advertentie der voormelde firma algemeen de aandacht vestigen. Geboren: 8 Jan. Hobertus, ouders A. Gyzeuy en P. ran den Berg. 9. Johanna, ouders A. Broere en N. Meivogel Overleden: 7 Jan. H. Steeds, 43 j. 8. J. Worst, 4' w. 9. H. P. van Willigen, 4 ra. A. Tijsterman, 52 j. A. Schooten, 8 j. Voor de menigvuldige bewijzen van deel neming mij betoond, zoowel gedurende de ziekte, als bj het overlijden van mijnen beminden Zoon, betnig ik mijnen innigen dank. A. van VEEN. Gouda, 10 Januarij 1874. Voor de vele bewyzen van deelneming bij het overlijden van mijnen waarden Neef ondervonden, betuig ik mijnen oprechten dank. C. van VEEN. Gouda, 10 January 1874. In het BESTEDELINGHUIS te Gouda wordt gevraagd een t tegen genot vaü INWONING, VRIJE KOST, alsmede GENEESKUNDIGE HULP en HON DERD GULDEN salaris. Zy die hiertoe ge negen zijn, bieden zich aan met franco Brieven nan de SECRETARIS van het Gesticht. Dê Secretaris, G. N. DE VOOIJ8.

Goudsche Courant | 1874 | | pagina 2